JltHilStis tlllllt De Plaatsvervanger Donderdag IS April. Vereeniging tot ontwlbkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier. Hib 11,1,ETON. No. 91 1929. Honderd een en dertigste Jaargang. Radio-hoekje Vrijdag 19 April. HUversum, 1071 M. 10.10.15 Morgen- wijding 12.15—2.— Concert door het A. V. R. O.-Trio. 2.05—2.45 Uitzending voor scho- len. 2.45—3.30 Gramofoonmuziek. 3.30— 5.Populaire muziek door het A. V. R. O.-Trio. 5.30—6.— Spreekuur van den Radiodokter. 6.01—7.15 Concert door het Omroeporkest. 7.15—7.45 Radiocursus van. wege het Onderwijsfonds voor de Binnen- vaart. 8.01—10.15 Concert door de Stafmu- ziek van het 5e Regiment Infanterie onder leiding van J. R- v. d. Glas. 9.9.30 Cause- rie over de Radio-distributie-centrale. Daar- na: Vervolg concert. Na afloop persberichten en dansmuziek door het A. V. R. O.-Dans- orkest. Huizen, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) 11.—11.30 N. C. R. V. Korte Ziekendienst. 113012.— K. R O. Gorisdienstig half uur- tje. 12.15—115 Concert door het K. R. O. Trio. 1.152.Gramofoonmuziek. 3.4.— Vrouwenuurtje. 4.5.N. C. R. V. Gramo foonmuziek. 5.-6.45 Solistenconcert. N. C. r V. 7.-7-25 K. R. O. Lezing over honden- dressuur. 7.35 V. P. R. O. Persberichten 7 40 Lezing: Het Gebed. 8.15 Concert. Schola Cantorum. 8.50 Lezing over volksop- voeding. 9.30 Concert. Scola Cantorum. 10.— Declamatie. 10.20 Concert. Scola Canto- rum. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Kookpraatje. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonatenconcert, viool en piano. 12.50 Orgel- concert. 1.20—2.20 Orkestconcert. 3.20 Licht orkestconcert. J. Yates, bariton. H. Mills, viool. 4 50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing: Menu's. 6.35 Nieuwsberichten. 6 50 Nieuwsberichten. 7.05 Werken van Handel voor, clavecimbel. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek. 7.45 LezingPoetry. 8.05 Variete uit het Palladium in Londen. 9.20 Nieuws berichten. 9.35 Actueele causerie. 10.05 Nieuwsberichten. 10.10 Werken van Hubert en Parry. Symphonie-orkest en solisten. Koor. 11.20 Een verrassing. 11.3512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1744 M. 12.50 210 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 6.557.20 Kinderuurtje. 8.20 Gramofoon muziek. Fransehe opera's. 8.50—11 10 Sym- phonieconcert onder leiding van E. Bigot. Langenberg, 462 M. 9.35 en 11.40 Gramo foonmuziek 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.05 5.50 F. MiihlhSlzl, cither en guitaar. 7.20 Concert. Klein Werag-orkest. In de pauze liedjes bij de luit. Daama tot 11.20 Orkest concert. Zeesen, 1649 M. 9.35—4.20 Lezingen. 4.20 5.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. 7.20 Vocaal concert. Fritz Dittbemd, bariton 7.50—8.20 Causerie. 8.20—9.20 Orkestcon cert. Daarna persberichten. 10.0510.35 Proef-beelduitzending. Hamburg, 395 M. 11.40 Muziek voor scho- len. 3.35 „Der Ehemann vor der Tur", ope- rette in 1 acte. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Con cert. Manoenzangver. „Adolphina". 9.35 11.10 Orkestconcert. Brussel, 512 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert van Russi- sche muziek met medewerking van Arth. Per- lines. 