Schoonmaak Ovize Kolonien. Sport Rechfszaken Tijdschriffen Binnenland TAB LETT E Niet prettig, migraine misschien? Probeert J rrwar eens met een ASPIRIN oranje BAHP De heer Harp bepleitte een actie voor de invoering van een afzonderlijk electriciteits tarief voor electrisch melken, omdat z. i. de tijd niet meer ver is, dat iedere boer het ma chinaal melken invoert. DeVoorzitter vertrouwde, dat dit gewenschte tarief van het provinciaal bedrijf ,wel verkregen kon worden D« heer Joh. deVeer deelde mede, dat de Bond van veeverzekeringsfondsen bcsloot, om met ingang van 1 Mei afgekeurde kleine onderdeelen van slachtvee niet meer uit te be- talen. Deze uitbetaling vordert te groote be- dragen. Het belang van de boeren vordert, dat daarmee wordt opgehouden, aangezien de tarieven dan belangrijk kunnen worden ver- laagd en spr, wekte een ieder op om deze actie te steunen. Applaus) DeV oorzitter sloot hierop met een woord van dank de vergadering. BERGEN. Bij de twee kinderkoren die we hier reeds hebben is er nog een bijgekomen, de muziek- leeraar Joh. Kuiper uit Alkmaar heeft n.m de leiding op zich genomen van een R.K kinderkoor dat gisteravond in „De Rustende Jager" de eerste uitvoering gaf. In zijn welkomstwoord aan het publiek riep de leider de clementie van de aanwezigen in als er eens iets aan de uitvoering mocht haperen, omdat het koor nog maar drie a vier maanden bestaat. Dit verzoek was echter niet noodig geweest want wie Kuiper kent, weet, dat als hij met iets voor het publiek komt, het ook beslist goed is. De kinderen zongen verschillende, grooten- deels een-stemmige liedeien van de dames van Tusschenbroek, van Rennes, van der Linden, van SnelrewaardBoudewijns en van Adr. Hamers, Wierts, Bosman, Reckers, Poortman. Ook Kuiper zelf was met een frisch liedje vertegenwoordigd dat hij gecom- poneerd heeft op een onopgesmukt. levens- lustig klinkend gedichtje van J. Haakman „Buiten" genaamd. Het is een talrijk koor waarbij ook een flink aantal jongeg®. Zij aljen hielden den leider die dirigeerde goed in het oog en volgden z'n wenken stipt op, daardoor zat er al voordracht in de vertolking. Het speellied- je „Het kleine huisje" van Dalcroze werd alleen door meisjes gegeven. Doordat K. diri geerde moest hij voor de klavierbegeleiding de hulp van een ander hebben. Voor die be- geleiding zorgde mej. Cath. Dekker uit Obdam, die zich daarvan accuraat kweet. Voor afwisseling was ook gezorgd. De heer Frits Bouwmeester, uit Amsterdam trad op als declamator met nummers van verschil- lenden inhoud. Ernstige gedichten van jonge R K. dichters (Marnix Gijsen, Jac. Schreurs, Anton van Duinkerken) humoristische voor- drachten van Jan Feith. Peerke den Belg, Hasse Zetterstrom en Charivari us. De heer Bouwmeester is die kunst volkomen meester, hij wist ontroering op te wekken met z'n ern stige, en ten guile lach te doen klinken bij z'n vroolijke bijdragen. Zoo werd het voor alien een prettige, suc- cesvolle avond; de entree in Bergen is voor de mcdewerkencicn van dien aard geweest dat Kuiper met vernieuwden ijver verder kan gaan werken. De officier meent dat niet oplichting doch wel verduistering vaststaat. Spreker werkt zulks nader uit door te releveeren het ver- loop der verzekeringszaak, en vordert, het bewijs geleverd achtende, ten slotte 3 maan den gevangenisstraf. Mr. Roos verdediger van verdachte ziet in zaak noch oplichting noch verduistering. Pleiter wijst er op, dat verdachte 9 aan- brengpremie had kunnen verdienen, en acht het voorts aannemelijk dat hij den post heeft vergeten. Bewezen is niet, dat verdachte ken- nis heeft gedragen van de briefkaart van mej. Meijne. Dat verdachte het geld onmiddellijk heeft teruggeven vindt pleiter, gelet op de omstandigneden zeer natuurlijk. Het kan zeer gemakkelijk dat een con tract