Pluimweeteelf Sport Lucht vaarf Tijdschriffen Ingezc^sien siukken Binnenland de voortrekkers in nieuw-guinea De eerste bevindingen. De exploraciegroep. die een onderzoek in- stelde naar de mogelijkheid van den land- bouw voor Europeanen, keerde terug van Nabire en de Geelvinkbaai, na de vlakten rood wordt en waar de rest voor later. Maak de oplossing met zuiver water en verkleurt de oplossing snel. Nu pakken we de te behandelen kip beet en stoppen haar met den kop onder de vloei- stof, echter zoo dat de snavel naar boven ge- van Soegai, Nabire en Boemi geexploreerd te keerd is. De kop wordt dus onder water naar 'hebben. Als voorloopige indruk kan worden gemeld, dat deze alluviale rivieroeyers niet ongutistig zijn voor eventueele vestiging van landbouwers. De houtvester Van Meurs ging in gefor- ceerde marschen door naar het Jabigebied. De dokter is bezig aan het bestudeeren van anophelinen en de assaineering. De gezond- heidstoestand van de exploratiegroepen is goed. Veel Papoea's zochten hulp bi] den dokter. Hun vertrouwen in de geneeskunde as groot. Vragen, deze rubriek betrcffende, kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a, te Rot terdam. Postzegel van 7J4 =ent voor ant- woord insluiten en blad vermelden. De Diphtheric onder de kippen. Hoe de ziekte dubbel schadelijk is zien we uit den volgenden brief: „Mijn kippen heb ben diphtherie in de luchtpijp, de vliezen moet ik er uithalen, anders stikken ze. Toch gaan ze soms plotseling dood met blauwe kam en diarrhee. Ze zitten maar een dag met blauwe kam te treuren en zijn dan dood. Die aan den leg zijn zijn alle van den leg af". We zien hier dus behalve de sterfgevallen ook de schade door het op- houden van den leg. Is het wonder dat dus deze ziekte door de piuimveehouders zeer gevreesd wordt? Feitelijk hebben we onder den naam „snot" met verschillende ziekten te maken, van een onschuldige tot een kwaadaardige toe. Een gewone herfstverkoudheid noemt men snot, doch zooals ik reeds gezegd heb, diphtherie ook. Deze naam is dan ook alleen maar een aanduiding van een versehijnsei, n.Uvocht uit neus en oogen en een eigenaar- dig niezend geluid, dat men vooral's avonds als de kippen rustig op stok ziten, heel goed kan hooren. Nu kan men de ziekte verdeelen naar de verschijnsclen, doch ook naar de oorzaken en geen van beide ind.elingen is juist.. Voor de practijk kunnen we het er echter wel mee doen. Wc krijgen dan als we alleen op de verschijnselen letten: 1. Een gewone verkoudheids-ontsteking, die men desnoods gewone snot zou kunnen noemen. De kippen niezen, zijn lusteloos, kruipen met ruwe veeren in een hoekje te rug en om de neusgaterj verzamelt zich al heel gauw uit het strooisel of het voer een vies korstje. Soms zwellen ook de oogleden op en kan men dus deze ongesteldheid, want meer is het niet, het beste vergeiijken met de gewone menschen-verkoudheid. Nu zegt een volkspraatje dat een gewone verkoudheid vier dagen duurt, maar als men er mee naar den dokter gaat, misschien veertien dagen en dat klinkt gek en toch is het te verklaren. Tijdens een gewone onschuldige verkoudheid worden vooral onze slijmvliezen van neus, keel en longen gevceliger dan anders. In ge wone omstandigheden is dit slijtnvlies tegen heel wat ksmetting bestand en weet aller- lei smetstoffen onschadelijk te maken, doch als de slijmvliezen door verkoudheid ziek zijn, kunnen ze hun normale bacteriendoo- dende kracht niet uitoefen n. Vandaar dat dan door kouvatten allerlei ernstige ziekten kunnen ontstaan, zooals longontsteking, mo- gelijk wel