IlkiinisEkt Cimit. Onze Kolonien enderd een en derti?ste 'aargang. Kunst Bioscopen Sport Binnenland No. 89 1929 EUisisdag' 16 April. UK Highland. PAWEL NIKOLAJEWITSJ MILJOEKOF (Nadruk verboden.) Het eerste, dat elken Rus in het buitenland verbaast, is de grenzenlooze, phantastische onwetendheid, de voile onbekendheid nut alles wat Rusland aangaat. Een beroemd Russisch schrijver (een der grootste gemeen van de wereldliteratuur) zei eens het volgen- de: „Zoodra de schranderste Duitschers over Rusland begint te spreken, blijkt hij een on- wetende dwaas te zijn" (met „Duitscher' wordt hier elke buitenlander, elke Westerling bedoeld). En inderdaad, wanneer een Rus de boeken en artikelen leest, welke Westerlingen ever Rusland schrijven, dan gelooft hij zijn oogen niet, want wat daarin staat, grenst aan het onmogelijke Een poos geleden heeft Kaiserling een boek over het nationale karakter van verschillende volkeren geschreven, waarin hij zich op min der vleiende wijze over Nederland en de Ne- derlanders uitliet. Er ontstond toen in Neder land een storm van verontwaardiging, omdat Kaiserling in zijn schets inderdaad onjuiste dingen vertelde. In vergelijking met hetgeen overal in het buitenland (ook hier te lande!) over Rusland en de Russen geschreven wordt, zijn echter de uitlatingen van Kaiserling over Nederland volkomen onschuldige, zelfs waarheidlievende dingen. En dezelfde man nen. die zoo luid protesteerden, toen zij het boek van Kaiserling bespraken, gingen dade- lijk voort met den grootst denkbaren onzin over Rusland te schrijven en zij werden na tuurlijk als „deskundigen", „kenners" enz beschouwd. Over Rusland mag men immers alles schrijven hoe onzinniger, hoe meer ge- loof het beschrijf vindt. En ondanks zooveel „deskundigen" on danks het bestaan van zooveel „kenners van de Russische toestanden". heerscht overal in het Westen (ook hier te lande) onbekendheid met de Russische toestanden, de Russische vooraanstaande mannen en vrouwen.Zoo kon het gebeuren, dat het 70-jarige jubileum van Pawel Nikolajewitsj Miljoekof geen enkel Nederlandsch dagblad aanleiding gaf een be- schouwing te wijden aan dezen merkwaardi- gen man, grooten historicus, staatsman en een der allerbeste zonen van Rusland. Er is in Europa nauwelijks een andere persoon aan te wijzen, die met Miljoekof zou kunnen ver- geleken worden. Alleen zijn vriend Massaryk (de president van Tsjecho-Slowakije) en Poincare zouden wellicht met dezen geleerden staatsman in een adem kunnen genoemd wor den, maar Miljoekof is een veel sterkere per- soonlijkheid dan Massarvk en een staatsman van veel grootere capaciteiten dan Poincare. Miljoekof heeft reeds als student getoond een historicus van buitengewoon groote capa citeiten te zijn en de algemeene opinie was, dat hij in de toekomst de plaats van prof Kljoetsjefskv (den grootsten Russischen histo- cirus) zou innemen: Klioetsjefsky zelf zag in j.ijn zeer begaafden, leerling zijn oovolger. In- dien Miljoekof een Duitscher, Franschman of Engelschman was geweest, dan zou hij de trots en het sieraad van de wetenschap zijn geworden. Hij was echter Rus, d.w.z. hij leef- de in een land, waar willekeur heerschte. waar een dwaze en misdadige regeering het land ruineerde en het Rijk, dat ten koste van zoovpI bloed en leed opgericht was dreigde te gronde te richten De jonge geleerde kon zich daarom niet beperken tot zijn weten- sch; ppelijke onderzoekingen, die hem toen reeds eer; crgekende vermaardheid en -popu- lariteit hadden verschaft, maar moest den strijd aanbinden met de czaristische regee ring De gf vol gen waren: de vernietiging van een schkterende carriere, ballingschap, gevangenisstraf. Tijdens zijn tweede verllijf in de gevange nis gebeurde