De moord te Giessen-Nieuwkerk. Kunst Boeken Sport Binnenland taten buitengewoon goed zijn, bewijst wel dat thaus pl.m. 600 H. A in gebruik zijn, waarop de cultuur met succes wordt uitge- oefend. Dit oppervlak wordt uog steeds groo- ter, en de uitbreiding zal niet eerder ophou- den voor alle beschikbare gronden rondoni Breezand voor dit doel in gebruik zullen zijn genomen. De bollen uit Breezand zijn in den handel zeer gewild. Op deze nieuwe gronden komen geen ziekten van beteekenis voor, terwijl het hooge kalkgehalte een waarborg is, dat op deze akkers de cultuur jarenlang met succes kan worden voortgezet. Moet in de oudere bollenstreken veel geld aan arbeidstoon wor den uitbetaald om den grond te driediepen, d. w. z. om den ondergrond boven te brengen, liier kan men nog wel jaren deze soms nood- zakelijke onkosten besparen, hetgeen aan da bedrijfsresultaten zeer ten goede komt. Dat de zaken goed gaan, moge verder blij- ken uit het respectabel aantal groote bollen- schuren, dat daar in de laatste jaren is ge- bouwd. Voor een leek lijken dit wel even zoo- vele fabrieken geweldige gebouwen als het zijn waaronder er verscheidene zijn, die meer dan een ton gekost hebben. In het afgeloopen jaar 1928 zijn zeker voor meer dan een millioen gulden aan bollenschuren en woonhuizen gebouwd. Het laat zich dus aanzien, dat zich hier in Holland's Noorden een bedrijf aan het ontwikkelen is, dat in de toekomst zeer groote afmetingen zal gaan aannemen. Breezand is op weg om te worden „het Lisse van het Noorden"! In den loop der jaren deed zich de behoef- te gevoelen, om een eigen veilingsgebouw te bezitten, teneinde daarin een zelfstandige veiling te erploiteeren. In 1928 is deze ge- sticht door de voortvarendheid van eenige kweekers, die inzagen, dat een veiling de ex- ploitatie van een bedrijf meer stabiel maakt. Men was nu in het vervolg niet meer afhan- kelijk van Lisse, waarheen vo6r dien tijd de boiler ter veiling moesten worden opgezon- den. De veiling voorziet dus wel in een behoefte er wanneer men de omzetcijfers beziet, lijdt het geen twijfel meer, of straks zal heel Bree zand zijn bollen naar het nieuwe veilingsge bouw zenden. Dit gebouw beslaat een opper- vlakte van 500 M2. en biedt plaats voor 4000 kisten bollen. De inrichting is zoodanig, dat de bollen op gemakkelijke wijze getrans- porteerd kunnen worden. De vloer is van be- ton, terwijl door het midden van het gebouw rails zijn aangelegd voor transportkarren. Millioenen bollen worden hier jaarlijks ver- handeld. De prijzen zijn natuurlijk sterk af- hankelijk van de soort en van vraag en aan- bod. Er zijn er van 2 tot 6 cent per stuk normale prijzen dus maar er worden ook bollen verhandeld van 30 cent, 50 cent en ttn gulden, ja zelfs voor f 100 per stuk. De export gaat hoofdzakelijk naar Amerika, maar ook naar Scandinavia, Engeland, Duitschland, enz. De bollen teelt vraagt veel arbeidskrachten. In het eertijds armoedige dorp Breezand, waar zich vroeger maar weinig gezinnen konden staande houden, werken op het oogenblik meer menschen, dan in den gehee- len Oostpolder met zijn prachtige groote landbouwbedrijvfti te zamenAan loon wordt per jaar pl.m. 1000 per H A. uitbetaald, hetgeen een belangrijk bedrag is over de 600 H.A., die nu in cultuur zijn. Voegt men daarbij den handel in hulpmeststoffen en an dere artikelen, die met het bollenbedrijf annex zijn, dan behoeft het geen verwondering te wekken, dat ook de middenstand ten zeerste gebaat is met den ommekeer, die zich