Bieineniand Rechtszaken Tijdschrifrten Kramer. De film was getiteld „Wapens Neer!" Vooraf werden eenige tafereelen op het doek gebracht, waarbij vooral de aan dacht trokken: De teraardebestelling van de vele helden der zee en van de slachtoffers te Grootegast, en verder liet men zien hoe een ijsbreker zijn weg baant door het ijs.. Het programma cler mocratische partij werd als no. 1 van de films op het doek be- kend gemaakt, en later nog eens vervolgd. Alvorens werd overgegaan tot de vertoo- ning van de hoofdfilm hield mevr. de wed A. de Goey—Blom, van Den Haag, een pro- pagandistisch toespraakje ten gunste van de democratische partij, n.l. wie en wat zij is en wat zij wil. Zoowel de uiterst linksche als de uiterst rechtsche kunnen bij ons zich scha- ren. De democratic is gebouwd op humams- me, en God ziet de menschheid als eenheid. Aangaande de nationale ontwapening zeide spreekster, dat het de democratische paiti] ■was, die het eerst hiervoor ijverde. Het is niet waar dat het stemmen op eene kleine partij verloren stemmen zijn, want de tijc. heeft geleerd dat groote partijen in deze de kleine hebben gevolgd. De R. K. en Vrijheids bond hebben nationale ontwapening met in het program. Men zegt wel eens dat wij zijn revolutionnair, doch dat is niet waai, >vij willen ons doel trachten te befeiken langs wettigen weg. Wij hebben eerbied voor den soldaat die uit plichtsbesef soldaat is, maar iwij hebben ook eerbied voor den dienstweige- raar, die het als plicht beschouwt dienstwei- geraar te zijn. Ook wijdde spr. nog eenige jwoorden ten gunste van premie-vrij staats- pensioen, waarvoor de dem. partij ijvert. Geen godsdienstige antithesen, maar eer- biediging van ieders godsdienstige of huma nitaire overtuiging. Ten slotte deed spr. een beroep op alien om straks te stemmen op den heer K. Breebaart, burgemeester van Kol- horn, die het programma aan de democrati sche partij geheel onderschrijft. De aanwezi- gen de zaal was slechts matig bezet dankten de spreekster voor het gesprokene. Nu volgde de film „Wapens Neer", waar in duidelijk naar voren komt de groote el- lende, menschenwee en vernietiging die de oorlog brengt. De inhoud van de film te reie yeeren verlangt te vcel, wij volstaan hiermede, dat een korenmolen aan de grens uit mil' taire belangen in den oorlog moest verbrand worden. Intusschen werd een knaap geboren, en nu vreesde de moeder, dat ook deze later zal dooden en moorden, doch waarop de oude molenaar haar troost: Neen, hij zal niet moorden, maar nieuwe molens bouwen, die het menschdom van brood1 zullen voorzien Voor het afdraaien van deze film werd op doek duidelijk gemaakt wat opoffering en menschenliefde vermogen. Een scherp contrast was het, toen de film Wapens Neer" werd gedraaid. Natuurlijk stond een en ander in het tee- ken van propaganda voor de dem. partij, en daar leenden o.i. de vertoonde projecties zich uitstekend voor. CCHAGEN. De Raad heeft op voorstel van den heer Willemse (S. D. A. P.) besloten den gas- directeur te ontslaan van de hem opgelegde verplichting tot het storten van 2265.85 in de gemeentekas, inzake de vermeende corrup- tie en wel op grond van de justitioneele uit- spraak, die in deze zaak is gevallen. De reeds betaalde termijnen zullen ook worden terug- gestort. De voorzitter decide mede, dat hij dit besluit bij de Kroon ter vernietiging zou yoordragen. Tot hoofdingelanden van den polder Wieringerwaard zijn bij de stemming van 13 April gekozen de heeren