llf»k Huiduitslag [By de berelding van 1?S 1 111 popermunt worden geen kunstmid. delen toagepast _van» daar de ftfne, origineele srnaak Voor engros bijJ. F. v. LIESHOUT en G. KUIJPER, Alkmaar. verkoop volgens eischeres door middel van het Syndicaat zou zijn tot stand gekomen. Op grond daarvan zou dus het Syndicaat een vordering op de Staat hebben van rond f 420,386, of, wanneer gerekend moet wor den naar het bedrag, dat door Polen bij het uitbrengen der dagvaarding was afbetaald, van 198,471. Eischeres stelde verder, dat zij in de pro- visie voor 1/11 deel gerechtigd was, weshalve zij voor zich zelve van den Staat vorderde f 38,216 subsidair 18,042. De Haagsche rechtbank verklaarde de N. V. echter niet- ontvankelijk in haar vordering en in hooger beroep bevestigde het gerechtshof dit vonnis, daarbij overwegende, dat, wanneer het Syndi caat als een vennootschap oncier firma moet worden beschouwd, eischeres niet-ontvanke- ilijk moet worden verklaard, hetgeen even- eens het geval is, wanneer een handeling voor gemeene rekening wordt aangenomen, aangezien dan wel een geheel andere winst- verdeeling kan bestaan. De Hooge Raad oordeelde het door mr. P Rink voorgestelde cassatiemiddel gegrond, vernietigde het arrest van het Haagsche Hof en wees de zaak naar hetzelfde Hof terug, om de zaak met inachtneming van's Hoogen Raads arrest verder af te doen. ILand- en T»i8n>Kniw. Eenige bemerkinnen over den grond. In aansluiting op hetgeen Ir. G. L. in ons nummer van 30 Maart schreef, schrijft hij thans het volgende: De vorige keer was ik genaderd tot de be- handeling van het principe volgens hetwelk men bepaalt de gehalten aan fijne bodembe- standdeeltjes. Deze percentages, die men ge- woonlijk aanduidt door het woord „fractie" worden vastgesteld met behuip van een cy linder, gevuld met water. In zulke cylinders (ieder laboratoriuin ge- bruikt voor deze proef vergelijkbare groot- heden) is van onder voorzien van een uit- stroom-opening even boven den bodem Men brengt nu een afgewogen hoeveelheid luchtdrogen grond in de cylinder. Na de uit- stroomopening gesloten te hebben, vult men de cylinder verder met water en roert nu den grond door het water. Naarmate men nu kleiner deeltjes heeft, wordt hun oppervlak t. o. van hun inhoud grooter. Hierdoor ondervonden deze deeltjes ook meer wrijving van het water bij het be- zinken en daardoor is het mogelijk de ver- schillende groote deeltjes, na proefondervin- delijk vastgestelde tijden, af te scheiden De deeltjes. die nu blijven zweven, nadat men de gevulde cylinder een zekeren tijd rus- tig heeft laten staan, worden nu verwijderd van de bezonken deeltjes door de uitstroom- opening te openen en het dan wegloopende water met de deeltjes in een schaaitje op te vangen. Na verdamping van het water houdt men de deeltjes over. Alle deeltjes op deze manier verkregen, vormen samer, het „afslibbare" deel. De langste bezinkingstijd is gewoonlijk 8 uur voor een cylinder van 20 c.M hoogte. De deeltjes die dan nog in de bovenstaande vloeistof zweven, vormen dan de belangrijk- ste bestanddeelen van den bodem. De grootte dezer deeltjes is in doorsnede kleiner dan 0,0002 m.M. De fracties worden uitgedrukt in percen tages van de in de cylinder gebrachten grond. Naarmate het percentage aan de fijnste frac ties hooger is, heeft men van een zwaardere grondsoort. Toch bedraagt in een zeer zwaren kleigrond het gehalte aan calloidale klei niet meer dan 1 a 2 pCt., terwijl dat ge- ringe percentage de structuur van zoo'n grond vrijwel beheerscht! Deze zeer belangrijke gronddeeltjes, die nu tezamen de zoogenaamde „colloidale klei" vormen, zullen we vooreerst nog even bui- ten het verloop van het onderzoek laten, aan gezien ik er bij de behandeling van de che- mische analyse wel weer op terug kom. De indeeling van de onderzochte gronden gaat nu ook weer