Ilkllltstkt Clllllt. De Plaatsvervanger Brieven uit Berlin. FEUILLKTON. nanderd een en dertigste Jaargang. Dinsdag 23 April. Radio-hoekje Woensdag 24 April. Hilversum, 1071 M. 1010.15 Morgen- wijding. 12.15—1.45 Concert door het A. V. R. O.-Trio. 1.45—3.— Kinder-matinee. 3.— 4 Maak het zelf-cursus. 4.-5.— Lezing door Prof. Dr. A. A. Nijland. 5.30—5.45 Gramofoonmuziek. 5.456.15 Fuinbouw- halfuurtje. 6.15—7.15 Concert door het A. V. R. O.-Trio. 7.15—7.45 Gezondheidshalfuur- He. 8—1015 Populair concert door het Omroe'p-orkest. Jeanne Horsten, cabaretiere, Wouter Denijs en Han Beuker, syncopations op 2 vleugels. 10.15 Persberichten. 10.30— 11.30 Dansmuziek door het A-»V. R. O- Dansorkest. Hmzen, 3363 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 11.—11.30 Korte Ziekendienst. 12.30—1.45 Solistenconcert, vocaal en instrumentaal. 5.6.— Kinderuur- ,tje 6.30 Gramofoonmuziek. 6.30—7. Fransche les voor beginners. 7.—7.30 Cause- rie over Petrus Dathenus. 7.30—8.— Cause- rie over nieuwe boekwerken. 8.Uitzending. Orkestconcert en causerie. Daarr.a persbe richten. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Voorde huisvrouw. 11.20 Gramofoonmuziek. 12 20 Balladenconcert, sopraan en bariton. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20—2.20 Orkest concert. 2.50 Voor de scholen. 3.15 M uziek. 3.20 Gedichtenvoorlezing. 3.50 Licht klassiek concert. Wilson strijkkwartet. 5.05 Concert- orgelbespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Mu ziek. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Tuinpraatje 7 Muziek. 7.05 Liederen van Schumann voor bariton. 7.20 Lezing. 7 35 Muziek. 7 45 Sporfpraatje. 8.05 Pianoconcert. 8.25 ,,De Vliegende Hollander", opera in 3 acten van Wagner. 9.20 Nieuwsberichten. 9 35 Lezing: Broadcasttalks. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „De vliegende Hollander", 2e en 3e acte. 11.2512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1744 M. 12.50 2.10 Concert „Les Nations", Couperin. 4.05 —5.05 Orkestconcert. 6 50—7.20 Gramo foonmuziek. 8.25—11.10 „Le Proces de Jeanne d'Arc". Daarna orkestconcert. Langenberg, 462 M. 9.35 en 11.30 Gramo foonmuziek. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.05 —5.50 Orkestconcert. 7.20 „Sly", opera in 3 acten van Wolf-Ferrari. Daarna tot 11 20 Dansmuziek. Zeesen, 1649 M. 11.20—4.20 Lezingen 4 20—5.20 Orkestconcert 5.20—7.20 Lezin gen. 7.50 Orkestconcert. Daarna persberich ten en tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 391-6 M. 1.50 Orkestconcert 3.35 Kamermuziek, viool, cello en piano 4.20 F'uit-concert 5.20 Orkestconcert 7.50 Koor concert met medeweiking van solisten en de clamatie. 10.05 Heruitzending van buiten landsche stations. Brussel, 511.9 M. 5.20 Trio-concert. 6 50 Gramofoonplaten. 8.35 Fragmenten uit „De Groothertogin van Gerolstein" van Offen bach. Berlijn, April Neen komt in deze dagen nog niet naar de hoofdstad van het Duitsche Rijk! Blijft nog een week of 4, 6 in de warme binnenkamer in uw eigen milder zeeklimaat. Ik weet wel en lees het in de Nederlandsche bladen dat het bij u ook nog geen lente is. Maar zoo bit ter koud, zoo guur, zoo onvriendelijk als in het hartje van Pruisen is het in de Lage Lan den dan toch lang niet. Welk een toestand. dat beein April heel de 4,Mark Brandenburg" nog onder sneeuw ligt. en in de buitenwijken der wereldstad de daken nog wit ziin! Dat nauwelijks eenige sneeuw- klokjes zich aan het daglicht wagen en de boomen in het land nog zov kaal zijn als in December! Er, dan die zotte temperatuur Zes tot acht graden vorst, zoodra de duisternis