tuberculose. Ook kunnen reeds be- staande ziekten er door verergerd worden, zooals tuberculose. Vandaar dus dat een dokter „zich inachtnemen" aanraadt bij ver koudheid. Bij onze kippetjes is het nu precies zoo, wat dat betreft hebben de diertjes in donke- Te, vochtige stadsrennetjes het ook weer vaak erg te verantwoorden. Ze hebben kou gevat en kunnen er niet van afkomen. Een eerste gevolg is al heel gauw dat men min der eierui raapt en dat is al erg genoeg. Merken we dus dat onze kippen verkou den zijn, dan zoeken we de oorzaak op. We bekijken vooral het nachthok of daarin geen naden of kieren zijn die tocht veroorzaken en verder letten we er op of de ren en het hok wel goed droog zijn. Als de ziekte in het beginstdaium is kunnen we er soms de eerste kip uithouden en deze een paar dagen wat warmer zetten tot zij weer beter is. Soms zwellen ook onder de oogen de wangen op ot de oogen min of meer uitpuilen. Dit zal ik straks bij de diptherie wel nader ver klaren. Als het lukt de eerste kippen direct te pakken te krijgen. dan kan men soms veel Jeed voorkomen. Ten eerste maakt men direct het hok in orde zooals ik juist aangaf, doch u _,w, e £aa* men direct de zieke kip be handelen en heeft daardoor weer een dubbel voordeel. Men geneest n.l. de kip en mocht deze z.g snot een voorbode zijn van de ge- vreesoe diphtherie, dan voorkomt men verde- re verspreiding der smetstof in den koppel. .e hehandeling wil ik een oogenblik uitvoerig stilstaan, want een groot deel der diphtherie-bestrijding ligt in de behandeling der eerste gevallen. Hoewel de gewone ver- koudheidssnot betrekkelijk even onschuldig is als een gewone menschen-verkoudheid, kan zij de voorbode zijn van een ernstige ziekte en wijst in elk geval op een of andere fout in de huisvesting. Vandaar dat vroegtijdige be handeling zeer gewenscht is. Als een zeer goede behandeling beschouw ik de z.g. kop- baden. Men neemt hiervoor een bakje water ii°j ?evee5 een cenbmeter of tien diep is en vult dit met een lauwwarme kaliumparman- ganaat-oplossing. Dat is een akelig lang, ge- leerd woord, doch als u. naar den drogist gaat ot den dierenarts, dan krijgt u als u naar kahumpermaganaat vraagt een donker paars kristalfijn poeder. Gooit u een kristai- letje in een glas water dan kleurt zich dat di rect mooi wijnrood en al heel gauw als men het niet weet gooit men er veel te veel in, zoo- dat de oplossing veel te dik en te donker wordt. Daarom raad ik u aan Iiet volgende te doen. Neem een fleschje van honderd gram en doe daarin een theelepeltie kaliumperman- ganaat kristallen, giet het dan vol water en laat het staan. Dit geeft een zeer donkere, sterke tnlosslng. Giet daarvan in het bakje boven gedraaid en zoo houden we den kop een paar seconden onder water. Men kan een kip veel langer onderhouden dan men denkt, maar moet toch oppassen dat zij niet stikt. Men doet goed heel licht naast de neusgaten met vinger en duim wat te knijpen en weer los te laten, daardoor masseert men als het ware de neusholte min of meer en doet de oplossing beter indringen op het slijmvlies. Op deze manier dompelt men de kip een keer of drie onder water. Als men het goed doet, ziet men dat uit de neusholte kleine luchtbelletjes lopstijgen, en de lucht wordt dan vervangen door de oplossing, die op die manier heel diep inwerkt. In verband hiermede is het misschien wel goed dat ik meteen even eenige anatomische eigenaardigheden van vigela bespreek, waar- van de meeste piuimveehouders zelfs geen idee hebben en die toch noodig zijn te weten als we verschillende