R. Bak- ker Az. en P. Grin. Het besluit het bedrag van 2265.85 door den raad van Schagen aan den gas- directeur opgelegd als straf voor ver meende corruptie is vernietigd, riu geble ken is, dat de directeur van rechtsver volging is vrijgesproken. BEEMSTER. Toen Zondagavond mevr. de Wit zich ten huize van den heer S. Tuijp bevond, word zijn plotseling onwel. Direct inge- rorien geneeskundige hulp kon niet mecr baten. Eenige uren nadat zij van de laatste H. Sacramenten was voorzien, is zij ten huize van den heer S. overleden. Dat groot en klein kan meedoen en de ver- scheidenheid van plantjes ditmaal groot is, lijkt ons een gelukkig der.kbeeld toe. Onge- twijfeld zal dit ook de tentoonstelling ten goede komen. Het ligt in de bedoeling in het najaar een floralia-tentoonstelling te houden tegelijk met de werkstukjes van de vanwege de af- deeling gehouden timmercursus voor jongens Door den Bisschop is h-erbenoemd tot Kerkmester de heer P. Roskam en tot Arm- meester de heer L. Henneman. 2GMOND AAN ZEE. Onder veel belangstelling is Zondagmid- dag het verbouwde en opnieuw gerestaureer- de kinderherstellingsoord „Huis ter Duin" te Egmond aan Zee, eigendom der Vereeniging „Ziekenzorg" te Amsterdam, heropend. De voorzitter van „Ziekenzorg" de heer I. J. Brilsma, gewaagde in zijn openings- wcord van den groei der vereeniging. Aan- vankelijk bepaalae men er zich toe jaarlijks 2025 kinderen in een koloniehuis van Trein 8.28 te doen opnemen. Vorral aan het krach- tig werken van den lrr Kanes is het te danken dat ten slotte' --$» koloniehuis werd gesticht, dat d oe uitbreiding ruimte biedt voor 41 l;i .en. Met vqldoe- ning constateerde spr.,. cat de vereeniging nimmer om steun bij Stad of Provincie heeft aangeklopt. Namens Gedeputeerde Staten van Noord- holland sprak de heer A. W. Michels zijn vol- doening uit over wat het particulier initia- tief hier tot stand heeft gebracht. De heer R. Boele bood hierna de gelukwcn- schen der propagandacommissie aan. de heer A. C. Bos deed zulks namens het Centraal Genootschap. de heer Cohen namens het per- soneel van „Ziekenzorg", de heer Meijer na mens de federatie van Ziekenfondsen, de heer De Weerd namens „Ziekenzorg" te Utrecht, de heer L. Kok namens „Handwerkers Vrien- denkring" te Amsterdam. De verpleging is streng ritueel. 3 Mei a.s., den dag na het Isr. Paaschfeest, arriveert de eerste groep kinderen. oorzaakte een belangrijk tekort aan verpleeg- ruimte; daarom zal een derde tehuis moeten worden gebouwd, waarvoor wel het bouw- plan reeds aanwezig is, doch het geld ont- breekt. De mededeeling was inmiddels ont- vangen dat een Haagsche filantroop zich be- reid heeft verklaard de eerste 10.000 van de benoodigende 53.000 ter leen te verstrek- ken. Verwacht wordt dat het bedrag spoe- dig bijeen zal zijn. ABR. DE LA MAR. Gisternacht is te Amsterdam, 70 jaren oud, plotseling overleden de heer Abr. de la Mar. De overledene stichtte in 1891 het bekende ad'vertentiebureau A. de la Mar Azn. en was van 1893 tot 1924 directeur van het Neder- landsche Agentschap van Reuter. De paus verleende hem het ridderskruis van Gregorius de Groote. DE KAMERVERKIEZ1NGEN. Candidatenlijst der Vriiz.-Dem. De candidatenlijst voor groep III (kies- kringen Amsterdam, Haarlem, Den Helder en Utrecht) is vastgesteld als volgt: 1. mr. H. P. Marchant, 2. mr. P. J. Oud, 3. mevr. mr. B. BakkerNort, 4. Th. M. Keteiaar, 5. F. H. Ebels, 6. mr. A. M. Joekes, 7. mevr. H. W. B. van Itallie—Van Embden, 8. Klaas de Vries, 9. C. Wijdenes Spaans, 10. dr. S. Elzinga, 11. W. K. D. Lustig, 12. dr. A. van Raaltc, 13. M. M. Cohen. 