RadioErafisch Weerbericht. AGENDA. Stadsnieuws Luchtvaart Binnenland Woensdag 17 April. 2 tiur en 7.30 uur, Victoria Theater, Het .Circus. 7.30 uur, Cinema Americain, De Dochter van den Sheik. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop Theater, De Gemaskerde Dame. 7.30 uur, Victoria Theater, Het Circus. Donderdag 18 April. 7.30 uur, Cinema Americain, De Dochter van den Sheik. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop Theater, De Gemaskerde Dame. 7.30 uur, Victoria Theater, Het Circus. 8 uur, Dancing Harmonie, rede prof. mr. C. W. de Vries uit Rotterdam, voor „Mercu- rius". Zaterdag 20 April. 7.30 uur, Harmonie, Uitvoering gymn. vereen. Turnlust. Maandag 22 April. Verloting Rem. Geref. kerk. 8 uur, Luth. kerk, psychometrische experi- menten door mevr. Akkringa. 8 uur, Groote kerk, Concert ten bate van oprichting van een orgel in het Stadszieken- huis. 8 uur Luthersche Kerk, Psychometrische bijeenkomst, Mevr. Akkringa. een tooneelstuk vertoond van pastoor Galloni, den militairen aalmoezenier, die indertijd den stoot tot de oprichting van Pro Oriente heeft gegeven. Dit stuk, Ons Brood geheeten, be- handelt in drie bedrijven op allegorische wij- ze het zaaien van het graan, de oogst en het broodverbruik. Tevens hebben de dagbladen cn de redenaars de bevolking nog eens herin- nerd aan Mussolini's woorden: Bemint het brood, het hart van het huis, de geur van de tafel, de vreugd van het gezin; Eerbiedigt het brood, het zweet des aan- schijns, de trots van den arbeid, de zang van de zelfverloochening' Eerst het brood, de roem der velden, de reuk van het land, het feest des levens; Verspild geen brood, de rijkdom van het land, de geurigste gave Gods, de heiligste prijs van den menschelijken arbeid. GIFTEN AAN DE SCHATKIST. Graaf Lodovico Mazzotti Biancinelli heefi onlangs aan den minister-president drie mil- lioen lire in staatsschuldbewijzen en 400.000 lire in geld toegezonden ten bate van de 6chatkist. Hiervan is een millioen staats- schudbewijzen gestort in de amortisatiekas, een millioen bestemd voor steun aan de be- vrijde gebieden, een half millioen voor de na- bestaanden der gesneuvelden en de rest voor andere werken van steun en liefdadigheid van het regime. De bladen bevatten nog telkens om de drie of vier dagen lijsten met giften voor deschat- kist. PORTUGAL. EEN SAMENZWERING TEGEN DE REGEERING VAN PORTUGAL? Een officieus bericht van de Portugeesche ,-egeering meldt, dat Antonio Maria Da Silva en een aantal andere leidende politieke persoonlijkheden in verband met het ontdek- ken van een samenzwering tegen de regeering zijn gearresteerd. NOORWEGEN. SCHIP VERMIST. De in Zuid-Georgie gestationneerde En- gelsche walvischvaarder Southern Sky word! sinds drie dagen vermist. Men vreest, dat het schip, dat 12 Noren en een Engelschman aan boord had, vergaan is, daar er in deze streek een storm gewoed heeft en er wrak- dukken zijn aangespoeld. AMERIKA. DE OPSTAND IN MEXICO. Sinaloa geheel van rebel!en gezuiverd. De Londensche bladen melden uit Mexico dat de opstandelingen de stad San Bias in den staat Sinaloa hebben ontruimd. De staat Sinaloa is thans geheel van rebellen gezui verd. Generaal Calles heeft aan generaa! Almazan opdracht gegeven nu de campagne tegen de rebellen in den staat Sonara te lei- den. Men rekent er op dat generaal Cardenas de stad San Bias zal bezetten. EMMABLOEMCOLLECTE. De jaarlijksche verkoop van de Emma- bloem ten bate van de tubirculoselijders van alle gezindten zal dit jaar in onze stad op Maandag 22 April a.s. door de commissie tot bestrijding der tuberculose van de