DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Zuigelingenbesclisrming Uit het Parlement BuitenlanH No. 8* DIf hummer best a at oH 3 blaaea. Honderd een en dertlgste Jaargang 1929 AfioTMcmenlsprijs Tbij vooraitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ci p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boei- en Handelsdr. v.h. Herms. -Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admmistr. No. 3. IiMaetie No. 33. ZATERDIK Directeur: C. KRAK. Hoofdredacfeut Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 13 APRIL De zorg voor "s menschen welzijn begint al voor de geboorte maar geldt dan nog meer de moeder dan het kind. Maar zoodra de nieuwe wereldburger in zijn doekjes en luiers verpakt te slapen ge- legd is, zoodra hij aanspraak maakt op een zelfstandig menschenleven, begint de zorg voor zijn lichamelijk welzijn. Hij is, vooral in de eerste levensmaanden, zoo breekbaar als porcelein, zijn levens- draadje is zoo dun, dat het ieder oogenblik gevaar loopt verbroken te worden en waar hij volkomen afhankelijk is van de zorgen, die zijn omgeving aan hem gelieft te beste- den, is het volkomen begrijpelijk, dat men zich van medische en particuliere. zijde be- ijvert zijn levensomstandigheden zoo gun- stig mogelijk te maken Niet alleen voor het behouden van zoo'n klein menschenleven is dat noodzakelijk, het is tevens noodig ter verbetering van de volksgezondheid, ter verhooging van de volkskracht omdat kinderen, die in hun prille jeugd goed gevoed en goed behandeld zijn, een grooter weerstandsvermogen hebben dan kinderen, die in den zuigelingenleeftijd niet gekregen hebben wat hun rechtens toekwam. En nu is het gelukkig over het algemeen natuurlijk wel zoo, dat elke moeder voor het welzijn van haar kleintje alles doen zal wat in haar vermogen is, maar er wordt toch nog zoo dikwijls gezondigd in onwe- tendheid. Niet alle moeders hebben voor de geboorte van hun spruiten een motdercursus kunnen volgen en vooral wanneer de ooievaar het eerste kindje gebracht heeft, voelt menig jong moedertje, bij het bekijken van den haar toe- vertrouwden schat, dat zij een groote ver- antwoordelijkheid heeft gekregen en vraagt zich dikwijls tevergeefs af, wat nu eigenlijk bij allerlei onvoorziene gebeurtenissen wel het beste voor haar kleintje zou wezen. De beter gesitueerden behoeven zich daar- over het hoofd niet te breken, die raadplegen een kinderarts of hun huisarts, maar de on- en minvermogenden, die daartoe niet zoo vlug en zoo gemakkelijk overgaan, komen al gauw in de verleiding den raad van vrou- welijke familieleden of buurvrouwen in te winnen, die zelf ook kinderen gehad hebben en dus als deskundigen beschouwd worden en die practisch heel bekwaam, maar theore- tisch absoluut onwetend kunnen zijn. Want om te constateeren of de voeding van een baby precies is zooals dat voor elke kleine noodzakelijk is, om aanwijzingen voor de meest hygienische behandeling en ver- zorging te kunnen geven, daarvoor is medi sche voorlichting noodig en de mooie taak der consultatiebureaux is, de on- en minver- mogende moeders gratis ane voorlichting te geven welke zij noodig hebben om haar baby's door het gevaarlijke eerste levensjaar been te brengen. Een Provinciate commissie, waarin o.a. ook de Alkmaarsche kinderarts Dr. Th. C. van Hilten zitting heeft, is het mooie sociale werk begonnen in Noord-Holland boven het IJ in verschill ende plaatsen dergelijke con sultatiebureaux op te richten en onder lei- ding van