OAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN- Ifit het Parlemenf Buitenland No. 9® DIt nommer bestaaf nu 2 bladen Hondera een en dertigste Jaargang 1929 A&onnomcntsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootcre letters naar plaatsrulmtc. Brieyen franco N.V. Bock- en Handclsdr. v.Il Hcrms. Coster Zooifr Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. Direc'eur: C. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 1? APRIL Den Haag, 16 April 1929. De beide deelen van het Parkment zijn heden in vergadering bijeen gekomen en het laat zich aanzien, dat gedurende enkele weken aan beide zijden van het Binnenhof leven en beweging zal heerschen. De Eerste Kamer heeft heden in behandeling genomen het ontwerp tot wijziging van het Indische Regeeringsreglement, strekkend om een ver- andering in de verhouding in den Volksraad te bxengen in dien geest, dat de Gouverneur- Generaal het recht zal hebben naast vijf Europeesche leden, vijftien inlandsche leden van dat lichaam aan te wiizen. Bepaald is thans, dat de Gouverneur-Generaal er van elk ras tien zal kunnen aanwijzen. Oorspron- kelijk was door de regeerin? voorgesteld wat zij thans ook voordroeg. Een amendement van den katholieken afgevaardigde Feber had evenwel de verhouding gewijzigd, zooda* het inlandsch element niet de meerderheid zou vormen. Dit was wet geworden. doch had zoodanige intstemming in Indie teweeg ge- weeg gebracht, dat de regeering het wensche- lijk had geoordeeld op de zaak terug te ko- men en een wetsontwerp had ingediend om de oorspronkelijk bedoelde verhouding toch weer in de wet te brengen. In de Tweede Kamer is dit goedgekeurd, nadat o.a. de heer Feber zelf er voor had ge- sproken en gestemd! De Eerste Kamer heeft daarin geen reden gevonden om naar na kort beraad ja en amen op het voorstel te zeggen Zij is begonnen met een ongewoon uitvoerig afdeelingsverslag er over in het licht te geven dat natuurlijk door de regeering niet minder uitvoerig is beantwoord. Heden zijn de onen- bare beraadslagingen er over ingeleid door prof. De Savornin Lohman (C.H.) met een rede van meer dan twee uur, die op verschil- lende staatsrechteliike gronden het voorstel ontried. betoogde. dat het een eerste stap was tot liquidatie van ons koloniaal beheer en in strijd was met onze taak in Indie enz Hij ver- zekerde ten slotte, dat al zijn Chr. Historische medeleden er ook zoo over dachten en collec- tief tegen het ontwerp zouden stemmen De tweede spreker van gistermiddag was de heer Blomjous (R K), die het eveneens zeer diep ophaalde. het noodicr vond te be- toogen, dat Nederland en Indie elkaar niet missen kunnen en tot de slotsom kwam dat we ons niet moesten laten intimideeren door de mopperaars in Indie en er dus niet aan moesten denken het ontwerp, dat hun in het gevlei kwam goed te keuren. Morgenoehtend komt de heer De Mura'* (Vrijheidsb.) aan het woord Die zal wel an dere klanken laten hooren! In de Tweede Kamer heeft heden de heer Gerhard (S D.A.P.) zijn reeds zoo lang han gende interpellate over het ontslag van een hoofd van een bijzondere school te Murmer- woude gehouden. De zaak komt in het kort hierop neer, dat aan het hoofd willekeurig ontslag is verleend. en dat toen hij daarvan in beroeo kwam, er een andere commissie van beroep over de zaak heeft geoordee'd dan oorspronkelijk was overeengekomen Die an dere commissie was op de hand van het schoolbestuur, dat het ontslag had geoeven en het gevolg was, dat het schooHmofd op straat kwam te staan zonder dat hem trade ment of iets dergelijks was uitgekeerd Op het oogenblik schiint daar niets aan te doen, maar na een gedachtenwisseling tus- schen den minister Waszink, den interpellant en enkele andere onderwijsspecialiteiten is men ten slotte zoover gekomen. dat de minister in uitzichf stelde een Kon. Besluit. waarbij aan een schoolbesfuur het recht ontnomen zal worden een andere commissie van beroep dan oorspronkelijk was overeengekomen in een ontslagzaak te mengen Als aan dat Kon Be sluit nu maar