10.35 Sluiten. Provinciaal nicuws In hotel „De Beurs" te Schagen werd Woensdag de voorjaarsvergadering gehou- den van de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier De voorzitter, de heer P. Stapel Cz. te Hoogkarspel, heette in het bijzonder welkom prof. Visser, die bereid was gevonden mede- deelingen te doen over de mergelmachine. Hij wees er op, dat den landbouw in korten tijd 3 wetsontwerpen zijn geworden en wel ten eerste het on twerp pachtwet, ten tweede het wetje tot steun aan de suikerbietenindustrieen, waarvan het spel gister in de Kamer is be- gonnen en tenslotte het wetsontwerp betref fende de controle op de uit te voeren land- en tuinbouwproducten. Het laatste kwam spr. het belangrijkste voor. Nederland is een bij uitstek exportee- rend land. Het is goed om de goede naam van onze producten^ten opzichte van kwaliteit, sortee- ring en uniformiteit hoog weten, dat de omliggende doen om hun producten op de wereldmarkt te brengen. De Nederlandsche boer heeft er dan ook voor te zorgen, dat de producten die het land uitgaan in kwaliteit, sorteering en uni formiteit hoog worden gehouden. Spr. wekte alien op daaraan mede te werken en opende de vergadering met de wensch, dat ook deze vergadering, zich als steeds het geval was, door een prettige toon zou kenmerken. De secretaris, de heer G. Nobel te Lutje- winkel, las hierop de notulen, die onveran- derd werden goedgekeurd. Mededeelingen. Medegedeeld werd, dat het bestuur besloot om deel te nemen aan de huldiging van dr v. d. Zande, bij diens aftreden als inspecteur van den landbouw. De voorzitter deelde mede, dat dr. v. d. Zande bij zijn huldiging nog sympathieke woorden had gewijd aan de pittige vereeni ging Hollands Noorderkwartier. Het bestuur had het rapport van de com- missie van onderzoek over de landarbeiders- wet aan het Kon. Ned. Landbouwcomite door- gezonden. Voorts werd medegedeeld, dat voor de toe- komst ten aanzien van het Veevoederbureau een goede samenwerking met de H. M v. L verzekerd is op de basis van de werktuigen- commissie. Proefnemingen. Het bestuur verzocht de medewerking van het Kon. Ned. Landbouwcomite, om de regee- ring meer geld voor proefnemingen op land- bouwgebied te verzoeken. Radio Landbouwhalfuurtje Het verzoek is gedaan om met het oog op de werkzaamheden van de landbouwers. het Radio Landbouwhalfuurtje een half uur te verzetten. Verlaging vleeschaccijns Van het Kon. Landbouwcomite was bericht ingekomen, dat verwacht wordt, dat de ver laging van de vleeschaccijns meer aan an dere volksgroepen, dan aan de boeren ten goede zal komen. Het bestuur besloot in deze de behartiging van de landbouwbelangen aan het K. N. Z op te dragen. Steun aan bietenbouwers. Het bestuur besloot om een commissie te benomen, die zal onderzoeken of terzake van het vraagstuk betreffende de moeilijk- heden der bietenbouwers steun gewenscht is en zoo ja, op welke wijze. Deze commissie is samengesteld uit de hee- ren ir. S. Smeding, J. Blaauboer Gz., K. A Kaan, P. Kistemaker en C. D. Rezelman Zij deed op de laatste bestuursvergadering eeni- ge mededeelingen, waaruit bleek, dat in de commissie de inzichten over de vraag ver- schillen, zoodat geen bepaald oordeel kon worden uitgesproken. Daarna is de kwestie in het bestuur bespro- ken met het gevolg, dat besloten werd om het vraagstuk niet in behandeling te brengen op onze ledenvergadering, om dat aan het nemen van maatregelen verstrekkende gevolgen zit- ten en het voor een deel ook gemaakt wordt tot een politieke kwestie die niet past bij het werk, dat door onze vereeniging wordt ver- richt en wat in strijd is met haar taak. Arbeidscontrad voor den landarbeider. In aanvulling van de beschouwingen van mr. Langeveld over het aibeidscontract voor den landbouwer op onze vorige vergadering van leden, heeft het bestuur dit vraagstuk ook