8 Wekelijkscfe Overzicbt Pariische Briaven. I- 5i Rechtszaken Kerk en school MaHkiberichten z DE SLECHTE VEE-EXPORT. Afschaffing van den vleeschac cijns gevraagd. Dobr het bestuur van den Ned. Bond van Veehandelaren, is een adres aan de Minis ters van Binnenl. Zaken en Landbouw, en van Financien gezonden, waarin dringend verzocht wordt, ernstig te willen overwegen de bevordering van: 1. de afschaffing van den vleeschaccijns 2. dat ter bevordering van den afzet van inlandsch vleesch, waarvan de handel, door het zoo goed als totaal ontbreken van export van vee, zeer lijdende is, aan de militairen, ziekenhuizen, gevangenissen e.d., waar dat het geval zoude zijn, niet langer huiten landsch bevroren vleesch worde verstrekt, doch inlandsch vleesch; 3. dat door het ministerie van financien en den desbetreffenden dienst der invoerrechten en accijnzen rekening worde gehouden met en in acht genomen worden de bepalingen, door den veterinairen dienst van het departe- ment van binn. zaken en landbouw gegeven voorschriften, in het bijzonder voor wat be- treft het in marktstallen onderbrengen van wegens vermoedelijk te lage aangifte in beslag genomen vee. UITOEFENING GENEESKUNDE. Bevoegdverklaring. Het Tweede-Kamerlid de heer Beumer heeft aan den minister van arbeid de volgen- de vragen gesteld: Op welken grond is de minister van oor deel dat hij bevoegd was de totstandkoming te bevorderen van het K. B. van 4 Maart 1929 (waarin verklaard wordt, dat op art. 2 der wet van 1 Juni 1865, regelende de uit- oefening der geneeskunst, is „gelet hoewel i genoemd artikel uitdrukkelijk voorschnjft, dat de uitoefening der geneeskunst aan per- isonen, als daar bedoeld, slechts kan worden vergund „onder bepaalde voorwaarden en hoewel in het vermelde K. B. voorwaarden niet worden gesteld? Is de minister van oordeel dat voldoende vaststaat, afgezien van de vraag der wettig- heid of onwettigheid van het genoemde K. B welke de bevoegdheden zijn van hen, die bij dat besluit bevoegd zijn verklaard tot de uitoefening der geneeskunst. Zoo ja, is de mi nister bereid, deze bevoegdheden op te som- men? Is de minister niet van meemng, mede „ge let" op de onaangename ervaringen, opge daan met betrekking tot de toepassing van de wettelijke bepalingen in zake de tandtech- nici, dat zorgvuldige inachtneming van de voorschriften der wet niet alleen wenschelijk maar ook noodzakelijk is? Is de minister niet van oordeel, dat een nadere voorziening met betrekking tot het bo- vermelde K. B. zoo al niet noodzakelijk, dan foch wenschelijk is? VERKEERSTOEZICHT DOOR POLITIE De minister van binnenl. zaken en land bouw heeft een circulaire aan de burgemees ters gericht in verband met de groeiende eischen, welke aan het toezicht op het verkeer dienen te worden gesteld. Voor zooveel betreft de rijkspolitie bestaat het voornemen om het commando van de rijksveldwacht van enkele automobielen voorzien, welke, behalve voor het oorspron kelijke doel ten behoeve van de dienstvervul ling der districtscommandanten, mede dienst- baar zullen worden gemaakt aan het uitoefe- nen van verkeerstoezicht. Verstrekking van automobielen aan het wapen der kon. mare chaussee voor gelijk doel wordt overwogen Tevens wordt met het oog op een goed toe zicht op motorrijtuigen door middel van cur sussen de rijkspolitie onderricht op het stuk van motorkennis de bij de rijkspolitie nieuw aan te schaffen automobielen benut worden. De minister dringt aan op gelijksoortige maatregelen ten aanzien van de gemeentepo litie. avond van te voren in eenige auto's naar den daag was gegaan. Des nachts is het gezel- schap naar Rotterdam teruggereden, doch deze auto was te Overschie den Kleiweg in- gereden om mej. N. Benjamin