RHEUM ATIEK Rechtsiake n Eierk en school Onze Kolonieoi, [f 5.80 tot f 7 Gedurende deze dagen waren de prijzen voor alle soorten roode slecht. J.l. Maandag is van den flinken aanvoer roode kool een zeer groot getal kilo's opge- houden. Op den laatsten dag van den verloopen week scheelden het met enkele partijtjes groote roode kool ongeveer f 2 per 100 K.G. De vijf ponders roode werden j 1. Woens- dag nogal graag gemijnd. De prijzen voor het middelsoort roode liepen deze week erg uiteen. Tot j.l. Vrijdag betaalde men voor dit soort roode van 9.50 tot f 14, terwijl men j.l. Z...erdag voor een enkel partijtje van dit soort roode ongeveer 3a 4 gulden meer gaf. Met de kleine roode was het eveneens het geval. Gedurende de eerste dagen n.l. tot en met Donderdag 18 April j.l. betaalde men voor kleine roode van 80 a 90 stuks in de 100 K.G. 16—/ 17.80 per 100 K.G. Jl. Vrijdag kwam er een stijging in de prijzen van de kleine roode en wel ongeveer 1 per 100 K.G. Zaterdagmorgen werden er hooger prijzen uitgelegd. Bij Vrijdag scheel- de het ongeveer f 0.20— f 0.30. Eigenaars van gele kool hadden ook deze week gaarne gezien, dat de prijzen van hun product ook in prijs zou stijgen. Weliswaar liepen de prijzen der gele kool eenigszins omhoog, doch dit was lang niet in die mate als het met de roode en Deensche witte kool •het geval was. Groote gele kool liep onge veer 0.80 omhoog, het kleine soort •ruim 0.50. De aanvoer van dit soort kool was ge durende deze week zeer gering. De prijzen van Deensche witte kool konden in het mid den dezer verloopen week niet in stand wor- den gehouden. Het prijsverschi! werd j.l. Zaterdag ruim- schoots hersteld. Vooral de groote en het middelsoort Deensche witte kool gingen dien dag enkele guldens omhoog. Het was j.l. Zaterdag werkelijk een „wilde': markt. Het gure en koude weer werkt erg mee, opdat de laatste wagons groenten niet voor een appel en een ei verkocht moeten worden. Tegenstrijdig is het zeker, wanneer men nu, in April, Mei, terwille van de porte- monnaies, het gure weer rnoet toejuic." en De houders van uien heden ten dage zijn er slecht aan toe. Degenen, die in de winter- perode hun uien wellicht koud, verkochten, oiHvingen vee! meer geld in hun zak. dan hen, die ze tot ru bowaard hebben. D: noteering liep van f 4—/ 5.10. Peen prijsde deze verloopen week van 'f 1.104; Bieten prijsden deze verloopen week van 0.70f 1.70. De aanvoer bedroeg van 15 April tot en met 20 April j.l.: Roode kool 213675 KG; Gele kool 27300 K.G.; Deensche witte kool 107025 K G.; Uien 6950 K G.; Peen 3200 Kg.; Bieten 1300 K.G. Het navolgende staatje geeft aan hoeveel er theoretisch per 21 April j.l. onder het be- reik van de leden der Centrale Veilings- vereeniging Warmenhuizen en Omstreken moet liggen. Roode kool 608.500 KG.; Gele kool 273.775 KG.; Deensche v/itte kool 626.625 KG.; Uien 82 925 K.G.; Peen 128.250 K.G Men bedenke wel, dat de afval vanaf 15 Februari j.l. van laatstgenoemde cijfers niet afgetrokken is. HENSBROEK. Bij de gehouden aanbestiding voor het iiaken van een nieuwe doorvaart in den weg aan het Zuideinde van het dorp, waren 4 bil- jetten ingekonren. Als laagste inschrijver werd bevonden de heer Silver van Hoogwoud voor '2950. aan wien het werk gegund is. Vrijdag hield de heer Bos uit Bergen, in het locaal van den heer L. Mantel, alhier, ?en lezing met lichtbeelden voor de leden van de pas-opgerichte afd. van het Centraal Ge- nootschap v. kinder-vacaniie- en herstcllings- oorden. De tijd van het jaar in aanmerking