invalt. Overdag, zelfs bij ..koesterend" zon licht, nog twee tot drie graden onder nul. Dat de stemming der menschen daar gevoe lig onder te lijden heeft, is het ergste niet Onze Pruisen zijn nooit een bepaald bemin nelijk slag geweest Nu zijn ze, onder den in vloed van het weer, nog ietwat stuurscher en mopperiger dan anders. Het valt nauwelijks op. Erger is, dat de soeiale gevolgen weldra bemerkbaar zullen worden. De huisvrouwen klagen al, dat on de markten nauwelijks meer iets behoorlijks te krijgen is. De jonge groen te ontbreekt natuurlijk geheel. En toch zijn de landbouwers nog tevreden, dat de natuur met het ontluiken ditmaal voorzichtiger ge weest is. Immers het is in vorige koude lenteweken herhaaldelijk voorgekomen, dat de plantenwereld zich door voorbarige zomer- sche warmte verleiden liet, om dan tengevolge van strenge nachtvorsten in April een ellen- digen dood te sterven. Nu zijn, begin April, nog nergens knoppen of bloesems te zien. Alleen de wijnbouwer heeft gevoelige ver- liezen geleden. Honderdduizenden wijnstok- ken zijn doodgevroren; en zelfs al wordt de zomer zoo warm en zonnig als in 1921, dan toch zal men het ditmaal hoogstens van qua- liteit en zeker niet van quar.titeit moeten heb ben. Maar men voorspelt ons een killen, regenachtigen zomer; en komt ditmaal de weerprofetie uit het zou wel een wonder zijn! dan zal men „jaarga»g '29" stellig niet op de wijnkaarten der dure restaurants aantreffen. Zoolang het buiten nauwelijks am uit te houden is, beleven de tallooze lokalen waar nog gemoedelijke binnenhuiswarmte tot op- onthoud lokt, een ongekenden bloeitijd. Tij- dens de totaal verregende Paaschdagen heb- ben de bioscopen, restaurants, bierpaleizen en danshuizen in de stad zelf winsten gemaakt, gelijk ze dezen winter zeker niet hebben dur- ven droomen. Maar het moet erkend wordenze doen dan ook alles, om het den gast zoo aangenaam mogelijk te maken. De Duitsche architecten hebben de laatste jaren veel moois naast even- veel wonderlijks tot stand gebracht Daarbij is hier met echten, bijna-onartistieken volks- smaak rekening gehouden, daar weer dwars tegen alle traditie ingewerkt. Het hyper-mo- derne op het gebied van binnen-decoratie is waarschijnlijk nergens zoo volledig te bestu- deeren als juist in Berlijn. Men moet die uitgaande kringen inderdaad in groepen verdeelen. En komt dan tot lezens- waardige resultaten! De ..beste" kringen gaan niet meer uit Omdat ze geen geld hebben, en uitgaan, wer- kelijk uitgaan, in Berlijn allesbehalve goed- koop is. Natuurlijk zijn hier nog familie s uit den „besten stand", die rijk zijn en overal te vinden, waar iets bijzonders aan de hand is Maar deze vortnen dan toch een zoo kleine minderheid, dat ze in de uitgaande wereld nauwelijks opvallen. Enkele hebben nog haar salons, waar de adel en de vroegere hofkrin- gen verkeeren. Ze hebben ook haar „nationale vereenigingen" met bijbehoorened dans- en sportclubs, die natuurlijk uiterst exclusief zijn En deze clubs en vereenigingen geven jaar- lijksche bals, waar het intusschen opvallend eenvoudig en spaarzaam toegaat. Nog typi- scher is in dat opzicht de Potsdamsche haute volee, waarin de niet-adellijke out-sider geen schijn van kans heeft, ooit te worden opgeno- men Tenzij hij over de geniale onverschrok- kenheid van den lustigen oplichter Harry Domela beschikt, die zich maandenlang door zijn avonturen als pseudo-zoon van den ex- kroonorins een wereldreputatie wist te ver schaffen. De „uitgaande wereld" bestaat hier dus tegenwoordig in hoofdzaak uif de kringen der bankdirecteuren en hun