besproken met het gevolg dat het van oordeel is, dat in deze meer bekendheid moet worden gegeven aan de verkeerde opvattingen en handelingen van onwelwillende arbeiders, waarvan de landbouwers de nadeelige gevol gen ondervinden zonder dat zij daartegen over met goedgevolg zich kunnen verweren, omdat op deze onwelwillende arbeiders wei- nig of geen verhaal is Het gevolg is geweest, dat mr. Langeveld over deze kwestie nog een artikel heeft ge- schreven, dat ter publicatie aan het algemeea Nederl. Landbouwweekblad is opgezonden en dat, naar het bestuur vertrouwt, zal medewer- ken om in deze misstanden te helpen bestrij- den en een betere regeling voorbereiden. De mededeelingen werden voor kennis geving aangenomen. De secretaris van de H. M. v. L. deelde nog mede, dat de minister de afschaffing van de vleeschaccijns heeft toegezegd en de voor- bereidende werkzaamheden reeds heeft ge- troffen. Besloten werd de najaarsvergadering te Alkmaar te houden. De rekening over 1928 werd in ontvangst uitgaaf goedgekeurd op een bedrag van en 3101.32, met een batig saldo van f 711.57s. Besloten werd om de bestaansduur der Vereeniging met 29 jaar te verlengen en enkele wijzigingen in de statuten aan te brengen. Tot bestuursleden werden inplaats van de heeren K. A. Kaan, D. Schoenmaker en Joh de Veer, die niet herkiesbaar waren, gekozen te houden Wij de heeren J. Blauwboer te Schagen, N. Nobel landen hun best te Beemster en C. Kramer Glijnis te Stompe- toren. Prof. Visser uit Wageningen deed hierna mededeelingen over de Mergelmachine. die toegelicht werden door lichtbeelden. Getoond werd de Duitsche Woelmachine van prof. Jager, een machine van 50 ton met een motor van 100 P.K., die de ondergrond van een diepte van 3 M. naar boven brengt. wat op kalkarme gronden van veel waarde kan zijn. In Oost-Friesland in Duitschland zijn reeds 30 van deze machines aan het werk. Spr. oordeelde, dat in onze provincie de oude droogmakerijen en West-Friesland voor deze werkwijze in aanmerking komen en dit vooral omdat de heer de Vries in die gron den een kalkgehalte in de ondergronden heeft gevonden van 16 tot 20 pCt., terwijl een ge- halte van 4 pCt. al gelijke voordeelen geeft, die men verkrijgt wanneer men er kalkmerger op brengt. De heer Veenstra, leeraar R. L. W. S. te Schagen, deed mededeelingen van de resul- taten van het onderzoek naar het koolzure kalkgehalte der gronden in Scherraer, Beem ster, Heer-Hugowaard en Barsingerhom. In de Schermer kan men door iets dieper te ploegen het koolzure kalkgehalte gemakke- lijk met een Vt pCt. verhoogen./ Op een diepte van 1 M. vindt men daar een koolzuur kalkgehalte van 16 pCt en in de Beemster, die vrijwel ontroofd is van alle koolzure kalk op een diepte van 45 c.M. 10 en van 0.70 tot 1 M. van 13 Op een diepte van 0.70 c.M. vindt men in de Schermer reeds een gehalte van 14 Buitengewoon hoog is het koolzuur kalk gehalte in de Beemster op een diepte van 1 M. Te Barsingerhorn vindt men de kalkrijke laag pas op een diepte van 1 tot 1.40 M. In de nieuwe Polders bevatten de gronden een voldoend kalkgehalte. De heer v. d. Laan betoogde nog, dat het modderen in N.