volgens afspraak. Ik merk hier op dat het heele grondonderzoek eigen- lijk een kwestie van consekwent doorge- voerde overeenkomsten is. Heeft een grond zoo meer dan 60 pCt. af- slibbare deeltjes, dan neemt men aan een kleigrond te hebben. Deze 60 pCt. omvat dan alles wat afgeslibd is in de vier hiervoor genoemde tijden van afslibben, waarbij men er voor zorgt zoo dikwijls op de genoemde tijden water af te tappen tot het water na die tijden eindelijk helder blijft. Men krijgt zoo dus vier partijtjes grond, „fracties" ge- naamd. Van de verhoudingen der fracties t. o van elkaar hangt weer af of men te doen heeft met zware klei, middelzware klei, lichte klei, enz. Vroeger meende men, dat men na een der- gelijk onderzoek wist of men met een vruchtbaren of onvruchtbaren grond te doen had. Dit nu is niet heelemaal waar. Een grond, die volgens mechanische analyses niet voor goed gold, kan tegenwoordig dank zij de ruime keuze in kunstmeststoffen zoodanig productief worden gemaakt, dat zulke gron den tegenwoordig beter kunnen zijn dan goede kleigrond en. Wat voor nut heeft dan nog de mechani sche analyse? Dit nut bestaat hierin, dat als men de samenstelling, dus de „bouwsteenen" van de akker weet, men zich een oordeel over de fysische toestand van den bodem kan vor men, wat vooral van belang is bij gronden die men droog wil leggen; dus bij gronden. die men nog niet heeft gezien, doordat ze zooals bij de Zuiderzee-drooglegging, nog onder water zitten. Door nu van zulke gron den een mech. analyse te maken, weet men al eenigszins waar later mee te doen te heb ben. Van onze nieywe Zuiderzee-oofdws is op deze manier al veel onderzocht. Daarnaast heeft men dan naturlijk ook een chemische analyse gedaan. Een mech. analyse was hier echter eerder noodig, want men moest weten of men bruik- baar land ging indijken of klaar zand. De chemische analyse komt dus in tweede in stance, waarmee niet bedoeld wordt deze analyse als een minder belangrijke te kwali- ficeeren. maar alleen de opvolging van de toepassing wordt aangegeven. Na het bepalen van de fracties, is de mech. analyse nog niet afgeloopen, maar men doet dan nog diverse onderzoekingen met de grondmonsters, waarbij men dan bepaalt het stijgvermogen van het water in den grond, absolute en kleinste watercapaci- teit, benevens het waterdoorlatend vermogen De vier genoemde punten 'bepalen grooten- deels de waarde van een grond als water- reservoir; ze hangen geheel af van de struc tuur van den bodem. De hier genoemde onderzoekingen zijn al ien nauwkeurig omschreven en worden ovcr- eenkomstig die omschrijvingen uitgevoerd in de laboratoria. Doordat men nu overal deze standaard-methoden gebrnikt is het moge lijk de resultaten van de verschillende proe ven te vergelijken. Laten we de mech analyse nu verder rus- ten en gaan we over naar de chenrscbe analyse. Eerst vragen we ons af, waarom doet men een chemische analyse? Dit doet men om te weten uit welke scheikundige verbindingen de grond bestaat en verder om te weten of er bepaalde stoffen, noodig voor den planten- groei, ontbreken. Men kwam tot een chemisch onderzoek van den grond nadat Liefcig, een van de voormannen op het gebied van de be- bemestingsleer, begonnen was met het m- voeren van het gebruik van hulpmeststoffcn in den akkerbouw. (Wordt vervolgu.) HET U. C. B. Uit het jaarverslag van het Uitvoercontrole- bureau voor groenten, fruit en aardappelen blijkt, dat het U. C. B. zich sedert zijn op- richting, maar vooral in het laatste jaar, voortdurend heeft ontwikkeld. Het controle- merk vond 350.000 maal meer toepassing dan in het tot nu toe gunstigste jaar 1926 en werd in 1928 ruim 2.5 millioen keer ge- bruikt. Waren het in de eerste jaren bijna uit- sluitend de vroege aardappelen, waarvoor het label werd gebruikt, thans worden ook heel wat tomaten, augurken, sluitkool, bloem- koo! en