V005? W!E 'T NOG NIE' WETEN OF ONTHIELDI HET INDANTHREN-HU1S Intusschen, in verder verzet zien wij geen heil, zoodat wij genoodzaakt zijn U voor te stellen, ons een crediet te verleenen: a. van pl.m. 8000 voor de verplaatsing van de gasbuis voor de persleiding naar Bergen gelegen in het wegvak van de gasfabriek tot de Vlotbrug te Koedijk; b. van pl.m. 6000 voor de verplaatsing van de toevoerleidingen voor de gasvoor- ziening van de stad en van Heiloo, ge legen in het wegvak tusschen het sluis- bruggetje en de gasfabriek, een en ander ten laste van de fabriek. I BRUG IN DEN RIJKSWEG OVER DE BERGERVAART. t In bijlage nr. 42 schrijven B. en W. Uwe vergadering besloot op 7 Maart j.l tot wijziging van het uitbreidingsplan, waar- bij o.m. de breedte van de Houtvaart werd ge bracht op 20 M. Thans doet zich een goede gelegenheid voor om in aansluiting aan de ontworpen verbreeding van de Houtvaart den toegang tot de in het verlengde daarvan ge- legep Bergervaart te vergrooten en in over- eenstemming te brengen met de toekomstige breedte van dit gedeelte van de Bergervaart. De Rijlcswaterstaat heeft een plan ontwor pen toi verbreeding van den Rijksweg Alk- maarNieuwediep en als gevolg daarvan zal ook de in dien weg gelegen brug over de Ber gervaart nabij het Slachthuis moeten worden verbreed. Wij hebben naar aanleiding daar van den Rijkswaterstaat verzocht bij de ver breeding van deze brug tevens de doorvaart wijdte te vergrooten en wel tot 6 M. De tegenwoordige doorvaartwijdte is 3.15 M. en levert voor de schippers groote bezwaren op bij het binnenvaren van het sluisje. De Rijks waterstaat bleek evenwel niet bereid de kosten voor de vergrooting van de doorvaartwijdte ten laste van het Rijk te nemen. Het Rijk heeft daarbij geen belang. Evenwel heeft de Rijks waterstaat geen bezwaar de doorvaartwijdte op 6 M. te brengen, mits de daaraan verbon- den hoogere kosten, zijnde 6800, waarin begrepen het maken van nieuwe sluisdeuren, door de gemeente worden betaald aan het Rijk. Met de Commissies van bijstand voor open- bare werken en financien, wier adviezen wij voor Uwe Vergadering ter inzage leggen, zijn wij van meening, dat de vergrooting van de doorvaartwijdte van de brug over het Ber- gersluisje wel een offer van 6800.— waard fs. Eerst door deze verbreeding toch kan het voile profijt worden getrokken van de verrui- ming van de Houtvaart Bij de toekomstige afmetingen zouden er groote bezwaren bestaan tegen het handhaven van een doorgangswijd- te van 3.15 M. voor de verbinding tusschen de Houtvaart en het Noord-Hollandsch ka- naal. Wij stellen U daarom voor: a. een bijdrage van ten hoogste 6800 aan het Rijk te verleenen ten behoeve van de vergrooting van de doorvaartwijdte van de brug over de Bergervaart (Berger- sluisje) op nader door ons College met den Rijkswaterstaat overeen te komen voorwaarden b. de onder a bedoelde uitgave van 6800. nader te regelen bij suppletoire begroo- ting. AANWIJZING STEMLOKALEN. Tn bijlage Nr. 40 schrijven B. en W.: Het stemlokaal in het 5e stemdistrict voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer en der Provinciate Staten, tevens 5e stemdistrict van den eersten kieskring voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad, was tot dusver gevestigd in een lokaal der voormalige Cadettenschool aan de Wilhelminalaan. Aan- gezien dit gebouw wordt ingericht tot zieken- :huis, zijn daarin geen lokalen meer beschik- baar voor stemlokaal. Voorts zijn in de Am- bachtsschool aan den Bergerweg tot dusver twee stembureaux gevestigd en wel die van het lOe en van het lie stemdistrict voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer en der Provinciate Staten, tevens 4e en 5e stem- district van den tweeden kieskring voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad In het algemeen is het niet wenschelijk twee stembureaux in een gebouw te hebben, omdat dit tot verwarring aanleiding kan geven. Het komt ons derhalve noodig en ge- wenscht v66r, voor beide stembureaux andere lokalen aan te wijzen. Wij hebben de bestu- ren der Vereeniging voor Christelijk Onder- wijs en de Vereeniging „St. Joseph" bereid ge- vonden resp. een lokaal der Julianaschool aan de Palingstraat en het gymnastieklokaal der St. Aloysiusschool aan de Koornlaan voor stemlokaal beschikbaar te stellen. Hier- mede wordt tevens bereikt, dat de stemlokalen komen te liggen in de districten, waarvoor zij bestemd zijn, wat met de vorige lokalen niet het geval was. Wij geven den raad in overweging het des- betreffende besluit te nemen. VERKOOP GROND AAN VERBINDINGSWEG KERKPLEIN— NIEUWESLOOT. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 44: Nadat Uwe Vergadering het besluit had genomen tot aanleg van den verbindingsweg KerkpleinNieuwesloot. ontvingen wij ver- schillende aanvragen tot aankoop van bouw- terrein aan weerszijden van die straat. Wij hebben deze aanvragen tot dusver niet in be- bandeling genomen, omdat het hier betreft een in het hart van de oude stad gelegen ter- rein, waarvan niet gemakkelijk is aan te geven, welk gedeelte voor bebouwing kan wor den bestemd en aan welke eischen deze be bouwing moet voldoen voor het verkrijgen van een aan aesthetische eischen beantwoor- dend stadsbeeld. Wij hebben ons daaromtrent met de Schoonheidscommissie in verbinding aesteld. Dit overleg is nog niet geeindigd. Dit is in het bijzonder van beteekenis voorzoo- veel betreft de westzijde van de straat. omdat daar de vraag moet worden opgelost of en in hoever het beloop van het plein thans zou moeten worden gewijzigd. Voor het terrein aan de Oostzijde is die vraag van geen of slechts zeer weinig ge- wicht. Wel daarentegen is ook ten aanzien van dat terrein van het grootste belang, hoe het zal worden bebouwd, omdat die bebou wing voor het aspect op dit belangrijke kruispunt van grooten invloed is. Het was voor ons daarom van waarde, te vernemen dat de Noord-Hollandsche Levensverzeke- ring- Maatschappij, gevestigd athier Hof- plein 24, genegen zou zijn dit terrein van de Gemeente aan te koopen voor de stichting van een gebouw. waarin het hoofdkantoor dier maatschappij zou worden ondergebracht Toen ons daarenboeven bekend werd, dat de bekende architect Kropholler met de sa- menstelling der bouwplannen en het toezicht op den bouw zou worden belast, won deze mededeeling voor ons aan beteekenis. Immers daardoor zou de gemeente verzekerd zijn van de stichting van een gebouw, dat in overeen- stemming zou zijn met hetgeen de stad daar moet verlangen. Over den prijs van het terrein zijn langdu- rige onderhandelingen gevoerd. Wij meen- den aanvankelijk voor het geheele terrein, ter grootte van pl.m. 780 M2., een prijs te moe ten vragen an 40.000.het pand Lange- straat 106 inbegrepen. De directie kon in dit voorstel niet treden. Dit was evenmin het ge val, toen wij den vraagprijs verminderden tot f 35000.De directie verzocht ons tegelij- kertijd haar een aanbieding van 30.000. te doen, waarbij de kosten van overdracht voor rekening van de Gemeente zouden moe ten komen. Wij stelden haar daarop voor, het terrein zonder opstal voor den prijs van 30.000 over te nemen, de kosten latende voor reke ning der maatschappij. P" directie berichtte ons daarop in den