DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Parlement Buitenlanri Ho. 85 Dit summer Besfaal nil 2 Madeit. Honderd een en dertigste feargang *929 Al&onnementsprijs Wj yoornitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boek- en flandelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adm|nistr. No. 3. Bedactle No. 33. DOIDERDAB Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 APRIL Den Haag, 10 April 1920 Klokke vijf werd heden de vergadering der Eerste Kamer door den voorzitter tot den vol- genden dag verdaagd. Generaal v. Voorst to* Voorst is de gemoedelijkheid in persoon, maar als militair is hij voor alles op stiptheid ge- steld. Gister zouden de afdeelingen om vier uur bijeenkomen en hij sloot toen de openbr vergadering zoo precies op tijd, dat de aan het woord zijnde spreker, de heer Moltmaker, amper de gelegenheid had om den zin. dien hij onder handen had, te voltooien. Heden ©verkwam dit den minister van Waterstaat bij de beantwoording van de verschillende spre- Icers. Als hij misschien nog vijf minuten had kunnen spreken, had hij zijn laatste woord gezegd, nu moet hij het slot van zijn rede in bewaring houden tot morgenochtend, omdat de voorzitter, toen de klok vijf had geslagen, kortweg de vergadering sloot. Minister Van der Vegte heeft overigens geen slechten dag gehad. Het is geen mooi maar een goed en vooral een handig spreker. Terwijl hij zoo rustig achter de groene tafel loopt te ijsberen, keuvelt hij maar voort, doch hij toont zijn zaken wel meester te zijn en zich door geen interrupties van zijn stok te laten brengen. En het is daarbij een geboren humo rist. Gister had de heer De Muralt in zijn haast al te levendige rede over de onbe- waakte overwegen hem verweten, dat hij de zaken altijd met een grapje afmaakte. Heden heeft minister Van der Vegte verklaard, dat hij de zaken zeer ernstig opnam, maar toen hij eenmaal aan het woord was, heeft hij toch een paar maal de Kamer doen lachen door zijn humoristische opmerkingen, waaraan niettemin vaak groote ernst ten grondslag ligt. Zoo, om een voorbeeld te noemen, toen hij het grievencahier van den heer Moltmaker als woordvoerder van den Bond van Spoor- wegpersoneel ter hand nam. Die grieven wa- ren hem niet nieuw, hij had ze nu al drie jaar gehoord, maar als hij nu telkens weer moet vernemen, dat hij niets doet en dat hij niet be- ter kon handelen dan weg te gaan, waarom valt men hem dan telkens weer met allerlei eischen lastig ?Dat was toch niet consequent of logisch Intusschen liet hij er op volgen, dat men van hem volstrekt niet mocht verlangen, dat hij al die door den Moltmaker gewenschte verbeteringen ter hand zou nemen. Daarvoor was het tegenwoordige ministerie niet aange- nomen, dat behoorde niet tot het program van het intermezzo-kabinet en de minister had dan ook nooit verwezenlijking van de wen- schen van den heer Moltmaker in uitzicht ge- steld. Dat deed hij nu ook niet. Intusschen is de minister den heer Molt maker op verschillende punten het antwoord niet schuldig gebleven en met name heeft hij dezen er op gewezen, dat, als de verhouding tusschen de directie van de Rott. Trammaat- schappij en de Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, waarvan de heer Molt maker voorzitter is, alles te wenschen laat, dit in de eerste plaats aan deze vereeniging is te wijten, daar zij, toen van wege den minister getracht werd het contact tusschen directie en vereeniging te herstellen, de directie daartoe bereid is, doch de vereeniging begon met voorwaarden te stellen, welke de directie