druiven met het merk uitgevoerd. Het ledental sU met 23 exporteurs en 7 veilin- gen, zoodat het bureau einde December 89 exporteurs en'69 veilingen onder zijn leden telde. Toch gaat de vctDruitgang te langzaam, zoodat het noodzakelijk is, dat de controle den steun verkrijgt van de regeering, waarbij het U. C. B. als uitvoerend orgaan voor be- langhebbenden dient te blijven behouden. DE SCHADE DOOR DE STRENGE KOU Men schrijft ons uit Heiloo: Nu de winter is geweken duiken overal be- richten op over de groote schade, die de vorst heeft veroorzaakt. We hebben gezien, dat de tulpen veel heb ben geleden en naar men ons mededeelde vooral de narcissen en de dure tulpen; de late en darwintulpen schijnen nog al mee te vallen. Over de aardbeien valt nog niet veel te zeg- gen, doch we meenen, dat de vroege soort Deutsch Evern veel heeft geleden. In tuin- derskringen verwacht men van het vroege soort wel een mooi gewas, doch de bloemknop- pen zijn bevroren geweest en dus waardeloos. Naar het schijnt hebben de Amazone of late aardbeien zich beter gehouden. Het is maar te hopen, dat het laatste waar is, want het tegenovergestelde zou een ramp voor Ken- nemerland beteekenen. Sg3B*Oefen komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Spi^utoSa Bij alle Orogisten. Provinciaal nieuws NOORD-SCHARVOUDE. Thans zijn ook opmetingen gedaan op de Spoorstraat alhier voor den nieuwen weg naar Bergen, welke over Koedijk zal leiden. BEVERWIJK. Als een gevolg van het spelen door kin- derea met lucifers geraakte Donderdag- middag aan den C. Matersweg een rietmijt toebehoorende aan de firma de G. in brand. Spoedig toegeschoten hulp, zoomede door de brandweer die met een straal het vuur aantastte wist men erger te voorkomen. Van de rietmijt is echter weinig meer overgebleven. De afd. van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin- bouw en Plantkunde vergaderde Donderdag- avond in het veilinggebouw ,,'t Centrum". Met het oog op de a.s. oprichting eener Floralia-afd. was deze bijeenkomst niet al leen zeer goed bezocht doch vele bezoekers meldden zich nog voor het lidmaatschap van bovengenoemde Mij. aan. Hoogstwaarschijnlijk kan de volgende week de oprichting van pas genoemde afd. tegemoet gezien worden. ZU1DSCHARWOUDE. De alhier bestaande winkeliersvereeniging „H.I.O.B.", had hare leden uitgenoodigd voor een feestelijke bijeenkomst op Donder- dagavond 1.1. ten lokale van den heer Kramer. Verreweg het grootst aantal alhier wonen- de neringdoenden hadden aan de uitnoodi- ging gevolg gegeven. De voorzitter, de heer K. Stam, memoreer- de de attractie op 31 Aug. en die van St. Nicolaas. Hij bracht dank aan al de mede- werkers en zeide tevens dat de in beslag ge- nomen Bonnenton nog bij het gerecht in Alk maar berust, maar dat zij thans ten alien tijde weer kan gehaald worden. (Applaus). Ons dorp bestaat ongeveer uit 2000 perso- nen, waarbij een attractie heusch kan aange nomen woraen, dat pl.m. nog wel 4000 men- schen van elders onze gemeente bezoeken. Voor velen, zeer velen zijn deze attracties van zeer veel belang. Alvorens tot de afwerking van het pro- framma werd begonnen, bracht de voorzitter ulde aan den heer D. Zeeman die voor de organ isatie van dezen feestavond wel 90 pCt voor zijne rekening had genomea De financieele basis der vereeniging wordt door de leden in evenwicht gehouden, zoo ging het steeds en zoo zal het verder, hoopt de voorzitter, wel weer gaan. Applaus. De muziek zette hierna in en weldra klonk lustig het aangenomen clubbed„zie de maan schijnt door de boomen". Verschillende voordrachten werden gehouden en twee too- neelstukjes werden gegeven. Tot 4 uur in den nacht bleef men gezellig bijeen. Dat H.I.O.B. met alles reclame maakt, diene dat het. tooneelstukje „Gevonden", weergaf wat de vereeniging heeft ondervonden, en waar bij