hier in enkele jaren heeft voltrokken. Vele flinke zaken zijn evenveel bewijzen van den ver h jogden welstand, die hier in de laatste ja ren is gekomen. Blijft de cultuur zich in dezelfde mate ont wikkelen als de laatste jaren, dan zal de ge- heele streek nog zeer in beteekenis vooruit- gaan. Dat hierin vertrouwen bestaat, blijkt wel uit het feit, dat kort geleden een combl- natie van eenige kweekers een complex gron den heeft aangekocht in den naburigen pol der Koegras, groot pl.m. 140 H. A., om ook daar de teelt ingang te doen vinden. Koegras is een bedijking ten Zuiden van Helder en Is groot pl.m. 4000 H. A. en in 1817 bij het graven van het Noord-Hollandsch Kanaal voorgoed bedijkt. De bollencultuur, die naar expansie zoekt, vindt daar zeker nog gerui- nien tijd land genoeg, dat voor d.ze oua-Hol- landsche cultuur buitengewoon geschikt schijnt te wezen. EGMOND AAN ZEE. Naar aanleiding van het gerestaureerde kinderherstellingsoord „Huis ter Duin" te Egmond aan Zee, eigendom der vereeniging „Ziekenzorg" te Amsterdam, schrijft het be- stuur dier vereeniging, dat het onjuist is, als zou de verpleging streng ntueel zijn. Het ledental van „Z.Z." ruim 56.000 bestaat voor driekwart uit niet-Israglieten en de kmderen van de leden van alle gezindten worden ter verpleging opgenomen. Wel is er een ritueele keuken om ook den kinderen van de Israelietische leden gelegenheid te bieden in het Huis te verblijven, maar er wordt ook evengoed met de ritueele bclangen van bijv de kmderen der R.-K. leden rekening gehou- den. Het huis is een neutrale inrichting". WINKEL. Het echtpaar Jb Komee en E. Wurhum en het echtpaar J. Fijnheer en J. Pennekamp, zullen op 4 Mei as. 't 50-jarig iiuwelijksfeest vieren. Beiden huwden te Winke! op denzelf- den dag en ook hetzelfde uur en woonden steeds te Winkel, waar zij, tot 1 Januari j.l. als arbeiders, de laatste jaren in dienst der gemeente, hun brood verdienden. Wij ver- wachten dat deze zeldzame gebeurtenis niet ongemerkt zal voorbij gaan. NOORDSCHARWOUDE. De melkprijs. De prijs is met 1 cent per Liter verminderd en gebracht op 13 cent. G e b o r e n: Gerardus, z. v. Petrus Bet en Dieuwertje Grootjes. Jacobus Johannes, z. v. Jacob Duineveld en Aagtje de Vries TheoJorus, z. v. Willem de Kraker en Maatje Martina Odding. Overleden: Pietcr Pranger, oud 75 jaar, echtgenoot van Aaltje Kostelijk Maartie Francis, oud 2 iaar. echtgenoote van Pieter Swager. Aaltje Eakker, oud S2 jair, weduwe van Gerrit Tiet. BEVERWIJK. Door de Vereenigde straatmelkhaudel is de prijs der voile consumptie melk wedcroin met 1 cent verlaagd en dientengevolge op 14 cent gebracht. CASTRICUM. WEGENBOUW. Ons werd verkden week medegedeeld dat de op het stationsemplacement gebouwde in- stallatie voor het verwerken van de ingredi- enten voor den aanleg van den asphaltweg van een gedeelte van den lijksweg buiten de kom dezer gemeente in de z.g.n. bosschen, wederom zou moeten worden verwijderd om- dat de spoorweginstanties bezwaar maakten dat die installatie welke een gewicht heeft van ruim 16 ton, en gevaar opleverde voor de terplaatse in de bodem zich bev. pers- en zuigleiding voor de watervoorziening van het station Alkmaar en Uitgeest, welke wa ter ontvangen van de waterpompinrichting alhier op 't stationterrein werd gebouwd. Thans kunnen we mededeelen dat hiervan om welke reden dan ook is afgezien en de installatie binnen eenige dagen in werking zal worden gesteld. Wij kunnen dus in de omgeving van het dorp, vooral met de