-H. toegepast, voor een deel vergelijkbaar is met het werken met de woel machine. Men heeft de ervaring, dat, door het brengen van deze verkregen grond de knolvoet spoedig verdwijnt. Voor het nemen van grondmonsters gaf spr. de voorkeur aan monsters, die van ge- graven putten werden verkregen, boven de monsters door boringen en hij verzocht me- dedeeling van gevallen waar ierkelders enz. werden gegraven, om dan de grond te kunnen onderzoeken. De heer C. Nobel vond het, alvorens meer propaganda te gaan maken voor de woel machine, gewenscht, eerst na te gaan of in N.H. de kalkbemesting de gewenschte uit-- werking heeft. Een der aanwezigen vond op grond van ervaring, in de Schermer voorzichtighc-id met de woelmachine in de Schermer ge wenscht. In zijn beantwoording zeide prof. Visser, dat het groote vraagstuk is een juiste ver- deeling te krijgen van de kalk in de bouwvoor Een groot voordeel van de metkode is, dat men de Knolvoet er ook door bestrijd. De Landbouw Hoogeschool te Wageningen neemt reeds de door den heer Nobel gewilde proeven. Ir. Smeding vreesde, dat een toepassing van de woelmachine op grasland ten gevolge zal hebben, dat er geen water meer in de sloten blijft. omdat ze dan nooit meer van de modder bevrijd zullen worden en juist voor grasland is de ontwatering van veel belang. Prof. Visser zeide, dat in Duitschland met behulp van den tractor de sloten reeds ma- chinaal vrij van de modder worden gehouden. De voorzitter sprak hierna, onder instemming der aanwezigen, een woord van hartelijken dank tot prof. Visser voor zijn gehouden lezing. De heer C. Nobel te Haarlem rappor- teerde over het ontwerp Pachtwet, door hem onschuldig genoemd. Het was echter de vraag of dit ontwerp verbetering in de pacht- toestanden zal brengen. Besloten werd om in de najaarsvergadering het standpunt der vereeniging te bepalen. Mededeelingen van de commissie voor de kanalisatie van West-Fries- land. Bovengenoemde Commissie, bestaande uit de heeren G. Nobel, E. Koster Dz. en E. Dz. Govers, acht het zeer gewenscht, dat door de Vereeniging wordt aangedrongen op gedeeltelijke uitvoering van de kanalisatie. vooral met het oog op de droogmaking van de Wieringermeer. zooals in de vorige vergadering van leden werd goedgekeurd, n.l. het plan Alkmaar. Oudkarspel, Kolhom en opneming van Schagen in het kanalenplan met het oog op de groote belangen die deze plaats hierbij heeft. Daamevens zijn wij overtuigd dat het goed is dat wordt aangedrongen op de uitvoering Door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C. M. G. de W. 171 iiJ8i ?raP> die iemand met je wil uithalen. Of is het soms iets, dat je mij wilt wijsmaken?" 1 1 „M ijn eerste indruk was dat het een grap was en niets meer, maar de dingen, die later gebeurd zijn, hebben mij een ander standpunt doen innemen. Ik heb den ouden Talbot ge- kaid als „de Dief" en daar was waarschijn- lijk wel reden voor. Let op de eerste regels van dat stukje papier". „Ik let er op zooveel ik maar kan". „Dan begrijp je wat dat beteekent. „Het Dievenhof"; dat heeft hij waarschijnlijk zelf geschreven. Je hebt Ali Baba en de Veertig Roovers gelezen?" „Wat een vraag aan een fatsoenlijk mensch Waar denk je dan dat ik ben opgevoed? Ik beb stukken van buiten gekend uit de Dui- zend-en-een-Nacht, want „Ali Baba" was een van mijn pieest geliefde verha'en". „Het Roovershol was waar de Veertig Die- van *1 hun gestolen schatten bewaarden. Het ■oort man in aanmerking genomen is het niet onmogeiijk, dat wijlen mijn dierbare oom er RX>v«r»hol op zijn eigen houtje op xm- hield". „Dus volgens jou is het heele huis, het heele landged een soort van roovershol?" „Maar hij kan toch een hoi gehad hebben in dat groote hoi. Het zou mij niet verbazen, of dit papier beteekent dat hij er zoo een had, waarin hij bijvoorbeeld kleinigheden als die Tarbet-col'iers bewaarde. Het is heel waar schijnlijk, dat hij telkens zulke