zelfs „het bestuur voor de rechtbank" niet werd vergeten. Eenige voordrachten waren eveneens aan de H. 1. O. B. gewijd. Het was een hoogst gezelligen avond... en nacht. Dit laatste o.i. veel te laat. Raadsvergadering. Vriidagavond kwam de gemeenteraad in voltallige zitting bijeen, onder voorzitter- schap van den burgemeester Jhr. A. L. van Spengler. De voorzitter riep den heer Zeeman, die langen tijd ongesteld was in het bijzonder een hartelijk welkom toe en wenschte hem spoedig een geheel herstel toe. Mededeelingen en ingekomen stuk- ken. A. dat gedurende den strengen winter tweemaal cokes verstrekt is; B. de kascontrole bij den gemeente-ont- vanger een saldo aangaf van 1251.83; C. dat van den heer J. Rulsen bericht is ingekomen dat deze ziju herbenoeming als lid van de plaatselijke schoolcommissie we- der aanneemt; D. Het verslag van de plaatselijke school commissie E. van Ged. Staten dat dc verordening op de kcuring van waren is goedgekeurd. F. van B. en W. van de gemeente Oud- karspel dat de rekening van den Vleesch keuringsdienst een winst van 1117.34 aanwees. G. van Ged. Staten dat de financieele regeling tusschen rijk en gemeenten 1 Jan- uari 1930 ingaat; H. van de vereeniging van Nederland- sche gemeenten een verzoek om districtsge- wijze over te gaan tot aanstelling van schoolartsen. Na eenige discussie werd met algemeene stemmen besloten dit adres te steunen I. van mej. de wed. Beers een adres met het verzoek om terugbetaling van 35 be- taalde vermakelijkheidsbelasting. Het adres werd voor kennisgeving aange nomen. J. Aan den R.K. Bond van Harmonie en fanfarecorpsen werd voor het in Juni te hou- den muziekconcours een medaille beschik- baar gesteld van ten hoogste 25; K. het voorstel van de heeren Dijkhui- zen en Du Burck om aan de raadskden een afschrift van gemeentelijke verordeningen ter hand te stellen werd met algemeene stemmen aangenomen; L. van dezelfde heeren kwam een voor stel aan de orde om de vermakelijkheidsbe lasting te wijzigen; Na een langdurige discussie werd met de stem van den neer Dijkhuizen tegen besloten geen veranderingen in de verordening aan te brengen. Een voorstel van den heer Zeeman om al leen met de kermisdagen belasting te heffen werd niet ondersteund. De gemeenschappelijke regeling in- zake verbetering van den Twuijverweg werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Zeeman sprak er zijn voldoening over uit dat tenslotte overeenstemming be- reikt is. De heer Du Burck die steeds tegen gestemd heeft verlangde nu geen stemming, doch spr. noemde het een onrecht dat deze ge meente moet bijdragen. N. Van de afdeeling van het Witte Kruis het befcnde adres dat in de vorige vergade- ring reeds ter sprake is gebracht betreffende de kosten van een T.B.C.-patient. De noodige formaliteiten zijn in dezen verzuimd en met staat nu voor de kwestie wie de kosten van verpleging ongeveer 600 zal moeten betalen. Na een langdurige bespreking werd beslo ten op voorstel van den heer Zeeman f 300 in de kosten bij te dragen, in de verwachting dat het R.K. armbestuur de andere 300 zal betalen. De heer Kroon stemde alleen. Bij de rondvr. bepleitte de heer Du Burck afschaffing van de vermakelijkheidsbelasting voor uitvoeringen van den Bond voor staats- pensioneering. Hierna volgde sluiting. BREEZAND. Vrijdagmiddag werd in het lokaal van den heer Jb. Borst, ten overstaan van notaris van der Knaap van Wieringerwaard publiek gepresenteerd de voormalige kaasfabriek „Nooit Gedacht" met erf en grond, groot 26 aren en 30 centiaren. Het perceel werd in bod gebracht door den heer L. J. Schouten, Breezand, op 10010 en op f 110 daarenboven afgemijnd door den heer B. Molenaar Cs. te Breezand, alzoo 10120. URSEM. Raadsvergadering. Dc raad vergaderde Woensdag voltallig. Na lezing der notulen, welke goedgekeurd werden, bracht de voorzitter ter tafel