Het Paleis voor Volbsvlijt algebrand. Radiozrafisch Weerherictib frT De Amsterdamsche brandweer machteloos. Een nlmmer te vergeten schouwspel. Sinnemlasid Staclsnieuws het scheppen van misdaden waar er geen misdaad is en aan de poging door de politie tot het doorvoeren van zedelijke normen, die niets hoegenaamd te maken hebben met de handhaving der openbare orde. De oud-hoofdcommissaris van politie van Londen, Sir William Horwood en het voor- malige hoofd der politieke afdeeling van Scotland Yard, Sir Wyndham Childs, achtten .zich door dit artikel beleedigd en deden de „New Statesman" een proces aan (de druk- kers van het blad hadden inmiddels hun ver- ontschuldigingen aangeboden), dat geeindigd .is met de toewijzing van 100 pond sterling schadeloosstelling aan elk hunner. De in het blad eveneens genoemde heer Bodkin is de directeur der openbare vervol- gingen. Tijdens het proces critiseerde de raadsman van beklaagde, Sir Patrick Has tings, het bezigen van agenten in burger voor het oefenen van toezicht op de openbare ze- delijkheid in Hyde Park, die als arbiter moe- ten optreden of de grens der welvoeglijkheid wordt overschreden. Dit leidde volgens hem licht tot chantage. DE DOOD VAN EEN KOORDDANSER. In een rondreizend circus dat te Southall bij Londen voorsiellingen gaf is een 60-jarig -koorddansel bij het vertoonen zijner kunsten gedood. Hij was halverwege het koord dat ongeveer 14 M. boven den grond was ge- spannen toen hij ten aanschouwe van duizen- den uitgleed en met het hoofd naar beneden aan het touw bleef hangen. Het publiek, dat 1 meende dat dit bij zijn nummer behoorde, ap- plaudisseerde, maar toen hij bleef hangen be- sefte het circuspersoneel dat er iets niet in den haak was. Men spande een zeil onder hem uit en riep hem toe zich te laten vallen. Doch hij bleef hangen met gekruiste voeten en uitgestrekte armen. Men maakte de tou- wen waarmee het koord gespannen werd ge- houden los en de man viel door het zeil heen op den grond. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht waar hij kort na zijn opneming over feed tengevolge van een gebroken rugge- graat en ernstige wonden aan den schouder. Het ongeluk veroorzaakte een paniek. De dochter van den koorddanser is on- langs op een dergelijke wijze om het leven gekomen. DE POKKEN TE LONDEN. 197 pokkenlijders in behandeling. De Engelsche bladen van gisteren meldden, dat sedert Maandagochtend bij de eentrale geneeskundige overheid (de Metropolitan Asylums Board) 36 nieuwe pokkengevallen zijn aangegeven. Het aantal pokkenlijders dat thans te Londen in behandeling is, be- draagt 197. Hiertoe behooren 118 gevallen van buiten de metropool en alleen 114 patien- ten uit West Ham. Dinsdag waren vijf anderen onder waarne- ming geplaatst, drie van hen uit West Ham Onder de opvarenden van het besmette stoomschip Tuscania die onder toezicht blij- ven, zijn sedert 12 dezer geen nieuwe geval len voorgekomen. Het Paleis voor Volksvlijt is vannacht door brand totaal verwoest. De brandweer was machteloos. Door den geweldigen vonken- regen werden enkele gebouwen in de buurt aangetast, doch direct gebluscht. De vlam- menzee bood een schitterenden aanblik en werd door duizenden gadegeslagen. Naar wij vernemen bedraagt de schade drie millioen. Bovenstaand ontstellend telegram ont- vingen wij hedenmorgen. In den loop van den ochtend ontvingen wij nog de volgende berichten: De Amsterdamsche brandweer stond nim mer zoo machteloos als hedennacht, toen zij zich voor de ontzaggelijke taak gesteld zag den brand in het Paleis voor Volksvlijt te be- strijden, die omstreeks kwart voor drie in den rechtervleugel aan de zijde van het Oosteln- de was uitgebroken. Uit alle brandweerka zernes reden de motor- en