voor U ter inzage liggen- den brief van 11 April j.l. aangevuld bij brief van 12 April d.a.v., dat zij bereid zou zijn, aan commissarissen voor te stellen, het terrein aan te koopen voor den prijs van 27000.zonder opstal en 27.750.met opstal. Omtrent de kosten heeft zij geen beding gemaakt, zoodat die zullen komen voor rekening der koopster. Zij dringt op zeer spoedige beslissing aan met het oog op de omstandigheid, dat zij, komt de overeenkoms' met de Gemeente niet tot stand, onverwijld uitvoering wil geven aan de gereed zijnde plannen tot vertooud van haar tegenwoodige panden aan het Hofplein. Op de gronden, die wij hierboven hebben aangegeven, achten wij het in het belang der gemeente, dat deze koop wordt gesloten Wij hebben daarom gemeend, ten slotte onze be zwaren tegen den prijs niet langer te moeten handhaven en U in overweging te moeten geven, het bod te aanvaarden. B. en W. bieden den raad het desbetreffend ontwerp besluit ter vaststelling aan. VERANDERING VAN INRICHTING SCHOOL GE BOUW OUDEGRACHT 170. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 36: De tegenwoordige leslokalen der Gemeen- teschool nr. 7, gevestigd in het schoolgebouw Oudegracht 170, kunnen in verband met de ter zake geldende voorschriften in totaal 162 leerlingen bevatten. Van deze lokalen zijn er drie, waarin een aanmerkelijk minder aantal kinderen kan plaats nemen dan in de drie andere. Uit dien hoofde konden wij telkenjare in de eerste klasse niet het getal leerlingen toelaten, dat een van de grootere lokalen kan bevatten, omdat, zoo wij dit wel deden, bij be- vordering van deze leerlingen tot hoogere klassen in de verschillende lokalen voor die hoogere klassen niet voldoende plaats zou zijn. Het aantal van 162 kon dan ook vrijwel nimmer worden bereikt. Tot dusver was er geen bijzondere aanleiding om te trachten dat getal te bereiken, omdat volgens de thans nog geldende leerlingenschaal het Rijk bij 145— 192 leerlingen de wedden van vier leerkrach- ten vergoedt, en dus bij eerstgenoemd getal, dat steeds bereikt of even overschreden werd, twee leerkrachten voor rekening der gemeen te kwamen, tei ijl, zelfs al was er plaats- ruirnte voor, het getal toch niet tot 193 zou stijgen. Waar echter van 1 Augustus a.s af de leerlingenschaal van 1923 weer van kracht zal zijn en het Rijk dan reeds bij een gemir.defd getal van 161 leerlingen de wedde van een vijfde leerkracht vergoedt, komt het ons gewenscht voor, dat de school in ieder ge val ruimte zal bieden voor 161 of meer leer lingen, waardoor de mogelijkheid wordt ge- opend, dat slechts een leerkracht voor reke ning der gemeente zal komen en jaarlijks dus een belangrijk bedrag wordt bespaard (De twee tegenwoordige boventallige leerkrachten genieten jaarwedden van onderscheidenlijk f 2350.en 2600.—, welke bedragen vrij zeker nog iets hooger zullen worden in ver band met de tot stand gekomen nieuwe sala- risregeling) Daartoe bestaat de gelegenheid, nu met 1 Augustus a.s. de U. L. school voor meisies wordt opgeheven. Van de twee kleine lokalen op de benedenverkiening kan een lokaal op den gemaakt, terwijl de drie lokalen op de bovenvcrdieping tot twee kunnen worden om- gevormd. Wij verzochten den Directegr der Gemeenteweiken ons een plan voor verande- ring der inrichting van het schoolgebouw in den aangegeven zin, met een kostenbereke- ning, te doen toekomen. Uit zijn voor U ter in- zage Hggend rapport zal U blijken, dat hij de kosten van een en ander, met inbegrip van de docrt ekking der zijgang tot de speel- plaats, waarodro de hoofdgang ontlast wordt, raamt cp 2445.