DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Par»lement No. 86 Dit nummer besfaaf nif 3 blades. Honderd sen en dertigsie Jaargang 1929 AlboTracmeiilsprijs dtj vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.Y. Bock- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. IHIJniB Directeur: C. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37960 12 A PHIL Den Haag, 11 April 1929. De eerste Kamer is heden begonnen met de Begrooting van Waterstaat af te hande- len. Dat heeft toch nog langer geduurd dan wij aanvankelijk dachten, Minister Van der Vegte bleek toch nog lang niet uitgepraat. Vooreerst heeit hij tegenover den heer Molt- maker uiteengezet, dat het trampersoneel volstrekt geen wettelijk recht heeft op pen- sioen, maar dat hij gaarne wil medewerken om het pensioen te verzekeren. Dan heeft hij zich nogmaals uitgclaten over het Leidsche cverwegvraagstuk en daarbij vooral er na- druk op gelegd. dat een oplossing er van schatten zal kosten. De zaak is intusschen in overweging en hij zal bij de spoorwegmaat schapp op spoed aandringen. Dat de staat daarbij zijn financieele medewerking zal ge- ven, hoorden we niet van hem. En zoolang men daarvan niet zeker is, hebben wij een zwaar hoofd in eenige verbetering. Omtrent het plan om het nieuwe kanaai van Amsterdam naar den Rijn te traceeren door de Geldersche Vallei verklaarde de mi nister, dat daaraan niets meer te veranderen viel, wilde men het werk weer niet vele jaren vertragen. Het plan-Mussert, moge zeer mooi zijn, en hij wilde het gaarne nader bestudee- ren, maar dat het wellicht nog aanvaard zou worden, zei hij niet. Daarop zijn vele replieken gevolgd, waar- bij in het bijzonder de heer De Muralt (Vrij- heidsb.) tegen den minister te velde trok we- gens zijn gebrek aan deferentie voor de Ka- mer, omdat hij zich met een Jantje van Lei den van de dingen afmaakte. Als protest te gen de houding des ministers verklaarde hij tegen de begrooting te zullen stemmen. De minister heeft in zijn repliek niet nagelaten den heer De Muralt er op te wijzen, dat zijn motie inzake de overwegen werkelijk strij- dig zou zijn met onze constitutioneele begin- selen, wijl bij aanneming de Eerste Kamer een uitspraak zou doen omtrent de wetgeving waartoe zij de bevoegdheid mist, een meening, welke ook de heer Colijn (A.R.) verdedigde Daarop is die motie met 20 tegen 11 stem- men verworpen. De begrooting is goedge- keurd met 27 tegen 3 stemmen. De tegen- stemmers waren de heeren De Muralt (Vrij- heidsb.) en de beide sociaal-democratische le den Mbltmaker en Hermans. Daarna zijn een paar kleinere wetsontwer- pen zonder stemming aangenomen, waarop de Kamer de Begrooting van Arbeid in be- handeling heeft genomen. Wij hebben reeds zeven sprekers gehoord en nog schijnt de lijst niet te zijn uitgeput, zoodat het wel mor- genmiddag zal worden eer deze begrooting wordt goedgekeurd. De eerste spreker was de heer Danz (S D. A.P.), die een omvangrijke lijst van klachten formukerde. Hij wilde onder meer, dat er grootere groepen van arbeiders onder de Ar- beidswet zouden worden gebracht, in de eer ste plaats de particuliere chauffeurs. Verder klaagde hij er over, dat den arbeiders va- cantie wordt verleend vopr openbaar kest- betoon, waarvoor zij wellicht niets gevoelen, terwiji zij het verzuim dan later met over- werk moeten boeten. Ook klaagde hij over te veel overwerkvergunningen, o.a. bij Philips, v. ar permanent wordt overgewerkt. Tevens achtte hij bescherming van de volwassen landbouwarbeiders dringend noodig, drong aan