den Provincialen kinderarts, den heer A. ten Bruggencate, zijn er verleden jaar een viertal opgericht en wel te Enkhuizen, Medemblik, Hoorn en Wervershoof, die alle, naar uit het eerste jaarverslag blijkt. niet over belangstelling van de zijde der moeders te klagen gehad hebben. L°ch ls beer Ten Bruggencate, die eerst in Maart van het vorige jaar zijn arbeid heeft aangevangen, nog allesbehalve tevreden en 3 ih'i in zijn jaarverslag niet alleen over onvoldoende medewerking, maar zelfs over tegenwerking van een zijde, waarvan hij deze ljrzijn arbeid ten bate der volksgezondheid zeker met mocht verwachten. Practische zuigelingenbescherming, zegt nij, is gelegenheid geven om voor iedei zui geling afzonderlijk raad te geven, om zijn gezondheid zooveel mogelijk te bevorderen of in stand te houden en dank zij den socialen maatregelen van den laatsten tijd, zijn er in ons land reeds eenige honderdtallen van deze bureaux werkzaam. Alkmaar heeft als onderdeel van het plaat selijke Witte Kruis reeds sinds 1921 een consultatiebureau. maar in West-Friesland was er daarnaast tot het vorig jaar nog niet een, zoodat de oprichting van de bovenge- noemde vier bureaux in 1928 en van een bureau in Schagen en Helder, dateerende van i €en £ro°te stap in de goede richtrag beteekent. Helaas, zegt de heer Ten Bruggencate, wordt van de zijde van huisartsen nog te dikwijls tegenwerking ondervonden Ook in deze streken is de sympathie der huisartsen met steeds met ons en wij mogen al blijde zijn als er geen directe tegenactie wordt ge- voerd. Memge moeder is bang, dat haar huisdokter er achter zal komen dat zij het bureau bezoekt en dat zij dientengevolge dafr nwt meer terug zal mogen komen. Wij hebben. wanneer het belang van het kmd ons gebisdt met den huisarts in corres- pondentie te treden, steeds de vrees te koes- teren, dat wij het betreffende kind niet meer terug zullen zien. En toch, zegt hij, heb ik hoop, dat de afwij- zende houding der huisartsen zich ten gunste van het bureau zal wijzigen, wanneer zij een- maal geconstateerd hebben, dat.de geschreven en ongeschreven wetten der collegialiteit even- zeer door leiders en leidsters van de bureaux als door hen zelven worden wgeleefd. 'Deze guns', ige wending zal te eeroer optrwien als de huisar+sen woeg zul'en -n. ;en, dat het bureau tun belangen en practrk niet schaadt, maar deze integendeel ve amgenaamt en verlicht, dat onze zaak van Volksbelang ge- bleken is er een van Volksbehoefte te zijn en reeds een zoodanige populariteit heeft ver- worven, dat aan het bestaansrecht onzer bureaux niet meer getwijfeld kan worden. Na luttele jaren, zegt hij, zal dit vraagstuk geen vraagstuk meer zijn, omdat niemand er dan meer over zal denken om stelling te ne- men tegenover de consultatiebureaux van zuigelingen. - Om nog even stil te staan bij deze Pro vinciate commissie, aan wier ijverrg werken het te danken zal iijn, dat nu binnen weinige jaren in geheel Noord-Holland boven het IJ consultatiebureaux voor zuigelingen zullen worden opgericht, kunnen we mededeelen, dat deze allereerst natuurlijk gesticht worden in plaatsen en streken waar de behoefte daar- aan zich het meest openbaart en voor het behandelen der kinderen tot den 13^-iarigen leeftijd wordt medewerking verkregen /an de zusters en menigmaal belar.geloos van de plaatselijke verpleegsters, terwijl de localitei- ten eveneens belangeloos zijn afgestaan door gemeentebesturen en afdeelingen van het Witte Kruis Zoo mogelijk wordt overal