f" Tijdschriften Onze ICoBonien. Ingezoaiden stukken ECerk en school Luchtwaart dat zij van moord verdacht wordt. De eigen- lijke moordenaar is haar minnaar en zij al- leen weet het geheim. net meisje vindt,ner- gens rust en moet voortdurend op haar hoede zijn, om te ontkomen aan beide mannen. Ten slottc ontstaat er een duel als zij vriendschap sluit met een jeugdigen goudzoeker, doch eindelijk wordt de moor denaar ontdekt en terechtgesteld, terwijl Bab met haar Monte een gelukkige toe- komt tegemoet gaat. Austria of Today. The Heart of Central Europe. Wij ontvingen van den president van de Weensche kamer van koophandel een fraai ge'illustreerd boekje getiteld „Austria of To day" uitgegeven door deze Kamer. Het bevat een schets van de historische, economische en soeiale beteekenis van Oostenrijk, benevens een opsomming van al het aantrekkelijke dat Oostenrijk aan het internationale reizende publiek kan presenteeren. Het boekje ziet er keurig verzorgd uit en bevat een schat van gegevens. Wij ontvingen een brochure van de druk- kersfirma Buijter en Schipperheijse te Am sterdam waarin mr. J. H. Schutz van Haegen uit Aerdenhout mededeelt waarom hij uit de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond is getreden. Verschenen is No. 1 van Het Vonkje /Zomerhofstraat 76 Rotterdam onafhan- 1 kelijk tijdschriftje voor kunst en letteren on- >der redactie van Jet Cuypers, V. Leenheer Jr. en Paul Oyfens. In dit nummer schrijft Henri iMorrien over Willem Royaards, Jet Cuypers. ineemt het voor Is. Querido op. H. M. geeft 'een aardig schetsje getiteld ,,1 April en ■•Paul Oyens een gevoelig stukje „Afscheid ;Tenslotte schrijft Mourik van Meersen over 'H. F. Bieling. Ge'inspireerd door den tocht naar het hoo ve Noorden van onzen landgenoot Jan An- driessen, heeft Levy Grunwald een vertelling eeschreven, getiteld ,,Kees Barents", terwijl onze nationale Poolheid, Sjef van Dongen, er sen voorwoord aan toevoegde. Het boekje is geschreven ten bate der Liga, beschuitfabriek te Bergen op Zoom. Leerkrachten verbonden aan de lagere scholen krijgen het boekje bij aanvrage gratis toegezonden. In de Hollandsche Revue wordt de opening van de tv/eede Museum-galerij van het Han- dels-museum en van de afdeeling tropische hygiene besproken. Arthur van Schendel ver- volgt zijn Florentijnsche verhalen en Dr. Al fred A. Haighton wijst op de les van het valsche document. G. T. Scheltema vertelt hoe Dr. Victor Pauchet den weg naar het ge- luk vindt en A. L. van Kuyck geeft het slot van zijn verhaal over. Marie I, den koning der Seaangs. G. C. K. verhaalt verder van zijn autotrip van Marseille naar 't Haagje en J. G. Boon geeft een uitvoerige beschou- wing over de beteekenis van maarschalk Yocn. De derde aflevering van Elsevier's Neer- lands Indie vervolgt de beschouwing over volken en volksinstellingen waarbij o.a. too- neel, muziek en dans op Java besproken worden. Prof. Dr. Ph. S. van Ronkel geeft vervolgens een artikel over talen in den ar- chipel, waarbij o.a. een oud-Javaansche in- scriptie uit het jaar 1272 gepubliceerd wordt. In het volgende hoofdstuk spreekt J. A. M. Bruineman over de Chineezen in Neder- landsch Indie, waarna een bijdrage van J. E. Jasper volgt over de bestaansmiddelen der Inlandsche bevolking. Zooals gewoonlijk is ook deze aflevering weer rijk geillustreerd. In Onze Rleine uitgave van Joh. Morks te 's-Gravenhage beantwcordt dr. F. van der Zande de vraag