verloren gaat en de assuradeur dan de aangifte vergeet. Pleiter concludeert vrijspraak, subsidiair een waarschuwing in den vorin van een voorw. straf. Uitspraak a.s. week. DIEFSTAL VAN KIPPEN EN EEN GELD- BEURS. Heden hadden wij voortzetting van d-- strafzaak tegen den zager W. T. H., thans in hechtenis, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van kippen en een geldbeurs, toen hij te Texel als boerenarbeider en aan de zuiderzeewerken werkzaam was. Verdachte is destijds veroordeeld tot jaar bij verstek en had de wijk naar Duitsch- 'and genomen om de straf te ontgaan. Toen hij zich weer over de grens waagde, werd hij gearresteerd en kwam hij tegen het von- nis in verzet. Thans werd als nog gehoord de eigena- res van de kippen, mej. Dina Mandje. Verdachte heeft beweert de kippen in be- taling te hebben gekregen in vervanging van het loon dat hij had verdiend. De 71-jarige weduwe v. d. V., winkelier- ster op Texel, de eigenares van de ontvreem- de beurs, wordt eveneens nog eens als ge- tuige gehoord. Zij heeft uit de toonbanklade haar kralen beurs met zilveren knip gemist. Tevoren heeft zij in den winkel iemand gezien, die achter de toonbank aan de lade morrelde. 1 oen mej. v. d. V. op het gerucht in den winkel verscheen, vond zij daar ver dachte die haar om een doosje sigaretten vroeg. Hij kwam steeds dagelijks in den win kel, doch na den diefstal heeft zij hem niet meer gezien. Van een vrouw die verdachte heeft in Duitschland is niets gebleken. Thans zegt verdachte, dat hij niet wettelijk met haar getrouwd is. Eisch, daar beide feiten bewezen werden geacht bevestiging van het vonnis 1 jaar ge vangenisstraf. De verdediger mr. Haars van N. Niedorp zegt niet op~de hoogte van de zaak te zijn en acht nu de verdediging dus doelloos. Hij refereert zich maar aan het oor- ceel der rechtbank. De opgelegde straf acht pleiter in vergelijking met de feiten te hoog en hoopt dat de rechtbank clementie zal be- trachten. E)e officier eischt als nog gevangenneming van den verdachte, indien hij zijn straf in den Bosch heeft ondergaan. MISDRIJF ART. 247 WETBOEK VAN STRAFRECHT. De met verschenen verdachte Anton v. it Helder heeft aldaar op 17 Januari met een meisje beneden den leeftijd van 16 jaar niet nader te noemen handelingen gepleegd Hij is r et verschenen terwijl de behandeling c ezer zedenzaak plaats heeft met gesloten deuren. Hierna sluiting. 1017.50 per 100 stuks. Rapen en bieten zijn niet duur, we noteer- den voor rapen 1.50—/ 1.75 per H.L. en voor bieten 1.50—/ 2 per 100 stuks. Ook werden nog aangevoerd partijtjes spruiten welke niet mooi zijn en in prijzen van 10 31 per 100 K G. Aardappelen zijn er steeds genoeg en niet duur. Voor de kleiaardappelen noteerden we 2.503 voor zandaardappelen 4.25 5.50, alles per H.L., 70 K.G. De tuinders die witlof hebben ingekuild hebben een strop, daar er veel afval is en de kropjes niet mooi zijn. Veel aanvoer komt er niet, doordat er werk in overvloed is en de prijzen niet hoog zijn. We noteerden voor le s. lof 2230 en voor 2e s. 1418 per 100 K.G. De overige aanvoer bestond uit zulke mi- niatu'ur-partijtjes, dat we een opgaaf achter- wege kunnen laten. DE ONEERLIJKE RADJA'S. De Adaterechtbank te Taroena, samenge- steld uit den ambtenaar bij het binnenlandsch bestuur van Lith als voorzitter en den Radja van Tagoeladang en twee dorpshoofden als leden, heeft den oud-radja van Taboekan, Sa- rapil, eveneens veroordeeld en wel tot een verbanning van 2 jaar uit zijn rijk. ACHTERSTALLIGE LANDSDIENAREN. In den halfjaarlijkschen staat, die op 15 December 1928 is afgesloten en die betrek- king heeft op d'e landsdienaren, die het geld, dat voor hun opleiding en uitzending besteed is, nog niet aanzuiverden, is te vinden, dat 356 ambtenaren een totaal restantenschuld hebben van 483.395 