er iets, dat in de annalen van de wereldgeschiedenis nauwelijks een precedent heeft. De gevangen professor werd naar het ministerie van Binnenlandsche Zaken ge- bracht, naar het vertrek van den toen al- machtigen Plehwe. De minister verwelkomde hem voor minister van onderwijs te wor den! Miljoekof wees dat voorstel van de hand en zei, dat indien Plehwe hem zijn porte- feuille en zijn positie had aangeboden, hij wel op het voorstel zou ingaan, maar als minister van onderwijs zou hij toch niets kunnen doen Miljoekof werd naar de gevangenis terug- gebracht. Eenige dagen later werd Miljoekof opnieuw naar het kabinet van Plehwe ge bracht. De dictator zei. dat hij wist, dat Mil joekof de felste vijand van het czaristische regime was, dat een verzoening onmogelijk was; hij zou Miljoekof in vrijheid stellen (dit geschiedde onder sterke pressie) maar hij raadde Miljoekof aan, den strijd te staken want anders zou hij verpletterd worden Mil joekof gaf natuurlijk geen gevolg aan deze uitnoodiging en zette den strijd tegen het cza- risme met nog meer kracht voort. Hij moest voor een tijd Rusland verlaten en het leven van een banneling leiden Bui garije maakte gebruik van deze gelegenheid om den begaafden historicus aan de universi- teit te Sofia te verbinden. Miljoekof werd al spoedig zeer populair in Bulgarije, een der bemindste mannen van het land. Toen green de Russische regeering in en dwong Bulga rije, Miljoekof ontslag te geven. Opnieuw be- gonnen jaren van zwerftochten, die echter van buitengewoon veel belang voor de verdere ontwikkeling van Miljoekof waren en hem in staat hebben gesteld een der grootste ken ners van de Balkan-toestanden te worden. In 1905 verliet hij Amerika, waar hij toen aan een universiteit verbonden was. en snelde naar Rusland. waar hij onmiddelijk het centrum van de revolutie, de ziel van de vrij- heidsbeweging werd. Na de afkondiging van de grondwet stichtte Miljoekof de Constitu- tioneel-Democratische Partij (meer bekend als de partii der Kadetten), die de hloem van het Russische intellect vereenigde. Een derge- lijke partij met zooveel schitterende krachten heeft geen enkel an der fhnd gekend. De cza- risbsche regeerino- deed al haar best om de verkiezing van Miljoekof te beletten en met werd hij toch gekozen. Als afgevaardigde en leider der Kadettenpartij toonde hij de meest gezaghebbende man van de Russische Kamer te zijn en zijn redevoeringen boezemden on danks den kalmen toon en het vermijden van elk effectbejag, de regeering scjirik aan. Miljoekof was de grootste deskundige op het gebied van buitenlandsche politiek in Rus land. Hij zag natuurlijk de nadering van den wereldoorlog en hij spande al zijn krachten in om het onheil te voorkomen. Hij waar- schuwde, smeekte, dreigde. Hij voorspelde, dat een oorlog de ineenstorting van Rusland ten gevolge zou hebben en eischte, dat de regeering. desnoods ten koste van een verne- dering, een oorlog zou vermijden. Het hielp echter niet en het noodlot voltrok zich. Toen de oorlog uitgebroken was, strekte Miljoekof zijn hand aan de regeering uit; het was nu zaak alle geschillen te vergeten en voor de overwinning te werken. De regeering, die uit ongeschikte en onbetrouwbare personen be- stond. nam de toegestoken hand niet aan en zette haar politiek van onderdrukking en wil lekeur voort. Miljoekof begreeo, welke gevol- gen deze misdadige politiek van den onnoo- zelen czaar en zijn hystensche en door avon- turiers omringde vrouw zou hebben. Hij wll- de echter een revolutie vermijden, omdat een revolutie tot ineenstorting van Rusland, tot een chaos zou leiden. Hij trachtte daarom den zwakken en onbenulligen Nicolaas II, tegen diens wil, te redden, maar de czaar bleef halsstarrig de politiek volgen, die hem en Rusland in het verderf zou storten. Als histo ricus zag Mjljoekof beter dan wie ook, hoe de loop der gebeurtenissen zou zijn, en terwijl de Ieiders der revolutionnaire partijen be- weerden, dat er in de naaste toekomst geen revolutie te verwachten was, kondigde Miljoe- cof het spoedige uitbreken van de revolutie aan. En het bleek, dat de geleerde historicus, die geen contact met de massa onderhield, de stemming dier massa beter kende dan de socialistische Ieiders, die dagelijks met de massa omgingen.