ziekten willen begrijpen. Laten we dus voorloopig afspreken dat we bij een geval van snot direct alleen nakijken of er geen tocht of vocht aanwezig is en dat we de eerste patienten behandelen met kop- baden. We zijn dan al tege neen massa scha de gewapend en kunnen eens even tijd beste- den aan een geweldig interessant onderwerp, dat wel niet direct voordeel afwerpt, maar dat ons toe': een heel aardige kijk geeft in veel wat we nooit begrepen hebben. Dr. TE HENNEPE. Hockey. DUITSCHLAND—HOLLAND 0—0. Schitterend spel der omen. Gebrek aan schotvaardigheid. Zondaa: speelde het Nederlandsche hockey- elftal eemwedstrijd tegen de vertegenwoor- digende ploeg van onze Oostelijke buren, op het terrein der Sportclub Charlottenburg (Witzleben). De Hollanders hebben een uitstekenden wedstrijd gespeeld, waarbij ze een groot deel van den tijd in de meerderheid waren, zon- der dat de voorhoede er evenwel in kon sla- gen ook maar een doelpunt te scoren Door het groote enthousiasme en de goede techniek der onzen viel het spel van de Duit sche ploeg tegen. Vooral voor de rust ver- toonde l^et Nederlandsch elftal, geen der li- nies uitgezonderd, een schitterend spel. Slechts een schotvaardig speler in de aan- valslinie ontbrak, wat tengevolge had dat het overwicht op het veld niet in doelpunten werd uitgedrukt. De enkele Duitsche aan- vallen waren juist door het harde schieten der voorhoedespelers heel gevaarlijk. De ach- terhoede en vooral onze doelman wist scoren echter te voorkomen. Ook na de rust was het Nederlandsche team in de meerderheid, hoewel niet in zoo sterke mate. Het laatste deel der tweede helft zakte het snelle tempo van onze ploeg eenigs- zins en werd het spel, mede door het grooter uithoudingsvermogen onzer tegenstanders, naar de Hollandsche speelhelft verplaatst. Het einde kwam tenslotte zonder dat een der partijen er in slaagde een goal te maken. De elftallen waren als volgt opgesteld: Nederland: Hardebeck De Waal Tresling C. v. d. Hagen Ankerman Van Lierop Maas Jannink v. d. Rovaert v Voorst v. B. v Tinbergen doel rechtsback linksback rechtshalf middenhalf linkshalf rechtsbuiten rechtsbinnen middenvoor linksbinnen linksbuiten Duitschland: Lincke Lieckfeld Woltje Kunmetz Schafer Zander Horn Zapp Boche Scherbarth Kemmer DE GRAF ZEPPELIN" STARTKLAAR Het wacht op gunstig weer. Uit Friedrichshafen meldt men: Het luchtschip Graf Zeppelin ligt start- klaar in deh all voor de tweede Middelland- sche Zee-vaart. Boven het Noorden van Span- je ligt op het o.genblik een maximum-gebied, dat zich waarschijnlijk naar het Zuiden ver- piaatsen zal. In verband hiermede wil men eerst nog een nader weerbericht afwachten. Als de volgen de weerberichten gunstig luiden, zal het luchtschip naar buiten worden gebracht en zal het zoo spoedig mogelijk opstijgen. ZEILVLIEGTUIGONGEVAL. Na een vlucht met een zeilvliegtuig, welke vijf uur en drie kwartier duurde, hetgeen een nieuw record beteekent, is het toestel van prins Eugen zu Schaumburg Lippe nabij Straichingen zoo hard op den grond terecht gekomen, dat het volkomen vernield werd, ter wijl de prins slechts een ongevaarlijke snede in - - gelaat kreeg. DE KOOLHOVEN-SPORTCOUPe. Uitstekende presiatie. Gistermorgen om 9 uur 55 vertrok de Koolhoven-sportcoupe van het vliegveld Waalhaven te R'dam, met bestemming naar het vliegveld Croydon, alwaar het toestel om 12 uur 13 zonder tusschenlanding aankwam Het traject werd dus afgelegd in twee uur 18 minuten een snelheid bijna gelijk aan die der groote K.L.M. vliegtuigen. Aan boord waren drie en 45 