huisbezoek ge- daan waardoor de zusters, aan dit werk ver- bonden, niet alleen vele moeilijkheden reeds in de woningen zelf uit den weg kunnen rui- men, maar waardoor in gevallen waarin me dische voorlichting gewenscht is, spoediger de weg naar het consultatiebuieau wordt ingeslagen. Wij kunnen van het werk der Provinciate commissie verder afstappen met de mededee- ling, dat de docente, Zuster Drentje, op tal van plaatsen moedercursussen geeft, dat ba- kercursussen zijn gehouden, dat een baker- bureau is opgericht waar men tijdig baker- kundige hulp kan aanvragen en vanwaar men weet goede krachten te kunnen betrek- ken. Behalve de door de Prov. Commissie thans opgerichte consultatie-bureau, die in dit pro- vinciaal verband blijven, zijn er in Noord- Holland nog bureaux te Alkmaar, Hilversum, Bussum, Haarlem en Naarden. Het Alkmaarsche bureau, waaraan wij nu onze bijzondere aar dacht kunnen schenken, is aan particulier initiatief te danken, is een onderdeel van het plaatselijke Witte Kruis en dateert reeds vanaf 1921. Van Alkmaar is ook ditmaal de victorie uit- gegaan, want het bureau te dezer stede was het allereerste in deze provincie. Dr. van Hilten, de leider van het bureau, die sinds einde 1924 wegens ziekte zijn arbeid had moeten staken, heeft het vorige jaar zijn werkzaamheden hervat en in 1928 werd een- maal per week en daarna tweemaal per week zitting gehouden. Dat de financieele toestand van dergelijke bureaux niet schitterend is, behoeft geen be- toog, daar zij gratis advies verstrekken en ge heel op overheidssubsidie en op particuliere bijdragen zijn aangewezen en hoe meer leden zich hiervoor nog willen opgeven, des te aan- genamer zal het den leider natuurlijk zijn. Het vorige jaar hebben moeders met 167 zuigelingen het bureau bezocht waarvan er 107 nieuw ingeschreven werden. In het ge heel heeft het aantal consulten hier 1299 en het aantal huisbezoeken 1098 bedragen. Een oogenblik bestond gevaar, dat de zuster, die hier t*t stede een gedeelte van haar tiid aan dit mooie werk kan geven, zou vertrekken, maar het gevaar is afgewend en het bureau heeft daardoor de zekerheid gekre gen dat het zijn arbeid niet zal behoeven in te krimpen of te staken. Ziet men, dat Hilversum met plus minus 50.000 inwoners voor zijn bureau twee ver pleegsters met vollen werktijd heeft en dat in Alkmaar met bijna 30.000 zielen een ver- pleegster slechts een gedeelte van haar tijd daaraan kan geven, dan is het duidelijk, dat deze hulp hier zeker niet verminderd zal mogen worden, vooral waar het huisbezoek veel tijd en veel werk eischt. Ook van de zijde der vroedvrouwen kon nog heel wat meer gedaan worden om de bu reaux populate te maken. Juist zij komen in gezinnen waar de moe der na haar vertrek zoo dikwijls behoefte aan goede voorlichting heeft en er zijn nog te veel moeders die het bureau en zijn zegenrijk werk niet kennen en den weg er heen dus nog niet hebben gevonden. Zooals de leider van een ander nuttig me- disch instituut, de schoo'arts, de kinderen, die zijn aandacht vragen onderzoekt en ze voor behandeling naar hun huisarts verwijst, zoo gaat het ook op het consultatiebureau. Ook hier heeft men in den regel met ge- zonde kinderen te maken, wier verzorgers slechts deskundige voorlichting behoeven. De leider van het consultatiebureau weegt de kinderen, verstrekt inlichtingen over de op dat tijdstip en onder de gegeven omstandighe- den noodzakelijke voeding en geeft, evenalsde huisbezoekster dat reeds in de gezinnen