on- aannemelijk achtte. De rede van den vrijzinnigen senator De Muralt is door den minister ook niet vriende- lijk beantwoord. Hij ontkende de juistheid van diens bewering, dat in Duitschland elke over- weg wordt bewaakt, daar sedert October 1.1. een zelfde regeling is ingevoerd als ten on- zent bestaat. Naar zijn overtuiging kunnen bewaakte overwegen grooter gevaar opleveren dan onbewaakte, omdat zij de menschen zor- geloozer maken en de onbewaaktheid van een over weg uit den aard der zaak chauffeurs en koetsiers beter uit hun oogen doet kijken De motie van den heer De Muralt vond hij te dwaas om er over te stemmen. Er is toch een commissie van deskundigen aangewezen om over de kwestie een rapport uit te brengen en nu z°u bet gezond verstand reeds moeten medebrengen, dat men de verschijning van dat rapport afwachtte. Met genoegen kon de minister daarbij voegen, dat dan het geduld ntet Iang op pr0€f 20U wor£ien gesteld, daar vermoedelijk reeds binnen veertien dagen dat rapport het licht zal zien. De minister had het reeds bestudeerd, doch kon er op het oogenblik niets uit mededeelen. Ook de spoorwegovergangen* welke zoo hinderluk voor het verkeer kunnen zijn, zoo- als die bij het station te Leiden, bij Eindho ven en onder Hilversum zijn heden ter sprake gekomen. Oud-burgemeester De Gijselaar (C.H.) nam het op voor Leiden, burgemees- ier Reymer (R.K.) voor zijn gemeente Hilver- sunL hfrsjgenoemde klaagde bitter over de moeilijkheden welke het verkeer ondervindt door de telkens terugkeerende afsluiting van den spoorweg vlak bij het station, de heer Reymer vond het ergerlijk, dat zijn gemeente kosten moet opkomen, ongeveer 17300, voor de verbeteringen van de spoor- wegovergangen in Hilversum. Minister Van der Vegte beweerde, dat de staat zich buiten Ce zaak moet houden, tenzij de betrokken par* tijen, de spoorwegmaatschappij en de ge- meente, het niet met elkander eens kunnen worden. Wat dan de plicht van den staat is, minister intusschen niet. Over een mo- gelqke verbetering van den *waterweg naar bet de minister zich liever niet utf- rljj wenscht vooyloopjg toeschouwer te blijven bij de onderhandelingen over een nieuw tractaat tusschen Belgie en ons land. De heer Koster (Vrijheidsb.) heeft in een uitvoerige rede geprotesteerd tegen de plan- nen van een kanaal door de Geldersche val- lei. Dat Amsterdam daarmee accoord ging, kon hij zich niet begrijpen en hij achtte het dringend noodig, ook voor Utrecht, dat de regeering, alvorens het graven van een nieuw kanaal ter hand te nemen, het plan-Mussert voor een kanaal naar Wijk bij Duurstede, dat zijns inziens verre de voorkeur verdiende bo- ven alle andere plannen, ernstig bestudeer- de. De minister zal hierop morgen nog moeten antwoorden evenals op de opmerkingen van den heer Smeenge (Vrijheidsb.) omtrent de opheffing van tol- en bruggelden, alsmede over de plannen betreffende de ijsopruiming in binnenwateren en enkele andere punten. Dagelijksch overzicht. HET EMIGRANTEN-VRAAGSTUK IN FRANKRIJK EN ITALIe. De Italianen op Fransch grond- gebied. Nieuwe onderhandelin gen. Zal de oplossing gevon- den warden? Tusschen Italie en Frankrijk heerscht al sinds geruimen tijd eenige wrijving over de vestiging van wederzijdsche onderdanen op elkaars gebied, en vooral de nationaliteit van de Italianen in Tunis blijft steeds een lastig vraagstuk. De Italianen, die zich in dit Fransch- Afrikaansche gebied gevestigd hebben, willen Italianen blijven en ook hun nakomeiingen wenschen dat. Echter, hierdoor komen ze in botsing met de Fransche wetgeving, die zegt, dat