DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. H. H. HOOKERS, vergeet niet, dat VAFIADI§ FINE" die zich door KWALIT IT steeds boven alle andere VERHEFT HEKGELOSCHE BIEREW Uit den Alkmaarschen Raad. ft Honderd ?er er dertlgsle Taarganp DE CIGARET IS, VRAAGT S. Th. HOPPENER, Uit het Parlement No. 93 OH nammer besfaaf o!i 3 bladea 1229 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. 'Ahnnnementsprijs bi] vooruilbetaling pei 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Bljk 2.50. Alzonderlijbe en bewljsnuromws 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracfen rabat Groote letters naar ptaatsmlmte. Brieven franco aan de N V Boek- en Handelsdrukkerij e/h FIERMs COSTER ZOON, Voordam C 9. Dlrecteur: C. KRAJL ZATKHUiG Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redacfie 33. Postglro 37060. Hooldredacteor: Tj. N. ADEMA. 20 APRIL Er is een tijd geweest, dat Alkmaar om rijn lage belastingen geroemd werd. „Vestigt U in Alkmaar!" werd toen den vreemdelingen toegeroepen, een plaats waar belasting eigenlijk bijzaak is en die daar naast op allerlei gebied zoo veel goeds en schoons kan bieden, dat het eigenlijk verwon derlijk is, dat niet alle renteniers en gepen- sionneerden uit het heele land in dichte drom- men naar de stad der victorie optrekken. Maar toen kwamen de magere jaren, de factor steeg en B. en W. trokken bij elke nieuwe begrooting zulke verschrikte gezich ten, dat al spoedig de mare ging, dat Alk maar weliswaar een stad van bijzondere af tracties was, maar dat je er ook duchtig voor moest betalen. Nu schijnen de financieele onweerswolken, die zoo lange jaren het leven van den wet houder van financien verbitterd hebben, weer weg te trekken, er wordt, nadat eenige nut tige instellingen in den bezuinigingstijd over boord zijn geworpen, weer over belastingver laging gesproken en de raadsleden, die voor een hoogeren kinderaftrek geijverd hebben, zagen kort geleden hun geesteskinderen door den wethouder van financien geadop- teerd, die ze in den Raad bracht en ze daar met een doodonschuldig gezicht als zijn eigen wettelijke nakomelingen presenteerde Na dezen ruimeren kinderaftrek komt als een heerlijk zonnestraaltje uit de voorjaars lucht de mededeeling, dat B. en W. zoo be ieidvol geregeerd hebben, dat de factor met niet minder dan vijf punten, overeenkomen- de met 50.000 van de begrooting, vermin derd zal kunnen worden. Van waar dit schitterend resultaat? Wei, zegt de heer Westerhof, dat is heel eenvoudig, de melkkoetjes van de gemeente, de vette bedrijven, zijn dit jaar nog eens extra uitgemolken zoodat ze nog dertig dui- zend gulden van de gemaakte winst meer dan vrleden jaar in de schatkist moeten storten En bovendien is er aan nuttige instellin gen en op onderwijs voor een dertien duizend gulden wegbezuinigd, zoodat de geheele snaarzaamheid van het College ten slotte op niet meer dan een zeven duizend gulden zou neerkomen. laten we intusschen dankbaar zijn, dat er tenminste een eind blijkt gekomen aan het steeds hooger opvoeren onzer stedelijke belas ting. Als Alkmaar eens geen bedrijven had of als deze eens niet zooveel duizenden aan winst in onze schatkist konden storten, dan znu het er met ons belasting-percentage treu rig uitzien en dat wijst er wel op, dat her voor het College nog lang geen tijd is om jubelkreten te laten hooren. Wij zijn het volkomen met den heer Wes terhof eens, dat belastingverlaging door he' vrbruiken van steeds grootere bedrijfswin s'en een ongezonde toestand is, wij gaan zelfs verder dan hij en blijven bij ons steeds ingenomen standpunt, dat hier een progres 6ieve belasting door een in wezen degressievc wordt vervangen, waardoor het zwaartepunt der belasting in de richting der minst kapl taalkrachtigen wordt verschoven. Een gemeentelijk bedrijf mag niet zoo pro- fiteeren van de omstandigheid dat het geen concurrentie heeft te vreezen, dat het hon derdduizenden guldens aan winst maakt. winst die de ingezetenen ten slotte elk jaar voor hun eigen fabriek moeten opbrengen. Dat is toch het bewijs, dat het geleverde product te duur verkocht wordt en het kan ons daarbij onverschil'ig blijven of men er in