genomen, was de opkomst vrij goed en vond spreker voor z'n eenvoudig maar zeer duide- lijk uitgesproken rede een aandachtig gehoor. De oorsprong en de gevolgen van de gevrees- de volksziekte, de t.b.c., behandelendc kwam spr. tenslotte tot de eerste bestrijdings-midde- len, welke een ieder voor 't grijpen heeft licht, lucht en zon, (mits men niet in slop- pen en stegen van een stad woont) en ook reinheid, regUmaat, voeding en een vroolijke, kinderlijke omgeving. Daarna werden een drieta! film; over het werk, en de resultaten van het Centraal Ge- nootschap vertoond, die mode onder de groot- ste aandacht gevolgd werden. De vergadering, welke onder leidir.g van burgemeester Kooiman stond, zal er veel toe bijgedragen hebben dat flink de schouders onder de jonge afdeeling gezet wordt, opdat ze spoedig, zoo noodig, daadwerkelijk van haar bcstaan zal kunnen getuigen. De raad d.zer gemeente wrgaderde Maan- dag 22 April 1929, des avonds om i:alf zeven in openbare zitting welk geleid werd door burgemeestcr-secretaris Kooiman. Aanwezig waren alle leden. Na opening en vaststeling der notulen, werd medegedeeld dat aan het hoofd der school wederom verlenging van ziekte-verlof is verleend. Ingekomen was het verslag van de gezond- heidscommissie heiweik voor kennisgeving werd aangenomen. Voorts was ingekomen een adres v. d. Hol- landsche Maatschappij afd. Opmeer, om een subsidie-verleening ten bate van de verloting welke, verbonden aan de jaarlijksch te hou- den tentoonsteling, thans door gedwongen hoogere uitgave (o.m. stcun Witte Kruis 1928 759.45) z'n uitgaven boven z'n inkomsten zag stijgen, terwijl toch deze geheele instcl- ling als een algemeen belang voor het plat- teland wordt gerekend. B. en W. stellen voor het stuk naar ge- noemd college terug te zenden voor prae-ad- vies. Voorzitter acht het van te groot belang, om er zonder meer maar een oordeel over te vcllen. Alzoo aangenomen. Subsidie aanvrage nummer twee van het comite van burgem.-secretarissen van de kan- tons Alkmaar, Schager. en Purmerend ter be- hartiging van dr h.Ua.ngen der plattelands- gemeenten. De subsidie, welke juist het vorig van de begrooting was afgevoerd, zal er we derom op worden geplaatst. Door B. en W. werd voorgsste-M het Raads- Opzienbarcnde genezing. IN VIER WEKEN GENEZEN. besluit over de geldleening voor den school- bouw te wijzigen om de volgende redenen Gedeputeerde Staten hebben het Raadsbe- sluit van 5 Maart 1929 goedgekeurd. De Bank van Nederlandsche Ger .eenten is genegen onze gemeente de gelden te leenen tegen 47/g% en tegen den koers 100% zon der verdere kost. n, evenwel onder voorwaar- de dat in het Raadsbesluit de volgende pun- ten worden opgenomen: lo. de naam der Bank als geldgeefster te vermelden 2o. dat algeheele of verstrekte aflossing gedurende de eerste vijf jaar van den loop- tijd is uitgesloten; 3o. dat d. rentebetaling halfjaarlijksch geschiedt. Dit besluit voorzien van goedkeuring moet vo6r of op 1 Mei bij de Bank aanwezig zijn, daar anders het geld niet tijdig aanwezig kan zijn. Daar genoemde wijziging mede nog door Ged. Staten moet zijn behandeld, zoo is be- richt ontvangen v. d. Prov. Griffie, dat het genomen besluit in de vergadering van 24 April a.s. van genoemd college nog behan deld zal worden. Na een duidelijke uiteenzetting werd alzoo besloten. Daar de rondvraag niets opleverde, werd de vergadering onder dank gesloten. HEEMSKERK. Zondagmiddag woedde er voor de 2e maal dit jaa; in de bosschen van Marquette een brand. Aai'gewakkerd door den