op een andere samenstelling van den Hoogen Raad van Arbeid, op wettelijke sanc- he van medezeggenschap en bindend verkla- ring van de collectieve arbeidsovereenkomst. De heer Heerkens Thijssen (R.K.) bestreed de wijze van reductieverleening door de Rijksverzekeringsbank en de regeling van de risicooverdracht bij de ongevallenverzekering De heer Wibaut (S.D.A.P.) klaagde over de onredelijke voorwaarden, welke de regeering aan bouwvereenigingen stelt, wanneer deze krachtens de Woningwet voorschotten voor den bouw van arbeiderswoningen vragen. In de tweede plaats protesteerde hij er tegen, dat slechts dan bijdragen aan bouwers wor- k Ve'j'eend, wanneer hun bouwplannen ten ^ou me* °Pruimen van krot- De heeren Janssen (R. K.) en Michiels van Kessenich (R.K.) drongen beiden er op aan spoed te maken met de behandeling van de reeds zoovele jaren hangende wijziging der rlinderwet en Riolenwet, waardoor opgetre- den kan worden tegen waterverontreiniging. Laatstgenoemde spreker gaf daarbij in over- weging de vorming van lichamen als de Duit sche Oenossenschaften, met zelfstandige pu- bliekrechtehjke bevoegdheden, die zouden kunnen zorgen yoor de belangen van een ri- leJ[ ea aare aanwonenden. De heer Hermans (S.D.A.P.) klaagde over trage uitbetaling van ongevallenrenten en keuze e °P omtrent plaatselijke De heer Westerdijk (V.D.) eindelijk prote steerde tegen de te hooge inkomsten van de learners van Koophandel, wier nut hem bo- vendien slechts matig belang voor den land- oouw toescheen. Morgen zal hij zijn rede voortzetten.J 1 Dagelijksch overzicht. DE „NIEUWE" DUITSCHE REGEE RING. Een handige zet van het Centrum: de „losse" groote coalitie; de bouw van een tweeden kruiser; de herstel- betahngen. net Centrum heeft dan toch een peer han dle zet gedaan, toen bet zrjn eenjgen veH tegenwoordiger uit het ministerie terug haal- de! Want nu heeft het plotseling zijn zin ge- kregen. Wat in Februari onmogelijk was, n.l. drie leden van het Centrum in de Rijks- regeering blijkt nu, slechts een tiental we- ken later, zeer goed mogelijk. Drie katho- lieke ministers zullen voortaan mede het land regeeren, t.w. von Guerard (justitie), dr. Wirth (bezette gebieden) en Stegerwald (ver- keersmiddelen).. Thans hebben de sociaal-democraten, het Centrum, de Duitsche Volkspartij en de Beier- sche Volkspartij alle hun ministers in het kabinet en wel ongeveer in de verhouding tot de sterkte der verschillende partijen. Het lijkt er dus veel op, dat de groote coalitie" weer gevormd is. Echter, daar is geen sprake van. Wel is de hervormde regeering een trou- we afspiegeling van de groote coalitie, maar de partijen staan geheel los van elkaar, zoo als uitdrukkelijk geconstateerd wordt. Dit moest wel, omdat men anders binnen enkele dagen weer een kabinets-crisis zou kunnen krijgen. Immers, de bekende kruiser- kwestie staat voor de deur en bij het aan- vragen van den oodige credieten voor den bouw van een tweeden pantserkruiser zullen de sociaal-democraten alien tegenstemmen, met uitzondering dan van de socialistische ministers. Daarrmde zouden de sociael-democraten dus hun steun aan de groote coalitie opzeg- gen, hetgeen beteekende, dat een crisis moest volgen. Nu echter de partijen geheel los van el kaar staan, kunnen de ministers kalm op hun regeeringszetels blijven zitten, zonder zich aan het tegenstemmen der s.d. te storen. Het merkwaardige geval doet zich dus straks voor, dat de sociaal-democraten, die in de regeering zitten, diezelfde regeering zullen afvallen. En nog sterker zou het zijn, als