lUmmsolii GonranL De Plaatsvervanger n memue mantel EElilLLETON. kijken Eerst No. 90 1929 Honderd een en dertigste Jaargang. Woensdag* I? April. Radio-hoekje Donderdag 18 April. Hilversum, 1011 M. 10.10.15 Morgen- wijding. 12.152.Concert door het A. V. R O -Trio. 2.—2.30 Causerie over „Electrici- teit in uw huis". 2.30—3.— Gramofoonmu- ziek. 3.-4.— Knipcursus. 4.—!5.— Zieken- uurtje. 5—5.30 Sportcausene. 6.01—7.15 Concert door het Omroep-orkest. SolistL. C Keereweer, cello. 7.157.45 Engelsche les 8.15 Aansluiting van het Concertgebouw ie Amsterdam. Orkest onder leiding van Dr Willem Mengelberg. Na afloop: Persberich- ten en gramofoonmuziek. Huizen, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.J (Uitsluitend N. C. R- V.) 11. 11.30 Rojrte Ziekendienst. 12.30—1.45 Solistenconcert. 6-6 30 Gramofoonmuziek. 6.30-7— Mu- ziekpraatje. 7—8— Orgel concert 8—0.30 Dienst in de Chr. Geref. kerk te Gronmgen 9 30—10 30 Kerkconcert. Koor, mondharmo- nica en orkestconcert. Daarna persberichten. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 So listenconcert, harp en viool. 1.20 Gramofoon muziek 3.20 Vesper in de Westminster Abbey 4.05 Voorlezing. 4.20 Concert. Luton "Red Cross Band. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Land bouwberichten. 6.55 Muziek. 7.05 Werken van Handel voor clavecimbel. 7.20 Novellen- besnreking. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8 05 V. McLean, piano. 8.20 Symphomeconcert door de Royal Philharmonic Society, onder leiding van Sir. H. Wood. 9.20 Nieuws berichten. 9.35 VervoTg Symphonieconcert 1020 Lezing: The way of the world. 10.35 Nieuwsberichten. 10 40—12.20 Dansmuziek Parijs „Radio-Paris1744 M. 12.20 Protest, morgenwijding. Preek. 12.502.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Gramofoonmuziek Klassiek concert. 6.55—7.20 Gramofoonmu ziek 8.50—11.10 Concert. Symphonie-orkest onder leiding van E. Bigot met medewerking van Hr. Reginald. Langenberg, 462 M. 9.35 en 11.40 Gra mofoonmuziek. 12.251 50 Orkestconcert 5.05—5.50 Orkestconcert. 7.20—8.15 Gra- mofoon-opnamen van Caruso. Napohtaan- •che volksliederen. 8.20 Concert. Kamer- ©rkest. Vocaal kwartet „Harmonie" en solis- ten. Zeesen1649 M. 9.35—4.20 Lezingen 4 205 20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezin gen. 7.20 Opera-uitzending. „De Afrikaan- sche" van G. Meyerbeer. Daarna persberich ten en tot 11 .50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 10.20—11.20 Gramo foonmuziek. 3.35 Walsconcert. 4.20 Orkest concert. 5.20 Solistenconcert. 7.20 Worpswe der avond. 8.55 Vroo'ijk concert, met medew van solisten. 10 2011.10 Dansles. Brussel, 512 M. 5.20 Trioconcert. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 10.35 Sluiten Rechtszaken VOOR DEN POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 15 April). VERZET VERVALLEN VERKLAARD. J. j. H. te Alkmaar, thans elders vertoe- Aend, is in verzet gekomen tegen een vonnis ter zake mishandeling van zekeren heer Woudt Opposant is evenwel niet verschenen, reden waarom het verzet vervallen wordt ver Mseird DIEFSTAL DOOR INSLUIPING. In de zaak tegen den 18-jarigen S. v. V. die de vorige week terecht stond wegens diefstai uit de patroonsbakkerij te Alkmaar van 1.25 en een zakje met rozijnen, werd thans diens vader gehoord. Deze verklaarde er niets tegen te hebben dat zijn zoon naar zee gaat Hij zal zich er ook