llkninht ChihI. De Plaatsvervanger n meuwe Bekendmakin? Trekhnndenwet. 1 Killl.l.i ION. No. 94 1929 Henderd een en dertisste 'aargang. Ulaandag 2'1 April. Radio-hoekje Dinsdag 23 April. Hilversum, 1071 M. 10.—10.15 Morgen- wijding. 12.15—2.— Concert door het A. V. R. O.-Trio. 2.-2.45 Kookpraatje. 2.45—3.— Gramofoonmuziek. 3.-4.— Knipcursus. 4.30—5.— Gramofoonmuziek. 5.-6.— Mi- erofoon-debutanten. 6.01—7.15 Concert door het A. V. R. O.-Trio. 8.01—8.30 Boeken- halfuurtje. 8.30—10.— Concert door het ver- sterkt omroeporkest onder leiding van Albert van Raalte. Mr. Stewart—Wilson, zang. 10.—Persberichten. 10.10—11— Populair concert door het versterkt Omroeporkest U.12.Dansmuziek door het A. V. R. O.- Dansorkest. Huizen, 3363 M. (Na 6 aur 1852 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 11.30—12.— Gods- dienstig halfuurtje. 12.— Tijdsein 12.15— I.15 Concert door het K. R. O.-Trio. 1.15 2.Gramofoonmuziek. 2.2 20 Kniples. 5.307.Gramofoonmuziek. 7.7.25 en 7 35s.Cursus kerklatijn. 8.Uitzending uit's Heerenberg. „Die Jahreszeiten", orato- rium van J. Haydn. Orkest. oratoriumver. en go'.isten. 9.30 Nieuwsberichten. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. II.05 Kookpraatje. 11.20 Gramofoonmuziek 12-20 Solistenconcert. Harmonic Trio. 1.20 —2.20 Orkestconcert. 2.50 Muziekies. 3.50 Muziek. 3.55 Fransche les. 4.20 Orkestcon cert. 4.35 Voor de scholen. 4.50 Orkestcon cert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gedichtenvoor- lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Muziek. 7.06 Liederen van Schumann. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 St. George's Day-programma. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: Sea life on a Coral Island 9 50 Nieuwsberichten. 9.55 De Courville's Hour 10.5512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1744 M. 12.50 2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestcon cert. 6.55—7.20 Gramofoonmuziek. 8.50 11.10 „Les Mousquetaires de la Reine", Halevy. Langenberg, 462 M. 9.35 en 11.55 Gra mofoonmuziek. 12.25—1 50 Orkestconcert. 5.055.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Uit Duit- sche opera's. Van Gluck tot Wagner, Orkest, vocale en instrumentale solisten. Zeesen, 1649 M. 11.20—4.20 Lezingen 4.205.20 Orkestconcert. 5 207.20 Lezin gen. 7.20 Operetteuitzending „Grafin Mariza" van E. Kalman. Daarna persberich ten. 10.0510.35 Proef beelduitzending. Hamburg, 391.6 M. 10.50 Muziekuitzen- ding voor scholen. 3.35 Orkest-concert. 5.35 Dansmuziek. 7.15 Orkestconcert met mede- werking van solisten. 9.50 Rheinische Hu mor, met medewerking van solisten en orkest Brussel, 511.9 M. 5.20 Trioconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Concert met mede werking van solisten. Herkeuring van trekhonden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR maken bekend dat houders van TREKHONDEN in deze ge meente worden opgeroepen hun trekhonden met het tuig en de kar of karren, waarvoor o waaronder de honden als trekdieren worden gebruikt, ter HERKEURING aan te bieden Deze herkeuring zal plaats hebben in een lokaal aan het Gemeentelijk Slachthuis aan den Helderschenweg en worden de houders van trekhonden. die aldaar verschijnen moe- ten, nader per dienstkaart opgeroepen De herkeuring geschiedt groepsgewijze op DINSDAG 23 APRIL 1929 en WOENSDAG 24 April 1929, en vangt aan des namiddags 1 uur. De lichamelijke eischen, waaraan een trek hond moet voldoen, om als zoodanig goedge- keurd te kunnen worden, zijn de volgende 1 Korte, breede, zware