waarom zoovele kinde- ren slecht eten. S. van Steenbergen schrijft een aardige schets over „Robbie en dr. H. B. Vos geeft het slot van zijn beschouwing over het kinderlijke denken, wat hij met tal van vermakelijke kinderuitspraken illustreert. Dr. P. H. G. van Gilse schrijft over midden- 'steking en ten slotte vertelt de arts a ,^er'nso'm over de tnenschelijke vrucht voor de geboorte. In de vragenbus worden weer eenige vragen beantwoord. Auto-Leven. Auto-Leven, uitgave mevr. wed. G. M. Co hen Wingen te den Haag bevat weer inte- ressant en uitstekend nieuws. Tom Schilperoort eindigt zijn bijdrage over rransclie actualiteiten, waarin op popu late wijze over het automobilisme geschre ven wordt. De bekende Bugatti-auto's worden er breedvoeng in besproken, terwijl modellen van deze autos afgebeeld zijn tusschen de tekst. Jerome Mertens geeft weer technische be- schouwingen, thans over de Salerni-koppe- ling. Teekenmgen en foto's verduidelijken den tekst. Mr. Johannes Ernstman staat weer eens doodsangsten uit en krijgt nachtmerries en andere verschnkkelijkheden. Waardoor en waarom leest men in zijn Oprechte Brieven. renslotte bevat het nummer een groote reeks kleinere mededeelingen over gehouden en te houden wedstrijden en tal van andere bijzonderheden. In Zonr.eschijn tijdschrift voor de jeu<rd dat bij den uitgever W. de Haan te Utrecht verschijnt is een aardig poppenkaststukje opgenomen van M. C. Oven van Doom ge illustreerd door Jan Kraan. Verder trbffen wij in dit nummer bijdragen in proza en ooezie aan van Adri Alindo, S. Franke, Ma rie Schmitz, Rein Valkhoff een padvin dersverhaal Fr. Visser, Freddie Lange- ler, Elize Knuttel-Fabius en de gewone ru- hrieken waarin allerlei wetenswaardigs wordt behandeld. Panorama opent met een lentegroet, een paard met veulen dat den stal voor de wei ruilt. Stefan Zweig vertelt bij mooie foto's over Gorki en Tolstoi', Joh. de Meester geeft een herinnering aaa Edward Bok en zijn zingende toren en Dr. J. C. de Lint bespreekt Christiaan Huijgens. Er zijn novellen van P. G. Wodehouse en K. van Dijk. Van de actueele illustraties noemen we fo to's van een zwemwedstrijd in Londen, van den terugkeer van burgemeester De Vlugt, van de bemanning der Domier Wal vliegboo- ten, van de onthulling van den gedenksteen te Grootegast, van de huldlging van Dr. Holwerda te Leiden, van het vliegtuig der toekomst, de mijnramp in Belgie en van ver- schillende typen luchtschepen. John. T. Mc. Cutcheon vertelt over „De man, die te sullig was". PRINSES JULIANA NAAR INDIe? Aan het „Nieuws v. d. Dag v. N.-I." ont leent de Tel. het volgende: „Periodiek duiken in de Nederlandsche en Indische Pers berichten op, aangaande een bezoek van prinses Juliana aan Indie. Nog zeer onlangs, bij aankomst van het Belgisch kroonprinselijk echtpaar hier te lande, werd de verzuchting geslaakt: waar om die wel, maar onze eigen prinses met? De „Ind. Post" weet thans weer te melden, dat er in Nederland wei kelijk over gedacbt wordt, prinses Juliana een bezoek aan Neder- landsch Indie te laten brengen Zoodra de prinses haar studie te Leiden heeft volbracht, heet het, zou er kans op zijn. En vooruitloopend daarop, schrijft de „Ind. Post": „Doch in hoe ver verschiet de eventueele reis dan nog moge liggen het kan geen kwaad nu neds hierop de aandacht te ves- tigen: dat dan de reis zal moeten geschieden met alle pracht en praal, die de Indische ge- meenschap van het koloniale