RadiomU Wearhericht. Het drama te Grootegast. AGENDA. Bioscopen Provinciaa! nieuws Stadsnieuws »e xaak te^en I J. W|jkstra. Dinsdag 23 April. 7.30 uur, Cinema Americain, Slavin van het huwelijk of De vrouw die verkocht werd 7.30 uur, A. B. T., De Carmen van Sankt Pauli. 7.30 uur, Victoria Theater, Het Circus. 8 uur, Central, alg. verg. Burger IJsclub Woensdag 24 April. 7.30 uur, Cinema Americain, Slavin van het huwelijk of De vrouw die verkocht werd. 7.30 uur, A. B. T., De Carmen, van Sankt Pauli. 7.30 uur, Victoria Theater, Het Circus. 8 uur, Harmonie, uitvoering Toonkunst. Donderdag 25 April. 7.30 uur, Cinema Americain, Slavin van het huwelijk of De vrouw die verkocht werd. 7.30 uur, A.B.T., De Carmen van Sankt Pauli. 7.30 uur, Victoria Theater, Het Circus. 7uur, cafe Dekker, Akersloot, alg. le- denverg. Het Witte Kruis. 8 uur, Stadhuis, alg. verg. Burgerwacht (niet heden Dinsdag). 8 uur, De Unie, Ned. Vereen. van Huis- vrouwen, lezing dr. Gunning over „Tact". 9 uur, hotel Proot, alg. verg. afd. Alk maar Centr. Genootschap voor Kinderher- stellingsoorden en Vacantiekolonies HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie ter in- zage gelegd een verzoek met bijlagen van de N. V. Uoathandel vjh. J. Bierdrager te Alk maar am vergunning tot het uitbreiden van de houtzagerij en schaverij, door bijplaatsing van 2 electro-motoren van 2 P.K. en 1 electro motor van 5 P.K. voor aandrijving van eeni ge houtbewerkingsmachines, in het perceel Friescheweg Nr. 18. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunner, worden ingediend ten Stadhuize dezer ge- meente, mondeling op Dinsdag 7 Mei e.k., voormiddags te elf uur en schriftelijk voor of op dien tijd. Gedurende drie dagen vo6r ge- melden dag kunnen de verzoeker en hij die bezwaren heeft ingebracht op de Secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen 6Chrifturen kennis nemen. Alkmaar, 23 April 1929. Burgemeester en Wethouders van Alkmar, WENDELAAR, Burgemeester R. VEENDCRP, lo.-Secretaris Het bestuur van den Nederl. R.K. Mid- denstandsbond heeft een acres aan de Tweede Kamer gezonden betreffende het wetsontwerp tot herziening der financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten Ook de R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbonc deed zijn bezwaren aan de regeering kennen Het provinciaal electriciteitsbedrijf in Noord-Holland heeft besloten, een speciaai tarief in te voeren voor het machinaal melken Als verdacht van brandstichting in zijn cafe te Vroombosch (Slochteren, Gr.) is aan gehouden de kastelein E. O. Zondagmiddag is te Vroombosch, gem. Slochteren, Gr., de rijwielzaak van S. Dijk man geheel uitgehrand. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Dt Carmen van Sankt Pauli. Prachtig is de haven van Hamburg met zijn groote drukte en beweging Maar als de duisternis gevallen is. komen de ,,havenratten" voor den dag Een org ant satie van dieven, die het noodzakelijk maakt dat de havenpolitie steeds in actie is Als bootsman Klaus op zijn eenzaam schip de wacht houdt, zoekt een der achtervolgde havenbandieten een schuilplaats op zijn schip. En dan blijkt, dat de vluchteling een mooie jonge vrouw is, een werktuig in de handen der bende. Deze ontmoeting heeft voor Klaus de meest avon'uurlijke gevolgen Hij volgt de vrouw naar bet beruchte gedeel te