DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Pap3ement No. 96 Dff nnmmer besfaaf oil 1 btaden. Honderd een en dertigste Jaargang 1929 rnnoTiKnriis vooriiitbetalin? per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. A ootid V Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. WOE1SDA6 Directeur: C. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. Post giro 37060 24 APRIL Den Haag, 23 April 1929. De algemeene beschouwingen der Tweede Kamer over het ontwerp op de gemeente- financien zijn nog in vollen gang. Heden heb ben zich een half dozijn sprekers doen hooren en het moet voor minister De Geer een verheu- gend feit geweest zijn te mogen constateeren, dat al deze sprekers ten slotte voor het voor stel zullen stemmen. Natuurlijk hebben zij hun bezwaren. Zoo ■wilden de heeren Oud (V.D.), De Wilde (A R.) en Smeenk (A.R.) liever niet een regeling van opcenten door de gemeenten toi een maxi mum van 80 van de toekomstige Fondsbelas- ting te heffen, in de wet opgenomen zien. Zij gaven de voorkeur aan het toelaten van een gem. Inkomstenbelasting met een limiet Zoo waren de heeren Ebels (V.D.), Bakker (C H en Van Vuuren (R.K.) zeer geporteerd voor een classificatie van de Fondsbelasting ter ■wille van het platteland, en zoo had ieder spreker nog wel meer speciale verlangens Maar op een punt waren zij eenstemmig: wat het ontwerp geeft is- heel wat beter dan wat we nu hebben op het punt van de financieele verhouding van de gemeenten tot het rijk en een toestand als we nu kennen moet veran- deren, ook al mocht de autonomie van een ge- meente er door beknot worden De heer Van Vuuren heeft vermoedelijk wel uitgesproken wat er in veler hart schuilt: autonomie eener gemeente is heel mooi, maar wat heb je er aan, wanneer je geen geld hebt? De eerste Kamer heeft behalve een aantal kleinere ontwerpen afgehandeld de wijziging van de Invaliditeitswet en de Postbegrooting. Bij deze laatste heeft mevr. Pothuis— Smit (S.D.A.P.) een bittere klacht doen hooren over de aehterstelling van de V.A.R A bij andere radiorondzendvereer.igingen Minister Van der Vegte heeft medegedeeld, dat de dis- tributie der zenduren wacht op het advies van den Radioraad en dat hij dezen niet wil voorbij gaan. Aan den heer Hermans (S.D.A.P die nogal den draak stak met den nieuwen werk kring van de Post om ongeadresseerde stuk- ken tegen een bepaald bedrag huis aan huis te bezorgen maar intusschen nog censuur wil uitoefenen op den inhoud dier stukken, heeft d" minister geantwoord, dat de Postraad hem nog moet adviseeren omtrent het behoud van die nieuwe regeling Uit de wijze, waaron hij zich over de zaak uitliet, meenden we echter te kunnen opmaken, dat hij er niet op tegen zou zijn, indien die nieuwe diensttak maar weer verdween. Ook de Postcheque- en Giro dienst is even ter sprake gekomen. De heer' Moltmaker (S.D A.P.) had de iefwat kani- talistisch aandoende klacht geuit, dat die dienst geen rente aan de inieggers gaf De klacht is niet nieuw. maar zoolang de heer Van der Vegte aan het bewind is. zal daar wel geen verandering in komen. Hij poeierde ten minste der. spreker af met de overigens juiste opmerking, dat de Postcheque- en Giro dienst geen beleggingsinstituut is en niemand bij de gebruikmaking er van dentk aan rente verlies of rentederving. Aan het slot der vergadering is de be-groo- tine; der mijnen behandeld en hebben we een debat gehoord tusschen den heer Lindeyer (S.D.A.P.) en minister Van der Vegte over het veelbesproken mijnongeluk in