Maastricht of Delfzijl denzelfden prijs voor za' moeten betalen. Tariefsverlaging is allereerst noodzakelijk en zijn er desondanks nog beduidende win sten, dan kan veel goeds worden opgebouwd. dat in den bezuinigingstijd moedwillig werd afgebroken, dan kunnen vele nuttige vereeni gingen, die nu moeten tobben om met de ge- korte subsidie rond te komen, de vroeger toe gestane sommen weer eens terug krijgen, dan kan er op zoo velerlei terrein nog nuttig werk verricht worden. Eerst daarna kan belastingverlaging door gebruik van bedrijfswinst aan de orde komen en hoe minder de belasting naar draagkracht door een willekeurige en voor a'len gelijke heffing op gas en electrischen stroom wordt vervangen, des te billijker za' ze zijn. Er is in den Raad nog eens hartelijk ge- lachen om de tractor met zijn conducteurs op klompen en zijn chauffeurs, die de klep van hun pet aan den achterkant of soms heele maal geen klep aan hun pet hadden. „Dat hoort bij de tram" z-de de heer Slnis en hij heeft, zooals gewoonlijk, gelijk Het hoort inderdaad bij de tram, maar aan den voorkant van die tram staat met groote letters, dat het een „Staustram" is en het moet den vreemdeling in Alkmaar dan loch wel eens voorgekomen zijn, dat de ge meente zich in financieel opzrhf aan dit rij- dende stiefkind heel weinig gelegen heeft la ten liggtn. Zoo is het althans in de laatste jaren ge gaan en wie nu zoo vreeselijk om dit tramge- doe moeten lachen, mogen toch niet voorbij zien, dat Alkmaar vele jaren aan dit stede lijk vervoermiddel veel te danken gehad heeft. De chauffeur mag dan geen klep aan zijn pet gehad hebben, hij zorgde er, on danks alle financieele misere, toch voor, dat de tram behoorlijk op tijd reed en wie be denkt, dat per jaar niet minder dan 150.000 passagiers werden vervoerd, zal tevens begrij pen, dat vele Alkmaarders wel degelijk van dit stadsvervoermiddel geprofiteerd hebben. Het is niet de schuld van de ingezetenen, die vrijwillig geld bijeenbrachten om de tram in het leven te houden en ook niet die van de beheerders of het ijverige personeel, dat de tractors op hun laatste wielen rijden, dat de wagens versleten en de rails het uitbreken niet meer waard zijn. Dat alles is eenvoudig het gevolg van on- voldoenden financieelen steun en het zal met de tractortram als met zoovele menschen gaan, als ze er eenmaal niet meer zijn zal, als er misschien binnen enkele jaren heele- maal geen stedelijk vervoermiddel meer Is overgebleven, zal men eerst haar goede eigen- srhappen ontdekken en erkennen, dat de thans geoefende critiek in vele opzichten niet billijk geweest is. Intusschen geven wij gaarne toe, dat de tram en alles wat daarbij hoort langzamer hand in een toestand is gekomen, dat het aanschouwen daarvan door de talrijke vreem delingen geen reclame voor onze gemeente beteekent en daar nog slechts tot 1 Juli a.s. subsidie aan dit vervoermiddel zal worden gegeven, is het althans te verwachten, dat na dien datum het min of meer blameerende bord ..Stadstram" van de tractors zal ver- dwijnen, en de toeristen het vehikel dus slechts als een tweedehandsonderneming van een particulier beunhaasje zullen beschou wen. Of de tram met dien datum werkelijk ver- dwijnen zal is niet te voorspellen De wa gens worden, naar wij vernemen, juist dezer dagen weer een beetje opgeschilderd en als de tractors voor een koopje gerepareerd kun nen worden en de rails nog eens duchtig wor den uitgebezemd, is het heel wel mogelijk, dat de tram blijft rijden en op deze wijze een ge- vaarlijke concurrent van den nieuwen auto busdienst zal worden. Nu voor deze laatste een concessie voor den tijd van minstens tien jaar verleend is, mag verwacht worden, dat de nieuwe bus- sen zoo spoedig mogelijk in exploitatie zul len komen. Wij hopen voor de ondernemers. die in dit geval werkelijk heel ondernemend zijn, dat zij in hun optimisme niet teleurgesteld zullen worden. Wie in Alkmaar een stadsvervoermiddel exploiteert behoeft zich geen i'.lusies voor de toekomst te scheppen en waar de nieuwe on- derneming van al haar verplichtingen wordt ontslagen wanneer zij kan aantoonen geen winst te maken. is het niet ondenkbaar dat de