film-nasleep, de rijke handelskopstukken, de best betaalde kunste- naars en de diplomatic, die zich, wil zij op de hoogte blijven en niet alle bronnen van infor- matie toegedekt vinden, wel genoodzaakt is, ook de nieuwe-rijken in haar anders zoo ge- zeefde kringetje op te nemen Natuurlijk hebben deze menschen ook hun eigen openbare lokalen. Ze zijn te vinden in de luxe-hotels Adlon, Esplanade en Kaiser- hof, in de betrekkelijk-weinige mondaine clubs, in de restaurants der tennis- en golf vereenigingen en in enkele dure wijnrestau- rants, die met het Haagsche restaurant Royal vergeleken zouden kunnen worden. De intellectueele Berlijners, rechters, advo eaten, ambtenaren, leidende middenstanders geven de voorkeur aan de bierlokalen en dan nog in het bijzonder aan die, weke in pseudo- „altdeutschen" stijl zijn opgetrokken. De be- schaafde Duitscher voelt zich nergens meer op zijn gemak dan in „kelders", waar het daglicht niet of slechts door kleine gekleurde ruiten binnenvalt, humoristische teekeningen de wanden sieren, namaak-antiquiteiten opge- steld zijn en tallooze gemoedelijke hoekjes ge- vormd zijn. Hoe meer verrookt zoo'n lokaal is. hoe harder de banken en hoe nuchterder de blank-geschuurde tafel zonder laken, hoe beter het hem bevalt. Het ideaal }s natuurlijk ziin „Stammtisch" en ge kunt den Duit scher niet meer uit zijn humeur brengen dan door kwasi-onverschillig aan zoo'n nog slechts door weinige stamgasten bezette club- tafel mede plaats te nemen. In de meeste ge- vallen zal men u. hetzij direct dan wel door bemiddeling van zaalchef of kellner, onmid dellijk duidelijk maken, dat ge in dit milieu geen seconde langer iets te zoeken hebt Modeme architecten, die de „neue Sachlich Door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C. Al. G de W. 51. „Op een stukje cement, met een stuk steen, dat er uitstak als een punt. Het stukje steen was een soort handvatsel, je trok er aan en dan kwam het cement mee en daar was het sleutelgat achter". Betty nam ijverig deel aan het onderzoek; ze was zoo niewsgierig als een kind. „Is het niet heerlijk! Een stuk cement met een vooruitstekend stukje steen, je trekt aan den steen en daar zit het sleutelgatHet is of de Arabische nachtvertellingen bewaarheid worden Krijg je het niet koud? Ik wel. De ril- lingen loopen mij over het lijf. Waar is dat stukje cement en dat stukje steen?" Haar man lachte haar uit ,,'t Is te hopen, dat je niet al te veel rilt voordat wij er doo' zijn. Je weet wel, zelfs in d» Arabische nacht vertellingen overkwamen den menschen soms heel lastige dingen." „Dat maakt het juist zoo interessant. Denk ie, dat er iets heel naars gebeuren zal? wacht er soms een menscheneter aan den an deren kant van hets leutelgat? Waar is dat stukje cement?" „Er zijn verschillende stukjes steen die vooruitsteken. Ik heb tegen allemaal ge- (hiwi, mam z« bodaaksa alleaiaal a«htsrwit te springen." „De oude heer zei, dat het opzettelijk zoo gemaakt was, zoodat vreemde menschen het rechte niet zouden vinden en het niet te dui delijk zou zijn." „Hier is een steen, die niet zoo heel ver vooruitsteekt. Toe laat mij er even aan trekken. Jack! Ik heb het! Het gaat weg- En ik geloof, dat ik het sleutelgat heb! Het maakt mij zoo zenuwachtig, dat ik er heelemaa! van tril!" „Misschien zou je het wel prettig vinden als ik mijn arm om je heensloeg, dan had je wat steun!" Jack!" Hij sloeg zijn arm om haar heen, zonder dat 't jonge vrouwtje eenige tegenwerping maakte Samen, heel dicht naast elkaar, on derzochten ze haar ontdekking. „Ik kan niet zeggen, dat ik iets zie, wat men