de mijn Hendrik. De minister heeft zich daarbij met kracht verzet tegen het streven van den heer Lindeyer om de directie en den hoofdinspec- teur der mijnen als verantwoordelijk voor het ongeluk te stellen. Morgen wordt het debat voortgezet. sche gedelegeerden. Want deze zullen stellig op onmiddellijke besprekingen aandringen, hetzij in voitallige zitting, hetzij althans in een kleine onder-commissie van vlootdes- kundigui Admiraal Jones is reeds te Geneve aangekomen. Zal deze weer onverrichter zake moeten heengaan? En waarom uit te stellen, nu de beste marine-deskundigen van alle delegaties een- maal bijeen zijn? En kan de voorbereidende commmissie het Amerikaansche aanbod maar zoo ter zijde schuiven? De commissie zou dan stellig ge- vaar loopen, bij Amerika in discrediet te komen. Wat de eigenlijke rede van Gibson betreft. de groote beteekenis er van ligt hierin, dat hij de vlootbeperking zou willen zien in het licht van het Kellog-pact. De inogendheden die bij het pact van Kellogg beloofd hebben elkanders vrienden te zullen biijven en hun geschillen langs vredelievenden weg tot oplossing te bren- gen, moeten de kwestie van vermindering van bewapening thans met geheel andere oogen bezien dan tot dusver. Hun eisch is, zooals Gibson a's uiting van president Hoo ver vermeldde cen gelegenheid zonder pre cedent, geboden om tot een belangrijke ver mindering van bewapening, die zich uitstrekt tot alle categorieen van oorlogsschepen zonder eenige uitzonaering, te komen" Tot dusver was men steeds van het stand- punt uitgegaan, dat men verschillende vloten slecht kon vergelijken door hun tonnenmaat Gibson opperde' het denkbeeld, dat men ook andere factoren in aanmerking zou n-e- men. bijv. den leeftijd van de schepen en het kalibei van hun kanonnen Daardoor zal dan een Amerikaansche kruiser van 10,000 ton ongeveer dezelfde waarde kunnen krijgen van drie Engelsrhe kruisers. terwijl het verschil tusschen een Amerikaanschen kruiser van 10,000 ton en een Engelschen van 6000 ton lang niet zoo groot behoeP te zijn, dan wanneer men de tonnen maat beschorwt Het is duidelijk, dat in dit gedeelte van Gibsons rede een middel kan liggen om len Engelschen wensch de eerbiedingen, zonder dat Amerika van zijn eischen van gelijVieid met de Enge'sche vloot behoeft afstand te doen Wat de tonnemaat betreft zal een En gelsche kruiservloot dan de Amerikaansche biijven overtreffen doch door het aannemen van een anderen en minder simplistisctrm vergelijkingsmaatstaf zal dan toch weer <re- liikneid worden verkregen waarop het Ame rikaansche volk zoo gesteld is Dagelijksch overrichi. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. De rede van Qibson. Het optinusme daalt. Engeland wenscht uitstel van besprekingen Nieuwe maatstaven voor de be paling van de grcotte der vloten. vloten. De groote gebeurtenis van deze week is wel geweest de rede van den Amerikaanschen gedelegeerde Gibson en het antwoord daaiop van lord Cushendun Er heerschte in Geneve een opiimistische enthousiasme en men ver- wachtte, dat belangrijke gebeurtenissen voor de deur stonden. fhet vuur is reeds eenigszins gedoofdEr bestaat namelijk gegronde inderdaad mogelijk zal zijn, reeds in deze zitting van de voorbereidende commissie zoo groote vorderingen te ma ken, als aanvankelijk werd aangenomen. De moeilijkheden, welke overwonnen moe ten worden, komen van Engelsche zijde Men wil daar n.l wachten tot na de groote ver- xiezingen, om eerst daarna tot gemeenschap pehjke beraadslagingen over