fellen Oosten- wind en de droogte verspreidde zich het vuur zoo ?nel dat men een groot gedeelte van den miduag noodig had het vuur in zijn verderen voortgang te stuiten. De oorzaak van den brand is niet bekend. HOORN. De haringvangst is hier de laatste dagen overweldigend. De schuiten keeren boordevol met haring uit zee terug. Sommige visschers hadden dc geheele vangst bij lange na niet meegenomen, omdat ze de hoeveelheid niet konden bergen. WERVERSHOOF. Het acht-jarig zoontje van den heer Z. werd, toen hij plotseling de straat overstak, overreden door den auto van bakker v. d. O. te Andijk. In zorgwekkenden toestand werd het arme kind naar het St. Jans-gasthuis te Hoorn vervoerd, waar het echter spoedig overleed. CASTRICUM. Door tot heden niet opgehelderde oorzaak is Zondag alhier op den Rijksstraatweg in de richting Bcverwijk de auto van dr. S. alhier tegen een stdstaande autobus van den dienst HaarlemAlkmaar gebotst. De botsing was zoo hevig, dat het zoontje van den medicus door de voorruit vloog en zich zcodanig be- zeero'e dat hij direct naar Alkmaar naar een ziekenhuis moest worden vervoerd en waar- schijnlijk een oog zal moeten missen. De ge- neesheer, die zelf den wagen besfuurde, kwam er vrij goed af. De fceide wagenc waren nog al gehavend. De verkcop van het Emmabloempje ten bate van het Witte Kruis alhier heeft opge- bracht de mooie som van 115.10. Evenals andere jaren werd Zondag een avond gehouden voor de ouders van de patronaatsieden. Op een zoodanigen avond woidt afscheid genomen van de jongens die den leeftijd hebben bereikt, terwijl zij, die dien dag de schoo' hebben verlaten, als lid worden opgenomen. Dezen lceer werden tcvens de prij zen uitgedeeid aan hen die daar voor in aan merking kwam en, voor het volgen van het vervolgonderwijs. Bovendien was de heer Ganzeboom van Haarlem overgekomen tot het spreken van een opwekkend woord tot de jongens. BEVERWIJK. Voor rekening eener Holl. firma moet er door eene Amerikaansche kassenbouwer hier een warenhuis gebouwd worden, dat elk an dere in Nederland in grootte overtreft. Het moet dan het' grootste zijn in geheel Eurona. In bloembollenkweekerskringen ziet men met genoegen het heengaan van het Ameri kaansche hoofd van de controle der Land- bouw in de V. S. Hij toch is de man geweest, die indertijd het invoerverbod van Holland- sche Narcissen in Amerika op zijn geweten had. Men hoopt, dat zijn opvolger ruimere op- va*tmgeu dten<wme»a«* hwft, et.w.z. an dere middelen van bestrijding van ziekten als invoerverboden te proclameeren. BERGEN. Op den vroegen morgen van Maandag werd door den onbez. Rijksveldwachter Sch. te Bergen aan Zee een jongen aangetroffen die daar niet thuis behoorde. Na ondervra- ging bleek dat de jongen 15 jaar oud was en afkoinstig uit Amsterdam. Reeds Woensdag 1.1. had hij de woning zijner pleegouders heimelijk verlaten. De jongen, wiens opsporing blijkens mede- deeling van de politie te Amsterdam reeds per radio was verzocht, is Maandagmiddag nog naar zijn huis teruggebracht. De Kunstkring. Ten huize van den heer Voute vergaderde gisteravond het bestuur van den Berger Kunstkring met de commissie, die gevormd is om het bestuur de zekerheid te verschaffen, dat gedurende enkele jaren eventueele te- korten betaald kunnen worden. Na ampele bespreking zegde de commissie het bestuur een garantiekapitaal van minster.s duizend gulden toe. Het bestuur kreeg het recht om gedurende 5 jaar eventueele tekorten uit dit kapitaal te bestrijden. Zijnerzijds zegde het bestuur toe