gulden. lastingen, waarbij aan de Zuiderzeevisschers faciliteitea worden verleend in zake hun aan- slag in de Rijksinkomstenbe las ting, door hun te vergunnen, de inventariswaarde van hun booten en netten in 3 a 5 jaar af te schrijven in verschillende Zuiderzeegemeenten het be- lastbaar inkomen belangrijk is teruggeloo- pen? Ligt het in het voornemen van de regeering, om het tekort aan inkomsten, dat van deze omstandigheid het gevolg is, uit's rijks kas aan de gemeenten, die schade lijden, te ver- goeden? Zoo deze vraag ontkennend mocht worden beantwoord, kunnen de ministers dan ook mdedeelen, op welken grond niet tot de Zui derzeevisschers behoorende belastingplichti gen in de Zuiderzeegemeenten, uitsluitend ten gevolge van de afsluiting van de Zuider zee, aan een hoogeren belastingaanslag moe- ten worden onderworpen? STEEKPENNINGEN. Een besluit van Qed. Staten van Friesland vernietigd. Ged. Staten van Friesland hadden goed keuring onthouden aan de gemeentebegroo ting van Haskerland uit overweging, dat de gemeenteraad in zijn functie heeft gehand- haafd den directeur der gemeentegasfabriek te Joure, die steekpenningen heeft aangeno men, welke handhaving Ged. Staten niet het belang der gemeente achtten. De Kroon heeft thans, met vernietiging van het besluit van Ged. Staten alsnog de begrooting goedgekeurd, waarbij werd over- wogen, dat de bestreden grond niet betreft de begrooting zelve, maar betrekking heeft op het beleid van den gemeenteraad buiten de begrooting om. dat de uitspraak van het Gerechtshof geen enkele wijziging in den bestaanden toestand brengt, en een slagerij, waarin pleegt te wor den gewerkt, werkplaats in den zin der Ar beidswet blijft. REKKENSCHE INRICHT1NGEN. Onder voorzitterschap van aeri heer E. Re ne van Ouwenaller werd dezer dagen de jaarlijksche algemeene ledenvergadering ge- houden van de yereeniging tot Stichting van Cniistelijke inrichtingen voor verpleginf van Zwakzinnigen, gevestigd te Amsterdaim meer bekend als de Rekkensche Inrichtingen Het bestuur werd gemachtigd tot het siui- ten van een kening groot 29.000, onder verband van tweede hypotheek. Uit het jaarverslag van den directeur bleek dat 1928 voor de vereeniging weer een be langrijk jaar is geweest. In dit jaar toch wera een aanvang gemaakt met den bouw van een nieuwe inrichting, op eenigen af- stand van de oude gelegen, waarin zij, dis onder de Psychopathenwetten vallen, verpie- zullen vinden. Deze inrichting zal waar- schijnhjk binnenkort geopend kunnen wor den. Het aantal verpleegden bedroeg op 31 De- cember 200, in dit geta; zijn de buiten-ver- P'e^en inbegrepcn. Er werden in totaal 70.724 verpleegdagen genoteerd. De gezond- heidstoestand van de patienten was over het algemeen uitstekend. NED. M o t o r r ij d e n. DE VOORJAARSREUNIE DER K. N. M. V. De groote Voorjaarsreunie der Koninklijke0t N'ederlandsche Motorwielrijders Vereeniging bij de stakers aangesloten zal dit jaar plaats vinden op Zondag DE STAKING TE ZAANDAM. De stakmgsleiding deelde gister mede, dat aan de houtzagerij „De Twee Gebroeders" gisteren twee uit Eindhoven afkomstige scha- vers tegen een loon van 50 per week in dienst zijn genomen. Na over het conflict te zijn ingelicht, hebben zij zich des avonds Apil 1929 te Arnhem. Honderden motorrijders en automobilisten zulien zich opmaken voor den tocht naar Arnhem, waar de Jansbuitensingel gereser- veerd is voor het parkeeren der voertuigen. Om 1 uur vindt de lunch plaats in Restau rant Royal, aan welke lunch een aantal Arn- hemsche autoriteiten, die zoo voortreffelijk aan de voorbereidingen van deze Reunie heb ben meegewerkt, zulien aanzitten. Na de lunch zal onder leiding der verkeers- politie een rondrit door Arnhem gemaakt worden, waarna het feest met een the-dansant in Royal zal worden besloten. Dank zij