doet, raad over borstvoeding, het aanleggen aan de borst, het bereiden van bepaa.de voedin- gen, het baden, wasschen en verschoonen, wat alles in vele behoeftige gezinnen nog te weinig bekend is, verwaarloosd of geheel na- gelaten wordt. Op den meest hulpbehoevenden leeftijd, ge heel op de zorgen van anderen aangewezen, heeft de zuigeling in het consultatiebureau een beschermer van zijn beiangen gevonden. Het kind is de toekomst en de zuigeling van nu zal eens een zelfstandige plaats in de maatschappij innemen. Hoe grooter zijn weerstandsvermogen is, des te grooter zal de weerkracht van het volk in tijden van ziekte en depressie zijn. Hoe dikwijls komt het niet voor, dat een kindje, dat oij het onderzoek huilt, als zoet- houdertje moeders zwartbenagelde duim in zijn mond krijgt om er in zalige verrukking op te zuigen en allle levenszorgen te vergeten Hoevele dezer kleintjes worden ondervoed of overvoed, of op andere wijze mishandeld zonder dat de moeder zich dat zelfs bewust is. Meer dan ooit wordt hier onbewust gezon digd en het consultatiebureau is de plaats waar het kleine slachtoffer een terdege des- kundige toeziende Yoogd heeft gevonden. Tot dusver gehuisvest in een tweetal loka- len van het Stadsziekenhuis waarvan dank- baar gebruik werd gemaakt, maar die, oud en gebrekkig, in geen enkel opzicht op hun be- stemming berekend waren, gaat het consul tatiebureau thans verhuizen en Donderdag a.s. zullen een tweetal lokalen in het gebouw „De Nieuwe Doelen" in de Doelenstraat in gebruik worden genomen, die Maandags en tenderdags om half tien voor de moeders toegapkelijk gesteld zullen worden. Met de bescheiden middelen waarover het bureau beschikt, zijn ze voor hun nieuwe be- stemming in orde gemaakt en inderdaad is, dank zij de bereidwijligheid van het gemeente- bestuur, dat ze gratis afstond, een heel wat doeltreffender inrichting verkregen. Nieuwe uitkleedtafels in vakken verdeeld geven tien moeders tegelijkertijd gelegenheid in de spreekkamer te komen en hun kleinen voor het onderzoek gereed te maken, zoodat de individueele behandeling in het afgeschei- •tien dokterskamertje vlug achtereen kan plaats hebben. Alles is keurig netjes in orde gebracht en dokter en zuster zullen in deze zoo veel betere omgeving hun werk met zoo mogelijk nog meer voldoening kunnen verrichten dan zij het tot dusver reeds gedaan hebben. Als hier het kindje binnenkomt juicht heel het medische huisgezin en men haalt het niet alleen met een lachje en lieve woordjes in, maar geeft de moeder nog zooveel wijze les sen mee, dat dit korte bezoek het kind in alle opzichten ten zegen moet worden. Laten wij hopen, dat het bureau in volgen- de jaarverslagen van een steeds grootere po- pulaliteit zal kunnen getuigen. ming van den te oneigenen grond, heeft mi nister Slotemaker de Bruine gelegenheid ge kregen zijn beleid te verdedigen. Hij deed dit in het bijzonder tegenover den heer Danz, wien hij verweet, dat hij bij al zijn wenschen op sociaal gebied niet voldoende rekening hield met de werkelijkheid, niet naging welke economische gevolgen in theorie zeer ge- wenschte hervormingen zouden hebben en uiteenzette, dat het volstrekt niet verplich- tend is al wat te Geneve wordt besloten maar dadelijk te ratificeeren. Den heer Wes- terdijk antwoordde de minister, dat er land- bouwkringen zijn, waar het werk der Kamers van Koophandel wel wordt gewaardeerd. Naar aanleiding van de klacht, dat de commissie voor de streekplannen zoo weinig van zich deed