ladderwagens weg, op hun tocht naar het Frederiksplein door de luide signalen de nachtrust van menigeen storende. Geen wonder, dat vooral in den om trek duizenden uit hun slaap gewekt naar het groote plein snelden, waar hun een schouwspel getoond werd, zoo schitterend van aanblik en zoo emotioneel als bij men- schenheugenis voor de Amsterdammers nog nimmer te zien was. Met loeiend geweld joegen de vlammen reeds een kwartier, nadat de brand ontdekt was, door het reusachtige gebouw. Vermoede- lijk is het vuur ontstaan in de keuken bij het paleis-restaurant, vlak naast de peristyle, ai- thans was de brand aanvankelijk het hevigst in het restaurant, vanwaar direct de schouw- burgzaal werd aangetast. Ook was in een minimum van tijd het vuur doorgevreten tot in de tooneelzaal, waar de vlammen in de brandweer eenige stralen op den door von- ken veroorzaakten brand had gericht. Het noodlot binnen een uur vol trokken. Zooals reeds betoogd, was het Paleis van Volksvlijt zelf niet meer te redden. Zelfs was binnen een uur het noodlot van dit Amster damsche curiosum beslist, want men moge verschillend oordeelen over de architectoni- sche waarde van dit bouwwerk uit de 19de eeuw, curieus en in zekere mate monumentaa was het Paleis van Volksvlijt, waarvan het gemis op het Frederiksplein voor iedereen zonder twijfel heel vreemd zal zijn. Als een kinderbouwwerk is het reusachtige glazen paleis in elkaar gestort. Een half uur, nadat de brand was ontdekt, stortte reeds met een ontzettend geraas de kleine koepel, die het dak versierde, met de dakbedekking van de tooneelzaal naar beneden. Het woeste ele ment had toen echter nog geen vat gehad op de tooneelruimte, die door een brandscherm was afgesloten en waarin zeer waarschijnlijk het regenscherm. waarop de brandweercom- mandant, de heer C. Gordijn, die het blus- schingswerk leidde, geruimen tijd nuttig werk heeft gedaan. Later echter moest ook dit deel van het gebouw er aan gelooven. Onafgebroken hield het vlammen- en von- kenvuurwerk aan en ook het lawaai van de instortingen was gedurende het eerste uur van den ramp niet uit de lucht. Het machtigste moment. Het grootste en machtigste moment was om kwart voor vier aangebroken. Toen zonk met een geweldigen slag de reusachtige glazen koepel ineen, waarop het bekende beeld met oh, ironie van het nood lot! den fakkel in de hand tot het laatste oogenblik had stand gehouden. geweldige ruimte vrij spel hadden en hoo oplaaiden tot in den glazen koepel. Het lee! wel, of deze koepel schitterend gei'llumineerd was. Vanuit de hoogte werd een lichte gloed verspreid, die vrijwel in de geheele stad zicht- baar was. Zoo machteloos als de brandweer stond te- genover de niets ontziende woeste vuurzee, zoo onmachtig zal wellicht ook elke journalist blijven, om te beschrijven den reusachtigen in- druk, dien het vlammenspel op de toeschou- wers heeft gemaakt. De schoonste kleuren schakeeringen werden bij het vlammengeweld tentoongesteld. Nu eens zag men, wanneer in de tentoon- stellingszaal een deel van het plafond was neergekomen, de donkerrood gekleurde vlam men opstijgen, dan weer verrieden de groene vlammen langs den grooten koepel en de on- derscheidene torens, dat het vuur zich door het zink een weg had gebaand Maar overheerschend was het licht-roode vuur, dat vanuit het reusachtige gebouw over al aan zijn voor en achterkant en beneden en boven zichtbaar was. De hitte, die dit vuur in zijn ongekende heftigheid verspreidde, was van dien aard, dat de brandweer zelf op een afstand moest blijven. Daar komt bij, dat het voortdurend in zoo hevige mate vonken regende, dat het verblijf in de nabijheid gevaren met zich bracht. Naar alle kanten dreigde gevaar Toch was voor de brandweer