de activiteit van den grooten Ne- derlandschen Motorrijders Bond, de K. N. M. V., zal Arnhem voor de tweede maal in korten tijd wederom het middelpunt zijn van de motortoeristen. H MEERVOUDIGE STRAFKAMER. (Zitting van Dinsdag 16 April). VERDUISTERING. Een handelsagent uit Alkmaar stond te- fecht terzake verduistering van 17.64 ten nadeele van den veehouder C. Meijne in de Egmonder Meer. Verdachte had het dochtertje van Meijne verzekerd bij de Noorder Spaarkas te War- menhuizen en het bedrag kereids ontvan- gen voor premie en kosten Meijne heeft daarna niets meer van de zaak gehoord en naar aanleiding daarvan heeft het echtpaar Meijne eens gereclameerd met het resultaat dat verdachte hem het ge- storte bedrag heeft terugbetaald. Verdachte zegt geen verzoek of briefkaart te hebben ontvangen. Na tusschenkomst der politie heeft verdachte het bedrag gerestitu- eerd. Elisabeth Adriciiem de 27-jarige ega van getuige Meijne verklaart, dat in October '28 verdachte in de woning is geweest om over bloembollenboekjes te spreken. Bij die ge- legenheid heeft zij haar dochtertje verzekerd voor 500 en hem 17.64 aan voorloopige kosten voldaan. Getuige, die niets meer hoorde over de po- lis heeft aan verdachte daarover een brief kaart gestuurd. Daarop is verdachte in grooten haast ge- komen en heeft de 17.64 terugbetaald. Een aanvraag-formulier herinnert getuige zich niet geteekend te hebben. Verdachte zegt, dat dit formulier wegge- raakt is, en toen heeft hij vergeten verder werk van de zaak te maken. De heer Pieter Kloos, directeur Noorder- Spaarkas te Warmenhuizen verklaart dat geen aanvraag betrefende den heer Meijne is ingekomen. Nadat de zaak in handen der justitie was heeft verdachte verzocht de polis als nog op te maken, doch de directeur heeft toen aan dit verzoek geen gevolg gegeven. KOEIEN OP HET R1JWIELPAD. Voor het kantongerecht te Almelo heeft onlangs terechtgestaan een landbouwer Egede, gemeente Hellendoorn, terzake dat op 30 Juli 1928 buiten noodzaak een aantal konen heeft geleid over het van Egede naar den Ham loopend rijwielpad, onder beheer staande van de gemeente Hellendoorn en door den daartoe gerechtigde als rijwielpad aangeduid op de door den minister van W; terstaat bepaalde wijze. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot 3 boete of drie dagen hechtenis. Om een uitspraak te krijgen in deze princi- pieele kwestie, is verdachte in appel gekemen De lechtbank te Almelo heeft het vonnis van het Kantongerecht te Almelo in deze zaak vernietigd en opnieuw recht doende is ver dachte Dinsdag veroordeeld terzake van de overtreding „buiten noodzaak over een rij wielpad vee leiden' tot 3 boete subs, twee dagen hechtenis. fijarifi- en Tiiintwaiw. KENNEMERLAND. Door het schrale weer en weinig zon komt er van den kouden grond nog niets en be- paalt de aanvoer zich tot oude groente en het glasproduct. Toch komt er meer leven in de natuur en spoedig zijn de eerstelingen van den kouden grond te verwachten. Het was de afgeloopen week een gereser- veerde handel met wisselvallige prijzen. Soms had men momenten dat er een daling kwam, om spoedig weer te rijzen. Die onzekere han del vindt zijn oorzaak in de hooge prijzen en men kijkt wel eens de kat uit den boom of het zoo duur blijft, want't zijn in hoofdzaak groenteboeren en winkeliers die den aanvoer koopen, de grossiers koopen bitter weinig en er is voor hen ook weinig te halen. De handel in spinazie was vrij goed met hooge prijzen. We noteerden voor spinazie 0.80—/ 1.10 per kistje (inhoud 8 pond) terwijl extra kwaliteit nog iets meer gold. Sla was ook gewild en werd in alle kwaiitei- ten aangeboden. We zagen sla van 46 per 100 stuks en voor enkele partijtjes werd nog meer betaald. Radijs en raapstelen waren ook duur, een bosje radijs voor 0.10 0.12 is