terukwerkende kracht word! verleend, anders heeft het betrokken hoofd er noo- niets aan en blijft hij op een houtje klui ven! Daarna is de Kamer begonnen met de be handeling van het wetsvoorstel van den heer Van der Heuvel (A R.) c.s. om aan de fabrie- ken. die bietsuiker verwerken. steun te verlee- nen ten einde, nu de suikernrijzen op d wereldmarkt zoo laag ziin het ze mogeiijk te maken in het leven te bliiven. Bii het ontwern wordt voorgesteld aan de fabrieken een bii- slag te verleeren. die het mo<reliik maa'kt dat zii ten minste 17 per honderd Kilo maken Daalt de marktprijs danronder. dan zu"m zij uit de staaskas een bijs'ag kr»>en. die dan zoo groot is, dat de som van 17 wordt be- reikt. maar meer dan 1 50 zullen zij in geen geval ontvangen. De katholieke afgevaardigde Vos verklaar- de zich voor het voorstel. do"h de h"eren Van der Sluis (S D A P en Ebel (V D waarschuwden ernstig ten-en de dozen zeer sterk protectionisbschen maatregel Morgen voor/etting Qagelijksch over^icht. CHURGHIIL's MILLIOFNENREDE. Verlagmgen en besparingen; zijn millioenenrede een verkiezingsmani- fest? Churchill een gunsteling der dames! De conservatieven in Engeland kunnen juichen! Terwijl toch hun politieke tegen slanders op allerlei manieren de gebreken en onvolmaaktheden in het daglvht steklen, heeft Chur.hil! voor een dicht bezet huis Maaudaff zijn millioenenrede gthouden «n hij is niet minder dan ruim 2 Y* uur aan het woord geweest! En in die 2 Yi uur heeft Chur chill aangetoond, dat de regeering on- danks de algemeene staking in 1926, waar- van de gevolgen zich nog doen voelen een begrooting kon aanbieden, die met een, op soliede basis gevestigd overschot sloot. Uit den algemeenen toestand van handel, nij verheid, koopkracht en de inleggelden op de spaarbanken bleek, dat de gemeenschap er als geheel beter voor stond dan 5 jaar gele den en dat de rijkdom en de welstand van het land zich weer in opwaartsche richting bewogen. Als eerste gevolg van dien rijkdom en wel stand kan Churchill afstand doen van' de rechten op thee en suiker. Maar de grootste besparing was verkregen op de drie takken van bewapening, die na 1% millioen minder kostten dan bij het aftreden van de regeering van Mac Donald. Ook op de salarissen van ambtenaren en de algemeene openbare dien- sten was een bezuiniging van 514 millioen bereikt, niettegensiaande de bevolking met een millioen was toegenomen! Tenslotte deelde de minister mede, dat de gewone uitgaven geraamd zijn op 741.964.000 en de totale inkomsten op 753.940.000, zoodat het batig saldo zal be- dragen 11.976.234. Een belangrijke mededeeling was verder, dat Churchill den terugkeer tot den gouden standaard bepleitte. De nadeelen daarvan zijn sle- hts van voorbijgaanden aard, de voordeelen blijvend. Londen toch is nog steeds de grootste inlernationale markt en kan disconto's handhaven, die lager zijn dan in New York Het geldverkeer met Londen, dat na den oorlog zoo ernstig bedreigd werd, heeft de laatste jaren zijn historische taak weer herwonnen. Daarom vindt Churchill het wenschelijk, de gouden standaard weer in te voeren. Andere maatregelen, die de minister voor stelde, waren de verlaging der rechten op motorvoertuigen ten gunste der gebruikers, welke verlaging voor vrachtauto's nog met 25 zou worden vermeerderd, als ze voor zien waren van luchtbanden, waardoor de wegen gespaard worden; verder de verla ging van havenrechten ten bate der vissche rij en steun aan den landbouw. Worden al die maatftgelen doorgevoerd, dan ozu het overschot van bijna 12 millioen terugloopen tot 10 1/4 millioen. Tot zoover de eigenlijke rede van Churchill Natuurlijk moest hij kritiek hooren op zijn beleid en wel voornamelijk van Snowder en Llovd George. Snowden maakte de opmer- king, dat d- rede geen millioenenrede was, maar veel meer een verkiezingsmanifest. Het zelfde merkte ook Lloyd George op. Zouden beide politieke tegens'anders soms „nattig heid" voelen? Wellicht wel, want het valt niet te ontkennen, dat Churchill zeer handig met daden en cijfers gegoocheld heeft en daarmee heeft hij allereerst zijn eigen politie ke partij een groot voordeel bezorgd. Hij heeft veel huisvrouwen voor zich gewonnen door de invoerrechten op thee af te schaffen, door zijn verlaging der suikeraccijns verle- den jaar; verdei heeft hij de visschers en de landbouwers op zijn hand gekregen door zijn hierboven genoemde maatregelen. En met dat al verovert Churchill heel wat stemmen, di: straks bij den verkiezinnsstrijd aan andere partijen zouden zijn gekomen! VOLKENBOND. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De bezwaren van Bernstorjf tegen de agenda. In de tweede zitting van de voorbereidende ontwapeningsconferentie verklaarde graaf Bernstorff gisteren als eerste spreker, dat hij moest protesteeren tegen de voor'oopige agen da. Hij verzocht een stellig en definitief ant- woordt op de vraag of de commissie haar be sluit van 1928, volgens hetwelk thans de tweede iezing van de ontwapeningsconventie gehouden zou worden, geheel terzijde zou ste'len. Wanneer de tweede Iezing thans niet ge houden wordt, zal dit een verlies van prestige beteekenen, welk feit ook daardoor niet valt te ontkennen of weg te rtdeneeren, dat de commissie haar leedwezen over de onraoge- lijkheid van tweede Iezing onder de heerschen- de omstsndigheden, uit. Tot staving an deze redeneering las graaf Bernstorff't besluit van verleden jaar Maart voor, een besluit waaraan volgens spr. niet te tornen viel. De door voorzitter Loudon voorgestejde voorloooige agenda beteekent eenvoudig de hervatting en voortzetting van de eerste Iezing. Bovendien is het de speciale taak van de voorbereidende commissie om een oplossing te vinden voot het ontwapeningsvraagstuk. Van deze taak mag en kan de commissie geen afstand doen ten behoeve van welke dip'oma- tifke besprekingen dan ook. ofschocn spr. ook hun noodzakelijkheid heel goed inziet. Loudon's antwoord Loudon antwoordde, dat de opvatfing van Bernstorff ongetwijfeld op een misverstand bcrust, want de eerste Iezing is inderdaad af- j#rdau n h«t voorgwt«ld< wtrkprogram i» werkelijk een tweede Iezing, daar juist de be- langrijkste punten op de agenda geplaatst zijn, die tot nu toe onopgelost was gebleven De agenda betreft dus niet een voortzetting van de eerste Iezing, doch wel degelijk het be gin van de tweede. Gibson, de leider van de Amerikaansche delegatie, verklaarde, dat hij de opvatting van Loudon deelde en zei, dat wanneer men het eens was geworden over de betwiste pun- ten van de voorloopige agenda, de tweede Iezing nog slechts een kwestie van redactie van het ontwerp ontwapenings-conventie is. Critiek van Litwinof. Hierna onderwierp Litwinof de voorge- stelde werkmethoden van de voorbereidende ontwapenings-commissie aan een scherpe critiek en vcdedigde het tweede Russische ontv. apeningsvoorstel. Spr zei voorts, dat de conference een an- dc-reu weg meet inslaan, wanneer zij werkelijk een soort onfwapening wil bereiken. De moei- lijkheden der practische ontwaoening zijn grooter geworden, want sedert Engeland en Frankrijk het in deze kwestie eens zijn ge worden. zijn de tt( ns'e lingen tusschen hen en de Vereenigde Staten, alsmede Italie toe genomen. Litwinof eischte dan dat de practische ont- wapening niet alleen formeel op de agenda ceplaatst. maar ook terdege behandeld zou worden en hij lichtte dezen eisch toe met te wijzen op het weer toenemend oorlogsgevaar, dat alleen door een versneld tempo der ont- wapening te bezweren valt. Na de sluiting van het pact van Kellogg, dat, door Russisch initiatief nu reeds voor acht staten van kracht o-eworden is, en juist voor staten die zich in de meest bedreigde positie bevinden valt er geen reden aan te geven om de bespreking nog verder uit te stellen. Wanneer er weer uitstel komt zal de onderhavige bijeenkomst even onvruchtbaar verloopen als van het vorig jaar Litwinof steunde het voorstel om hH tweede Russische ontwerp als eerste punt op de agenda te olaafsen mede omdat alle punten die in het Duitsche memorandum