zij de Ehiitsch-nationalen zouden kun nen overhalen, om ook tegen te stemmen, waardoor zij samen, met de communisten als derde in het verbond, het regeeringsvoor- stel lieten duikelen. Intusschen, zoo ver is het nog niet, en we dienen den tijd te moeten afwachten. We kun nen alleen constateere-n, dat voorloopig de eendracht is hersteld en een eenigszins nau- were samenwerking mogelijk geworden is. Dit is zeer gelukkig, omdat het Duitsche her- stelvraagstuk momenteel nog door de finan cieele deskundigen der geallieerden te Pa- rijs besproken wordt. Men zal daar trachten, aan de Duitsche wenschen eenigszins tege- moet te komen en geheel Duitschland wacht op de resultaten Hoe die resultaten van Parijs ook zullen zijn, zeer wenschelijk is het. dat er straks een stevige regeering in Duitschland is, die achter een meerderheid staat, opdat het straks kan beslissen op de besluiten, te Pa rijs gencmen. Als dat gebeurd is, als de buitenlandsche politiek weer wat in orde gekomen is, dan kan men aan de binnenlandsche huishouding denken. En dan is er misschien gelegenheid om de groote coalitie te bestendigen, om de crisisdreigingen de kop in te drukken. Buitenland DUITSCHLAND. HARRY DOMELA NAGEVOLGD. Weer een pseudo-prins-oplichter, die succes had. Op verzoek der justitie te Keulen is dezer dagen te Berlijn een zwendelaar en oplichter, Karl Hartung genaamd, aangehouden, die voorgaf een onwettige zoon van den ex-keizer en secretaris van diens tegenwoordige gema- lin te zijn en ettelijke personen voor aanzien- lijke hedragen heeft opgelicht, zoo meldt een Wolff-bericht. Hij zou zich een paar jaar ge- leden als oorlogs-invalide tot den ex-keizer om ondersteuning hebben gewend en deze ook hebben gekregen, alsmede een baantje bij een Berlijnsche firma, dat hij even wel weer gauw kwijtraakte, daaj^_hij zich aan ernstig plichts- verzuim schuldig maakte. Hij wendde zich op- nieuw tot het kabinet van den ex-keizer en voerde daarmee een uitgebreide corresponden- tie. Toen hij geen toelage meer kreeg, nam hij zijn toevlucht tot bedriegerijen. Met be- hulp der uit Doorn ontvangen brieven deed hij zich voor als „secretaris van keizerin Her- mine" en hij liet doorschemeren, dat hij in Duitschland belangrijke politieke missies had te vervullen. Tegenover een grootaantal per sonen gaf hij zich verder uit voor een onwet- tigen zoon van den ex-keizer en diens tegen woordige echtgenoote, hij wist allerlei dingen uit Doorn te vertellen en won aldus het ver- trouwen van breede kringen. Hij maakte daar van gebruik om overal sommen gelds te lee- nen, waarmee hij ten slotte verdween. Te Keu len was hij er in geslaagd in totaal 15.000 mark los te krijgen. Hartung zal naar Keulen worden overge- bracht om aldaar terecht te staan. Ten slotte zal deze pseudo-prins nog wor den vervolgd wegens het leveren van een aan- tal artikelen aan een linksstaand Berlijnsch bad, waarin brieven der administrate van het vermogen der Hohenzollerns vervalscht zijn weergegeven. HERNIEUWING VAN DE VEEM- MOQRDEPROCESSEN? In de juridische commissie van den Pruisi- schen Landdag is van regeeringszijde mee- gedeeld, dat een der voornaamste personen. betrokken bij de bekende veemmoorden („zwarte" rijksweer), den moordenaar Falh- busch, door de Anwsrikaansche autoriteiten is gearresteerd en thans op transport is naar Duitschland. Falhbusch is eenigen tijd geleden in Ame- rika gearresteerd wegens diefstal. Bij die ge legenheid werd bekend, dat hij door de Duit sche justitie gezocht werd. Aan een verzoek tot uitlevering aan