duur, maar nog duurder zijn raap stelen voor 45 per 100 bosjes. Een zeer gewild artikel is rabarber en vooral de prima kwaliteit. Het klinkt onge- looflijk dat er voor rabarber zij het dan het neusje van de zalm 50—/ 55 wordt besteedde noteering was 20—/ 55 p. 100 bos. Ook was gewild de prei, waarmede men goede zaken maakt met een noteering van 4055 per 100 bos; Selderie was niet duur, die gold slechts 2.50—/ 4 per 100 bos. De aanvoer van kool was beperkt en be stond uit mooie kwaliteit. We noteerden voor roode kool 12—/ 24 en voor savoye Jsool A t h 1 e t i e k. NIEUW WERELDRECORD. Dameshoogsprtngen. Uit Montreal wordt geseind, dat miss Ethel Catherwood (Olympisch kampioene hoogspringen) haar wereldrecord (1.59 M.) verbeterd heeft en 1.63 M. heeft gespron gen. WILLEM KLOOS-NUMMER VAN „DE KRONIEK." Van De Kroniek verscheen een Willem Kloos-nummer ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van den dichter met mede- werking van bekende schrijfsters en schrij- vers. Mevrouw Jeanne Kloos—Reyneke van Stuwe zond een korte strophe in „Voor mijn man", waarvan het handschrift gereprodu- ceerd is. Een gedicht van Helene Swarth is tevens in facsimile weergegeven. Van de ver-idJ.cu r laig'npNdragen noemen wij die van cheurs van de Centrale Recherche twee de schoonzuster van Willem Kloos: Jacq. Pevneke van Stuwe, van C. L. Baronesse van Till—den Beer van Poortugael, van Emilie Weggeman Guldemont, Jan H. Eekhout en W. H. ten Hoet Parson. Een fraai in linoleum gesneden portret door J. G. Jordens geeft den kop van den dichter weer. Uit den verderen inhoud noemen wij nog een artikel Brusselsche Impressies met foto's gei'llustreerd. Verder boekbesprekingen, korte notities en verschillende berichten. Houtsneden en lino's van Fre J. Drost, Francitie Van Davelaar en Willem van den Berg als buitentekstplaten. Dr. F. J. Los, hervormd predikant te Am sterdam heeft voor de leden der Neder- duitsche Hervormde Gemeente te Amsterdam een werkje van kerkhistorische beteekenis ge- schreven, namelijk Grepen uit de geschiedenis van Hervormd Amsterdam, dat bij de N.V. Drukkerij J. R. Vrolijk aldaar is verschenen. Geschiedvorschers kunnen hier hun hart ophalen, want ds. Los gaat terug tot in het begin van de zestiende eeuw, behandelt ver- volgens de alterafie, den tijd van Jacobus Arminius en uitvoerig het Fransche tijdvak. In het voorwoord wordt velen dank ge- bracht die hem in zijn ambtswerk hebben bij- gestaan. Een onwiliige staker. De ambtenaar van het O. M. bij het kan tongerecht te Zaandam heeft gistermorgen tegen den minderjarigen J. Bakker, die de vo- rige week niet aan het bevel van de politie om zich uit een volksoploop te verwijderen voldeed en deswege werd geverbaliseerd, een voorwaardelijke tuchtschoolstraf van een jaar geeischt met een gelijken proeftijd. PSYCHOPATHEN-ASYL. De inrichting van de vrouwenafdeeling van het Psychopathen-asyl te Leiden is thans zoover gevorderd, dat deze afdeeling 1 Mei a.s. in gebruik zal kunnen worden ge nomen. De inrichting biedt plaats voor negen personen. Gistermorgen heeft de minister van justitie mr. Donner een bezoek gebracht aan het Psychopathen-asyl. J geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder- om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. OP HEETERDAAD BETRAPT. Gisternacht werd de stilte in het Vondel- park te Amsterdam ter hoogte van den Am- stelveenschen weg gedurende eenige oogen.