14. P. van Meyer, 15. T. van den Brink, 16. K. Steiin, 17. mevr. 1 I. H Droste—Wilmans, 18. G. W. Comello, 1\ I. Best Nz., 20. mr. Ada Gouds'mit. beneden. De molen en het drooghok zijn vrij. wel geheel en a! uitgebrand. Het kantoorge- bouw, dat vlak bij de werkplaats staat, heeft men kunnen sparen. DE NED. CHR. RE1SVEREEN. EN DE ALGEMEENE VERKIEZ1NGEN. De Ned. Chr. Reisvereeniging heeft dus- danige maatregelen getroffen, dat geen der deelnemers aan haar reizen op 3 Juli a s. de stemmingsdag voor de Tweede Kamer zich buitenslands bevinden zal. BERKHOUT. Aan de dienstplichtigen J. J. de Vries en D. Knijn, beiden alhier, is voor goed vrijstelling van den militairen dienst- plicht verleend. DE STAKING TE ZAANDAM. liet ontslag aan de stakers ingegaan Gistermorgen was er bij het aangaan van het werk aan cle zagerijen en hout- werven te Zaandam meer belangstelling van de zijde uar stakers dan dit in de afgeloopen week het geval was. Bij groepjes van twintig en meer stond men af te wachten, welke idtwerking de ont- slagbrief van de pctroons, waarin den arbeiders werd aangezegd dat, zoo zij zich niet op hun werk vervoegden, zij uit hun betrekking ontslagen zouden zijn, op het vaste personeel zou hebben. Voor zoover thans bekend is, heeft geen van de stakende houtwerkers hieraan gevolg gegeven. De uitbetaling van de steungel- len had Zaterdag een geregeld verloop. Door de vier samenwerkende organisa- ties werd' n totaalbedrag van 10.382.20 uitbetaald; aan de ongeorganiseerclen werd 540 uitgekeerd. VRIJ VERVOER NED. SPOORWEGEN. De belasting. Naar het Hbl. verneemt, heeft de mi nister van financien een circulaire aan de inspecteurs der directe belastingen en de inspecteurs der registratie en domei- nen uitgevaardigd inzake de belasting op het vrije vervoer van het spoorweg- perscneel. De minister heeft thans be- paald: „In ieder geval op zich zelf zal moeten worden bepaald, welk bedrag de spoor- wegambtenaar door het genot van vrij vervoer bespaarde. Voor ieder spoor- wegambtenaar moet derhalve individu- eel worden vastgesteld, welk bedrag hij voor vervoer zou besteden, indien hij geen recht op vrij vervoer had." NOORDSCHARWOUDE. Kostelooze inenting Woensdagmiddag a.s. om twee uur is er gelegenheid tot kostelooze inenting in de u. 1. o. school. Successen van Hercules en Hygiia Door onze gymnastiekvereenigingen werden op de turnwedstrijden van den Turnkring „Hollandsch Noorderkwar- tier", de volgende prijzen behaald: lste graad heeren: lste prijs C. Lan gendijk, lste pr. W. v. Hout, 2de pr. L Eiland, 2de pr. S. de Rijke. 2de graad heeren: lste pr. C. Met, 2e pr. G. de Geus, 3e pr. S. Wormsbecker, 3e pr. A. Kiefi. 3de graad heeren: 2de pr. P. Langen- <li.ik. 2de graad dames: 3o pr. G. Langendijk. 3de graad dames: 3de pr. G. de Bakker. Met den ijverigen directeur, den heer Soot, zal er ongetwijfeld nog veel bereikt kunnen worden. BERGEN. Voor de betrekking van onderwijzer(es) aan de openbare 1 age re school in deze ge- meente hebben zich 40 sollicitanten aange- meld, waarvan 15 mannelijke en 25 vrouwe- lijke. In verband met het in te voeren 7e leerjaar zal met ingang van 1 Mei a.s. in deze betrekking moeten worden voorzien. Het Bestuur van den Volksbond, afd. Bergen, heeft besloten wederom plantenstek- ken beschikbaar te stellen. In afwijking van vorige jaren zullen niet alleen de schoolkin- deren, doch