van Hamburg, dat Sant Pauli heet en daar komt hij in steeds tnoeilijker omstandigheden Ten slotte komt de redding en zegt Jenny, dat zij Klaus zeer veel leed heeft berokkend, maar nu wil trachten een goede vrouw voor hem te zijn. Dat is in het kort de inhoud van het nieuwe hoofdnummer in het A B. T Groot was de belangstelling voor deze Ufa-film zeker mede door het optreden van Willy Fritsch en Jenny Jugo. Willy Fritsch ver- vulde hier een rol, die buiten zijn genre valt, doch hij was ook thans uitstekend. zijn grime was zeer mooi. Jenny Jugo was een en al temperament en ook de overige medewerken ken waren zorgvuldig gekozen typen De film werd heel goed begeleid Het bijprogramma was zeer mooi. Interes- sant Pathe-allerlei, licht en lucht voor het kind, en een zeer geslaagde komische twee- acter, getiteld: Loopen, loopen. PEERDEBLOMKE. Thuishaaldertje, Verdwaaldertje, Peerdeblomke van de Zeg „ik zhl je Want: iens stal je Ommers -t Westfries hart van mai1 Kaai; Onzer steden, Zotte zeden, Onbekend en onbewust; Slechts deur Klaver, Wilde haver Of een Boterblom gekust; Zeg je wiste't, Dat ik miste't, Dat m'n hart loit in jou skoot! Wil je't vatten? „Aardsche skatten „Sterven hier: nhg iens hun dood!" dr. T. P. MERKRID R'dam, April '29. (Hoewel wij uit principe zelden of nooit ge- dichten opnemen, meenen wij thans een uit- zondering te mogen maken. Immers Dr Merkrid is Jangzamerhand een medewerker voor een eigen West-Friesche rubriek gewor- den en we hebben bovendien zoo'n stil ver- moeden, dat't verzoek, dit West Friesche ge- dichtje vandaag nog op te nemen, een bijzon- dere beteekenis heeft. Red. Alkm. Crt.) 50-JARIG HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar P. Clay en N. ClayMolenaar aan den Kennemerstraatweg, herdacht heden den dag, waarop het voor 50 jaar in den echt werd verbonden. Wij brachten dit gouden paar in hun woning hedenmorgen een bezoek en troffen hen aan in blakende gezondheid, te midden van een schat van bloemen. Van menschen, die reeds 50 jaar in het huwelijk lief en leed met elkander hebben ge- deeld, heeft men de voorstelling, dat zij in ieder geval tot de oude menschen gerekend kunnen worden. Voor den heer en mevrouw Clay geldt deze voorstelling „xhter niet en voor een groot deel komt dit wel omdat beiden op jeugdigen leeftijd in het huwelijk traden. De heer Clay was n.l 21 en mevrouw Clay 20 jaar, toen zij trouwden. Wie den heer Clay in het Alkmaarsche ver- eenigingsleven mede maakt, ziet in hem aller- minst iemand die reeds 50 jaar in het huwe- lijksbootje mee vaart, doch toen wij heden aan zijn echtgenoote werd en voorgesteld, dachten wij aanvankelijk een jeugdig familie- lid te ontmoeten, die de bruid, wegens een oogenblik van rust wilde verontschuldigen. Onder de vele bloemstukken merkten wij er op van den Algemeenen Ned. Herv. Kerke- raad, het Pastoriefonds, de Hulpbank van het Nut, de Onderlinge Paardenverzekering, waarvan de heer Clay al 31 jaar directeur is en van de afd. Alkmaar van de Vereeniging tot bevordering van de facultatieve lijkver- branding, in welke organisaties de heer Clay een actieve functie waarneemt. Mevr. Clay mocht nog een fraai bloemstuk van de afd. Alkmaar van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen ontvangen, welke attentie door haar bijzonder op prijs werd gesteld. Onder de