afdee- ling Alkmaar van de N.H. vereeniging „Het Witte Kruis" worden gehouden. Hiertoe is de hulp noodig van een groot aantal dames-verkoopsters die met geestdrif- tige toewijding dien dag een zoo groot mo- gelijk aantal beurzen zullen willen laten le- digen in haar collectebussen. De commissie roept thans datnes op ouder dan 16 jaar die zich Maandag 22 April a.s. met den verkoop van de Emma- bloem wilen belasten en zich kunnen opgeven bij mevr. Van Houweninge, Kennemerpark 25. LEGATEN. Mej. Niesje Bruin, weduwe van den heer C. Sluis. eerder van J. Ruiter Pzn., overleden te Bergen (N.-H.) heeft aan de Ned. Herv. Kerk en tevens aan de Diaconie te Ven- huizen elk een som van twee duizend gulden vermaakt; alles vrij van successierechten. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 7.28 uur licht »P- TWEEDE LUSTRUM BURGERWACHT. Feestelijke herdenking en prijs- uitreiking. In November van het vorige jaar werd alom in den lande het 10-jarig bestaan her- dacht van de Burgerwachten, die in de No- vemberdagen van 1918 werden opgericht. Ook in Alkmaar werd in die dagen een af deeling opgericht; de feestelijke herdenking echter was uitgesteld en is eergisteren (Maandag) avond gevierd in een der boven- zalen van „De Unie". C Zag er ook inderdaad feestelijk uit. Op de tafels prijkte de witte ornatus, de blije narcisbloem, de bode van de naderende lente; en helder blonk het krLtal van de glazen, waarin even later de feest-drank zou fonkelen. Op een tafel prijkte de prachtige collectie prijzen, verbonden aan de onderlinge schiet- wedstrijden, welke door de vier secties der Burgerwacht, n.l. Het Politiecorps, Nimrod, Alcmaria en Wilhelm Tell, gehouden zijn. Onder een donkere palm prijkte het borst- beeld van onze koningin, getooid met de oranje-sjerp. De bijeenkomst werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van kapitein Haremaker, toegevoegd officier aan de Inspectie der bur gerwachten in Noord-Holland, en van den waarnemend commandant, den heer D. Saal. Door den voorzitter van de Commissie tot regeling der onderlinge schietwedstrijden, den heer A. Boersen Sr., werd de avond ge- opend met een woord van welkom aan alien, bijzonder aan kapitein Haremaker en den heer Zoll. Spr. bracht dank aan alien, die tot het slagen van dezen avond hadden medege- werkt; het organiseeren van dezen avond was een zware taak, daar de financieele toestand van de Burgerwacht niet al te gunstig was. Spr. hoopt, dat deze avond zal leeren. dat het niet waar is, hetgeen men zoo vaak zegt. dat de Burgerwacht slaapt, 10 jaar lang lieett de Burgerwacht gewaakt; door nieuwe krachten in het bestuur ontston- den nieuwe uitgangspunten, terwijl ook het aantal geoefende leden toenam. Dank bracht spr. aan den Commissaris van Politie voor de steeds betoonde mede- werking en spr verzocht den heer Zoll deze woorden aan den C. v. P over te brengen. Voorts bracht spr. in herinnering, hoe de afd Alkmaar tijdens het ambt van Burgemeester Ripping, door diens krachtige medewerking, werd opgericht. Onze burgemeester aldus spr. kan zoo noodig, rekenen op een keur- bende van mannen, die trouw zijn aan Vorstin en Vaderland Spr. eindigde met den wensch, dat deze avond lang in ieders herinnering mag blij- ven voortleven. (Applaus). De voorzitter van de Alkmaarsche Burger wacht, de heer G. W. de Munk, herinnerde hierna aan het 10-jarig bestaan, waarmede de eerste mijlpaal in de geschiedenis van de afdeeling is bereikt. Niet steeds bloeide de Burgerwacht, de laatste twee jaren was zelfs steun noodzake- lij-k om de noodige uitgaven te dekken. Het royaal teekenen op de