gebied verwacht dat een aanstaande koningin steeds in het openbaar omgeeft. Niet incognito, of als zuivere studie-reis. Niet, laat het ons maar eens duidelijk zeggen, op een goedkoopje. Maar wel in alle glorie van een toekomstige vorstin over een millioenen-rijk van zoo groote uitgestrektheid en zoo geweldig na- tionaal en internationaal belang. Men kan het hier goeddeels mee eens zijn, al deelen wij de meening van het orgaan niet, dat die reis er stellig toe zal bijdragen den band tusschen bet vorstenhuis en de in- heemschen te versterken" Het blad heeft zeker bedoeld: het goede, loyale deel der inheemschen, met uitzondering van het waarlijk niet geringe contingent der „nationalisten", oproerkraaiers en Los-van- Nederland-verdwaasden. Maar goed. we zullen hierover niet twisten Zijn onze informaties juist, dan is wel het grootste bezwaar aan een eventueel bezoek verbonden: 'hoe moet de prinses naar Indie reizen? Het ligt voor de hand dat een toekomstig vorstin over een millioenen-rijk niet als pas- sagiere radja met een mailbaot kan reizen, ook al stelt men luxe hutten beschikbaar. Dat zou tegen de hof-traditie zijn. Was er nog sprake van een troons-opvol- ger, men zou naar het Engelsche voorbeeld een oorlogsschip disponibel kunnen stellen, maar voor een jonge vrouw biedt een man of war nu niet direct' alle comfort voor een lange zeereis. In Nederland heeft men zich met deze vraag ernstig bezig gehouden en wij kunnen mede- deeleii, dat er plannen zijn. om getden in te zamelen voor een Koninklijk Jacht, dat der prinses zou worden aangeboden. De promotor is o.m. de heer Van Stralen van Nes, den z.g. „Koning" van Boskoop, die al geruimen tijd doende is, medewerking voor zijn plan te eilangen. Of hij daarin geslaagd is, kunnen wij niet mededeelen, maar wel weten wij, dat er aan „gewerkt" wordt. Verder zullen we rustig afwachten". HET BELGISCH BEZOEK. De kroonprins van Belgie en zijne gemalin hebben onder de namen van Graaf en Gravin De Rethy hun intrek genomen in het Hotel des Indes te Batavia. De hooge gasten ge- bruiken hunne maaltijden in een apart zaal- tje maar verkeeren overigens gewoon onder de overige hotelgasten. Graaf de Rethy heeft in de Molukken een uitgebreide studie gemaakt van land en volk. Hij heeft een grcote verzameling van plan- ten en dieren aangelegd, die naar Europa zal worden med:genomen. Het hooge gezelschap heeft op Nieuw- Guinea vermoeiende tochten gemaakt, waar bij de kroonprins zich een kranig bergklim- mer toonde en een goed woud'ooper. Het verdient opmerking, dat de taal, die door de hooge gasten voortdurend in hun ver- keer met iedereen die zij ontmoeten, gebezigd wordt, het Nederlandsch is. Ook de kroon- prinses heeft het Hollandsch verwonderlijk vlug aangeleerd. Bovendien spreken zoowel de kroonprins als zijn echtgenoote thans goed Maleisch. Thans hebben de hooge gasten het voorne- men nog eenige dagen te Batavia te verblij- ven om vervolgens een tocht over Sumatra te gaan maken. Op 8 Mei a.s. gaan zij te Belawan aan boord van het s.s. „Tjerimai" van de Rotter- damsche Lloyd, om daarmede de terugreis te aanvaarden. DE LANGE LIJST. In de kas van den heer Servais, boekhou- der bij de gewestelijke werken op Madoera, is een tekort ontdekt van f 15.000. De justi- tie heeft de zaak in onderzoek genomen. De vendutie van de bezittingen van den gewezen hoofdadministrateur van Sinagar, die gearresteerd is wegens verduistering, heeft ongeveer 32.000 opgebracht. Daar- naast is nog een actief van 8000 in con- tanten, alsmede de kans op een nog uit te kee- ren tantieme, groot 25.000. Het passief bedraagt in totaal ongeveer 140.000. DE FRANSCHE GOUV.