niet tegen verzetten, indien zijn zoon in een betrekking buitenshuis wordt geplaatst. De officier requireerde daarop 2 maanden gevangenisstraf voorw. met 3 jaar proeftijd Vonnis conform,! terwijl reclassant onder toe- zicht van het genootschap wordt geplaatst. EEN DAME MISHANDELD. De verdachte C. B. was niet verschenen. Hem werd ten laste gelegd mishandeling van mej. C. Koppen, huisvrouw C. v. d. Oord te West Graftdijk op 16 Febr. Verdachte was voorheen in dienst van den cafehouder v. d Oord en meende nog loon te moeten vorde- ren. Hij wreekte zijn verstoordheid daarover op de echtgenoote van- zijn voormaligen pa Door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C. M. O. de W. 46 „Zonder twijfel". „En ik ben je echtgenoot". „En ik ben je vrouw". „Ik dacht, dat man en vrouw elkaar ge- ♦oon'ijk bij den voornaam noemden". >,Maar wat de algemeene gewoonte is, is meer. ik niet toepasselijk op onze omstandig- ieden Maar laten we daar nu niet over pra ter Wat bedoelde je daarmee, dat de bewuste colliers je vannacht waren aangeboden? En waarom zei je, dat je er nooit van had ge hoord, toen ik voorlas dat ze gestolen wa ren?" „Ik had ook nog nooit van de Tarbet-col- liersgehoord". „Wat beteekent het dan dat vraag ik je voor de tweede maal dat ze je werden aan- reboden door een man, Johnson genaamd? Fa wie ie die Johnson?" „E« man, ik vrees met een niet al te best karakter". Nu vert eld? hij haar het geval, hoe hij in den nacht in zijn slaap werd gestoord, hoe hij door het donkere huis had gedwaald; zijn ontmoeting met John Eva en den vreem- deling, de onverwachte wijze waarop aan dit ,jji<jerboud e«p einde werd gemaakt. ijaai troon. Hij gaf de jonge vrouw een vuistslag in het gelaat, dat het bloed uit haar neus spoot, volgens verslag van mej. v. d. Oord. Door verdachte werd beweerd dat mej Koppen is begonnen en aanleiding gaf dat B. er ook op los timmerde uit zelfverdediging. Een werkster, een stevige jonge dame, mej. Alida de J. schoot mej. v. d. Oord te hulp en diende B. eenige flinke opstoppers toe. De 76-jarige heer Schreuder, die er wel 10 jaar jonger uit ziet, doch wat hardhoorend is, heeft het vreemdsoortig duel tusschen twee dames en een heer gezien en waarge- nomen. Toen hij naderbij kwam was het ge- vecht jtiist beeindigd. Wie de schuld droeg, kon getuige niet zeggen. Eisch f 25 boete of 25 dagen hechtenis Vonnis conform eisch BELEEDIGING VAN EEN AMBTENAAR Cornelis G., landbouwerszoon te Ziipe. niet verschenen, heeft op 2 Februari aldaar den brigadier der rijksveldwacht Holema be- leedigd door hem eenige minder aangename qualificaties toe te voegen. Dit geschiedde ter gelegenheid, dat de bri gadier G.'s broeder kwam arresteeren, wat aanleiding gaf tot een groot conflict tus schen de familie G. en brigadier Holema. Eisch en vonnis 25 boete of 25 dagen hechtenis. NOG EEN MISHANDELDE HUISMOEDER. Mej. Petronella B., huisvrouw H. J te Lutjebroek, is in de autobus Hoorn Alkmaar door eenige brooddronken personen gemolestreed en heeft aan een hunner, ge naamd Klaas de B. uit Broekerhaven, een klap in het gelaat ontvangen. K. de B. thans ter zake mishandeling voor den politierechter geroepcn, was niet verschenen. Het feit is gepleegd op 10 Maart. De landbouwer Joh Vet uit Bovenkarspel is getuige geweest van het onbehoorlij-k optreden van den 47-jarigen man Dat hij niet bepaald nuchter was, is voor