inteekenlijsten door de donateurs bewijst dezen avond ech ter, dat de Burgerwacht de Alkmaarsche burgerij nog zeer ter harte gaat. Met genoegen constateerde spr. dan ook den bloei van de Burgerwacht, wat het aantal geoefende leden betreft. reeds vier secties zijn thans bij de afd. aangesloten. Spr. bracht dank aan den wakkeren voorzitter van de schietcommissie en hoopte, dat hij nog lange jaren, bijgestaan door een secretaris, dit ambt mag bekleeden. Met den wensch, dat de Burgerwacht in de komende 10 jaar steeds in bloei mag toenemen, eindigde spr (Applaus) De heer Boersen bracht hierna dank aan alien, di*3 door hun gaven sympathie met de Burgerwacht betoond hebben, dank aan de pers voor beker en lauwertak, en aan de heeren Saal, De Graaf en den burgemeester voor de geschonken medailles. Wanneer spr. iemand mocht vergeten heb ben, dan brengt spr. ook dezen hartelijk dank voor de medewerking aan het welslagen van dezen feestavond. (Applaus). De heer Zoll, Inspecteur van Politie, bracht namens den C. v. P., die verhinderd was, diens dank over voor de uitnoodiging. Spr. feliciteerde de afd. met haar 10-jarig be staan en uitte den wensch, dat het ledentai het volgende decennium niet alleen mag ver- dubbelen, doch verdriedubbelen. (Applaus). De heer Boersen dankte den heer Zoll voor diens woorden van gelukwensch en hoopte, dat de politie meer vrijheid krijgt om te oefe- nen en ook om de oefeningen te Limmen en te Overveen te kunnen meemaken. opdat zij zoodoende in de gelegenheid worde gesteld. ook daar de lauweren te oogsten, welke zij hier geoogst hebben. Toespraak door den heer Haremaker. Kapitein Haremaker uitte zijn genoegen, dat hij thans reeds 9 jaren aan den Inspec teur der Burgerwachten in Noord-Holland is toegevoegd. Spr. heeft steeds het wel en wee der B W.-en meegemaakt en weet uit erva- ring, met welke moeilijkheden men steeds te kampen had. Door de volledige harmonie, die steeds op de vergaderingen heerschte, heeft spr. echter steeds aangenaam met het bestuur samen- gewerkt. Zeer terecht, aldus vervolgde spr vieren we vanavond een feestavond door de plech- tige herdenking van het 10-jarig bestaan Zoolang de regeering de noodzakelijkheid van de B W. inziet, zijn wij, als regeerings- getrouwen verplicht de regeering te steunen We zijn ook verplicht te zorgen, dat de in- nerlijke kracht van de B. W. blijft bestaan en wordt versterkt. We zien thans terug op een 10-jarig tijdvak, dat de B W nooit daad- werkelijk is behoeven op te treden, doch ook het feit, dat de B. W er al dien tijd geweest is, is van groote prdventieve beteekenis Op de eerste plaats wenschen we natuurlijk alien van harte, dat het nimmer behoeft te ge- schieden, dat de B W. moet optreden; op de tweede plaats echter mogen de B. W -ers. omdat het gevaar minder dreigt, niet gaan verslappen. De opleving in de Alkmaarsche afdeeling bewijst gelukkig, dat men door- drongen is van die diepere beteekenis van de B. W Deze schietwedstrijd is een gelukkig teeken. omdat men daardoor toont te be- grijpen, dat ieder geoefend lid een kracht is voor de B. W. Men moet er ook steeds voor durven uit- komen, dat men lid van de B. W is en voor- al de jongeren ook trachten te doordringen van de groote beteekenis ervan. Een woord van^ huide bracht spr. hierna aan den voorzitter. den heer G. W. de Munk, die ondanks de geringe belangstelling de B. W. steeds krachtig in stand wist te hou- den. Spr. uitte de beste wenschen voor de komende tien jaar en bracht dank aan alien, bestuur, commandant en leden voor alles, wat zij voor de B. W. hebben overgehad en voor hun