bemerken, verklaarde de mi nister, dat zij emstige vertragingen had ondervonden door ziekte en heengaan van den voorzitter Zij hoopt evenwel thans bin- nenkort met haar rapport gereed te zijn. Tegenover den heer Van der Hoeven de fout van de wettelijke regeling van de ont- eigening bij woningbouw ten gevolge van een uitbreidingsplan erkennend, zegde de mi nister toe daarin verbetering te zullen bren gen bij een ontworpen wijziging der Wo- ningwet, die meer fouten bevat. Met kracht is de minister opgekomen tegen de bewering van den heer Wibaut, dat hij in zake den steun aan den bouw van arbeiders- woningen te benepen te werk zou gaan. Hij heeft integendeel de normen verruimd en de bijdragen verhoogd. Maar niet gaat hij mede met het denkbeeld van den heer Wibaut, dat men den arbeider een bijslag zou moeten geven ten einde hem in staat te stellen min der huur te betalen dan er rechtens van hem zou zijn te eischen. Wat de waterverontreini- ging betreft, de plannen tot bestrijding er van liggen gereed, de memorie van ant- woord inzake'de Riolenwet zou kunnen wor den ingediend, zoo de minister van Binnen- landsche Zaken niet bezwaren had geopperd met het oog op de lasten van de gemeenten. Er zijn eenige replieken gegeven en de mi nister heeft gedupliceerd, maar nieuwe ge- zichtspunten zijn niet vernomen. Zonder stemming heeft daarop de Kamer zich met het laatste hoofdstuk der Rijksbegrooting vereenigd. IM—1 1 Den Haag, 12 April 1929 De Eerste Kamer heeft heden de Begroo- ting van Arbeid, Handel en Nijverheid onder de knie gekregen, maar het is daarmee toch vier uur geworden, zoodat aan het plan om nog een begin te maken met de behandeling van de Indische begrooting geen gevolg kon worden gegeven. Minister Koningsberger had anders gehoopt, was reeds om drie uur een kijkje komen nemen, doch verdween weer, toen hij bij informatie moest veraemen, dat het wel zoo lang zou duren, dat het niet de moeite waard zou zijn om nog wat nieuws ter hand te nemen, vooral omdat het bij de Eerste Kamer nu eenmaal gewoonte is des Vrijdags wat vroeg naar huis te gaan. De eerste spreker van heden was de heer Westeidijk (V.D.), die zijn gister aangevan gen rede voltooide, waarbij hij het in het bijzonder had over de pogingen om de ver- vuiling onzer rivieren door de industrie tegen te gaan. Een verbetering van de Hinderwet vond hij wel goed, maar overigens meende hij dat men van een Riolenwet en andere maatregelen niet te veel mocht verwachten. Wilde men den vischstand in onze rivieren in orde houden, dan moest men teiuggaan tot den tijd der Batavieren, toen er nog geen in dustrie bestond. De heer Reymer (R.K.) heeft een lofzang op den minister doen hooren in verband met zijn woningpolitiek. Hij ging daarbij den heer Wibaut nogal kras te lijf en vroeg hem, nu hij pas te Barcelona een internationaal woningcongres had gepresideerd, of hij niet tot de ervaring was gekomen, dat het ten onzent nog zoo kwaad niet is. De spreker drong verder er op aan, dat er spoed zou worden gemaakt met een regeling van de gemeentelijke uitbreidingsplannen. Dat die zaak alweer commissoriaal was gemaakt, vond hij geheel overbodig. Nadat de heer Van der Hoeven (C.H.) weer eens lucht had gegeven aan zijn ergemis, dat bij onteigening voor de prijsbepaling re kening wordt gehouden met de bestem- DUITSUHLAND. EEN GROOT PROCES. Het faillissement der Teutonia Oelwerke. Voor de rechtbank te Harburg is thans het proces begonnen tegen de vier leiders van de