bagatellen kocht net was wel noodzakelijk, dat hij er een bepaalde plaats op nahield waar hij die dingen bewaarde; een p'ek waar zijn vriend Eva wel van moest afweten, maar waar die brave man niet kon doordringen. Dat stukje papier deelt mij zoo iets belangrijks meehet zegt dat hij zulk een hoi bezat, waarin men kon doordringen door de tooverwoorden: „Sesam, open u!" en op zijn eigenaardige manier wat de moderne tooverwoorden zijn Het was een m n, die lang niet van humor ontbloot wasdus daar liet hij het bij en liet mij maar raden wat die inlichting beteekende. Met andere woorden, dat papier deelt mij mede, dat er ergens in Monniksland een ge- heime bergplaats it, die misschieen fabel achtige hoeveelheden ongtkende schatten be- vat, en hij laat mij maar uitvinden waar dat is. Hij geeft mij den sleutel om de deur open te doen, maar ik moet zelf maar zien hoe ik dien tleutel moet gebruiken". „En wil je nu nog bewertn dat dat ari niet romantiich i»? Misschltn it dat ook ttn reden waarom mijnheer Eva zoo verlangenc it om ont btt htk tit te kfiigtn hij ,wil van het kanaal Alkmaar. Avenhorp, Lutje Schardam, welke plan meer kans van slagen krijgt en in Hoorn ook een krachtige actie komt voor het kanaal ten zuiden van de stad, waarvoor door Burgemeester en Wet- houders voorstellen bij den Raad zijn inge- diend, terwijl ook uit de burgerij van Hoorn goede steun komt voor het kanaal ten zuiden van de stad. Alhoewel de belangstelling van belang- hebbenden voor een kanaal Hoorn—Medem- blik tot onzen spijt zeer gering is. hopen wij toch dat met hulp van Zuiderzeewerken ook voor dat deel onzer provincie een betere verkeersweg te water kan wor len verkregen. De heer Kramer Glynis rapporteerde over de werkzaamheden tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee. Totaal telt de dienst 285 leden met 16772 dieren. Spr. oordeelde, dat regel moet worden, dat de boer aanges'loten is, dan is veel te ver- wachten van de t. b. c. bestrijding onder het rundvee. Voor de werktuigencommissie rapporteerde de heer G. Nobel. De commissie had aan- dacht geschonken aan de hooibergmethodes, doch was daarmede nog niet tot een einde gekomen. De destructor te Schagen. De heer Joh. de Veer deed mededeelingen over de plannen voor den destructor te Scha gen, waarvan de aanbesteding begin Mei zal plaats hebben en teekeningen door hem wer den toegelicht. De noodslachtplaats bevat een slachtplaats voor groot vee en een voor klein vee, een aparte hangruimte en een koelruimte met een koelinrichting van voldoende capaciteit om met warme dagen de geheele hangruimte te koelen. Bij de slachtplaats is tevens een sterilisa- tor en kan dus het materiaal alle bewerkingen ondergaan, noodig om in consumptie ge- bracht te worden. De verwerkingsinrichting heeft een capa citeit van 6000 K.G. per etmaal en is dat voor dit gebied ruim voldoende. Verder is aangebracht een ruime garage en 3 woningen voor de-hulpkeurmeesters en machinist. Nu te Schagen een inrichting zal worden gesticht en men zich, vasthoudende aan het standpunt van Noorderkwartier voor kleinere inrichtingen, de kaart van Noorijjolland voor oogen stelt, dan behoort het gebied ten Oosten van Nieuwe-Niedorp tot Midwoud en zou voor Schagen behalve de kring Barsin gerhorn in aanmerking komen het noordelijk gebied, Anna Paulowria, Helder, Wieringen, Texel en Zuidelijk tot Alkmaar met de tus- schen gelegen gemeenten. Indien men verder zou gaan worden de af- standen te groot en dient men in het Zuiden te overwegen ook een inrichting