alle inwoners in de gelegenheid worden gesteld hiervan tegen eene geringe vergoeding gebruik te maken. De keuze kan gedaan worden uit een negmtal sooHep- ERNSTIGE MISHANDELING TE AMSTERDAM. Zondagavond omstreeks half tien ver scheen de bewoner van een perceel in de Wa genstraat met een ernstige hoofdwonde op straat en verzocht een zijner buren hem naar het Binnengasthuis te brengen. Deze voldeed aan dit verzoek, doch op hit Rembrandtplein kon de gewonde man, die door bloedverlies was uitgeput, niet verder gaan. Zijn gelei- der bracht hem daarna naar het politiepost- huis op den hoek van de Halvenmaansteeg. Daar bleek dat de wonde van den man ver- oorzaakt was door slagen met een zwaar voorwerp. Hij wer per ziekenauto naar het Binnengasthuis vervoerd. De man kon of wilde aanvankelijk geen enkele verlaring geven. De politie kwam slechts te weten, dat deze man met een vrouw samenwoont en dat zij samen waarscnijn- lijk oneenigheid gehad hebben. De vrouw was echter in de woning niet te vinden. Wel vond men daar een lampetkan die aan dig- gelen gegooid was. Men vermoedt nu, dat de vrouw deze lampetkan op het hoofd van den man heeft stukgeslagen en, het ernstige gevolg hiervan ziende, van schrik op den loop is gegaan. De man verklaarde gistermorgen, dat er slechts een ongeluk gebeurd was; hij zou slechts in een scherf gevallen zijn. Zijn toe- stand is ernstig, doch niet levensgevaarlijk DE VERKIEZING VOOR DE EERSTE KAMER. De candidaten der S.D.A.P. in Noordholland. De partijraad der S.D.A.P. heeft de can- didatenlijsten vastgesteld voor de Eerste Ka- merverkiezingen, die dit jaar zullen worden gehouden. Voor de provincies Noord-Holland en Friesland werden gesteld: 1. H. Polak (aftr.), 2. C. Pothuis—Smit (aftr.), 3. F. M. Wibaut (aftr.), 4. J. Oudegeest. 5. M. A. Reinalda, 6. J. Kolk, 7. L. v. d Wal, 8. S. de Wolff. j GEZONDHEIDSKOLONIES VOOR ZWAKZINNIGEN. In de Zaterdag te 's-Gravenhage gehouden algemeene vergadering van de Centrale Ver eeniging voor Gezondheidskolonie* voor Zuakzinnigen is tot voorzitter gekozen de heer mr. van Hasselt, te Den DoTder. Qe gjogte toenggjipg -WPiSSiS* DF „SCHUTTEVAER" IN NEW YORK. De New Yorksche berichtgever van het H. bid. meldt d.d. 5 April. Aan het eind van een houten pier, ver voor- uit springend in den Hudson, zat ik op een ducdalf. De mist verborg geheel den Man- hattan-kant van de rivier en v:rwazigde de New Yersey-zijde, waaraan de werf van de North River Boat Works gelegen is. Het is er doodstil, af en toe onderbroken door den ploinp van een rat of het geloei van booten uit de mistige verte. En vlak voor me schommelt zachtjes een kleine boot heen en weer, heelemaal geslo- ten met een paar luiken en ronde kijkglazen, half wit, half groen gcschilderd en aan den masttop hangen slap de Amerikaansche en Nederlandsche vlag. Het roer is met ijzer- araad gekramd en blijkbaar gespleten. de ren, het metaalwerk buitenaan is roestig. En toch is het aan alles te zien, dat het geen verwaarloozing is, maar dat het golvenge- weld er de oorzaak van is. Ik zou in het bin- nenste willen zien, waar de oude zeerob Schuttevaer met zijn twee lotgenooten zulke benauwende uren doorleefd hebben, want ik weet zeker, dat het er keurig zal zijn. De buitenverf vertoont hier en daar leelij- ke krassen en scheuren, zeker opgedaan bij het aan boord hijschen op de stoonrers, die het scheepje via Porto Rico naar New York brachten. En toen het weer in de East River te water was gelaten, werd