-GEN. PASQUIER TE BATAVIA. De gouverneur-generaal van Indo-China, Pasquier is gistermorgen aan boord van den Franschen kruiser „Jules Michelet" te Bata via aangekomen voor een bezoek aan Neder- landsch-Indie. Een groote volksmenigte, zoo wel Europeanen a's inlanders, was getuige van de aankomst van den hoogen bezoeker, die door cavalerie werd geeseorteerd op zijn weg naar het pa lei* waar de gouverneur- generaal, jbr. de Oraeff, hem welkom heette Later op den morgen overhandigde de heer Pasquier aan jhr. De Graeff de versierselen van groot-officier van het Legioen van Eer. (Buiten verantwoordelifkheid van de Re dactie. De opname in deze rubnek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). GEVAREN VOOR DE BADPLAATS BERGEN. Mijnheer de Redacteur! „Barregen plokt van den pensiongast", d.w.z. in gewoon Hollandsch: Bergen leeft v. den pensiongast. Inderdaad vanaf het groot ste hotel tot't kleinste pensionnetje, van den bouwgrondexploitant tot het kleinste kruide- niertje, ieder der vele, haast te vele nering- doenden „plokt" mee van den buit, welke de pensiongast zoo vriendelijk is jaarliiks in Bergen achter te laten. Is't wonder dat de Bergenaren hun geliefden gast straks wder met breeden glimlach op't gelaat hun tuin poortje binnenleiden? Als „dat kindje" bin- nenkomt lacht heel't Berger huisgezin. Maar vraagt uzelven dan ook steeds weer af waarom komt de grootstedeling tot ons? en herhaalt dan steeds weer, opdat ge dit niet vergeet; de reden van zijn bezoek is: lo. het mooie landschap 2o. de landelijke rust. Deze twee dingen, welke hij in de groote stad ontbeert, zoekt hij jaarlijks hier. Wat ligt dus weer voor de hand, dat, waar het bestaan van 'n paar duizend menschen letter- lijk afhangt van dozen vreemdeling, dat men tenminste deze twee eigenschappen van ons dorp ten koste van wat't wil, handhaaft. En nu is mijn vraag deze: Denkt gij, Bergenaren, denkt gij gemeente- bestuur en gemeenteraad van Bergen, denkt gij bestuur van V. V. V. dat ons landschap- schoon wordt bevorderd door de mooie wel- aen rondom Bergen te beplanten met foeilee- lijke kippenhokken? Zie het vroeger zoo schitterende uitzicht vanaf het Russenmonument naar de Nok, zie dit uitzicht op het prachtigste duinprofiel vanaf het schilderachtige Hofweggetje, zie het uitzicht vanaf de Zuidlaan op deze dui- nen, vooral zoo mooi tegen het ondergaan der zon. Wat is er van over? Een slordige leelijke rommel van hoenderparken begooit dit weleer zoo schilderachtige landschap Het gekraai van honderden hanen is er den ganschen nacht niet van de lucht. Mooi Ber gen, rustig Bergen!! Aan den Meerweg en elders, dito, dito! Het gemeentebestuur werkt mee de schen dende hand te slaan aan het natuurschoon, door deze hoenderparken toe te staan en bo vendien nog steeds meer mooie landwegen, met hun verrukkelijke uitzichten op de dui- nen, te herscheppen in lanen van electrische lichtpalen! Maar wat baat 't speculeeren op uw schoonheidsgevoel, ik weet sinds lang dat nuchtere Noord-Hollandsche hersens daar niets voor voelen. Daarom kom ik met een argument, waarvoor gij wel iets voelt. De belangrijke som welke pensiongasten en villabewoners jaarlijks inbrengen, d.w.z. niet hier verdienen, zooals