ver schillende ingekomen stukken o.a.: Rekening van de Gezondheidscommissie te Purmerend over 1928, in ontvangst op 1912.11, uitgaaf 1702.58, batig saldo 209.53. Verslag van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs over 1928. Dankbetuiging van de Noord-Hollandsche Pluimveehoudersvereeniging voor de ver- leendfc subsidie. Schrijven van Ged. Staten d.d. 27 Febr. j.l. no. 151, houdende toezending van de door hen goedgekeurde suppletoire begroo- ting. Circulaire van Ged. Staten d.d. 6 Maart j.l. no. 177, inzake jaarwedde Burgem., Seer- en Ontvang rs, dat de oieuwe rege ling in wetking zal tr-'d n 1 Jan. 1930. Al deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. Verzoek van het R. K. Schoolbestuur van den H. Bavo te Ursem om Voor het dienst- jaar 1929 een voorschot te mogen ontvan- gen van 'SOO. B. en W. stelden voor daarop gunstig te beslissen. Aldus werd besloten. Vaststelling rekening Armbestuur over 1928. j3. en W. stelden voor deze in ontvangst vast te stellen op 12470.71 en in uitgaaf op f 129J0.41, Nadeelig saldo 479.70. Dc heer Genefaas vroeg op welke wijet het Armbestuur dacht het nadeelig saldo weg te werkc waarop de voorzitter ant- woordde, dat dit overgebracnt werd op deu dienst 1929. Met algemeene stemmen wc-d de rekening c-r~p vastgesteld. Wijziging gemeente-begroot-'ug. Deze was door Ged. Staten teruggezon- den met enkele administratieve opmerkin- gen. Verder behoorden op de begrooting ge bracht te worden rente en aflossir.g van de leening, groot 70.000 voor R. K. School- bouw. Daar op de begroqoting een annu- iteitsleening geraamd was, behooren deze beide posten afgevoerd en rente en aflos- sing toegevoegd, wat een verhooging betce- kent van circa 1000. Deze meerdere uit gaaf zal gedekt worden door den post Ink.- belasting te verhoogen. De begrooting werd diencvereenkomstig gewijzigd. Vastgesteld werd af en overschrijving dienst 1928, alsmede een suppletoire be grooting. Up voorstel van B. en W. weru de veror dening op de keuring van Waren in deze gemeente gewijzigd overeenkomstig het advies van den minister van arbeid. Vervolgens werden enkele posten wegens stroomlevering oninbaar verklaard overeen komstig het voorstel van B. en W. en werd aan F. Verbart voor 3 maanden ontheffing verleend van schoolgeld wegens vertrek. De heer Genefaas informeerde naar de aangebrachte stoep achter de Rijksveld- wachterswoning. Verder wees spr. op de afsluiting der hekken bij de transformator- gebouwtjes, die stuk zijn en op de rij palen van het G. E. B. langs den Walingsdijk, die alle achterover hangen en noodig dienen recht gezet te worden. De voorz. zegde verbetering toe. De heer Genefaas vestigde voorts de aan- dacht op den slechten toestand van den bokpaal bij N. Koppes. Deze paal is verrot en eischt spoedige voorziening. Verder vestigde spr. de aandacht op het spoedig gereed komen van de nieuwe school en vroeg wanneer de ondergrondsche kabel gelegd wordt voor de aansluiting. Dat gaat thans nog gemakkelijk nu de speel- plaats nog niet in orde gemaakt is en er bo- vendien wellicht een bokpaal geplaatst dient te worden voor het bevestigen van de aansluitkast. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. reeds opdracht verstrekt hadden tot het in orde maken dcfch hij zou niettegenstaande dat toch nog eens op spoed aandringen. Onder dankzegging voor le prettige sa- menwerking sloot de voorzitter de openbare vergadering en ging de raad in comity. Bij den veehouder J. Pater te Rusten- burg heeft een tweede schaap vier gezonde lammeren ter wereld gebracht en 3 andere schapen brachten elk 3 mooie lammeren ter wereld. HEILOO. Zaterdagavond werd oo initiatief van de gymnastiekvereeniging „D.O.V.E.S." alhier een uitvoering gegeven in „De Rustende Jager". Genoemde vereeniging had hiervoor de medewerking verkregen van de