direct een sleutelgat zou kunnen noemen het verdwenen cement schijnt niets te hebben zichtbaar gemaakt dan een klein, vierkant stukje metaal." Phoebe gaf de verklaring. „Dat is het sleu telgat, zoo noemde de oude heer dat uitsteken- de stukje Je duwt den sleutel er tegen aan en het schiet naar binnen." Talbot handelde volgens die aanwijzing en het bleek waar te zijn de slutel glipte naar binnen. ,,Mooi zoo, druk het nu op zijn plaats, mr. Talbot; hi: zei, da* d« sleutel nu op zijn paats gedrukt moest worden. Nu draaien niet naar links, zooals men gewoonlijk een sleutel omdraait maar naar rechta, flink." Talbot dted wat hoa was opgedragsa, met keit" huldigen, zullen dan ook nimmer op- dracht krijgen, voor den Duitschen „Spiess burger" een bierkelder te bouwen. Hier is al leen traditie mogelijk. En zelfs in „ouderi stijl" ingerichte nieuwe kelders en lokalen hebben het in den beginne niet gemakkellijk Ze moeten het kunnen uitzingen tot de verf verbleekt en het plafond lichtelijk doorgerookt is. Dan eerst komt de „Herr Doktor", de „Herr Geheimrat" of de „Herr Assessor" en verwaardigt zich aan de stamtafel, overluid sprekend en ontelbare worstjes verterend, zijn vaste plaats in te nemen. Maar dan is zulk een onderneming ook tot een goudmijntje vocr den bezitter geworden. Wie zoo'n typisch bierlokaal in het Ber- lijnsche Westen bezoeken en bestudeeren wil, noteere zich dan „Burgkeler" of de ,,Alte" en „Neue Klause" aan den Kurfurstendamm Hij zal er, al dadelijk om de uitmuntende qualiteit van het prachtig-verzorgde bier, dat hier geboden wordt, geen seconde spijt van hebben, mijn raad gevolgd te hebben. De kleine man en „de provincie" geeft in tusschen de voorkeur aan een der vele bier paleizen, die door firma's van groote repu- tatie als Schultheiss-Patzenhofer, Berliner Kindl, Spatenbrau en zooveel andere indirect geexploiteerd worden. Daar wil hij met vele honderden bijeen zitten en tegelijk zijn menue verorberen. Er moet een lawaai-orkest spelen, en zoo nu en dan moet hij gelegenheid heb ben, zijn ontelbare volksliederen mee te zin- gen. En toch is er nog een derde soort lokalen, die voor Berltjn typisch zijn. Een soort, die alweer in kleinere groepen onderverdeeld moet worden. Als verzamelnaam zou men luxe-etablissement" kunnen nemen. Het zijn de wijnrestaurants met of zonder „Sekt- zwang", de luxe-lunchrooms, die hier „Kon- ditorei" heeten, en de likeurlokalen, die over het algemeen „bar" genoemd worden. Hier hebben de moderne architecten werk gevon- den. Het interieur kan niet grillig, niet over laden, of aan den anderen kant niet modern en niet uitmiddelpuntig genoeg zijn. Mits het maar bijzonder is, een attractie, iets waar men geweest moet zijn en waarover men moet kunnen napraten. Nabij de „Gedachtnis-Kirche" vindt men ret allernieuwste op dit gebied, een restau rant, waarin het midden van de zaal in een tropischen tuin veranderd is en levende pa- pagaaien in de bocmen krijschen en fladde- ren. Daar verdringt men zich om een plaatsje, totdat ook hier de nieuwigheid af zal zijn en de groote stroom weer in een an dere bedding wordt afgeleid. Het zijn 'n zeker soort rijke of rijkdoende families, die deze lokalen het leven mogelijk maken. Deze voelen niets voor oud-Duitsche traditie. Zij haten de gemoedelijke kelders met de houten banken evenzeer als de bierpalei zen, waar het zoo „volkstumlich" toegaat. Zij hebben er graag wat geld voor over om wer- kelijk-goede muziek te hooren en in weelde- fauteuils uit te rusten. En vooral de bars met dansgelegenheid trekken hen aan. Hun vrou- wen houden er