heerschende winden uit westelijke, zuidwestelijke en noordwestelijke richting in dezen tijd van het jaar waaiende genieten van de heerlijke of laten we maar liever zeggen verpestende geuren van een dergelijke inrichting, die voorn. teer verwerkt wat nog wel op hooge warmte is gebracht. Laten we hopen dat de omgeving en vooral de zakenmenschen er in't komende zomersei- zoen niet te veel last en daardoor schade van zullen ondervinden. De illusie welke we gehad hebben dat voor het badseizoen van dit jaar de inrichting zou zijn verdwe- nen omdat het werk gereed zou zijn, wel is vervlogen.Eensdeels omdat men gerekend had 15 Februari te kunnen. aanvangen hetgeen door de erge vorstperiode is verhinderd, an- derdeels omdat door een stagnatie in den aanvoer van grondstoffen het werk veertkn dagen heeft moeten stil liggen. Naar we vernemen is voor arbeider-ran- geerder bij de spoorwegen geslaagd, de heer A. Stolte, thans arbeider op het stationem- placement alhier. Door de ouders van een 43-tal kinde ren is bij het gemeentebestuur alhier een aan- vrage ingediend tot het beschikbaar stellen van gelden voor den bouw van een christe- lijke school met den Bijbel. Deze aanvrage zal overeenkomstig de wet moeten worden behandeld en binnen eenige maanden zal in den raad een beslissing daaromtrent moe ten vallen. Aana den dienstplichtige dezer gemeente C. Molenaar is door den Minister thans voor goed vrijstelling verleend van den dienst- plicht. LIEFDADIGHEIDSCONCERT. Het denkbeeld, door het dubbelmannen kwartet „Zang en Vriendschap" geopperd, om een concert te geven waarvan de baten ge- bruikt zouden worden om aan't neutraal zie- kenhuis alhier, een orgel aan te bieden is volkomen geslaagd. De verkoop der kaarten heeft voorzeker aller verwachtmg overtrot fen, want genoemde uitvoering die in de Ka pelkerk zou plaats hebben, moest door de overgroote belangstelling die men er voor toonde te hebben, in de Groote Kerk gegeven worden, die dan ook bijna geheel gevuld was. En de medewerkenden van dezen avond heb ben er hun beste krachten voor gegeven. Daar was de altzangeres mej. Veenenbos met nuramers van Bach, Lecocq en Chaminade, de violiste, mevr. Elte—de Ruyter met stuk- ken van Handel, Hasse, Durante en Mozart, die behalve deze solo's gezamentlijk optraden in het „Agnus Dei" van Bizet. Het dubbelmannenkwartet, en het ge- mengde koor ,„Zanglust" van Koedijk, bei den onder leiding van den heer Corn.'s Jon- ker gaven eveneens verschillende bijdragen. In gedragen muziek klonk de ensemblezang uitmuntend. Van Zanglust bijv. „Du Hirte Israels" van Oberhoffer, van het kwartet o.a. „Le Rossignol" van Gretzy. Werd de muziek levendiger als in „Zondagmorgen van Bonset of in „Domine Salvam Facidan" dan klonk ze wat verward, wat wellicht aan de plaats waar men stond te wijten is, en welk euvel alleen overwonnen kan worden door een zeer sterk bezet koor. De heer W. H. Slinger, de organist za! aan 't eind van het uitgebreide programma z'n vingers we' gevoeld hebben, behalve twee solonummers „Grand Coeur" van Dubois en „Postorale" van Duncan, begeleidde hij alle solonummers. Als steeds was zijn werk voortreffelijk. A. K. Olorie en onder gang der Ronianows door Anna Wyrubowa. Uitgave Philip Kruse- man te 's-Gravenhage. Anna Wyrubowa is een vertrouwde vrien- din van de Russische keizcrlijke familie gc- wecst en heeft jarenlang op zeer vriendschap- pelijken voet met het keizcrlijke gezin omge- gaan Haar hennneringen aan den gelukkigen tijd van het vorstelijk