talrijke particuliere bloemstuk ken nam een tweetal van families uit Ban doeng een eereplaats in. De heer en mevr. Clay zijn beiden afkom- stig uit Berkhout, waar zij in dezelfde banken van de lagere school hebben gezeten. Als landbouwer had de heer Clay met zijn producten als zelfkazer veel succes en smaakte hij de volduening, op de landbouwtentoon stellingen te Hoorn, Alkmaar en Haarlem eerste prijzen te behalen. Met voldoening vertelde hij ons, dat op zijn boerderij, thans door zijn dochtei be- woond, het zelfkazen nog steeds in toepas- sing wordt gebracht. hoewel het electrisch melken daar ook ingang heeft gevonden. De heden tusschen 2 en 5 uur gehouden receptie werd druk bezocht, hetgeen, gezien het vereenigingsleven, waarin de heer Clay zich beweegt (reeds 16 jaar woont hij in Alkmaar) volkomen begrijpelijk is. EMMABLOEMCOLLECTE. De gister gehouden Emmabloemcollecte heeft een bruto-opbrengst van f 956.82. VEREENIGING „ZORG VOOR DE LEERLINGEN EN OUD-LEERLINGEN VAN DE SCHOOL VOOR BUITEN- GEWOON L. O. TE ALKMAAR". Bovengenoemde vereeniging hield gisteren haar jaarvergadering. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer G F. D. Kohnert, het plotseling overlijden van den volijverigen penningmeester, den heer W. de Leeuw. Uit het verslag van de avondschool Week, dat twaalf leerlingen den cursus ge- volgd hebben. Het aantal verzuimen is zeer gering geweest. Geconstateerd werd, dat deze cursus in een wezenlijke behoefte voorziet De voorzitter sprak een woord van dank aan het gemeentebestuur, dat door een ruim sub- sidie de exploitatie van den cursus heeft mo- gelijk gemaakt. Getracht zal worden nieuwe leden te wer- ven door het verspreiden van circulates, waarop vermeld zal worden, wat de vereeni ging reeds tot stand bracht. Met algemeene stemmen werd de heer J Schoorl tot penning meester verkozen. Aan het bestuur werd machtiging gegeven, plannen te beramen tot het houden van een propaganda-avond in het najaar. Een voorstel van het bestuur om voorloo- pig 25 toe te zenden aan de Centrale Ver eeniging, die de koloniehuizen exploiteert, als bijdrage tot den bouw van een derde huis, waaraan groote behoefte bestaat, werd met algemeene stemmen aangenomen. Meegedeeld werd, dat in het vroege voor- jaar 4 kinderen gedurende zes weken uitge- zonden zijn, waarvan een op medisch advies nog zes weken nablijft, waarvan nu 5 verstre- ken zijn. Aan een leerling wordt dagelijks op de school melk verstrekt. Het mattenvlechten gaat gestadig voort. De leden worden opge- wekt, den mattenverkoop te bevorderen Hierna werd de vergadering gesloten. G van Winkel naar Kennemerstraatweg 145 D. Bosklopper, N.H., stucadoor van Groo- tegast naar Overdiestraat 12. R. Folmer, N.H., stucadoor en gezin, van den Helder naar Eikelenbergstraat 62. H. v. d. Velden N.H., werkman, en echtgenoote van Hoorn naar Bloemstraat 48. J. Bloem, N.H.. grondwerker, en echtgenoote, van Amster dam naar Compagniestraat 12. F. Schmit, RK., zonder, van Oudorp naar Nassauplein 17. EEN JUBILEUM. Morgen hoopt de heer A. J. Stikkel, alhier, den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar werkzaam gesteld werd als inspecteur van het bijkantoor Noord Holland van de Le- vensverzekering-Maatschappij „Arnhem" te Arnhem. De heer Stikkel is thans directeur van het bijkantoor hier ter plaatse. Door