hem geen verontschuldiging. Vroeger is de B meermalen wegens mishandeling ver- oordeeld. De officier vond aanleiding f 40 boete of 40 dagen hechtenis te vorderen. De politierechter noemde eveneens het ge- beurde ernstig en veroordeelde B. conform den eisch. EENVOUDIGE BELEEDIGING DOOR EEN ECHTPAAR. Het echtpaar P. L. uit Enkhuizen moest terecht staan op grond van het feit, dat zij beiden de getuige C. J. Karremans hebben beleedigd door haar in het publiek een .,vuil ding" te noemen, welk feit is gepleegd op 17 Maart. De verdachte Piet L. is verschenen. Zijn vrouw had de voorkeur gegeven om thuis te blijven. Verdachte L. is zwaarhoorend, doch heeft zijn mondje zelfs al te goed tot zijn wil. Als getuige C. J. K., 'n 21-jarig meisje, die met den zoon van het verdachte echtpaar verloofd is geweest, wordt gehoord schreeuwt verdachte: Lieg niet hoor! waarop hem wordt beduid, dat hij zijn gemak moet houden en anders uit de zaal zal wqrden verwijderd Mej. K verklaarde, dat verdachte heeft ge- zegd: vuil ding en vies ding en de vrouw: smerig kreng! Verdachte werd dit vertolkt, waarop hij schreeuwde: Dat liegt ze! De politierechter deelde verdachte via den deurwaarder mede, dat hij niet zoo geweldig behoefde te schreeuwen, want dat de politie rechter niet doof was Tegen verdachte, die driftig van aard is alsmede tegen zijn ega, werd gevorderd f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis ieder 10 boete of 10 dagen hecht Verdachte wilde het zaakje zoo maar laten en niet in hooger beroep, maar was onmach- tig direct het verschuldigde te voldoen. Hij heeft echter de bevoegdheid later te betalen. BELEEDIGING VAN EEN BLOEMKWEEKER. De boomkweeker Gerrit Smits te Heiloo heeft kiacht gedaan dat hij op 10 Februari bij het uitgaan der R.K. kerk aldaar is be leedigd door zijn dorpsgenoot Herm. Pieter v. d. H die hem zou hebben toegeyoegd: Durf jij hier nog te verschijnen? Durf jij hier God nog te bedonderen of te beduvelen (ac libitum). Volgens Smits heeft v. d. H hem nieermalen onhebbelijk bejegend Verdachte beweerde, dat Smits zijn twijfe heeft uitgesproken of er een God was, anders zou hij het niet zoo laten waaien. Daarover is verdachte boos geworden. Hij was zeer zenuwachtig en zat benauwd te hoesten. Hij zeide hijgend niet gezond te zijn, maar als hij het was, zou hij zorgen, dat getuige Smits de gemeente zou moeten verlaten. De geheele gemeente heeft een hekel aan hem. Als de politie hem beouidt, dat deze manier toch niet opgaat, wordt verdachte zoo ake- lig, dat een glas water wordt gecomman- deerd om hem weer wat op te frisschen, doch hij moest buiten de zaal worden gebracht. Daarop werd de behandeling der zaak ge- schorst, tot verdachte weer capabel is om gehoord te worden. MISHANDELING. De 19-jarige boerenknecht Simon B. te Wijdenes is op 7 Februari aldaar mishandeld door Frans B, die hem beet pakte en achter- ov-er op het ijs wierp. Het feit is gepleegd tij- dens een hardrijderij met sleden, waaraan Frans ook deelnam. Hij werd boos omdat Simon een aanmerking maakte. Thans voor den politierechter als verdachte van dit mis- drijf geroepen, is hij niet verschenen. Volgens een ingekomen schrijven van ver dachte heeft hij Simon pijnloos op het ijs neergelegd, doch de getuigen verklaarden, dat hij zoo werd neergesmakt, dat het ,,bomde". Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis overeenkomstig eisch. VOORTZETTING BELEEDIGINGSZAAK De zieke verdachte uit Heiloo lag nog steeds in de corridor op de bank en kon blijkbaar niet meer gehoord worden Het onderzoek werd alsnu geschorst tot a.s. week. De politierechter wenschte zich te overtuigen, welke houding verdachte in de toekomst tegenover Smits verkiest aan te nemen. Hem werd dit in de gang medegedeeld. Bij ons vertrek lag de man, 'n nierlijder, nog steeds op de bank. verbazing nam steeds toe en haar verbijste- ring eveneens. Toen hij had uitverteld, kwam een stortvloed van vragen over haar lippen. „Maar ik begrijp het niet! Wat beteekent dat alles? Waarom deden zij het licht uit en verdwenen op zulk een geheimzinnige ma nier en lieten je in donker staan? En waar bleven zij? En wie was die geheimzinnige Johnson? En hoe kan je zeker zijn, daar de naam niet genoemd werd, dat het de Tarbet- colliers waren? En hoe konden ze hem in handen komen, als ze het inderdaad waren?" „Ik vrees, dat die laatste vraag gemakke- lijk te beantwoorden is. De colliers waren gestolen. Als die Johnson niet zelf de dief was. dan was hij een medeplichtige". „Dus is het je bedoeling dat de man, dien je in het midden van den nacht hebt gezien, de juweelen van Emma Tarbet gestolen heeft? En indien hij dat was, waarom bracht hij ze dan hier?" „In het antwoord op die vraag ligt de voornaamste reden waarom ik denk dat. dii: huis en dit landgoed niet een geschikte ver- blijfplaats voor je zijn". „0 ja?" Zij stak naar kin in de lucht met een gezicht alsof zij vol komen bereid was van meening te verschillen met haar ochtge noot. „Vertel mij dan als je blieft wat dat antwoord is; ik denk dat het heel merkwaar- dig zal wezen". „Ja. dat is ook zoo. Misscnien heb ik niet wat ten rechtsgelserde zou zeggen bewijzen vo".'. netgeen ik vermoed, maar toch houd ik het yc*?T.eii ReginaUd Talbot was een zeer Puitcngcwdds ©in. met budisgxworieii Stadsnieuws VERBETERING TWUIJVERWEG. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 37 De Raden der gemeenten St. Pancras, Broek op Langendijk, Zuidscharwoude, Noordscharwoude en Oudkarspel hebben zich, nadat Ged. Staten dezer provincie bij hun besluit van 13 Februa'ri j.l. no. 83, mach- tiging hadden verleend tot het aangaan der gemcenschappelijke regeling met betrekking tot de verbetering van den Twuijverweg, ver- eenigd met het hfernavolgende ontwerp der overeenkomst. De aanbesteding voor de uit- voering van het werk heeft inmiddels op 9 April j.l. plaats gehad. Van de zijde der an- dere gemeenten werd er met kracht op aan- gedrongen, dat Alkmaar met de aanbeste ding niet zou wachten tot Ged. Staten de overeenkomst zouden hebben goedgekeurd, aangezien dan weer kostbare tijd zou verlo- ren gaan. Wij hebben gemeend, aan dit ver- zoek te moeten voldoen. De gunning kan plaats vinden, nadat de Raden van alle be- langhebbende gemeente de gemeenschappe- lijke regeling hebben aanvaard. Nu Ged. Sta ten de machtiging bereids hebben verleend, verwachten wij, dat de goedkeuring op de ge- meenschappelijke regeling niet zal uitblijven. In afwachting daarvan zullen wij derhalve de opdracht doen onder voorbehoud van goed keuring der overeenkomst door Ged.Staten Het ontwerp der overeenkomst sluit geheel aan bij de grondslagen der gemeenschapoe- lijke regeling, waarop in Uwe vergadering van 6 December 1928 de machtiging inge- volge art. 121 der