kinde- ren van vreemdelingen in Frankrijk of in Fransche bezittingen geboren, als Franschen worden beschouwd en dus o.m. dienst moeten nemen in het Fransche leger. Dit laatste is natuurlijk zeer belangrijk, omdat Italie en Frankrijk nu niet bepaald „dikke vrienden" zijn. Echter, er is meer. Van oudsher hebben er sterke vestigingen van Italianen in Tunis bestaan, die van Fran sche zijd'e verschillende voorrechten genoten. In {896 was tusschen beide landen een overeenkomst gesloten, die zoowel de natio naliteit als de voorrechten der Italianen in Tunis beschermde. Na den oorlog hebben de Franschen deze overeenkomst vervallen verklaard, doch tevens te kennen gegeven, dat zij bereid waren aan enkele van de Itali- aansche wenschen gevolg te geven. Tot zoo- lang bleef het oude verdrag van kracht. Sindsdien heeft men herhaaldelijk over deze zaak van gedachten gewisseldzonder echter veel verder te ■komen. Dit kwam ten deele ook, doordat de Itali anen er allerlei andere kwesties bij te pas brachten, zooals het recht om deel te nemen aan het internationaal bestuur over Tanger en de herziening van de Tunesisch-Tripoli- taansche grens, die hun aan "t eind van den oorlog was toegezegd. 1 en aanzien van Tanger zijn zij bevredigd; de laatste kwestie is nog steeds hangende. Bij het onderhoud tusschen Mussolini en Chamberlain is ook deze kwestie ter sprake gekomen. Volgens yeler meening was het voornaamste doel van dit onderhoud zelfs schot in deze kwestie te brengen en daarmee eindelijk ook eens een betere verstandhouding tusschen beide lan den te verkrijgen. De laatste stap in deze zaak is gedaan door Frankrijk, dat ongeveer twee maanden geleden zijn vertegenwoordiger te Rome een nota had laten overhandigen, die naar men zegt de uiterste concessies zou be- vatten, waartoe Frankrijk- ten aanzien van de Italianen in Tunis bereid zijn. Als de „on- dits" ten deze juist zijn, zou Frankrijk in geen geval willen toestemmen in het behoud van de Italiaansche nationaliteit voor de nakome iingen dezer emigranten, doch daartegenover inzake de grensregeling tot concessies bereid zijn. In hoeverre dit alles juist is, zal wel spoe- dig blijken, want uit een bericht uit Rome blijkt, dat men eindelijk weer tot het stadium van rechtstreeksche onderhandelingen is overgegaan. Een Italiaansche afvaardiging onder voorzitterschap van senator De Michelis en een Fransche afvaardiging onder voorzitterschap van Beaumarchais, den Fran schen gezant te Rome, zijn gisteren aldaar bijeengekomen, ter bespreking, gelijk een of- ficieuze meedeeling zegt, van de vestiging der Italianen in Tunis en van de Franschen in Italie. Het is te hopen, dat men er thans eindelijk eens in slagen zal een oplossing te bereiken en dit netelige punt uit de wereld te helpen. CHINA. EEN DORPSBRAND. Een bericht uit Peking vermeldt een hevi- gen brand, die gewoed heeft in het dorp Tsjalantoen, niet ver van Moekden. Daarbij zouden 172 huizen door het vuur zijn vernield en dertig boeren in de vlammen zijn gebleven OP DE JANGTSE. De correspondent van de Daily Telegraph te Sjanghai meldt uit die stad dat de scheep- vaart op de Jangtse h^ar normaal karakter begint te hernemen. De ineenstortiflg van den gewapenden tegenstand in de Jangtse-vallei tegen het gezag van Nanking heeft aan dozij- nen rivierschepen de vrijheid van bewegen hergeven. Deze schepen waren n.l. door de militaire leiders der strijdvoerende partijen opgeeischt in de tweede helft van Maart. De minister van financien te Nanking, Soong, is met een aantal Chineesche ambte- naren en financieele