krachten, die ze voor de vereeni ging hebben eeoresenteerd. Moge. aldus be- sloot spr., de afd. steeds in kracht en bloei toenemen, dan ben ik overtuigd, dat de Alkmaarsche Burgerwacht, indien de nood- zaak zulks mocht eischen, een zeer goede en parate afdeeling zou zijn. (Applaus). De heer De Munk zeide geen woorden te kunnen vinden, om den heer Haremaker te danken voor alles, wat hij door zijn raad en daad Voor de B. W. gedaan heeft. Nadat door alien staande het Wilhelmus was gezongen, onder pianobegeleiding van den heer Ko Bottemanne, was de prijsuitrei- king aan de orde. Prijsuitreiking. Op verzoek van den voorzitter werden door kapitein Haremaker de prijzen uitge- reikt. Eere-wedstrijd. Eerste en eereprijs, zilveren beker, aange- boden door de directie van het Noord- Hollandsch Dagblad, behaald door het poli tiecorps. Kapitein Haremaker bracht zijn bijzonder hartelijken dank voor de medewerking van de directie van het N. H. D., welke bleek uit deze buitengewone wijze, waarop zij haar belangstelling in de B. W. heeft getoond. Voorts prees spr. de samenwerking tus- schen B. W. en politie. 2de pr. medaille, aangeboden door com mandant Saal, Alcmaria. 3e pr. medaille, aangeboden door den heer A. Boersen, Nimrod. 4e pr. medaille, aangeboden door de B. W. Alkmaar, Wilhelm Tell. Hoogste korpsschutter de heer Jb. Plas. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, LANGESTRAAT 85. Geopend op werkdagen van 1010 uur. 's Maandags van 2—10 uur. Het is in den tegenwoordigen tijd noodzakelijk om papieren van waarde Brand- en INBRAAK- vrij op te bergen. De FIRMA DE LANGE DE NI0RAAZ te Alkmaar verhuurt loketten vanaf f 6,— per jaar, die aan deze eischen voldoen. J ub ileum wedslrijd. 1. Medaille, aangeboden door Burgemees ter Wendelaar; H. Rijkenberg met 48 van de 50 te behalen punten. 2. Medaille, aangeboden door den heer De Graaf; Tin v. d. Aakster. 3. Medaille, aangeboden door de B. W.; A. J. Genefaas. Eerewedslrijd-Vrije Baanwedstrijd. Ook aan de directie van de Alkmaarsche Courant, aldus de heer Haremaker paste een bijzonder woord van dank voor de beschik- baar gestelde lauwertak, die als le pr. be haald is door den heer G. Doeschot met 105 punten. 2e pr. Medaille, aangeboden door den heer G. W. de Munk; H. v. Galen, 103 punten. 3e pr. Medaille, aangeboden door de B W.; O. Haasbroek 99 punten. Personeele wedslrijd 1. J. Besteman; 2. A. J. H. Genefaas; 3. H. Rijkenberg; 4. Th. v. d. Aakster; 5. A Boersen; 6. J. Buis; 7. Jb. Pla's; 8. H. Kap- tein; 9. K. J. v. d. Brink; 10. J. Florijn; 11 H. Lieshout; 12. Volbeda; 13. Staats; 14 Vogelpoel; 15. H. v. Galen; 16. J. Kohne. Deze prijzen bestonden alle uit luxe en huishoudelijke artikelen. Klasse C. 1. A. A. Florijn; 2 D. Haasbroek; 3. Web ster; 4. H. de Vries; 5. Th. v. d. Aakster; 6. Ko Bottemanne; 7. G. W. de Munk. Klasse C II (Wilhelm Tell). 1. J. Dingerdis; 2 P. v. Diepen; 3. A. Boersen Jr.; 4. J. Kapiein; 5. J. Sanders; 0 H. Appelman; 7. S. Bloothoofd; 8. W. Boots; 9. J. Huiberts; 10. P. de Lange; 11 P. v. d. Bosch; 12. Th. v. d. Kamer; 15 S. Veel; 16. N. Termaat; 17. J. Stam; 18 Fran sen; 19. A. Besteman; 20. G. Bek; 21 N. Bloothoofd; 22. J. Zentveld. Vrije Baan-wedstrijd 1. Th. v. d. Aakster 79 p.; 2. G. Doeschot 77; 3. H. Lieshout 77; 4. J. Besteman 76; 5. J. Florijn 76; 6. D. Haasbroek 76; 7. Jb Plas 75; 8. A. Genefaas 75; 9. A. Boersen Sr. 74; H. v. Galen 73 p. Met een onuitputtelijke vindingrijkheid wist de heer Haremaker op waarlijk geestige wij ze de prijzen uit te reiken en deze anders zoo dorre formaliteit op aangename wijze te doen passeeren. Aan het einde van