gezin zijn in dit werk uitvoerig weergegeven en zij beschrijft de hoofdpersonen van het groote Russische dra ma als eenvoudige menschen, die gelukkig met en door elkaar waren totdat zich de eerste sytnptonen van de omwentding ver- toonden en men in aan het hof vijandelijke kringen langzamerhand de keizerin van al- lerlei ondeugden en misdadige neigingen bc- schuldigde, die zij nimmer heeft bezeten. In werkelijkheid was deze vorstin niets anders dan een liefhebbende vrouw en moeder, die alles voor haar man en kinderen over had. Ook de bekende monnik Raspoetin wordt in dit boek als een door en door goed mensch geteekend, een man die de gave der voor- spelling en der genezing bezat en dien't kei- zerlijk paar dikwijls raadpleegde als de troonopvolger, die aan een gevaarlijke kwaa! Ieed, crnstig ziek was, en de doktoren hem niet konden ff«npzen. Nog voor den moord op de keizerlijke fa milie plaats had, werd de schrijfster van dit boek gevangen genomen en de helft van haar verhaal is gewijd aan de martelingen, die zij in Russische kerkers te v^rduren heeft gehad en die werkelijk van onmenschelijke wreedheid getuigen. Aan het slot zijn ver schillende brieven gereproduceerd, die zij tot in het begin van 1918 van den keizer, de kei zerin en hun kinderen heeft gekregen en die niet alleen spreken van de groote vriend schap welke men haar toedroeg. maar ook van het vaste vertrouwen van de schrijvers, dat alles zich nog wel ten goede zou keeren. Op 16 Juli 1918 werd de keizerlijke fatm- lie vermoord,maar daarvan wordt in dit boek geen gewag gemaakt, daar de schrijfster toen reeds met haar moeder naar Finland gevlucht was. Het desondanks zeer interessante werk, dat door den vcrtaler, den heer J. L. J. F. Ezerinan van een voorrede voorzien is, be- vat vele foto's van de keizerlijke familie uit den tijd van voor de groote revolutte. Bij de firma G. B. van Gcor Zonen ie Den Haag is de achttiende druk verschenen van Kramers' Woordentolk, die in klein bestek ruim dertigduizend woorden, meestal van vreemden oorsprong vermeldt en verklaart. Het handige boekje is opnieuw geheel her- zien door een tweetal bevoegde medewerkers en bevat daardoor weer een aantal nieuwe woorden en uitdrukkingen. Automobilisme. Aan een feestmaal dat ter eere van ma- joor Segrave, den houder van de snelheids- records te water en te land, is gegeven, be- schreef hij de gewaarwordingen in een ren- auto met groote snelheid. Eerst voelde men de ontbreideling van de vervaarlijke mechanische kracht en daarna kreeg men het eigenaardige gevoel dat de auto niet meer geheel naar menschelijke be- sturing luistert. Segrave had hierover gesproken met zijn Amerikaansche mededinger wijlen Lee Bi ble, kort voor deze zijn poging ondernam waarbij hij het leven liet. Bible zeide dat zijn auto niet meer naar hem scheen te luistercn, wanneer hij zijn voet van de gaspedaal afnam en Segrave waar- schuwde hem toen dat dit gebeurde, als hij het zoo plotseling deed dat de verandering in de inwendige spanning in de auto gewel- dig werd. Bible had Segrave voor dezen wenk be- dankt en gezegd dat hij voortaan zijn snel heid geleidelijker zou minderen. Segrave zeide dat hij den tragischen dood van Bible verklaarde uit het feit dat diens voet van de gaspedaal was afgegleden en de auto dientengevolge opeens haar snelheid ge- minderd had. Segrave verklaarde zijn eigen succes uit het Britsche genie voor werktuigkunde. De prins van Wales bracht in zijn tafel- rede warme hulde aan Segrave. Hij