Pluimveeieelt Provinciaal nieuws Kerk en school SWarkttoerichten DE MUIDERSTRAATWEG WEER OPENGEBROKEN. Wij lezen in de Tel.: Toen Maandagmorgen de dagelijks over den weg komende forensen uit Stad en Lande van Gooiland na het gebruikelijke opont- houd voor de bewegelijke brug over het Mer- wedekanaal, gevorderd waren tot Diemer- brug, zagen zij weer een treffend staaltje van de toewijding waarmede men vanwege den Rijkswaterstaat aan onze groot heirba- nen knutselt, ten einde deze op het roemruch- tige peil te houden, waarvan reeds in de mid- deleeuwen herhaaldelijk gewag gemaakt werd. Men was n.l. daar ter plaatse bezig den vernieuwden Muiderstraatweg te ver- nieuwen. Wellicht klinkt dit den oningewij- de eenigszins dubbelzinnig in de ooren. zoo- dat eenige opheldering niet overbodig is. De goedkoopste en vlugste methode om een weg te „verbeteren" is n.l. als volgt: men breekt het oude wegdek weg men spreekt dan van weg weg laat een paar botters met zand aanrukken en timmert daarop eeni ge duizenden klinkers losjes vast. Nog te veel heerscht hier ter lande het wanbegrip, dat stratenmaken mede omvat het vast walsen van een nieuw wegdek. Immers dit zou een hoogst roekelooze wijze van geldverspilling beteekenen. Neen daarvoor dienen nil juist de auto's der wegenbelasting betalende staats- burgers. Aan hen laat Waterstaat de aan- trekkelijke taak om de zwakke plekken in den ,,nieuwen" weg op te sporen. Ziet, hoe de forensen, doordrongen van deze heerlijke roe- ping, met stralende gezichten hun wipperen- ae wagens als walsende walsen in steeds hartstochtelijker cadans over deze wuivende steenmassa's doen dobberen. Wei gaat er nu en dan eens een kopje onder door gebroken veeren of achteras, maar wie zou murmu- reeren bij de gedachte aldus een klein steen tje bijgedragen te hebben tot het heil van het vaderland? Is de „weg" aldus na verloop van eenige maanden goed aangeplet, dan keeren de lieden van den waterstaat terug, ontdekken den weg en zetten de tweede weg- vernieuwingsperiode in In dit stadium is thans de Muiderstraatweg onder Diemen vanaf gisteren weer gekomen, en veel en langdurig zullen weer de ontbe- ringen zijn die het snelverkeer in dit steenen tijdperk te waehten staan. En dan maar weer Van voren af aan. Het kost toch niets! i MECHANISCHE VERKEERSSEINEN. In Rotterdam zullen mechanische verkeers- seinen worden ingevoerd. Als teekens zullen uitsluitend gebruikt worden roode balken en groene pijlen. Rood geldt steeds als verboden en groen als toegestaan. DE HERZIENING VAN DE TELEFOONTARIEVEN. Vragen van het Eerste Karnerlid Brlet. r- Het Eerste Karnerlid Briet heeft den mi nister van waterstaat de volgende vragen gesteld I. Is het den minister bekend, dat vele organisaties, welke advies hebben gegeven ten aanzien van de aangekondigde herziening van de telefoontarieven, van meening zijn eweest, dat de bestaande streeknetten be- ouden zouden blijven en met nieuwe zou- den kunnen worden vermeerderd? II. Is het den minister bekend, dat na de vergadering, op 7 Maart door het hoofdbe- stuur der posterijen belegd, aan zeer velen duidelijk is geworden, dat bij een tarief per locaal gesprek geen meerdere streeknetten kunnen worden gevormd en bestaande zullen worden opgeheven? III. Is de minister bereid zijn beslissing op te schorten, totdat deze organisatie, na dienaangaande voldoende te zijn