den heer Stikkel werd tot stand ge bracht, dat op de polissen werd aangetee- kend welke afkoop- en beleeningswaarde de ze hebben, opdat ze gemakkelijker als onder- pand konden worden gegeven. EEN GEWAARDEERD VOORZITTER. Wij lezen in De Geheelonthouder, orgaau van den Alg. Ned. Geh. Onth Bond het vol- gende Vandaag is Nic. de Waard, beter bekend als Ocme Nic, 10 jaar voorzitter der A. N. G. O. B., afd. Alkmaar 10 Jaar lang heeft hij den voorzittershamer gehanteerd, met kalme doch vaste hand. En gerust, er behoorde tact toe, om d? afd. Alkmaar te leiden, 't is altijd geen roze- geur en maneschijn geweest. Stormachtige dagen zijn meegemaakt, maar altijd wist hij de afd. in veilige haven te brengen. Trots zijn lang niet sterk gestel, heeft hij alles voor onzen A. N. G. O. B. over. En als wij, zonder grootsprekerij, kunnen beweren, dat onze afd. een voorname plaats inneem* in de Alkmaarsche drankbestrijdersbeweging, dan is dit voor een groot deel aan zijn werk- kracht te danken. De kinderclub, waarvan hij de leider is niet alleen, maar de spil waar alles om draait, heeft ook zijn voile toewijding. Voor hem is ook deze spreuk de voile waarheid: Geef ons de kinderen en de toekomst is ons. En daarom, nu hij 10 jaar voorzitter is onzer afd., willen wij hem op deze plaats dank zeggen voor al wat hij voor de onthou- dersbeweging in 't algemeen, maar in't bij zonder voor onzen A. N. G. O. B. heeft ge- daan. Dat onze afd. nog lang onder zijn lel- ding mag blijven staan is dgkwensch van ons alien. Oome Nic, blijf de owermoeide strij- der. Wij zullen u blijven steunen met alle kracht, die in ons is, tot heil der menschheid. Onze hand erop. EERVOL ONTSLAG. Bij Kon. besluit van 19 April is aan den heer W. N. Francken met ingang van 1 Januari 1930 eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. scholen te Alkmaar, Den Helder en Hoorn. ANALVST-EXAMEN. Voor het eindexamen van den Analysten- cursus vanwege de Amsterdamsche vereeni ging voor opleiding van scheikundig hulp- personeel, opgericht door de afd. Amsterdam van de Maatschappij van Nijverheid en Han del, is geslaagd de heer E. E. van Dijk, alhier BENOEMING. Benoemd tot rijksklerk bij de Reg. en Do- meinen alhier de tijdelijke rijksklerk de heer U. J. Hofman te Winschoten; tot adj.-com mies bij de Reg. en Dom. te Winschoten de rijksklerk de heer A. J. J. de Groot, alhier. INGEKOMEN PERSONEN. M. C. G. Dircks, R.K., zonder, van Linne naar Ritsevoort 26. A. van Slooten, N.H., zonder, van Bussum naar Ritsevoort 52. P. J. L. Berkenvelder, H.N., adj. commies gem. seer., van Bergen naar Zocherstraat la. J. W. L. Heeremans, R.K., zonder, van Haarlem naar Dahliastraat 10. J. Windt, R.K., zonder, van Venhuijsen naar Duiven- laan 7. A. Houtman-Klerk, N.H., huis- houdster, van Warder naar Geesterweg 3. E. Noordhuijzen-Free, R.K., zonder, van Utrecht naar Akerslaan. J. Korver, N.H., reiziger, met gezin, van Z.Scharwoude naar Tulpstraat 13. Th. Groen, geen, muziek- en dansleeraar, met familie van Purmerend naar Wagenmakerstraat 18. A. Baren- dregt, N.H., landbouwer, en echtgenoote D. VERTROKKEN PERSONEN. C. de Ruiter, N.H., zonder, met gezin, van Spoorstraat 18 naar Bergen (N.-H W. Klomp, G.K., landbouwer, met gezin, van Heilooerdijk 50 naar Nieuwkoop. W. J. Wiemann, R.K., lijnwerker, met gezin (G.D j van St. Josephstr. 