de mo*ilijke faak weggelegd, waar het gold te voorkomen, dat het huizen-complex in de galerij, zoowel aan den kant van het Oosteinde als aan dien van het Westeinde eveneens ten prooi aan het vuur zouden vallen. Er dreigde voor vele huizen, die inmiddels door de bewoners ontruimd moesten worden, groot gevaar. De brandweer had vooral op de huizen op den hoek van het Oosteinde haar aandacht gevestigd, omdat de vlam men met onweerstaanbare kracht door den Westenwind in die richting werden voortge- dreven. Bovendien moest de brandweer er op ver- dacht zijn, dat de huizen op het Frederiks- plen aan de Oostzijde de geweldige vonken- regen niet zouden kunnen doorstaan. Op de daken van die huizen had een brandwacht, gewapend met emmers water, post gevat, en telkens, wanneer hier een daklijst vlam vatte, en daar weer ander gevaar dreigde, werd on middedijk ingegrepen. Zelfs het asphalt op het frederiksplein, dat eenige malen door den ontzettenden vuurregen een verdachte kleur kreeg, werd nu en dan nat gespoten. Een brandstoffenbergplaats, in de nabije Maarten Jansz. Kosterstraat, was bijna in de ylammen opgegaan, wanneer niet spoedig de Wel hoorden wij verluiden, dat de oude leer van Hall, die kort geleden is overleden, en dus voor deze ramp behoed is gebleven, let geheele gebouw, inclusief den inventaris voor drie millioen gulden zou verzekerd g;ehad hebben. De schade zou, in- dien dat juist mocht blijken, de 3 millioen gulden beloopen. Ook voor het gezelschap van Louis Bouw- meester Jr., dat den schouwburg bespeelde, met de revue „Wonder boven Won der' beteekent de brand een gevoelige slag. Alle requisiten en costumes ter waarde van eenige tienduizenden guldens, gingen in de vlammen "erloren. Troosteloos zag om 6 uur vanmorgen het Frederiksplein er uit. Het verkeer bleef stopgezet. Omtrent de oorzaak tast men in het duis- ter. Men gelooft, dat een ontploffing den brand veroorzaakt heeft. De buurtbewoners hebben althans omstreeks kwart voor drie, toen de brand ontdekt werd, een geweldige knal gehoord. Naar wij nader vernemen, is het gebouw op beurspolis voor 500.000 verzekerd. Eveneens op beurspolis zijn tot een bedrag van 60.000 de requisieten van het tooneel gezelschap van Bouwmeester verzekerd. Nadere bijzonderheden. Het nieuws van de verwoesting van het Paleis voor Volksvlijt is hedenmorgen als een loopend vuurtje door de stad verspreid. Er is dan ook in den omtrek van het Frede riksplein een geweldige belangstelling van de zijde van het publiek. Den geheelen mor- gen bleef het verkeer op het Frederiksplein gestremd. Alle tramlijnen, die dit plein pas seeren moeten, werden voor het grootste ge- deelte via de Ceintuurbaan om het paleis naar de vaste route geleid. Hierdoor ontstond op al deze lijnen een geweldige stagnatie. De brandweer heeft den geheelen morgen het nablusschingswerk voortgezet Onder lei- ding van ambtenaren van bouw- en woning- toezicht hebben brandweerlieden de overblijf- selen van de peristyle omver gehaald. Wan neer deze werkzaamheden geeindigd zullen zijn, zal het mogelijk zijn, het tramverkeer weer over het Frederiksplein te hervatten. De meening van den directeur. De directeur van het Paleis voor Volksvlijt, de heer Monasch, heeft aan de politie ver- klaard, dat hij vanuit zijn woning aan het Oosteinde om 10 min. voor 3 hedennacht een geweldige vlam heeft gezien, die vermoede- lijk uit de koffiekamer nabij de schouwburg- zaal kwam. Hij neemt dan ook aan, dat de brand in deze koffiekamer is ontstaan. De verzekering en de schade. Wat de verzekering en de schade betreft, kunnen wij nog melden dat behalve de reeds gemelde verzekeringen nog een aantal ande- re verzekeringen op verschillende gedeelten van het gebouw en zijn