ingelicht, nogmaals gelegenheid hebben ontvangen haar advies vast te stellen? DE TELEFOONTARIEVEN. De bloembollenstreek protesteerl. Te Hillegom is een protestvergadering ge- houden in verband met de voorgestelde her ziening der rijkstelefoontarieven. Deze vergadering heeft een adres gezonden aan het hoofdbestuur der P. T. T., waarin o.m. wordt gezegd: Het begrip „loeaal gesprek" wordt, blij- kens de nota van September 1928, strikt be- perkt tot een gesprek tusschen abonne's, wel ke op hetzelfae plaatselijke kantoor zijn aan- gesloten, zoodat zelfs wanneer in een ge- meente meer telefoonkantoren zijn, een ge sprek tusschen abonnes, aangesloten op ver- schillende dier kantoren, niet als locaal, maar als interlocaal gesprek wordt beschouwd. Daarom dringt de vergadering er met klem op aan deze wijzigingen in den bestaanden .toestand niet aan te brengen, maar deze te laten zooals hij is. Indien een gesprek tegen (locaal tarief tusschen abonne's uit econo- misch bijeen behoorende gemeenten onmoge- .lijk is bij invoering van een gesprekkentarief, dan is het vaste abonnemententarief, alleen reeds om deze reden te verkiezen. Verdwijning van de streeknetten zou een zeer groot verlies beteekenen voor het platteland en .inzonder- heid voor de bloembollenstreek en dat niet al leen voor degenen, die direct op het streeknet zijn aangesloten, maar ook voor degenen die op indirecte wijze daarmede zijn verbonden. LIEVER BEDEELD, DAN EIGEN GELD GEBRUIKEN. Verleden week overleed te Oudehorne (F.) een oude vrouw, die lange jaren door het Burgerlijk Armbestuur bedeeld was geweest. Na haar dood vond men in haar woning, op verschillende plaatsen, verstopt: zakken met guldens, kwartjes, dubt>eltjes, centen en halve centen, tot een vnj groot bedrag. DOOR AUTOBUS AANGEREDEN. Gisteravond half zeven kwam een onge- veer 50-jarige Schiedammer met zijn zoon per rijwiel van zijn werk te Vlaardingen, toen hij even voor den tol aan de Vijf Sluizen te gen een van Rotterdam komende autobus van de V.A.O.M. aanreed, waardoor hij on der de autobus terecht kwam. Hij werd naar Jet ziekenhuis te Vlaardingen vervoerd, doch ^eek bij aankomst reeds overleden. DE MOORD TE GIESEN-NIEUWKERK Gistermiddag hebben mr. Roobol uit Arn- jtem, mr. van Meerten uit Den Haag, de heer Stuy uit Baarn en een redacteur Van Het Volk een onderhoud gehad met den procu- rcur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. A. Tak, naar aanleiding van de herroepen ge- tuigenis van het echtpaar K. in de strafzaak tegen Teunissen en Klunder, die wegens moord op den spoorwegwacnter J. de Jong te Giescn-Nieuwkerk tot 15 jaren gevange- nisstraf zijn veroordeeld. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. van Lier, en de officier van justitie uit Dordrecht waren bij het onderhoud te- genwoordig. HET RIOOL-ONGELUK TE DEN HAAG. Gegrafenis van het tweede slachtoffer. Gistermiddag om half vier is op de Alge- meene Begraafplaats van Zandeweer, gem. Kantens, ter aarde besteld het stoffelijk over- schot van het tweede slachtoffer van het riool-ongeluk te Den Haag, den heer A. Wier- sema. Er was zeer veel belangstelling. Verschil lende sprekers voerden het woord, o.a. ir. Van der Steen van Ommeren, namens de di- rectie der gemeentewerken te Den Haag. Het gemeentegestuur van Den Haag had een krans gestuurd. Ds. Wiersema dankte voor de eer, zijn broer bewezen. UITVOER VAN