- blikken plots verstoord door, het gedreun van snelle voetstappen van een, van meer man- nen; gebiedende stemmen weerklonken, fluit- signalen lieten zich hooren; dan knalden re- volverschoten. Even later voerden politie- mannen een vijfentwintigjarigen jongen ge- vankelijk met zich naar het bureau. Bloed vloeide niet bij deze arrestatie, welke volgde op de ontdekkmg van een inbraak in het ge- bouw van den Gemeentelijken Woningdienst in de lste Schinkelstraat. Omstreeks middernacht zagen recher- erche twee man- nen uit dit gebouw komen, hetwelk hoofdza- kelijk dienst doet als opslagplaats van mate- naal. Rechercheurs en inbrekers constateerden op het zelfde oogenblik ,,dat het mis was". De laatste vloden de Schinkelstraat uit, den Amstelveenschen weg over en het Vondel- park in, door de eersten op de hielen ge- volgd. Nadat eenige revolverschoten gelost waren in de richting der vluchtenden, slaag- de een rechercheur er in een der inbrekers tot staan te brengen. Men bracht hem over naar het bureau op den Overtoom. Enkele voor- werpen, welke thuis hoorden in het gebouw tje van den woningdienst werden op den gearresteerde gevonden. Waarschijnlijk heeft men met dezen jon gen man, die overigens geen bekende bij de politie zou zijn, tevens de hand gelegd op den persoon, die enkele weken geleden een oude vrouw, winkelierster in sigaren, op de van Lennepkade aanviel en van 14 be- roofde. Een onderzoek ter plaatse wees uit, dat de mannen zich door het overklimmen van een schutting toegang verschaften tot een plaats je terzijde van het gebouw, van waar zij ver der ongezien hun inbrekingswerk konden voortzetten. In het gebouw zelf forceerden zij een paar sloten, haalden den inboedel overhoop, zoekende naar wat van hun gading was. Veel kon dit echter niet zijn. De tweede inbrekers is nog voortvluch tig. OORLOGSSCHADE A.AN SCHEPEN. In de mededeehngen, die de Londensch* ochtendbladen hebben ontleend aan de tus- schen de regeeringen van Nederland en Groot-Brittannie gewisselde stukken om- trent de Nederlandsche eischen tot schade- vergoedingen wegens aanhoudingen en op- biengmg van Nederlandsche visschersvaar- tuigen enz. tijdens den wereldoorlog, lezen w ij iiog, dat het aanbod der Britsche regee ring om een schadevergoeding van een mil- lioen gulden te betalen, is een „act of grace", i j antwoord van onzen gezant te Londen, waarin dit aanbod wordt aanvaard, spreekt de Nederlandsche regeering haar spijt uit, dat de Britsche regeering „elke aansprakelijkheid tot schadevergoeding we gens de ingediende claims, die de Neder- Iandsche regeer.ng rechtmatig acht, ontkent". yooits deelen de Londensche bladen mede, cat scheepvaart-claims, behalve voor vis- schersvaartuigen, nog kunnen worden aan- hangig gemaakt bij de Engelsche hoven. prijzen- JOURNALISTIEK EN ONDERWIJS GAAN NIET SAMEN. Uit overweging, dat Ged. Staten van Over- ijsel te recht hebben beslist, dat het waarnc- men van het redacteurschap van de „Nieuwe Kamper courant" door het hoofd der school geacht moet worden strijdig te zijn met de be- langen van het onderwijs, heeft de Kroon on- gegrond verklaard het beroep van D. W. v. d. Koenoe, hoofd der bijzondere school te Kampen, Noordweg 142, tegen die beslis- sing van Ged. Staten. HET BELASTBAAR INKOMEN. In Zuiderzeegemeenten. Het Tweede Kamerlid de heer Duymaer van Twist heeft aan de ministers van Finan- cien en van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den ministers bekend, dat ten gevol- gs van de aanschrijving van den min. van Financi^n van 4 -Oct. 1927, afd. Direct® R»- IS EEN SLAGERIJ WERKPLAATS? Ja, zegt de arbeidsinspedeur te Amsterdam. Men schrijft aan het Hbld.: Naar aanleiding van het vrijsprekend von nis van het Gerechtshof te Amsterdam, in het proces tegen een slager, werd van ver schillende zijden de vraag gesteld, of hier- door tevens de uitspraak van den Hoogen Raad der Nederlanden, waarbij vastgesteld werd, dat een slagerswinkel, waar gewerkt pleegt te worden, tevens een werkplaats is in aen zin der arbeidswet, te niet gedaan is Hoewel de meening dienaangaande vast stond, heeft het bestuur van de afdeeling Am sterdam van den (modernen) SIagersgezellen- bond het noodig