er naar te zullen blijven streven, de uitgaven door de ontvangsten te dekken en te zullen pogen door het opvoeren van het ledental „De Kunstkring'' een stevige basis te bezorgen Door de loyale houding van de garantie- commissie wordt het aan het bestuur echter mogelijk gemaakt om in het winterseizoen minstens drie goede t&oneelvoorstellingen, door de beste gezelschappen uit het land, te' blijven geven. Aan hen, die het voortbestaan van den Berger Kunstkring, in het cultureele en ar- tistieke belang van Bergen, mede willen ver- zekeren, wordt gelegenheid gegeven om als lid tot de garantiecommissie toe te trecen. Men kan zich als zoodanig opgeven aan de leden der commissie, mevrouw Seliiger Elout, Komlaan en de heeren E. J. Voute, Eeuwigelaan 16, John. W. Macdonald, de Zandhoeve, G. Ris, Studler van Surcklaan, G. Kockx, Prinsesselaan, G. Diesfeldt, de Rustende Jager en A. M. de Lange, bankier Vijverlaan 10, die als penningmeester der commissie zal fungeeren. Besloten werd de toetreding tot de com missie eigener beweging aan hen die dit wil len, over te laten. Zij, die als lid van den Kunstkring willen worden a f 6 per jaar, rechtgevende op het bijwonen van drie tooneelvoorstellingen, door eerste klas beroepsgezelschappen, gelieven zich daarvoor op te geven aan Mevr. Blok Van Wachem, Breelaan. DE RIJP. De heer M. C. van Voorden Mzn. alhier is bevorderd tot de 4e klasse van de Academie van K. B. en T. W. afd. B. Werktuigbouw- kunde. SCHOORL. Naar wij vernemen is door den heer Jb. de Jong, autobusondernemer alhier, aan Ged. Staten concessie verzocht voor een autobus- dienst gedurende het geheele jaar voor het iraject Petten, Camperduin, Groet, Schoorl, Bergen en Alkmaar, v. v. SCHAGERBRUG. Alhier werd aanbesteed het bouwen van een 4-klassige school met e'en lokaal voor li- chamelijke oefening en bijbehoorend werk. Het werk werd gegund aan den laagsten in schrijver op een na, den heer IJ. Kroonen- burg te Alkmaar voor 47300. DIRKSHORN. Het zoontje van den heer A. Manneveld kwam bij h^t haasje-over-spel zoo ongelukkig te vallen, dat de benedenarm werd gebroken. Dr. Groenhart oordeelde opneming in het ziekenhuis te Alkmaar gewenscht. SCHOORLDAM. Dezen winter hebben velen geprofiteerd van de Ontspanningsbibliotheek der Centrale Vereeniging van Reizende Bibiotheken. De heer H. E. Dijken heeft zich de moeite ge- troost, eenmaal per week geheel belangeloos gelegenheid te geven tot het verkrijgen en rui- len van een boekwerk. Het gemeentebestuur was zoo welwillend, een lokaal der O. L. school beschikbaar te stellen en adus hebben 61 leesgrage dorpsgenooten genoten van ont- spanningslectuur. Dat er een dankbaar ge- bruik is gemaakt van deze nuttige instelling kan blijken uit het feit, dat 623 boeken wer den uitgeleend, hetgeen zeker een groot suc- ces genoemd mag worden. Ook van de vak- bibliotheek werd veel gebruik gemaakt. NOORD-SCHARWOUDE. Opening nieuwe kolfbaan Zondagmiddag werd bij den heer J. de Bakker, cafe „Het Bontepaard", de nieuwe kolfbaan geopend, welke gemaakt is door den heer C. Klinkert, aannemer te Oudkarspel. Er was groote belangstelling en er is dan ook goed gekolfd bij de opening. Door de societeit werd een bloemstuk aan- geboden. SCHERMERHORN. De opbrengst van de op Zondag 21 April gehouden Emmabloem-collecte door de dames Bisschop, Stuit, Los en Bakker bedroeg in 2 bussen resp. 16,21 en 18.39U, totaal 34.60U. OUDE NIEDORP. Zaterdagmiddag geraakte het oudste zoon tje, oud 3 jaar, van den veehouder K. Ligt- hart, vermoedelijk spelende