- De revolutie. die Miljoekof ten koste van al les vermijden wilde, brak uit. Alle politici schrokken en waren hun hoofd kwijt Alleen Miljoekof bleef zich zelf getrouw. De hoofd- stad was in de macht van de muitende sol- daten; overal werd gevochten; de uit de ge- vangenissen ontslagen boeven plunderden de huizen der welgestelden en staken vele hui- zen in brand; de chaos nam steeds erger vormen aan en het gevaar van een Batholo- maeus-nacht werd met den dag grooter. Mil joekof besloot dat te voorkomen. Dagen en nachten ging hij van de eene vergadering naar de andere en sprak de opgewonden bloeddorstige massa toe. De „ijzeren Miljoe kof", zooals zijn tegenstanders hem noemden, liet niet los en het lukte hem, ten koste van bovenmenschelijke inspanningen, het onheil te voorkomen. Miljoekof was een der zeer weinige poli tici, die toen reeds de noodzakelijkheid inza- gen om de losbandigheid te stuiten, de revo lutie in goede banen te leiden. Hij stelde een plan voor, zoo vermetel, zoo koen, dat het al leen in het brein van een jongen waaghals kon ontstaan en toch was Miljoekof toen reeds 58 jaar «ud. Hij wist, dat zijn leven ge vaar liep, maar hij vond het noodig alles te wagen om het land te redden. De overige politici weigerden echter hem te volgen; zij misten den moed van den „ijzeren Miljoe kof." Er volgde het korte ministerschap van Mil joekof en daarna de agonie van het Russi sche rijk en van de democratische staatsorde. Toen de bolsjewiki den zwakken en impopu- lairen Kerenski ten val hadden gebracht, sloot Miljoekof zich bij de witte legers aan, die de bolsjewiki met de wapenen wilden ver- drijven. De witte legers werden echter versla- gen en haar resten moesten het laatste stukje Russisch grondgebied verlaten en in balling schap gaan. De meeste politici wilden echter niet inzien, dat de burgeroorlog was afgeloo- pen en spraken over nieuwe veldtochten, over interventie van Frankrijk en Engelaqd. Mil joekof was de eenige politieke leider,'die be- grepen heeft, dat de witte beweging tot het verleden behoorde, dat de strijd nu op andere wijze gevoerd moest worden. Hij was ook de eerste, die de historische onvermijdelijkheid van de bolsjewistische overwinning heeft be grepen. Hij verklaarde, dat de strijd nu door de bevolking zelf zou gevoerd moeten wor den, dat de emigre's alleen als hulptroepen zouden kunnen dienst doen. Toen verwekte zijn nieuwe politiek een storm van veront waardiging en zijn tegenstanders beschul- digden hem van „verraad". Nu worden zijn opvattingen door alle emigre's gedeeld. Als elke sterke persoonlijkheid heeft Mil joekof naast vele bewonderaars ook talrijke vijanden, maar ook de vijanden moeten de ge- weldige beteekenis van den „ijzeren Miljoe kof" voor Rusland erkennen. Zijn jubileum werd een grootsche manifestatie, waaraan mannen van alle partijen deel hebben geno- men. Uit Tsjecho-Slowakije, Bulgarije, Mace donie enz. kwamen speciale commissies om Miljoekof te huldigen. En overal, waar Rus sen wonen, werd het jubileum van Miljoekof als een nationaal feest gevierd. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY riton uit Nijmegen, dien vden zich nog leven- dig zullen herinneren van de vorige Toon- kunstuitvoering in December 1.1., als een zeer bekwaam en begaafd zanger, met een fraai en krachtig geluid en veel temperament, een zanger voor deze partij als het ware aange- wezen. De componist heeft dit werk ingcdeeld in vier deelen: le Inleiding, 2e In het heilige woud, 3e. De Opstand en 4e De Veldslag met een onderverdeeling van 19 koren en soli. Wat den inhoud van den tekst betreft, kan, met verwijzing naar het artikel over Armi- nius, in het nummer van 13 April j.l., vol- staan worden met de volgende korte mededee- ling: De episode uit het veel bewogen, avontuur- lijke en romantische leven van Arminius, in bedoeld artikel geschetst, heeft de dichter A. J. Cuppers gei'nspireerd tot het bezingen van dezen vrijheidsheld in het treffende helden dicht: „Arminius", hetwelk door den talent vollen componist, Max Bruch, op meesterlij ke wijze en zoo geheel in overeenstemming met den inhoud van het gedicht getoonzet werd. Aan hen, die deze uitvoering zullen bijwo- nen, zij nog medegedeeld, dat het tekstboekje een vrij uitvoerige verklaring van den Duit- schen tekst bevat, waarbij de onderscheidene 19 nummers voor het koor en de soli op den voet gevolgd zijn; men verzuime dus niet, zich een tekstboekje aan te schaffen, als zijn de dit een uitstekend hulpmiddel voor het goed begrijpen en volgen van de uitvoering Tekstboekjes zijn verkrijgbaar bij de N. V Herm. Coster Zn. en's avonds aan de zaal. O. TOONKUNST. De zangvereeniging „Toonkunst'' zal op Dinsdag en Woensdag, 23 en 24 April e.k. in de Harmonie uitvoeren het prachtwerk „Arminius", oratorium van Max Bruch; een toondicht, waarin de groote muzikale talen- ten van den componist zoo machtig en schit- terend aan den dag komen en tot het gehoor spreken, evenals in die andere composities van dezen kunstenaar, n.l.in „Das Lied von der Glocke", „Das Feuerkreuz" en „Odys- seus", welke werken alhier een of meermalen door „Toonkunst" uitgevoerd werden. Max Bruch heeft dit werk geschreven voor gemengd koor en sb!o-stemmen, met begelei- ding van orkest en orgel. De drie hierin op- tredende solo-stemmen zijn: Arminius, een Germaansch vorst, voor bariton; een Pries- teres, voor alt of mezzo-sopraan en Siegmund, een jong Germaansch vorst, voor tenor. De solo-partijen voor alt en tenor zullen bij deze uitvoering vertolkt worden door de ook in Alkmaar zoo gunstig bekend staande so- listen: mej. Annie Veenenbos en den heer Jac. van Kempen; DE DOODSTRAF VOLTROKKEN. Doelhadi ontkent tot het laatst. In de gevangenis te Pandeglang in Ban tarn is de opstandeling Hadji Doelhadi, tot de doodstraf veroordeeld wegens den moorc op den Wedana van Menes. Volgens getuigen van de executie heeft hij voor het vallen van het luik nog de volgende woorden uitgesproken „Ik ben onschuldig, ik heb den Wedana niet vermoord en ik heb ook niet mee ge- daan aan het in stukken slaan van het meu- bilair. Ik weet dat door deze verklaring geen verandering zal komen aan het eenmaal ge vallen vonnis, maar nogmaals verklaar ik, dat i!c onschuldig ben. Ik ga met een gerust hart den dood in". („goede wijn behoeft geen allerlei kunstgrepen is dat ook gelukt voor de krans"), terwijl de Arminiuspartij vervuld eerste twee Doema's. maar in de derde Doema zal worden door den heer J. van Duuren. ba- EEN RADJA VERBANNEN. Dfe adatrechtbank te Taroeha, samenge- steld uit den ambtenaar bij het B. B., van Lith, als voorzitter en den radja van Tagoel dang en twee dropshoofden als leden, heeft den gewezen radjah van Taroena, Pontoh veroordeeld tot een verbanning van drie ja ren uit zijn vroegere rijk wegens het verdui- steren van gelden uit de Landschapskas. De directeur van justitie van Menado zal den ge wezen vorst een