—. In de gegeven omstandigheden achten wij deze uitgave alles- zins gerechtvaardigd. Het hoofd der school acht het o.m noodig, dat in het nieuwe vergroote lokaal op de be- nedenverdieping een podium 'angs den voor- wand v.ordt aangebracht, een nieuw wand- bord gealaatst en de vloer met linoleum ba- dekt wordt De kosten biervan bedragen in totaal 395 Tegen deze uilgaaf bestaat bij ons gem bezwaar Wij hebben reeds thans door overplaatsing van leerlingen, die met instemming der ouders heeft plaats gehad, mas' egelen geno men om te trachten over 1929 ccn gemiadeld aantal leerlingen van ten minste 161 te be reiken, opdat de besparing van de wedde van een boventallige leerkracht reeds het volgend jaar tot stand komt. B. en W. stellen ten slotte voor, dit plan waarvan-de totale kosten 2840 zijn, goed te keuren. OVERNAME VAN STRATEN. In bijlage Nr. 43 schrijven B. en W.: De N.V. van onroerende goederen „Nooit Gedacht", gevestigd alhier, heeft zich bij brief van 24 December 1928 tot ons College gewend met het verzoek te willen bevorderen. dat deze gemeente van haar kosteloos in eigendom overneemt de Comanstraat, de van Houtenkade, loopende van het Heilooerdijkje tot de Maclaine Pontstraat en een daaraan grenzende strook water, zooals een en ander op de bij de stU ken ter inzage gelegde teeke- mng met geel en blauw is aangegeven. De straten, welke kort geleden zijn aange- legd, verkeeren in goeden staat en voldoen ge- heel aan de eischen, gesteld bij Uw besluit van 25 September 1924 No. 26, gewijzigd bij besluit van 13 October 1927, Nr. 9 en 4 Oc tober 1928, Nr. 5. In verband hiermede bestaat er dezerzijds tegen de overname van den eigendom geen bezwaar. Wij stellen Uwe Vergadering derhalve voor het volgende besluit te nemen: van de N. V. „Nooit Gedacht" voornoemd voor deze gemeente over te nemen tegen den koopprijs van 1.—. a. de van Houtenkade, loopende van den Heilooerdijk tot de Maclaine Pontstraat, en de Comanstraat, kadastraal bekend ge meente Alkmaar, sectie F, respectievelijk nrs. 2757 en 275'5, onderscheidenlij.. groot 33 A. 90 c. A. en 25 A. 45 c.A., met hare volledige meubileering, zooals rio- leering, leidingen, enz.; b. den eigendom van een strook water, deel uitmakende van de Bleekerssloot, kada straal bekend gemeente Alkmaar sectie F nr. 2758 ter grootte van 14 A. 30 c.A.; onder de nader aangegeven voorwaarden. VERTROKKEN PERSONEN J. N. Langereis, N.H., zonder, van Sta- tionstraat 70 naar Bergen. B. H. J. Vis- scher, R.K., buffetjuffrouw, van Nieuwesloot 47 naar Amsterdam. H. Weidner, E.L., dienstbode, van Kennemerstraatweg 2 naar Haarlem. M. A. Zerbst, B.L., dienstbode, van Oudegracht 275 naar Bergen. D. Minnema, G.K., landarbeider, van Westdijk 10 naar Oostdongeradeel. P. Kramer, N.H., reiziger, van Zocherstraat 15 naar Rheden. G. C. v. d. Heer, R.K., onder- wijzer, van Oudegracht 164 naar Westwoud B. C. H. Houtkooper, N.H dienstbode, van Westdijk 4 naar Bergen. J. F. Kool, Rem., zonder, van Wilhelminalaan 10 naar Breda. A. C. HeydeKloppers, R.K., zonder, van Groot Nieuwland 50 naar Zuid- Scharwoude. J. Koldenhof, D.G., leerling- \erpleegster. van Kennemerstraatweg 129 naar Amsterdam. A. Hoekstra, geen, leer- ling-verpleegster. van Kennemerpark 26 naar Haarlem. D. Pool, N.H., botermaker, met gezin, van Ritsevoort 40 naar Zijpe. G. v. d. Post, N.H., ambtenaar waterleiding en gezin, R.K., van Leliestraat 3 naar Laren. C. de H-eer, N.H., agent van politie, van Mid- denstraat 14 naar E>en Haag. L. Hartge- rink, N.H., molenaarsknecht, van Verdron- kenoord 98 naar Leeuwarden. INGEKOMEN PERSONEN. N. J. A. Stroomer, R.K., bakkersknecht, van Limmen