in een sloot ach- ter diens woning. Daar het jongentje wat lang weg bleef ging L. eens kijken en zag zijn zoontje drijven in een sloot. Toen hij het kind uit het water haalde bleek het reeds overleden te zijn. LIMMEN. Geboren: Cathrina Afra Cornelia, d v. Th. de Winter en A. H. Bruins. Theodo- rus Aart, z. v. A. Aarts en M. Schuijt. Lucia Cathrina d. v. P. Zeeman en E. van Dijk. Adrianus Jacobus, z. v. H. van Wonderen en M. W. Wittebrood. Jacob Pieter, z. v. P Boechman tn D. Vasseur. OndertreuwdrD Cornelisse en C M. Winder. Overleden: Anna Bult 9 jaar. Dirk Burger wcin. van A. Roosendaal, 77 jaar Maria Lachman, 62 jaar. Wilhelmina Bak ker 7 maanden. Cathrina Carolina v. d. Gu- lick, echtgen. van W. Rozemeijer, 40 jaar. 1SEMSKERK. Ondertr ouwd: Jac. Duin en Catha- rina Sap. P. F. Seignette en M. Meereboer van Schoorl. Th." v. Lieshout en A Beentjes, beiden van Lembeek, Belgie. G e t r o u w dU. I. v. Veen van Uitgeest en Catharina Hartog. Th. v. Duin en H Baltus.H. Boddeke en A. A. M. Verburgt B e v a 11 e n H. P. A. SprengersRijke, zoon. P. Welp—Tamis, dochter. I. Bek- ker—Duin, zoon. Overleden: G. F. Fatels, 83 jaar. Johanna Enke-^-Kraspot, 67 jaar. C. J. Beentjes—v. Hooff, 29 jaar. De kwestie Van der Putten. Arrest van het Amsterdamsche hof. Minimum straf opgelegd. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft heden arrest gewezen in de zaak van den heer J. F. van der P., magnetiseur te Amster dam, die in hooger beroep ging van het von- nis der rechtbank alhier, d.d. 6 Nov j.l., waarbij hij wegens eenvoudige beleediging van den commissaris van politie hier ter stede, den heer C. C. Walraven, was veroor- deeld tot f 20 boete of 10 dagen hechtenis Het hof heeft het vonnis der Alkmaarsche rechtbank bevestigd, behalve ten aanzien van de straf. Deze werd gereduceerd tot het mini mum, f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. Deze lichte straf werd gemotiveerd met de enkele overweging, dat er verschillende verschoo- nende omstandigheden zijn gebleken, waar- onder het feit gepleegd werd. VOOR DEN POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 22 April). VOORTZETTING BELEEDIGINGSZAAK De verdere behandeling van de zaak contra H. P. v. d. H. te Heiloo, verdacht van belee diging, werd voortgezet. Verdachte was wegens ernstige ongesteldheid niet aanwe zig. Evenwel was verschenen zijn echtge- noote om dit mede te deelen. Voorts heeft verdachte het voomemen ge- uit, getuige Smits niet meer lastig te vallen. De officier vorderde, na het optreden tegen den heer Smits scherp te hebben afgekeurd, 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak conform. Ook de politierechter sloot zich aan bij het oordeel van mr. v. d. Feen de Lille. VERZETZAAK. H. J. D., door den politierechter veroor- deeld tot 2 maanden definitieve gevangenis- straf, is van dit vonnis in verzet gekomen, doch niet verschenen. Het verzet werd der- halve vervallen verklaard. Verdachte had zich schuldig gemaakt aan diefstal van een dames- taschje te Hoogkarspel. Hij is een rondzwer- vende en dranklievende straatmaker uit Utrecht. