OAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 84 Di< besfaa< uif 3 blades, Honderd een en dertigste Jaargang 1929 Al&OTmcmenlsprijs bij vooruitfoetalfTig per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admmistr. No. 3. Redactie No. 33. WOEI1DAB Diiedeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37960 lO APRIL Uit het PaHement Den Haag, 9 April. De Eerste Kamer heeft maar kort Paasch- vacantie genomen. Zij is een week eerder weer bijeen gekomen dan hart zuster aan de overzijde aan het Binnenhof. Maar zij heeft dan ook haar taak niet voltooid: een paar hoofdstukken der Rijksbegrooting waren onafgedaan gebleven, wat intusschen niet aan haar lag. Ook de betrokken ministers zijn daarvoor aansprakelijk te stellen Minis ter Van der Vegte was met zijn antwoord betreffende de Begrooting van Waterstaat erg laat geweest en minister Slotemaker de Bruine is tot aan de Paaschvacantie aan de Tweede Kamer gebonden geweest door de wet op de ziekteverzekering. Heden heeft de Eerste Kamer de Begroo ting van Waterstaat in behandeling geno- men. Het oorspronkelijk voornemen is, dat de Eerste Kamer deze week met de restanten van de Rijksbegrooting gereed komt om dan weer voor eenigen tijd naar huis te gaan, maar na de vergadering van heden hebben wij toch een zwaar hoofd in de verwezen- lijking van dit plan. Immers de vergadering van heden duurde slechts twee uur, om 2 uur ■begonnen, is men reeds weer om 4 uur ge- eindigd, omdat er in de afdeelingen moest worden vergaderd, maar in die twee uur hebben we nog geen volledige twee redevoe- ringen gehoord. De eerste spreker, de heer De Muralt (Vrijheidsbond) maakte het met zijn betoog niet bont: veel meer dan drie kwartier is hij niet aan het woord geweest en wat hij zeide was wel de moeite van het aanhooren waard. De heer de Muralt is een vlot spreker en hij weet soms de dingen geweldig venijnig te zeggen Minister Van der Vegte is dan ook niet steeds voor zijn genoegen uit geweest bij zijn rede, waarin hij den minister be- schuldigde van liefst alles over zijn kant te laten gaan en zich van de dingen niet veel aan te trekken. In het bijzonder heeft de heer De Muralt een heftige rede gehouden tegen de handhaving van de onbewaakte overwe- gen. Aan de ergernis, welke velen gevoelen wanneer zij lezen, dat er al weer een onge- luk op een onbewaakten overweg heeft plaats gehad, gal de spr. in zeer levendige bewoordingen uiting en met nadruk vroeg hij, of de door den maatregel aangebrachte bezuiniging wel opwoog tegen het groot aantal menschenoffers, dat er jaarlijks het gevolg van was. De spreker wilde niet het onderste uit den kan hebben, vroeg dus niet dat bij elken overweg een wachrer zou wor den geplaatst, maar hij vond dit dringend noodig voor de groote wegen met druk ver- keer, welke de hoofdlijnen van de spoorwegen kruisen. Daarom diende hij aan het slot van zijn rede een motie in luidende: „De Kamer, van oordeel, dat de verieende opheffingen der bewaking van openbare overwegen bij hoofdspoorwegen voorzoover het verharde verkeerswegen betreft dienen te worden in- getrokken, gaat over tot de orde van den dag". De motie is direct in behandeling genomen en zal dus vermoedelijk nog wel aan andere sprekers stof tot praten geven. Omtrent de aanneming wagen wij ons aan geen voorspel- lingen. De tweede spreker van hedenmiddag was de heer Moltmaker (S. D. A. P.), de spoor- wegspecialiteit van zijn partij, die met animo een reeks van oude klachten over tekortko- minger, tegenover het