naar Spoorstraat 63. J. Vlaar, R.K., slagersknecht, van Bergen naar Snaarmanslaan 75. M. W. Duinmeyer, R.K., dienstbode, van Hoorn naar Nieuw- landersingel 70. G. van Wijk, geen, musi- cus, van Delft naar Roemer Visscherstraat 2. Wed. M. C. KonirtgBossen, N.H., zon der. van Beverwijk naar'Stationsweg I. M. Prock, E. L., dienstbode, van Duitschland naar Nassauplein 13. J. v. Dijkde Lan- gen., R.K., en dochter, N.H., van Amsterdam naar Achterwezel 12. R. Smid, N.H., zon der, van Zuidwolde naar Klein Nieuwland 19. H. A. D. v. d. Meer, N.H., zonder, van Westwoud naar Nieuwpoortslaan 170. V. Deen, R.K., bouwkundige, van Hoorn naar Nassaulaan 21. J. Snijder, G.K.. zonder, van Amsterdam naar Laat 170. J. P. Kieft, R.K., zonder, van Amsterdam naar Zeven- huizen la. H. P. E. H. Wanna, R.K., piano-technicus. van 's-Gravenhage naar Mient 11. A. Chr. Kesselaar—Hofstra, geen, zonder, van Amsterdam naar Groot- Nieuwland 60a. J. v. Steeg, N.H., metse- laar, en gezin (geen). van Heiloo naar Zocherstraat 2. G. Brouwer, N.H., huis- houdster, van Heemstede naar K. v. 't Veer- straat 35. M. J. C. Kreetz, R.K., zonder, van Haarlem naar Krelagestraat 33. Wed M. Haringhuizen—Nap, N.H., zonder, van Heiloo naar Spoorstraat 221. A. C. Mon- stor. G.K., onderwijzer, van Rotterdam naar Breekerskade 85 S. Schoorstra, N.H dienstbode. van Bergen naar Oosterstraat 19. K. Bieman, N.H., boerenaibeider, van Bergen naar Schermeerstraat 1. J. W. Govers, R.K., winkeljuffrouw, van Amster dam naar Nieuwlandersingel 70. B. J. Verver, R.K., letterzetter, van Uithoorn naar Bergerweg 44 P Lodder, N.H., fabrieks- arbeider met vrouw (R.K.), van Beemster naar Achterom 1. A. M. Ursem, R.K.. dienstbode, van Heer-Hugowaard naar v. Everdingenstraat 18. J. F. Juttan N H koopman, ambtshalve ingeschreven. J. Levie, geen, klerk R. v. Arb van Hoorn naar Spoorstraat 30 P. Ravon, N.H., reiziger, van Oudkarspel naar Stationsweg 27. J. J. de Geus, N.H., depothouder, van Haarlem naar Geestersingel 56. H. van Bakhorst, N.H., kapper, van Wieringen naar Eikelen- bergstraat 74. C. H. M. Klerks, R.K., huishoudster, van Zundert naar Molenstraat 43. H. B. Okkes, N H., werkman, van Am sterdam naar Tuinstraat 41. J. C. M. A. v. Winden, R.K., liefdezuster, van Delft naar Emmastraat 12. J. Vaartjes, N.H., huis houdster, van Hensbroek naar Angelierstraat 20. N. S. Bus, D G., stuurman K. H. L., met vrouw N.H., en dochter, geen, van Am sterdam naar Spoorstraat 71. T. de Geus, N.H., dienstbode, van Koedijk naar Fnidsen 82. M. de Geus, N.H., dientbode, van Koe dijk naar Fnidsen 115. Wed. A. de Boer, N.H., zonder, van Twisk naar Druivenl 16. Uit onxe Staatsmachine ARBEIDSBEMIDDELINGSWET. (II) Nadat we in onze vorige bijdrage hier een en ander gezegd hebben omtrent den huidi- gen staat der arbeidsbemiddeling en de rede- nen, waarom de minister datgene, wat uit de praktijk zelf zonder wettelijke voorziening opgekomen is, hetgeen goed voldeed en zelfs den tovts met datgene, wat op dit gebied in verschillende andere landen gepresteerd wordt, goed kan doorstaan, vettelijk rege len wil, gaan we thans over tot een bespre- king van den eigenlijken inhoud van het wetsontwerp zelf. De organen der openbare arbeidsbemidde ling, dat is die welke van overheidswege ge- leid en in stand gehouden worden, zijn de gemeentelijke organen, welken naam die dan ook dragen, de districteorganen en het C;n- trale Rijksorgaan. Deze verleenen hun be- middeling kosteloos aan iederen werkgever en werknemer, zonder daarbij voorkeur te verleenen aan belijders van bepaalde gods- dienstige, staatkundige of maatschappelijke