gemeentewet werd aange- vraagd. Enkele punten vonden nog een na- dere uitwerking, terwijl voorts, op verlangen der andere gemeenten, de bepaling is opge- nomen, dat geen der gemeenten bevoegd is uit de gemeenschappelijke regeling te treden. Wij stellen U daarom voor de volgende ge meenschappelijke regeling aan te gaan: D" Raden der gemeenten Alkmaar, Sint- Pancras, Broek op Langendijk, Zuid-Schar- woude, Noord-Scharwoudc en Oudkarspel; Gelet op de machtiging. verleend bij besluit van Ged. Staten dezer Provincie d.d. 13 Februari 1929, No. 83; Hebben besloten, met betrekking tot de ver betering, den eigendom en het onderhoud van den Twuijverweg in de gemeente St. Pancras de volgende overeenkomst aan te gaan: Artikel 1. De gemeente Alkmaar Alkmaar draagt zorg, dat de weg wordt verbreed en voorzien van een klinkerverharding overeenkomstig bestek en teekening als aan deze overeen komst zijn gehecht. De gemeente Alkmaar houdt daartoe bin- nen zes weken, nadat de goedkeuring van Ged. Staten op deze overeenkomst is verkre- gen, een openbare aanbesteding. Artikel 2. De gemeenten Sint-Pancras, B^oek op Lan gendijk, Zuid-Scharwoude, Noord-Schar- woude en Oudkarspel verleenen gezamenlijk in de kosten dier verharding een bijdrage van 8000.van welk bedrag ten laste van elk dier gemeenten komt respectievelijk 1/4, 1/4, 1/6, 1/6, en 1/6 gedeelte. De bijdrage zal worden betaald aan den ontvanger der gemeente Alkmaar binnen een maand, nadat de gemeentebesturen van het bestuur der gemeente Alkmaar bet bericht hebben ontvangen, dat de weg door den aan- nemer aan de gemeente Alkmaar is opge- leverd. Artikel 3. Nadat de weg is opgeleverd, zal de weg bij afzonderlijke notarieele acte in eigendom en onderhoud worden overgedragen aan de ge meente St. Pancras. Onder onderhoud wordt verstaan het in goeden staat houden van den weg, zoowel wat betreft bestrating als het lichaam van den weg, de bermen en de beschoeiingen Daarbij moet worden in acht genomen, dat de weg voortdurend voor het doorgaand verkeer met alle soorten rijtuigen geschikt moet blij ven en dat de toestand van den weg nimmer aanleiding mag geven tot het nemen van eenigen overheidsmaatrege' tot beperking van het verkeer, tenzij voorzoover dit noodzake- lijk mocht zijn ten behoeve van werken in-, onder-, of op den weg, zooals aanleg en ver betering van gas-, electriciteitswerken, water- lending, enz. De eigendomsoverdracht zal plaats hebben binnen twee maanden, nadat de weg is opge leverd, waarbij deg emeente Sint-Pancras ter vereenvoudiging der berekening van de kos ten van levering den weg overnbemt voor een koopsom van 1.komende de kosten van overdracht voor rekening van de Gemeente Alkmaar. Zoo spoedig mogelijk, nadat deze over dracht is geschied, zal de gemeente Sint-Pan cras een wijziging van den ligger der wegen in de gemeente bevorderen, waarbij de ge meente Alkmaar als onderhoudsplichtige van den weg wordt vervangen door de gemeente St. Pancras. Artikel 4. De kosten van onderhoud zullen door de gemeenten St. Pancras, Broek op Langendijk, Zuid-Scharwoude, Noord-Scharwoude en Oudkarspel worden gedragen in de in artikel genoemde verhouding. Zoodra langs den weg aan weerszijden over 2/3 van zijn lengte een bebouwing is ont- staan, is de gemeente St. Pancras verp'.icht de andere gemeenten daarvan op de hoogte te stelien. Het onderhoud komt met ingang van