ANJELIEREN NAAR DUITSCHLAND. De Nationale Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frankfort a. d. M. deelt mede: Volgens verordening van 28 Maart 1929 zal in Duitschland vanaf 15 April a.s. de in- voer van onafgesneden angelieren en anje- lierstekken tot nader order verboden zijn. Uitzonderingen hierop kunnen door den Rijksminister voor Voeding en Landbouw worden toegestaan. De directe daarvoer on der toezicht der douane is veroorloofd. RECLASSEERINGSRAAD. De minister van Justitie heeft met ingang van 1 April tot secretaris van den reclassee- ringsraad te Rotterdam benoemd den heer Mr. D. A. Hoogenraad, advocaat en procu- reur aldaar, t-evens beeedigd klerk aan de griffie der arrondissements-rechtbank aldaar. BRANDEN Fabrieksbrand. In de lak- en vernisfabriek van de firma H. A. Schreuder en Co. te Schoonhoven ont- dekten hedennacht eenige mannen brand. Zij waarschuwden onmiddellijk de brandweer, die spoedig daarop ter plaatse verscheen. Zij verkreeg nog assistentie der brandspuit uit Langerak. De vlammen vonden gemakkelijk haar prooi in de voorraden, zoodat het weldra bleek, dat er van de fabriek niets meer te redden viel. Met 10 stralen werd water ge geven, doch de geheele fabriek met de voor raden brandde totaal uit. De windrichting was gunstig, waardoor de belendende perceelen geen gevaar liepen. De oorzaak is cmbekend. Verzekering dekt de schade, die uiteraard zeer aanzienlijk is, daar oa. pas nieuwe ma chines in gebruik waren gesteld. Door den brand komen 30 arbeiders zonder werk. Het ligt vermoedelijk in de bedoeling de fabriek zoo spoedig mogelijk weer op te bouwen. Te Zwollerkarspel, nabij de Berkummer- brug, is Zondagmiddag ongeveer 4 uur een hakbosch over een oppervlakte van circa 200 vierk. meter in brand geraakt. Omwonenden en de motorbrandspuit van Zwollerkarspel hebben het vuur gebluscht. WOONHUIS EN BOER DER IJ MET SCHUUR AFGEBRAND. Gistermiddag omstreeks half drie brak brand uit in het woonhuis van den schoen- fabrikant A. Teunen te Dongen (N.-BHet met 'n rieten dak bedekte huis stond in korten tijd in voile vlam. Door den krachtigen wind sloegen de vonken over op de achterstaande leerlooierij en sloegen verder over op 'n aan de overzijde staande schuur. De schoenfabr. van de fa. van Tuin Co. liep groot gevaar, doch kon worden behouden. Van het woonhuis, de boerderij en de schuur kon niets worden behouden. De oor zaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Het telefoonverkeer te Don gen was in verband met dezen brand tot 6 uur aan stagnatie onderhevig. MrSDRIJF? Te Enkhuizen is gisteren in een sloot aan den Zuiderdijk het lijk gevonden van den 71- iarigen timmerman Jan Bakker. De genees- kundigen hebben op het lijk verdachte aan- duidingen gevonden. Het is door de politie in beslag genomen. De justitie te Alkmaar is telegrafisch ge- waarschuwd. GEESTELIJK LEVEN BIJ DE ARBEIDERS AAN DE ZUIDERZEEWERKEN. Te Den Oever op Wieringen zal op het Sluisputterrein der Zuiderzeewerken een R.K. hulpkerk worden gebouwd voor de ar beiders aan de Zuiderzeewerken. Thans ne- men die arbeiders hun kerkelijke plichten waar in de R.K. kerk te Hippolytushoef, waar zij met zes autobussen been vervoerd werden Daar de kosten hiervan te groot werden is men tot bovengenoemde maatregel overge- gaan. Vanwege de Ned. Herv. kerken op gerefor- meerden grondslag in Nederl. is men te den Oever