overtuiging, wanneer te dien aanzien althans geen wenschen zijn kenbaar gemaakt. Als er in eenig bedrijf of onderneming of een ge deelte daarvan een werkstaking of uitslui- ting bestaat, verleenen ze noch aan werkge- vers, noch aan werknemers bemiddeling tij- dens den duur van het conflict. Bovendien verleenen ze de bemiddeling niet aan arbei- ders, welke gebonden zijn door een collec- tieve overeenkomst, wanneer deze bemidde ling leiden zou tot het sluiten van een con tract op ongunstiger voorwaarden dan die van het collectieve contract. Elke gemeente is verplicht een orgaan der openbare arbeidsbemiddeling op te richten on in stand te houden. Dat draagt den naam van arbeidsbeurs, wanneer de dagelijksche leiding als zijn eenige of voornaamste taak aan den leidei is opgedragen; anders heet het gemeentelijk agentschap der arbeidsbe middeling. Elke gemeente van 15.000 of meer inwoners is verplicht een arbeidsbeurs op te richten. Echter kunnen twee of meer gemeen- ten met goedkeuring van de Kroon gezamen- lijk een arbeidsbeurs oprichten. Van een en ander is vrijstelling te verkrijgen, wanneer naar het oordeel van de Kroon op een andere wijze voor de arbeidsbemiddeling, naar de regelen boven aangegeven, worat gezorgd. Het toezicht op de arbeidsbeurs, welke door den Gemeenteraad onder vaststelling eerier verordening wordt opgericht, berust bij een comraissie, bestaande uit een gelijk aantal, doch minstens twee werknemers of vertegen- woordigers van werknemers, aan wie een voorzitter wordt toegevoegd. De benoeming geschiedt door den werknemersvereenigingen in de gelegenheid gesteld zijn aanbevelingen in te zenden. De directeur wordt ook door den Gemeenteraad benoemd op een door de- zen te bepalen tractement. Ook het toezicht op de agentschappen der arbeidsbemiddeling geschiedt door een cimmissie. In gemeenten met meer dan 5000 inwoners moet zulk een commissie worden ingesteld, in de overige gemeen ten kan de minister dit bepalen. Aan het hoofd van het agentschap is een agent der arbeidsbemiddeling geplaatst, die even eens door den Gemeenteraad wordt benoemd en uit de gemeentekas wordt bezoldigd. Het Rijk wordt door den minister verdeeld in districten ten behoeve der openbare ar beidsbemiddeling. Ieder district heeft een di- strictsarbeidsbeurs, welk zorgt voor de goe de samenwerking tusschen de in haar ge bied gevestigde organen der openbare ar beidsbemiddeling en voor de interlocale be middeling op de arbeidsmarkt binnen het di strict. De taak van districtsarbeidsbeurs kan door den minister worden opgedragen aan een gemeentelijke arbeidsbeurs in het district. Ook over de districtsarbeidsbeurs heeft een commissie toezicht, welke bestaat uit de door den Gemeentenraad benoemde commissie met een werkgever en een werknemer, die het be drijf uitoefenen in een andere gemeenten van andere tot het district behoorende gemeen ten. Ook kan een Rijksdistrictsarbeidsbeurs worden ingesteld, waarover eveneens door den minister een commissie van toezicht wordt benoemd. Hetgeen verder behoort tot de taak en de inrichting der districtsarbeids- beurzen wordt bij on. Besluit vastgesteld. Aan den Rijksdienst der Werkloosheids- verzekering en Arbeidsbemiddeling zijn de het district en twee leden van besturen der centrale bemoeiing met en het to.zicht op de openbare arbeidsbemiddeling opgedragen. Aan de gemeentelijke arbeidsbeurzen en aan den Rijksdienst bovengenoemd kunnen z.g.n. vakafdeelingen verbonden worden door den Gemeenteraad of door den minis ter. De werkingssfeer van zulk een vakafdee- ling kan zich verder uitstrekken dan de gren- zen van de arbeidsbeurs