en haar 21- jarige zuster Elisabeth, die in Hilligersberg wonen, thuis te brengen. Op de plaats waar het ongeluk gebeurd is, maakt de Kleiweg een scherpe bocht en daar is de heer Harmsen, die den wagen be- stuurde, in plaats van de bocht om te gaan tengevolge van den zwaren mist het water ingereden. De verloofde van mej. Elisabeth Benjamin, de 24-jarige reiziger J. van Dijk uit Rotterdam, die de vierde inzittende was, laagde erin, toen de wagen in het water omsloeg en op de rechter kant kwam te lig- gen, het achterste linkerportieraam open tc draaien en hij kon zijn verloofde naar bui- ten duwe-n, waarna hij zelf ook naar buiten kroop. Hij heeft nog geprobeerd de twee an dere inzittenden, die voorin zaten, eruit te sleepen, maar ofschoon hij ze wel in het wa ter vond, kon hij er niet in slagen hen boven te brengen. Er is toen door bewoners uit de buurt getelefoneerd naar de politie, waar- door een kwartier na het ongeval het red- dingswerk een aanvang kon nemen, geleid door inspecteur de Vries en een bewoner, den heer Ploos. Het bleek echter niet moge- lijk de twee andere slachtofers uit den auto te krijgen. Eerst toen de kap opengesneden was, kon men hen eruit halen. Zij hadden met de voeten beklemd gezeten in de stuur- inrichting en een der portieren. Een genees- heer kon slechts den dood constateeren. De ijken zijn naar de begraafptaats overge- bracht. De beide andere personen, die zeer overspannen zijn en eenige dagen het bed zullen moeten houden, zullen thuis worden verpleegd. De burgemeesters van Hillegersberg en Overschie, de heeren van Kenmpen en Bou- man waren na korten tijd ter plaatse. De auto is later op het droge gebracht. RIJK EN GEMEENTEN. Het aantal te heffen opcenten op de fcndsbelasting. In verband met het wetsontwerp tot her- ziening van de financieele verhouding tus- schen het rijk en de gemeenten en wijziging van eenige bepalingen der gemeentewet heeft de min. van financien in overleg met de com- missie van voorbereiding en mede namens zijn ainbtgenoot van binnenl. zaken en landbouw, aan de Kamer overgelegd een op- gaaf van het aantal opcenten, dat elk der gemeenten naar den thans bekenden stand van haar budget zal moeten heffen op de fondsbelasting, ondersteld dat zij uit de per- soneele belasting een bedrag verkrijgt, gelijk- staande met de hoofdsom plus de thans ge- heven gemeentelijke opcenten. Hoewel in de cijfers een element van onze- kerheid blijft bestaan, zijn ze het resultaat van nieuwe berekeningen, na de verschijning van het Verslag gemaakt, en dan ook als een correctie op het bij dat Verslag gegeven ma teriaal te beschouwen. DR. WILLEM MENGELBERG VRAAGT ONTSLAG. Aanleiding: dubbele belasting. Uit de Residentie vernam het Hbl. van in regeeringskringen goed georienteerde zijde het volgende bericht In de, dezer dagen te Amsterdam gehou cteji bestuursvergadering van het Concert- gebouw kwam een schrijven ter tafel, waarin de dirigent dr. Willem Mengelberg tegen 1 September aanstaande zijn ontslag neemt als leider van het Concertgebouw-orkest. De reden van dit ingrijpende besluit moet enkel en alleen worden gezocht in het feit dat dr. Mengelberg sinds jaren zijns inziens buitengewoon onbillijk door den fiscus wordt behandeld, die hem dwingt tot het betalen van dubbele belasting. Immers, hoewel dr. Mengelberg tijdens zijn jaarlijksch verblijf in Amerika een zeker percentage van zijn daar te lande getoucheerde gage in de Ameri kaansche schatkist moet storten, wordt de Amerikaansche gage hier te lande ten twee- den male gedisconteerd, in dien zin, dat ook de Nederlandsche fiscus daarvan belasting heft, hoewel reeds eenige keeren verhaal werd gezocht tot in de hoogste instantie, were