Het drama te Srootegast. tC dab Binnenland Leveiislan^e &ievaii«:eni^(ral §e- eischl. De verdediger driii&t aan op een onderzoek naar verdaclite's geestvermogens. Na de pauze werd het eerst gehoord dr Jager, zenuwarts te Groningen. Getuige ver- klaart in 1918 en 1919 verdachte onder be- Inndeling te h ebb en gehad. Verdachte heeft teen met hem gesproken over waanvoorstel- lingen en zenuwachtigheid. Verdachte maakte een symipathieken indruk op hem. Hij zou Wijkstra niet in staat hehben geacht tot zulk din daad, tenzij onder zeer sterke emotie. Op een vraag van den verdediger ant- woordde getuige, dat in een toestand van ster ke emotie tijdelijke verstandsverbijstering zeer wel mogelijk is. Getuige H. Wijkstra, een achterneef van verdachte, verklaarde dat verdachte hem heeft verteld, dat Aaltje hem tot den moord aan- zette. Vervolgens werd gehoord J. Hut, de chauf feur, die Wijkstra naar Groningen heeft ge- reden. Deze verklaart, dat Wijkstra er zeer verwilderd uitzag, toen hij hem riep. De oogen puilden hem uit het hoofd. Getuige verklaart nog, dat men Wijkstra in de streek wel mocht. Hij kende hem reeds negen jaar, had echter nooit iets bemerkt van antipathie tegen de politie. Het is getuige opgevallen, dat Wijkstra den laatsten tijd niet meer zoo goed harmonica speelde. Hij haalde de melo- dieen door elkaar. Op een vraag zegt getuige, dat hij heel goed het onderscheid tusschen melodieen weet Het requisitoir. Na afloop van het getuigenverhoor nam mr. Meindersma het woord voor het houden van het requisitoir. Spr. had het over den indruk, dien het dra ma overal heeft gewekt. Spr. ziet als het ware den misdadiger zijn misdrijf volvoeren en sluipen langs zijn slachtoffer om hun lijken te verminken Wij hebben aldus spreker heden den dader van een gruwelijk misdrijf voor de rechtbank Spr. heeft de politie leeren waardeeren bij de vervulling van haar plichten. Het is een ge- vaarlijke taak, die zij heeft te vervullen Spr heeft de getroffenen gekend. Zij waren flinke mannen, bezadigd en met een gevoelig hart, die er rekening mede hielden, dat zij die mis- deden ook menschen waren. Het parket te Groningen zal de namen der gevallenen met eere blijven noemen. Spr brengt hulde aan de politiemannen Stiekema en Van der Woude voor hun tactvol optreden bij de arrestatie, zonder vrees te toonen, dat daarbij nog ongelukken zouden kunnen ge- beuren. Waar de dader direct heeft bekend de bedoeling gehad te hebben om te dooden, kon de dagvaarding kort zijn. Er was hier sprake van moord of doodslag. Het Wetboek geeft niet nauwkeurig aan wat onder voorbedachte rade wordt verstaan. Aangenomen mag wor- den dat die aanwezig is, als tusschen besluit en uitvoering eenige tijdsruimte is verloopen, en de dader kalm heeft kunnen overwegen en zijn besluit tot uitvoering brengen. Daaruit mag worden afgeleid, dat er bij verdachte tijd voor kalm beraad is geweest. Kan worden aangenomen dat verdachte geleidelijk tot zijn besluit is gekomen? Spr dacht vag ja. Spr. memoreerde verschillende uitlatingen van getuigen om zijn meening te staven Spr wijst verder op het lange tijdsverloop tus schen de komst der veldwachters en het schie- ten. Het sterkst komt de voorbedachte rade uit bij het dooden van Meijer. Verdachte heeft ziin slachtoffer opgespoord als een stuk wild De tweede viaag, die bij deze zaak naar voren komt is, of verdachte toerekenbaar is Spr. meent dat hij meer ontwikkeld is dan menig ander. Men mag hier niet aannemen met een psychopaat te doen te hebben. De rechter-commissaris acht een onderzoek naar verdachte's geestvermogens niet noodig. Uit rapporten blijkt, dat verdachte niet iemand is van gebrekkige ontwikkeling. Hij is armoedig opgevoed, doch heeft verschillende vakken gehad. Hij las veel en deel veel aan spiritisme. Daardoor kan hij zenuwachtig zijn geworden. Hoe kwam verdachte tot zijn ontzettende daad? Hij zelf leed door een verzwakking der zenuwen en door de verhouding met vrouw Wobbes. Spr. consiateert dat deze verhouding van grooten invloed is geweest; zij is een groote factor in de aanleiding tot het drama Er is een tegenstrijdigheid omtrent de vraag door wie de verhouding is ontstaan. Zeker is het, dat de vrouw een ongunstigen invloed op Wijkstra heeft uitgeoefend. Spr. is van mee ning, dat deze verdachte niet meer in cle maatschappij mag terugkeeren en 1 e v e n s- 1 a n g gevangenisstraf moet hebben. Hierna was het woord aan den verdediger mr. Levy tot het houden van het pleidooi. Er is, dunkt mi}, niemand in ons land of daarbuiten, aldus ving mr. Levy zijn pleidooi aan, die niet met afgrijzen heeft kennis geno- men van de vreeselijke wandaad van ver dachte. Verd. heeft echter indertijd tegen spr. gezegd, over de slachtoffers sprekende: „Was ik ook maar