te gaan Dit is, van Engelsch standpunt bezien heel begrijpelijk Want het zou voor de tegen woordige regeering al zeer onaangenaam zijn om zoo vlak voor de verkiezingen een nieuwe vlootconferentie te zienmisluk ken En die kans is niet gering! De tegen- standers der conservatieven zouden niet'na- laten, daar voordeel uit te trekken en daarom zal lord Cushendun trachten, een aanvang der vlootbesprekingen tijdens deze zitting te ver miiden. Hij zal daarbij echter heel wat tegenstand van de andere leden moeten overwinnen en we] in de eerste plaats die der Amerikaan- mee te nemen dit tengevolge van een ziekelij ke afwijking doet dan wel zuiver om te ste- len. De gevaarlijkste categorie vormen de be- roepsdieven en -dieveggen. Tegen hen wordt onverbiddelijk opgetreden. Zij zijn krachtig georganiseerd en „werken" in groepen. Op straat staat hun handlanger, die den buir aanneemt en naar een derden persoon brengt die in een nabijgelegen cafe of zoo wacht, waarna de tusschenpersoon zich dadelijk weer bij de deur van het warenhuis opstelt. Een andere handlanger binnen houdt de ver- koopsters bezig en leidt de aandacht af van de keurig gekleede „dames", die z.g. inkoo- pen doen. Te Keulen heeft een bende van 25 personen zich groote beruchtheid verworven op dit gebied; zij zijn alien aan elkaar ver- want. Tenslotte is het onlangs de recherche gelukt't grootste deel van deze bende te ont- maskeren, hetgeen niet gemakkelijk was, daar geen hunner een ander verried. Buitenstaan ders werden nooit in den kring opgenomen uit vrees voor verraad. Dergelijke benden be staan ook in andere groote steden; daarbij ver wisselen zij vaak van operatieterrein, wanneer de grond te warm begint te worden. De meesten zijn bekend bij de rechercheurs, maat dezen ook heel goed bij hen, zoodat er even tueel dadelijk „gevaar" gesignaleerd wordt Een eigenaardig verschijnsel is de bijge- loovigheid van dit soort dieven, welke hen belet op bepaalde dagen of data hun slag te slaan. Een geraffineerde true wendde eens een warenhuisdievegge aan. Zij placht met een kindje van een paar jaar te winkelen; bij het onderhandelen over een stuk zijde, kant enz. legde zij dan een paar stukken goed op den rand van den toonbank, waar het „onschuldige" kind ze vanaf trok, zoodat moeder ze in een taschje kon doen verdwijnen Met het oog op de groote toeneming van het aantal diefstallen in de groote magazi] nen zijn de meeste direties overgegaan tot In stelling van een eigen bewakingsdienst, met eigen rechercheurs enz. Vooral de vrouwelij- ke detectives doen daarbij kranig werk. Groot succes wordt bereikt met behulp van spiegels De beschermingsorganisaties zijn uitgerusr met de allermodernste middelen. Op deze wijze hoopt men paal en perk te kunnen stellen aan het hand over hand toe- nemen van het euvel der warenhuisdiefstal len. tingen. Ten slotte dient zij een klacht tegen den directeur van de Rumeur in wegens chantage. Anquetil ontkent en zegt, dat de aanvallen van de Rumeur op de Gazette du Franc geheel belangloos zijn gedaan en in het belang van het publiek. Het zal hem moeilijk vallen dit standpunt voor de rechtbank aannefnelijk te maken. Bovendien heeft hij zich op nog vier andere aanklachlen van financiers wegens chantage te verantwoorden en wordt ook vervolgd wegens het uitgeven van wissels zonder dec king. In het requisitoir van het parket wordt hij een volkomen immoreel journalist ge- noemd. Anquetil stond als zoodanig bekend en d-aarom, merkt de juridische medewerker van