begonnen met den bouw van een ge- bouw. bestemd voor kerkdiensten, ontspan- ningslokaal enz. voor de christelijke arbei ders aan de Zuiderzeewerken aldaar. KORTE BERICHTEN. Door een vrachtauto is gistermiddag op de De Ruyterkade bij de Gemeentelijke Vischhal te Amsterdam een ongeveer 12-jarig knaapje overreden. Het knaapj; liep voor een stilstaanden wagen langs en wou den weg oversteken, toen hij werd gegrepen door den auto. Eei. ge oogenblikken later was hij over leden. Het bestuur der Vereen. van Nederl. Gemeenten heeft onder dagteekening van 9 April een adres gezonden aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot herziening der financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Minister Lambooy is voornemens mor- gen te Schellingwoude het proefvliegen bij te wonen van een nieuw Fokker-drijvcrtoestel dat bestemd is voor de marine. Evenals vorige jaren zijn ook ditmaal een aantal Utrechtsche werkloozen uitgezon- den om werkzaam te zijn in de door het Rijk aanffewezen olaatsen, te weten Heerenveen, Wittelte en Ruurlo. Gisteren vertrokken er 250. De gemeenteraad van Enschede be- sloot om naar aanleiding van het bekende verzoek der aannemersbonden in den vervolge geen borgstellingen meer te eischen bij aan- bestedingen. De Linnaeus Society te Londen heeit de gouden Linneaus-medaille van het genoot- schap voor 1928'29 toegekend aan onzen beroemden landgenoot Hugo de Vries. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door de abonne's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 7K cent voor antwoord ir.sluiten en blad vermelden. Diphtherie-verschijnselen. Gapende Kippen. De dipHTherie treedt behalve bij kippen en duiven ook bij wilde vogels op, zooals patrijzen en soms bij eenden. Onder jonge duiven kan zij zoo hevig heerschen dat alle jonge dieren sterven. Veredelde dieren en geimporteerde dieren uit warmere landen hebben er meer van te lijden dan inheem- sche dieren. De ziekte wordt zooals ik thans duidelijk uitgelegd heb, door een filtreerbare smet- stof veroorzaakt terwijl een massa bacte- rien op de ziekte-plekken van de slijmvlie- zen woekeren. De ziekte wordt vooral over- gebracht door drinkwater en voer. Feitelijk de meeste besmettelijke pluimveeziekten zijn drinkwater-ziekten en als eenmaal in een koppel een kip ziek is, is het drihkwa- ter in korten tijd besmet. Natuurlijk worden de dieren meer vatbaar in tochtige, vochti- ge hokken, verwondingen door onderling vechten, parasieten enz., vitamine-arm voer enz. Het schijnt zelfs dat door een steek van steek-vliegen de smetstof overgebracht kan worden. Vliegen in een kippenhok en voor al in een kuikenhok zijn al heel onge- wenscht daar zij allerlei besmettingen kun nen brengen, o.a. ook worm-kiemen. Natuurlijk zijn vrij vliegende vogels ook heel gevaarlijk met het oog op overbren- ging der smetstof. Het slijmvlies van keel en neus schijnt gevoeliger dan de huid, want als men de kippen op de huid besmet krij- gen zij vaak diphtherie in de keel, terwijl men zou verwachten dat zich pokken op de huid zouden vormen. Als men kippen een klein beetje smet stof in een der aderen spuit dan krijgen ze meestal diphtherie en geen pokken. Gaat men echter eerst de huid min of meer scha- ven, zoodat zij dus verzwakt wordt, dan krijgt men op die plekken vaak pokken. Verschijnselen. De ziekte kan in allerlei vormen voorkomen en dat maakt dan ook de onderkenning in den beginne zeer moei- lijk. 1. Als een gewone ontsteking van neus en oogslijmvlies, wat men meestal „snot" noemt. 