inventaris loopen. De directe materieele schade wordt thans op ongeveer een millioen gulden geraamd. Bij millioen, hedennacht door cafe om zich daar eerst met sterken drank te versterken. De opzichter van de Nederland sche Heide Maatschappij is daarop genoemd cafe binnengegaan en heeft de mannen ver- maand om aan het werk te gaan. Hij kon hen echter uit het cafe niet wegkrijgen. In een zeer luidruchtige en roerige stemming is het gezelschap tenslotte besloten op te stap- pen en toen de opzichter hen daarop nog- maals met klem vermaande naar het werk te gaan is er ruzie ontstaaan. M^u uitte ver schillende bedreigingen jegens den opzich ter; deze heeft daarop drie belhamels op staanden voet ontslagen. Een der mannen ing daarop even achter een boom staan. let bleek dat hij bezig was een revolver te laden. Met welke bedoelingen hij dit deed is niet komen vast te staan. Later op den dag is deze man door de marechausse aange- houden en werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. De overige zijn daarop later aan het werk gegaan. De arbeid vindt weder nor- malen voortgang. De reden tot dit verzet is nog niet recht duidelijk. Merkwaardig is nog dat deze groep werkloozen de vorige week met het hoogste loon naar huis was gegaan n.l. van 22 tot 26. Een onderzoek wordt ingesteld. Medegedeeld door het Kon Ned. Met. Instituut de Bildt. Hoogste barometerstand 776.9 te Weenen. Laagste barometerstand 751 1 te Stensele. Verwachting: Zwakke tot matige zuidwes telijk tot zuidelijken wind, meest licht bewolkt mogelijk met ochtendnevel, droog weer, iets warmer, mogelijk tijdelijk toenemende wind en weinig of geen regen in het noorden. Nu was de ziel vernietigd en daarmee was ook de geheele schepping van dr. Sarphati ten doode opgeschreven. Na dit grootsche moment volgde slag op slag, als waren er donderbussen en voetzoe kers afgelaten. Met een ongeloofelijke snel- heid zette het losgekomen element zijn vernie- lend werk voort; niets bleef meer intact. Een ru'ine. Toen omstreeks 5 uur in den ochtend de hevigheid van het vuur was afgenomen, en de plaats, waar eens het machtige Paleis voor Volksvlijt stond, was te benaderen, kon worden vastgesteld, dat slechts een ruine was overgebleven. Alleen het tooneelgedeelte was overeind blijven staan en ook de peristyle bleek aan het verwoestende element nog weerstand te hebben kunnen bieden. Overigens is er van het geheele glazen paleis niets meer over. De tooneel- en de ten- t onstellingszaal, ze liggen in puin, evenals het cafe-restaurant, dat nog kort geleden een moderne inrichting had gekregen. Gelukkig bleven alle huizen in de Galerij gespaard, ook al zal het bluschwater er nog al wat scsade hebben te weeg gebracht De winkels, welke aan den Westelijken kant in het verwoeste gebouw ge/estigd waren, fcooals een lunchroom, een sigarenmagazijn en een comestibleszaak, zijn ook aan het vuur ie prooi gevallen. In het wate- van de btadhoc'erskade was de drijvende stoomspuit „Jan v. d. Heyden" die meer dan 40 stralen den geheelen nacht naar c'on brand bracht. De brandwachts waren genoodzaakt met ijzeren platen nun gelaat te beschermen tegen de verschroeide hitte van de hoog-oplaaiende v'.ammen. De leiding der brandweer Bij de leiding van het blusschingswerk werd de brandweercommandant, bijgestaan door de hoofdbrandmeesters Tort en Brunet de Rochebrune. De politie-afzetting, waarachter zich dui zenden hadden geschaard, zoowel aan den kant van de Utreohtsche straat als aan die van de Weterihgschansrt .at, stond onder leiding van den politie-commissaris de Jong. Ook de hoofdcomn. ssaris van politie, de heer Versteeg, bleef den gc1-eelen nacht ter plaatse. Verder deden verschillende stedelijke auto- riteiten van hun