de Figaro op werd hij gevreesd. Laagheid wordt soms een kracht; 't is treurig om te zeggen en vrees, dikwijls ongegronde vrees, regeert de wereld. „Ik vrees niets zoo zeer als de vrees", heeft Montaigne gezegd. An quetil wist haar te exploiteeren. Het ver- wonderlijke is, dat het zoo lang is kunnen lukken. De eerste zitting van dit proces is eeniger- mate met een coup de theatre begonnen. Bij den aanvang vroeg n.l. Anquetil's verdediger, mr. Zevaes de zitting te schorsen, opdat An quetil gelegenheid zou krijgen naar de grif- fie te gaan om er een actie van recusatie op te stellen tegen een van de rechters. Het bleek n.l., dat de president van de rechtbank de schoonzoon is van een groot-industrieel te gen wien Anquetil een heftige campagne heeft gevoerd Gisteren zou de rechtbank zich ten op- zichte van het wrakingsverzoek uitspreken. BRAND IN HET STADHUIS VAN DUINKERKEN. Kostbare manuscripten verbrand. 90.000 documenten, waaronder middel- eeuwsche handschriften en documenten zijn verloren gegaan bij een brand in de biblio- theek van het stadhuis van Duinkerken. Onder de manuscripten bevonden er zich verscheidene van groote Waarde, o.a. een handschrift van Brunetto Latini, ten der leer- meesters van Dante. Buifenlanrl VOLKENBOND. DE SCHADEVERGOEDINGSKWEST1E De diplomatieke medewerker van de Daily Tel bevestigt, dat men in officieele Britsche kringen pessimistisch gestemd is, ten aan- zien van de onderhandelingen der deskun- digen te Parijs Dit pessimisme vindt zijn oorzaak in het feit. dat dr Schacht geen verd-ere tegemoetkomingen doen en dat de regeering te Washington weigert af te zien van haar eisch tot terugbetaling der be- zettingskosten. Te Londen verwacht men echter, dat men het feit van het mislukken en afbreken der onderhandelingen voorzichtig zai verdoeze- len door de verdere besprekingen uit te stel len tot laat in den zomer of in het najaar. DUITSGHLAND. UIT DE PRAKTIJK VAN WARENHUIS- DIEVEN. De verschillende verschijnselen en de bestrijding. De diefstallen in de warenhuizen in de verschillende groote steden schijnt den laat- sten tijd weer geducht toe te nemen. Aan een medewerker van de „Koln. Z." vertelde de- zer dagen de chef van den bewakingsdierisi in een grooi Keulsch warenhuis van zijn tr- varingen op dit gebied. In de eerste plaats dient men tt onderscheiden tusschen de ver schillende soorten dieven. Een eigenamciige groep vormen, zooals men weet, de kleptoma nen, de ongelukkigen, die door een onbewus- ten innerlijken aandrang gedwongen worden dingen weg te nemen, alleen om de spanning te hebben van het wegnemen Vaak komt hei dan ook voor, dat dergelijke dieven den zelf- den dag kalm hun „buit"' aan het magazijn terugzenden of wel zij zenden't geld ervoor Anderen weer hebben er pleizier in thuis een voorraad te maken van gestolen goederen. Zelfs door bedreiging met zware straffen zijn zulke personen niet van hun liefhebberij at te brengen. Er zijn zelfs gevallen, dat deze kwaal aanleiding gaf tot echtscheiding. Als voorbeelden uit de praktijk van deze categorie dieven noemde de zegsman van den Keulenaar bijv. het geval van een gefortu neerd echtpaar, dat telkens op reis ging met het doel in warenhuizen allerlei onnoozele voorwerpen weg te nemen. Of wel dat van een architect, die geregeld, iederen dag naar een cafe ging en aaar zijn jas omruilae. De zelfde architect wist het klaar te spelen, den hem verhoorenden politiebambte zijn vulpen houder onbemerkt uit diens zak te halen. De moeiljjkheid is natuurlijk