stad binnen afzienbaren tijd als ook de tram den bestaansstrijd mocht hebben opge- geven volkomen van een vervoermiddel verstoken zal zijn. Dat, nu weldra electrische trrinen van en naar Alkmaar zullen rijden, de mogelijkheid van een electrische tram heel wat grooter dan vroeger is geworden, zijn wij volkomen met wethoudei Leesberg eens en wij deelen geenszins de meening der autobusbewonder- aars. dat in dat geval aan dit laatste ver voermiddel nog steeds de voorkeur moet worden geschonken. Een snelle tram, die ook wat het materieel betreft in uitstekende conditie verkeert zal o. i. door velen boven elk andei stadsvervoer middel geprefereerd worden. Niemand kan voorspellen wat de komende tien jaien ons op dit gebied nog zullen bren- gen, maar wij hebben zoo'n stil vermoeden, dat Alkmaar in 1939 niet meer uitsluitend op de autobussen zal zijn aangewezen waarvoor de Raad thans de concessie verleend heeft. inmiddels gunnen we den ondernemers een goede kans en we doen hier eveneens gaarne een beroep op hun billijkheidsgevoel ten be- hoeve van het trampersoneel als weldra mocht blijken, dat deze de concurrentie niet zal kunnen volhouden. Niet alleen omdat niemand in het college en in den Raad zich thans nog om het lot dezer oud-gedienden schijnt te bekommeren, maar cok omdat we er werkelijk nieuwsgk ig naar zijn hoe de conducteur op klompen en de chauffeur zor.der pet er uit zullen zien als zii eens een behoorlijk weekloon kunnen ver-1 dienen en door een kapitaalkrachtig patroon in een onberispelijk uniform worden ge- stoken. Naar wij inmiddels vernemen, is het tram personeel nu reeds een kans geboden, naar den autobusdienst over te gaan, maar heeft het daarvan geen gebruik willen maken. Met de gasbuizen in den Heldersche weg is het een eigenaardige geschiedenis. Nu deze Rijksweg verbreed en geasphal- teerd wordt, liggen ze blijkbaar in dubbele beteekenis in den weg, dat wil zeggen ze liggen in den weg en ze moeten dus weg Het lijkt niet duidelijk, maar het is toch heel een vouJig, al heeft het wel iets van een puzzle. Ze moeten weg, maar de weg waar ze naar toe moeten is nog weg, dat wil zeggen die is er nog niet en de Rijkswaterstaat schijnt dus te verwachten, dat Alkmaar d<>zc persleidingen maar zoolang aan touwtjes ergens in de lucht zal moeten ophangen. De directeur-generaal, of een andere hooge autoriteit. heeft vriendelijk te kennen gegeven, dat ze gerust mogen blijven liggen mits men er dan maar op rekent dat de weg nimmer zal mogen opgebroken worden, wat practisch hierop neerkomt, dat bij de eerste de beste lekkage elke reparatie onmogelijx is. Waarom, zoo heeft men terecht in den Raad gevraagd, kan op dezen veertig Kiio- meter langen weg niet een vierhond°<d Mete; klinkerbestrating, aansluitende bij de stads- bestrating, gelegd worden, als daarmede voor de gemeente zulke groote technische be zwaren en zulke enorme en nuttelooze kosten voorkomen kunnen worden? Er wordt weldra naar een betere financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeen- ten gestreefd, maar het wordt tijd, dat de verhouding ook op ander dan financieel ge bied eens wat beter wordt. Waar het verleggen der leidingen prac tisch op het aanleggen van geheel nieuwe buizen neerkomt, heeft de Raad den directeur der lichtbedrijven naar een kostenopgave gevraagd en inmiddels zullen B en W in hun zwartste jassen en met hun hoogste hoed en op eens naar Den Haag trekken om te zien of er an allerhochster Stelle niet wat meer considerate met een doodarme gemeente te verkrijgen is. Het Twuijverwegdrama, waarin Alkmaar lang geen onverdienstelijke rol heeft gespeeld. is zoo goed als afgeloopen nu de Raad op het voorstel van B. en W., besloten heeft de bekende gemeenschappeiijke regeling met de betrokken buitengemeenten te aanvaarden. Er zijn in den loop der jaren heel wat ka- pitalen besteed om een weg te koopen maar het is nu wel gebleken, dat het nog veel meer kost om een weg op een behoorlijke manier weer kwijt te raken. Laten we slechts de hoop uitspreken, dat de gemeente, die er de gelukidge eigenaar van zal worden er in alle opzichten genoegen van zal beleven. De grond aan de Oostzijde van de