Duitschland werd voldaan, met het gevolg, dat de man over eenige weken weer in Duitschhland zal zijn. i Falhbusch geldt voor een van het beruchte drietal Klapproth-Biischhing-Falhbusch, die ir.dertijd het Kommando zur besonderen Verwendung" vormden. Aan Biisching en Falhbusch gelukte het te ontkomen naar het buitenland. Klapproth werd aan de Neder- landsche grens gearresteerd. Men wist, dat het tweetal naar Amerika was gegaan; door vroegere leden van de zwarte rijksweer werd verteld, dat Falhbusch den anderen onder- weg vermoord had, omdat „Bdsching niet goed meer bij het hoofd" was! Tijdens het jongste veemmoordproces, waarin ook Falhbusch had moeten terecht staan, is naar de „Voss. Z." herinnert, de rechtbank een in de Duitsche taal verschij- nende Z.-Amerikaansche courant overhan- digd. waarin een door Falhbusch gei'nspi- reerd artikel over de veemmoorden voor- kwam. Niemand had eigenliik meer gedacht aan een arrestatie van Falhbusch. beteekent niet minder dan een a.s. herhaling van de meeste processen. COMMUNISTEN EN POLITlE. Botsingen te Berlijn Gisteravond trachtten de communisten te Berlijn, in weerwil van het verbod der poli tic, optochten te houden. Er ontstondeo daarbij naar Wolff meldt botsingen, in wel- ker verloop drie agenten werden gekwetst, van wie een hoogst ernstig Negen personen werden aangehouden. BRAND IN EEN WARENHUIS TE BERLIJN. Het nieuwe warenhuis van Karstadt op de Hermannsplatz te Berlijn-Neukolln is Don derdagmiddag voor een groot deel door brand verwoest. Toen het vuur uitbrak, wa ren een paar duizend arbeiders in het ge- bouw werkzaam. Zij vluchtten zoo snel mo gelijk de straat op. Uit alle deelen van de hoofdstad rukte de brandweer uit en weldra waren niet minder dan veertien stoomspuiten aanwezig. De Hermannsplatz en de omlig- gende straten werd door politie afgezet. De brand was ontstaan op de zesde verdieping van het gebouw; weldra stonden ook de bei de hoogere verdiepingen en het dak in brand. De brandweer had een uiterst moeilijke taak te vervullen, daar ze het vuur nauwelijks kon bereiken. Na anderhalf uur had je het vuur echter reeds beperkt. Men vermoedt, dat de brand door kortsluiting is ontstaan. DE MOORD OP GRAAF STOLBERG. Nu de deskundigen, die naar aanleiding van den dood van graaf Eberhard zu Stol- berg-Wernigerode zijn geraadpleegd, tot de conclusie zijn gekomen, dat de graaf inder- daad door een ongeluk is gedood, is het te verwachten, dat de verdediger van den jon- gen graaf de invrijheidstelling van zijn client zal vragen. Indien de rechtbank tot de conclusie mocht komen, dat graaf Christiaan zijn vader door onvoorzichtigheid zou hebben gedood, zal hij ten hoogste tot drie jaar kun nen worden veroordeeld. Het is overigens niet uitgesloten, dat de rechtbank zal weige- ren te voldoen aan het verzoek tot voorloopi- ge in vrijheidsstelling uit vrees, dat deze zich anders door de vlucht naar het buiten land zou pogen te onttrekken aan verdere vervolging. Geheel opgehelderd is volgens het algemeene oordeel intusschen de zaak nog niet. CHINA. TSJANG KAI-SJEK EN ZIJN TEGENSTANDERS. Drastische eischen. Tsjang Kai-sjek laat officieel weten, dat de regeering van Nanking thans van de volgen- de dre zijden gevaar dreigt: Allereerst van generaal Feng, dan van generaal Peitsjong- hsi en van Li Tsjai-soen. Aangezien de regee ring niet in staat is hem de volmacht te geven deze tegenstanders onschadelijk te maken, kan. hij niet anders dan zijn functie neerleg- gen. Als voorwaarde voor zijn aanblijven eischt Tsjang Kai-sjek de