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 19 April 1929). P. J. D. te Schoorl, overtreding woonwa- genwet, 3 boete of 3 dagen hechtenis. L. G., C. G., A. S. te Egmond aan Zee, overtreding Jachtwet, de lste en 2e ieder te- ruggave aan de ouders, de 3e 25 boete of 12 dagen hechtenis. P. J. te Warmenhuizen, straatschenderij enz., 2 X 15 boete of 2 X 1 week tucht- school, met toewijzing der cividle vordering. .J. de Z. te Heemskerk, overtreding Spoor- wegwet, ontslag van rechtsvervolging. D. S. te Barsingerhorn, N. P. te Alkmaar, dronkenschap, de lste 2 boete of 1 dag hechtenis, de 2e 5 boete of 5 dagen hechte nis. G. V. te Egmond aan Zee, loopen op verbo- den grond, f 4 boete of 4 dagen hechtenis. A. G. te Heiloo, overtreding Art. 435 W. v Str., 8 boete of 8 dagen hechtenis. W. J. C. te Half weg, H. R. J. G. te Schoorldam, N. G. te Egmond aan Zee, F B., C. M. te Bergen, G. H T. te Amsterdam, Th. F. te Hensbroek, P. B, J. H., G. B., H. B. C. en G. H. T. te Alkmaar, overtreding Politieverordening, de lste, 2e, 3e, 5e, 7e en 8ste ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 4e 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 6e en 12e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 9e 3 boete of 3 dagen hechtenis, de lOe en lie ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. J. V. te Egmond aan Zee, P. de V. te Eg mond Binnen, Th. A. Z. te Heiloo. E. C. T., P K. te Haarlem, A. van E. te Uitgeest, P. M. G. te HaaPlemmermeer, K. K., W. S., J. B., P. R. te Alkmaar, H. G. L. te Amster dam, D. P. te Edam, P. J. te Volendam, J. B. te Heer-Hugowaard, N. de M. te Heer-Hugo- waard, C. G. te St. Pancras, F. H. te Leeuwarden, P. v. B. te Oude Niedorp, L. K. te Emmen, overtreding Motor- en Rijwiel- wet, de lste 2 boete of 1 week tuchtschool, de 2e, 5e, 7e, 13e, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 3e, 6e, lOe, lie, 12e, 16e, 17e, 18e en 20ste, ieder 4 boete of 4 dagen hech tenis, de 4e 15 boete of 15 dagen hechtenis, de 8ste, 9e en 19e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 14e 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 15e 6 boete of 6 dagen hech tenis. DIENSTWEIGERING. De dienstplichtigen J. J. en G. M. uit Noordwolde en G. A. v. O. uit Vlissingen zijn wegens principieele dienstweigering door den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch veroor- deeld resp. tot 10, 10 en 8 maanden gevan- genisstraf, met ontslag uit den dienst. CORRUPTIE DOOR EEN GEMEENTE- SECRETARIS. De Hooge Raad heeft behandeld een be roep van J. J. K., secretaris der gemeente Wy- chen, wien ten laste was gelegd verduistering en het aannemen van giften als ambtenaar, die hem gegeven werden met de bedoeling, dat hij iets zou doen of nalaten in strijd met zijn bediening. De rechtbank te Arnhem legde hem een boete op. Het hof sprak hem vrij van <fe tenlaste gelegde verduistering; voor het andere feit legde het hof een geldboete op van 300. Mr. Rogge uit Nijmegen lichtte het beroep toe. Het betrof hier een verpachting van ge- meentegronden, waarbij K. een bepaald per- roon po»»8«M"de, eebtw' in bet beteng der ge- meenic. Later had hij van dien pcrsoon gif ten aangenomen, zoodat niet kon worden "ge- zegd, dat dit geschiec was met de bedoeling, dat hij in strijd met zijn bediening'iets zcu doen of nalaten. De conclusie van het O. M. werd bepaaid op 6 Mei. cga TuSugHHiiW. EEN WERKTUIG, OM BIETEN TE verplAnten. Door den heer Rienks, opzichter aan de suikerfabriek te Vierverlaten. is een werk- tuigje geconstrueerd voor het verpoten van bieten. Volgens het Gron. L.Bld. drukt men het in den grond, waardoor een klu.it grond met den biet er in, wordt opgenomen. Door het omhalen van een handle wordt de kluit met behulp van een veer weer losgemaakt. RADIONACHTVORSTBERICHTEN. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat van 22 April af tot nadere aan- kondiging nachtvorstverwachtingen radiote- lefonisch zullen worden geseind door het station van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te de Bildt tp. I. M.) Deze berichten worden uitgezonden op de golflengte 1470 M. te 3.45 uur n.m. en te 8.00 n.m. Amsterdamschen tijd (in het laat ste geval na het gewone avondweerbericht). Van 15 Mei 1929 af geschiedt de uitzending te 3.45 uur n.m. en te 9 uur n.m. Amster- damschen zomertijd. Mej. Kragtwijk uit Alkmaar, te Heiloo benoemd als onderwijzeres aan de R. K. Jongensschool, heeft voor die benoeming bedankt. In haar plaats is benoemd mej. G. Wittebrood uit Bergen (N.-H.). B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor, over te gaan tot de stichting van een tweede openluchtschool, welke zij in het Oosterpark zouden willen doen bouwen. Door den heer J. A. Wodders, Hoofd dex School te Oost-Graftdijk is tegen 1 Juli e.k. eervol ontslag aangevraagd uit deze betrek- king, of zooveel eerder als zijn eventueele op volger in functie zal treden. De heer Woelders is benoemd tot Hoofd der School te Wegterholt gem. Wijhe (O.). VERZEKERINGSPLICHTEN ZONDER RECHTEN. In „De School met den Bijbel" werd deze\ dagen de aandacht gevestigd op een onrede- lijkheid in de wettelijke regeling van de pen- sionneering der weduwen en weezen van on- derwijzers (en onderwijzeressen), die merk- waardig genoeg is om hier te vermelden. „De onderwijzeressen toch, zoo heet het, die uiteraard geen weduwen kunnen nalaten, zijn nochtans verplicht, een gelijk bedrag als de gehuwde onderwijzers ten behoeve van het Rijks-weduwen en -weezenfonds af te dragen, een bedrag, dat grooter is dan dat, hetwelk zij voor haar eigen pensioen hebben te stor- ten Door die laatste geregelde storting zijn zij dan natuurlijk voor zichzelve verzekerd van een jaargeld na haar ontslag op vijf-en- zestig-jarigen leeftijd, of bij eventueel vroe- ger te constateeren invaliditeit. Maar voor het weduwen- en weezenpensioen zijn zij op genomen in een verzekeringsfonds, dat haar volstrekt niets verzekert, niets in uitzicht stelt, doch haar verplicht bij te dragen, zon- der dat het jegens haar tot iets verplicht is". AAN DEN BOVEN-D1GOEL. In verband met het jongste bezoek van den gouverneur van Ambon aan Boven-Digoel, meldt het Soer. Handelsblad, dat naar de op- vatting van den gouverneur slechts de thans als onverzoenlijk gei'soleerden naar Boven- Digoel gezonden hadden moeten worden ter interneering, indien de regeering indertijd over meer tijd en betere voorlichting had be- schikt. In Januari is in het groote kamp, dus waar de betere elementen ondergebracht zijn, een geheime veeeniging ontdekt, de Digoel Rasia, die volgens de st~tuten een zeer gevaar'ijk karakter had en misdaad aanprees als 'n ge- oorloofd wapen. De vereeniging stond onder leiding van een dichter, 1 atap genaamd. Enkelen van de geinterneerden zijn bij den gouverneur geweest. Zij wilden ten verhande- ling schrijven tegen het communisme, in den geest van de bekende artikelen van ir. Baars. In het kamp van de geinterneerden blijkt nie- mand de communistische beginselen in toe- passing te orengen. Er heerschv grof egois- me. Duidelijk is gebleken, dat onder de gei'n- terneerden een scherpe afscheiding van perso- nen uit Java en van die uit de buiienbezittin- 5en voorkomt. Laatstbedoe'den sluiten der avaan uit van het lidmaatschap van ver schillende vereenigingen. Bij het bezoek van den gouverneur van Ambon aan het kamp van de onverzoenlijken, zonden dezen een brief, waarin gevraagd werd om een juiste omschrijving van hun rechten. Later zijn