voorkomen, er in genoemd worden. BELGI6. SPOORWEGONGELUK VAN DEN SNEL- TREIN PARIJS—BRUSSEL Dooden en gewonden Uit Brussel meldt men ons: De sneltrein van Parijs naar Brussel is nabij Hal bij Brussel in botsing gekomen met een goederentrein. Er zijn vele dooden en gewonden. Uit Amsterdam meldt men nader: Te Amsterdam is bericht ontvanfen, dat de Parijsche trein, die te 12.29 uur aldaar moet arriveeren, zonder de wagens van Parijs zal aankomen, wegens een botsing met een goe derentrein bij Hal. Het telegram vermeldt niet, dat een bot sing met den Parijschen trein zelf heeft plaats gehad, och zulks wordt wel waarschijnlijk geacht. Reeds 9 dooden en 23 gewonden. Geen Nederlanders onder de slachtoffers. De treinbotsing bij Hal heeft hedenenorgen ongeveer half zevtn plaats gehad. Voor zoo ver bekerd zijn 9 personen gedood en 23 ge- wond, van wie verscheidene personen ernstig Voorzoover valt na te gaan, bevinden zich onder de slachtoffers geen Nederlanders. De materieele schade is zeer belangrijk. ENGELAND. HET ONDERZOEK NAAR DEN BOMAANSLAG TE DELHI. De politie te Delhi en te Lahore zet het on- derzoek naar den bomaanslag te Delhi op groote schaal voort. Reeds meent zij te heb ben ontdekt, dat de hoofdzetel der anarchis- tische bewegir.g moet liggen in het Pensja- gebied met vertakkingen en onder-centrales in de verschillende provincies. m HET BRITSCH-AMEkIKAANSCHE VLOOTVRAAGSTUK. De corresp. van de Times meldt uit Geneve, dat tot nog toe noch officieele, noch vertrou- welijke besprekingen hebben plaats gehad tusschen lord Cushendun en Gibson, den lei- ders der Engelsche en Amerikaansche delega- ties met betrekking tot het vlootvraagstuk. DE KANSEN DER PARTIJEN BIJ DE VERKIEZING. Op de Londensche effectenbeurs waar de partijen elken dag hun noteering in verband met de kansen bij de verkiezing krijgen, zijn de papieren van de conservatieven na Chur chill's begrooting gestegen. Aan het einde van den dag gaf men aan de conservatieven 278—282 zetels (Vrijdag: 273276), aan de arbeiderspartij 249252 (Vrijdag: 253256) en aan de liberalen 82—86 (Vrijdag84—87). DE „LEKKAGE"~BIJ SCOTLAND YARD. De hand van Moskou? Het onderzoel^ der autoriteiten naar de „lekkage" bij Scotland Yard, het uitlekken van staatsgeheimen in verband waarmee een inspecteur en een brigadier van de „special branch" (de politieke afdeeling) van het Lon densche hoofdbureau van politie geschors' zijn, duurt nog steeds voort. Uit dt btricbtcn in •ommige Engekche bla den valt op te maken, dat de uitgelekte ge- heimen ten goede zouden gekomen zijn aan de Russische communisten en Britsche troe penbewegingen zouden betroffen hebben. De inlichtingen zouden via een anderen staai naar Moskou zijn opgezonden. Volgens een andere Iezing zou het geval aldus in elkaar zitfen: Al meer dan drie jaai lang zijn de communisten bezig te trachten de Britsche soldaten op te ruien Bepaalde regi menten zijn herhaaldelijk verplaatst, maar nauwelijks waren zij op hun nieuwe bestem ming aangekomen of de communistische pro- pagandisten waren er ook al. De politieke afdeeling van Scotland Yard kon de schuldi gen maar niet ontdekken tot een inlichting, die door een bekend communist aan den in lichtingendienst van het departement van Oorlog zou verstrekt zijn, verdenking deed ontstaan omtrent de vermoedelijke bron. Ver tegenwoordigers van een vreemde mogend heid zouden zoowel met ambtenaren van de politieke afdeeling als met Britsche commu nisten in verbinding hebben gesjaan. Dan is er ten slotte in verband hiermee nog een verhaal van een som van 40.000 pond sterling, die in Februari 1928 uit Mos kou via Amerika naar Engeland zou gezon den zijn voor „Russische uniformen", waar mede communistische organisaties in Enge land zouden worden uitgerust. Slechts een em puiaisaq oz oim jooa 'uouoSuop [aop up[?