nog nimmer eenige restitutie verleend. Thans de gang van zaken moede zijnde heeft de dirigent besloten, Nederland metter- ■woon te verlaten en geen vaste verbintenissen als dirigent hier te lande meer aan te gaan Zijn wij wel ingelicht, dan worden thans door het bestuur van het Concertgebouw zeer ernstige pogingen aangewend om onze regeeringsautoriteiten te bewegen, een mic- del te vinden, waardoor deze, voor het Am- sterdamsche muziekleven in het bijzonder maar daarnaast voor geheel Nederlanc waarlijk groote ramp zal kunnen worden voorkomen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. T wee menschen verdronken Zaterdagnacht, imstreeks half vier, is op den Kleiweg tusschen Overschie en Hille gersberg een 4-persoons gesloten auto waarin twee dames en twee heeren ware* gezeten, in de vaart gereden, die langs den Kleiweg loopt. Twee der inzittenden, de 31- jarige heer H. Harmsen, vertegenwoordiger uit het automobielbedrijf, en zijn verloofde, de 23-jarige mej. N. Benjamin uit Hillegers berg, zijn daarbij om het leven gekomen. De beide andere inzittenden hebben zich kun nen redden. Het viertal had deel uitgemaakt van een gelzelsch&p van Rotterdammers, dat den HERPLAATSING VAN WACHTGELDERS. Voor de herplaatsing in actieven militairen dienst zullen alleen in aanmerking worden gebracht de sergeanten-wachtgelders, die in 1927 op wachtgeld zijn gesteld. DE BRAND TE GENNEP. Uit Gennep wordt ons gemeld, dat ids schade bij den brand in de fabriek „Genne- permolen" zeker meer dan 100.000 alleen aan de machines bedraagt. Men is gisteren met het opruimingswerk begonnen en daarvoor is een gedeelte van de arbeiders aan het werk gesteld. Men raamt de kosten van wederopbouw der fabriek op 200.000. CHRISTIAAN HUYGENS HERDACHT. In het groot-auditorium van het academie- gebouw te Leiden heeft Zaterdagmiddag van- wege de Leidsche universiteit, de Koninklijke Akademie van Wetenschappen, de Holland- sche Maatschappij der Wetenschappen en het Instituut Nederlandsch Historisch Natuur- wetenschappelijk Museum te Leiden, een bij- eenkomst plaats gehad ter gelegenheid van den geboortedag van Christiaan Huygens drie honderd jaar geleden. De vergadering was druk bezocht, o.m. door mr. Waszink, minister van O., K. en W., curatoren en tal van hoogleeraren der Leidsche Universiteit en leden van de genoemde wetenscha-ppelijke instellingen. Prof. Emile Picard vertegenwoordigde de Academie des Sciences te Parijs. Namens den senaat der Leidsche Universi teit opende prof. dr. L. van Itallie de bijeen- komst met een woord van welkom. Voor de Koninklijke Akademie van Weten schappen werd het woord gevoerd door den algemeenen voorzitter, prof. mr. C. van Vol- lenhoven. Prof. dr. P. Zeeman uit Amsterdam hield vervolgens de herdenkingsrede. Prof. dr. A F. Holleman, secretaris van de Hollandsche Maatschappij der Weten schappen te Haarlem sprak over de „Oevres completes" van Huygens. Ten slotte hield dr. Crommelin, adjunct- dir. van het natuurkundig laboratorium te Leiden, een inleiding tot het bezoek. aan de door hem in de Leidsche Sterrewacht inge- richte tentoonstelling van Huygen6iana, waar de vergaderden een bezoek brachten nadat prof, van Itallie een slotwoord voor de Huy. gens-herdenking had gesproken. Bij de behandeling van de zaak bleek, dat de deskundige, de heer L. Feberwee, chef van het ijkkantoor te Arnhem, de flesschen ingevolge art. 6 van de IJkwet als maten beschouvvt, omdat de inhoud er onuitwischbaar op uitgedrukt staat. Uit de wijze van vulling leidde deze getuige af, dat de flesschen niet alleen als verpakkingsmiddel, maar ook als maat worden gebruikt. De officier van Justitie was van oor deel, dat de flesschen met inhoudsver- melding