belangstelling blijken. Het was niet mogelijk, in de vroege och- tenduren, waarin het blusschingswerk trou- wens nog in vollen gang was, de trams van het Frederiksplein te laten rijden. De schade bedraagt 3 millioen. Omtrent de schade, welke ui ramn ver oorzaakt heeft, valt op dit oogenbii! niet veel te zeggen. een de schatting van 3 bevoegden gedaan, was de waarde van den grond inbegrepen, hetgeen hier in verband met de vastgestelde nieuwe rooilijn van be- lang is. De premieleeningen hierdoor niet in gedrang. De belangen van de houders der Paleis- loten werden door de verwoesting van het Paleis voor Volksvlijt door den brand die hedennacht heeft gewoed, hoegenaamd niet geschaad. Voor de beide premieleeningen be- staat een waarborgsom, die bij de Ned. Bank is gedeponeerd. Voor de groote loten, d. w. z. de loten met de nominale waarde, van 10.per stuk, heeft sinds 1911 geen trekking meer plaats gevonden, en de in April van dat jaar uitge- trokken loten werden niet uitbetaald. Het bleek n.l. dat de rente van de voor den dienst dezer loten bestemde waarborgsom op den duur niet voldoende zou zijn tot uitbeta- lingen der aflossingen en premien. Lang- zamerhand komt dit waarborgfonds weer wat bij, doch het is nog niet bekend, of en wanneer een nieuwe trekking zal kunnen plaats vinden. Ook van de kleine loten, n.l. de loten met een nominale waarde van f 2 per stuk, be- staat een waarborgsom, die b- de Associatie- cassa is gedeponeerd. Ten aanzien van deze loting werd een verandering gebracht in het oorspronkeiijke trekkingsplan. D.d. 1 Juni a.s. zal voor deze loten echter een trekking plaats vinden met als hoofdprijs een bedrag van f 50.000.- Het is in den tegenwoordigen tijd noodzakelijk om papieren vao waarde Brand- en INBRAAK- vrij op te bergen. De FIRMA DE LANGE DE NIORAAZ te Alkmaar verhuurt loketten vanaf f 6,— per jaar, die aan deze eischen voldoen. EEN GECOMPLICEERD ONGELUK. E>e 32-jarige havenarbeider C. A. B., uit de Adrianastraat te Rotterdam, zou gisteravond bij zijn ouders, die in de Gouvernestraat al- daar wonen, een antenne op het dek plaatsen. Hij is daarbij van het dak gevallen. Op het- zelfde oogenblik kwam mejuffrouw S. uit het pand, met haar dochterje van 13 maanden op den arm. B. is op het kind terecht gekomen. Hij is met zware inwenclige kneuringen in het ziekenhuis aan den Cooisingel ter verple- ging opgenomen. Het kind is licht gewond en kan thuis worden verpleegd. De moeder heeft een zenuwtoeval gekregen. DE SCHILDERSACTIE IN FRIESLAND. Gistermorgen is door het bestuur van den Frieschen Schilderspatroonsvereeniging van den Rijksbemiddelaar een uitnoodiging ont- vangen om des avonds met hem te Utrecht een conferentie te houden, waaraan het be stuur besloten heeft gehoor te geven. Een delegatie bestaande uit de heeren Hoekstra van Bergum en vertegenwoordigers der Leeu- warder patroons heeft zich derwaarts bege- ven, zegt de Tel. De gezellenorganisaties te Leeuwarden hebben tot nu toe nog geen der- geHjke uitnoodiging ontvangen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ HALLE De Parijsche trein, die gistermiddag te 5 uur 41 aan het Centraal Station te Am sterdam moest arriveeren, is met een half uur vertraging binnengereden. Deze vertraging was een gevolg van het f-eit, dat de trein in verband met het spoorwegongeluk bij Halle van Moens langs een omweg naar Brussel is gereden. Ook de Pullmantrein, die te 6 uur 57 moest arriveeren, was een half uur over tijd. Voor zoover kon worden nagegaan, be- vonden zich in beide treinen geen passagiers die in den verongelukten trein hadden ge- zeten. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Jan de Raat en Anna Maria Elisabeth Schipper. Eppo Helenius Moens en Johanna Maria Ledeboer. OVERLEDEN: Johanna Maria Kager gehuwd met Adrl- anus Klaver 33 jaar. HOOGERE KOLENPRIJZEN. Naar de Tel. verneemt zijn in het begin van dit jaar besprekingen gevoerd tusschen de Nederlandsche Staats- en particuliere mij- nen, en de Steenkolen Hand.ls-Vereeniging, die de vertegenwoordiging heeft van het Rheinisch-Westfalische Kolensyndicat, betref- fende de vaststelling v. uniforme prijzen voor alle soorten kolen. De besprekingen hebben eenige weken geleden geleid tot bindende prijsafspraken, die inmiddels in werking zijn getreden. Zij hebben ten gevolge gehad, dat de kolenprijzen op een hoogere basis zijn ge komen, daar thans concurrence niet meer behoeft te worden gevreesd. De kolenhande- iaars betalen dientengevolge thans hoogere prijzen dan het vorige jaar. De totstandgekomen prijsregeling beoogt, naar wij voorts vernem:n, verdere exploita- tieverliezen in het mijnbedrijf te voorkomen. De meeste mijnen, met uitzondering van de Staatsmijnen, hebben de laatste jaren een moeilijke periode doorgemaakt. Met ingang van 1 Mei zullen de bovenbe- doelde prijzen ook door de Belgische kolen- mijmn worden gehandhaafd, voorloopig voor een termijn van twee maanden. Pogingen om ook de Engelsche producen- ten bij de prijsafspraak te betrekken, zijn tot dusverre niet gedaan. Het is echter niet uit- gesloten dat ook dezen binnenkort de hier- bedoelde prijsregeling zullen aanvaardtn. ROERIGE STEMMING ONDER WERK LOOZEN. Naar de Tel. verneemt hebben zich bij de werkzaamheden aan de Baaksche Beek door Arnhemsche werkloozen dezer dagen onge- regeldheden voorgedaan. Veertig van hen kwamen in minder goede stemming te Wiers- sen aan het werk en begaven zich naar een BRAND. De broedmachine. Gisternacht ontstond brand in een perceel aan den Soesterweg te Amersfoort, bewoond door de familie Kamerbeek. Er kwamen on geveer 200 kuikens in de vlammen om, ter- wijl de materieele schade vrij aanzienlijk was. De geleden schade wordt door verzeke ring gedekt. De oorzaak is, dat de kunstmoe der van de broedmachine in een onbewaak oogenblik in brand geraakte. DE HOUTWERKERSSTAKING TE ZAANDAM. Werkwillige te water geduwd Toen gistermiddag eenige werkwilligen die aan de Houthavenkade een aldaar liggen- de rijnaak losten, zich op hun rijwielen huis- waarts begaven, werden zij op den West- zanerdijk door een aantal jeugdige stakers achteropgereden en terzijde geduwd De u:t de gemeente Wesizaan afkomstige 20-jarige houtbeweri-ei S. P. kreeg een dusdanigen duw, dat hij van den dijk in een sloot viel Daar de sloot ter plaatse niet diep is. kon de man zichzelf redden. Hij vond bij een aldaar wonenden boer een veilige schuil- plaats. De vermoedelijke dader. B. D, werd door de politie gearresteerd. De werkwilligen, bij het door de politie naar huis begeleiden, worden door weinig of geen stakers meer gevolgd. Sedert Dinsdag avond formeeren des avonds n aantal stakers waarbij zich spoedig veel belangstelienden uit het publiek voegen, een rijwielcoionne Deze stoet trekt dan naa, verschillende stads wijken. om de aldaar wonende werkwilligen een „ovatie" te brengen. Naar van de,zijde der politie wordt ge- me!d. hief men voor het kantocr van de N V Dekker's Houthande! de Internationale aan en werden bij een werkwillige in de Reiger- straat deur en ramen gebonibardeerd In de Klryis Katerstraat heeft de politie de stakers verspreid. BOOMPLANTDAG TE VELSEN. Gisteren werd te Velsen de eerste ooom- plantdag gehouden, onder leiding van het be stuur der afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging voor school- en werktuinen en boomplantdagen in Nederland. In het gemeentelijk park Velserbeek kwa men 600 leerlingen van 22 openbare en bij zondere scholen bijeen, waar ze werden