zelf. Verder is er een Centrale Commissie van Bijstand voor de Arbeidsbemiddeling, waar van de taak in het kort geschetst de volgen de is: den minister te adviseeren in zaken de arbeidsbemiddeling betreffende en op te tre den als commissie van toezicht voor de Cen trale Arbeidsbeurs. De kosten van het gemeentelijk orgaan der arbeidsbemiddeling worden door de gemeente gedragen, terwijl door het rijk bijdragen in de kosten voor de gemeentelijke bemiddeling gegeven kunnen worden. Er zijn echter ook kosten, zoo die van de correspondentie der arbeidsbeurzen, het verstrekken van gegevens enz. enz., welke tot een door den minister te bepalen bedrag door het Rijk zelf gedragen zullen worden. Het Rijk betaalt de kosten van het Centraal Rijksorgaan ten behoeve dei Arbeidsbemiddeling. Verder drievierden der kosten van de Rijksdistrictsarbeidsbeurzen en der districtsarbeidSbeurzen, welke eigenlijk een gemeentelijke instelling zijn. Het andere vierde deel komt ten laste der gemeente in het disrict. Dit bedrag kan zelfs hooger dan drie vierden wezen, terwijl, in het algemeen geno men, van de salarissen dergenen, die de lei ding hebben van de gemeentelijke arbeids beurzen of der gemeentelijke agentschappen der arbeidsbemiddeling vier tiendeo door het Rijk worden gedragen, hetgeen tot dusverre reeds de maatstaf was ders ubsidieering der gemeentelijke organen der openbare arbeids bemiddeling. Deze directeuren zijn verplicht om aan de directeuren der districtsarbeidS beurzen en deze laatsten wederom op hun beurt aan den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids- bemidedling alle inlichtingen en gegevens te verstrekken. ProvinciaaB nieuws WARMENHUIZEN. Veilingsoverzicht. Deze week kon men het aan den aanvoer van groenten niet zien, dat de tijd van de koolcampagne reeds ver gevorderd was. An dere jaren was de aanvoer van stapelgroen- ten omstreeks April gering. De gevolgen van het feit, dat in de vorstperiode te kort weg- gegaan is, blijven nu niet uit. De groote voorraad, die in April onder het bereik van de bouwers is geweest, kon als een groote bijzonderheid beschouwd worden. In den loop van deze week is de afzet van groenten vrij belangrijk geweest. Het groote gebrek aan jonge groenten is de oorzaak, dat de prijzen van de stapelgroenten niettegenstaande den grooten aanvoer, stabiel blijven. Het is te hopen, dat de laatste kool voor even hooge prijzen zal verkocht worden als de kool die in Maart-April verkocht is. De groote roode kool ondervond in deze verloopen week, eindigende op 13 April j.l. in prijs nogal een wijziging. De prijzen wel- ke op Maandag j.l. besteed werd n.l.: 6.10 tot 7.20, konden op den dag daaraanvol- gende niet geh^ndhaafd blijven. De notee- ring op Dinsdag bedroeg voor groote roode ongeveer een halve gulden minder. Deze prij zen bleven Woensdag en Donderdag hetzelf- de. De twee laatste dagen dezer verloopen week kenmerkten zich door eene groote ver- andering in prijs van de groote roode kool. Vrijdag j.l. n.l. was de vraag naar groote kool zeer gering, zoodat zakking der prijzen het gevolg was. Verschillende aanvoerders van groote roode kool zagen zich genood- zaakt de betreffende partijen op te houden. Op den laatsten dag van deze verloopen week, was het met de prijzen het tegenover gestelde. De laagste noteering van 6.30 werd besteed voor groote roode van 17 stuks in de 100 K.G. lets kleinere kool bracht sinds Vrijdag 0.60 tot 0.70 meer op. Van het middelsoort roode kool is in deze week even eens veel afgezet. De viifponders roode kool waren Woensdag en Vrijdag iets minder, doch Zaterdag werd