als maten zijn te beschouwen en dai zij, daar ze niet voorkomen in het krachtens art. 12 van de IJkwet geno men K. B. van 6 Nov. 1912 Stbl. 341, niet wettelijke maten zijn, zoodat het voor- handen hebben een overtreding van cle IJkwet uitmaakt, strafbaar gesteld in artikel 29. Hij eischte mitsdien vernie- tiging van het vonnis van den kanton- rechter en veroordeeling tot een geldboe- te van 1 per overtreding. De verdediger, mr. Veenstra uit Den Haag, merkte op, dat de inhoud uitslui- tend op de flesschen is gezet om te vol- doen aan een eisch van het Melkbesluit; de flesschen dienen dan ook alleen als verpakkingsmiddel en niet als maat. Dat ze ook nimmer als inhoudsmaat zijn bedoeld kan hieruit blijken, dat zoowel de flesschen melk, waarop staat 90 c.L. als die, waarop staat 95 c.L. voor den- zelfden prijs worden verkocht en dan ook beide 97 a 98 c.L. bevatten. Mr. Veen stra concludeerde op die gronden tot vrijspraak. De uitspraak werd bepaald op Dins- dag 16 April. WEGMAKEN VAN EEN LIJK. Voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam heeft zich een 39-jarige ongehuwde moeder te verantwoorden gehad, ervan verdacht, dat zij het lijkje van haar kind, waarvan zij twee dagen tevoren was bevallen, verpakt in een zak in het water van de Jacob van Lennep- kade heeft gegooid, zulks om het overlij- den of de geboorte te verhelen. Verdach- te ontkende, dat het kind geleeft heeft. Het O. M. had de oorspronkelijke ten las- telegging van doodslag ingetrokken. Het wegmaken van het lijk achtte hij wel be- wezen en hij vond termen aanwezig om het maximum der straf op te leggen. Eisch: zes maanden gevangenisstraf. BRANDSTICHTING. Voor de rechtbank te Assen stond gis- ter terecht een bakkersknecht te Nieuw- Buinen, thans gedetineerd, die verdacht wordt aldaar in den nacht van 26 op 27 Nov. 1928 in vereeniging met een ander, brand te hebben gesticht in de woning van zijn patroon aldaar, welke woning tot den grond toe is afgebrand. Het 0. M. eischte een jaar gevangenis straf. Afgewezen voor diploma voor verplichte vakken: drie leerlingen. Afgewezen voor dipl. voor Duitsche Han- delscorresp.twee leerlingen. Afgewezen voor dipl. voor Boekhouden: twee leerlingen. IS EEN MELKFLESCH EEN MAAT? Voor de rechtbank te Arnhem is de principieele vraag behandeld, of een melkflesch, waarop de inhoud uitge drukt staat, te beschouwen is als een maat in den zin der IJkwet. Beklaagde was ten laste gelegd het voorhanden hebben van maten niet voorzien van de vereisehte stempelmer- ken subsidiair van niet-wettelijke ma ten. De kantonrechter te Wageningen sprak hem vrij van het eerste, achtte het tweede wel bewezen maar ontsloeg den beklaagde van alle rechtsvervolging. Te gen dit vonnis teekende de ambtenaar appal aan, waardoor da zaak thans aan de arrondissep5<mtsrecht)?»nk ward voergelegd, HOORN. In de school aan de Kruisstraat heeft de sluitles plaats gehad van de Middelbare Handelsavondschool, tevens uitreiking der einddiploma's, in tegenwoordigheid van ver- tegenwoordigers van het Gemeentebestuur, de Commissie van Bijstand en de Vereen. voor Volksonderwijs. Nadat de directeur, de heer Grabowsky de leerlingen in kernachtige woorden had toe- gesproken, nam de voorzitter, de heer Sin- dram het woord om in de allereerste plaats dank te zeggen aan het Gemeentebestuur; de Instellingen en donateurs, die het mogelijk niaken, dat deze zoo nuttige onderwijs in- steling kan blijven bestaan.Spr. deelde voorts mede, dat het in het voornemen van het Be stuur ligt om den cursus, die gedurende 3 jaar 32 weken per jaar wordt gegeven, nog meer uit te breiden. Namens het Gemeentebestuur sprak Bur- gemeester Bisschop woorden van groote waardeering voor Bestuur