2. Als echte diphtherie in keel, neus en oogen. 3. Als pokken, die meestal beginnen op kam en lellen, oogleden, hoek van den mond, doch ook op de huid van den rug, de borst, vleugels of beenen voor kunnen komen. 4. Als een mengsel van al deze vormen bij elkaar. Het beginstadium verloopt meestal zoo weinig opvallend, dat de eigenaar het vaak niet eens opmerkt. Let men er goed op dan constateert men bij eenige dieren in den koppel in den beginne, moeilijk ademhalen, niezen, opzwellen en tranen der oogen, minder levendig zijn, minder eetlust, stil in een hoekje zitten. Vooral "s avonds kan men het soms typisch hooren als men in het donker het hok opent, terwijl de kippen rustig op stok zitten. Men hoort dan het bewuste dier min of meer piepend adem halen en kan men dan zoo'n dier er voor- zichtig uithalen dan voorkomt men ook veel besmetting. Als de neus aangedaan is worden de neusgaten al heel gauw vochtig en vormen zich korstjes van ingedroogd slijm en stof. A.ls we maar eventjes twijfelen aan een kip doen we het best haar even beet te pakken, onder den linkerarm te houden en nu voorzichtig met "den duim der rechter- hand van het oog naar de neusgaten te drukKen. We persen dan het gevormde slijm in het neusgat en zien dan direct een paar druppels te voorschijn komen. Zet zoo'n kip onmiddellijk apart en ontsmet uw han- den grondig voor gij weer een andere kip onderzoekt. Door het niezen en schudden met den kop en het afvegen van den neus aan hals en borstveeren worden deze al heel gauw vochtig en vies, wat ook bij goed toezien in een koppel opvalt. Zooals ik beschreven heb zwellen door het gevormde slijm ook al spoedig de holten onder de oogen op en krijgen de kippen dikke koppen. De holten in den kop kunnen zoo vol raken, dat het gehemelte als het ware uitzet en de kip haar bek niet meer dicht kan krijgen en met ge- openden snavel zit te hijgen. De vogel houdt de ontstoken oogen dicht en deze kleven bovendien al gauw dicht door het taaie slijm. Verder gaat ook vaak het hoornvlies zelf in ontsteking en worden de oogen dan troebel. Als het zoover is wordt de vogel volslagen blind. Gaat het proces in een verder stadium dan ontwik- kelen zich in den mond en de keel typische gele puntjes en vliesjes der diphtherie. Bij duizen ziet men deze gele stukjes vooral in den hoek van den snavel. Krabt men met den vingernagel of een lepeltje of scherp houtspaantje deze vliesjes weg, dan houdt men een bioederige plek over en soms een diepe zweer. In dit stadium zit de kip meestal met geopenden bek heel benauwd adem te halen. Uit deze beschrijving volgt dat zoowel „snotstadium" als het „diphtheriestadium" gemakkelijk te herkennen zijn. Een andere vorm is echter veel moeilij- ker te onderLennen en daarom staat men hierbij dan ook vaak voor raadselachtige sterfgevallen. Heel vaak krijg. de vogel namelijk alleen maar een diphtherie van'de luchtpijp, vooral van het bovenste stuk, waar de luchtpijp met een nauwe spleet be- gint. M enziet dan ook zoo'n kip olotseling doodvallen met blauwe kam, wat op be- nauwdheid en verstikking wijst. Opent men dan de kip en knipt men de luchtpijp open, dan vindt men een klein propje gele kaas- achtige stof in de luchtpijpspleet of