3 naar Bussum. Th. R. C. Seelen, R.K., zonder, van Kennemerpark naar Culemborg. H. de Groot, geen zon der, van Voormee 35 naar Andijk. H. C v. d. Berg, E L., kok, met gezin, van Juliana- straat 4 naar Bergen (N.-H.) C. Vader, N.H., koopman, met gezin, van Heerenstraat 1 naar Heerhugowaard. W. v. Koten, N.H., lijnwerker, met gezin (geen) van St. Josephstraat 21 naar Bergen. A. Bartens, N.H., huisschilder, van Heul 32 naar Amster dam. G J Helsdingen, R.K., metselaar, van Bagijnenstraat, 1 naar Heiloo. M. Donker Kaat—Zandstra, N.H., huishoudster. van Bagijnenstraat 1 naar Heiloo. H. J. Geels, R.K., tuinman, met vrouw, van Ritse voort 50 naar Heiloo. P. M Brakenhoff, R.K., fabrieksarbeider, van Tuinstraat 47 n. Amsterdam. W. C. Hoogland, N.H kappersbediende, van Dijk 22 naar Amster dam. H. Paap, N.H., stoffeerder, van Mient 31 naar Nijmegen. Wed. C. J. Berendsen— ter Horst, N.Hzonder, van Stuartstraat 75 naar Den Haag. MEG. Wagenaar, R.K., etaleur, van Stationsweg 56 naar Tiel C. D Donath, geen, zonder, van Oude- gracht 178 naar Baarn. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 April. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.1 te Isa- fjord. Laagste barometerstand 742.9 te Karl- stadt. Verwachting, geldig tot den avond van 24 April: Matige tot zwakken Westelijke tot Noordelijken wind; afwisselende bewolking; weinig of geen neerslag; weinig verandering in temperatuur. BRANDJE. Gisterenavond te omstreeks 754 uur ont- stond een schoorsteenbrandie in perceel Lut- tik-Oudorp nr. 86, bewoond door C. H. L Het brandje werd door de politie met een „Total" apparaat en eenige emmers water gebluscbt. Voor de Arrondissementsrechtbank te Gro- ningen stond heden terecht IJje Wijkstra, arbeider en muzikant, wonende te Doezum (gem. Grootegast) betrokken in den viervou- digen moord te Grootegast. Men zal zich de bijzonderheden van dit geruchtmakende dra ma nog herinneren. Op den 18 Jan. begaven de gemeenteveldwachter M. v. d. Molen en A Meijer in gezelschap van de rijksveldwach- ters H. H. Hoving en J. Werkman zich naar de woning van genoemden Wijkstra, waar zich ook bevond Aaltje v. d. Tuin, huisvrouw van zekeren Wobbes, die haar kinderen on der zeer behoeftige omstandigheden moedwil- lig had verlaten (Wobbes bevond zich in hechtenis). Teneinde deze vr. voor den Offi- cier van Justitie te Groningen te kunnen ge- leiden, begaven genoemde veldwachters zich vroeg in den morgen naar de woning van Wijkstra, die hen achtereenvolgens neer- schoot en bovendien met een mes ernstige ver- wondingen toebracht. Reeds vroeg in den morgen verzamelde zich voor het gerechtsgebouw een groote me- nigte belangstellenden, in de hoop zich een plaatjs te kunnen veroveren -op de tribune, welke voor de helft was gereserveerd voor be langstellenden uit politiekringen. De zitting werd verder bijgewoond o.m. door 14 pers- vertegenw., den burgemeester van Grootegast en prof. M. P. Vrij met eenige studenten De rechtbank was samengesteld als volgt: Mr. F. J. Lisman, president; Mr. B. P Enklaar, Mr. J. G. A. Kattenbusch, rechters; Mr. J. N. Meindersma, O.M. en Mr. W. G Wiemann, griffier. Er waren 17 getuigen a charge gedag- vaard, n.l.: 1Ane Jutte, opperwachtmeester Kon Mar te Marum; 2. A. Bouma, wachtmeester Kon Mar. te Marum; 3. O. C. Boelens, gem veld- wachter te Marum; 4. Klaas Pouw, arbeider te Doezum (gem. Grootegast); 5. Ate Post- ma, veehouder te Doezum (gem. Groote gast); 6. Klaas Homan, landbouwer te Doe zum (gem. Grootegast); 7. Wietse Dijk, idem; 8. Hendrik Huisma, bakker te Noord- wijk (gem. Marum); 9. Cornelis Sikkema, koopman te Kornhorn (gem. Grootegast); 10. Aaltje Lenting, huisvrouw van voornoem- den Sikkema; 11. mr. P. H. W. C. van Wiche- ren, advocaat en procureur te Groningen; 12 J. C. v. d. Woude, maj.