nek, krachtige hals 2. breede schoft (deel van den rug tusschei de schouderbladen); 3 rechte. breede. gespierde rug, korte rechte breede lendenen; 4 breed, gespierd kruis, smalle gevuide flanken; 5 de minimum-breedte van de voorbors* gemeten tusschen de beide midde'punten der boegen is voorloopig vastgesteld op 14 c.M Door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C. M. G. de W 60 »Er zijn ijzeren luiken voor alle ramen en voor alle buitendeuren en door een veer, een mechaniek, kunnen ze alien tegelijk worden gesloten. Als de oude heer maar wilde, dan behoefde hij maar even op een veer te drukken en alles was dicht. En dan kon men het huie evenmin binnenkcmen als een vesting". „Maar waarom deed hij dat? Waarom was o?00u-^' ^a* er demand in huis kwam?" Phoebe drukte haar lippen stijf op elkaar en schudde het hoofd. „Dat is meer dan ik u zeggen kan. Ik was met ingewijd in de geheimen van mr. Ta bot en van mijn oom evenmin, maar ik weet wel dat er vreemde dingen gebeurden en dat ze allebei bang waren dat er iemand in huis zou kunnen komen zonder dat zij het wisten En op het landgoed zelf, buiten, is het net zoo; dat weet iedereen hier in de streek en het buiten staat er om bekend. Er komt hier nooit iemand voorbijje kon net zoo goed in de ge- vangenis zitten. En als je eens een wandeling wilt doen, dan maken ze er zooveel drukte over, dat het wel lijkt of je naar de maan wou gaan". „Dus wij mogen het huis niet in, voordat het ie oom behaagt ons binnen te 'aten?" „Daar zou u een heelen tijd op kunnen wachten. Als hij zijn zin kr"gt dan komt u er nooit ia. Hjj zou u nooit de poort hebben bia- 6 gewelfde diepe borst, gespierde, vol- doende vastliggende sciiouder; 7. korte ronde klauwen, niet gespreide teenen met ronde niet te weeke zoolkussens; 8. goed gebroekt, lange flink gespierde dij en schenkel, spronggewrichten laag bij den grond bij goeden stand van de achterbeenen; 9 krachtige gewrichten. De honden die overigens als trekhond wor den goedgekeurd, moeten, wil de eigenaar aanspraak maken op een vergunning tot het zitten gedurende den rit op de hondekar FORSCHE honden zijn Keunng hand met kar. Verdere beoordeeling van den hond, ge- spannen VooR OF ONDER DE KAR Na de keuring van den hond als zoodatiig, worden de honden verder beoordeeld v6or- of onde-- de kar of karren (naar gelang van hunne bestemming), waarvoor het dier a's trekhond zal worden gebruikt. Er worde op gelet, dat niet alleen dat tuig en kar voldoen aan de bepalingen, vervat in de artikelen 2 en 3 van het sedert gewijzigd Kon Besluit van 6 Februari 1911 (St.bl. no. 45) doch tevens: 1. Of de onder de kar gespannen hond te rekenen naar de schouderhoogte, rechtop on der de kar kan staan en in behoorlijken stand kan loopen (artikel 5 laatste lid); 2. of gewicht en bouw van de kar in ocer- eenstemming zijn te achten met den ter keu ring aangeboden hond, zoodat de arbeid, welke naar verwacht mag worden, den hond zal worden opgelegd. geen bovenmatige in- spanning zal vereischen. Burgemeester en Wethouders voornoemd WENDELAAR, Burgemeester. A KOELMA, Secretaris. oorzaak der brand is onbekend terwijl de schade, zoowel die van de perceelen als die van de inboedels door verzekering gedekt wordt. Kcedijk mag het nog een geluk achten, dat deze brand midden op den dag ontstond waardoor het mogelijk werd dadelijk de noo- dige maatregelen te treffen. Door den brand is er in de lintbebouwing in deze gemeente echter een leelijk hiaat gekomen en wel mede doordat ook eenige mooie