personeel van spoor en tram weer te berde bracht, aandrong op medezeggenschap van de beambten in de gestie van het bedrijf, de wenschelijkheid be- toogde om ook werklieden in de directie van de spoorwegen op te nemen en ten slot- te een zeer uitvoerige acte van beschuldi- ging indiende tegen de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij. Over haar directeur die aan zijn -personeel verbood om lid te zijn van een moderne vakvereeniging, waarmee hi] volgens hem de Grondwet schond, was de beer Moltmaker heelemaal niet te spre- ken. maar ook het bedriji zelf was hem een ergernis. Dat bleef in leven dank zij allerlei subsi dies, in de eerste plaats van den staat en hij sprak van vele millioenen, die de onderne- ming in stand houdt en haar zelfs in staat stelt dividend uit te keeren, welke intusschen door steungelden van allerlei lichamen zijn bijeengebracht, terwijl de exploitatie alles te wenschen over laat. De heer Moltmaker was, ten minste vol gens zijn eigen zeggen, nagenoeg uitgepraat. toen de klok vier uur aanwees en de voor- zitter onverbiddelijk de vergadering ver- daagde, zoodat de spreker morgen zijn rede zal voortzetten. Oagelijksch overzicht. DE SI.AVENHANDEL TE DJEDDAH. Een opzienbarend artikel van dr Mezan; een bloeiende handel op rwg geen 300 M. afstand van het Br. Consulaat. Aan de kust van de Roode Zee wordt nog steeds een levendige slavenhandel gedreven De slaven worden in verschillende deelen van Afrika gevangen, naar de kust gesmokkeld (gewoonlijk een afgelegen gedeelte van den Engelsch-Egyptische Soedan) en met snelle inlandsche zeilvaartuigen, z.g.n. dhows, naar Arabie overgebracht, onder de oogen van de Britsche marinevaartuigen in de Roode Zee Deze oorlogsschepen zijn ecbter volgens de 1 „Daily Chronicle" totaal ongeschikt voor het doel den slavenhandel te onderdrukken. Ann beide zijden van de Roode Zee bevinden zich voortdurend veranderde zandbanken, waar- achter de dhows veilig de gelegenheid af- wachten om des nachts over te steken; bij aankomst zijn ze dan weer veilig tusschen de ondiepten, want de Engelsche oorlogssche pen wagen zich daar niet en het is bijna on mogelijk, de snelzeilende dhows 's nachts te pakken te krijgen. Deze slavenhandel is eenigen tijd geleden in het Engelsche Lagerhuis ter tafel ge- bracht, natuurlijk met het doel, hem te on derdrukken. Het blijkt echter, dat de bespre- kingen geenerlei gevolg gehad hebben, want de slavenhandel bloeit nog steeds, volgens een dezer dagen te Parijs verschenen artikel van dr. Mezan, voorzitter van de Jewish As sociation, die in betrekking staat tot den Volkenbond. Volgens dit artikel staat de handel onder de vaderlijke bescherming van emirs en sultans, terwijl de groote Europee- sche mogendheden zich er niets van scfiijnen aan te trekken. De invoer van negerslaven is olficieel erkend en toegelaten in het konink- rijk van de Hedjaz, waar een belasting be- staat op het bezitten van slaven neerkomend op ongeveer twee Engelsche ponden per hoofd. De Europeesche mogendheden kunnen niet zeggen dat zij er onkundig van zijn, zoo ver- volgt dr. Mezan, want te Djeddah, de Roode Zeehaven, die als plaats van ontscheping dient voor de heilige stad Mekka, op onge veer 100 K. M. afstands, wordt de slaven- markt gehouden op nog geen 300 M. van het consulaat eener groote mogendheid (waar mee Engeland bedoeld wordt volgens de „Daily Chronicle"). Een jonge negerin kost van 100 tot 120 pond sterling. De eigenaars dezer slaven verkoopen ze als ze willen, lee- nen ze