verbanningsplaats aanwij zen. MINAHASSA-COMITe. Verschenen is een koninklijk besluit waar bij onder 'n beschermvrouwschap van de ko ningin-tnoeder is ingesteld een eere-comite en een hoofd-comite ten behoeve van de voor- bereiding van de stichting in de Minahassa van een uit particuliere bijdragen van het Nederlandsche volk te bekostigen blijvenc aandenken ter herinnering aan den dag; waarop v66r 250 jaren ae eerste staatkun dige band tusschen Nederland en de Mina hassa werd gelegd. Tot voorzitter van het hoofd-comite is benoemd de heer dr. Konings- berger, minister van kolonien, en tot idem van het hoofd-comite de heer dr. Van Aalst president van de Ned. Handelsmaatschappij Gistermiddag is het comite geinstalleerd door den minister van kolonien. Alkmaarsch Bioscoop Theater. De Gernaskerde Dame Een uitstekend gespeelde film dit nieuwe Ufa-werk, met een aardigen spannenden in houd. In den tijd der inflatie was het voor velen in Duitschland een moeilijk leven. Doch er waren er nog, die ondanks armoede aan eer- ijkheid en hooge familietradities vasthiel- den. Baron von Seefeld en zijn dochter Doris werden zwaar door het noodlot bezocht. De laatste hoop van den baron was gevestigd op zijn manuscript Mijn jachtavonturen in Afrika. Dit kan echter geen uitgever vinden Om haar vader de illusie te laten dat zijn >oek is aangenomen, offert zij zich op. Zij geeft haar lichaam prijs aan de oogen van let veeleischende revuepubliek. Doch een masker voor het gezicht behoedt haar voor algeheele vernedering. Dikwijls is zij echter de vertwijfeling nabij, want slechts met groo te moeite kan zij zich onttrekken aan de toe- naderingen van een rijk man, die het theater financiert. De achting voor zichzelf, de naam van haar vader en ae liefde voor den uitge- weken Russischen edelman Sascha, dien het ook moeilijk heeft, houden haar staande op het hellende vlak. Eindelijk moet de rijkaard erkennen, dat al zijn pogingen op de standvastigheid van Do ris schipbreuk lijden. Dan krijgt Sascha door een gelukkig toeval een gedeelte van zijn vroeger vermogen terug en hij maakt de ge rnaskerde dame, die hem in de armoede ook steeds trouw bleef tot zijn echtgenoote. Uitmuntend was Arlette Marchal als Do ris. Het spel van Max Giilstorff als haar vader en Heinrich George als de rijke man mag ten zeerste geroemd. Wladimir Gaida- row was de Russische edelman en Dita Parlo het meisje Kitty, dat in de revue geen succes had. De film is zeer mooi opgenomen en wordt goed begeleid. Het bijprogramma geeft journaal, natuur opname en een komische tweeacter. V o e t b a 1. Succes I van Wieringen speelde Zondag haar laatste competitiewedstrijd tegen W. G. W. II van Den Helder, welke wedstrijd met 50 werd gewonnen. Succes is hierdoor kampioen van haar afdeeling geworden, na- dat ze slechts een jaar in de 2e klasse N. H. V. B. heeft gespeeld. Ook Succes II is kampioen van haar afd. Zondag werd de laatste wedstrijd tegen Breezand II met 51 gewonnen. B. S. V. II van Bergen speelde Zondag op het terrein aan den Kerkedijk tegen Alcmaria V en verloor met 50. Z we mm e n. REOORDVERBETERING VAN ARNE BORG. De kilometer in 13 min. 3j4 sec Bij een te Honolulu gehouden zwemwed- strijd wist naar de Telg. meldt, Arne Borg den afstand van een K.M. af te leggen in 13 min. 3/5 sec., waarmee hij zijn record van 1925 in Oslo (13 min. 2 sec.) verbeterde. Gymnast iek. In het verslag van Turnlust (zie ons num mer van gisteren) zijn eenige regels verkeerd geplaatst. De 12e, 13e en 14e regel moeten geplaatst staan onder regel 10. DE PHILIPS FABRIEKEN TE EINDHOVEN. De indiensttreding van den twintigduizendsten arbeider. Het is nog geen anderhalf jaar geleden dat de 10,000ste arbeider bij de Philips Fa brieken, te