het door een sleepboot getrokken voorbij de plek, waar het anders in glorie tentoon zou zijn gesteld voor de New Yorkers, langs Battery Place. Maar niemand zag het zijn tocht ver de Hud son op vervolgen, tot het hier eenzaam aan de stifle werf kwam te liggen, zonder kijkers, zonder fotografen, zonder zelfs een lid van de bemanning. Toch heeft het dat lot niet verdiend, het is nog even zeewaardig als toen het den Waterweg uitvoer. Storm en tegenwind overwonnen niet de boot, maar de opvarenden, die een week zonder proviand en drinkwater't moesten opgeven en door 'n brandende oliejas in den mast de aandacht trokken van den langs varenden Portugees, die hen aan boord nam, de overwonnenen en de onzinkbare. Het moet een bittre reis voor de drie man- nen geweest zijn naar West-Indie en wat moet er door Schuttevaer heengegaan zijn, toen de New Yorksche horizont opdoemde voor zijn oogen? Wie zal zich interesseeren voor zijn boo- tje? Behalve de „World" vermeldde geen an- dere krant iets van zijn aankomst; het drie- tal was uiterst terughoudend, maar heeft het reisverhaal te boek gesteld in de hoop het te kunnen verkoopen. Maar waar ligt eenige belangrijkheid in de Odyssee van deze drie man in een boot, die zelfs niet half den Oceaan op eigen kracht overstaken? Het is een droeve mislukking geworden, te droevi- ger, omdat de leider van den tocht een man op jaren is. Geen publieke belangstelling, geen aanbiedingen wachtten hen hier, maar eenzaamheid, groote onkosten. Maar een Nederlander kwam hun te hulp, wiens naam in de laatste jaren ook geklotv ken heeft in verband met Ooeaantochten, An ton Fokkerde uitersten raken elkaar. En in plaats van alleen in het Zeemans Instituut te zitten, waren ze voortdurend op stap. Alle moeite werd er gedaan ruchtbaar- EN KONINKLIJKE GIFT VOOR EEN RUSTHUIS. Als blijk van sympathie met het door diake- nen der Ned. Herv. gemeente te Bergen op Zoom beoogde doel mochten deze van de Koningin-Moeder een aanzienlijke bijdrage ontvangen ten behoeve van het bouwfonds voor het te bouwen rusthuis voor ouderen van dagen. DE VEILIGHEID OP DEN WEG. Rijks-verkeerstoezicht. Het Propaganda-Comite voor Wegenver- betering („P. C. W.") heeft eenigen tijd ge- leden in een request aan den minister van justititie de wenschelijkheid betoogd om van overheidswege bijzondere maatregelen te ne- men ter bevordering van de verkeersveilig- heid en namens de verschillende groepen weggebruikers, die in het P. C. W. vertegen- woordigd zijn, de instelling bepleit van een Rijks-Verkeers- of Wegenpolitie. In antwoorcl op dit request heeft het P. C. W. een mededeeling van den minister van justitie ontvangen, waarin ten aanzien van het verkeerstoezicht overheidsmaatregelen in uitzicht worden gesteld, als waarop was aangedrongen. Uit het antwoord van den minister blijkt, dat deze eveneens bijzondere maatregelen noodig acht, op verscheidene punten de uitgesproken meening van de weg gebruikers deelt en dat hij op de te nemen maatregelen de aandacht heeft gevestigd van zijn ambtgenoot van binnenlandsche za- ken en landbouw, die naar aanleiding daar- van een circulaire betreffende verkeerstoe zicht tot de burgemeesters heeft gericht. Behalve de daarin genoemde maatregelen acht de minister van justitie afzonderlijke voorzieningen (zooals de destijds door hem in overweging genomen plannen voor ver keerstoezicht met motorrijwielen) voorshands althans niet noodig. Dit is voorloopig het standpunt van den minister ten