aan vrienden uit of geven ze weg als geschenken. De Koran verbiedt den geloovigen welis- waar hun geloofsgenooten tot slavernij te cioemen, maar in Jemen bijvoorbeeld, dat nog wel een arme streek is, is er geen Mohamme- daan die niet tenminste een slaaf heeft. De rijkere menschen hebben er vier of vijf en het aantal slaven in het land is zoo groot, dat het waarschijnlijk dat der vrije menschen verre overtreft. Op sommige 'plaatsen is deze menschelijke koopwaar zoo overvloedig, dat men al voor drie pond een negerslaaf kan koopen. Jaarlijks worden volgens dr. Mezan niet minder dan 2000 negerslaven over de Roode Zee vervoerd. Er komen er ook in grooten ge- tale uit Transjordanie „onder de oogen van den Britschen hoogen commissaris". Onder hen zijn niet alleen kleurlingen; blanken komen er in grooten getale onder voor, want in Jemen leven volgens dr. Me zan 40.000 joden in een toestand van sla vernij. Het artikel van dr. Mezan geeft een veront- rustend beeld van den verboden handel en het is zeker aan te nemen, dat het artikel en in het Lagerhuis en in den Volkenbond ter spra ke komt. Dergelijke toestanden, zooals die in Arabie heerschen, moesten niet meer kunnen bestaan. Het is dan ook zaak, dat de betrok ken regeeringen met kracht dezen handel den kop indrukken, om eens en voor al een einde te maken aan toestanden, die in de middel- eeuwen thuis hooren en niet in een tijd, waar in als hoogste goed de vrijheid van den mensch gepredikt wordt Buitenland DUITSCHLAND. DE POLITIEKE SPANNING. De socialisten en de pantserkruiser. De soc-dem. rijksdagfractie besloot giste- ren met 93 tegen 29 stemmen het door haar ingenomen standpunt om vast te houden aan de verwerping van den tweeden termijn voor den bouw van den pantserkruiser A te hand- haven. Dreigende kabinetscrisis? Naar aanleiding van den toestand, ont staan door het besluit der soc-dem. rijksdag fractie, schrijft de „Vess. Ztg" volgens een Wolff-bericht o.a: het volgende: Het kabinet-Miiller-Franken loopt groot gevaar en zal wellicht reeds binnen enkele uren tot aftreden gedwongen zijn, daar de rijkskanselier reeds bij voorbaat heeft aange kondigd dat hij uit een afwijzend besluit van zijn fractie de consequenties zou trekken Reeds wekenlang is er onderhandeld over de vorming der groote coalitie en niemand had verwacht, dat het hierop zou uitloopen. Uit andere Wolff-telegrammen blijkt even wel, dat het zoo'n vaart niet loopen zal en dat het kabinet heden, Woensdagmorgen, bij- eenkomt om zich verder met begrootings- kwesties en den politieken toestand begig te houden. Van een aftreden der rijksregeering, zoo wordt verder gezegd, kan volstrekt geen sprake zijn, met het oog op de onderhandelin gen der deskundigen te Parijs. Een klacht van het Centrum. Afg. dr. Breitscheid (soc.-dem.) heeft Zon dag te Keulen een rede gehouden, waarin hij o.a. heeft gezegd: De burgerlijke partijen van het midden zouden het tot stand gekomen fi nancieele compromis niet laten stranden op de kwestie van den pantserkruiser. Blijkens een Wolff-bericht heeft afg dr. Kaas (Centrum) naar aanleiding van deze ujtlating een brief geschreven aan den rijks kanselier, \yaarin hij zegt deze zinsnede te betreuren en hij herinnert aan de door afg dr. Wirth in opdracht der centrumfractie in verband met de onderhandelingen nopens den eersten termijn voor den pantserkruiser- bouw afgelegde verklaring, waarin wordt verlangd, dat thans de kwestie van den pant serkruiser uit de politieke gedachtenwisseling zal verdwijnen. DE