alles hersteld. De kleine roode kool zijn met het verstrijken van de verloopen week eenige dubbeltjes ocnhoog ge- gaan. J.l. Dinsdag brachten de kleine roode J 16 tot f 16.60. Donderdag was de hoogste noteering 17.70. Voor een heel mooi partij- tje gaf men verleden Zaterdag den hoogen prijs van 18.10. De gele kool kon den achterstand van de laatste weken wat de prijzen betreft, niet in- halen. Zoowel de groote gele kool als het mid delsoort wilde men in deze week niet graag koopen. Kleine gele kool werd in het begin van deze week niet aangevoerd. Donder dag betaalde men voor kleine gele kool 6.60 tot 7.10. Op Zaterdag j.l. waren de prij zen hetzelfde welke men voor dit soort mijn- de. Op Woensdag j.l. had de noteering van J 8.10 tot 10 alleen betrekking op het mid delsoort Deensche witte kool. Dezen dag en Dinsdag daaraanvolgende werden geen groo te en kleine Deensche witte kool aangevoerd. Deensche witte kool 6.80 tot 7.50. Voor dit soort Deensche witte betaalde men in de drie laatste dagen 0.80 tot 0.90 meer. De vier en vijf ponders, alsmede het kleine soort bleven ongeveer stabiel. De aanvoer van Deensche witte kool was dezen week zeer gering. Met uien was het deze week zeer slecht. Voor mooie uien (geen grove) gaf men op Maandag j.l. van 8.70 tot 9.20. De vraag naar uien op den laatsten dag van de ver loopen week was niet merkbaar. De aange- boaen partijen werden toen verkocht van 5.20 tot 5.80. Met de groote uien was het eveneens slecht. Peen. Op Dinsdag 9 April j.l. noteerde men van 3.80 tot 4.60. De hoogste noteering daal- de na Dinsdag af tot op 3.20. Bieten. De aangeboden partijen bieten werden verkocht voor 2.10 tot 3.20. Blauwe aardappelen. De noteering hiervan gedurende deze week liep van 3.00 tot 5.90. De aanvoer bedroeg van 8 April 1929 tot en met J3 April 1929: Roode kool 509500 K.G. Gele kool 50500 K.G. Deensche witte kool 193000 K G. Uien 11025 K.G. Peen 5600 K.G. Blauwe aardapelen 816 K.G. Bieten 275 K.G. ZUID-SCHARWOUDE. De heer A. v. d. W. alhier, was bezig aan den slootkant voor zijn huis eene schoeiing te maken. IJverig sloeg hij met een hamer het daarvoor bestemde hout in den grond. Op eens ging dat heel moeilijk, doordat het hout op iets zeer hards stuitte. Dat was een lastig geval. doch de buren van de overzijde van de sloot waren plotseling van het water der leiding verstoken. Hiermede was het „lastige" ook opgelost, want den heer v. d. W. was het nu duidelijk, dat hij de ligger der waterleiding had stukgeslagen. Deze weer te herstellen is voorzeker geen kleinigheid. Uitgaande van de democratische nartlj had Zondagavond door de Eerste Neder- landsche Fnmonderneming een filmvertoo< ning plaats in de kolfbaan van den beer P: 'frj a ImJanthrcn SPAREN 2» HET INDANTHREN-HUIS IS 'T EENIG SPECIAAL-HUIS IN NEDER, LAND DAT KAN ZEGGfc'tf: i 3a ONZE GARANTIES ZIJN: ALLE GOE- DEREN ZIJN SIJ AFLEVE- RING VcORZIEN VAN T GEPATENTEERD INDAN- THREN HANDELSMERK. SCHRIFTELIJKEGARANTIE RECHT OP VOLLE VERGOE- DING MITS BIJ 'T INDAN- THREN-HUIS GEKOCHT. 4a DE CPLLECTIE 1929 GORDIJN-, M EU BEL-, PESPANNINS- STOFFEN, CRETONNES, KLEEDINGSTOFFEN, £NZ. ENZ. IS G E R E E D. STALEN FRANCO. - WACHT U VOOR ZOO. GENAAMDE ECHTHEIDS- MERKEN OF SCHIJNGA- RANTIES EN STELT DE ZEKERHEID DER NIET TE OVERTREFFEN 1NDANTHREN-KLEUREN BOVEN VER i ROUWEN IN SCHIJN BELOFTEN. EEN GREEP UIT ONZE VOORDEELIGE COLLECTIE: CRETONNES 80 EN 130 CM. BREED 75, 85, 95 CT., ENZ. ZWARE GORDIJNSTOF- FEN 130 CM. BREED F. 1.45, F. 2.26, ENZ. ENZ. PR M ZEN PER METER. LEtOSCHESTRAAT 89-93 A'DAM (C.) t

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 12