Prin- cipestiaat is voor ruim 27000 aan een Levensverzekeringsmaatschappij verkocht, die er haar hoofdkantoor zal bouwen. We kunnen niet zeggen, dat we op dit punt in het hartje der stad, aan een plein vlak tegenover de Groote Kerk gelegen, niet liever een groot winkelpand of een hotel of cafe met een gezellig terras hadden zien ver- rijzen Al jaren lang is geklaagd over een gebrek aan hotelruimte en al jaren lang ziet de Alk maarder uit naar een gezellig, groot cafe, waar men, naar Amsterdamschen trant, des zomers eens gezellig buiten zal kunnen zit- ten Intusschen nemen wij gaarne aan, dat deze Windhoek zich voor een buitenzitje minder goed leent en waar het ons bekend is. dat een groote bank destijds liever overal elders dan op dezen hoek wilde bouwen, mogen we misschien nog dankbaar zijn, dat de Noord- Hollandsche Levensverzekering-Maatschappij zich over dezen grond voor een zacht prijsje ontfermd heeft. Dat de Raad zich ditmaal, zelfs zonder eenige discussie, met het voorstel van B. en W. vereenigde, geeft te denken en wij kun nen daarna slechts de hoop uitspreken, dat de directie der maatschappij zich ditmaal niet in haar toekomstberekeningen vergist heeft. Laten wij ditmaal eindigen met de mede deeling, dat wethouder Leesberg blijkbaar ongeschonden uit het land van de sinaasappe- len naar zijn vaderstad teruggekeerd is. De Spaansche zon heeft hem gebruind en hij maakt in alle opzichten den indruk van een man, die verre reizen gedaan heeft en daarcm veel kan vertellen. Het is bedroevend hoe weinig andere Raadsleden nog van de zeden en gebruiken in het land van onze vroegeren overheerscber afweten, getuige de eenige vraag, die den wethouder gesteld werd, namelijk oi hij Sinterklaas niet was tegengekomen. Dat Alkmaar in de toekomst van's heeren Leesbergs ervaringen profiteeren zal, mag zeker voorspeld worden. Vooral als wethouder van het Sportpark zal de heer Leesberg niet aarzelen te zorgen, dat het hier wat meer Spaansch toegaat dan gewooniijk het geval is Wij hoorden reeds verhalen over cemen- ten zitplaatsen met kussentjes. die na afloop van iederen wedstrijd naar de hoofden van de verliezende spelers worden geworpen Dat wil zeggen alleen de kussentjes en met de zitplaatsen natuurlijk. Wat de heer Leesberg van het echte Spaansche stierengevecht heeft gezien doet ons met vreeze verwachten, dat de motor- races weldra voor een nog bloediger en ge vaarlijker sport het veld zullen moeten ruimen. Wij hopen met den Raad, dat de heer Lees berg over zijn indrukken en avonturen uit het land waar de citroenen bloeien eens een gezellige causerie zal willen houden en wii zijn gaarne bereid hem daarvoor een paar ko- lommen van onze plaatsruimte ter beschik- king te stellen. Agent voor Egmond en Cmstreken: EGMOND AAN ZEE. INT. TEL. 18 DEN HAAG, 19 April 1929. De Eerste Kamer is heden gereed geko men met de behandeling van de Indisciie zaken, welke op haar agenda stonden. Na een ochtendzitting van een paar uur en een middagzitting van drie kwartier is zij tot Dinsdagmiddag twee uur uiteengegaan. De minister van Kolonien heeft de verga- dering van heden geleid met de voortzet- ting van zijn rede ter beantwoording van de verschillende sprekers. In het bijzon'4 r heeft hij tegenover den heer Colijn uiteen- gezet, dat wij in zake de bestuurshervor- ming goed werk hebben gedaan en dat de Volksraad een belangrijke functie vervult in het bestuur van Indie Hij vertrouwde dan ook, dat de Kamer zich zou vereenigen met de wijziging in de samenstelling van dat li- chaam waarmee tegemoet zou worden ge komen aan de ernstige teleurstelling, welke het amendement-Feber indertijd heeft ge- wekt bij de beschaafde inlandsche kringen. Het gister door den heer Colijn geuite dreigement, dat hij er over dacht in de op posite te gaan tegenover dit ministerie, was vermoedelijk oorzaak dat de minister- president deze vergadering bijwoonde. Na den minister van Kolonien nam hij dan ook het woord om den heer Colijn o.a. mede re deelen, dat nu er een Volksraad is, er geen aanleiding bestaat om in overeenstemming met diens wenschen een speciale commissie te benoemen ten einde voorstellen te doen in zake