te stichten Wat de centrale noodslachtplaats betreft, men bepale een vrij vervoer van gestorven dieren in het gebied dat bij de verwerkings inrichting is aangesloten. Men is dan geheel vrij de dieren zonder verlies van tijd naar de centrale noodslacht plaats te zenden ei kan aldaar, indien goed- keuring volgt een afzetgebied worden gezocht en juist de ruime koelgelegenheid zal een re den zijn, dat men het vleesch beter en gelei- delijker zal kunnen plaatsen. Moet gesteriliseerd worden of gekoeld, dan is daarvoor gelegenheid er bij totale afkeu- ring kan onmiddellijk verwerxing volgen. Moge in de toekomst bliiken, dat deze nieuwe inrichting behalve hare hygienische voordeelen, ook een financieel voordeel voor den boerenstand zal zijn. DE liever niet dat je iets van dat roovershol ontdekt". „Ik geloof, dat je gelijk hebt. Eva weet na- tuurlijk waar het is en hij weet waarschijn lijk ook wel dat er ergens een raiddel is om er in te komen de sleutel. Hij zou dien sleu tel dolgraag hebben. Waarvoor, dat weet hij zelf wel; waarschijnlijk is hij bang, dat ik er het eerst achter kom en daarom beschouwt hij mij als een onwelkome gast". „Zou je niet iets van de plaats, waar de voorraadschuur is, van hem te weten kunnen komen? O Jack o, neem mij niet kwalijk" „Toe, zeg dat nu niet. Ik heb je immers a! gevraagd". „Jawel, ik moet er mijn excuses over ma ken, stellig! Ik kan je immers niets bij je voor- naam noemen als ik merk dat je den mijne niet schijnt te weten". Betty". Jack". „Zie zoo, dank je". Zij zweeg, alsof ze nog iets meer van hem verwachtte; men zou vermoeden dat zijn stil- zwijgen een teleursteHing voor haar was. „Wat denk je dat er in dat Roovershol te vin- den is?" „Suiker en allerlei kruidenierswaren en an dere goede dingen. Maar wat is dat?" Zij waren op den top van een heuveltje aan^ekomm, een glooiende weg. Hij etond gtil m keek om zich heen. Voor lfch ait hij tot ziin verbazing water en land en lucht, een p)-aoitir uitzicht. Een breede water- WATERLEIDING TEN PLATTELANDE. Ontstemnung over het beleid van Ged. Staten. De heer G. Nobel deelde mede, dat in verband met de besprekingen ir. de herfst- vergaderingen de Commissie, die opdracht kreeg de directie van het waterleidingbedrijf tot een mi! dere toepassing ten opzichte van de aansluitingen ten plattelande te bewegen, uit- genoodigd was geworden om daarover 21 Maart in Haarlem een bespreking te hebben. Zoowel de heer De Veer als spr. waren toen verhinderd, zoodat die bespreking nu a.s. Vrijdag zal plaats hebben. Een der aanwezigen deelde mede, dat men in de Schermeer gepoogd heeft om aan den Laanweg de waterleiding te krijgen. De daar wonende boeren waren bereid, voor het aantal koeien, dat zij thans melken, geduren- de tien jaar 5 per koe te garandeeren, doch dit werd nog niet voldoende geoordeeld; er moest nog 60 overheen. Spr. oordeelde dit zeer onbillijk. De heer Koster wees erop, dat in stre- ken, waar de waterleiding is, de bevolking verplicht wordt tot aansluiting en dit op hygienische gronden. Hoe kan een gemeente, zoo vroeg spr., tot aansluiting dwingen als een deel van de bevolking, dat het wil hebben, het niet kan krijgen? Waar blijft de provin cie met haar hygienische argumenten als ze aansluitingen \veigert, omdat die niet winst- gevend genoeg zijn? De heer Jm. Blauwboer deelde mede, dat hij 700 M. van het eindpunt van een lei ding woonde, daartusschen staan nog twee boerderijen en twee burgerwoningen. Om het water te krijgen, moet spr. echter 3500 be- talen, van