boomen verbrand- den. Verwacht mag worden, dat de verbrand- de perceelen weer spoedig door nieuwe ver- vangen zullen worden. Moge het gemeente- bestuur er voor waken, dat de te stiditen per ceelen in de landelijke omgeving zullen aan- passen. Provinciaal nleuws Felle brand te Koedijk. Zcndagmiddag vier huizen afgebrand. Zondagmiddag ongeveer 2 uur werd de be- van den heer Hoogvorst. De hevige wind maakte den brand hoogst gevaarlijk en on- danks het feit, dat de brandweer spoedig, met het voile materiaal, twee handspuiten met het bedieningspersoneel, ter plaatse was en dade lijk door het actief optreden van de kringslui- ters de noodige maatregelen nam, kon niet voorkomen worden, dat het vuur op belenden- de perceelen oversleog. Dank zij het actieve pompen van de onvermoeide pompers, kon het vuur met twee flinke stralen worden aange- pakt. Zoowel de commandant als de burge meester zagen evenwel dadelijk in, dat een energieker aanpakken van het vuur hier nood- zakelijk was. In groote haast werd dan ook per auto de commandant van de brandweer te Alkmaar, de heer Fraaiman, gewaar- schuwd, die reeds om half drie met de motor- spuit onder leiding van den chef brandmees- ter den heer R. Hamstra ter plaatse verscheen welke motorspuit, dank zij het feit, dat een onbeperkte hoeveelheid water uit het Noord- Hollandsch kanaal kon worden verkregen, in een minimum van tijd met een geweldige hoeveelheid water den vuurgloed aantastte. De toestand was reeds zeer critiek ge worden. Niet minder dan drie be- lendende perceelen waren aangetast en de Koedijker brandweer had groote moeite om het 4de belendende perceel voor het vuur te behoeden. Ook de verdere perceelen werden met natgehouden brandzei- len beschermd. De brand werd voor Koedijk al bijzonder gevaarlijk toen, door de felle wind de vonkenregen ook het rieten dak van de ruim honderd meter verder gelegen boer- derij van den heer Borst aantastte. Met em- mers water en door het uitrukken van het reeds brandende riet wist men gelukkig nog te voorkomen, dat ook deze boerderij verder door het vuur werd aangetast. Ware dit wel het geval geworden, dan zou Koedijk stellig een ramp hebben beleefd als voor jaren Mid- v%ud bij een Pinksterbrand beleefde, toen bij- na het gehee'e dorp in de asch werd gelegd. Ongeveer vier uur was men met het blus- schingswerk gereed en kon verder het nog smeulende vuur aan de brandweer van Koe dijk worden overgelaten. Vier perceelen waren intusschen totaal af gebrand n.l. de bakkerij waar de brand ont stond, de eendenhouderij van den heer Bran- der, de brandstoffenzaak van den heer M. Koger, mede bewoond door het gezin van den heer A- Langendijk, het boerenhuis van de familie de Waal bewoond door de gezin- nen van den heer M. Sluis en Mej. Tiewoud In anderhalf uur tijd warer in Koedijk alzoo 6 gezinnen dak'ocs geworden. De brand had zoo snel om zich heen gegrepen, dat het niet mogelijk was iets van de inboedels der dakloos geworden gezinnen te redden. De SINT PANCRAS. De cooperative Boerenleenbank alhier be- stond 1 Februari 25 jaar. Het was naar aanleiding van dit heuglijk feit dat de algemeene ledenvergadering od Vrijdag 19 April j.l. een eenigszins feestelijk karakter droeg. De zaal van den heer Gemt- sen was geheel bezet met ruim 100 leden terwijl de Raad van Toezicht en het Bestuur op het tooneel hadden plaats genomen. Aan de bestuurstafel merkten wij tevens op den heer Visser, Hoofdinspecteur van de Centrale Bank te Utrecht en de heer Kroonenburg. burgemeester van Sint