wel, en dat is verbazend eigenaardig om te zien, men vindt in de luchtpijp als het ware een heele, dikke, gele worm van zulke kaas- achtige stof, die men er in haar geheel uit kan halen. Men doet daarom wijs als men een tenauwde kip heeft, het dier door een helper vast te laten houden, dan met de linkerhand den snavel te openen en met de rechterhand met duim en wijsvinger het strottenhoofd naar boven te duwen. Op die manier kan men het begin der luchtpijp dan goed bekijken en als men handig is en de zon of stera licht er op laat schijnen, dan kan men de geheele binnenkani van de luchtpijp tot aan de borstingang bekijken. Dit is ook van belang omdat dezelfde ver schijnselen soms ook door een typische worm veroorzaakt worden, de z.g. gaap- ziekte-luchtpijpworm, een roode worm ter lengte van 2 centimeter. Over deze gaap- ziekte spreek ik later wel eens in een apart artikel. Soms worden bij de diphthe rie ook de longen en de luchtzakken aange daan en sterft de kip aan longontsteking. Bij duiven, doch ook bij kippen, ontwik- kelt zich oo:k vaak darmontsteking en diarrhee. De gele vliezen ontwikkelen een heele vieze lucht en als in een hok meerder diphtherielijders zitten, ruikt men het al zoodra men het hok binnentreedt. Soms ruikt men het nog gauwer als men den bek van de kip open doet, dan dat men het ziet. Als we dus al deze verschijnselen in aan- merking nemen, kunnen we het dus een fatsoenlijke kip nigt kwalijk nemen, dat zij het al heel gauw aflegt als zij met diphthe rie flink besmet is. Verder kunnen we nu zelf wel aangeven wat ik op volgenden brief antwoordde, die ik juist heden ontving. Ik merka er bij op dat deze trouwe lezer zoo vriendelijk was geen postzegel voor ant woord in te sluiten, zoodat hij eigenlijk hee- lemaal geen recht op antwoord had. Als lezer der Meppeler Courant b^i ik zoo vrij U eenige inlichtingen te vragen over een ernstige ziekte onder mijn kippen. Volgens mijn meening hadden de kippen voor twee maanden snot. Door het ver- waarloozen van den oppasser werden de gevolgen slimmer en kregen de kippen diphtherie (dyphteritis zegt de schrijver waarom wij in het drinken permanganas kalicus gebruiken, doch dit helpt ook niet. Later werd mij echter te raden gegeven om ze 2 seconden met de kop er onder te hou den en dan de bek in te smeren met jodium tinctuur en enkele zijn hiervan weer beter geworden. Nu koop ik er 270 kippen bij die mgeent zijn en nu krijgen die kippen het ook. Wat te doen. Mijn plan is de hokken te ontsmetten met carbol". We hebben hier dus waarschijnlijk te doen met de z.g. diphtherie-snot, het eerste stadium der diphtherie, dat later in echte diphtherie overging. Alles grondig ontsmet ten, de zieke dieren apart zetten, het hok tochtvrij maken, kopbaden verstrekken, vi- tamine-rijk voer, daar beginnen we mee. Verder loopen we als een haas naar den dierenarts om te informeeren of de kippen werkelijk diphtherie h<-DDi. i en dragen hun de verdere behandeling op. Dat goed ge en te kippen diphtherie krijgen is zeldzeam, mogelijK zijn ze te laat geent. Dr. TE HENNEPE. URSEM. Wij ontleencn aan de Radio-Wereld van April 1929 het navolgende: De heer \VBroertjes, alhier geboren en zoon van het raadslid J. Broertjes, thans leeraar aan de Zeevaartschool te Amsterdam, heeft een uitvinding gedaan op het gebied van de Radio-telegrafie, n.l. een nieuwe me thode voor geheim radio-telegrafie. Dit is, aldus het Wad van Radio-Wereld, een Hol- landsche uitvinding van ver strekkende be- teekenis. De uitvinding moet een geheel nieuw systeem zijn ter verzekering van het geheim der per radio-telegraaf uitgezonden berichten. 