den eersten Januari, op deze mededeeling volgen de, geheel voor rekening van de gemeente St Pancras. Artikel 5. Het is geen der gemeenten geoorloofd. uit deze gemeenschappelijke regeling te treden Artikel 6. De gemeenten Broek op Langendijk, Zuid- Scharwoude, Noord-Scharwoude en Oud karspel betalen ieder haar aandeel in de kos ten van onderhoud aan de gemeente St Pan cras binnen een maand nadat deze gemeente een gespecificeerd rekening wegens de kos ten van onderhoud over het afgeloopen kalen- derjaar onder aftrek van de uitkeering, die uit het rijkswegenfonds ten behoeve van het on derhoud van den weg mocht worden beschik- baar gesteld, heeft ingezonden. Artikel 7. Geschillen, tusschen de samenwerkende ge mcenten gerezen met betrekking tot de uitvoe- ring van deze regeling, worden op verzoek van de meest gereede partij beslist door Ged Staten der provincie Noord-Holland. smaak, en die smaak of liefhebberij of manie, dien ik absoluut niet begrijp, maakte hem tot een der gevaarlijkste vijanden van de maat- schappij een heler van gestolen goederen" „Percival! Ik meen „Je meent Percival, dank je. Maar zoo je mij niet liever Jack willen noemen?" „Jack? Waarom zou ik je Jack noemen als je Percival heet? En je hebt niet een tweeden naamdat heb ik opgemerkt toen je in het register met ons huwelijk teekende. Ik denk dat geen enkele vrouw minder van haar echt genoot af weet dan ik, zoo over't algemeen gesproken". *„Ik geloof, dat mijn naam Percival is en dat is ook mijn eenige voornaam". „Geloof je dat? Weet je het niet zeker? Weet je zelf niet hoe je heet?" Hij gaf niet direct een antwoord op die vraag. „Ik werd altijd Jack genoemd door de men schen die mij wat beter kenden en ik ben van dien naam gaan houden". „Wat ik zeggen wou toen je mij in de rede viel, denk je werkelijk, dat je oom was wat je zei?" „Ongelukkig kan ik daar niet aan twijfe- len, die Johnson was een van zijn geregel- de klanten. Hij zou die colliers gekocht heb ben, voor den prijs dien hij zelf bepaalde, zonder te x.agen waar ze vandaan kwamen, zooals hij meer dergelijke dingen van John son gekocht had bij vroegere gelsgenheden on zeker van meer zulk soort mannen als John son. Ik twijfel er niet aan of hij was een op kooper van gestolen goederen van on- de bollenteelt de laatste jaren een vlucht heeft genomen. Meer dan VERTROKKEN PERSONEN. F. J. van Bruggen, N.H., ingenieur. en echtg., G.D., van Westerweg J06a naar Den Haag. P. C. M. Dekkers, R.K., onder- wijzer, van Nassaulaan 30 naar Ouden- bosch. D. van Winsum, N.Htypograaf, met echtg. en zoon, van Overdiestraat 41 n Schagen. A. B. van Egerschot, R.K., kell- ner, met echtg. en zoon, G.D., van Spoorstr. 58a naar Almelo. G. Vogel, wed J van Vliet, N.H., van Koningstraat 2a naar Krom- menie. C. J. M. van den Heuvel, R.K win- keljuffrouw, van Kanaalkade 2a naar 's-Her- togenbosch. D Schuitemaker, N.H. van Spoorstraat 30 naar Noord-Scharwoude. H. J. Veldman, geen, banketbakkersknecht, van Langestiaat 63 naar Gorredijk. A. J. Kersten, R.K., chauffeur, van Middenstraat 25 naar Rotterdam. M. C. de Leij, R.K. lunchroombediende, van Friescheweg 34 naar Haarlem. H. H. Oushoom. R.K., corres pondent, van Emmastraat 19 naar Amster dam. C. Groen, geen, banketbakkersbe- diende, van Omval 16 naar Vlissingen. P. W. Beemster, R.K., broodbakkersknecht, van Eikelenbergstraat 58 naar Noord-Schar