-rechercheur van poli tie te Groningen; 13. H. L. Stiekema, idem; 14. Hendrik Gorter. landbouwer te Doezum (gem. Grootegast); 15. Sietske Kuipers, huis vrouw van voornoemden Gorter; 16. Aaltje v. d. Tuin, huisvrouw van Wobbes en 17 dr C. W. G. Mieremet, arts te Groningen, die tevens als deskundige is gedagvaard. Bovendien waren door den verdediger, mr. M. Levie, gedagvaard 9 getuigen a decharge. De dagvaarding luidt als volgt: Ter zake, dat hij op of omstreeks 18 Janu ari 1929 in de gemeente Grootegast ter uit voering van zijn te voren getiomen besluit en beraamd plan om Mient van der Molen van het leven te berooven na kalm beraad en rus- tig overleg opzettelijk op genoemden Van der Molen een of meer schoten uit een of meer met scherpe patronen geladen vuurwapenen heeft gelost en hem daarbij met een of meer kogels heeft getroffen en opzettelijk aan Van der Molen een of meer sneden en steken met een mes of ander scherp voorwerp heeft toe- gebracht, tengevolge van een of meer van welke sneden en steken meer genoemden Van der Molen zoodanige verwondingen heeft be- komen, dat hij kort daarop aan verbloeding is overleden, althans terzake dat hij op of omstreeks 18 Januari 1929 in de gemeente Grootegast met het oogmerk gm Mient van der Molen van het leven te berooven opzettelijk op genoemden Van der Molen een of meer schoten uit een of meer scherp-geladen vuurwapenen neeft gelost en hem daarbij met een of meer kogels heeft getroffen en opzettelijk aan Van der Molen een of meer sneden en steken met een mes of ander scherp voorwerp heeft toege- bracht, tengevolge van een of meer van welke sneden en steken meergenoemde Van der !Y\- len zoodanige verwondingen heeft bekomen, dat hij kort daarop aan verbloeding is over leden. Een dergelijke dagvaardiging was tevens uitgebracht ten opzichte van de vermoorde veldwachters Hermannus Hendrikus Hoving. Jan Werkman en Albert Meijer. Er heerschte hedenmorgen vroeg reeds een buitengewoon groote drukte voor het ge bouw van de rechtbank. De straat was door de politie afgezet. Een lange file menschen stond voor het gebouw te wachten om een plaatsje te krijgen op de publieke tribune van de rechtzaal, waar nauwelijks plaats is voor 50 personen. Onder hen, die er in slaagden een plaatsje te bemachtigen, behoorde o.a. de bekende tooneelschrijver Jan Fabricius. Onder geleide van heilsoldaten werd vrouw Wobbes binnengeleid en geplaatst op de achterste van de dichtbezette getuigenban- ken. Daarna werd verdachte Wijkstra door twee rijksveldwachters binnen gebracht. Op de hem gestel de formeele vragen ant- woordde hij met een kort: „Ja!" Bij het voorlezen van de dagvaarding was het in de dicht bezette rechtszaal doodstil. Als eerste getuige werd gehoord de opper wachtmeester der marechaussee te Marum A. Jutte, die met Bouma en Boelens naar het huis van Wijkstra is gegaan en daar