Pancras. De leiding der vergadering was door den voorzitter van den Raad van Toezicht opge- dragen aan den heer J. ten Hoeve, kassier. Deze opende te 7 uur de vergadering met de opmerking, dat deze samenkomst een bi- zonder karakter droeg in verband met het 25-jarig jubileum der bank Het bestuur heeft gemeend, aldus spreker, aan deze vergade ring een klein feestelijk cachet te geven. En dan wil ik de klemtoon leggen, niet op fees telijk doch op klein. In verband hiermede meenden wij de vrijheid te mogen nemen de ze keer het presentiegeld te verhoogen en vragen wij hiervan uwe machtiging. Ap volking alhier opgeschrikt door het alarm - - - -. voor een felle uifsfaande brand in de bakkerij Plaus- I" °verleg met de heer Gerntsen 1S de nengelaten, als hij geweten had welk soort man u is. Hij dacht, dat u een soort man was zooals de oude heer u had voorgesteld, dat hij alles met u kon doen wat hij wou. Toen hij hoorde dat u komen zou, verteldc hij in mijn tegenwoordigheid aan zijn vrouw, dat het landgoed en al wat er in was reeds zoo goed als aan hem toebehoorende; voordat u een week in huis was, zou hij daarvoor wel zor- gen. Hij en mr. Wilson hadden dat testa ment niet laten maken, als zij niet zeker ge- weest waren u de baas te kunnen worden. Maar toen u bleek een heel andere persoon te zijn dan hij verwachtte, was hij zoo razend, dat hij u zeker uit den weg had geruimd als tante er niet bij was geweest. En dan mevr. ook nog; die maakte het nog 'astiger. Als hij u onschadelijk had gemaakt. dan wist hij nog niet wat hij met haar zou doen". De dame in kwestie keek den heer aan haar zijde aan. „Nu zie je! En nu hoor je het, he? Wat ben je niet aan mij verplicht. Als je mij had achtergelaten, zocals je van plan was, wat zou die teleurgestelde mijnheer Eva dan met jou gedaan nebben?" „Herinner je je niet, dat ik je in vertrouwen verteld heb, dat ik er al lang op gerekend had, dat je mij den grootsten aienst ter we- re'd zou bewijzen? Was het mijn profetische gave niet, die mij zoo deed spreken? Nu blijkt reeds, dat ik mijn leven aan je te danken heb". „A1s dat zoo is, dan was het gewoon leer om leer; maar ik verondeTstel geen moment, dat John Eva zou doen wat dit meisje zegt Je hebt ons nog niet verteld, PhoeM, of wij hier maar steeds moetsa wachten, allesa ttn genoege van je oom". consumptie zoodanig geregeld, dat dit uw goedkeuring zal kunnen wegdragen. Spreke" heette alle leden van harte welkom en hoopte deze vergadering te houden in feestelijke stemming ter herdenking van het 25-jarig bestaan van onze bank. Het verheugde spreker ten zeerste hier te vens aanwezig te zien de heer Visser, hoofd inspecteur van de Centrale Bank te Utrecht dien hij een hartelijk woord van welkom toe- riep. Hij beschouwde diens aanwezigheid als een blijk van de voortdurende belangstel ling der C. B. en een hartelijk medeleven in het doen en laten, het wel en wee van onze locale Bank en verzocht den heer Visser den dank van bestuur en R. v. T. aan het bestuur der C. B. over te willen brengen. Applaus. De rekening 1928 sloot met een- eindbe- drag van 685620,78, de balans 1928 met een bedrag van 554,852,04. Hiertegen- over bedroegen deze'cijfers over 1927 respec- tievelijk 496148,83 en f 442,986,59. De spaarbank-balans 1928 sloot met een bedrag van 535142,32. Het aantal spaarders steeg in het afgeloo- pen jaar van 322 tot 354. Het aantal voor schotten bedroeg op 31 Dec. 1928 229 en loopende rekeningen 44. Het aantal dagboekposten in 1928 be droeg 1978 met een totaal