deskudigen naar Hankou vertrokken om daar den financieelen warboel te redderen. Hankou zelf herneemt zijn normale voorko- men; het zakenleven begint weer op slag te komen. DUITSCHLAND. HET HE RSTE'L VAN DE EUROPA. E>e deskundigen, die het uitgebrande stoom- schip Europa van de Norddeutsche Llovd hebben bezichtigd, hebben vastgesteld, dat van twee derde gedeelte van het schip de res- ten van drie dekken, de binneninrichting van de gezelschapszalen, en het bovenste zonne- dek moeten worden verwijderd en vernieuwd E>e buitenwand van het schip is niet bescha- digd. De schade van het onderste gedeelte van het binnenschip, waarin druk gepompt wordt, laat zich nog niet overzien. Men ver- onderstelt, dat ook de ketels en de leidingen hebben geleden. Met het herstel is men intus schen begonnen. Nadat de schoorsteenen en de beschadigde binneninrichting verwijderd zijn, zal met de verdere werkzaamheden wor den gewacht totdat al het water uit de romp van het schip gepompt is. Dit is een zeer moeilijk karwei, daar de vloedventilen ge- opend zijn, en het schip zich op den grond van den 8 meter diepen werfhaven heeft vast- gezogen. Om kentering te voorkomen heeft men een dok langszij gelegd. In den loop van deze week zal het schip worden gedokt. HERHALING VAN DE OLIFANTEN- JACHT. In het plaatsje Reutlingen, waar pas drie olifanten van een circus een groote verwoes- ting hadden aangericht, zijn opnieuw drie olifanten op weg naar het station losgebro- ken. Zij stormden weg, door tuinen, over ak- kers, alles vertrappende. Wederom ontstond een wilde jacht, daar men vreesde, dat de dik- huiden weer winkels zouden binnendringen, ramen vernielen en goederen onbruikbaar ma ken. Ditmaal waren de bewakers vlug- ger klaar: na drie kwartier hadden zij de deserteurs weer in ketenen geklonken, waarna de tocht naar het station werd voortgezet EEN NOODLOTTIGE KLAP. Uit Rosenheim wordt gemeld, dat een be- schonken landbouwer in een herberg te Prot- ting het Dinsdag den aanwezigen voortdu- rend lastig maakfe. Nadat men hem eenige malen op zijn onhebbelijk gedrag had gewe zen ontstak een molenaar uit Haigen, een man, die anders om zijn kalmte bekend stond, in woede en hij gaf den landbouwer een oor- veeg. EVeze viel op den grond en bleek tot ver- bazing van de aanwezigen dood te zijn. Men veronderstelt, dat niet slechts de oorveeg, doch ook de alcoholvergiftiging en een hart- verlamming den dood hebben veroorzaakt. Het blijkt namelijk, dat de man, die vader van zes minderjarige kinderen is, reeds vijftien lieter bier had gedronken. DE ONDERHANDELINGEN OVER DE COALITIE. De crisis bif gelegd De fractie van het centrum in den Rijksdag heeft Woensdagmiddag haar goedkeuring ge- hecht aan de door de rijksregeering ontwor- pen verklaring. De sociaal-democratische fractie heeft dit eveneens gedaan en van de democraten, Duitsche volkspartij en Beiersche volkspartij worden geen ernstige bezwaren verwacht. Zoodra de in aanmerking komende fracties te kennen zullen hebben gegeven, dat zij zich met de verklaring vereenigen, zal de fractie van het centrum opnieuw bijeenkomen en dan drie afgevaardigden aanwijzen, die het zullen vertegenwoordigen in het rijkskabi- net. Het centrum wijst nieuwe ministers aan. Nader vernemen wij nog, dat de crisis bij- gelegd is. De rijkskanselier zal zich Donder dagmiddag naar den rijkspresident begeven en hem voorstellen de volgende drie afge vaardigden van het centrum te benoemen tot leden van't rijkskabinet: von Guerard, justi- tie, ter vervanging van den democratischen partijvoorzitter dr. Koch, die