de lij- ken van de vier vermoorde veldwachters heeft gevonden. De verdediger, mr. Levy, vraagt hem, of hij precies het tijdstip weet, waarop hij op de plaats is aangekomen. Getuige: Ongeveer half negen. Getuige Pouw heeft op den bewusten mor gen de vier veldwachters bij het huis gezien. Hij heeft hooren schieten en daarna heeft hij de veldwachters niet terug gezien. Hij zag Wijkstra met een lang voorwerp, waaruit hij schoot. Ook had hij hooren kermen. Nog la ter had hij Wijkstra met vrouw Wobbes uit het huis zien komen en daarna vlammen uit het huis zien opstijgen Getuige weet niet, of Aaltje, d. i. vrouw Wobbes, vaak bij Wijk stra kwam. De president vraagt, of verdachte tegen Aaltje heeft gezegd, dat zij geen gevolg be- hoefde te geven aan den oproep der recht bank. Verdachte: Neen! Maar ik heb wel ge zegd, dat zij eerst een dagvaarding kan af wachten. President: „Was het eigenlijk wel zoo, dat zij niet mee wilde, toen de politie haar kwam halen?" Verd.: „Ja, zij wou niet". Pres.: „U had wapens in huis? Waar- om?" Verd.„Uit angst dat een volksgericht zou worden gehouden". Pres.: „Waarom bent U naar buiten ge gaan om op de politie te schieten?" Verd.: „Ik dacht dat de politie door de rui- ten zou schieten en ging daarom naar bui ten". Pres.: „Ja, maar met de bedoeling om op de politie te schieten". Verd.: „Ja". Pres.: „U hebt de bedoeling gehad de po litie te dooden". Verd.: „Ja, ja!" Pres.: U hebt de veldwachters op den grond zien liggen en meende, dat er geen politie meer was, maar toen U uw huis wil de binnengaan, zag u Werkman nog en dien heeft U toen ook neer geschoten. V e r d.: Ja, ik was totaal de kluts kwijt. Pres.: Later zag U Meijer ook nog, die op u schoot. U hebt hem toen zien vallen en is hem gaan zoeken. Verd. Neen, dat niet. Ik liep maar wat heen en weer. Ik was heelemaal in de war. Pres.: Later vond U hem in de sloot en heeft U weer op hem geschoten. Wat hebt u daarna met de karabijn gedaan. Verd.: Weet ik niet meer. P r e s.U bent toen naar Meijer gegaan en hebt hem met een mes gesneden. Hij gaf toen geen teeken van leven meer. Verd.: Nee. Pres.:U bent daarna naar Werkman en Hoving gegaan en hebt hen ook gesneden en gestoken. Was dat om hen te dooden? Verd. Nee, ik deed dat maar zoo. Ik was zoo opgewonden. Pres.: Toen heeft u de woning in brand gestoken en bent naar den dokter gegaan. Verd.: Ja. P res.: Hebt u geen medelijden met de nagelaten betrekkingen? Verd.: Ja zeker wel. Ik heb er genoeg mee te doen. Rechter, mr. Enklaar, vraagt, of verd. het mes open in den zak heeft gehad, of dat hij het eerst heeft moeten openen. Verd. kan hiervan geen yerklaring ge ven. D e o f f f. v. just, vraagt verd., waarom hij de deur niet opende, en ook niet naar bui ten kwam, toen de politie hem dat gelastte. Het was zeker de bedoeling, dat zij er niet in mochten. Verd.: Nee, de politie had vrijen toe- gang bij mij. Ik kon goed met de politie. Ik draag haar geen haat toe. D e o f f. v. j u s t.: U hebt zelfs voor de politie muziek gemaakt. Verd. Ja, ik kon goed met de politie. Hierna wordt verslag gedaan van de toe- dracht der zaak, toen de politie Aaltje kwam halen. Hieruit blijkt nog, dat verd. van oor- deel was, dat de burgemeester zelf moest ko men, om Aaltje te dwingen, mee te gaan. Hierna werden verd. eenige vragen ge steld omtrent den aanval