van's middags koffie met bergen slagroom te slurpen in lokalen, die overdadig-weelderig ingericht zijn. Zij weten, dat zij daar vriendin en vijandin ontmoeten zullen en over nieuwe toiletten, paarlen en briljanten van de concurrente spotten •if zich innerlijk opwinden kunnen. Maar zij houden er ook van. met de kunstwereld omgang te zoeken en bekende artisten, die ze daar stel lig- vinden zullen, tot haar huisvrienden te maken. Het is een ceer bijzonder wereldje, dat in de Berlijnschf luxe-lokalen te vinden is. Be- roeosdansers, meestal uit verarmde adels- kringen, doen er hun best de „nouveaux- riches" niet alleen soepele bewegingen maar ook dragelijke manieren te leeren. Buitenland- sche bezoekers doen er hun scheeve beoordee- lingen van Duitsche toestanden op. Teeke- naars vinden er hun type's. En de lange barre winter heeft voor onaf- gebroken bezoek gezorgd. Dit alles moge belangwekkend zijn. Maar men kan er ook genoeg van krijgen en snak- ken naar zon. zon, zon Die zich blijkbaar in beter gewesten al te lang heeft laten vasthouden! ROLAND. zoodat het financieele resultaat niet in die mate zal tegenvallen als de bested, prijzen doen vermoeden. Dat de tuinders over't algemeen tevreden zijn over het nu weldra af te sluiten boek- jaar, moge ook blijken uit het Jaarverslag van den Noordermarktbond, dat we zoo pas ontvingen. Uit dit verslag, even als uit dat van de^Langendijker Groenten Centrale, echter brachten f 3f I tninder op. De aan- voer van roode kool bedroeg nog ongeveer 25 spoorwagens. Voor groote gele kool werd van .1 34 betaaldkleinere golden aanvankelijk f 7— 7.30, welke prijs eenigszins achteruit liep om op het eind der week weer te stijgen Vrijdag was de hoogste noteering 7.70 er. Zaterdag zelfs f 8.50. Tweede soort bracht spreekt een optimistische toon. Het herinnert voor kleinere een paar gulden minder op; er b.v. aan, dat het in 1926 wel leek, alsof het groote 0.50 tot f 1. met de „koolstreek" gedaan wasdat alleen Van deze koolsoort was de aanvoer nog de bouw van graan of peulvruchten nog red- beduidend. n.l. ongeveer 65 spoorwagens ding brengen kon, of dat een heel nieuwe Groote Deensche witte kool gold aanvanke- cultuurwijze moest worden begonnen. Het lijk 6, kleinere ongeveer 12. Het koude tegendeel is waar gebleken en toch wordt weer der laatste dagen oefende blijkbaar ook ook door den secretaris van den Noorder- hierbij een gunstigen invloed op de prijzen, marktbond toegegeven, dat wisselbouw nood- zakelijk is en dat men een open oog moet heb ben voor glas- en bollencultuur. Na 1926 zijn het voor Langendijk twee gunstige jaren geweest, en vooral in 1927- 1928 zijn ongekend hooge prijzen besteea. Roode en gele kool waren toen favoriet, nu zijn het, hoewel in mindere mate roode en Deensche witte. Er blijkt inmiddels uit, dat de aan Langendijk en omstreken geteelde pro- zoodat Zaterdag de tioteering van 8.20 f 13.50 was De aanvoer beliep nog ongeveer 18 spoorwagens. De zoogenaamde overhouders onder de uientelers mogen er spijt van hebben, dat ze niet eerder tot veilen zijn overgegaan Nu moeten zij hun voorraden verkoopen tegen prijzen. die slechts het vijfde gedeelte bedra- gen van wat ze ziin geweest. Er komt nog bij, dat vele partijen ten zeerste door de ducten nog" steeds een gewild volksvoedsel strenge vorst hebben geleden. zoodat twee bleken te zijn, die, voegen we er bij, hun plaats op de wereldmarkt nog steeds weten te behouden. Ook hier wordt herinnerd, dat de vroege aardappelenteelt is tegengevallen, als gevolg ongetwijfeld van den onbelemmerden invoer van groote kwantums