MOORD OP GRAAF STOLBERG. Een onderzoek ter plaatse en een reconstructie van het geval. Gisteren heeft de justitie op net kasteel te Jannowitz een onderzoek in loco ingesteld in verband met den moord op graaf Stol- berg—Wernigerode. De gear resteer de zoon van het slachtoffer, graaf Christian, was daarbij aanwezig en trachtte den toestand te reconstrueeren, zooals deze op het tijdstlp van den moord was, waarbij hij ook zijn be- wegingen met het geweer demonstreerde. De deskundigen constateerden, dat een ongeluk zeer goed mogelijk was en dat de verklarin- gen van graaf Christian volkomen aanneme- lijk waren. Men acht het derhalve niet on- waarschijnlijk, dat de aanklacht alleen zal worden ingediend wegens het veroorzaken van den dood door nalatigheid. De verdedi ger van graaf Christian is voomemens diens vrijlating voor te stellen. EEN AUTOBUs"tEGEN EEN BOOM. 20 personen gewond. Gisteravond reed door onbekende oorzaak een geheel bezette autobus op weg naar de chemische fabriek „Oberbruch" te Unter- bruch tegen een boom. Ongeveer 20 personen werden voor het meerendeel gewond en moes ten in een ziekenhuis worden opgenomen. Het voorste deel van den auto werd totaal ver- nield. EEN PROCES TEGEN PRINS MAX VON HOHENLOHE. Onder buitengewoon groote belangstelling is Dinsdagochtend voor de rechtbank te Miinchen het proces begonnen tegen den van bedrog beschuldigden prins Max Hugo von Hohenlohe-Oehringen. In dit proces hebben zich zijn zaakgelastigde, Theobald Bamm en de koopman Jendrick te verantwoorden; 24 getuigen zijn gedagvaard. Ook zullen enke le dokters worden gehoord, die den geestes- toestand van den prins hebben onderzocht In 1927 werd door eenige schuldeischers van den prins diens faillissement aange- vraagd. De pasiva bedroegen toen ongeveer 600.000 mark, de activa waren zoo gering, dat de zaak eenvoudig werd geclasseerd. Toen de voorzitter wees er op, dat de prins ondanks de financieele moeilijkheden waarin hij zich bevond steeds in de beste hotels woonde en voor zijn vrouw een hotelreke- ning van niet minder dan 6000 mark moest betalen, antwoordde beklaagde, dat dergelij ke uitgaven onvermijdelijk waren, gezien den lang dien hij bekleedde. De vertegenwoordi ger van het O. M. stelde de vraag, of de prins niet op den dag, voordat zijn faillisse ment werd aangevraagd, een groot feest op zijn landgoed heeft gehouden. Beklaagde zei zich dit niet meer te kunnen herinneren. In Augustus 1926 had de prins te Miin chen een hypotheek van 20.000 mark opge nomen en bovendien een leening van 10.000 mark gesloten. Als borgtocht gaf hij zijn geldschieters wissels, die door zijn medebe klaagde Bamm waren onderteekend. Toen de wissels niet gehonoreerd werden, wilden de geldschieters beslag op den boedel van den prins laten leggen. Toen bleek, dat de prins niets meer bezat. Beklaagde had voorts nog een aantal par- ticulieren benadeeld. Parijs en den algemeenen financieelen toe stand niet in den roep van verkwisting mag komen, maar op de begrooting fungeeren in elk geval nog 35 millioen voor andere lucht- vaart doeleinden, en daarentegen geen pfen nig voor ons. Het Duitsche volk kzal den on- dergang van de Zeppelin-onderneming, naar I mijn vaste overtuiging echter niet toelaten." OLIFANTEN IN DE PORSELEINKAST In het stadje Reutlingen is, naar uit Stutt gart aan de „Koln. Z." wordt gemeld, gedu- rende drie uren, jacht gemaakt op olifariten. Bij het afladen n.l. van de wagens van een per trein aangekomen circus waren vier van die knapen, die anders goedmoedig hun werk d'.