ontslag neemt; Stegerwald, verkeerswezendr. Wirth, be- zette gewesten. De groote coalitie is hiermede nog niet gevormd. De nieuwe samenstelling heeft slechts een voorloopig karakter en geldt alleen tot na de aanneming van de begroo- ting. De regeeringsverklaring De inhoud van de door de regeering van haar besprekingen van gistermorgen opge- stelde verklaring luidt, dat met het oog op den binnen- en buitenlandschen politieken toestand en in het bijzonder de onaerhande lingen over de herstelbetalingen te Parijs, een j regeering, die in staat is te handelen, voor Duitschland absoluut noodzakelijk is. De regeering zal met alle krachten zorgen, dat de grondslagen der Duitsche staatshuishou- ding niet in gevaar komen en daarom de be- grooting voor 1929 zoo gauw mogelijk door den Rijksdag doen aannemen. Daarom be- krachtigt de regeering haar reeds vorigen Zondag genomen besluit om. met ter zijde stelling van haar bezwaren in prineijpe de voorstellen te aanvaarden, die door de des kundigen der partijen overeengekomen wa ren. Voor de aanneming van deze voorstel len, daaronder begrepen de credieten van de rijksweer, zal de regeering in haar geheel optreden. De regeering verwacht, dat de rijksdaggroepen haar hierbij zullen under steunen en eventueele voorstellen tot verdere schrapping van credieten, of tot hoogere uit- gaven zullen bestrijden. Zij verwacht verder, dat ter verzekering van een vlotten gang van zaken voorstellen van principieele beteekenis slechts met toe stemming van de betrokken partijen zullen worden ingediend. Op dezen grondslag zal de rijksregeering met de betrokken partijen in den Rijksdag in verbinding treden om het gestelde doel te be reiken. Tegelijkertijd zullen stappen worden gedaan voor de uitbreiding van het kabinet. Het nieuwe kabinet heeft dus als taak de begrooting in veilige haven te brengen. In re- geeringskringen verwacht men, dat daarna de besprekingen over de definitieve vorming der groote coalitie zullen worden voortgezet. HET SCHANDAAL MET DE RAFFEISENBANK. De affaire met den Rus Oeraltsjef, door wiens optreden de Deutsche Raffeisenbank tientallen millioenen heeft verloren, schijnt alle financieele schandalen, die in Duitsch land in de jaren na den oorlog zooveel stof hebben opgeworpen, nog te overtreffen. Deze avonturier is er in geslaagd de Raffeisen bank, die voornamelijk credieten aan den landbouw verstrekt, te betrekken in een trans- actie, waardoor deze bank ten minste 50 mil- lioen mark heeft verloren. Oeraltsjef was, toen hij in Duitschland kwam, in het bezit van ongeveer 1500 mark. Hij beweerde als officier te hebben gediend bij het witte leger en na de bo'sjewistische revolutie naar het buitenland te zijn gevlucht Hij vestigde zich eerst te Dresden, waar hij tevergeefs trachtte aan den kost te komen. Een andere Rus, zekere Stromberg, stelde hem tienduizend pond sterling ter beschik- king. Met dit kapitaal riohtte Oeraltsjef ver schillende industrieele ondernemingen op. Door een toeval leerde hij den heer Krause, directeur van de Raffeisenbank, kennen. Wel- dra werden hem credieten verleend. Eerst wa ren het kleine bedragen, maar na korten tijd had hij reeds een paar millioen mark opge- nomen. Hij bood alle mogelijke documenten als waarborg aan, maar de Raffeisenbank gaf zich niet eens de moeite te onderzoeken of al deze stukken wel degelijk waarde had den. Het lag in de bedoeling van Oeraltsjef de geheele Saksische glasindustrie op te koo- pen. Spoedig had hij nu voor zijn transacties een eigen bank noodig en voor een bedrag van 600.000 mark nam hij