algeheele ontwape- ning van alle Chineesche troepen, behalve die van de regeering te Nanking; verder de invoerinp van een militaire dictatuur, waar- van hij de leiding zou aanvaarden, alsmede de gerechtelijke bestraffing van alle Chinee sche generaals die zich niet naar het centrale gezag willen schikken. FRANKRIJK. EEN TUSSCHENTIIDSCHE VERKIEZING. Seherpe strifd fusschen radicalen en socialisten te Narbonne. Zondag a.s. zal er te Narbonne (dep. Aude) een tusschentijdsche verkiezing wor den gehouden, welke de gemoederen zeer heftig in beweging brengt. Het Zuid-Fran- sche stadje zal dan ook het tooneel vormen van een fellen strijd tusschen een radicaal en een socialist. En daar de socialistische candf- daat niemand minder is dan L£on Blum, de vroegere leider der sociaal-democratische fraetie in de Kamer, die bij de laatste verkie-1 ringen niet herkozwi werd, zijn de verwach- tingen hoog gespannen. De verkiezing is noodig geworden door het oyerlijden van den socialistischen afgevaar- digde Pelletier, die indertijd met slechts twee- honderd stemmen meerderheid op den radi caal werd gekozen. Van socialistische zijde verwacht men dat Blum er thans bij de eerste ronde met eenige honderden stemmen meer derheid zal komen. Daarentegen zijn de radi calen er vast van overtuigd, dat hun candi- daat, Gourgon, het zal halen. Het schijnt dat Leon Blum veel kans heeft, daar hij waarschijnlijk door de communisten zal worden gesteund. De communisten in het dep. Aude zouden n.l. in hoofdzaak oud- socialisten zijn, die tot het communisme zijn overgegaan, niet zoozeer wegens hun opvat- tingen, als wel ten gevolge van plaatselijke partijgeschillen. Bovendien geniet Blum groote achting in de uiterst linksche kringen Het feit dat de radicaal Gourgon door de rechtsche kiezers zal worden gesteund, schrikt de vooruitstrevende kiezers trouwens af. Flier- tegenover staat slechts dat Leon Blum niet uit de landstreek zelf stamt en dus veeleer een vreemde eend in de bijt is. De uitslag dezer op zich zelf staande ver kiezing is van belang voor de verhouding tusschen de radicalen en de socialisten bij volgende verkiezingen. DE GEALLIEERDEN TOT OVEREEN- STEMMING GEKOMEN. Gisteravond is bekend geworden, dat de geallieerden in de middhgzitting tot overeen- stemming zijn geraakt inzake de aan Duitschland te steilen eischen. Vandaag zal de laatste formuleering van hun besluiten volgen, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat de besprekingen met dr. Schacht reeds heden- middag voortgang zullen hebben. ENGELAND. HET INCIDENT VAN DE I'M ALONE Engeland ondersteunt het protest van Canada. Sir Esme Howard, de Britsche gezant to Washington, heeft aan het dept. van Staat een korte nota doen toekomen ter ondersteu ning van het protest der Canadeesche regee ring bij de Amerikaansche regeering, nopens het in den grond boren van den Canadee- schen schoener I'm Alone door een schip van de Amerikaansche douane. HET BUSONGELUK TE LONDEN. Ontstaan door uitwijken voor een auto. Uit nadere bijzonderheden in de Engelsche bladen omtrent het omslaan Woensdag van een autobus te Londen, waarbij veertig perso nen gewond werden, blijkt, dat de bus, een tweedekker, vol passagiers, meest vrouwen en mt'S'es, plotseling moest uitwijken voor een door een dame bestuurde auto die uit een zij- straat kwam. Daarbij kwam de bus op het trottoir terecht, botste tegen het ijzeren hek van een huis aan en sloeg om met het geluid van een donderslag. De passagiers, die bovenop zaten, werden op straat geslingerd, terwiji de