7 en overstaan van eenige buitenlandsche de- legaties zijn met gunstig gevolg demonstra- ties gegeven. Naar wij vernemen wordt voor lid van het Dagelijksch Bestuur van den Polder Ur- sem aanbevolen oen heer A. Tessel, thans Hoofd-Ingeland. Voor het aftredend lid, de heer G Duin, wordt verwacht dat deze we- derom met groote meerderheid van stemmen wordt herkozen. GROOTEBROEK. Aan de aannemersfirma C. Weel en Zn. is de bouw gegund van een nieuwe Pro- testantsche Kerk te Andijk voor de som van 109.750— OBDAM. De fcouw van een nieuw veilingsgebouw met woonhuis voor den betaalmeester is ge gund aan den heer J. Moejens, alhier, voor de som van 39.115. HOORN. Hoewel de haringvisscherij in verschillen de Zuiderzeeplaatsen reeds vrij druk aan den gang is, oefenen de visschers hier nog vrij geregeid bot- en scholvangst uit, zoodat de aanvoer van haring alhier gering is. WINKEL. Door de Nutsbibliotheek werd gedurende het ieesseizoen 1928/1929, 13 keer gelegen- heidheid gegeven voor het ontvangen en rui- len van boeken. Door een 37-tal lezers werd geregeid gebruik gemaakt van deze gelegen heid, en 895 werken uitgegeven. De Ouder-commissie voor de openbare lagere school te Winkel, is thans samenge- steld geworden als volgt: de heer P. Ko- ningh, voorzitter; mevr. K. E. de Ridder, secretaresse; mevr. T. Smuk, mevr. A. Beuk- man en de heeren J. Vestman, Jb. van Essen en C. de Bakker, leden. NOORD-SCHARWOUDE. De heer P. Zeeman is aangezocht om deel uit te maken van de- nieuwe commissie, die het landbouwvraagstuk voor de S. D.-A. P. zal onderzoeken. De moeder- en bakercursus van de af- deling van het Witte Kruis is geeindigd. 21 dames hebben er aan deelgenomen Aan zus- ter Nieuwpoort, die de cursus leidde, werd als herinnering een boekwerk overhandigd. De groentenexport. Naar wij vernemen is de aanvoer aan de veiling van dien aard, dat er wederom een te kort aan spoorwagens is. BERGEN. Het Bestuur van de afd. Bergen van del IJsbond Hollands Noorderkwartier heeft be- sloten uit dezen Bond te treden en een fusie aan te gaan met de Berger IJssportvereeni- ging. Gezorgd zal eventueel worden dat de baan op de Bergervaart in dezen winter be houden blijft. In deze gemeente circule'eren lijsten ter teekening voor een nieuwe openbare lagere school, zulks om het door Bergens Belang aan den Raad gezonden request te steunen. CASTRICUM. Maandagavond gaf de tooneelclub van den R.K Vrouwenbond onder leiding van de Zuster Bolerijk voor een talrijk opge- komen publiek een uitvoering in de zaal van N. J. Stuijt. Opgevoerd werd het blijspel in drie bedrijven „Vergif", gevolgd door een blijspel „De Ontevreden Waschvrouw". De aanwezigen hebben genoten Er werd braaf en hartelijk gelachen, zoo dat de avond een succes is geworden, zoo wel voor de spelenden als voor de leidster mej. Boelrijk, die in alle opzichten eer van haar werk heeft gehad Dezer dagen is alhier de melkorijs voof consumptie verlaagd van 14 op 13 cent per liter Ons wordt medegedeeld, dat de melk van stal gehaald 8 cent en gebracht aan de fabriek 8}4 cent per Liter bedraagt. WIERINGEN. Op het sluisputterrein te Den Oever zal een