toe- ►roken door d<n wethouder van onderwijs, LEGATEN VAN ME I BRUIN. Naar wij vernemen heeft wijlen mej Niesje Bruin, wed. C. Sluis, op 18 Maart te Bergen overleden en van wiens legaten wij gisteren melding maakten aan de Ned Herv. Kerk en Diaconie te Venhuizen elk 1000 vermaakt, dus niet f 2000, zooals gister gemeld werd. Men deelt ons mede, dat zij tevens ver maakt heeft aan het Gesticht voor Volwasser Blinden in de Plantage te Amsterdam f 2000 benevens 2000 aan het Ned. Zendingsge- nootschap en 2000 aan de Stichting Het Leger des Heils. Aan het West-Friesch Museum te Hoorn is een antiek cabinet vermaakt, alsmede hare gouden en zilveren lijfsieraden, bloedkoraler en diamanten. DE G. A M. I. T. Voor de in September a.s. te houden Mid- denstandstentoonstelling zijn alle stands verhuurd, uitgezonderd eenige grootere ruitn ten die zullen blijven gereserveerd voor bij- zondere attractieve stands. Hieromtrent zijn reeds druk onderhandelingen gaande. Spoe dig hopen wij verdere mededeelingen dien- aangaande te kunnen doen. Deze tentoonstelling wordt zeker de groot ste welke ooit op middenstandsgebied ir Noord-Holland boven het IJ is gehouden. H. Tusenius. Door den burgemeester werd de eerste boom geplant, waarna door schoolkinderen langs de Ver Loren van The- maatlaan in het park boomen werden geplant Verschillende wethouders en raadsleden waren onder de aanwezigen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtu« gen en andere voertuigen te 7.30 uur lich op- DE MOLLEBOONEN. Men schrijft ons: 't Was Dingsdagoav'nd zoo aibels loa\ worr'n, da 'k gain zin meer har, om't ain en 't aancW nog bie rnekoar te scharr'ln om d r ain verslag van te moak n in de Alkmoarsche l^raant 'k Docht bie mie zulf: Led'n hebb n Wons- dag genog te beproat n over veurige oav nd, dat zai toch gain tied hebb'n, om kraant noa te snuff'ln. Moar nou binn'n ze weer goud oetsloap n en kiek'n kraant goud deur. om ais te lez n wat d'r nou aigenlieks veurvaH'n is. En as zai't dan lez'n hebb'n, den stur'n ze kraant vast noa Gronn'n tou. om famine doar goud dudelk te moak'n dat ze, al binn'.i ze den ook wied van hoes, toch nog Gronne- gers bk-v'n binn'n. Want dat hebb'n wie zulf zong'n Dingsdagoav'nd op onze vergoadera in „'t Gulden Vlies": Wie warn kinder van 't Noorden en denken nog menr.ig moal an de ploats. woar onze waige ston! Moar veui dat wie dat zong'n mos veur- zitter Barkman de deur'n opengooien en dat dee 'e weer op zien aigen m-naier. Nait stief en mit 'n oetgestreken gczicht, moar zoo losweg ruip hai ons 'n welkom tou< op de joarvergoadern In zien proatie har 'e t over de verlott'n, over „'t Skebelskop" en veul meer dingen. dei de verain'n beleefd har in dit joar Veur de led'n. dei d'r dizze_ keer nait wazz'n. mout ik nog ev'n zegg'n, dat ,,'t Skebelskop de noarn is van 't lutje potje 'k bedoul de tooneelofdail'n 't Was 'n mooie noam, dei meneer Janssonius oetvond'n har, moar veurzitter Barkman en veurzitter Suze- noar (dei leste het de hoamer van de rede- riekers!) wizz'n nog nait persies, hou 't schrev'n worr'n mos Afijn, dut t'er ook nait tou. as't kind moar 'n noam het. Noa t proatie van de veurzitter was de sikketoaris ter Hoeven an de beurt. dei o m. 't joarverslag oetbrocht. Goud vanzuls! En dou meneer Dekker vertcld har. wat d'r mit zien centjes gebeurd was (wat zit Dekker toch altied nog te zwait'n mit de onkosten van Onder ain Dak!), mozz'n d'r twei neie bestuursleden koz'n worr'n in de ploats van de heeren Janssonius en Smidts Noa hail wat schrieverij en tellerij war'n meneer Bulthoes en meneer Suzenoar de geiukkigen, dei de loak'ns mit oetdail'n magg'n. En dou was't leed veurbie. Dou kreg'n ogen BBS MB

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2