verschillende wenschen van onverzoenlijken ingewilligd. DE MOORDEN OP ASSISTENTEN. Het „Nieuws v. d. Dag v. N. Ibespreelt de lange reeks van aanslagen en moorden op planters, welke een rilling door de Indische samenleving deed gaan. Het behoeft geen ve; wonderim U wekken. aldus het blad. dat men naar mi; en zoekt welke het kwaaa kunnen beteugelen, en gul is met velerlei ad- viezen. Men wenscht dc cultuur-employe's te bewa- penen met revolvers, anderen bevelen slag- wapens aan, weer anderen willen de cultuur- menschen les geven in zelfverdediging. Fransch boksen, jiu jitsu schermen. Deze adviezen zijn goed bedoeld, doch zi| raken o.i. die kern van het barbaarsch moor-J- verschijnsel niet, meent het ,,Nieuws", dat concludeert: „Elke verbetering moet uitgaan van hoo» gerhand en alle andere remedies, als vuur. wapens dragen e. d., zijn op hun best lap- middelen, welke de hoofdzaak onberoerd laten Het leven der planters ligt niet in de hand der koelies, maar in de macht der regeering. Van haar houding hangt af, of aan de watv daden, die allerwege geconstateerd worden, e»n snel «n afdoend einde wordt gemaakt. Ook ons oog an dat van vsle duizenci?! I%#CTiwi#ers is op Sirijenrorg genchtP' Acht jaar aac bed of stoel geketend. Onmachtig te loopcn. Een zooge- naamd hopeloos geval door mij Probeer mijn Behandcling Gratis. Zou men *ich cen crnstiger geval kunnen vooratellen dan dat von den Heer E. J. Brandts. Marten van Rossumstraa: 56. Arnhem Zest en jaar leed hij aan lachias en Zenuw-rheu- matiek. De laatste acht jaar z66 ernstig dat hij noch bed. noch stoel kon verlaten en alle hoop had opgegeven ooit wedcr te hunceo loopen. Acht maandeo in een ziekenhuis doorgebracht, niets mocht hem baten Alles vrecsclijk pijttiijk en lichaam totaal versiapt. En nu Is hij het onderwerp van elk gesprek in Arnhem. De geheele stad is er vol van. Hij, die rich niet verrocrcn kon. dien de mcnschea sedert acht jaar niet meer hadden gezien. ioopt weder zoo goed door de stad. also! hij nooit lets gemankeerd had Lees hetgeen hij o.m. achrijft: „Nn nw Bchandeling gedurende een reaand tc hebben tocgepaat. ben ik volkotnen genezen. Ik kan wedcr goed loopen, hetgeen ik in geen acht jaar heb gckund. Alle hoop had ik opgegcveuhet scheen osgelooflijk ooit weder zoover te kunnen komer.. En nu is het werkelijkheid. Van mijn groot kruis, na zoo lange jaren en zoo vreeseltjke pijnen te hebben gcleden, ben ik nu, dank zij „Duo Formula", verlost." Mijn gratis aanbod. Laat ieder lijder. die dit leest. om een gratis 10 dagen voorraad deie racrkwaardige behandeling schrijven. Het geval van den Heer Brandts bewijst, dat er geen te ernstig is om door deze behandeling genezen te worden. De Heer Arthur Richards, in wiens privc-laboratorium zij pevonden werd, zegt: ..Ik zal niet rusten alvorens ik ieder lijder aan Rhenmatlek, Ischias. Jicht. Knobbeljicht of eenigc andere Urinezuurzickte de gclegenheid gegeven heb mijne Behandeling gedurende 10 dagen op mijn kosren te beproeven". Hoe dit aanbod aan te nemen. Zend noch geld, noch postzegels. Zend eenvoudig Uw naaa en adres met de woorden wGratis Voorraad". per 10 cts. brief kaart. waarna de 10 dagen Cratis Behandcling te zarccn met verklareade Brochure en de beschrijving van raeerdere wanderlijke genezingen. u per keerende post franco zai bereikea. Adreasecr: Mr. Arthur Richards* Room 957 50, Gray's Inn Road, (o) LoadOn, W. C. 1. Engeland. Porti naar Engeland Briefkaart 7-J- ct., Brief 12|ct.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6