te onderschei den of men te doen heeft met een kleptomaan dan wel met een gelegenheidsdief. Het is bijv. moeilijk vast te stellen of de dame, die handlg de prijskaartjes van twee parapluies verwls 1 selt om daarna de schijnbaar goedkoooste ONTPLOFFING IN EEN BRIKET- FABRIEK. Twee dooden, elf gewonden. In de briketfabriek te Wallensen bij Alfeld is Maandag bij het blusschen van een brand in de stookplaats, een hevige ontploffing ont- staan, welke zich door bijna de geheele fabriek voortplantte en groote schade heeft aangericht. Dertien arbeiders, die in de stookplaats werkzaam waren, werden ernstig gewond Tijdens het transport naar het ziekenhuis te Hameln zijn twee arbeiders overleden. X-STRALEN-FILMS. De bekende Duitsche rontgenoloog Dr Gotthiner te Berlijn heeft, te zamen met zijn assistent, den heer Kurt Jacobson, een uit- vinding gedaan, die van groot belang zal zijn vo r de medische wereld Zijn uitvin- d'ng maakt het namelijk mogelijk foto's met X-stralen cinematografisch te nemen. Het nieuwe toestel zal van groote waarde zijn voor geneesheeren niet alleen omdat men er de verschillende organische processen cine matografisch mee zal kunnen vastleggen pre- cies zooals ze zich in het lichaam voltrekken, maar ook omdat op deze wijze de afzonder- lijke opnamen met X-stralen veel goedkoo per worden dan tot nog toe het geval was. FRANKRIJK. HET PROCES HANAU-ANQUETIL Voor de rechtbank is het proces begonnen. dat mevrouw Hanau de befaamde direcrnce van de Gazette heeft aangedaan aan Geoiges Anquetil, den yewezen directeur van het chantage-blad La Rumeur Met hem ver- schenen zijn secretaris en nog drie andere irannen. beschuldigd van afpers:ng. Anquetil reschikte met zijn Rumeur meestal o»er heel veel geld, daar vele menschen, die Anquetil persoonlijk of in hun ondernemingen ging aanvallen, begonnen met geld te geven om zijn stilzwijgendheid te koopen. Met me vrouw Hanau is het niet anders gegaan Zij had Anquetil reeds leeren kennen toen deze nog pas zijn eerste chantage-blad, de Grand Guignol, bestuurde en een aanval op haar ondernam. Zij had toen geld aan Anquetil be- taald en was daarmee voortgegaan toen dit personnage zijn Rumeur stichtte Langzamer- hand ontstond er een geregelde financieele verhouding tusschen mevrouw Hanau met haar Gazette du Franc en Anquetil met zijn Rumeur. Zij gingen een contract voor finan cieele reclame aan. Mevrouw Hanau betaalde 500,OOC frank per jaar Anquetil moest daar- voor reclame voor de Gazette du Franc ma ken en klanten voor de onderneming van mevrouw Hanau werven. Anquetil neemt echter met deze verhouding al spoedig geen genoegen meer. Hij dringt op meer geld aan en nadat mevrouw Hanau hem nog eens extra 180,000 frank heeft gegeven, waarmede Anquetil niet tevreden is, gaat deze in zijn Rumeur tot den aanval op de Gazette du Franc over. Aan een tusschenpersoon van Anquetil, Hamar geheeten, betaalt mevrouw Hanau dan weer 150.000 frank in twee stor- DE ONTWAPENING TER ZEE. Hedenmiddag zal te Brest de nieuwe Fran- sche kruiser „Foch" van stapel loopen, de 5e van de 10 door Frankrijk te bouwen 10.000 ton kruisers, van hetzelfde model als de „Colbert" en de „Suffren". De kruiser is 185 M. lang, 19 20 M. breed en heeft een diepgang van 6.30 M. De machines hebben een capaciteit van 90.000 P. K. en kunnen het schip een snel- heid geven van 33 knoopen per uur. De geheele scheepsromp is gepantserd en de kruiser is bewapend met 8 203 mM. ka nonnen in 4 geschuttorens, 16 luchtafweer kanonnen, 6 