gymnastiek- vereen. „FriedTich Ludwig Jahn" te Edam De met zooveel zorg worbereide avond was een mislukking wat het bezoek betreft. Na een inleiding van den heer J. L. Groot werd het program geopend met een nummer vrije oefeningen door de dames-leden van Edam. De prestaties der dames waren geheel De volgende 8 nummers waren voor de meisjes en jongens van D.O.V.E.S. Zonder twijfel hebben de oefeningen voldaan, voor* namelijk no. 4 Tremplin Brug, uitgevoerd door de adsp. jongens II en no. 9 Halteroefe- ningen door meisjes van 10—12 jaar. Voor de pauze werd door de heeren van Edam een nummer staafoefeningen uitge voerd, dat in elk opzicht slaagde. Na de pauze was het program gewijd aan de oefeningen van dames en heeren van beide vereenigingen. Gezien den korten tijd van haar bestaan kunnen de leidster en leider van onze club tevreden zijn, doch men zal wel hebben er- varen, dat er van onze gasten nog heel wat te leeren valt. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep; droog dan voorzichtig at en doe er wat Purol op. Herhaal dit elken dag, zoo lang het noodig is. Stadsnieuws R.-K. VOLKS- EN WERKLIEDEN- VERBONDEN. Een actie-vergadering. Door de R. K. Volks- en Werkliedenbonden in Nederland was gister een Actie-vergade ring belegd, waarin een 4-tal sprekers optrad. De vergadering werd gehouden in de zalen van „'t Gulden Vlies" en de „Harmo- nie", waarin achtereenvolgens alle sprekers het woord voerden. Voor deze vergadering bestond groote belangstelling, zoodat beicH zalen geheel gevuld waren. De voorzitter, de heer L. H. van Rooijen, opende de bijeenkomst met den christelijken groet en hield een inleiding over de te be- handelen onderwerpen en de actie over het feheele land, die staan in het teeken van de omende verkiezing waarbij de arbeiders hun macht willen demonstreeren. Nadat een muzieknummer was gegeven, was het woord aan den eersten spreker, den heer H. Voorthuijzen uit Amsterdam, met het onderwerp: „Het groote gezin uit den knel" Hij kwam hierbij tot de conclusie dat h«t groote gezin een est moet zijn en ook is, doch aat als dfe levensomstandigfteden den afbtf- Verstopping Maagpillen der niet veroorloven een kinderrijk gezin te onderhouden, de gemeenschap een taak te vervullen heeft. Spr. dacht dit te bereiken door een rijkskindertoeslag, te putten uit een fonds waarin de Werkgevers storten. En het stond voor spreker vast dat de R. K. kamer- fractie hieraan haar krachtigen steun zal ge- ven. In een breed opgezet betoog wees spr. verder op de macht der arbeiders, indien deze eensgezind optrekken en aan den eisch vasthouden, dat het groote gezin den steun ondervindt waarop het recht heeft. De tweede spreker was de heer A. Ange-- nent uit Den Haag met het onderwerp: „Door eigen kracht omhoog". Deze betoogde, dat we eerst moeten pogen ons door eigen kracht omhoog te heffen en eerst daarna naar hulp van anderen moeten omzien. Onze arbeidersbeweging moet mede- zeggingschap krijgen in het productieproces. Ook moeten we er voor werken het intellect bij onze menschen te verbeteren en onze in- stellingen als Volksbank, Spaarkas, Coopera- tie enz., dienen we krachtig te steunen. Spr. wees op andere banken en instellingen waar aandeelhouders e.a. de winst opstrijken. In dit verband wees hij ook op het verderfelijke stelsel van op crediet of op afbetaling koo pen. Spr. stelde ook in het licht den steun aan Herwonnen Levenskracht en hoopte dat de actie voor nog meer steun aan den zieken bondsbroeder en zijn gezin meer resultaat mocht afwerpen. Spr. eindigde met een be roep op alien, opdat men door eigen kracht de eigen instellingen zou versterken en de eigen macht in het voile licht mocht kemen. Hierna sprak de geestelijke adviseur (die ver- irekken moest) een kort woord en wekte alien op om niet de vruchten te plukken van ande ren, doch zelf tot den bond toe te