-den, op stap gegaan, hadden zich een weg gebaand door het sanjengestroomde publiek en waren de stad binnengewandeld. Drie dik- huiden bleven bij elkaar, nummer vier maakte een afzonderlijk uitstapje, waarop hij o.a. door een achterdeur een winkel binnenliep waar hij een en ander vernielde, om daarna weer door de voordeur de straat op te gaan. In een winkel van muziekinstrumenten, waar- van hij de deur opentrapte, ging hij wat ruwer te werk; verschillende instrumenten, een schrijftafel enz. moesten er aan gelooven Vervolgens drukte hij een spiegelruit in van een heerenmodewinkel en bracht nog bezoek aan verschillende andere winkelhuizen. Inmiddels had de Schupo zoo goed moge- lijtk de itraten versperd, terwijl beambten van het circus in auto's naar de stad kwamen en het dier, dat uit verschillende wonden bloed- de, in een doodloopend slop drongen, dat ver volgens door een auto werd versnerd. Hier werd de gevangene zoo lang wittebrood te eten gegeven, tot het den wachters gelukte hem aan de ketting te krijgen. Daarna werd hij aan een vrachtauto gekoppeld en naar het circus gebracht. De drie andere uitbrekers hadden zich wel wat corrector gedragen, maar hadden bijv. toch een muur omgetrapt en op het kerkhof groote schade aangericht. Zij lieten zich ech ter gemakkelijk weer op den goeden weg bren- gen door liun aanvoerder, die hen zonder groove moeilijkheden naar hun stal wist te loodsen. Het avontuur heeft niemand het leven ge- kost, alleen is een circusbeambte met zulk een kracht tegen een muur gedrukt, dat hij zwaar gewond naar het ziekenhuis moest worden ge bracht. ITALI6. IN BLIJD'E VERWACHTING. Naar de Bologneesche bladen uit Predap- pio vernemen, verwacht men in het gezin van den minister-president binnenkort weer een blijde gebeurtenis. GEVAARLIJK SPEL. In de woning van den chauffeur Heiners te Neukolin, een voorstad van Berlijn, vond men eergisteren diens twaalfjarigen zoon met een touw om den hals aan een der spijlen van een bed hangen. De levensgeesten van den knaap waren geweken. Het schijnt, dat de jongen in afwezigheid van zijn moeder „ophangen" heeft gespeeld, en dat het touw zi-ch zoo vast om zijn hals heeft geklemd, dat hij het niet meer kon losmaken en zoodoende gestikt is. HET SUBSIDIE VOOR DE ZEPPELIN- W-ERF INGETROKKEN. Dr. Eckener pessimist. Maandag is officieel bekend gemaakt dat de rijksbijslag van 4 millioen en het subsidie van de staat Wurtemberg ten bedrage van 2 millioeq voor steun aan de Zeppelin-onder neming te Friedrichshafen van de betrokken begrootingen geschrapt zijn. Een correspon dent van Wolff is daarop dr. Eckener gaan interviewen die hem het volgende gezegd heeft* „Wij worden door dit besluit in onze levensader getroffen, want de subsidies waren dit jaar bestemd voor den bouw van een nieuwe groote werf en hal waarin het verbe- terde luchtschiptype, dat wij reeds op papier geconstrueerd hebben, op stapel zou zijn ge- zet. Ik vrees dat wij deze voornemens nu wel zullen moeten prijsgeven, waarmee tevens de hoop van breede kringen van het Duitsche volk, dat wij een nog beter type zullen bou-. wen ten grave gedragen wordt. Ik zie voorloo- pig voor ons geen uitweg, maar ik geloof nochtans niet dat in deze zaak het laatste woord gesproken kan zijn. Ik begrijp dat het Rijk. met het oog op de onderhandelingen te VERLICHTING VAN DEN KOEPEL VAN DEN ST. PIETER. Een van de merkwaardigste schouwspelen van het oude, Pauselijke Rome was de ver- lichting van den koepel van den St. Pieter op