inzittenden bekneld raakten tusschen glas en houtwerk. Op het gillen van een vrouw na kwam er geen geluid van de gekwetste passagiers in de bus. Van alle kanten lcwamen ziekenauto's op- dagen; de gewonden werden op straat neer- gelegd terwiji de omwonenden met dekens, lakens en verbandmiddelen toesnelden en de passagiers in de bus bevrijdden. Van de veertig gewonden werden er veer tien in een ziekenhuis opgenomen. De chauf feur verklaarde na het ongeval dat hij, indien hij niet was uitgeweken, de auto die uit de zij- siraat kwam en waarin drie menschen zaten, zou verpletterd hebben. Ook deze auto reed tegen het iizeren hek op en werd ernstig be- schadigd. De dame, die aan het stuur zat, werd aan het hoofd gewond. EEN NIEUWE MACHINE VOOR HET SLIJPEN VAN EDELSTEENEN. In Australia House te Londen is een nieu we machine voor het slijpen van edelsteenen vertoond, die een uitvinding van twee bewo- ners van Nieuw Zuid-Wales, Lobree en Leiser, is. Daarmee kan een ongeoefend werkman in enkele weken kostbare steenen leeren slijpen; bij de tegenwoordige metl.oden zijn vijf tot zeven jaren voor ^et opleiden van een ervaren slijper noodig. Bij de demonstrate van Woensdag zag men jongens uit de tehuizen van Barnardo die nog geen 24 uur met de machine gewerkt hadden, saffieren slijpen. De Australische saffiernijverheid heeft zich na den oorlog sterk ontwikkeld, maar slechts een klein gedeelte van de steenen worden door Britsche werklieden geslepen, omdat Enge land hierin niet met Duitschland en Frank- rijk kan mededingen. Bij invoering van deze machine kunnen de kosten sterk verminderd worden. Het is niet algemeen bekend dat 90 pet. van de edelsteenen der wereld in het Britsche rijk gevonden worden en Australie heeft het grootste aandeel in de productie Queensland levert jaarlijks voor 20.000 tot 60.000 aan saffieren, Nieuw Zuid-Wales blijft hier te nauwernood beneden en 70 pet van de opalen worden in Australie gevonaen De nieuwe machine slijpt alle edelsteenen behalve diamanten. Zij is eenvoudig ingericht en een verbetering in vergelijking met de oude methode, omdat slijpen en polijsten met de- zelfde schijf geschieden; de eene kant van de schijf dient voor het slijpen, de andere voor het polijsten. Met de machine werd achtereeuvnlgens het slijpen van saffieren uit Australie, Indie en Montana vertoond; daarna van robijnen en spinellen (violetroode robijnen) uit Birma en Ceylon; topazen uit Australie; toermalijnen uit Ceylon en Australie; granaten uit Austra lie, Ceylon, Indie en Zuid-Afrika; peridots uit Australie en Egypte; smaragaen uit Australie en Indie. De machine is bijzonder geschikt voor het slijpen van saffieren, die thans voor 2000 verschillende doeleinden gebruikt worden. Dii maakt de slijperij van deze steenen tot een be- lehigrijk bedrijf. Alle zeeschepen en vliegtui- gen hebben instrumenten waarin saffieren ge bruikt worden. Dan doen zij dienst in horlo- ges, in de klokken die de Westinghouse-rem- men van spoortreinen controleeren en ir, regualateurs van koelmachines. Voor vel« wetenschappelijke instrumenten zijn saffie ren noodig en bij de vervaardiging van kunstzijde zijn machines met saffieren onmis baar. Wanneer de nieuwe machines ingevoerd worden, hoopt men dadelijk aan 1000 men schen werk te kunnen verschaffen en Enge land voor het slijpen van kostbare steenen van het vasteland onafhankelijk te maken. AFGH \NISTAN. DE TOESTAND. Uit Kandahar wordt gemeld, dat Aman- oellah de moeilijkheden, verbonden aan het samenstellen van een strijdmacht, sterk ge- noeg