aanzien van het in het request van het P. C. W. gedaan verzoek. De aangekondigde overheidsmaatregelen mogen tot voldoening stemmen en zullen dc veiligheid van het verkeer kunnen bevorde ren. Bovcndien kan van een goed geregeld verkeerstoezicht een opvoedende werking uit gaan, daar het er toe zal kunnen bijdragen, weggebruikers de orde en tucht te leeren, die voor een veilig verkeer onmisbaar zijn en de- zen de beteekenis en de bedoeling der ver- keersvoorschriften beter te doen begrijpen. te Deventer voorloopig des Zaterdags wor den stopgezet. Te Wildervank (Gr.) is Zaterdag het vijfjarig dochtertje van den heer Swabedissen bij het oversteken van den weg door een auto overreden en gedood. De „Nederlandsche Reisvereeniging'' bereidt op het oogenblik t$n behoeve van haar leden een drietal groote reizen voor, n.l. naar Ned.-Indie, Amerika en Zuid-Afrika. Zaterdagmorgen is een 58-jarige werk- man uit De Goote (Z.) van de Abdijgebou- wen te Middelburg gevallen. Hij was onmid- dellijk dood. BOOMPLANTDAG TE GIETEN. Onder groote belangstelling werd hier gis- termiddag een boomplantdag gehouden, wel ke de zevende is, die te Gieten wordt gehou den. In het geheel werden 200 stuks door de kinderen geplant. De houtvester, de heer J. Jansen, hield een toespraak en maakte bekend dat in 7 jaar tijds 10 millioen boomen op deze boschwach- terij waren geplant. DE KONINGIN DIT JAAR NIET NAAR NOORWEGEN? In tegenstelling met in verschillende bla den verschenen berichten, vernemen wij uit betrouwbare bron, dat de koningin dit jaar geen reis naar Noorwegen zal ondernemen. heid te geven en dezen morgen om elf uur zouden fotografen en Fox Movietone News komen; daarom wachtte ik, hopend eindelijk het drietal te kunnen spreken. Een heima- chine begon zijn zooveelsten paal in te ram- men, de mist was opgetrokken en een bleek zonetie brak door, het handievol werfarbei- ders had zijn twaalfuurtje al op en nog zat ik daar alUen. Toen ze weer aan het werk togen, ben ik maar weggegaan. BRAND. Een stoomrijstpelmolen in vlarnmen. Gistermiddag ontdekten arbeiders van de stoomrijstpelmolen van de firma Van Schaar- denburg en Co. aan de Nassauhaven dat uit het gebouw, waari.i de molen gevestigd is, dikke rookwolken opstegen. Tengevolge van den fellen N.O. wind stond de molen wel- dra in lichtelaaie en het vuur breidde zich uit over een steenen loods naar een loods van gegolfd plaatijzer. De brandweer rukte onmiddellijk met groot materiaal uit en met vier motorspuiten en vijf drijvende stoom- brandspuiten tastte men de vuurzee aan. Het was buitengewoon moeilijk om in de ijze- ren loods te komen, omdat deze was afge- sloten. Ten slotte is het gelukt de voordeuren te forceeren en toen kon men ook den vuur- haard bestriiden. Door de geweldige hitte droop de ver! in dikke lagen van het dak van de loods af en omstreeks half twee scheur- de het dfk door en stortteij de bintlagen naar MINISTER KAN BEZOEKT DRENTE. Gister heeft minister Kan in gezelschap van den Commissaris der Koningin in Dren- te, mr. J. T. Linthorst Homan, de heer Meij er de Vries, inspecteur der werkverschaffing in alg. dienst en A. Jongbloed inspecteur der werkverschaffing in Drente, een bezoek aan Drente gebracht. Des morgens werden onder Oudemolen de ontwateringswerken bezich- tigd. Te Emmen werd geconfereerd met het ge meentebestuur over den toestand der gemeen- te-financien in verband met het aanhangige wetsontwerp tot regeling van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten, waaromtrent