torpedo-lanceerbuizen en 2 wa- tervliegtuigen, die van boord af gestart kun nen worden. De bemanning bestaat uit 30 officieren 575 manschappen. en EEN „DAAD UIT WANHOOP"! Vrouwelifke candidaat bij de ge- me enter aads verkiezingen. Men weet hoe er in Frankrijk telkens weer wordt gezegd dat het nu niet iang zal duren of de vrouwen zullen het kiesrecht hebben. Deze steeds weer herhaalde verzekering heeft het geduld van eenige vooruitstrevende vrou wen uitgeput; vandaar dat zij besloten om te „betoogen". Bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen te Parijs zal mej. mr. Simone Weiler, advocate bij de Parijsche balie, zich in het 3e arrondis- sement candidaat stellen. Zij weet vooruit dat het een hopelooze zaak betreft, maar het geldt een g e s t e Zij behoort tot de officieele candidaten van de S(ection) F(ran?aise) I Internationale O(uvriere), waarmede de socialisten duide- lijk te kennen hebben willen geven, dat zij voorstanders van het vrouwenkiesrecht zijn. Een merkwaardige bijkomstigheid is nog dat mej. Weiler de medewerkster is van mr. Gauden, advocaat bij het Hof van Cassatie, die in 1926 geroepen was om bij arrest van den Conseil d'Etat te verklaren dat stem- briefjes, welke op naam van een vrouwelijke candidaat in een bus worden gestopt, niet mo gen worden meegeteld, daar „de vrouwen door de wet met geen enkel politiek recht zijn begiftigd." Dit geschiedde naar aanleiding van het feit dat bij de gemeenteraadsverkie zingen van 1925 een zekere mej. Burodeau zich candidaat had gesteld. Mile Simone Weiler (een sportieve jonge dame overigens; zij is vice-presidente van de Federation sportive feminine) weet dus wat haar te wachten staat. Zij beschouwt haar be sluit dan ook geheel als een „wanhoopsdaad". ENGELAND. DE SMIDSE VAN ETNA GREEN. Boven het aambeeld in de beroemde smid se van Etna Green, in Schotland, worden nog elke week eenige huwelijken gesloten. De smid heeft sedert onheuglijke tijden het recht ertoe en, als hij er niet is, kan zijn vrouw een paar in den echt verbinden. Dit is pas weer gebeurd in omstandigheden die opzien gewekt hebben. Dezer daen verdween de achttienjarige juf- frouw Ridsel, een erfdochter in Essex, met den negentienjarigen student Mappin, die bij haar ouders logeerde en een vriend van haar broer is. Het paar werd pas Maandag te Windermere ontdekt en bleek getrouwA Zij waren met een auto naar Etna Green ge- reden. De smid was dien dag niet thuis, maar zijn vrouw verrichtte de plechtigheid, nadat de bruigom verklaard had dat hij 21 dagen daarvoor in Schotland verblijf had gehou- den. De eenige voorwaarde namelijk die in de smidse gesteld wordt, is dat een van de twee trouwlustigen daarvoor drie weken in Schot land is geweest. De vrouw van den smid vroeg hem een- voudig, of zij elkaar als man en vrouw na- men en toen zij met „ja" geantwoord had* den, legde zij hun handen in elkaar en ver- kiaarde dat zij in het huwelijk verbonden waren. De jonge man stak toen een smallen ring aan den vinger van zijn jonge vrouw en gaf haar een kus. Zij teekenden de stukken, gaven de vrouw van den smid een guinje en reden weer met hun auto weg. Het schijnt dat de ouders van weerskanten geen bezwaar tegen het huwelijk hadden, maar dat het jonge paar het romantischer vond om ervan door te gaan en zich in de smidse te laten trouwen. GEHEIMZINNIGE STERFGEVALLEN. Op een Canadeesche mailbocA Er moeten zich een aantal gebeimzinnige sterfgevallen hebben voorgedaan aan boord van de Canadeesche mailboot „Duchess of