Eindhoven, in dienst werd geno- men. Gisteren heeft, zooals men weet, de 20,000ste arbeider zijn intrede in dit bedrijf gedaan. Om kwart voor twaalf werden op de fahrieks- en kantoorgebouwen de vlaggen geheschen en gierden de fabrieksfluiten ten teeken, dat het gedenkwaardige oogenblik was gekomen. Toen trad, terwijl de Philips' Harmotjie het Wilhelmus speelde, de minister van arbeid, handel en nijverheid, prof. dr. J. R. Slotema- ker de Bruine, de fabriekspoort binnen, ver- gezeld van den directeur-generaal van den arbeid, den heer C. J. Ph. Zaalberg; mr. L. Lietaert Peerbolte, directeur-generaal, hoofd der afdeeling volksgezondheid; F. K. J. He- ringa, administrateur hoofd der afdeeling handel en nijverheid; den heer Ant. Folmer, hoofd van den dienst der werkloosheidsvoor- ziening en arbeidsbemiddeling; ir. C. Don- ker, hoofdinspecteur van den arbeid te Maas tricht en tal van plaatselijke autoriteiten. Aanwezig waren voorts de familie Philips, de staf van Philips en afgevaardigden van het personeel. Toen de „20.000ste", P. J. van Luyk, ge- boren te Stratum, de poort binnenkwam, werd hij met fanfares begroet. Hij werd door dr. A. F. Philips toegesproken en er werd hem een enveloppe met inhoud aangeboden. Hierna voerde de minister van arbeid het woord, waarna de 20.000ste dankte. In de groote hall van het nieuwe adminis- tratiegebouw, waar de staf en vertegenwoor- digers van het personeel eveneens waren ver- zameld, gewaagde de minister van arbeid van de nationale beteekenis van dezen ge- denkwaardigen dag. Namens het gemeentebestuur van Eind hoven bood burgemeester Verdijk gelukwen- schen aan. Nadat namens het bestuur van.de Kamer van Koophandel voor Oostelijk-Brabant en de R. K. Werk|eversvereenigingen gelukwen- schen waren aangeboden, was het woord aan den heer Zaalberg, die mede namens zijn aanwezige collega's sprak. In een geestige rede dankte hij voor de aangename samen- werking tusschen Philips en de ambtenaren van het departement Namens den directeur- generaal der volksgezondheid bracht spre- ker warme hulde aan mevrouw Philips—de Jongh voor de voortreffelijke wijze, waarop zij haar taak op het gebied der zorg voor de gezondheid van de arbeiders vervult. Hulde bracht spreker aan den moed en de wi'lskracht van de beide stichters dezer on- derneming en het streven naar het volmaakte, dat deze vennootschap kenmerkt. De heeren P. L. N. Staal en J. G. Gaaren- stroom, onderdirecteuren, huldigden, resp. namens het fabrieks- en het commercieele per soneel, dr. A. F. Philips om zijn bekwaam- heden als leider, tevens vertolkend de gevoe- lens van aanhankelijkheid van het personeel. Nadat namens de arbeiderskern en de ar- beiderscommissie der glasfabriek gelukwen- schen aan mevrouw en dr. Philips waren aangeboden, was het woord aan dr. A. F. Philips. Deze bracht dank voor de gelukwenschen en hulde, hem gebracht. Spreker bracht op zijn beurt hulde aan den minister van arbeid, die op de bres staat zoowel voor de werkne- mers als voor de werkgevers, wat onder meer uit de Ziektewet blijkt. Spreker merkte op, dat het steeds zijn doel is geweest het personeel een goed mensch- waardig bestaan te geven, verzorgd op den ouden dag. Dr. Philips dankte ook den burgemeester en wees op de aangename verhouding met het gemeentebestuur, onder andere nog ge- bleken bij het aanbieden van een legpenning ter gelegenheid van de radio-telefonische ver- binding tusschen Indie en het moederland. Vervolgens bracht spreker hulde aan zijn broer, dr. Gerard Philips, den mede-oprich- ter van het bedrijf, en aan alle andere mede- werkers. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat alien krachtig voort zullen werken aan den verderen bloei van de ondeneming. Nadat nog mr. H. F. van Walsum, secreta- ris der N.V. Philips' Gloeilampen-Fabrieken, het woord had gevoerd, werden bloemstuk- ken aangeboden. HET RIJK EN DE GEMEENTEN. De financieele verhouding. De vereeniging van Nederlandsche Ge- meenten heeft gerepliceerd op de opmerkin- gen van Minister de Geer ten aanzien van de berekeningen der resultaten van het wets- ontwerp in zake de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, mede in ver- band met de nadere mededeelingen van den Minister aan de Tweede Kamer. Inderdaad, merkt adrsssante op, doen zich bij de gemeenten Stiphout en Wehl verschil- len voor tusschen de cijfers van den Minis ter en die van adressante, welke. naar adres- sante gebleken is voor een deel moeten wor den toegeschreven wat Stiphout betreft aan een fout in de opgave dezsr gemeente, wat Wehl betreft aan een fout in de berekeningen van den Minister (in den staat, door den Minister overgelegd wordt vermeld dat deze gemeente slechts voor een garantie van 50 in aanmerking kwam, ter-vijl bij nader on- derzoek bleek dat dit percentage 75 moest zijn). Ook na elimineering van deze fouten blijken echter ten aanzien van die gemeen ten nog groote verschillen te bestaan. De oorzaak hiervan is te zoeken in de verschil lende methoden in de berekening van de op- brengst der gemeentefondsbelasting, reke- ning houdend met de aangebrachte klassifi- catie. De Minister heeft toch de opbrengst der fondsbelasting voor de verschillende ge meenten thans laten berekenen door „van een groot aantal gemeenten der 2e en 3e klasse, aan de hand van door de inspecteurs der di- catie te berekenen en dan het gevonden per centage op de gemeenten fespectievelijk van de 2e en 3e klasse toe te passen". De methode van adressante is evenwel een andere en meer reeele geweest, daarin is- niet gewerkt met aan geldmiddelen ontleende ver- houdingscijfers. Zij moet dan ook aan de door haar gepubliceerde cijfers als zou zij niet gaarne voor de absolute juistheid van eenig cijfer instaan evenmin als de mi nister dat kan voor zijn cijfers een hoogere waarde blijven toekennen dan aan die van den minister. Overigens zal, naar adressante' opmerkt, critiek op een bepaald cijfer niet de aandacht tnogen afleiden van de hoofdzaken. Hiertoe behoort o.a. dat een niet onbelangrijk aantal gemeenten reeds nu, en, meer nog straks bij de inwerkingtreding der wet, de maximale in 't wetsontwerp toegelaten heffing van 80 op- centen nabijkomen en ook daarboven zouden moeten gaan. Het is daarom dat adressante het in het wetsontwerp gestelde maximum blijft kenschetsen als een te scherpe limitee- ring van de gemeentelijke heffingsmogelijk- heid, zal de uitspraak der regeering zelve, dat het instituut van de gemeenten nog een groo te toekomst heeft, niet een vraag worden. CHAUFFEUR DOOR BENZINE- DAMPEN BEDWELMD. Zondagmiddag reed te Roosendaal ecu groote autobus van de Zuid-Nederl. Stoom- tramweg Mij. met voetbalsupporters op weg naar Bergen op Zoom door de Molenstraat, toen de chauffeur door benzinegassen be- dwelmd raakte. Nabij de Sint Jan aan de Markt, liep de wagen in snelle vaart en een groote draai langs het raadhuis op het woon huis der familie Laane toe en botste met he- vig geweld door de hekken voor de woning tegen de gevel op. IJzer en arduinen palen braken af. De auto werd zeer beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De chauffeur werd door een dokter behan- deld en later vervoerd. VERKEERSONGEVAL. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn op den hoek van den Coolsingel en de Aert van Nesstraat te Rotterdam 2 luxe-auto's te gen elkaar gereden. Beide zijn zwaar be schadigd. De 23-jarige J. A. v. R., uit de Korte Warande, die in een van de auto's zat, werd op straat geslingerd bn is in bewuste- loozen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Later kon hij naar huis worden vervoerd. Na de aanrijding is het publiek dusdanig om de gehavende wagens samengedrongen, dat de politie met geweld de straat heeft moeten ontruimen Daarbij is van gummistok en blanken sabel gebruik ge- maakt. NA DE RAMP VAN DE „SALENTO". Nog een opvarende van de IJmiudei reddingboot overleden. Gisteren is in het Burgerziekenhuis te Am sterdam overleden de roeier R. H. King uit IJmuiden, die in den laatsten Novemberstorm tijdens de pogingen om de opvarenden van het gestrande s.s. „Salento" met de reddings- boot omsloeg en eenige verwondingen aan het hoofd bekwam. Het slachtoffer laat een weduwe met e«p kind achter- - 4S0ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 16 April 1929. 3e Klasse 2e Ltist. S455 25.000 12128 5000 17370 1500 1084 6728 13268 1000— 1625 7734 400. 14890 20u.- 100- 4842 10346 19798 Priizjn v»n 45- 295 91 122 140 144 151 235 266 353 508 602 612 637 660 689 711 726 741 787 792 830 909 928 942 956 1014 1022 1064 1119 1124 1153 1221 1237 1315 1350 1386 1395 1397 1526 1565 1598 1624 1647 1716 1744 1849 1895 1897 1934 1976 2027 2031 2053 2161 2187 2268 2310 2350 2396 2453 2503 2530 2534 2535 2576 2618 2620 2702 2708 2750 2761 2794 2814 3034 3047 3132 3168 3174 3192 3248 3399 3413 3416 3444 3525 3566 3619 3641 3703 3723 3750 3786 3920 3931 3969 4037 4038 4141 4164 4169 4339 4340 4437 4455 4465 4193 4516 4619 4641 4729 4751 4769 4802 4863 4881 4891 4913 4926 4929 5012 5033 5094 5200 5225 5239 5395 5468 5513 5610 5613 5636 5668 5690 5743 5760 5843 5852 5894 5S96 5942 5970 5980 6071 6123 6225 6326 6328 6445 6482 6528 6532 6614 6705 6737 6824 6880 6891 7050 7109 7128 7136 7163 7«01 7207 7213 7218 7329 7374 7383 7393 7431 7503 7558 7574 7629 7655 7663 7717 7720 7915 7917 8049 8066 8069 8089 8106 8205 8228 8300 8302 8390 8485 8491 8569 8573 8575 8630 8710 8723 8744 8749 5797 8827 8869 8876 8878 8926 8958 8959 9002 9024 9025 9036 9108 9197 9198 9218 9240 9267 9281 9296 9382 8425 9451 9479 9508 9547 9554 9560 9564 9625 9715 9773 9917 9931 10012 10053 10061 10152 10208 10213 10300 10303 10425 10465 10470 10546 10552 10572 10600 10612 10631 10632 10648 10674 10687 10828 10895 10901 10952 11083 11161 11168 11180 11195 11238 11246 11371 11398 11400 11495 11499 11603 11613 11708 11712 11719 11734 11774 11782 11789 11790 11793 11858 12046 12049 12093 12130 12147 12192 12209 12247 12260 12291 12377 12384 12401 12500 12572 12606 12620 12666 12721 12800 12836 12849 12873 13046 13054 13072 13091 13107 13122 13239 13255 13289 13292 13299 13362 13460 13477 13502 13509 13562 13588 13646 13679 13682 13702 13712 13739 13792 13809 13924 13925 13927 14033 14148 14242 14272 14282 14302 14304 14313 14361 14377 14458 14499 14516 14599 14612 14615 14765 14826 14827 14901 14907 14969 14970 15023 15092 15111 15148 15187 15242 15374 15375 15383 15414 15470 15484 15493 15535 15627 15686 15687 15714 15716 15748 15838 15871 15910 15970 15984 16050 16061 16107 16201 16244 16267 16335 16355 16450 16460 16486 16547 16634 16671 16679 16695 16697 16756 16939 17054 17060 17099 17186 17213 17219 17373 17389 17400 17451 17506 17571 17588 17610 17717 17722 17749 17776 17778 17791 17803 17815 17967 17991 18020 18040 18117 18174 18233 18270 18324 18466 18656 18743 18744 18750 18889 18971 19101 19106 19145 19151 i92S7 19346 19425 19437 19520 19620 19625 19651 19672 19686 19717 19750 19758 19772 19807 19872 19883 19953 19995 20045 20087 20094 20102 20139 20188 20228 20276 20301 20336 20354 20375 20380 20427 20441 20597 20626 20641 20695 207 J 2 20813 20859 20892 20916 20957 n

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5