K.G. bagage. De kosten van deze reis bedroegen aan benzine en olieverbruik j 9.80. Dit vliegtuig is het eerste van de seris Koolhoven-sportcoupes die naar Engeland geleverd en daar verder onder license ge- bouwd zullen worden. Het toestel werd ge- haald door den bekenden Engelschen vlieger. kapitein Stack, in gezelschap van den heer Descoutter, van de Descoutter Aircraft Corn- oany Ltd., welke firma zooals bekend, de Koolhoven F. K. 41 in Engeland onder license bouwt. DE .KOOKABURRA" VERLATEN AA-NOETROFFEN. Ein der inzittenden dood De bestuurder van het vliegtuig ..Atlanta", Ifldat deelnam aan het welt** naar d# sinde waarin we de Rip a?n kopbatl zullen jreveti April j.l. vermis te .Koekaburwr, hrt vlleg- een fliixke scbeut zoodat de opldssiflg wijn- ttug van Keith Andci'son <41 FTitchcock, dat getracht had de Southern Cross" op te spo- ren, heeft de „Kockaburra" gezien op onge- veer 150 K.M. ten Noorden van Powell's Creek. De pilooi van de ..Atlanta" kon niet landen, doch vloog zeer laag boven de „Kochaburra" en zag een lijk onder een der vleugels van het vliegtuig liggen. Van den tweeden man kon hij evenwel geen spoor ont- dekken. Men gelooft, dat het stoffelijk over- schot dat van Anderson was en dat hij reeds eenige dagen tevoren was omgekomen. De piloot van de „Atlanta" liet een val- scherm met water en levensmiddelen zakken De „Kockoburra" leek niet beschadigd te zijn De machine bevond zich op een plaats, waar het struikgewas grootendeels was verbrand en voor een deel nog smeulde. Men veronder- stelt, aldus de Crt., dat dit een gevolg is van het feit, dat Anderson en Hitchcock getracht hebben, door roodsignalen de aandacht te trekken. Een expeditie is uitgezonden naar de p'aats, waar het vliegtuig gevonden is. Volgens een Exchange-telegram is een der vliegtuigen, die deelnamen aan het zoeken naar de ..Southern Cross" en de „Kocka- burra", omlaag gestort en vernield, doch de vliegers zijn, naar gemeld wordt, ongedeerd gcbleven. Begeleider Anderson verdwenen. Een ander bericht meldt: Volgens berichten uit Melbourne is het mi- litaire vliegtuig. dat op zoek was gegaan waar den vermisten aviateur Anders jn, bij Tennants Creek neergestort en verpletterd De inzittenden bekwamen geen letsel De piloot van het vliegtuig, die de machine van Anderson zegt te hebben gevonden, bericht verder dat hij een uur lang de plaats van het ongeluk heeft afgezocht, doch behalve het lijk bij het neergestorte geen verder bewijs gevon den had voor het aanwezig zijn van den be geleider Anderson. POSTDIENST INDle-EONDEN. Het tweede Indie—Londen mailvliegtuig is Zondag is te Croydon aangekomen met 16.000 brieven aan boord. Het verliet Kara- chie Zondag voor een week. IJcht uitgave W. de Haan te Utrecht bevat een interessante reisbeschrijving van Sophie Petersen over een tocht naar Hawaji. In dit nummer wordt het slot van de beschou- wing over het boek „De zwarte lach" gege- ven. A. Hallama schrijft over Claes Com- paen, een berucht Nederlandsch zeeroover uit de 17de eeuw en P. van der Lijn bespreekt de Amersfoortsche kei. Ten slotte vertelt Arild S. Ebbe een en ander over Robert Ful ton, die het eerste stoomschip in de vaart bracht. De Hollandsche Revue vraagt wat er met het Stadhuis te Leiden moet gebeuren. J. G Boon bespreekt de beteekenis van Foch Gr schrijft over Willem Kloos op zijn zeventig- sten verjaardag. Dr. C. de Marees van Swin- deren beschrijft de stad Sofia en Frans Hul- leman vertelt een en ander over den tooneel- schrijver Herman Bouber. P. H. de Wit geeft vele bijzonderheden over