welk bedrag hij later terug krijgt, als de anderen aansluiten. Het heet, dat zij, die op 40 M. afstand van de hoofdbuis wo- nen, verplicht zijn om aan te sluiten en spr. begriipt dan ook niet, waarom dit van hem gevorderd wordt en hij heeft af te wachten of de anderen al of niet aansluiten. De heer Breebaart vond het stand punt, dat de provincie inneemt, een treurig standpunt. In Winkel zucht men met dezelfde gevallen. De provincie heeft de macht om al ien te laten betalen, doch verwaarloosd de lygiene en maakt misbruik van haar macht. Spr. noemde het een schandaal dat de pro vincie het water wel aan den een en niet aan den ander verschaft. DeVoorzitter zeide. dat het stand punt van Ged. St. is, dat het bedrijf zichzelf moet kunnen bedruipen. Nu is de winst spoe- diger gekomen dan men oorspronkelijk heeft gemeend. Met den heer Breebaart is spr. het eens, dat men de aansluiting niet op hygie- sche gronden kan dwingen, terwijl men al- leen die aansluitingen maakt, die rendabel zijn. Spr. heeft echter goeden moed, dat daar- in binnen afzienbaren tijd verandering zal komen, al gelooft hij niet, dat men ieder huisje in Noord-Holland zal kunnen aanslui ten. Op aansluitingen, die de moeite waard zijn, zal spr. echter blijven hameren. Prof. Visser oordeelde het principieel niet mogelijk, te zeggen, dat een ieder recht op aansluiting heeft. Het zou te duur wor den om iemand, die diep in't land een huis bouwt, aan te sluiten Een middenweg moet gevonden worden. Voor aansluiting van complexen, ook als die een klein verlies op- leveren, is spr. echter voorstander. Met den heer Breebaart is spr, het echter eens, dat de propaganda van de provincie met een beroep op de hygiene een gekke re clame is geweest. De heer Jm. Blaauboer had zich al- tijd wijs laten maken, dat de staat of de pro vincie deze zaken aanpakt, omdat ze niet vertrouwd zijn in handen van maatschappij- en, die beoogen, winst te maken. De provin cie wil zoogenaamd het algemeen belang dienen, maar vraagt, evenals een maatschap- pij, die winst beoogt, of de aansluiting ren- dabel is. Als dit juist is, dan lijdt het platte- land altijd het loodje. De heer Best wilde, dat de provincie evenals met het electriciteitsbedrijf, doonverkt met de aansluitingen van het waterleiding bedrijf. Hollands Noorderkwartier dient z.i. dan ook voortdurend erop te hameren, dat het platteland van water wordt voorzien. Prof. Vi s s e r wilde er op aandringen, om in geen geval verlaging van het tarief in te voeren, alvorens het platteland is aange sloten. Z.i. kan men echter niet volhouden, dat iedereen in de provincie recht op aanslui ting heeft. DeCommissie zegde toe, met de ge- maakte opmerkingen haar voordeel te zullen doen. Goed melken. Dr. S c h e ij zeide, dat het met het bevor- deren van goed melken in deze provincie nog altijd niet goed wil. Wij blijven achter in be langstelling voor deze zaak en ook van den kant van de zuivelfabrieken is er te weinig belangstelling. Voor den cursus voor opleiding van voor- melkers zijn er thans acht aangiften, zoodat er in ieder geval dit jaar weer een dergelijke cursus op de proefzuivelboerderij gegeven zal worden. Spr. hoopte echter, dat er ook ver- schillende plaatselijke cursussen. tot stand cunnen komen. De afgevaardigde van de Schermer deelde mede, dat daar in samenwerking met s'eerlandia een dergelijke cursus in voorbe- reiding is. Verkeerde voorlichting De heer V e 1 d e r s, leeraar aan de Rijks landbouw-winterschool te Schagen, wees er op, dat de laatste jaren