en Leeraren en verzekerde, dat de M. H. A. S. bij voortduring op den steun der Gemeente zal kunnen reke- nen. Tenslotte richt de Burgemeester zich tot de geslaagden, hen wijzende op de beteeke nis van hun verworven diploma's voor den komenden strijd om het bestaan. Namens Volksonderwijs, de stichteres van de onderwijsinstelling, sprak Ds. N. Zwiep woorden van hulde en wekte ook de leerlin gen op zich te vormen tot degelijke beurgers der samenleving. Hier volgen de uitslagen der overgangs- examens en toekenning der einddiploma's: Voorbereid-klasse: Bevorderd naar klasse I.: O. Hommersen, N. Loos, N. Semeijn, C. Singer (Andijk). Afgewezen vier leerlingen. Eerste klasse Bevorderd naar klasse II.H. van Riet, A. Visser. J. Gons (Blokker), W. Beerepoot, C. Duivens, H. Vonk, J. Blas- weiler, H. de Reus (Averhorn), P. de Hart (Avenhorn), W. C. Ooiievaar, C. Meilof, P van Dijk, Cath. Kok, M. Groen, H. Homau, J. Batema. Afgewezen vier leerlingen. Tweede klasse: Bevorderd oaar klas se III.: Cath. A. Popper, P. J. Koster (Berk hout), Joh. B. v. d. Winden, Cath. Aay, Fr. Peetoom (Berkhout), G. de Vos, D. Haring. Afgewezen zeven leerlingen. Derde klasse: diploma voor ver plichte vakken toeg< md aan W. F. de Boer. A. de Boer, J. Karmelk, J. Hendriks. Id. voor verpl. vakken en Duitsche of En- gelsche Handelscorrespondentie: D. Visser (E.), Berkhout, E. J. Karssen (D.), A. Tober (E C. Broekhuis (E Id. voor verpl. vakken en Duitsch en Eng Handelscorresp.J. Hartog, W. Veen K1 Koster (Berkhout), Joh. Gerritsen. W. Sipkes Id. voor Duitsche of Eng. Handelscorresp. A. Erkens (E C. J. Bakker (D.), Gr. Siets- ma (E.), P. Otter (E.), Cath. de Boer (D. en E.) (N. Niedorp), G. Bakker (E.), A. Gijze- laar(E.), J. Bertens (D. en E.). Dipl. voor Boekhouden en Eng. Handels corresp: Cath. Smii Diploma yoor B_ookhouden: Thea de Gcus TRANSFORMATIES. Er gaat bijna geen dag voorbij, dat er in de een of andere Parijsche krant niet een kla- gend artikel verschijnt over het verdwijnen van dit of dat beroemde huis, de afbraak van een gebouw met een verleden van eeuwen ach- ter zich, of zelfs de transformatie van een heele wijk, zooals bij voorbeeld die van het oude Montmartre, dat iederen dag een beetje meer verandert en met iedere verandering een beetje meer van zijn sdhilderachtigheid verliest. De laatste weken is er veel geschreven over het Seine-eilandje St.-Louis, een van de laat ste overblijfselen van het oude Parijs, dat tot nu toe al de bekoring van lang vervlogen tij- den behouden heeft, en dat nu bedreigd wordt door de houweelen der sloopers en door de plannen van transformatie-ondernemingen. Eenige Amerikanen hebben namelijk ont- dekt, dat het eilandje St. Louis een verrukke- lijk rustig plaatsje is midden in het woelige Parijs, waar een massa oude historisohe hee- renhuizen staan, die wanneer ze een beetje gemoderniseerd worden een zeer geschikte woning kunnen vormen voor een familie, die over een voldoend aantal dollars disponeert. Van al'le kanten kreten van verontwaar- diging en verzoeken aan het stadsbestuur om het eilandje St. Louis in zijn geheel onder de officieel-erkende historische monumenten op te nemen, en het zoo te redden voor de on dernemingen dier „barbaren". Laten we dus eens een wandeling gaan ma- ken over het beroemde eilandje, ons overgeven aan de poezie van zijn stille straten, waar oude door den tijd zwart geworden geveltjes u omringen met een bijna geheimzinnige at- mosfeer, en laten we eens kijken, wat die „dol- lar-barbaren" er dan al zoo voor verwoestin- gen hebben aangericht. Aan weerszijden van een mooi groot oud heerenhuis zien we twee leelijke moderne uit- hangborden hangen van een handelszaak. Maar met groote