eindcijfer der ont- vangsten van 1.094.075,72 tegen 861,460,34 in 1927. Het bestuur en de R. v. T. hadden ge meend bij deze gelegenheid ook het Jaar ver- slag een anderen vorm te moeten gtwen. Zij deden de leden toekomen een verslag in boe!t vorm over de afgeloopen 25 jaar. „Ongetwijfeld", aldus de heer ten Hoeve, „zullen alle leden met mij, zich hebben ver- heugd in den toenemenden bloei van onze Bank. Het verheugt ons bizonder dat in dit jubeljaar 1928 de omzet ten derde male weer AMSTERDAM, Nieuwendijk 225-229. UTRECHT, Oude Gracht 151. Nu richtte het meisje speciaal het woord tot Talbot en sprak haastig, fluisterend, alsof ze doodsbang was .dat iemand stond te luis- teren. „Ik heb u Joe Sayers het hek uit zien zetten en toen u iiet poortje dicht deed raapte me- vrouw het sleuteltje op, dat Joe had laten vallen. U heeft dat zeker nog?" Hij haalde het sleuteltje uit zijn vestzakje. „Hier is het. Joe Sayers zei, dat het een heel bijzonder soort slleutel was en dat lijkt wel zoo". „Het is een looper; je kunt er alles, ja alles mee open maken!" Het meisje sprak dat woord uit, alsof zij er een bepaalde bedoeling mee had. „Het was mr. Talbot's eigen sleu- tel; hij gaf hem nooit af Oom had s'eutels van verschillende sloten, maar ik geloof niet, dat hij hem dien looper ooit toevertrouwde. Oom nam hem dien sleutel af toen de oude heer dood was. Hij heeft hem na dien tijd overal op geprobeerd, maar hij heeft er tot nu toe niets bijzonders mee bereikt. Hij leende hem maar even aan Joe Sayers, omdat hij geen anderen sleutel bij zich had. Zoodra u buiten het hek was zou hij hem terugkrij- gen. Toen hij zag, dat u hem opraapte, denk ik, dat hij u net huis uit wou houden zoolang hij den sleutel niet weer in zijn bezit had". „Als je er alles mee kunt open krijgen, kunnen wij er die luiken dan met mee open doen?"1 „Neen, dat gaat niet met een sleutel; ze worden open en dicht gedaan met een veer en die is binnenshuis; maar men kan er toch wel iets mee open doen, waardoor u kunt binnan- gaan. Ik z*1 h«t u wfjwn, als n maar mse- gaat". Nu li«» zij haastig vaoit, aiet is de lieh- steeg boven het millioen, iminers dit is n be- wijs dat het den tuinders goed gaat. Laten wij hopen dat deze voorspoed mag duren ook in de komende jaren De cultuur wijzigt zich en wordt meer en meer verfijnd, wel blijfi de grove tuinbouw bestaan, doch daarnaast feg den reeds velen zich toe op de glascul- tuur die reeds goede resultaten gaf. Het is dan ook het voornemen van het bestuur, deze nieuwe bron van inkomsten financieel te steunen, zooveel als in het vermogen lig: Alle krachten zullen worden ingespannen ook hier onze leden zooveel mogelijk te steunen. Hierna werd het woord verleend aan den hoofdinspecteur der Centrale Bank, die zijn dank betuigde voor de vriendelijke ontvangst en de woorden van welkom van den heer ten Hoeve. Toen ik, aldus spr. de uitnoodiging ont- vmg, heb ik deze met groot genoegen aan vaard om twee redenen. Ten eerste om den geest van samenwerking en goed vertrouwen die hieruit sprak en in de tweede plaats om U alien te toonen, dat de C B. gaarne me- deleeft in het wel en wee, en zich verheugt in den bloei der locale banken. Het is na- mens den C. B., dat ik mijn hartelijke geluk- wenschen uitspreek met uw zilveren juibleum De C. B. zal voor u geen vreemde zijn, het is als 't ware de brandkast der locale ban- ken, men zou 't ook kunnen noemen 't ont- waterings- en bevloeiings-insituut, zij zorgt voor afvloeiing en toevloed van geld. Het is haar taak leidend