de prijsuitreiking geko- men, spoorde kap. Haremaker de leden aan op den ingeslagen weg voort te gaan. Spr hoopte, dat de herinnering aan dit 10-jarig bestaan bij de leden lang mag blijven voort leven, en zij alien steeds van de ernstige be teekenis van het lidmaatschap van de B. W. mogen doordrongen zijn. (Applaus). De heeren Boersen en Genefaas dankten den heer Haremaker voor de wijze, waarop hij de prijzen heeft uitgereikb. Met een toepasselijk woord werden hierna door Commandant Saal insignes uitgereikt, voorstellende het wapen van Alkmaar met de initialen 5(urger)lF(acht)/l(lkmaar). Tijdens het gezellig samenzijn, dat hierna volgde werd menig lied gezongen en menig glas geledigd, onder het uitsnreken van har- teliike wenschea De bibliotheek werd met de volgende wer ken uitgebreid: Oorspr. Nederl. romans. B 90.1 ve C. J. A. van Bruggen. De verla- ten man. C 26 v E. Claes. De vulgaire geschiedenis van Charelke Dop. F 40.5 le Magda Foppe. Levensmei. H 55.2 Charlotte van Herwerden. In den voorhof. H 11.8 J. Haardt. Matella (G.) H 85 mo Thtrese Hoven. Moeder, familie- roman der Schonwerths (G.) J 44.5 L. Jonker. Harm', boer'nlev'n an de Riest. In het Nederl. vertaalde romans. A 34 h J. Anker Larsen. Heiliging. B 21.7 ra Florence L. Barclay. De raderen van den tijd. C 34 t J. Conrad. De typhoon. D 87.5 O. Duhamel. Lief en leed van twee kleine jongens. G. 43.5 h Elinor Qlyn. Het huwelijk van lady Tancred (G.) H 21.gz K- Hamsun. Zwervers. H 55.5a R. Herzog. De adjudant (G.) K 71.3 Alexandra Kolloniay. De man- K 85 Th. P. Krag. Ada Wilde (G.) O 34.5 du E. Ph. Oppenheim. Het dubbel- leven van mijnheer Alfred Bur ton. (G.) O 34.5 g E. Ph. Oppenheim. De gruwelijke waanvoorstelling van Dr. Londe (G.) i S 93.5z R. Stratz. Zijn Engeische vrouw (G.) T 29 s E. Temple Thurston. Sally Bis- hof. (G.) W 50 f. E. Werner. Fata-morgana. (G.) W 66 Kate Douglas Wiggin. Een moe der gezocht. Engeische romans. 823 H 93 m Fannie Hurst. Mannequin. 823 M 84.5 R. H. Mattram. The Spanish farm. 823 S 62.2 U. Sinelair. Oil! Duitsche romans. 833 H 55h R. Herzog. Hanseaten. (G.) Wetenschappeiiike werken. 136 R 5g F. Roelsen J. v. d. Spek. Hand- leiding voor psychologisch onder- zoek op de school. 180 K 96 KKidper. Vier voordrachten over Plato. 329 B 960 (broch) H. Burger. Open brief aan den minister van Buitenland- sche Zaken betrefffende een ver- drag met Belgie. (G.) 331 M 20 Hendr. de Man. Arbeidsvreugde. 570.2 B 45m B. Berg. Met de trekvogels naar Afrika. 607 B49 49 J. van Rein. De vrouw op kan- toor. (Morks' beroepsbibl.) 612 V 91 (broch.) E. de Vries. De beteeke nis van ons gevoelszintuig. (G.) 794 S 80 B. Springer en H. de fongh. Dammen, damstudies en analyses. 929 B 64 P. C. Bloys v. Treslong Prins en J. Belonje. Genealogische en he- raldische*gedenkwaardigheden in en uit de kerken der provincie Noord-Holland. Dl. 12. Tijdschriften. 6.T.23 Jeugd en beroep. Jrg. 1928. (G.) Geschenk. NED. VEREENIGING VAN DEN VOLKSZANG, AFD. ALKMAAR. Over het gelaat des penningmeesters streek een genoeglijke glimlach, want de oogst was groot, er kwam geld in het laadje. en wat is Volkszang zonder geld; als de ronde schijven niet binnenkomen in overvloedige mate, kan er voor het mooie Hollandsche Lied niet voldoende propaganda gemaakt worden; wij onderstrepen dus nog eens die aloude waarheid, „geld is de ziel van de negotie". Na deze uiterst materialistische beschou- wing, die ons uit de pen moest vloeien, gaan wij over tot het bespreken van den avond zelf; wij gelooven, het is niet te veel geze J, Volkszang kan in alle opzichten tevreden zijn. Wat was dat een