[ ren, hebben die uniformen ontvangen. Wat is er met de rest van het geld gebeurd? wordt er nu gevraagd. Het verband tusschen die uniformen en de propaganda onder de Brit- sche militairen wordt ietwat duidelijker als men weet dat onlangs communistische pro pagandisten in Russische uniformen gek'eed, in het militaire kamp van Aldershot hun leer stellingen trachten te verkondigen FRANKRIJK. POKKEN AAN DE WESTKUST. Vaccinedwang Wegens het heerschen der pokken aan de kust van Normandie en Pas de Calais heeft de Fransche regeering aan de directie van de Engelsche Zuidelijke Sroorwegmaatschappij, die de veerdiensten op Duinkerken, Calais er, Boulogne onderhoudt, laten weten, dat van Donderdagmorgen af, in genoemde havens geen passagiers zullen toegelaten worden, die. niet in de twee laatst verloopen maanden op- nieuw gevaccineerd zijn. De booten zullen voorts de quarantainevlag moeten voeren en de bemanning moet zich het allereerst aan hervaccinatie onderwerpen. Deze maatrege len gelden nog niet voor de luchtvaartverbin- ding CroydonLe Bourget, omdat Parijs nog vrij is. Een ander bericht meldt, dat de vaccinatie- order uitgebreid is tot alle Fransche havens en dat ook de vliegtuigpassagiers er onder vallen. MacDonald zal vandaag in het La- gerhuis aan minister Chamherlain eenige vragen nopens deze plotselinge verordenin- gen stellen. De Fransche maatregelen tegen pokken uit Engeland. Engelsche zeelieden aan pokken ge- storven. Het bericht. dat de Fr. regeering krasse maat regelen heeft genomen om alle mailbooten uit Engeland onder quarantaine te stellen en van alle passagiers te eischen, dat zij binnen de laatste twee maanden tegen pokken zijn inge- ent, heeft veel opschudding verwekt. Op de reisbureau's zit men met de handen in het haar; ook de besturen van de spoorwegmaat- schapoijen, die verwachten, dat het reizigers- verkeer van 95 pet. zal verminderen. De toe- stand wordt ingewikkeld, cmdat de stroom van Amerikaansche toeristen is begonnen en 75 pc'. van hen, die het vasteland willen be- zoeken. eerst naar Engeland gaan. Het Brit sche ministefie van volk'-gezondheid heeft zich niet over de zaak willen uitlaten Het naspoortenbureau is nop n-et officieel van het Fransche besluit verwittigd. Tengevolge van het uitbreken van pokken op de Tuscania, wier passagiers werd toege- staan Engeland binnen te komen, zijn reeds 7 personen pestorven. Het waren a'len leden van deb emanning. De zevende is gister te Brighton overleden. zaak nog niet uitgesproken. Ingeval ook de Fransche regeering Trotski's verzoek zou weigeren, zou hij Luxemburg of Zwitserland als verblijfplaats willen kiezen. j GRATIE VERLEEND. Twee jaar geleden heeft de jonge gravin De Janze men zal zich mogeiijk iets van het geval herinneren omdat het destijds veel perucht heeft gemaakt in het Noorder-sta- tion te Pariis een moordaanslag gepleegd op De Trafford, een iongen Engelschman.'wiens familie een huwelijk met de gravin in den weg stond. Na den aanslag, waarbij de jongeman niet levensgevaarlijk werd gekwetst, heeft de jonge vrouw het wapen tegen zich zelf ge- keerd, maar ook zij, hoewel zwaar getroffen, heeft het leven eraf gebracht. Gravin de Jan ze, wier echtscheiding zij was getrouwd inmiddels was uitgesproken, werd voorwaar- delijk tot zes maanden gevangenis veroor- deeld. President Doumergue heeft nu deze veroor- deeling te niet gedaan en de jonge vrouw gratie verleend. TROTSKI NAAR FRANKRIJK? Trotski zou Maandag den leider der Fran sche Trotskii'sten, Soewarin, telegrafisch ver zocht hebben, stappen te willen doen tot he' verkrijgen van een vergunning om in Frank rijk verblijf te mogen bouden Zooals bekend. heeft de rranechc reaeering nch over dew ANTI-DUITSCHE ZAKKENROLSTER Een Duitsch handelsreiziger te Parijs maakte kennis met een lief Fran^aisetje, dat hem zeer bekoorde. Van louter bewondering ontging het hem dat het meisje op een kwa-; den avond zijn portefeuille met eenige dui-- zenden franken uit zijn binnenzak wegnam. Achteraf werd de dievegge gelukkig gepakt. Voor den rechter verklaarde zij met tranen in de oogen dat zij zoo'n hekel aan de Duit- schers had, dat ze er geen bezwaar in zag hun schade te berokkenen. Zij was uit het de partement du Nord afkomstig, waar