op Meijer. P res.: Toen u getroffen is, hebt u een omweg gemaakt, om bij Meijer te komen. Was dat, om terzijde van Meijer te komen? V e r d.Ik deed het geheel gedachteloos. Pres.: U hebt met't geweer een omtrek- kende beweging gemaakt, om Meijer onder schot te krijgen. Dat wijst dus op overleg. De volgende getuige A. Posthma, veehou der te Doezum, heeft gezien, dat v. d. Molen een paar maal naar het raam ging, terwijl de anderen op een afstand bleven staan. Hij-* zag ook W in knielende houding schieten; Later heeft hij verd over het land langs de slooten zien loopen zoeken De volgende getuige is K. Homan, land bouwer te Doezum. Zijn boerderij ligt op on geveer 260 M. afstand van de woning van Wijkstra. Toen hij hoorde schieten, is hij na- derbij geko.nen, en zag hij Wijkstra met zijn geweer bij zijn huis. Aaltje was niet bij hem, met zijn geweer is Wijkstra in bukkende hou ding om net huis geloopen. Ook deze getuige heeft gezien dat Wijkstra de sloot achter het huis afzocht. Daarna heeft hij geen schoten meer gehoord. Verd. zegt niet in bukkende houding te heb ben geloopen.-Het geweer had hij in de hand en dus niet in den aanslag. Getuige W. Dijk heeft het geweer en eeni ge patronen in het afgebrande huis gevon den. Getuige C. Sikkema verklaarde dat de ver dachte een week voor den moord met Aaltje bij hem thuis is geweest en Aaltje heeft toen gezegd dat ze de dagvaarding had ontvan gen. Get. had haar gezegd dat ze maar moesi gaan. Uit de opmerkingen van Aaltje leidde get. af, dat zij liever niet ging. Wijkstra had toen tegen hem gezegd „Als er veldwachters komen zal ik mij wel redden". Get. maakte daaruit op dat er iets ernstigs ging gebeu- ren. Naar mijn meening, zegt deze getuige, is de vrouw de verleidster geweest. De president: Waar leidt U dat uit af? Get. Doordat zij iederen dag bij hem kwam Vroeger gaf Wijkstra niets om vrouwen. Get. verklaarde nog dat Wijkstra den laatsten tijd zonderling was. Verd. zegt dat hij de uitdrukking „Dat zul len wij wel redden" niet heeft gebruikt. De president: Deze uitdrukking heeft toch op getuige Sikkema zooveel indruk gemaakt dat hij het Woenseling is gaan zeggen. Verdachte ontkende nogmaals. De vrouw van Sikkema vertelde evenals haar man dat Wijkstra toen hij met Aaltje bij haar was, gezegd heeft dat hij de dag vaarding in de kachel had gestopt. Wijkstra had gezegd: Er zulen wel blanke knoopen komen om haar weg te halen Zij willen ons onder den grond brengen. Ook heeft Wijkstra gezegd: „A!s ze mij van het vijf halen, zal ik ze ook van het wijf halen." Getuige zou den wachtmeester hebben ge zegd dat Wijkstra beweerd had als er meer dan twee komen, gaan zij er aan. Zij ontken- den dit echter thans. Getuige vreesde eveneens dat er iets zou gebeuren. Zij leidde dit af uit de woorden van Wijkstra en niet uit zijn doen en laten. Getuige H. Gorter heeft 4 Jan. Wijkstra met de veldwachters van der Molen, Hoving, en Werkman zien spreken. De veldwachters kwamen procesverbaal opmaken. Dien avond heeft Wijkstra tegen getuige gezegd: „Zij zullen nog wel eens weer ko men, maar dan zal ik ze in het zand laten bij ten". Getuige heeft gedacht dat dit we! mee zou vallen. Wijkstra is vlug en sterk en kan wel twee of drie man aan. De vrouw van Gorter verklaarde dat Wijk-

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2