gij, maar wel dis- tribueeren onder U alien, deze meer dan een paar honderdduizend guldens jaarlijks, waar gij Bergenaren van „plokt", die belangrijke som kan verminderen, kan U zelfs ontglip- pen. Wanneer deze menschen hier niet meer vinden de landelijke rust en her fraaie land schap, dan trekken ze weer naar elders en dan kan uw „plokkerij" zich alleen nog be palen tot malkander en dan wordt de soep dun. Voor het te laat is, om de symptomen van teruggang, vooral wat het gehalte betreft van het betalende publiek zijn er reeds, werkl alien mee de goede kwaliteiten van Bergen als mooi rustcord te bevorderen. In vele opzichten, b.v. wat betreft lagere belasting, betere spoorwegverbindingen mer Amsterdam, enz., kan Bergen nooit op tegen plaatsen als Bloemendaal, Bussum, Baarn en Amersfoort. Gelooft verder riet, dat toe-" standen als boven geschetst, in deze plaatsen kunnen voorkomen, daarvoor is't gemeente bestuur te waakzaam, daartegen heeft men goede verordeningen. De oplossing? Verwijder alle hoenderparken tot minstens 2 kilometer buiten 't dorp, indien gij meent ze niet te moeten verbieden. Volg het voor beeld van zoovele Duitsche badplaatsen en verbied bij politieverordening het houden van hanen, de ergste nachtrustverstoorders, wel ke een groot stedeling zich denken kan. (Uw geliefde „kippies" leggen. zonder hem even- goed de dure eitjes en uw broedeitjes koopt ge wel elders). Verzeker uw pensiongasten en villabewo ners voor alles 'n ongestoorde nachtrust, ruim op blaffende honden en bekeur te snel rijdende auto's. Houd Bergen rustig, houc Bergen mooi! Doet gij dit niet, dan beteekent dit in de toekomst 'n verarmde badplaats. Doet gij dit wel, dan zal dit zijn: welvaart voor U en Uw gezin. Met dank voor de plaatsing Een waarschuwende stem. Maandag kwatn in de Singelkerk te Am sterdam in vergadering bijeen de Alg. Ned. Doopsgez. Pred. Ver. onder voorzitterschap van ds. A. Binnerts Gz. van Haarlem. Als tijdelijke onderwijzers aan de school te Oosterland zijn door burgemeester en wethouders van Wieringen benoemd de hee- ren J. H. Eden te Den Helder en H. J Schut te Jubbega. Door den bisschop van Haarlem is her- benoemd tot kerkmeester der parochie te Castricum de heer P. Liefting, terwijl door de besturen van Kerk- en Armen als armmeester is herbenoemd de heer Jb. de Nijs. OP EEN R.-K. SCHOOL TE GEMERT De verwijdering van kinderen, die onvoegzaam gekleed geweest zouden zijn. Op de desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Vliegen heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geantwoord 1 Het is den ondergeteekende bij onder zoek gebleken, dat het hoofd der R.K bij- zondere school voor meisjes te Gemert (Binderaeind) 16 kinderen, wier ouders niet hadden voldaan aan de voor de school vast- gestelde regelen in zake de kleeding van de leeriingen, van de school heeft verwijderd. De bedoeling was niet deze kinderen als leerling af te schrijven, maar hen pas weder tot de school toe te laten, wanneer het be zwaar betreffende de kleeding zou zijn op- geheven. Inmiddels zijn reeds spoedig 13 kinderen op de school teruggekeerd, terwijl dit na de Paaschvacantie ook met de overige, waaronder de beide in de vraag bedoelde kinderen, het geval zal zijn. 2. In verband hiermede is een voorziening in het onderwijs voor deze kinderen over- bod ig geworden. De meening dat in de ge- meente Gemert noch in den omtrek, een openbare school zou bestaan, is intusschen onjuist. Zoowel in het tot de gemeente Gemert behoorend Elsendorp, als te Hel- mond, waarmede Gemert een geregelde tram- verbinding heeft, zijn openbare scholen, zoo- dat, indien noodig, een dergelijke voorzie ning niet onmogelijk zou zijn geweest. 