Teutonia-Oelwerke, den directeur-gene- raal Tychsen, den directeur Hansen, den pro- curatiehoudcT Petersen en den eersten ingeni- eur Sclimidt. Alle vier beklaagden zijn Deensch onderdaan. Op 18 April 1928, dus bijna een jaar gele- den, heeft de Teutonia haar betalingen, ge- staakt, waardoor het personeel van een 800 man broodeloos werd. Bij het faillissement der vennootschap bleek dat behalve het kapi- taal van 1Y, millioen mark nog 3.714.000 mark was verloren, zoodat het geheele ver- lies 11.214 000 mark bedroeg. Dit klopte al heel slecht met de winst- en verliesrekening van 1928 die slechts een ver- lies van 300.000 mark aangaf. Hierop is de aanklacht van bedriegelijke bankbreuk tegen de vier verantwoordelijke leiders gegrond; die beschuldigd worden de balansen van 19241928 te hebben ver- valscht. De behandeling van de zaak zal wel eeni ge weken duren. ENGELAND. EEN NIEUW POLITIE-SCH A ND A AL TE LONDEN. In Scotland Yard is groote opschudding gewekt door het bericht dat Lord Byng, de nieuwe hoofdeommissaris van politie, en an dere hooggeplaatste ambtenaren een onder zoek instellen naar een nieuw politie-schan- daal. Naar verluidt, zijn ernstige beschuldigin gen ingebracht tegen 13 ambtenaren van de bijzondere politieke afd^ling die de kabinets- ministers bewaakt en nauwlettend toezicht houdt op communistische en dergelijke poli tieke lichamen. Het betreft hier echter een intieme aange- legenheid in het corps en het aangevangen onderzoek zal moeten uitwijzen of een straf- rechterliike bestraffing het gevolg zal zijn. Hangende het onderzoek kan verder niets medegedeeld worden. Staatsgeheimen uitgelekt. Donderdagavond is nog meegedeeld, dat het onderzoek van lord Byng vooral gericht was op „een lek in den geheimen dienst" en het meedeelen van staatsgeheimen aan onbe- voegden. Ofschoon geen stukken ontvreemd zijn, droegen eenige hooge politiebeambten, door hun persoonlijken bewakingsdienst van de ministers, kennis van gehouden kabinets- raden en in sommige gevallen ook wel van de te bespreken agenda, of zelfs van het verhan- delde. Men meldt nader uit Londen Hoofdeommissaris Wensley en andere hoo ge offitieren van Schotland Yard hebben Donderdagnacht tot in de vroege uren van den morgen geconfereerd in verband met ern stige beschulaigingen ingebracht tegen eenige beambten van de speciale politieke afdeeling van Schotland Yard. Het onderzoek is gister voorgezet en officieel wordt gemeld, dat het een disciplinaire kwestie geldt. Er is huiszoe- king bij twee ambtenaren van hoogen rang en met veel dienstjaren. De gevonden docu. menten worden onderzocht. DE ZAAK VAN DE I'M ALONE. -. Het antwoord der Ver. Staten. Naar uit Washington gemeld wordt, be- roept de antwoordnota van de Amerikaansche regeering op het protest van Canada inzake het tot zinken brengen van de I'm Alona zich op het feit, dat in de laatste jaren 3 dergelijke gevallen zijn voorgekomen, waarbij Cana- deesche schepen in volte zee door politieboo- ten der kustwacht zijn aangehouden, nadat de achtervolging binnen de gecontracteerde zone was begonnen. In al deze gevallen hebben Amerikaansche rechtbanken de rechtraatig- heid aangenomen. Bovendien voert de regee ring der Ver. Staten aan, dat in het verdrag tusschert Canada en de Ver. Staten, de Ver Staten het recht hebben schepen van alcohol- smokkelaars te dwingen na het geven van signalen te stoppen. FRANKRIJK. VOOR DE ONZIJDIGE SCHOOL. De social istisch-radicale groep uit den S4 naat, de z.g. deniokratische