woude. J. J. Westerbeek, R.K., zonder beroep, van Verl. Landstraat 2 naar Vlissin gen. Jan Vos, N.H., kruideniersbediende, van Fnidsen 103 naar Velp. J. Scheer, N.H slagersknecht, van Oudegracht 72 naar Berk- hout. geevenaarde pracht. Ik begon lont te ruiken toen Eva gisteravond aan het diner vertelde van de borden, die volgens hem uit het Vati- caan afkomstig waren. Het zou mij niet ver- wonderen indien alles, wat dit huis bevat, door mij oom gekocht was van heeren als die mijnheer Johnson". „Dat klinkt zeer ik weet niet of ik niet zeggen moet heel romantisch". „Ja zeker". „Neen, daar ben ik nog zoo zeker niet van. Het gevoel, dat een groot huis, zooals dit, een soort meseum is van kostbaarheden, die aan anderen toebehooren behalve aan den tegen- woordigen eigenaar, is niet neen, waarlijk, het heeft zijn romantische zijde". Aangezien ik de tegenwoordige eigenaar ben, wat is het romantische er dan van? Je wilt toch niet graag de vrouw wezen van een erfgenaam van allerlei geroofde goederen?" „Iemand heeft gezegd, dat geen millionnair een eerlijk man kan wezen; maar de erfgena- men schijnen er zich niet om te bekommeren" „Veronderstel, dat Reginald Talbot de Tarbetcolliers gekocht had van Johnson en ze mij had nagelaten, zou je ze dan willen dra- gen als je mijn vrouw was?" „Ik begrijp niet wat je bedoeling is; ik ge loof, dat ik wel eens kijken wou hoe ze mij stonden". „Hoe ver zou je verlangen in die richting gaan?" „Nu, ik zou ze natuurlijk teruggevw aaa die *rme, lieve gravin, nwar ik moet b«ken- nen, het zou een heel ding voor mij zijn". „Denk je njet, dat wjj al wat dit laijdgoed Rpovinciaal nSeuws HET LISSE VAN HET NOORDEN. Breezand in opkomst. Wij lezen in het Hbld.: Over eenige weken is de tijd weer daar, dat de bloembollenvelden hun schitterende kleu ren ten toon spreiden, en liefhebbers uit alle oorden des lands maken zich dan op, om deze intense pracht te aanschouwen. De groote trek is dan naar Haarlem en omstre ken, waar de bollenteelt al van ouds op groo te schaal wordt uitgeoefend. Minder bekend is het misschien, dat spe- ciaal in West-Friesland, in de streek van Breezand, enorme 600 H. A. bollen van allerlei soort zijn dit jaar daar uitgezet en steeds grootere opper- vlakten worded in de toekomst voor deze teelt bestemd. Reizigers, die thans met den trein van Alkmaar naar Den Helder door deze streek komen en nog eenige herinnerinj hebben aan de tijden van pl.m. 20 jaar terug, staan versteld over de algeheele verandering, die hier heeft plaats gehad. Zulke uitgestrek- te velden met bollen, zoo'n bloemenweelde zou men hier in het Noorden van West- Friesland niet gezocht hebben Wat Philips wist te scheppen een algeheele verandering van het eertijds eenvoudige stadje Eindhoven iets dergelijks hebben de bollenkweekers hier tot stand gebracht. Breezand is een plaatsje, gelegen in het Westelijk gedeelte van den Anna-Paulowna- polder. Deze polder is in 1847 bedijkt en heeft een oppervlakte van ruim 5000 H. A Door het Oude Veer, een water dat ook na de bedijking bleef bestaan, is de polder ge- scheiden in een Oostelijk deel, bestaande uit vruchtbare zavelgronden, waarop schitteren de landbouwbedrijven zijn gesticht, en een Westelijk deel, dat grootendeels uit barre zandgronden bestaat, waarop zich met heel veel moeite enkele vee- en tuindersbedrijver konden staande houden. Deze gronden waren zoo