3. Behoudens het geval, voorzien in art. 106 der Lageronderwijswet 1920 hetwelk in casu niet van toepassing was is het be stuur eener bijzondere school volgens de wet vrij in zijn beslissing omtrent de toelating van kinderen tot de school. De ondergeteekende acht zich dan ook niet bevoegd omtrent de motieven voor niet-toe- lating van kinderen aan besturen van bij zondere scholen een bepaalde gedragslijn voor te schrijven. Overigens is hem niet ge bleken, dat bedoelde gevallen moeilijkheden hebben opgeleverd met betrekking tot de toepassing van de Leerplichtwet. BOND VAN NEDERL. PREDIKANTF.N Te Utrecht werd gisteren een drukbe- zochte jaarvergadering gehouden van den Bond van Predikanten, onder voorzitterschap van ds. Van Empel, van Middelburg GELUIDVERSTERKERS. In den jeugddienst van gistermorgen in de herv. Willemskerk te 's-Gravenhage is aan de kerkvoogddij een stemversterker overge- dragen, waarvan de kosten ad ruim 2500 door de jeugddienstbezoekers waren bijeen- gebracht. Ook in de Nieuwe Kerk te Vlaardingen is een dergelijke installatie aangebracht door de Philipsfabrieken te Eindhoven. De toestel- len zijn onzichtbaar voor de kerkbezoekers opgestdd en het resultaat is volkomen be- vredigend. EXTRA-LEERKRACHTEN. Tal van gemeeutebesturen en besturen van bijzondere lagere scholen vroegen op grond van toeneming van het aantal leeriin gen aan den minister van onderwijs om voor rekening van 's rijks kas een extra-leer- kracht te mogen benoemen. Naar men thans van bevoegde zijde me dedeelt, heeft de minister om te groote stijging van het kostenbedrag te voorko men, thans als algemeene gedragslijn aan- gencmen, dat zulke aanvragen alleen dan ingewilligd worden, wanneer het aantal leeriingen der school zoodanig is gestegen, dat ---olgens de z.g. 48 leerlingenschaal aan die school "en onderwijskracht meer zou noodig zijn geweest. In die overige geval len worden die aanvragen door den minis ter afgewezen. HET PENSIOENFONDS. En perscneel van bijz. scholen. Het Tweede Kamerlid mej. Westerman heeft den minister van Onderwijs, K. en W. de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat door de besturen van bijz.scholen over het tweede halfjaar van 1922 voor het personeel dier scholen bijdragen in het Pensioenfonds zijn gestort, verschuldigd volgens de bepalingen van de Pensioenwet 1922, terwijl door deze schoolbesturen, volgens de l.o.-wet 1920, reeds over het geheele jaar 1922 pensioenbij- dragen waren betaald? Zoo ja, acht de mi nister het dan niet onbillijk, dat van deze besturen over een halfjaar dubbele pensioen- bijdragen zijn gevorderd? Is de minister niet van meening, dat resti tute van het volgens de l.o.