en controleerend op te treden Doch evenals uw eigen Bank, begon ook de C. B. klein. Zoo waren in 1904 in totaal nog slechts 70 banken aangesloten, waarvan 17 in N. Holland. Daarna is de C. B. gestadig ge- groeid, zoodat thans over ons geheele land 720 Boerenleenbanken bij de Centrale Bank te Utrecht zijn aangesloten, te zamen tellen- de 135000 leden. In het afgeloopen tijdvak werd bij de C. B. gedeponeerd ruim f 300.000.000 en geleend ruim 240.000.000 Ik noem u deze dorre cijfers niet orn de C. B. een pluim op den hoed t? geven. Im- mers, zonder de aangesloten Boerenleenban ken kon de C. B. niet bestaan doch om U aan te toonen, welke groote resultaten er bereikt kunnen worden door samenwer king. Welk een levenskracht in deze eenvon- dige Boerenleenbanken! Ik schrijf dit toe aan de hechte beginselen waaruit zij zijn opge- bouwd en vooral aan de activiteit, de toewij- ding en de werkzaamheid der bestuursleden, die deze beginselen in praktijk brachten. Ook uw Bank heeft zich krachtig ontwikkeld, als een eik, eerst langzaam en aarzelend, daar na krachtig, gestadig en sterk. Namens de C. B. breng ik hulde aan de oprichters, de voortrekkers van voor 25 jaar, die de schou ders onder 't juk zetten, tegen wantrouwen en miskenning in en gaarne noem ik met na me den ouden heer Jan Gootjes die thans hier op zijn leeftijd van 85 jaar nog mag zien de vruchten van zijn werken en zijn zoon de heer P. Gootjes welke naast uwen kassier, den heer ten Hoeve zoovele jaren voor de belangen van uw Bank, ook voor uw belangen hunne beste krachten op voorbeel- dige wijze hebben gegeven. Het is mij een aangename taak mijn hoogste waardeering voor hun werk hier uit te spreken, dubbel aangenaam voor mij. omdat ik in mijn taak als controleur, altijd verplicht tot critiek, thans een woord van oprechte hulde uit mag spreken voor de groote accuratesse van uwen kassier gedurende de vele jaren waarin ik getuige was van de nauwgezetheid waarmede de heer ten Hoeve zijn werkzaamheden als kassier vervulde. Hiervoor past een extra woord van hulde. En thans nog 'n enkei woord tot de leden. Stel het op prijs dat gij hebt een eigen bank, een eigen instelling, een zelfgekozen bestuur. Gij die uw werkkracht en energie zag beloond, spaart bij uw Boeren leenbank en gij, die de energie hebt om te werken, schroomt niet u te wenden tot uw bestuur en ik ben overtuigd dat men u daar indien dit op redelijke gronden mogelijk blijkt zal helpen Door het werk onzer Cooperatieve Banken zijn reeds duizend klei ne bedrijven groot gemaakt, woeste gronden ontgonnen, aankoopvereenigingen opgericht enz. Ik spreek den wensch uit dat uw bestuur en Raad van Toezicht steeds met dezeifde voortvarendheid hier zullen blijven werken, dat onze wederzijdsche betrekkingen steeds aangenaam mogen blijven en dat uw ver trouwen ons steeds geschonken mag blijven worden. Dan zal uw Bank steeds groeien en bloeien en blijven ook voor deze streek een bron van welvaart. Applaus. De voorzitter betuigde zijn dank voor deze waardeerende woorden en herinnerde zich nog levendig de zorgvolle dagen van 1923, het jaar toen alle tuinders in zak en asch ting van het huis, maar naar den anderen kant, zooveel mogelijk beschut door de boo- men. Zij volgden. Toen zij een minuut of vijf zoo geloopen hadden, vroeg de heer Talbot: „Waar brengt u ons naar toe? Niet naar't huiswij gaan er al verder vandaan". „Ik breng u naar de portierswoning; van daaruit kan men in huis komen". „En hoe ver is die van het huis venvij- derd?" „Een mijl ongeveer