de centrale of regionale ontvoog- ding van Indie. Het bestuur van Indie heeft in de eerste plaats behoefte aan rust, ten einde zich aan te passen aan de nieuwe toe- standen, welke in den laatsten tiid zijn ge- boren, niet in de laatste plaats door het op- treden van den Volksraad, waarmee, gelijk de heer Koningsberger had uiteengezet, de Indische regeering gaarne samenwerk.i Na re- en dupliek is daarop de Indische Begrooting zonder stemming aangenomen evenals de (huishoudelijke) begrooting van het departement van Kolonien. Over de wijziging van de Indische Staats- regeling in zake de samenstelling van den Volksraad en den Raad van Indie moest gestemd worden. Zij is daarbij goedgekeurd met 29 tegen 15 stemmen. Tegenstemmers waren de anti-rev., de Chr. Historischen en de katholieke heer Blomjous. Na goedkeuring van enkele kleinere ont- werpen, waaronder de Surinaamsche Be grooting, is de Kamer tot Dinsdagmiddag uiteengegaan. De Tweede Kamer heeft heden de behan deling van het ontwerp op de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Ge- meenten voortgezet. Niet minder dan vier tegenstanders heb ben heden hun bezwaren tegen het voorstel ontwikkeld. In de eerste plaats heeft de heer Van den Tempel (S. D. A. P.) zijn gis ter aangevangen rede voortgezet en be- toogd, dat de nieuwe regeling de bewegings- vrijheid van de gemeenten aan banden zal leggen doordat de gemeenten geen In-, komstenbelasting meer zullen kunnen hef- fen. Er schuilt daarin een verzet tegdn de sociale politiek der gemeenten, welke ge- tuigt van een rasecht conservatisme. Hierna heeft de heer Schouten {A. R.) zijn bezwaren ontwikkeld, in hoofdzaak hier op neerkomend, dat de gemeenten een deel harer autonomie zullen verliezen, ter- wijl intusschen de regeering lijdelijk zal moeten toezien, dat de gemeenten een on- verantwoordelijk financieel beheer zullen voeren, wijl de pressie tot zuinigheid zal ontbreken. Intusschen hoopte hij, dat de re geering in staat zal zijn de door hem ont- wikkelde bezwaren te ontzenuwen. De heeren Van Voorst tot Voorst (R. K.) en Buiten (R. K.) meenden beiden, dat het platteland de dupe zal worden van de ega- liseering, welke aan het ontwerp ten grond- slag ligt en laatstgenoemde drong aan op een andere regeling van de uitkeering par, hoofd der gemeente uit het gemeentefonds. Als warm voorstander van het voorge- dragene deed zich kennen de heer Van Gijn (Vrijheidsb.), die wel een enkel bezwaar had, doch de grondgedachte toejuichte en in het bijzonder ingenomen was met het Ge meentefonds. Het bezwaar, dat de gemeen ten geen inkomstenbelasting zouden kunnen heffen, achtte hij ondervangen door de vrij- heid welke de gemeenten zullen hebben om opcenten (tot 80) van het gemeentefonds te heffen. Maar de remmende kracht, welke van de regeling uitgaat tegenover gemeen ten, die wat te los met de penningen der gemeentenaren omspringen, achtte hij een heilzaam iets. De heer Van Vuuren (R.K.) heeft nog en kele woorden gezegd tot uiteenzetting van zijn standpunt, maar zal Dinsdag zijn rede voortzetten. Dagelijksch overzicht, DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN NADFREN. Engeland bereidt zich voor; dt rede van Lloyd George; het werk' loosheid vraagstuk. De Engelsche verkiezingen naderen! En daarom maakt heel Engeland zich op, om klaar te zijn, als de groote dag er is. De politieke leiders der verschillende par- tijen beginnen hun verkiezingsreden, de bla- den verslaan in vele kolommen de redevoerin. gen, kortom, Engeland bereidt zich voor! Thans is het Lloyd George, die de aan- dacht vraagt. Hij toch heeft gisteravond in Plymouth een verkiezingsrede gehouden, die door Daventry doorgezonden werd. Hoeveel luisteraars dus gisteren „genoten" hebben van de radio, is niet te zeggen, maar dat ook in Engeland de politiek van de ether ge- bruikt maakt, bewijst, dat ook daar de verkie zingen de menschen op hoi brengen. Intusschen, Lloyd George heeft zijn rede gehouden, en het voornaamste punt, waarover hij sprak, was het werkloosheidvraagstuk, Hij noemde die kwestie een ernstige crisis, 3 ALKMAAR COURANT. k.uii -l'rjm

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1