buitenlandsche aard- appels. Mede voor de meer Noordelijk wo- nende bouwers, die bij den Noordermarkt bond zijn aangesloten, is de bloemkoolteelt, goed loonend geweest. Het lijkt ons toe, dat de bloemkoolt., die verschill. jaren in verdruk- king is geweest, vooral tengev. v. d. ernstig optred. ziekten, weer tracht te worden, wat ze vroeger was, toen de Langendijker bloem- kool zelfs in kleinere aardrijkskundige leer boeken in een adem werd genoemd met arti- kelen, die 'n bijna Europeesche vermaardheid Het jaarverslag van den N.M.B. wijst even- als dat van de L.G.C. op de zeer beste uit komsten verkregen met de teelt der vroege koolsoorten, ondanks de hardn.kkige voor-, spellingen, dat deze door de hooge Duitsche der nog aanwezige producten, gerekend naar inunprrprhtpn tpn clnrwip was nnorsrhrpvpn I -C inventarisatie op 15 Februan in verband met de sedert dien tijd geveilde quanta nog factoren een aanzienlijk mindere opbrengst bewerken. Gewone, geen grove uien, golden Maandag 5.20; in den loop der week liep deze prijs nog achteruit. Zaterdag werd ge- middeld 4.90 besteed. Voor grove uien waren de prijzen nog slechter: Maandag f 2.90, Vrijdag f 4.20—/ 4.50, Zaterdag f 3.30— f 3.70. Voor drielingen werd van 2.60— f 3.10 betaald. Nep bracht f 4.40 op. Groote peen bracht prijzen op, liggende tusschen 2.50 en 5 30. een gemiddelde. dat te laag is voor een loonende uitkomst Kleine golden van f 0.70f 2.10. Bieten waren al zeer slecht gedisponeerd. Dinsdag werd er 2.60 voor betaald, Vrijdag f 0 60 Zaterdag 1.70. De aangevoerde spinazie bracht f 25.40 OP Behalve de verschillende koolsoorten, zgn de aanvoeren der andere producten van niet groote beteekenis en oefenen alzoo weiuig in vloed uit op den algemeenen toestand Ons werd meegedeeld, dat de voorraden Provinciaal nieuws BROEK OP LANGENDIJK. De veiling Deze week waren de prijzen van de ver schillende producten, die aan de veilingen van Langendijk werden aangevoerd niet slecht. als we enkele kleine aanvoeren uien, wortelen en bieten uitzonderen. Ongetwijfeld kon ook de prijs der gele kool wel beter zijn, doch uit de groote aanvoeren, welke nog el- ken dag aan de veilingen verschijnen, mag wel worden opgemaakt, dat de teelt van deze koolsoort vrij overvloedig is geweest, een bepaald verrassend resultaat; wat een gedeelte van den vasten muur had geleken schoof in den muur rechts en zijn ontdekten een opening, juist groot genoeg voor een vpl- wasse-r man. HOOFDSTUK XXI. Een onbeantwoorde vraag. „Is dit de ingang tot Alladin's hoi?" vroeg nevrouw Talbot op een toon van spottend ontzag. „Het lijkt veeleer op den ingang tot het Roovershol, vrees ik." Tren hij dit zeide, zag Ploebe hem onder- zcekend aan, alsof zij vermoedde dat zijn woorden een verborgen beteekenis hadden. „He* is de ingang tot het huis" zei ze, iangs den overdekten weg. Het jonge vrouwtje stak haar neus binnen de opening. „Maar het is hier pik donker." ,.Er is e'ectrisch licht; als u mij wilt laten voorgaan, mevrouw, dan zal ik het u laten zien." Phoebe trad den schijnbaar stevigen muur binnen. Onmiddellijk zag men bij een helder licht in hoeverer hij stevig was. Betty volgde en toen haar man. Zij stonden aan het eind van een gang naar het scheen, die zeker meer dan vier voet breed was. Bovenaan, aan den zolder, zou men het kunnen noemen, hingen electrische lam pen en zoo kon men zien aat de gang een heelc lengte had, Grond, muren •a plafend, ailea wae wit gererfd. Het wae invoerrechten ten doode was opgtschreven. Ten opzichte van de uien wordt dezelfde op timistische toon gehoord en de winterpro- ducten