B. en W. de vorige week een adres aan de regeering hebben gezonden, in- houdende verschillende wijzigingsvoorstellen Van uit Emmen begaf de minister zich naar Witteveen en vervolgens naar Assen, vanwaar hij met den trein naar Den Haag afreisde. ERNSTIG ONGELUFOP EEN STATION. Te vlug uitgestapt. Gisteravond heeft op het Centraal Station te Utrecht een ernstig ongeval plaats ge- vonden. Een 59-jarig passagier uit Amster dam die met den trein om 7.59 te Utrecht aankwam, stapte, terwijl de trein nog een snelheid had van ongeveer 5 K.M. uit de cou pe en raakte bekneld tuschen den steenen rand van het perron en de treeplank. De trein werd door middel van den noodrem onmiddellijk tot stilstand gebracht. Men moest den ongelukkige door uitzagen uit zijn benarde positie bevrijden. Twee doctoren hebben de eerste hulp verleend. Vermoedelijk heeft de man een dubbel bekkenfractuur. Op eigen verzoek is hij per auto van den G. D. naar het St. Antonius Ziekenhuis vervoerd, waar hij in zeer zorgwekkende toestand is opgenomen. DE GRIEP GEWEKEN. In verband met de veranderde om- standigheden, is de aanschrijving van den minister van defensie, houdende verbod tot het doen van zware oefeniii- gen, nachtoefeningen e. d. voor de mi litairen, in verband met influenza, inge- trokken. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. (Mondelinge uitspraak 12 April 1929.) G. J. H. te Uitgeest, P. J. te Warmenhu! zen, baldadigheid, ieder 4 X 15 boete of 4 X 1 week tuchtschool. H. S. te Alkmaar, overtreding Ongevallen- wet, f 8 boete of 8 dagen hecntenis. D. G., J. S. te Alkmaar, overtreding Lo terijwet, ieder 10 boete of 10 dagen hecht. C. Th. de W. te Egmond a/d Hoef, in staat van dronkenschap de orde verstoren, 8 boete of 8 dagen hechtenis. J. J. de G., A. B. te Alkmaar, overtreding Arbeidswet, de lste 3 X 6 boete of 3 X 6 dagen hechtenis. M. P. te Winnenum, overtreding Art. 458 W. van St., 6 boete of 6 dagen hechtenis. J. S. te Egmond aan Zee, J. N. F. te Castricum, P. M. te Egmond Binnen, loopen over verboden grond, de lste en 2e ieder 2 boete of 1 week tuchtschool, de 3e 3 boete of 3 dagen hechtenis. G. T., F. S. te Castricum, J. de G., R. Z., J. W. te Egmond- aan Zee, dronkenschap, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. A. D. G. D. te Bergen, J. M. te Egmond Binnen, A. v. d. M. te Heiloo, W. S. te Nieu we Niedorp, W. v. d. M., H. K., P. H., H. K. te Alkmaar, overtreding Po 1 itieverordeni ng, de lste 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 2e, 3e, 4e en 8ste ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 5e f 7 boete of 7 dagen hech- tenis, de 6e 1 boete of 1 dag hechtenis, de 7e 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. K. te Bergen, J. J. V. te Haarlemmer- meer, C. J. te Heemskerk, J. V. te Egmond aan Zee, J. S., J. R. te Heiloo, J. M. te Oud- karspel, P. J. H. te Koedijk, J. O. te Heer- Hugowaard, C. M. G. to Schermerhorn, M. D.. N. H., W. H.. K. J. te Alkmaar, over treding Motor- en Rijwielwet, de lste en lOe ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 2e 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e en 4e ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 5e en 7e, 9e en lie ieder 4 boete of 4 da gen hech tenis, de 6e 20 boete of 10 dagen hechtenis, de 8ste, 12e en 13e ieder 7 boete of 7 da gen hechtenis, de 14e 6 en 14 boete of 6 en 14 dagen hechtenis.v Panorama doet al zomerbeloften door de afbeelding