door de laan. Maar zooals wij nu loopen een beetje minder". „Maar ik begrijp niet hoe men in huis kan komen vanaf een plaats, die er meer dan een mijl van verwijderd is". „Ik zal het u wijzen. Als u maar goed op den looper past". Zij hadden nu een punt bereikt, waar geen boomen meer waren. Een open ruimte van een honderd meter misschien scheidde hen van een paar zonderlinge hekken, die veel leken op het hek waar Joe Sayers hen had willen uitwerpen. „Dit is de portierswoning", zei Phoebe. „Maar waar is de woning dan?" „Er is er geen, maar vroeger was er wel een; ze hadden er moeilijkheden mee en toen heeft de oude heer ze maar laten sloopen". „Wie opent het hek dan?" „Dat kau van uit het huis gedaan worden, en alleen voor personen die verwacht worden of als men weet wie ze zijn". „Is er een telefoon buiten het hek, waardoor een vreemde zich bekend kan maken?" „Neen, geen telefoon, maar een bel voor hen die wetan waar die te vjnden ia en hoe hij bahandeld moet worden. Die bel ia een eif- naal. la het de rechte peraoon, dan gaat hat hek mnu, is irat die niet, eiaa aan zaten en de hr. Gootjbs en hij naar Utrecht to om met het Bestuur der C. B overleg te ple- gen tot het verkrijgen van een hooger cre- diet. Met groote waardeering schetste hij de welwillende houding en de groote bereid- vaardigheid waarmede de C. B. toentertijd een crediet had verleend, ruim voldoende om deze benauwdende periode weer te boven te komen. Uithoofde van zijn ambt kwam spre ker veel in aanraking met de inspectie. Mocht diens nauwgezetheid, zoo oppervlak- kig gezien, wel eens 'n enkelen keer wat las- tig hebben geschenen, het was hem thans een voorrecht voor deze correctheid en de hechte leiding die steeds van de C. B. uit- gaat vooral ook in de eerste jaren zijn groote waardeering uit te spreken. Burgemeester Kroonenburg had met b®. langstelling kennis genomen van het verslag en de hier gesproken woorden. Ik sta hier, aldus spr., ook als burgemeester en als zoo danig stel ik het grootste belang in onze plaatselijke Bank, in wier wel en wee zich de meerdere of mindere bloei van onze ge meente afspiegelt. g En als wij dan vergelijken de verslagen der L. G. C. omtrent de uitkeeringen in de ver schillende gemeenten in den omtrek, dan mag ik zeker constateeren, dat Sint Pancras geen slecht figuur maakt. En dan herinner ik mij nog zeer goed hoe vroeger aan den Langen dijk een gezegde in omloop was, dat hier thans wel niet meer van toepassing zal zijn, n.l. „Als er in Pancras 'n rijksdaalder ge- wisseld moet worden, moet de klok geluid worden!" De arbeid welke hier in Pancras is en nog wordt verricht, geeft resultaten, welke tot dankbaarheid mogen stemmen. Namens het Gemeentebestuur wil ik den R. v. T., het bestuur en de leden van onze Bank van harte feliciteeren met de resulta ten van hun werk in deze afgeloopen 25 ja ren. (Applaus). De voorzitter betuigde zijn dank voor de goede wenschen van het Gemeentebestuur, waarmede straks nog een appeltje was te schillen. Hij hoopte straks een blijk van we derzijdsche waardeering te kunnen geven, waarop hij echter nog niet vooruit wilde loo pen. Bij de nu volgende verkiezing voor een lid van't Bestuur en een lid van den raad van Toezicht werden de aftredende leden P. Bak- ker en F. N. Spaan als zoodanig herkozen met resp. 97 en 77 stemmen. Op voorstel van het Bestuur werd besloten, dat de rentevoet over 1929 voor dadelijk op- vorderbare spaargelden zal zijn 3H voor vast spaargeld van 1 Juli 1929 tot 1 Juli 1930, 4V, rente voor