daarom het ban- kiershuis L. M. Bamberg in de Jagerstrasse te Berlijn over. Ook interesseerde hij zich in de chemische industrie. In Saksen bouwde hij een fabriek voor pharmaeeutische produc- ten. In deze onderneming stak hij 1 1/4 mil lioen mark. In 1925 was Oeraltsjef aan de Raffeisen bank reeds meer dan tien millioen mark schuldig. Men vertrouwde hem daar echter volkomen. Op zekeren dag, toen de schuld aan de bank tot 20 millioen was gestegen, bood Oeraltsjef aan den leider van de bank een cassette aan, die voor millioenen aan kost- baarheden moest bevatten. Toen de inhoud van de cassette later verkocht werd, bracht ze vijftienduizend mark op. Oeraltsjef is niet de eenige geweest, die de onbekwame directeuren van de Raffeisenbank heeft weten te bewegen hem credieten ter be- schikking te stellen. Een verklaring van de directie. De raad van bestuur der Deutsche Raffei senbank constateert dat de door de bank gele den verliezen alle reeds van vier jaar geleden dagteekenen, waaromtrent reeds in 1926 en 1927 in de openbare algemeene vergaderin- gen, te Hamburg, Keulen en Koningsbergen gehouden alle bijzonderheden zijn meege- deeld. Deze verliezen zijn door de reorganisa- tie van de bank, die in samenwerking met de Preussenkasse is tot stand gekomen en welke de algemeene vergadering van 13 Maart 1.1. te Berlijn heeft bekrachtigd, ge heel geregeld en vereffend. De bij de Raffeisenbank aangeslofen orga- nisaties hebben daardoor de waarborgen: le. dat zij behalve de reeds gestorte aandeelen geen cent verliezen; 2e. dat zij de in 1926 ge storte borgtochten terugkrijgen3e. dat haar leden op geenerlei wijze in de dekking van het verlies worden betrokken; 4e. dat hun spaar-inleggers geen cent tekort zullen ko men. IN DEN VERKEERDEN TREIN. Te Landsberg aan de Warthe stapte een 67-jarige vrouw in den sneltrein naar Schnei- demiihl, in plaats van in het boemeltreintje waarmede ze naar haar dorp wilde terug- keeren. Toen de vrouw de vergissing bemerk- te, sprong ze uit den zich in voile vaart be- vindenden sneltrein. Ze werd zoo ernstig ge- wond, dat ze weldra overleed. FRANKRIJK. KELLOGG BIJ POINCARe. Gistermiddag heeft de oud-staatssecretaris der Ver. Staten Kellogg, een bezoek gebracht aan minister-president Poineare. Des ©ehtends had Kellogg een onderhoyd met de Amerlkaansche oeskuddige Owen Young. In tegenstelling tot de berichten, die mel- den, dat Senator Edge ambassadeur te Pa rijs zou worden meent de officieuze Excel sior" te weten dat Kellogg opvolger zal wor den van de den overledene ambassadeur Her- rick. NIEUWE VOORSTELLEN DER GEALLIEERDEN AAN Dr. SCHACHT? Volgens de Parijsche ochtendbladen zijn de onderlinge besprekingen der deskundigen der geallieerde landen nog niet beeindigd. De officieuse ..Excelsior" rekent er op, dat zij hedenmorgen zoo ver zullen zijn gevorderd, dat de geallieerden nog hedenavond of op zijn laatst morgenochtend, nieuwe voorstellen aan dr. Schacht zullen kunnen doen. EEN EDEN BIJ PARIJS. In navolging van andere landen, vooral van Duitschland, begint ook in Frankrijk de beweging voor een „natuurlijker" levenswijze veld te winnen. Te Villennes aan de Senne heeft zich een kolonie van aanhangers der „eenvoudig-leven"-beweging gevestigd, die reeds vijfhonderd leden telt. Het zijn afschaf- fers en vegetariers, die een minimum van kleeren wenschen te dragen. E>r. Andre Dur- ville is hun leider, die's Zondags ook de „ge zonde spelen", waaraan de eenvoudig-leven- menschen zich dan wijden, organiseert Op het oogenblik is de kleederdracht der kolonis- ten een beperkt badpak. Maar