van sierlijke zeilscheepjes op een groote watervlakte. Dr. Victor Pietschman vertelt bij eenige foto's over het leven in New-York. De betrekkingen tusschen Hol land en Denemarken worden in een prettig gei'llustreerd artikel uiteengezet en Dr. Ja- coba Hoi vertelt bij fraaie opnamen van het nieuwe waterkrachtwerk in het Hadli-tal. Er zijn weer tal van actueele foto's, o.a van de bemanning van de I'm Alone, van Benz, den uitvinder van de auto, van kookwedstrijden in Duitschland, van den Franschen kruiser, die'het lijk van Myrron Herrick naar Amerika brengt, van de komende lente in Hyde-park, van het Strauss-orchest, van de Amsterdam- sche damesbeurs, van diverse fortuinlijke mannen en vrouwen en van de. film „De tuin van Allah". De beschouwing over de Amsterdamsche Damesbeurs is o.a. ge'illustreerd door een mooie foto van Indische vrouwen en ver schillende aardige novellen maken dit num- mer mede aantrekkelijk. In De Nieuwe Gids heeft dt. J. A. F. Orbaan een artikel over „Paus Paulus V en een aangehaald Nederlandsch schip". Willem Kloos laat als gewoonlijk weer een serie Binnengedachten los en er zijn sonnetten van Helene Swarth. J. de Meeste/ beeindigt in dit nummer zijn roman „Toch tot haar doel", Leopold Aletrino schrijft over Fransche Bannelingen in de Zuidelijke Nederlanden en Felix Ortt vertelt een en ander over de ver- houdingen der Psychische factoren in de Dierenziel. L. van Deyssel voorzag dit num mer van een aantal psychologische- en andere aanteekeningen, Willem Kloos bespreekt een modern Scholsch dichter, Mauri ts Wagen- voort behandelt het buitenlandsch overzicht en Jeanne Reyneke van Stuwe besluit met een interessante bijdrage over de Kostschool van voorbeen en de Kostschool van thans. KORTE BERICHTEN. Minister Lambooy bracht Zaterdag een bezoek aan de patronenfabriek te Dordrecht. Mr. A. I. M. J. baron Van Wijnbergen, zal op 19 dezer zijn 25-jarig Tweede Kamer- lidmaatschap herdenken. Wegens slapte in het bedrijf zal de fa- briek der N.V. Ankersmit's Katoenfabrieken Aflevering 3 van het prachtwerk Neerlands Indie, dat onder leiding van prof. D. G. Stibbe bij de uitgeversmaatschappij Elsevier te Amsterdam verschijnt, bevat de voortzet- ting van de studie over volken en volksin- stellingen, waarbij o.a. tooneel, muziek en dans op Java besproken worden. Prof. Dr. Ph. S. van Ronkel behandelt daarna het vraagstuk van de talen in den archipel, waar bij verschillende handschriften gepubliceerd' worden. Vervolgens bespreekt J. A. M. Bruineman de Chineezen in Nederlandsch- Indie In deze aflevering begint J. E. Jasper het vraagstuk van de bestaansmogelijkheid der Indische bevolking. Dit nummer is, als gewoonlijk, weer rijk gei'llustreerd. Verschenen is aflevering vier van De schat- ten der aarde, het standaardwerk, dat onder leiding van den heer D. A. Zoethout bij de uitgevers-maatschappij Elsevier te Amster dam verschijnt. In deze aflevering wordt de bespreking over edelgest-eenten vervolgd, waarbij o.a. samaragd en aquamarijn, spinel, topaas en granaten worden behandeld Ver volgens geeft Ir. C. Blokhuis een beschou wing over het natuurproduct Turf, waarbij hij o.a. ook oude metalen voorwerpen be spreekt. welke in den bodem zijn gevonden. Dat er over turf nog heel wat te zeggen valt bewijst het uitgebreide artikel met zijn vele duideliike illustraties. waarbij in het bijzonder het afsteken en vervoeren der turf worden behandeld. -

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 13