Atholl", die morgen te Cherbourg wordt ver wacht na een kruistocht in de Zuid-Ameri- kaansche en Afrikaansche wateren. De New; Yorksche agenten van de Canadian Pacific, de eigenares van de boot, deelen mee, dat drie pasagiers, een Engelschman en twee Axneri- kanen, aan zonnesteek zijn overleden. Volgens een telegram van een passagiei der boot zijn tien personen plotseling ondet geheimzinnige omstandigheden gestorven. In dit telegram wordt nog gemeld dat er in een der havens die men aandeed geneesheeren werden ontboden om den scheepsdokter te helpen de ziekte welke de sterfgevallen had veroorzaakt te diagnoticeeren. DE POKKEN. Meer dan 30 nieuwe gevallen te Londen. Maandag deden zich te Londen 32 nieuwe gevallen van pokken voor, waardoor het to- taal aantal patienten dat behandeld wcrdt tot 252 is gestegen. ENGELSCH MAJOOR DOOR BRITSCH- INDISCH SOLDAAT VERMOORD. De Engelsche majoor Haycraft, van hef 8ste Pendsjab-regiment in Engelsch-Indie, i? door een Sisk-soldaat doodgeschoten. TURKIJE. DE BURGERLIJKE D1ENSTPLICHT. Van het 18e tot het 60e jaar. V<?A scherpte bepalingen. Ook de vreem- delingen worden er aan onderwor- pen. Bedenkingen daartegen. Een wetsontwerp is ingediend bij de Groote Nationale Vergadering te Angora no- pens een nieuwe regeling van het „corvee", de verplichte burgerlijke hulpdienst. Volgens die regeling wordt de afkoopsom voor het persoonlijk verrichten van dien dienst op 8 Turksche ponden (10 gulden) per jaar ge- bracht, te voldoen in twee termijnen van 4 Turksche ponden elk. En om zooveel mogelijk de er aan onderworpenen tot dat afkoopen te dringen is de duur van den dienst in persoon van 6 tot 10 dagen per jaar gebracht. Tot dien dienst zijn verplicnt alle mannen in de republiek van hun 18e tot hun 60e jaar. Uitgezonderd zijn alleen invaliden en afge- keurden, die behoeftig zijn, huisvaders mel vijf en meer kinderen, studenten, militairen in actieven dienst en de gendarmes. Ook de vreemdelingen in Turkije zijn toi dien dienst verplicht, zoodra zij zich zes maanden in de republiek bevinden. Bij het berekenen van den dwangarbeid in- geval van dienstweigering of het niet betalen van de afkoopsom wordt aangenomen de ar- beid welke een gemidde'd krachtige man in tien dagen kan volbrengen. Het bedrag van de opbrengst van den af- koop wordt besteed voor den aanleg van we- gen. Nadat het ontwerp als wet zal zijn afge- kondigd, waaraan geen twijfel bestaat, daar het. zooals gebruikelijk, eerst in een alge meene vergadering van de regeeringspartij de eenige in het Parlement is behandeld en goedgekeurd geworden, zal de a an wending er van ook op de vreemdelingen waarschijn- lijk wel aanleiding geven tot stappen tot ver* zachting ervan van de zijde van enkele mo1 gendheden. JAPAN. EEN SCHIP VERGAAN. Meer dan honderd opvarenden omgekomen. Naar men meent zijn meer den honderd! personen omgekomen bij het vergaan van het Japansche stoomschip „Tokyokoeni Maroe'L dat Maandag bij Kaap Erino (het Zuidea van Hokkaido) op de rotsen liep en enkel# minuten later zonk. Twee stoomschepen pik- ten 97 der 209 opvarenden op, die, voorzoo- veel bekend, aan boord waren, toen het schip gisteren uit Hakodate vertrok. Marinevaar- tuigen doen navorschingen, doch men vreest dat alle anderen zijn omgekomen. Honderd-i zes-en-zeventig der opvarenden waren vis-* scherslieden, die op weg waren naar Kams- jatka. Men gelooft dat de ramp te wijten ix aan den wind en sneeuwjachterr QUBANT. f

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1