geoordeeld, het oordeel te vragen van den hoofdinspecteur der Arbeids- inspectie t« Amsterdam. Bij het onderhoud met het dretridshoofd kwam vast te staan, INTERPRETATIE VAN DE BIOSCOOPWET. De variete in de bioscoopvoorstel- lingen. De Burgemeester van Eindhoven heeft te gen een biosccopexploitant aldaar een straf- vervolging doen instellen op grond van het feit, dat tijdens een bioscoopvoorstelling va- rietenummers zijn uitgevoerd, zonder dat de Burgemeester hiertoe vergunning had ge- leend. In de dagvaarding, die door den ambte naar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Eindhoven ter zake was uitgebracht, werd, zonder dat gewaagd werd van een bioscoopvoorstelling den bioscoopex- ploitant ervan beschuldigt, dat hij in de the- aterzaal van het Rembrandt-theater, zijnde een voor het publiek toegankelijke localiteit, waarvoor door B. en W. van Eindhoven ver- lof is verleend voor den verkoop van alcohol- houdenden drank, ten vermake van het toen aldaar aanwezige publiek een variet6vertoo- ning heeft gehouden zonder dat de burge meester van Eindhoven te dier zake een ver gunning had verleend. Door den ambtenaar van het O. M. mr. Dubois, werd ontslag van rechtsvervolging gevraagd, aangezien het ten laste gelegde feit niet strafbaar was. Niettemin vond de ambtenaar in de behandeling dezer zaak aan leiding in een fel betoog stelling te nemea tegen het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bioscoop Bond, dat naar hij zeide de bioscoopexploitanten in het Zuiden op- zette, tegen hunne burgemeesters ter plaats* en hun aanmoedigde in strijd met de wet te handelen. De heer A. de Hoop, administrateur van den Nederlandschen Bioscoop Bond die als gemachtigde van den Eindhovenschen bios- coopexploitant zich tegen deze strafvervol- ging verweerde, uitte zijn verontwaardiging over de manier waarop de ambtenaar van het O. M. was opgetreden en protesteerde tegea het onredelijke verwijt, welke deze tot dea Bioscoopbond had gericht. Hij liet uitkomen, dat de Bond zich nauwgezet aan de bioscoopi wet houdt, maar dat juist verschillende bur* gemeesters in het Zuiden, die het niet aange- naam vinden, dat hun de macht, welke zij aan art. 188 der Gemeentewet konden ontleenen, door de Bioscoopwet was ontnomen, deze wet trachtten te saboteeren. In verband wees hij op hunne houding in de kwestie der Zui< delijke keui iug aangenomen en tevens op de vervolging. die thans weer door den Burge meester van Eindhoven, alsook door dien? collega te Venlo is ingesteld wetende dat de ze actie op niets zal uitloopen. De kantonrechter, die gister schriftelijk vonnis wees, heeft thans den bioscoopexploi- tant ontslagen van alle rechtsvervolging, op grond, dat de? - xploitant, die in het bezit is van een bioscoupvergunning als bedoeld is art. 1 der bioscoopwet voor zijne bioscoopi voorstellingen geen afzonderlijke varietd-ver - gunning van den Burgemeester behoeft. BIOSCOOP-MUSICI CONTRA GELUID-FILMS. Naar aanleiding van een bericht in som mige dagbladen, dat het orkest van Hugo de Groot, in de Cinema Royal te Amsterdam in verband met de invoering van geluid-films ontslag heeft gekregen, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat hiervan vooralsnog geen sprake zal zijn. Wel heeft Hugo de Groot in vriendschap- pelijk overleg met de directie van de Cinema Royal te Amsterdam eervol ontslag gevraagd in verband met zijne benoeming tot dili gent van het V. A. R. A -orkest, maar ove rigens zal het geheele Royal-orkest intact blijven en d« in deze cinema te geven bios coop vooi stelling en met zijne muzikale ttit- voeringen blijven opluisteren. Weiger namaak en let er op dat op elke tablet bet woord.BAYER" staat. Prijs75cts Jt i.BTll.Jtg'A. v. uum. a. m- a mil jq 11 in

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6