-wet 1920 te veel gestorte over de tweede helft van 1922 be- hoort plaats te hebben? VEREENIGING VAN LUT.FRSCHE PREDIKANTEN. De vereeniging van Luthersche predikan ten is Dinsdag te Amsterdam bijeengekomen in een der lokalen van de oude Luthersche kerk aan het Spui. Ds. H. Makkink uit Alkmaar was voor- zitter der vergadering. De voorzitter herinnerde aan het feit, dat sinds korten tijd voor het earst eene vrouw proponent is geworden in het Luthersche kerkgenootschap, hij wenschte de eerste vrou- welijke aanstaande collega, mej. Haumer- sen, het beste toe. Ds. D. Drijver te Haarlem hield een inlei- ding: „de onzekerheid in onze theologie. mo de oorzaak van de geringe aantrekkings- kracht en uitwerking onzer prediking". DE PLANNEN VAN VAN LEAR BLACK. De correspondent van het Hbl. seint uit Londen: De heer Van Lear Black, die op zijn terug- tocht uit Kaapstad met een Fokker vliegtuig een noodlanding moest maken op Italiaansch gebied te Vinia in de buurt van Monte Carlo, ontving ons gistermiddag in zijn hotel te Londen, in tegenwoordigheid van den piioot Geysendorffer. Hij was met Geysendorffer vooruitgereisd om voortgang te kunnen ma ken met zijn plannen oir binnen enkele weken naar Tokio te vliegen. De tegenslag van zijn noodlanding, de eerste en eenige tijdens de groote reis naar Kaapstad en terug, heeft hem dus in geen enkel opzicht afgeschrikt. De heer Van Lear Black was zeer tevreden over zijn jongsten tocht. Het toestel, een drie- motorige Fokker van het type F VII 3, had met zware belasting van passagiers en re- servedeelen de commercieele mogelijkheden van dit Iuchttraject bewezen. Aan zijn beide Nederlandsche piloten Geysendorffer en Scholte, alsmede aan den Nederlandschen mecanicien Van Brie gaf hij daarvan alle verdienste. Hetzelfde drietal zal hem ook weer naar Tokio brengen. De route zal tot Bangkok de gewonevliegroute van Neder land naar Ned.-Indie volgen en dan Noord- oostwaarts gaan naar Tokio, De retonrxiucht zal over Siberie gaan en den trans-Siberi- schen spoorweg volgen, waarvoor zoo juist van de Sowjet-regeering toestemming is ver- kregen. Na den tocht naar Tokio en terug naai Londen gaat de heer Van Lear Black met pi loten en toestel scheep naar Amerika om zijn vliegtochten in Noord- en Zuid-Amerika voort te zetten. DE VERMISTE AUSTRALISCHE VLIEGERS. Nog niet gevonden. Van een missie ongeveer 350 mijl Z.-O. van Wyndham is bericht gekomen, dat de vermiste vliegers van de Southern Cross daar Zondag voor acht dagen gezien zijn en dat hun toestel nadien aan de kust schipbreuk heeft geleden. De 4 inzittenden zouden echter door een inlandsche boot gered zijn. Men hecht te Sydney even wel niet veel ge- loof aan dit verhaal en Bruce, de premier, heeft de West-Australische regeering ver- zocht, eenige postvliegtuigen vrij te maken om aan de opsporingspogingen ded te ne- men. Veertig bekende inlandsche loopers heb ben nu reeds honderden kilometers afgezocht, zonder een spoor te hebben ontdekt. Als de vliegers een onge'uk hebben gekregen, dan is dit waarschijnlijk op zee gebeurd. VLIEGONGEVALLEN. Nabij het vliegveld Avard bij Bourges stortte een militair vliegtuig van duizend meter hoogte naar beneden. De zwaargewon- de officier-vlieger overleed eenige oogenblik- ken nadat hij uit de resten van het vemielde vliegtuig was bevrijd. Op 20 K.M. afstand van Versailles boven het gehucht La Queues les Yoelines is de vlieger-luitenant Madinier met zijn eendek- ker neergestort. Het vliegtuig werd gehee' ■vernield. De aviateur werd dood uit het ver- brijzeld toestel gehaald. naar waarnemingen, verricht in den morgeu NAAR AUSTRALIe. Het te Soerabaja aangekomen vliegtuig van den R. A.F.