dat costuum zal waarschijnlijk verdwijnen, daar de meer- derheid van hen overtuigde naaktloopers zijn, die het badcostuum als een dwaas en nadee- lig ornament beschouwen. Ziehier dus weer heel wat stof voor de lied- jes-zangers in de Parijsche cabarets. DE WET OP DE PERSVRIJHEID. Het door de minister Poineare, Barthou en Tardieu onderteekende wetsontwerp, waarbij strenge straffen worden gesteld op de tot dusver in de Fransche pers zoo welig tierende methode van chantage en persoonlijke belee- diging, vindt in het kamp der gematigden na tuurlijk groote instemming, terwijl de bladen, die juist moeten leven van schelden en schreewen, diep gegriefd zijn over „het be- lemmeren van de vrije meeningsuiting." Alle bladen nemen een standpunt voor of tegen het ontwerp in. En de royalistische ..Action Fran?aise" ontmoet in zijn veront- waardiging de communistische „Humanite" die het reactionnaire „triumirraat" (Poincare- Barthou-Tardieu) hoont omdat het „de stem des volks wil verstikken" Natuurlijk, schreeuwt Leon Daudet heel uit Brussel naar zijn krant, het gaat er niet om de bedrie- gers, de ambtenaren der Surete Generate het zwijgen op te leggen, maar wel om de journa- listen te verhinderen zich te keeren tegen een onwaardig regime. Daarentegen zijn er ook weer tal van dag- bladmannen, zelf sedert langen tijd het slachtoffers van het gescheld hunner tegen- standers, die het ontwerp een opluchting vin- den, daar ze nu niet1 langer het mikpunt van al te meedoogenlooze aanvallen kunnen zijn! Ernstige bladen als „Temps" en .Journal des Debats" stemmen volkomen met het ont werp in, dat, naar zij' verwachten, het peil der perspolemieken verhoogen zal. Hetgeen hoog- noodig is! OP DE WEEGSCHAAL. De nieuwste vorm van literaire criiiek. Boekhandelaars, niet enkel in ons land, zijn vindingrijk en practisch, wat betreft het zoe- ken van nieuwe wegen ter bepaling van de „waarde" van een boek Een boekverkoo- per te Parijs, gevestigd in de Rue Royale, laat het publiek de „beste sellers" wegen! In de uitstalkast van zijn winkel staat een groote weegschaal, waarmee de publieke opi- nie over een bepaald boek. dat op het oogen blik het meest de aandacht heeft, wordt be paald Dt klanten ontvangen kaarten, waar- op ze hun pro of contra kunnen aanteekenen en d:? naar gelang van het oordeel in de eene of de andere schaal worden geworpen. De balans doet haar werk en voor de ruit knn de auteur zijn kansen nagaan. Misschien gewogen en te iicht bevonden? Maar intus- set en is zijn boek gelezen en door critiseerend Jan Publiek gekocht. Waarom het in dt Rue Royale begonnen is. TS JE CHO-SLO W AKIJE. DE OOM UIT AMERKA. Naar uit Praag aan de Engelsche bladen wordt gemeld heeft dezer dagen een 94-jarig bewoner van een werkhuis van een notaris bericht gekregen, dat een verre bloedverwant van hem in Amerika hem een fortuin had na- gelaten van dertig millioen dollar. Aan journalisten heeft de man verzekerd, dat hij zijn leven niet meer wilde veranderen. daar hij net best had in het werkhuis. Hij zou zijn kapitaal verdeelen onder zijn twee zonen, die in Weenen wonen, en bovendien een stevige gift aan het werkhuis doen. JAPAN. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN KANONNEERBOOT. 7 dooden; 30 gewonden. In de haven van Sasaki heeft aan boord van een Japansche kanonneerboot gisteren een hevige ontploffing plaats gehad, waar door 7 cadetten werden gedood en 30 mili- tairen gewond- De oorzaak van de ramp kan nog niet worden vastgesteld. ALKMAA1SGHB CODRANT. t

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1