had iets geclaan wat geen sterveling voor hem ooit gedaan had, dank zij zijn durf en bekwaam- heid. Zijn auto de Gouden Pijl was een uit- daging van de Britsche autonijverheid aan de wereld. De mensch had altijd getracht zich snel te verplaatsen en de natuur had altijd getracht hem te stuiten. Gistermiddag had een aantal vertegen- woordigers der pers een onderhoud met mr. van Meerten te 's-Gravenhage over de be kende kwestie van den moord te Giessen- Nieuwkerk. Zooals men weet had deze moord plaats in den nacht van 3 op 4 Augustus 1923, en werden Teunissen en Klunder als verdacht hiervan. door de rechtbank te Dordrecht ver- oordeeld tot 15 jaren gevangenisstraf. In hooger beroep werd mr. van Meerten door het Haagsche Hof toegevoegd als ver- dediger van Klunder. Deze toevoeging ging echter niet door, om dat Klunder mr. van Tricht als gekozen ver- dediger had genomen. Daarna heeft het Gerechtshof zonder meer het vonnis der rechtbank bevestigd. Mr. van Meerten werd echter weer in de zaak geroepen, toen hij uit het Huis ven Be waring te Den Haag een briefje van Teu nissen ontving, en kort daarop ook van Klun der, met het verzoek, om voor cassatie te zor- gen, en om zich in verbinding te stellen met den aannemer Stuy te Baarn. Bij dezen Stuy, die de reparatie van de spoorlijn Buldersteeg—Dordrecht had aange- nomen, waren Teunissen en Klunder in dienst, de eerste als uitvoerder van het werk, de andere als timmerman. Tevens is Stuy een zwager van Teunissen. Echter niet als zoodanig heeft de heer Stuy zich voor deze zaak gespannen, doch omdat hij absoluut van de onschuld zijner ondergescnikte over- tuigd is. Mr. van Meerten is toen de stukken gaan bestudeeren, en daarbij werd hij direct ge- troffen doordat elk motief voor een moord door Teunissen en Klunder ontbrak. Volgens de justitie zou de opzet diefstal zijn geweest en inderdaad werd ook een be drag van ongeveer 5 gemist, maar mr. van Meerten kan zich niet voorstellen, dat men voor een dergelijk gering bedrag dat er weinig te halen was, kon iedereen weten, want Giessen-Nieuwkerk is een zeer onbedui- dende halte, waar weinig kaartjes worden verkocht een diefstal zou plegen en dat nog wel op een afstand van 14 K.M. van het huis, waar Teunissen en Klunder zich dien avond bevonden. Bovendien verdienden bei den een zeer behoorlijk weekloon, terwijl Teunissen dien avond een aanzienlijk bedrag bij zich had voor het uitbetalen van week- loonen. Mr. van Meerten deelde verder mfede, dat Teunissen een bianco strafregister heeft, ter wijl Klunder nooit eenig vermogensdelict heeft begaan. Wat de zaak zelve betreft, wees mr. van Meerten er op, dat Kroon, te wiens huize het gezelschap den avond van den moord is aangehouden, en toen aanvankelijk alles heeft ontkend, n.l. dat Teunissen en Klun der in den loop van den avond eenigen tijd zijn weggeweest en ook, dat d? bewuste ka- mer van hem was. Op 14 Augustus 1923 heeft de ijscoventer Mijnster er de aandacht op gevestigd, dat Klunder op den avond van den moord eerst om half drie 's nachts in zijn kosthuis bij Boumeester is thuisgekomen. Dit was hem verdacht voorgekomen. Dc vrouw van Boumeester heeft nog ver- klaard, dat zij op de kleeren van Klunder geen bloedvlekken heeft aangetroffen, en dat zij ook nimmer den bewusten hamer bij de gerecdschappen van Klunder heeft gezien. Op 6 Maart 1925 heeft Kroon eindelijk bekend, dat de hamer van hem was. Voorts verklaarden hij en zijn vrouw, dat Teunissen en Klunder des avonds langen tijd zijn weg