feestelijk gezicht, zoo'n eivolle zaal. alle aanwezigen in spanning, wat het programma geven zou; nu dat zat lang niet kwaad in elkaar; mevrouw J Pries- terMeuleman met haar gevoelige stem zong ter afwisseling eenige liederen en bracht alien onder de bekoring van haar fraaie voordracht: ,.Kling Klang Klokkebei" van Cath. van Rennes voldeed al bijzonder. Het nummer: Liederen in Geederdracht uitgevuerd door dezelfde dames, die zich een voorgaanden keer reeds zoo verdienstelijk te- genover Volkszang hadden gemaakt. sloeg eveneens in; de dames hadden zich heel wat moeite getroost, om de liedjes zoc goed mo gelijk te doen slagen, en dat is gelukt; zij die hen daarbij hebben geholpen, hadden in alle opzichten eer van hun werk. Een apart woord zij hier op zijn plaats voor dit pittige declamatricetje, mejuffrouw Nel Klerk, die met haar guitige voordracht „Kees vertelt" in West-Friesch dialect de zaal deed daveren van den lach; zoo jong, en dan een dialect beheerschen, zoo dat men een groot publiek onder de bekoring er van brengst, dat belooft wat voor de toekomst. Onze leider, de heer K. Sixma omrankte dat alles met zijn als altijd voortreffelijke leiderschap en zijn genoegelijke gijn, waar- door die intieme sfeer onstaat, zoo eigen aan de avonden van Volkszang. Het machtige aantrekkingspunt op het pro gramma was de verloting; tal van fraaie prijzen waren hiervoor beschikbaar gesteld; het hartelijk woord van dank, dat de heer A. Ohlen uitsprak aan alle milde geefsters eh gevers, was volkomen op zijn plaats. Zejfs Miss Alkmaar kwam onder de prijzen voor en werd, als wij het wel hebben, ge- wonnen door den voorzitter; het was een uiterst geestig gevonden figuurtje, samenge- steld uit allerlei practische huisnoudelijke ge- bruiksvoorwerpen. De lootjes gingen grif van de hand, en voor de grabbelmand kwam men handen te kort. Dat deze slotavond gepaard ging met een huldiging van den leider en van zijne accom- pagnatrice, mevrouw G. Ohlen—Bosman, naar waarnemingen, verricht in den morgep van 17 April. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Verwachting, geldig tot den avond van 18 April: Zwakke tot matige Z. O. tot Zuidelij-, ken wind; meest licht bewolkt; kans op och- tendneveldroogiets zachter overdag. ligt voor de hand; beiden geven zich zoo volkomen, dat hun werk ook op deze plaatf nog wel eens extra onderstreept mag wordea. De eigenaar van de Harmonie, de heer C. de Lange, een afzonderlijk bedankje voor zijne bereidwilligheid om Volkszang met al zijne beschikbare middelen steeds ten dienste te staan; het is goed wonen in de dancing van de Harmonie. De Big-Ben van Alkmaar sloeg een uur en tqpn was het uit. KINGSFORD SMITH EN ULM. De Southern-Cross-vliegers Opt. Kingsford Smith en Ulm nemen deel aan het zoeken naar It. Keith Anderson en Hitchcock die zoek zijn geraakt ben de pogingen om de Southern Cross op te sporen. TEHERAN-IRAK. Junkers L.V., die het luchtverkeer in Per- zie onderhoudt, heeft een concessie gekregen voor het openen van een luchtlijn tusschen Teheran en Irak. Deze luchtlijn zal aan- sluiting hebben op de Engeische luchtpost- verbinding LondenKaratsji. DE VRIJHEID VAN DE LUCHT. In het jongste nummer van „Het Vlieg- veld" wijdt de hoofdredacteur, de heer D. Manassen, een artikel aan de vrijheid van de lucht. En hij schrijft o.m.: De lucht is dus niet vrij. D.w.z. zoolang men, met inachtneming van de voorschriften, voldoende hoog en droog in de lucht zit, vliegt men ongestoord, waarheen men wil. Maar er komt een tijd van dalen en van ver- trek uit de geoecupeerde luchthaven en dan spreekt de autoriteit