treden en hij verzocht deze stelling in de afdeelingen te propageeren. De derde spreker was de heer E. Schaaper van Krommenie met het onderwerp: „Naar de bedrijfsdemocratie Het productiesysteem is gebaseerd op winstbejag, aldus spr. en men vraagt zich niet af of het te fabriceeren product noodig is, terwijl men den arbeider graag zou uit- buiten. Zeker, er is veel bereikt doch niet ge- noeg en we moeten er voor waken dat we be houden wat met moeite veroverd is. We eischen medezeggingschap en van den wetge- ver eischen we een wet waarin alle rechten van den arbeider worden gewaarborgd. In een uitvoerige rede zette spreker uiteen dat wij, het levende materiaal in het productie systeem, den voorrang moeten hebben en hi] wekte op om de gelederen te versterken ten- einde aan deze leuzen kracht bij te zetten. De vierde en laatste spreker was de heer L..Voorham te Amsterdam, met het onder werp „Een onbezorgde levensavond voor alle werkers". De spreker ontleende het recht van de ar beiders hierop op de getuigenis van de H. Schrift en de encycliek Rerum Novarum. De arbeider die werkt heeft recht op een onbezorgden levensavond en voor dit recht moeten we opkomen. In de fabrieken komt men in hoofazaak op voor de rechten van den werkgever. De werkwijze van vroeger mag verbeterd zijn de lange arbeidsdag is verdwenen doch daarvoor is de afmattende arbeid ge komen, die den arbeider z6o sloopt dat hij op 50-jarigen leeftijd geen volwaardige arbeids; kracht meer kan zijn. In een breed opgezet betoog zette spr. uit een dat de arbeider het volste recht heeft op medezeggingschap in de winstm van het be- drijf. De arbeider moet zijn dividend hebben uit het bedrijf, wat per loon berekend, in een fonds gestort dient te worden, ordat hij onbe- zorgd den ouden dag kan tegemoet zien. We hebben een wetgeving noodig voor pensiocn voor iederen arbeider, niet op 65-jarigen leef tijd, doch wanneer hij invalide wordt. De in- validiteitswet voorziet hierin allerminst Spr, zeide dat we dezen eisch moettn propagee ren, zoodanig dat hij tot de regeering door- dringt. Over de verschillende stellingen werd hier na van gedachtt-n gewisseld. Het slo*woord werd door den voorzitter ge- sproken en hij hoopte dat deze actie vruchten zou afwerpen. KINDERVOEDING EN -KLEEDINO. B. en W. schrijven in bijlage no. 34: Ingevolge artikel 11 van het Koninklijk besluit van 19 November 1960, Stbl.. nr. 202, tot vaststelling van regelen, waarnaar de gemeenteraad bevoegd is aan schoolgaande kinderen, ter bevordering van het schoolbe- zoek, voeding en kleedin te verstrekken of met dat doel subsidie te verleenen, is Uwe vergadering verplicht na het verstrijken van het dienstjaar aan Gedeputeerde Staten ver slag uit te brengen aangaande de wijze, waarop de op de gemeentebegrooting toege- stane bedragen voor het in artikel 36 der Leerplichtwft omschreven doel zijn besteed. Wij geven U in overweging het verslag vast te stellen, dat wij voor U in ontwerp ter inzage zullen leggen. BENOEMING TIJDELI1K LEERAAR GYMNASIUM. In bijlage Nr. 35 schrijven B. en W.r Onder overlegging van het betrekkelijl advies van den Inspecteur der Gymnasia hebben wij de eer voor te stellen ter vervan- ging van den leeraar Drs P. Brommer ge durende diens ziekte tijdclijk te benoemen tot leeraar in de Oude Talen aan het Gymnasi um alhier, zulks met ingang van 18 Maart Drs. G. H. Blanken te Elst (Gelderland). T. O. P. Baron von Haberrdks. T. 0. P. heeft haar afecheidsfuif gtgeven. Met een hartelijk toi weerziens nataurlilk, laten we dit er dadefii'k, en mogdfijk ter g#- Foster's Alom verkrijgbaar Als gij last hebt van gedruktheid. schele hoofdpijb, het zuilr. prikkelbaarheid, enz.. als gevolg van ver stopping. gebruik dan Fosters Maagplllen, het ideale laxeermid- del. A f 0 65 per flacon i

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6