St. Petrus en St. Paulus. Daar kwamen altijd tal van vreemdelingen naar kijken. In 1870 is die verlichting afgeschaft, doch zij is twee keer herhaald in het Heilige Jaar 1925. Ook dit jaar zullen de Romeinen en de be- zoekers van de Eeuwige Stad weer van dit fraaie schouwspel kunnen genieten, en wel den tweeden Juni, ter gelegenheid van de zaligspreking van Don Bosco en den 29en Juni op St. Petrus. TSJECHO-SLOWAKIJE. DE AANHOUDING VAN EEN BERUCHT SPELER. Te Presburg heeft de Tsjechische politie den gewezen Hongaarschen prefect Gyuta de Szerazo gearresteerd. die indertijd wegens hazardspel over de Oostehrijksche grens is gezet en wiens uitlevering thans door de Oos- tenrijksche politie wordt gevraagd omdat men hem verdenkt de hand te hebben gehad in een bomaanslag. Szemzo, van wien men vertelt, dat hij des avonds zijn huisknecht placht uit te sturen, om spelers voor hem op te scharrelen, leef- de op grooten voet en reisde thans in gezel- schap van zijn secretaris. Hij was in Boeda- pest in het bijzonder daardoor bekend, dat hij steeds witte leeren handschoenen droeg, zelfs bij het eten en die gedurende den dag een paar keer verwisselde, maar men zeide, om het ge- voel voor de kaarten niet te verliezen. In het huis van bewaring liet hij zich dertig paar handschoenen brengen. Zoo gooit hij b v de handschoenen direct weg, wanneer hij zijn scboenen heeft aangetrokken. Ook speelt hij in het huis van bewaring voortdurend van 's morgens tot's avonds kaart, natuurlijk al leen en heeft hij zich ook een paar dozijn verschillende kaartspelen laten brengen. FRANKRIJK. EEN NIEUWE SLAG VOOR DE FAMILIE FOCH. Majoor Eournier, een schoonzoon van madame Foch, overleden. De familie Foch wordt door een nieuwen slag getroffen, door het overlijden van den tweeden schoonzoon van den maarschalk, majoor Fournier, die deel uitmaakte van den generalen staf. Majoor Fournier leed sinds October van het vorig jaar aan een hartaan- doening en werd deswege behandeld op een buitenplaats in het departement Puy de Do me. Na den dood van den maarschalk, wiens begrafenis majoor Fournier niet had kun nen bijwonen, hadden de weduwe Foch en madame Fournier zich naar hem toe bege- ven om wat fust te nemen. Aangezieji zijn toestand steeds verbeterde, werd besloten de terugreis naar Parijs te aanvaarden. Maan- dagavond keerde het gezelschap, vergezeld van een verpleegster, dan ook naar Parijs terug. Onderweg echter werd de majoor plob seling onwel, en hij overleed een half uur la ter. Het stoffelijk overschot is bij aankomst van den trein gistermorgen naar zijn huis vervoerd. Majoor Fournier, die 49 jaar oud is geworden, laat 4 kinderen na, die van 17 tot 6 jaar oud zijn. ENGELAND. HET GEZANTSCHAP TE LONDEN. De post aan Dawes aangeboden. Men meent te weten, dat generaal Dawes, die zich thans in San Domingo bevindt, met de opdracht tot reorganisatie van de finan- cien het aanbod heeft ontvangen om op te treden als gezant te Londen, als opvolger van Houghton. WEER EEN POSTZAKDIEFSTAL. Na de aankomst van een trein uit Schot- land te Manchester bleek op het postkantozi aldaar, dat een zak met aangeteekende brie- ven uit Perth en omstreken vermist werd. Men heeft kunnen vaststellen, dat de zak uit den trein in de postauto is cneegegaan, zoodat de diefstal onderweg moet zijn ge- schied, vermoedelijk dadelijk op het station, De waarde van den inhoud is nog niet be kend. BELGIe, DE HONGERSNOD IN OEROENDI. Reeds tienduizenden slachtoffers, De Brusselsche correspondent van de