Neerlands grootste stoomschip de „Statendajn", Jan R. Th. Cam- pert geeft bijzonderheden over het nieuwe boek „!m Westen nichts neues" en Arthur van Schendel vervolgt zijn Florentijnsche verha- len. Het blad brengt reproducties van het werk van den schilder E. Bomhof en het be vat, als gewoonlijk, weer allerlei wetenswaar- dige rubrieken op het gebied van tooneel en muziek, de mode, sport, enz. De vierde aflevering van het prachtwerk Nederlandsch-Indi'e, dat bij de Uitgevers- maatschappij Elsevier te Amsterdam ver- schijnt, brengt het vervolg van het artikel over de bestaansmiddelen der Inlandsche be- vo'king. Professor C. Spat begint in deze af levering zijn beschouwing over den Gods- dienst en behandelt het heidendom, waarna professor dr. N. J. Krom het Hindoeisme be spreekt. Vele fraaie foto's verduidelijken weer den tekst. Panorama geeft als titelplfiat Beppie de Vries als Sonja Ivanofna in de operette „De Tsarewitsj" Dr. W. van Balen schrijft over „Toeristen en toerisien", J. de Meester geeft weer indrukken en herinneringen. Stijn Streuvels pubiiceert een novelle „De dood-en- bok" en Werner Bohne vertelt bijzonderheden over ongemakkelijke filmsterren. „De dame met de twee paraplu's" is een novelle van Stacy Aumonier en Giovanni d'Anchola ver telt bijzonderheden over het leven van Luigi Pirandello. Het alleraardigste verhaal van P. G. Wodehouse „Het meisje op de boot" wordt vervolgd en er zijn weer veel kieken van ac- tueele gebeurtenissen, o.a. de herdenking van Christiaan Huygens. het bezoek aan Amster dam van den Duitschen U. F. A.-acteur Gus- tax Fr6hlich. het spoorwegongeluk bij Halle, de opvoering van „Maria Stuart", de brand van het Paleis voor Volksvlijt en de intocht der autobussen in Wiesbaden. lute leugen en ik kan niet begrijpen en geloo- ven dat het personeel dit gezegd heeft. Op aandringen van verschillende Alkmaar- ders, heb ik enkele leden van het personeel verzocht indien zij lust hadden bij ons in dienst te komen om dan te solliciteeren en dit aan het overige personeel mede te deelen zelfs in de eerste concept-concessie was er sprake van om het personeel der tram over te nemen. Nu onze goede trouw echter op een derge- lijke infame wijze wordt uitgelegd en door U gepubliceerd zonder U eerst te overtuigen of dat nu wel de waarheid was, meen ik gced te doen over den autobusdienst tnaar geen verdere mededeelingen meer te doen. De bus komt er, blijft de tram rijden, dan is ons dat goed. De daad is nu aan de Alk- maarders om te toonen welk vervoermiddel zij prefereeren tram of bus. U beleefd dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, JOH. VAN GEELEN. (Wij begrijpen inzender's verontwaardiging niet. Wij heben eerst verschill. bijzonderhe den gepubliceerd welke ons door het bestuur van de autobus-onderneming waren gedaan en daaronder vermeld hetgeen ons door het personeel van de tractortram werd medege- deeld. In hoevere al deze mededeelingen al of niet opzettelijk onjuist zijn, ligt niet aan ons te beoordeelen. Als het autobusbestuur meent, dat men van de zijde van het trampersoneel onjuiste me dedeelingen heeft gedaan moet het zich tnaar tot de tramdirectie wenden. Inzender moet zelf weten of hij ons al dan niet nog berichten over den autobusdienst wil doen toekomen, dat alles verandert niets aan ons standpunt dat wij bij een dergelijk verschil van meening, de mededeelingen van beide partijen publiceeren. Red. Alkm. Crt.). (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriekbewijst geenszins dat de redaitte ermede instemt). Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het artikel over den stadsautobusdienst in uw avondblad van Za terdag 20 dezer neem ik de vrijheid U even op het navolgende opmerkzaam te maken, met beleefd verzoek onderstaande in uw blad te willen opnemen: Het spijt mij dat U alvorens te schrijven: „Een lid van het personeel (der tram) ver „zekerde ons, dat hem niets bekend was van „een wenk om bij den autobusdienst te sol liciteeren, wel had hij'van een ander lid ,,gehoord, dat die aan de chauffeurs gege- „ven was, onder de bepaling, dat ook zij „geld in de onderneining moesten steken". niet eerst even bij ons geinformeerd heeft of een dergelijke mededeeling van een perso- neellid der tractortram nu wel juist is. Het zou toch wel absurd zijn om aan het perso neel der tram, dat zooals een ieder weet niet al te hoog betaald wordt en schijnbaar zelfs geen behoorlijke kleeding heeft om op de tram in dienst aan te trekken, te verzoeken bij onze firma in dienst te treden onder de bepaling, dat aj geld ifl de ondernemiflg moeten ste ken. Ik moet een dergeliike bewering dan ook sterk in twijfel trekken. Want het is een abso ONZE WINDMOLENS. Men schrijft uit Barneveld aan het Hbl.: B. en W. hebben aan de heeren A. v. d Fliert en W. Schut te Barneveld vergunning verleend tot het oprichten van een houtzage rij op een nabij ons dorp gelegen stuk grond Voor dit doel hebben genoemde heeren el ders een windmolen aangekocht, die aldaar is afgebroken en hier weer wordt opgebouwd en als houtzaagmolen ingericht. DE STAKING TE ZAANDAM. De staking in het houtbedrijf te Zaandam, waarvan gister de derde week is ingegaan, heeft, behoudens het feit, dat door de politie zoo nu en dan tegen enkele stakers proces- verbaal is opgemaakt wegens belemmering van het verkeer, een ordelijk verloop. Het aantal stakers, dat zich bij de zagerijen en houtwerven ophoudt, waar door patroons met behulp van werkwilligen of kantoorbe- dienden nog eenig hout wordt afgeladen, is veel geringer dan in den beginne het geval was. Het zijn meest de door de stakingslel- ding aangewezen posters, die hier controlee ren wat verscheept wordt. Vooral in deze dagen wordt het bezwaar, dat de beurtschip- pers niet bij de zagerijen, die veelal in het zoogenaamde binnenveld liggen, aan den wal kunnen komen, gevoeld. Dit noodzaakt de patroons of kantoorbedienden een voor hen langen tocht per vlet naar de Zaan te maken, op weg waarheen zij van de stakers, die bij voorkeur op de bruggen, waaronder zij met hun viet moeten doorvaren, postvat- ten, allerlei opmerkingen te hooren krijgen. De 27-jarige staker, die een tiental dagen geleden tijdens een volksoploop den commis- saris van politie aanviel en diens ambtslint stuktrok, moet zich Vrijdag a.s. ter dezer za- ke voor den kantonrechter verantwoorden. Hij zal blijkens een mededeeling in het Hbl., bijgestaan worden door mr. J. Duijs. tekort gedaan, en dat, ter wille van een doel- treffende en volledige organisatie van het <*e- classeeringswerk in het gebeele land, het noodzakelijk is dat belangrijk hoogere sub- sidie worde verleend dan totnutoe De sa- menwerkende reclasseeringsinstellingen zijn de overtuiging toegedaan, dat deze aangele- genheid van zeer groot belang is, niet zoo- zeer om hun eigen financieele belangen, maar vooral omdat bij de tegenwoordige nauwe samenwerking tusschen reclasseering- en strafrechtspraak, en reclasseering- en st-af- stelsel (gevangeniswezen, jeugdgevangenis) een volledige uitbouw van het reclasseerings- werk met zekerheid geboden wordt De vereenigingen koesteren de hoop cn de verwachting, dat deze aangelegenheid ook in de Volksvertegenwoordiging besproken zal worden. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Het 500ste waarschuwingsbord onthuld. Zaterdag is bij den overweg te Kethel, in tegenwoordigheid van verscheidene autori- teiten, onder wie zich de minister van Water- staat, de burgemeester van Kethel, de burge- meester van Rotterdam, hoofdambtenaren van het departement van waterstaat en be- stuursleden van den Bond van Bedrijfsauto- houders in Nederland bevonden, het vijf- hondeidste waarschuwingsbord voor onbe> waakte overwegen, welke boiden door den Bond van Bedrijfs-autohouders in Nederland in het geheele land worden geplaatst, ont huld. JHR. MR. J. M. VAN ASCH VAN WIJCK. Opvolger van mr. Harm Smeenge als griffier van het Gerechtshof. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Mei a.s. als opvolger van mr. H. Smeenge be- noetnd tot griffier van het gerechtshof te Amsterdam jhr. mr. J. M. van Asch van Wijck. De nieuwe titularis, die 12 April 1878 te Utrecht werd geboren en daar tei stede aan de Universiteit op 7 Mei 1907 op stellingen promoveerde, werd 1 Maart 1908 tot adjunct- commbs bij het departement van justitie be- noenid. In Januari 1912 volgde de benoeming tot griffier bij het kantongerecht te Doesburg, in November 1916 bij het kantongerecht te Alkmaar, waarna hij in Januari 1922 grif- r werd bij de arrondissementsrechtbank te Zwolle. BEHOUD VAN NATUURSCHOON. In den Rotterdamschen gemeenteraad is de wensch geuit, dat het gemeentebestuur zou trachten met Hilligersberg tot een zoodanige regeling te geraken, dat de strook grond, ge legen tusschen Rotte en Bergsche Plas, voor plantsoenaanleg gereserveerd blijft en door aankoop of onteigening van enkele perceelen aan den straatweg ten zuiden van „Lommer- rijk" de mogelijkheid geopend wordt tot een zoodanigen aanleg aldaar, dat van dien straatweg af een doorkijk op den Plas wordt verkregen. Het Rotterdamsche gemeentebe stuur is omtrent dit punt met Hilligersberg tot overeenstemming gekomen Deze gemeen- te is bereid voor dit doel een stuk grond te onteigenen, mits Rotterdam de helft van de kosten, tot een maximum van 17.500 wil dragen. EEN MONUMENT VOOR HET NEDERLANDSCHE REDDINGWEZEN. Gistermiddag had in Den Haag onder lei- ding van den voorzitter van het uitvoerena comite tot oprichting van een monument voor het Nederlandsche Reddingwezen, den heer W. F. G. L. Driessen, burgemeester der ge- meente Den Helder en in aanwezigheid van den secretaris, L. Brandsma, op't Departe ment van O. K. en W. een vergadering plaats met de besturen van de Noord- en Zuidhol- landsche Reddingmaatschappij te Amster dam en de Maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam, teneinde overeenstemming te bereiken inzake den vorm van het monument, hetwelk in Den Helder zal verrijzen. Grondslag van de bc- spreking was een ontwerp van den architect Piet Kramer te Amsterdam, hetwelk in enke le onderdeelen nader onder oogen gezien zal worden. ONTW1KKELING VAN DE RECLASSEERING. Ver/wogd subsidie gevraagd. Namens het Nederlandsch Genootschap tot zedeiijke verbetering der gevangenen, de Ver- eeniging van reclasseeringsinstellingen, de R.K. Reclasseeringsvereeniging, het Leger des Heils en het Verbond van vereenigingen „Pro Juventute" is een brochure in het licht gegeven, waarin de actie omschreven is, waarbij voor de ontwikkeling van de reclas seering een hooger subsidie noodig geaeht w»dt. De vereenigingen bet oogen. dat zij door de bestaande wijze van subsidieering worden DE CHLOORGASVERGIFTIGING OP E. N. K. A.