hulpgebouw worden opgericht van de Roomsch-Katholieke kerk. Aannemers hier van zijn Gebr. Boersen te Stroe. Alhier is een afdeeling opgericht van den Christelijken bond van Fabrieks- en Transportarbeiders. Het bestuur is samen- gesteld uit de heeren Bosma, voorzitter. Stulp, secretaris en Pouwens, penningmeester. Gisteravond hebben, onder voorzitter- schap van prof. dr. H. T. de Graaf, de Mo- cKrne Theologen in het gebouw van de Vrije Gemeente te Amsterdam vergaderd. VERGADERING LUTH. PREDIKANTEN (Vervolg.) Op deze inleiding volgde eene uitvoerige bespreking. Ds. H. Makkink bepleitte de wenschelijk- heid de archieven der gemeenten veilig te de- poneeren en wetensehappelijk te ordenea zoodat het raadplegen van archieven met waarborg van veiligheid mogelijk zal zijn. Een voorstel in dien zin kan door een Groo te-Kerkeraad bij de Synode worden inge- diend. In de vacature in het bestuur wordt ge- kozen mej. Haumersen, die als secretaresse zal optreden. Na rondvraag werd de bijeenkomst geslo ten. BROEK OP LANGENDIJK, 10 April 1929. Langedijker Groentenveiling. Peen (groote) 4.90; Peen (kleine) 3.80; Roode Kool le s. 7.10—/ 7.10; Roode Kool 2e s 7.109.20; Gele Kool le s. 3.50- 6.70; Gele Kool 2e s. 1.90—/ 4.70; Deensche Witte Kool 8—/ 11Uien 3.30 f 7.30; Bieten 4.404.80, alles per 100 K G. Aanvoer: 3700 K.G. Peen; 38000 K.G. Roode Kool; 94000 K G. Gele Kool; 40.000 K.G. Deensche Witte Kool; 1400 K.G. Uien; 1600 K.G. Bieten. NOORDSCHARWOUDE, 9 April 1929. Uien 8.909.20 Drielingen 7.10; Gro ve 6.309; Peen (groote) 2.50— 3.60; Peen (kleine) 1.401.50; Roode Kool 5.8018.40; Doorschot 4.70 13.80; Gele Kool 3.50-/ 7.30; Door schot 2—/ 3; Deensche Witte Kool 6.90 11.60; Doorschot 3.50—/ 7.30, abes per 100 K.G. Aanvoer: 2400 K.G. T'ien; 2700 K.G, Peen; 200400 K.G. Roode Kool; 80200 K.G. Gele Kool; 165200 K.G. Deensche Witte Kool. WARMENHUIZEN, 9 April 1929. Roo de Kool le s. 5.6016.60; Roode Kool 2e s. 510; Gele Kool le s. 3.40— 5.70; Gele Kool 2e s. 2.90—/ 3 60; Witte Kool le s. 8.40—/ 10.90; Witte Kool 2e s. 6.60; Drielingen f 4.30; Uien 7.20 7.30; Grove Uien 6.10; Peen (groote) 3.804.60; Peen (kleine) 2.40. Aanvoer: 88700 K.G. Roode Kool; 19600 K.G. Gele Kool; 15400 K.G. Witte KooT; 825 K.G. Uien; 950 K.G. Peen. ZWAAG, 8 April 1929. Veiling Bangert en Omstreken. Witlof 2231Wortelen 1.10—/ 3; Spinazie 610.70; Uien 5.706; Aardbeien 37; Radijs 6 9. COoP. CENTRALE EIERVEILING. PURMEREND, 9 April 1929. (Weekber.) 219438 stuks Eendeneieren 4.804.90 per 100 en 154150 stuks Kippeneieren, waar van de prijzen als volgt: 70—80 K.G. 7; 65—66 5.60—/ 6.10; 63—64 5.60- 5.80; 60—62 5.40—/ 5.70; 58—59 5.30—/ 5.60; 56—57 5.20—/ 5.40; 53 —55 5—/ 5.20; 50—52 4.80—/ 5. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 10 April 1929. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 282 vette kalveren, le kw 1.05—/ 1.15; 2e kw. 0.90-/ 1.04 3e kw. 0.76—/ 0.88; 202 Nucht. kalv. 8- 13; 630 Varkens, Hollandsche, le kw. 97 99 cent; Holl. 2e kw. 9496 cent; Overz. en Geldersche 9799 cent; vette Varkens 94 96 cent per K.G., slachtgewicht. Varkens werden bij den aanvang der markt nog iets hooger maar werden gekocht aan de noteering, doch de prijzen liepen spoedig sterk achteruit. Bij afloop der markt waren de prijzen der minder courante soorten zelfs lager dan de laagste noteering.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 10