N. R. C. meldt aan zijn blad, dat de Belgiscne koloniale autoriteiten, in het mandaatgebied Oeroendi al hunne krachten inspannen om den aldaar heerschenden hongersnood te be- strijden. Verscheidene tienduizenden inboor- lingen blijken evenwel reeds te zijn omgeko- men. Terwijl in de andere Congoleesche distric- ten het gemiddeld bevolkingscijfer de 500.000 niet overschrijdt, wonen, in het gebied van Roeanda-Oeroendi, niet minder dan zes mil lioen negers, verdeeld in twee kasten: de eene bezit al het vee en de andere moet zich behelpen met de opbrengst van het weinige land, dat niet als weiland wordt gebruikt. Reeds herhaaldelijk is door de Belgische ko loniale autoriteiten getracht de Bahoetoes, die het ongelukkige deel der bevolking van Roeanda-Oeroendi uitmaken, tot emigratie naar de Katangaprovincie, waar in de mijH nen gebrek aan werkkrachten is, te bewegen. Jaarlijks worden in Roeanda en Oeroendi on geveer 3000 arbeiders door de in de Katan gaprovincie werkzaatn zijnde Union Miniere gerecruteerd, maar dit is niet voldoende om de al te dichte bevolking van't door hongers nood geteisterde gebied tegen den periodiek terugkeerenden geesel te beschermen. Er wordt nu weer getracht een deel der behoeftige bevolking naar het Kivoegebied dat eveneens een zeei gezond klimaat heeft, over te brengen. De strijd van de Belgische koloniale autoriteiten tegen den hongersnood wordt echter bemoeilijkt door een inval van sprinkhanen in de Britsche Kenia-kolonie, waar men levensmiddelen had aangekocht om de ongelukkigen uit Roeanda-Oeroendi te he! pen. Groote ladingen mai's worden nu uit Amerika verwacht en zullen onmiddellijk naar Oeroendi worden gezonden. DENEMARKEN. ONGERUSTHEID OVER EEN DEENSCH SCHIP. De Deensche bark Kopenhagen, die behal- ve haar gewone bemanning 50 cadetten van de zeevaartschool te Elseneur aan boord heeft, is 14 December van Montevideo ver» trokken om zich via de Kaap naar Zuid- Australie te begeven. Het schip is een oude bark van 3900 ton met 5 masten, en de ca-i detten waren speciaal ter opleiding meege-i zonden. Aangezien de bark uit uiterlijk em-- de Januari in Kaapstad had moeten aanko- men en men daarentegen sinds haar vertrek niets meer heeft vernomen, zal nu uit Kaap stad voor rekening der Deensche regeering een koopvaardijschip op kondschap gaan. De bark heeft geen radio aan boord. Men vermoedt, dat zij een der onbewoonde eilan- den in de zuidelijke helft van den Atlanta schen Oceaan heeft moeten aandoen, maar men gelooft nog niet, dat zij verloren zoil zijn. ZUID-SLAVI& KONING ALEXANDER EN DE KROATEN. Naar de correspondent van de Daily Tele graph te Belgrado opmerkt, valt uit de toe- bereidselen voor het vertrek van de koninklijke familie naar Bled, de zomer-residentie, op te maken, dat het plan om het hof een tijdlang naar Zagreb (Agram) over te brengen, is op- gegeven Men had gezegd, dat de koning en de koningin in Mei naar Agram zouden gaan om daar een blijde gebeurtenis af te wacnten, die aen Kroaten een Kroatischen prins of prinses zou schenken. De moord op den joun nalist Schlegel schijnt de regeering aanlei ding gegeven te hebben den koning aan te raden van dit plan af te zien. Volgens <k thans getroffen regtling zal de koningin over een paar weken naar Suvobor (bij Bled) gaan v/aar de koning zich in Juli bij haar zal voe- gen. De Roemeensche koninklijke familie de koningin is een dochter van wiilen koning Ferdinand zou te Suvobor op bezoek ko- mep. COMMIT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1