deden het als het ware nog beter dan voor de zuidelijker won.nde tuinders, die meer aan de vroege teelt doen. Den laatsten tijd zijn vele klachten geuit over de minderwaardige producten, welke van Langendijk zijn verzonden, welke min- derwaardigheid was ontstaan door d; strenge vorst. Verschillende straffen zijn de tuinders opgelegd geworden, doch de klacht is gerechtvaardigd, die nun met die strafbe pahngen niet kon treffen een categorie van menschen waarop het marktbestuur geen con trole heeft en die zoo ruimschoots in de ge legenheid waren zich aan die minderwaardi ge practijken schuldig te maken Dat de tuinbouw aan Langendijk wat te b.teekenen heeft, blijke uit het feit, dat de omzet over het boekjaar 1928 aan de veiling van den Noordermarktbond ruim 4.922.00U bedroeg en dat alleen in de maand Maart van 1929 voor ruim een millioen werd ver- handeld. Door de jaren heen is de aanvoer telkens grooter geworden en als de teekenen niet bedriegen is het einde van die toeneming nog niet te voorzLn. Voortdurend moet dan ook de veilingsgelegenheid en wat daarbij behoort, uitgebreid worden en reeds nu is er een overkapping tot stand gekomen, waarvan geschreven werd: „de afmetingen zijn enorm, 't gebouw overheerscht door zijn grootsche vormen alles in zijn omgeving". En nog is het einde der uitbreidingen niet te voorzien, wil alles ingericht zijn zooals het behoort. We meenden goed te doen eenige punten weer te geven, die aan de veiling te Noord- Scharwoude van groote beteekenis waren. Er blijkt uit 'n groote overeenstemming met die- zelfde belangen van de veiling der L.G.C., die ook voortdurend moet worden uitgebreid om aan de eischen, die de wijziging en de om vang der cultuur stellen, te kunnen voldoen. De aanvoer aan onze veiling begint te verminderen, ofschoon de vraag nog opge wekt is. Vandaar de goede prijzen voor de kool. Maandag werd voor roode kool van 2 a 3 pond tot f 18.80 betaald. De aller- grootste brachten toen in minimum f 6.70 op. Veel afwijking vertoonden de volgende dagen niet, doch voor dezen tijd is het een gelukkig verschijnsel, als de prijzen nog eenigszins kunnen stijgen. Zoo werd Zater dag voor de groote kool niet minder dan 7.40 betaald, terwijl de meest gezochte kleine tot 19 50 opbrachten. De tweede soort bracht, wat groote kool betreft, van 0.50 —f 1 minder op; kleinere moeten bedragen: 55 wagons van 10.000 K.G. gele kool; 40 Deensche witte, 6 roode, 19 uien en 11 wortelen We twijfelen er aan. of deze cijfers, bedoeld voor de aangesloten tuinbouwers bij de L. G. C., juist zullen blijken Volgende week zal dit allicht gedeel- telijk uitkomen i In verband met de alhier onlangs gepleeg- de diefstallen van zakken, is door de Rijks- en gemeentepolitie alhier Zaterdagmiddac een zekere O. gevankeliik naar Alkmaar ge bracht. Een woord van hulde is hier zeker op zijn plaats aan onze wakkere politiemannen. die zoo spoedig een draad in handen kregen, zoodat een gfoote partij zakken reeds in be slag genomen kon worden. WIERINGEN. Zaterdagavond hield de Coop. Boeren- leenbank alhier haar algemeene vergadering. geleid door den heer C. J. Bosker. Tegenwoordig waren 75 leden. De rekening over 1928 werd goedgekeurd. Tot bestuurslid werd herbenoemd de heer Jn. Engel. Tot lid van den Raad van Toezicht de heer M S. Bakker en tot plaatsvervangen- de bestuursleden de heeren S. J. Koorn en D Jac. Mulder. De rente werd als volgt vastgesteld: Spaargelden 4 pCt.; spaargelden voor 1 jaar vast 4.2 pCt deposito loopende reke ning 4.2 pCt.voorschotten vast 5 pCt.voor- schotten in loopende rekening 51/4 pCt.; scheepshypotheken 6 pCt. Het salaris van den kassier werd op het oude bedrag gehandhaafd. De balans per 31 Dec. wees -en totaal be drag aan van f 848.918.27 en de rekening over 1928 983092.50. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 284. Er waren 720 spaarders met een totaal be drag van 807 016. IS. Het hoogste saldo van een spaarder bedroeg 21334.95 Op 31 Dec. waren 209 voorschotten totaal f 294.433.56. WARMENHUIZEN. Veilingsoverzicht Dat de stille tijd voor deze veiling in aan- tocht is, heeft men in de verloopen week ku-n-nen bespeuren. Den eenen dag was de aanvoer van groenten wat grooter, den an deren dag wat minder, doch stelseimatig zakte de aanvoer af. De groote roode kool, welke gedurende de eerste vier dagen van de week, eindigettde op 20 April j.l„ verkocht werd, varieerde van alsof zij een langen, witten tunnel in keken. aan welks einde niets dan geheimzinnigheid hen wachtte. „Heeft u de sleutel?" vroeg Phoebe. Mijn- heer Talbot liet hem haar zien. „Laat hem geen oogenblik los, mijnheer". „Daar heb ik ook geen plan op. Moet deze deur open blijven, terwijl wij den avontuurlij ken tocht voorzetten?" Het meisje drukte haar duim op hetgeen geleek op een defect aan den witten muur. De deur ging van zelf dicht, even zachtjes als ze open gegaan was; het daglicht was buitenge- sloten. „En als wij hem weer graag open had den?" „Hij gaat dicht met een veer, maar kan niet zonder sleutel open gedaan worden" Het meisje begon vlug den tunnel door te loopen. Fluisterend vroeg het mevrouwtje aan haar man: „Als haar nu eens iets overkwam, wat moe ten wij dan doen?" „Ik heb idee, dat zij weet wat ze doet en voorloopig zal ons niets overkomen. Zij volgden Phoebe op de hielen. Hij vroeg: „Is er iets in huis waaraan men zien kan wat er hier gebeurt? Kunnen ze ons hooren praten?" Het jonge meisje schudde het hoofd. ,,Zij weten nergens van en ze kunnen ook niets hooren. Dat heeft de oude heer mij verteld; z« waren niet bang dat er iemand bin nan zeu koinao dien ze niet wllden hebben." Stilzwygend liepen zij vooft, i-war het iwrai wet l*ne; er sahewi fwn eimi te komen aan de gang. De atmosfeer was er zoo kwaad niet, ofschoon er wel iets in de lucht was dat zeker niet verfrisschend werkte. „Het herinert mij aan de Catacomben van Rome", zei mevrouw Talbot; niet dat het hier vochten is, maar toch wat klam, het is of je in een grafkelder loopt." Phoebe haastte zich steeds voort. Plotseling maakte de gang een scherpen hoek links Een eindje verder bleef zij staan. Zij wees iets met haar uitgestoken hand aan. „Die deur leidt naar het huis; nu zult u den sleutel weer noodig hebben." „Is dit de eenige sleutel waarmee men toe- gang kan verkrijgen tot dit geheimzinnige huis?" „Oom heeft zijn eigen sleutels. Hij heeft er een voor deze deur en een andere voor de deur waardoor wij zijn binnen gekomen; maar de uwe past op alle deuren; dit is de looper. U zult deze deur gemakkelijk open krijgen; het sleutelgat is goed te zien, u hoeft den sleutel maar naar rechts om te draaien." „En wat is er aan den anderen kant?" „Een soort kast. Als wij daar zijn, dan blijf ik liever achter. Met een heel gewone deur komt u in een gang die op de hall uitloopt Als oom u ziet dan zal hij zeker wel razend zijn. Zeg als't u blieft niet dat ik er u doorge- laten heb, of dat u mij gezien heeft, u mag mijn naam niet noemen. Hij zal het mij be taald aetten, later als hij «r achter komt.'" „tk wrecker je, dat hij door mij met wijzej zal wordoa." (Wordt vervolgd.) 1929 No. 95

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5