geweest, en dat deze voor dien tijd om den hamer en om een lantaarn hadden gevraagd. Toen zij terugkwamen, zou Teunissen op een vraag, waar zij de hamer hadden gelaten, geantwoord hebben, dat ze daarmede in Giessen-Nieuwkerk een vent hadden kapot- geslagen en dat zij den hamer daar hadden laten liggen. Deze mededeeling werd zonder eenige emotie aangehoord, en juist daarom moet deze verklaring als geheel onwaar wor den beschouwd. Daarbij komt dat Vermeer, die dien avond eveneens aanwezig was, op 18 Maart 1925 verklaard heeft, van dat alles niets te heb ben gehoord. Ook zijn Teunissen en Klunder slechts even buiten geweest. Op 27 Maart is Ver meer op dit laatste teruggekomen in dien zin, dat hij toen maar nadat hij 72 dagen had gezeten heeft gezegd, dat beiden ge- ruimen tijd zijn weg geweest. Deze Vermeer heeft op mr. van Meerten een absoluut betrouwbaren indruk gemaakt, en ook de verschillende recherches van mr. van Meerten hebben hem zeer versterkt in zijn overtuiging, dat Teunissen en Klunder on- schuldig zijn veroordeeld. De N. R. Crt. meldt nog: In de heropende instructie in de meimed- zaak zijn de Kroons nu gisteren gehoord. 's Morgens te ongeveer 10 uur was het ver- hoor van vrouw Kroon. met mr Cronenburg als getuige begonnen. Het duurde tot halt twee. In ons avondblad hebben we nog kun nen melden, dat de vrouw ons vertelde gchtel te zijn gebleven bij wat zij in den laatsten tijd als de volledige waarheid aan mr Roobol en mr. D. den Hollander, die nu haar raadsman is, had verklaard. Mr. den Hollander, die ver- leden week bij het eerste verhoor van de Kroons door den rechter-commissaris, mr. van Aken, niet was toegelaten, mocht giste ren bij de verhooren wel tegenwoordig zijn. Het stond hem als raadsman der verdachten niet vrij over het verhoor mededeelingen te doen, maar wel kon hij bevestigen dat Vrouw Kroon voet bij stuk had gehouden. Ver schillende malen zeide de vrouw zich opge- lucht en blij te gevoelen, dat nu eindelijk de waarheid gebleken was. Als ze bij haar eerste verhoor zoo behandeld was als nu zou het nooit zoo ver gekomen zijn, was haar cor ded. 's.Middags te half drie is het verhoor van het echtpaar Kroon door mr. Van Aken voortgezet. Ook nu weer in tegenwoordig heid van mr. Den Hollander, die zich vol- daan toonde over het verloop ervan, al liet Kroon zich dan ook uit. dat hij tegenover mr. Bentfort van Valkenburg, die's miduags als getuige was gehoord mr. Bentfort is rechter-commissaris in de moordzaak ge weest zich niet kon uitspreken, als hij wel gewenscht had. Een utlating door de Kroons aan mr. Cronenberg toegeschreven, willen we <en slotte nog vermelden: Indien blijkt dat waar is, wat u zegt, dan heb ik me leelijk in de luren laten leggen. De Kroons hebben aanzegging gekregen. dat ze vandaag weer gehoord zouden wor den. Naar we vernemen, zouden tegen van daag ook andere getuigen uit de moordzaak zijn opgeroepen, o.a. de rijksrechercheur de Jong. SCHADEVERGOEDING VAN DE BRITSCHE REGEERING. Een millioen ter beschikking van de Nederlandsche regeering gesteld voor visschersschade. Het departement van buitenlandsche za ken deelt het volgende mee: Bij de Britsche regeering waren nog steeds uit den wereldoorlog stammende gevallen van aanhoudingen, vasthoudingen en ver- beurdverklaringen aanhangig, waarin de Nederlandsche regeering voor de Nederland sche belanghebbenden voor schadevergoeding was opgekomen waaronder in de eerste plaats een aanzienlijk aantal bij de Britsche regee ring ingediende