weinjg vrucht- baar, dat in de moeilijke jaren van den land- bouw van 1880—1890, vele landbouwers en veehouders hun bedrijf van armoede moesten verlaten, om in de stad als voerman of iets dergelijks een minder armoedig bestaan te zoeken. In dien tijd waren deze gronden bij - na voor niets te krijgen. „Voor de lasten" had men ze nog te duur! Na de moeilijke tachtiger jaren is hierin veel verbetering gekomen door de toepassing van hulpmeststoffen en door de waterinla- ting uit het Noord-Hollandsch Kanaal, waar door in tijden van droogte voldoende hoeveel- tmden water konden worden ingelaten, om de gewassen tegen verdrogen te beschermen. Toch steeg de verkoopwaarde niel boven de 1200 a 1500 per H. A. Deze prijs werd nog besteed in 1910. Thans worden deze zelf- i de gronden verhandeld voor 6000 tot 7000 per H. A.; ja zelfs zijn prijzen van 10.000 per H. A. besteed. Van waar deze geweldige ommekeer tn zoo'n korten tijd. In de eigenlijke bollen- streek om Haarlem werd door de gestadige uitbreiding der bollencultuur na de mobill satie goede grond duur 20.000 tot 30.000 per H. A.) en bovendien steeds moeilijker te verkrijgen. Geen wonder, dat enkele pioniers hun blikken naar elders richt ten om daar een bedrijf te beginnen. De keu- ze van deze eerste voortrekkers viel op de zandgronden om Breezand en in 1913 onge- veer werd aldaar het eerste bloembollenbe- drijf gesticht door den heer A. v. d. Berg Gzn. Het grofkorrelige zand met een hoog kalk- gehalte, het zeeklimaat en de gunstige stand van het grondwater, waardoor verdrogen van het gewas niet voorkomt, waren eigen- schappen, welke voor het welslagen der bol lencultuur zeer bevorderlijk waren en voor denzelfden prijs, die in de eigenlijke bollen- streek voor 1 H. A. werd betaald, waren hier 10 a 12 bunders te verkrijgen. Dat de resul- AMSTERDAM, Nieuwendijk 225-229. UTRECHT, Oude Graclit 151. bevat moeten teruggeven aan de rechtmatige eigenaars? Welk belang Eva veronderstelt te hebben bij dat alles, weet ik niet, maar ik veronderstel dat hij begint te begrijpen welk soort man ik ben en dat hij daarom onze vriend Sayers opdroeg ons het hek uit te zetten. En je zult zien, dat hij die pogingen wel hervatten zal". Meen je in ernst, dat hij probeeren zal je uit je eigen huis te zetten?" „Daar zal hij het niet bij laten een man, die zijn heele leven met dieven en schavuiten heeft omgegaan, zooals hij, zal niet voor een kleinigheid vervaard zijn. Dat is een reden waarom ik Monniskland geen geschikte woonplaats achtte voor u". „En als ik lieenga, wou jij dan blijven?'^ „Ik zou mij zeker niet door John Eva uit mijn eigen huis laten zetten". „En dacht je, dat ik dat dan wel wou? Ik dank je vriendelijkik mag niet precies even- veel moed hebben als jij, maar ik ben toch geen lafaard. Ik ben even bereid de ergste dingen van mijnheer John Eva af te wachten, als jij bent om het zwaard met hem te trek- ken. Ik ben nu eenmaal hier, dus blijf ik". „Er is nog iets: kijk eens hier". Hij liet haar het couvert zien, dat hij op zijn slaapkamer gevonden had toen hij naar bed ging Zij keerde het herhaaldelijk om en om. „Wat is dat? En wat beteekent het wat er opitaat?" JDoe hot maar open". 2ij haalde er het halve blaadje postpapiet uit, dat slechfs in staat was haar verbazing te ijosp trcpcfljeii- (Wordt vervolgd.) i 1 1

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5