-FABR1EKEN. Gistermorgen heeft een arbeider der Enka te Arnhem een buis chloor laten vallen, wa-ar- door het chloorgas zich door de zaal ver- spreidde, hetgeen een afschuwelijken stank meebracht. Alle aanwezigen begonnen te hoesten en te niezen, terwijl vele vrouwelijke leden van het personeel flauw vieien. Zij wer- den de frissche lucht ingedragen om te wor den bijgebracht Ernstige gevolgen heeft het ongeval niet gehad. DE NED. JOURNALISTENKRING EN DR. P. H. RITTER JR. Het bestuur van den Nederlandschen Jour< nalistenkring heeft in zijn vergadering van Zaterdag j.l. naar aanleiding van het tot het bestuur gerichte en in de pers gepubliaerde uitvoerige schrijven van dr. P. H. Ritter Jr., de volgende beslissing genomen. Het Kringbestuur constateert: lo. dat dr. P. H. Ritter Jr. zich in alle pliasen van de zaak, telkens weer onder he< aanvoeren van andere motkven en voorwend- sels, aan het door het Kringbestuur gevraag- de onderzoek heeft onttrokken; 2o. dat dr. Ritter onder het aanvoeren van een totaal-onjuist motief is weggebleven zoo- wel uit de bestuursvergadering van 24 Maart j.l. als uit de algemeene vergadering van dien- zelfden dag, waar hij uit eigen beweging be- loofd had te zullen verschijnen; 3o. dat dr. Ritter, na op 24 Maart telefo- nisch te heben toegezegd op nader vast te stellen wijze verschillende mededeelingen aan den Kring te zullen doen, eenige dagen later heeft bedankt voor het lidmaatschap, op grond van allerlei bezwaren, ontleend aan het verslag der algemeene vergadering; 4o. dat dr. Ritter, zich aldus aan den Kring en zijn reglementen onttrekkend, in zijn uitvoerigen grief het Kringbestuur, den Kring en den voorzitter allerlei onaange- naamheden foevoegt en verschillende feiten op onware of onjuiste wijze vermeldt. In deze omstandigheden acht het Kringbe stuur het doelloos, verder met dr. Ritter var gedachten te wisselen. DR. MENGELBERG FN DE FISCUS. Nog geen beslissing Uit Den Haag verneemt het Hbl., dat mi nister De Geer, alvorens een decisie te nemen inzake de belastingheffing ten aanzien var dr. Willem Mengelberg en de daaraan ver- bonden domicilie-kwestie ten opzichte van den Concertgebouw-dirigent, een advies ver- wacht van den wethouder van financi€n te Amsterdam. De belastingconsulent prof, mr G. Russel, ter zake vertegenwoordiger van dr. Mengeilberg, heeft over bedoelde domici lie-kwestie onlangs geconfereerd met genoem- den Amsterdamschen wethouder, den direc- teur der Amsterdamsche gemeentebelastingen dr. A. F. L. Stapel en nog een belasting- autoriteit. De toezegging van een nadere be schouwing van het standpunt van dr. Men gelberg was daarvan het gevolg. - Op het departement van Financien wordt nu het advies van Amsterdam, betreklring hebben de op de toepassing der gemeentelijke inkomstenbelasting op dit geval. binnenkort verwacht. Daarna zal minister De Geer k«- men tot de eindbeslissing. EEN TE SMAL BRUGGETJE. Te Heerenveen zal voor den aanleg van de tramlijn cen terrein opgespoten worden. Nu blijkt. dat de zandzuiger de brug niet kan passeeren, om bij het terrein te komen. De brug met het hoofd zal nu afgebroken worden voor de doorvaart. om daarna weer in den ouden toestand gebracht te worden. Voor der aannemer een schadepost. DE KONINGIN NAAR DEN HAAG. H.M. de koningin vertrok hedenmorgen L 7 uur per auto van het Loo naar Den Haag. Prinses Juliana maakte de reis mede tot Leiden. 1 iKrw-on rrpriratain pn rrr\c\ nmirlpn wp ripn kfin

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7