schadevorderingen wegens schade, toegebracht aan schip, want en la ding van Nederlandsche haringvisschers en IJslandvisschers die in den zomer van 1916 naar Britsche havens waren opgebrscht. Het is niet mogelijk gebleken, voor alle gevallen bevrediging te verkrijgen, doch de Britsche regeering is bereid gevonden, voor de be- doelde visscherschade de som van 1 millioen gulden ter beschikking van de Nederlandsche regeering stellen. De Nederlandsche regee ring heeft dit aanbod aanvaard. Voor zoover de Nederlandsche -n Britsche rcgeeringen betreft zijn hiermee de nog han- gende uit den oorlog dateerende reclamaties afgedaan. HET STADHUIS TE LEIDEN. De leden van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, prof. Martin, prof. Ode en dr. Berlage, zijn gistermorgen begonnen met het instellen van een onderzoek naar den toestand van den gevel van het vcrbrande stadhuis te Leiden. KLIPPERSCHIP GEZONKEN. Tusschen Enkhuizen en Stavoren is gis ternacht gezonken het klipperschip „Rival", schipper Ottink, geladen met zand, van Ka- terveer naar Medemblik. De opvarenden zijn gered en te Enkhuizen aangekomen. HEIDEBRAND. Op den Solschen Berg, bij Garderen, r« meente Bameveld, heeft een hevige h^'de- brand gewoed, waardoor ongeveer 60 H in vlammen is opgegaan. Een aantal be-vo ners van Garderen, bijgestaan door militai ren uit het Remonte Depfit te Millingers, mochten er. o®der leidiw van den heer Wes- trik, burgemeester van Barneveld, met vee' moeite in slagen de vlammen te blusschen. DE STAKING TE ZAANDAM. Gister is in de vluchthaven te Zaandam een Rijnaak uit Emden aangekomen met Duitsch hout, ten deele bestemd voor de fir ma Dekker Houthandel en voor het andere deel voor de N. V. Houthandel voorheen de Erven H. C. van Vliet. Als regel worden de ze soort van schepen gelost door de hout- werkers. Dezen hebben dit in verband met de staking niet willen doen. De firma Dekker heeft toen de aak ter lossing overgedragen aan P. Wijtenkamp, houtfactor en expediteur, die op zijn beurt dit werk laat verrichten door de bootwerkers Dezen hebben echter geweigerd de aak te lossen, omdat dit in ge- wone omstandigheden ook niet door hen ge- schiedt. De firma Van Vliet was gewoon de los sing te laten verrichten door de firma C. Hen, directeur van de N. V. Houtfactorsbedrijt voorheen Offenberg en Hen. Nu zoowel de bootwerkers als de houtbe- werkers weigerachtig bleken tie aak te lossen, zijn de desbetreffende patroons er toe overge- gaan dit werk zelf te verrichten. Incidenten zijn daarbij niet gebeurd. DE RAMP AAN DE STAATSM1JN HENDRIK. In de Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag van de begrooting van de Staats- mijnen in Limburg over 1929 deelt de minis ter van Waterstaat mede dat, voor zoover uit het onderzoek naar de ramp in de staatsmijn „Hendrik" tekortkomingen aanhet licht zijn gekomen deze hebben bestaan buiten voorken- nis en tegen den wil van de directie. De nister ontkent dat dit ongeval de wenschelijk- heid aantoont om meer arbeiderscontroleurs aan te stellen. TUSSCHEN TWEE SPOORWEGEN Op het emplacement van de Steenkolenhat. delmaatschappij aan de Coenhaven waret gistermiddag enkele arbeiders bezig met he* opduwen vafi een met steenkool beladea spoorwagen. Terwijl zij hiermed? bezig wa ren, is een zich achter hen bevindende wa- gen, vercnoedelijk ten gevolge van den wind in beweging geraakt Hij haalde den beladen wagen in, waarbij een der arbei ders tusschen de beie spoorwagens beknelcf geraakte Met inwendiee