van het land een woord- je mee. Dit schept derhalve de noodzakelijk heid van een complex van overeenkomsten van ons land me alle andere rijken, waarheen ons luchtverkeer zich bewegen wil. Houden onze autoriteiten rekening met de behoefte van ons luchtverkeer aan zooveel mogelijke bewegingsvrijheid? De voortvarende nieuwe minister van Luchtvaart in Frankrijk, de heer Eynac, sluit met de landen, welke hij voor de Fran- sche luchtvaart noodig denkt te hebben, over eenkomsten af. Ziin Engeische collega be- wandelt hetzelfde pad. In hoeverre wordt de Nederlandsche lucht vaart door onze <egeeringsmachine en diplo matic gesecondeerd, om" haar buiten onze grenzen de noodzakelijke bewegingsvrijheid te verzekeren? Wij weten het niet. Betreffen- de berichten staan niet te onzer beschikking, maar gerust gaan wij er niet op, op grond van hetgeen wij hierboven schreven en op grond ook van bemoeilijking in het landen en vertrek van onze Indie-vliegers op hun lange route over zoovele verschillende landen. Het Nederlandsche volk, gastvrij tegenover den vreemdeling ook inzake luchtvaart, ver- neemt niets en is e niet bepaald gerust op. Toch zijn wij zeer belangstel'end om te lezen of en welke stappen onzerzijds zijn gedaan, om onze luchtvaart een vrijen vlcugelslag te verzekeren in Europa en op haar doortocht naar andere werelddee'en en wij spreken de verwachting uit, dat de belemmering van ons luchtverkeer vooral ook ter zake van de AmsterdamPatavia-lijn niet later aan slapte in ons optreden behoeft geweten te worden. Ons duurt het reeds veel te lang en het uit- blijven van berichen omtrent het tijdstip van hervatting der Indie-Vluchen bezorgt ons een gevoel van onbehaaglijkheid. Als de vrijheid van de lucht niet een aanfluiting worden wil, moeten wij er met oud-Hollandsche energie de vrijheid van de luchthavens bij veroveren! BRANDEN. Gisteren is bij den veehouder J. Reym in den Zuid-plaspolder te Nieuwerkerk aan den IJsel brand in een hooiberg uitgebroken. Of- schoon de motorbrandspuit spoedig ter plaat- se was, zijn de schuur en het woonhuis raede een prooi der vlammen geworden. Het vee en den inboedel heeft men nog bijtijds kunnen redden. Men vermoedt dat de brand is ont- staan door het onachtzaam wegwerpen van een nog brandend eindje sigaret bij den hooi berg. DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK De instructie tegen Leibermann. Naar de Tel. verneemt, zal de instructie tgen Liebermann eerst aan het einde van de ze maand gesloten kunnen worden, zulks in verband met een paar deskundigen-rapporten, welke nog moeten worden uitgebracht. Het ligt nog steeds in de bedoeling, deze uiter- aard ingewikkelde zaak voor de zomerva- cantie op de zitting te brengen. Echter blijft de mogelijkheid bestaan, waar half Juni de uiterste termijn is, dat de tijd voor het op- stellen der dagvaarding en die voor voor- bereiding voor rechtbank en verdediging, te kort toegemeten blijken te zijn. In welk geval de zaak eerst in September in openbare be- handeling zal kunnen komen. ZEEMAN AANGERAND TE ROTTERDAM. Maandagavond is op het bureau van de rivierpolitie te Rotterdam binnengebracht de 25-jarige W. T. R., opvarende van het s.s. „Scottish Musian", liggende aan de Heiplaat bij de Rotterdamsche Droogdokmaatschappii. In versuften toestand had men hem bij de Parlchaven aan de zijde van den weg gevon den. Bijgekomen vertelde hij, door twee per- sonen neergeslagen te zijn en beroofd van twee pond sterling, met een bankbiljet van 10. Na verhoor heeft men hem naar het schip teruggebracbi

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2