om den opmarsch naar Kaboel ermee te kunnen ondernemen, nog niet heeft overwon- nen. Verscheidene stammen zouden gewei- gerd hebben om hem steun te verleenen, maar daarentegen zouden 3000 goed gewa- pende mannen.uit Herat zich op weg naar Kandahar bevinden, teneinde zich bij de troepen van Amanoellah aan te sluiten. Vol gens berichten uit Kaboel zou Habiboellah gelooven, 100.000 man bijeen te kunner brengen vdffr den strijd tegen Amanoellah De Indische regeering heeft alle maatregeler. getroffen, teneinde te voorkomen, dat de strijdende stammen over de Indische grens komen. Men zal reeds geruimen tijd gemerkt heb ben, dat er geen sprake van gelijkluidend- heid meer is tusschen de berichten, welke ons over den toestand in Afghanistan berei ken. Als men den eenen dag hoort, dat Aman oellah voor de poorten van Kaboel staat, isl hij den volgenden nog niet uit Kandahar ver- trokken; terwiji we nog gisfer met de meeste stelligheid vernamen, dat hij zich halfweg tusschen Kandahar en Kaboel bevond, heeft hij volgens bovenstaand bericht nog all? moeite om een behoorlijk leger bijeen te krij gen. Het eind zal moeten uitwijzen, wat er van al deze berichten waartusschen wij geen keuze vermogen te doen, al of niet juist is ge- weest. Een ding is wel zeker dat Afghanitsan thans zoo geheel uit het internationale ver- keer is uitgeschakeld, dat de beste berichten over hetgeen er thans voorvalt, al reeds tot geruchten misvormd zijn, voor zij de buiten landsche pers bereiken. OOSTENRIJK. LEGERAUTO IN EEN RIVIER GESTORT. Gisteren is nabij Melk een vrachtauto var, het leger tengevolge van het breken der stuur- inrichting in een zijrivier van den Donau ge- stort, waarbij een pionier om het leven kwam, terwiji de twee legerbeambten zwaar gewond naar het hospitaal vervoerd moesten worden. EERST VOLGENDE WEEK GROSSING DER REGEERINGSCRISIS. Naar thans vaststaat, zal de oplossing der regeeringscrisis eerst in den loop der volgen de week en wel eerder tegen het einde der week plaats vinden. De onderhandelingen van Donderdag tusschen meerderheid en op posite brachten weliswaar in alle details vor- deringen, doch bleven nog steeds ste- ken op de voornaamste punten, n.l. het toe- komstig bedrag der huren zelf. Nog steeds wordt met beslistheid ontkent, dat de persoon van den volgenden kanselier 'n ernstig onder- werp van bespreking uitgemaakt heeft. BELGI6. SNEEUWSTORM BOVEN BELGIe. Gisternacht is de industriestreek van Char- leroi en Mons door een hevigen sneeuwstorm geteisterd. Zeer vele telegraafmasten en noogspanningsgeleidingen werden omverge- worpen, met het gevolg, dat verscheidene ge- meenten van licht verstoken bleven en sommi- ge fabrieken hun productie hebben moeten stopzetten. ZUID-SLAVIB. JOSEPHINE TE AGRAM. Incidenten. Naar uit Agram wordt gemeld, zijn daar Woensdagavond bij het optreden van Josephi ne Baker incidenten voorgevallen. De neger-- danseres werd niet alleen uitgefloten, maar er werd zelfs met stinkbommen gegooid. ITALIA MET VLOEIBAAR IJZER OVERGOTEN. Een ernstig ongeval heeft Woensdag avond plaats gegrepen in een ertsgieterij te Milaan. 5 arbeiders droegen een ketel met vloeibaar metaal, daarbij gleed een der arbei ders uit, zoodat een gedeelte van het vloeibare erts over hem heen gulpte. Hij werd zoo zwaar gewond, dat hij spoedig daarop stierf. De rest van de metaalmassa kwam terecht in een leetel met water, dat door de hitte on- andaellijk tet stoom werd, die de 4 andere arbeiders ernsto verbrandde. CODRAHT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1