voorschotten 4,75 pet. en 0.1 pet. provisie; idem voor be- dragen in loopende rekening 5 pet. en 0,1 pet. provisie. Enkele leden werden van de lijst afge- voerd. Hierna bracht de voorzitter in bespreking het voorstel van het Bestuur om een bijdrage van 750 af te zonderen voor den aanleg van het Koedijkerpad, te verdeelen over dit jaar en de volgende jaren, telkens een vierde der gemaakte winst tot een totaal maximum bedrag van 750. Ter toelichting deelde de voorzitter mede, dat door deze fegeling aan den eisch der statuten werd voldaan, welke ons tevens machtigen aldus gel den te voteeren voor doeleinden ten dienste van algemeen belang in den ruimsten zin des woords, en verzoch* den burgemeester het voorstel nader te willen bespreken. Deze releveerde in het kort de onderhande- lingen met „De Tuinbouw" en de Banne St. Pancras, welke beiden met groote meer- derheid reeds daadwerkelijken en moreelen steun verleenden, zoodat het gemeentebestuur hierdoor is versterkt in zijn meening, dat inderdaad deze verkeersverbetering door de ingezetenen op prijs wordt gesteld en zich dus met een zekere mate van vrijmoedigheid tot uw bestuur heeft gewend hetwelk thans met dit voorstel tot u komt. Spreker besprak de plannen meer uitvoerig en eindigde met als zijn overtuiging uit te spreken dat ook hier de leden deze wegverbetering zouden bezien als een zaak van algemeen belang. De heer A. Bakker verklaarde zich tegen het voorstel en motiveerde dit, door er op te wijzen dat z.i. door de tuinders thans een on- evenredig groot deel in de kosten wordt be- taald. Er wordt thans op vijfvoudige manier door hen bijgedragen, n.l. door middel van de L. G. C., de „Tuinbouw", de Banne, de femeentelasten en thans weer door deze bij- rage van de Bank. Hierin kon spr. niet mee- gaan. De heer Kroonenburg ging hier nader op in, aantoonende, dat door de reeds ondervon- den blijken van instemming ruimschoots was aangetoond, dat de verbetering in de ge- nen staan bellen tot den dag van het Laatste Oordee! toe en er zou geen notitie van geno men worden". „Maar hoe worden de levensmiddelen en brieven en allerlei andere dingen dan in huis gebracht?" „Levensmiddelen, ja, daar zorgen ze wel voor; en voor brieven is er een brievenbusje in den muur. Daar werpen zij ze in en pakjes ook, als ze niet te groot zijn". „Maar ik begrijp altijd nog niet hoe wij er zelf inkomen". „Dat zal ik u wijzen. Somtijds, wanneer de poort is opengemaakt voor een bezoeker, is net huis zelf nog gesloten en hij moet staan wachten totdat men gejnformeerd heeft wat hij komt doen. Dan wordt hij binnengelaten door een overdekte gang; hier is de deur die daar toegang toe geeft". Aan beia; zijden van het hek waren boo men geplant, zoo dicht bij elkaar dat zij een scherm geleken. Phoebe kroop tusschen de boomen, die recht stonden, door en zij volg den haar. Tusschen de boomen en de poort was een ruimte van ongeveer drie voet, be- werkt met ruwe steenen. Zij zocht den steen dien zij hebben moest. „Ik ben hier maar eens door geweest; de meis meisjes mogen hier niet en uit. Maar de oude heer heeft mij hier eens mee naar toe geno men, toen oom en tante beiden uit waren. Hij leidde mij hierheen langs denzelfden weg en zei dat ik goed moest opletten, zoodat ik de plek kon terugvinden. Maar dat is meer dan een maand geleden; ik ben hier niet weer ge- w«*t, ik durfde niot. Ik dacht dst het ge- makkdMjk te onthoudan vras''. „waar uiwt ie «)i lettm. zo (wwtft vervoigd).

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5