linkerzijde, tot welke o.a. Caillaux, Maurice Sarraut, Beren- ger, e.a. behooren, heeft een oproep tot de kiezers gericht naar aanleiding van de ge- meenteraadsverkkzingen, die er begin Mei plaats hebben. De groep vraagt daarin den kiezers niet te luisteren naar hen, die bewe- ren, dat de politiek niets uitstaande heeft met de verkiezing voor de gtmeenteraden. In den oproep wordt dan de aandacht gevestigd op de onzijdige school. De fundamenteele instel- lingen en wetten van de Requbliek, zoo heet het, staan voortdurend bloot aan de aanval- len der rechtsche partiien, die niet aflaten en zij hebben aan den anderen kant te lijden van de communisten, die hun wachtwoord uit het buitenland krijgen en slechts uit zijn op dictatuur en vernietiging. De deniokratische linkerzijde van den Se- naat vraagt daarom aan het kiezerskorps niet op rechtsche of communistische candida- ten te stemmen. POST-EZELS. Terwijl in vrijwel alle steden de openbaA diensten door middel van motorkracnt wor den georganiseerd en bespoedigd, heeft de stad Rijssel haar toevlucht genomen tot den..., ezel als hulpmiddel bij de posterijen. Verscheidene postboden, die een drukke wijk hebben, worden voortaan vergezeld door een ezel, die aan zijn beide flanken zak- ken met pakjes en drukwerken draagt, zoodat de postbeambte, die zelf de handen vol heeft eenigermate wordt ontlast. ITALIS TREIN OP EEN WAGEN GEREDEN. Nabij Castelle Franco is gisteren de ex- presstrein uit Milaan op een wagen gere- den, waarin 6 arbeiders. 4 van hen werden gedood, een zwaar gewond, de zesde werd niet gewond. (Reeds in gedeelte der vorige oplaag ge- plaatst). SPANJE, NIEUWE STUDENTENONLUSTEN IN SPANJE. Uit Madrid meldt het „Journal" d.d. 12 April In vele Spaansche steden zijn nieuwe stu- dentenonlusten uitgebroken. Te Saragossa en Granada hebben rumoerige demonstraties plaats gehad en is het bestuur der universi- teit gehoord. Te Barcelona zijn demonstra ties aan de orde van den dag. Bij het hoofd- bestuur der studenten-organisaties zijn stuk ken in beslag genomen, die als communistischi worden aangeduid en in verband hiermede zijn 2 studenten in de medicijnen en een pro- fesor gearresteerd. De regeering heeft maat regelen getroffen opdat de demonstraties ten gunste van de regeering op 14 April a.s. een goed verloop zullen hebben en niet door tegendemonstraties zullen worden verstoord. (Reeds in een gedeelte der vorige oplaag opgenomen). GRIEKENLAND. VENIZELOS, DE VREDESTICHTER. Dreigende staking bezwereru t De beheerscher van Griekenland, die zich, sinds hij het bestuur van het land weer ste- vig in handen heeft genomen, zoo zeer be- ijvert om door vrede naar buiten, het herstel' van den economischen en financieelen toe- stand naar binnen mogelijk te maken, heeft thans weer het dreigende gevaar bezworen van een staking van het P.T.T.-personeel en dus van de ontwrichting van den handel. Naar men weet heeft het P.T.T.-personeel, hetwelk loonsverhooging eischte, reeds gedu- rende een paar uur gestaakt in verband met een te houden vergadering, waar besloten werd tot staking van langer duur, indien de eischen niet vervuld werden. Thans meldt een B.T.A.-telegraim uit Athe ne, dat de zaak geregeld is. Venizelos heeft een delegatie van het per soneel ontvangen en heeft met de heeren ge- sproken. Met het gevolg, dat het gevaar van staking definitief is bezworen en het geachil is bijgelegd. ~W' Hoe, meldt het telegram niet ALKMAAB

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1