verwondering constateeren we, dat de namen, die daarop staan geens- zins Aim rikaansche namen zijn. Een drukker, die zijn zaak gevestigd heeft in een heel oud, deftig huis, heeft het zelfs in- teressant geacht, om den voorgevel daarvan met een laag-vuil-gele verf te besmeren. Die drukker heeft toch geen Amerikaanschen naam ook. Andere oude heerenhuizen en historische woningen, die door handelslui of eigenaren van kleine industrietjes voor hun zaken inge- richt zijn, zien er zoo vervallen en wankelend uit, dat de komst van een Amerikaan met een zak vol dollars, die genoeg goeden smaak zou hebben om niets aan die huizen te veranderen, dooh de bo*l alleen maar wat te stutten en te versterken, daar hoogst welkom zou wezen, en zelfs zeer noodzakelijk zou zijn. Tijdens diezelfde wandeling hebben we ge legenheid op de pont de Tournelle het nieuwe monument van Ste. Geneveve, de schutspa- trones van Parijs eens te bekijken werk van den beeldhouwer Landowsky. U zult het waarschijnlijk met me eens zijn, dat het het mooiste monument is, dat sinds langen tijd in Parijs werd opgerieht. Prach- tig harmonieerend met de cathedraal van Notre-Dame, waaraan het (ongelukkiger- wijfce) den rug toekeert, is het in alle opzich- ten een wonder van decoratieve schoonheid Sober, eenvoudig, machtig zich ten hemel heffend, is het "een ware verrijking voor Parijs, dat reeds zoo rijk is aan onvergete- lijk-schoone monumenten. De beeldhouwer Landowsky is waarschijn lijk een Franschman van zeer reoenten datum nog maar. En sinds eenige weken heeft ook de zoo talent-voile en zeer origineele Holland sche schilder Kees van Dongen zich tot Franschman laten naturaliseeren Een hoe- schen oorsprong hebben de roem der Fran- sche kust ver over de wereld verspreid. Maar al die vreemdelingen, die hier in Parijs de kunst der Franschen komen bestu- deeren, die betalen daarvoor! Ze betalen zelfs door afstand te doen van lun eigen vader- landDus al die min of meer barbaarsche vreemdelingen, zij zijn toch nog zoo kwaad niet niet alleen door het vele hoogstaande geld, dat ze mee het land inbrengen, maar ook van moreel-standpunt bezien. Zie bijvoorbeeld een wijk als Montparnass; eens aan, die nauwelijks een twintig jaar ge- legen nog zonder eenige beteekenis was. Zie hoe die wijk zich nu van jaar tot jaar ontwik- kelt, zich transformeert, van dag tot dag zich zienderoogen verrijkt. Hoe langer hoe grooter, aanzienlijker, sjie- ker cafe's en hotels verrijzen er als het ware uit den grond. Daar, waar een paar jaar g^ leden nog een onooglijk kroegje stond, daar staat nu een „brasserie", die duizenden gas- ten bevatten kan, en bevat. Elders, op de plaats van een kolen-opslag- schuur, verheft zich nu een cafe-restaurant- dancing, dat in alle opzichten een pracht- stuk mag heeten. En nu is er alweer kwestie van om op de plaats van een oud en vervallen gebouwtje zonder eenige schoonheid, een grooten schouwburg op te richten. Een andere schouwburg zal weldra verrij zen op den hoek van de rue Vavin en den bou levard Raspail, vlak bij de „Rotonde". En men kondigt aan, dat een Engelsch- Amerikaansche onderneming een eindje ver- der op den boulevard Raspail een enorme music-hall gaat bouwen. En onderwijl hebben er elders in Parijs an dere transformaties plaats. Zoo zal bij voorbeeld een beroemd cafe, vlak bij de place Clichy gaan verdwijnen Een cafe, dat bijzonder karakteristiek was niet al leen voor een heel tijdperk van Parijsch leven en Parijsche zeden, maar ook ten opzichte van heel een belangrijk tijdoerk der Fransche kunst omstreeks de Wereld-Tentoonstelling. Decoraties van een groep zeldzaam fijne kunstenaars, misschien de meest gratie-volle, die er in Parijs geweest zijn sinds