het Duit sche leger vijftien jaar geleden duchtig had huisgehouden. Haar dorp hadden de Duit sche soldaten in brand gestoken en zij zelf was door hen op grove wijze beleedigd. Zij zwoer toen zich bij de eerste de beste gelegen- heid te wreken. Vijftien jaar heeft ze moeten wachten;toen volstond ze met een willekeurigen Duitscher van zijn portefeuille te ontdoen. De president van de rechtbank aanvaardde de Iezing niet. Ten eerste geloofde hij haar niet, ten tweede vond hij haar niet steekhou- dend. Het gaat niet aan, meende hij, op der- gelijke wijze een oorlogsveete uit den weg te ruimen! En het meisje werd tot drie maanden hech- tenis veroordeeld. DUITS GHL AND. MISDAAD IN EEN TREIN? Bij aankomst van een trein aan het Pots> darner Bahnhof te Berlijn is Maandagavond in een coupe tweede klasse een 22-jarig meisje dood op den vloer aangetroffen. Volgens een geneesheer is het meisje door vergiftiging overleden. De ouders gelooven niet, dat er reden bestaat voor opzet en vermoeden, dat het meisje het slachtoffer van een misdaad i? geworden. EEN VROUWEL1JKE ROOVER Maandagnacht werd een vrouw, die op het Bliiderplein te Berlijn een ververschingssalon drijft, op de trap van haar woning in de Fiirbringerstrasse overvallen door een roo- ver, die haar de geldtasch met 300 mark ont- rukte en aan den haal ging. Op het hulpge- roep van de bestolene schoot een politieagent toe, die den dief wist te grijpen. Op het poli- tiebureau bleek toen, dat de dief een als man verkleede vrouw was, de 23-jarige Gerda R., die eenigen tijd bij de beroofde in dienst was geweest. ITALI8. KONING VICTOR EMANUEL BEZOEKT NEDERLANDSCH PAVILJOEN OP DE JAARBEURS TE MILAAN. De Koning van Italie bezocht gistermid-' dag het Nederlandsche paviljoen op de Jaar- beurs te Milaan. Z. M. werd rondgeleid door den consul-generaal De Visser en door den vertegenwoordiger van het Koloniaal Insti- tuut, den heer Utermark. De koning betoonde bijzondere belangstel- ling voor de afdeeling Kolonien. DE F 14 EN HAAR BEMANNING GEeERD. Verleden jaar Augustus is de duikboot E 14 bii maritieme oefeningen bij de Brioni-: eilanden, op de kust van Istrie, door een tor- pedobootjager geramd en gezonken. Men is dad.lijk aan het werk gegaan om de boot te lichten en was daarin reeds binnen ander- halven dag geslaagd, doch de bemanning bleek helaas om het leven te zijn gekomen, gestikt door de ontwikkeiing van chloorwa- terstof. Er was zeewater bij het zwavelzuur van de batterijen der accumulatoren geko men en het zout daaruit had met het zwaveb zuur het doodelijke gas gevormd. Toen de boot gelicht was, bleken de 227 opvarenden als ware helden op hun post gestorven te zijn. Van een paniek aan boord was geen sprake geweest. Ieder bevond zich waar hij wezen moest. Uit het dagboek van luitenant ter z^e Rotta bleek, dat de opvarenden tot het laatst toe een verheven kalmte bewaard had den en hun gedachten hadden laten verwijlen bij God, gezin en vaderland. De marine-orders bevatten een koninklijk besluit, waarbij de zilveren medaille voor mi litaire verdienste wordt gehecht aan de vlag van de F 14 voor de stoicynsche geestkracht van de bemanning, welke een schitterend voorbeeld is van militaire deugd. Tevens wordt de zilveren medaille verleend aan de nagedachtenis van luitenant ter zee Isidore Witl, den commandant van de boot, en de bronzen medaille aan de nagedachtenis van den marinier Fasulo en den radiotelegrafist T. HET BROODFEEST. Zaterdag, Zondag en Maandag zijn weei overal in Italie de kleine broodjes verkocht ten bate van Pro Oriente, de vereeniging, die in 1922 is opgericht ter verbetering van de moreele en de materieele positie van de Italia- nen in het buitenland en met name in het Oosten. De Dopolavoro en andere organisa ties hebben krachtig meegewerkt om den ver- koop te bevorderen. Daarbij wordt tevens propaganda gemaakt voor" het brood als volksvoedsel en tegen verspilling van brood. I* vwachillende achouwburgen te Rome i* COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1