kneuzingen is hij per auto van den G G en G. D. naar het Binnengasthuis vervoerd. TWEE CHEQUES VERDWENEN De N.V G or. Catz Handelsvereeniging it, de Kerkstraat 25'! ie Amsterdam heeft naar haar bijkantoor te Rotterdam per aangetee- kenden brie* urzentien twee Amerikaansche cfieques, waarvan een groot 177.6 dollar en de ander groot 265.79 dollar. Gistermidr':g heeft de firma telefonisch bericht uit Rotterdam ontvangen. dat deze geldswaardige papieren, niet in den aange- teekenden brief gevonden zijn. De fa. Gebr Catz heeft aangifte bij de politic gedaan Het is bijna uitgesloten, dat de cheques uit dezen gelakten brief zijn gestolen. De politie fitelt een nader onderzoek in. HOOFDSTEMBUREAU KIESKRING HELDER Op verzoek is eervol ontslagen de heer A. G. A Verstegen als plaatsvervangend lid van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer in den Kicskring X met dankbetuiging voor de als zcodan'g bewezen diensten en is bij voormeld hoofdstembureau benoemd tot plaatsvervan gend lid de heer D. C A. dc Zwart, wethou- der der gemeente Helder. ROODVONK. Tripanozom de ver we hier? Blijkens een bericht van het Tel. Ag. der U. S. S. R. uit Moskou is prof Sdrawomys- liw van de universiteit te Perm er na een ja renlang onderzoek in geslaagd den verwek- ker van roodvonk te ontdekken. Een reeks experimenten heeft bev.stigd, dat het tripa nozom, dat zich op de huid ontwikkelt, in derdaad de verwekker der ziekte is. Deze ont* dekking werpt alle bestaande theorieen om- trent de epidemiologie van roodvonk omver en maakt een afdoende bestrijding mogelijk- DE STOPLIJNEN TE AMSTERDAM. Op de vraag, wat zijn stoplijnen? geeft het n.bl. als volgt antwoord: Men begon met in het asphalt cp de Nas- saukade stoplijnen aan te brengen door mid- del van z.g.n. Denemarksche keitjes. Deze stoplijnformatie voldeed echter niet te best, en toen sloeg men aan het schilderen, even- wel met het gevolg, dat men moest bliiven schilderen, om te voorkomen, dat er niet op een bepaald moment geen stoplijn meer was. Daarna zijn nog verschillende andere stop lijn n-procede's toegepast; er kwamen stip- pellijnen, gevormd door porseleincn doppen door blokken van een soort alluminium, door gummidoppen, grootere en kleiriere spijker- formaties enz. alle, met meer of minder suces gebezigd, ter bereiking van het doel: een goed zichtbare overdwarse „stoplijn" En zoo is men dan thans gekomen tot de „stalen reuzen-punaises", welke men vo6r den Stads- schouwburg op het Leidsche Plein bewonde- ren kan, elk 1' r M. in het vierkant, en aan- gebracht met ru tusschenruimte van 20 c.M. Het blad stelt de vraag: Vormt een derge lijke stippellijn echter een stoplijn? en zegt dan: De uitspraak van den kantonrechter dr. Hofelt, (zie ons nr. van Vrijdag, Red, Alkm. Crt.) deed het ergste vreezen; immers, practisch genomen kwam die hier op neer, dat een stoplijn als die in de Rozengracht bij de Marnixstraat, geformeerd door een stip pellijn van onderling gescheiden vierkante nikkelen doppen in 't geheel geen stoplijn was. Wat was dan wel een stoplijn? Dat vertelde art. 95A. van de Algemeene Politieverordening, luidende: Onder stoplijnen worden verstaan stroo ken bij straatkruisingen overdwars in het plaveisel van een rijweg aangebracht in een kleur, welke afwijkt van de kleur van den rij weg". Hieruit volgt al dadelijk, dat geschilderde strepen nooit stoplijnen konden zijn, omdat die niet in het plaveisel werden aange bracht.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6