de 18de eeuw, versieren de zaalwanden van dat cafe. Jules Cheret, Leandre, Steinlen, Willette, en andere, minder beroemde, kunstenaars staan daar bij elkaar met compesities vol leven, gratie en beweging, en soms ontroerend medelijden, zooals die van Steinlen. En dat cafe nu zal afgebroken worden. Alle kunstwerken worden van de muren afge- haald met welke gevolgen voor die wer- ken, dat kunt ge vermoeden en gaan dan waarheen? Een in alle opzichten zeer bijzon der Parijsch hoekje zal daarmee verdwijnen, om plaats te maken voor een groot gebouw in schreeuwend-modernen stijl, brutaal, koud, nuchter. En voor zoover wij weten, is die transfor matie niet te wij ten aan een Amerikaan wanneer wij dien naam als synoniem voor vreemdeling gebruiken. Zoo'n transformatie is werkelijk te betreu- ren. Omdat de grootste charme van Parijs juist bestaat in dit typisch Fransche etablis- sementen en monumenten. En wanneer dat verrukkelijk-mooie en charmante oude Parijs langzamerhand verdwijnen gaat, wat zal Parijs dan nog onderscheiden van alle andere groote moderne steden, waar het intense en persoonlijke leven van een volk geen weer- kaatsing meer vindt. M. DE ROVANNO. BROEK OP LANGENDIJK, 15 April 1929. Langedijker Groentenveiling. Peen 2.50—/ 4.20; Roode Kool le s 6 70— 18.80; Roode Kool 2e s. 6.1012.10; Gele Kool le s. 3—/ 7.30; Deensche Witte Kool 7.10--/ 13.30; Spinazie 25.40; Uien 5.20; Grove Uien 2.90-/ 4.20; Drielingen 3.10; Nep 4.40, alles per 100 K.G. Aanvoer: 3000 K G. Peen; 52500 K.G. Roode Kool; 100000 K.G. Gele Kool; 34000 K.G. Deensche Witte Kool; 90 K.G. Spina zie ;zie; 3400 K G. Uien. van ter Amsterdamsche Benrze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbonwcrediet. i iniVw ~6i FONDSEN. 6 April 8 April 9 April 110 April 11 April 12 Apri 6 9 Z obi. N.W.S. 1000 1922 5 9 idem 1000 18 4 yt 9 0 idem 1000 '17 4 9 S idem 1000 '16 414 c M O.-Ind. 1000 '26 6 9 idem 1000 '22 6 9 idem 100 '23 5H 9 0 idem 1000 '21 5 5 idem 1000 '17 D Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank. Ned. Handel Maatij. Fransche Banken (Drie) Berkel's Patent Holl. Kunstzijde Margarine Unie Maekubee Ned. Kunstzijde Ned. Kabelfabr Philips Gloeilamp Philips Gem. Bezit Anaconda Beth. Steel C. v. A. Comm. Studebaker Comm. Steel Zweedsche Lucifers Cult. Mij. Vorstenl Handelsver. A'dam Javasche Cult. Dordtsche Petr. gew, Koninklijke 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap. Lijn Ned. Schecpv. Unie Stoomvaart Mij. Nederland Deli Batavia Tab. Deli Maatij Oostkust Senembah South. Pacific Union Paeific Prolongate v 1037/1# 1037/i« 103 J Exdividend. 99®/is 05} 977,8 97"/]« 9 1023/,g 1023/i, 102 1043/s 101'Vts 101} 1007i« 100J 100} 248 24 7J 246 169* 169* 169} 18813/1, 1874 187} 601 600 605 260 258i 254} 379|- 385J 396} 137j 138} 137} 394 3884 385 487^ 485 489} as 876 880 885} 882 299 298} 274 1087/,, 1" Vie J 09 83| 83 81} 186'/,* 187 185} 382} 16fiJ 166 1624 647 645} 638 375 373-1- 369} 379 378 3927 400} 394} 430 263f 263} 262} 218-J 212 210} 76| 76 71 152 152 151 223 221 221} 204 204 204 4 S3 J 476 463} 437 429 425 180 174 173} 495 495 491} 127} 126} 218 5} 103# 103 Vie 97} 101'Vie lOl'Vie 103* 101 Vie 101} 101 Vie lOu 100} 100 246} 24a 254} 168s/4 168} 167} 187} 180 186* 597} 608} 60S 247} 250} 248} 379} 382} 389i/, 134} 124} 116 384 378} 368 479} 483 482} 869} 877} 1 916 283 280 292V,, 109U, 111} 111} 82} 81} 82f 1843/, 188} 190} 375 382} 386} 162'/, 163} 161} 641 640} 642 373 374 387 374 371} 394} 392} 392} 421 262} 261} 261 209 206} 205} 70 71} 74 150 150} 149 220} 220} 219} 204} 206 206} 464 461 460} 426} 423 425 175} 176 179} 492 484 491 126 127} 126} 214 215 5} 6 9

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7