-vlieger Murray is Maandag nadat olie en benzine was ingenomen, naar Australie vertrokken. DE „SPLEETVLEUGEL" Het Engelsche luchtministerie heeft voor 100.000 van de firma Handley Page het recht gekocht om den „speetvleugel" (slotted wing) bij de vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht toe te passen. Deze uitvinding heeft ten doel het afglijden op den staart of het verlies van vliegsnelheid te voorkomen. De Fokker- en Junker-toestellen hebben deze inrichting niet noodig om veilig te vlie gen. omdat zij dikkere vleugels hebben, maar de Engelschen houden nog altijd aan den dunnen vleugel vast, omdat hij iets sneller is. ffiand- en Tuinhflitw. Eeniige opmerkingen over den grond. In de 11 de alinea over bovengenoemd on- derwerp, voorkomende in ons nummer van Maandag, wordt gesproken over het afslib- ben van gronddeeltjes in vier tijden van af- s'ihben, deze tijden zijn de volgende (bij een hoogte van de slibcylinder van 20 c.'M.) na 50 sec. deelties kleiner dan 60 x 0.001 m.M., na 7.5 min. deeltjes kleiner dan 20 x 0.001 m.M.; na 1 uur deeltjes kleiner dan 6 x 0.001 m.M.; na 8 uur deeltjes kleiner dan 2 x 0.001 m.Mi. c. NOORD-HOLLANDSCHE LANDBOUW- ONDERLINGE. Op 8 April j.l. werd in de Industrieele Club te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer H. Jb. Avis te Midwoud de jaarlijksche Algemeene Leden-Vergadering gehouden van de Noord-Hollandsche Landbouw-Onder- linge, Afdeeling van de Bedrijfsvereeniging „De Centrale Landbouw-Onderlinge". Uit het jaarverslag. loopende over het boek- jaar 1 November 192731 October 1928 b'ijkt, dat de Noord-Hollandsche Landbouw- Onderlinge bii het einde van het boekjaar 4327 leden had met een jaarloon van 6 525.612. Het ivdental van de geheele Centrale Land bouw-Onderlinge beliep bij de afsluiting van het boekjaar 34887 met een jaarloon van bijna 64 millioen gulden. In het verslagjaar werden bij de Noord- Hollandsche Landbouw-Onderlinge aangege- ven 672 ongevallen, waarvan er twee een doodelijken afloop hadden. (Een dezer geval len betrof een wettelijk verzekerde, het andere een vrijwillig verzekerde). Aan de nagelaten betrekkingen van een dezer doodelijk getrof- fenen werd een blijvende rente toegekend. Voorts gaven 55 ongevallen aanleiding tot het verleenen van schadeloosstelling over een langeren termijn dan 6 weken. Het aantal ongevallen dat over het boek jaar voor rekening van de Centrale Land bouw-Onderlinge kwam bedroeg 6980. Van deze ongevallen hadden er voor zoover de wettelijke verzekering betreft 15, en voor zoo ver de vrijwillige verzekering betreft 5 een doodelijken afloop. In 5 gevallen werden ren- ten toegekend wegens blijvende invaliditeit Van de 20 ongevallen met doodelijken afloop gaven er 6 aanleiding tot het toekennen eener rente aan nagelaten betrekkingen (5 vooi zoover betreft de wettelijke en 6en voor zoover betreft de vrijwillige verzekering). De kosten der verzekering beliepen voor de !eden der Noord-Hollandsche Landbouw-On derlinge over het verslagjaar 1.33 per 100 jaarloon. Aan de leden zal dus, daar de voorschot- premie 1.50 per 100 loon bedraagt, terug- betaald kunnen worden 17 cents per 100 Het verslag geeft voorts mededeelingen over de vrijwillige verzekering voor patroons en kinderen en leden en over de beide ziekte- regelingen. ZUIDSCHARWOUDE (Maart.) G e b o r e n Alida, dochter van Jan Kasten en Stientje Hooiveld, Overleden: Klaas Komen, 76 jaar, echtg. van Antje Woltering. Abraham Klangelen, 60 jaar, echtg. van Anna Kaag. Cornelis de Ruiter, 86 j. echtg. van Eli zabeth Chatillon. Ondertrouwd: Petrus Anthoniua Zut en Elisabeth Maria Boiamer. iriMIIMM.IIJIl.UMMM.t-

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7