de kunstmestbu- reaux en wel de Maatschappij van Elst en Maltus, ten aanzien van het gebruik van kunstmest, door de verspreiding van een la- wine van adviezen, die onjuist zijn, een voorlichting geeft, die alleen tot schade kan lijden van de oogst en de landbouwproduc- ten, met het doel, het stikstofgebruik op te voeren met geld, dat anders voor kali be- steed kon worden. Spr. was er voor, dat Holl. Noorderkwartier aan die firma te Amsterdam t verzoek richt om dergelijke adviezen in de- zen vorm, niet meer te verstrekken, omdat het niet van belang kan zijn van een rationed gebruik van de hulpmeststoffen. (Applaus)! De Voorzitter zegde ernstige over- weging door het bestuur van dit voorstel toe stroom liep uit naar de zee, tusschen hooge oevers aan beide zijden, zelfs in dit jaarge- tijde welig begroeid. „Dat moet de rivier de Helford zijn, waar Sayers van sprak. Is het niet mooi? Ik heb nooit gedacht, dat het zoo dicht bij was. O, het is allerliefst, het doet mij bepaald goed. Wat schijnt de zon mooi op het water. Pro- beer maar niet mij hier uit Monniksland van daan te jagen, vooral niet nu ik dit gezien heb. Ik ga bepaald niet weg, voordat ik op en in die rivier geweest ben. Ziet het er niet ver- leidelijk uit? Juist een plek om te zwemmen! Kijk, daar ligt een bootje; misschien de veerboot. Ik moet die rivier op en af roeien overal naar toe, voordat ik hier vandaan ga als je mij maar laat gaan. En dan een zeilboot! Kun je met een zeilboot omgaan?" „Ja, dat heb ik wel eens gedaan in her buitenland". ,,Ik ook wel, dus zullen wij het met ons beiden wel klaar spelen. Zou je mij wel wil- len hebben als kapitein en zelf voor scheeps volk fungeeren?" „Laten wij net maar eens probeeren". „Zoo gauw het mij mogelijk is. Maar laten wij in de eerste plaats naar het Roovershol zoeken. Kom, laten wij naar het huis terug keeren en het van boven tot beneden onder aoeken «n dan zullan wij aian. H«b je luat om mee t» faa n *wk«ri now ket Raora*- hol?" Mii tachte en keek haar aan. Er was lete in <fcen Wik «Ut ook haar deed laches. „Ik vrees, dat het zoeken niet zoo gemakke- lijk gaat als je denkt". „Gemakkelijk behoeft het ook niet te zijn. Ik wou liever van niet. Veel liever allerlei opwindende dingen en gevaren te overwin- nen; iets, dat je bloed aan het koken maakt. Kom, laten we ons haastenik verlang naar avontuur no. 1". Vlug liep zij den heuvel af en wachtte be neden op hem. Ze liepen door het bosch naar huis. Ze hadden een gevoel of zij door een betooverd bosch liepen. Toen zij het landgoed naderden was het of het in de laagte lag Voor het eerst konden zij het geheel overzien. „Het is geen kwaad huis van buiten", zeide ze, „en heel groot. Niettegenstaande jc pessi- mistische stemming, mijnheer, denk ik dat het een heel prettige woonplaats kan worden Toe kom, ga nu gauw mee en laten wij met het onderzoek beginnen". „He, wat is er gebeurd met het raam?" „Ze schijnen de luiken gesloten te hebben". „Wat een vreemde luiken of zonneblinden Het zijn net metalen jalousieen, die ze neer- laten voor winkelramen. Waar is de glazen deur, waar wij uitgegaan zijn? Die is weg. Misschien hebben ze de jalousieen neergela- ten; dat doen de nienschen wel meer voor de zon, die de meubels en tapijten zou doen ver- schieten. Hoe vreemd!" Het was of Talbot een orakelspreuk ver- hondigde toen hij plechtig zeide: „Jfe wou op avontnw rturomer e6n tfgaan. Het zou mij niet verbazen of dit was er een". - (Wordt vervolga.)

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5