gevallen!'' Spr. trok te velde tegen 'oerichten in som- mige bladen, als zou het communisme een belangrijke rol hebben gespeeld. Dit is abso- luut onjuist. Evenzeer onjuist is het, dat buren bang voor Wijkstra waren en dat verd. geen be- rouw heeft. Hij is diep ellendig en zou gaar- ne weer alles ongedaan maken. Dit geeft eerj geheel anderen kijk op zijn mentaliteit Zijn misdaad vervolgt hem in zijn slaap en als hij waakt. Ook :s onjuist gebleken, dat hij haat jegens de politie koesterde. Uit de rap porten blijkt dat vrouw Wobbes verd heeft verleid. Spr is er van overtuigd, dat, als het publiek dit alles geweten had, zijn opinie g- heel anders zou zijn geweest Verd. is in zijn leven steeds eerlijk geweest; vroeger was hij ook drankviij, doch door zijn steeds vc - anderende werkzaamheuen leerde hij het drinken Toch roocht men htm graag. Van politick hield hij zich verre; ook ging jiij nimmer naar de stembus Spr. acht het zeer onwaarschijnlijk, dat W zich met comnm- nistische lecttiur heeft beziggehouden. Verder heeft zijn moeder verklaard het nooit zoo goed te hebben gehad als bij IJje Doordat hij veel over spiritisme en octal- tisme las, werd hij angstig: overal zag hij spoken. In dezen tijd leerde hij Wobbes ken- nen. De familie Wobbes heeft 'n gramofoon en doordat Wijkstra veel van muzick hield, ont- stond hun vriendschap Toen Wobbes ge- arresteerd werd, bleef Wijkstra weg, doch vrouw Wobbes kwam toen bij hem; door lichtzinnige voorspiegelingen kwam hij ge heel onder Aaltjes invloed. Zij hing aan hem als een klit. Toen de politie d:en bewusten morgen bij zijn huisje kwam, wilde verd. vrouw Wobbes wel laten gaan, maar zij wou niet. Spr. meent, dat Aaltje verd tot zijn daden heeft aangezet. Wijkstra heeft volgens pleiter's meening niet naar een vooraf beraamd plan gehan- deld. Hij heeft pas geschoten, toen de deur gerammeid werd. en in een doldriftige, waan zinnige bui. Hij wist niet eens, welke reden hij heeft gehad om te schieten. Hij schoot eri stak zonder doel en dacht niet eens aan ont- vluchten. Spr. is overtuigd, dat de Officier van Justitie bij de tenlastelegging van moord voor moeilijkheden heeft gestaan. Spr. betwist, dat verd. na kalm overleg gehan- deld heeft. Hij wist in het geheel niet, wat er gebeuren zou- hoe kon hij dan een plan hebben beraamd. De vrouw smeekte hem haar niet aan de politie over te geven. Eerst toen heeft hij geschoten Hij kan in geen geval kalm zijn geweest. De officier zelf zeide, dat verd. erg zenuwachtig was, en alle getuigen a decharge zeggen, dat hij niet nor- maal meer was! Daarom is naar spr.'s mee ning de ,,moord"-tenlastelegging dan ook onjuist. Ook het geval-Meijer, dat wei iets anders is dan de andere gevallen, is slechts een voortzetting daarvan. Hoogstens kan verd. poging tot moord ten laste worden gelegd Spr. wijst er nog op, dat volgens den advocaat-generaal bij den Hoogen Raad de vier har.deiingen als een kunnen worden op- gevat. Niets wijst er op, dat vier afzonderlijke besluiten zijn genomen. De subsidiaire ten lastelegging sluit de gedachte aan moord ook volkomen uit. Pleiter vestigt voorts de aan- dacht op de uiteenloopende getuigenverkla- ringen. De uitdrukking: „in het zaud laten bijten" noemt spr. geen bewijs voor moord. Verder is voor het eischen van levenslang noodig, dat niets gunstigs van verd. kan worden aangevoerd, hetgeen hier wel het geval is. Ook moet men rekening houden met allerlei invloeden. De vraag rijst nog, of ook de veldwachters zelf niet iets hebben bijge- dragen tot deze afschuwelijke ontknooping. Zij hebben naar beste weten gehandeld, doch het is de vraag, of het wel goed gezien was zoo vroeg te komen. Dit kan verd. in hooger mate hebben geprikkeld dan anders het geval zou zijn geweest. Was het niet beter ge weest Wijkstra op het gemeentehuis te ont- bieden? De president verzoekt geen critiek uit te oefenen op de veldwachters, dig zich niet meer kunnen verdedigen. De verdediger zegt geen bedoeling te hebben gehad te critiseeren, doch alleen te willen vaststellen, dat de schuld niet alleen aan verd. mag worden geweten. Het spijt spr., dat geen onderzoek naar verd's geest vermogens is ingestcld; er zijn toch teekenen genoeg dat hij niet geheel normaai was. Spr. di'ingt er dan ook op aan, alsnog een onderzoek in te stellen. voordat tot uitspraak wordt overgegaan. PI. eindigt met de hoop uit te spreken, dat medelijden met dezen man naar boven zal komen, zooals den laatsten tijd ook bij andere ernstige strafzaken in ons land is gebeurd. Repliek De Officier van Justitie, hierna het woord verkrijgend, handhaafde zijn conclusie in de dagvaarding vervat; hij bleef er bij, dat z.i met opzet is gehandeld. Eveneens handhaafde hij de indeeling van de dagvaarding in vier afzonderlijke zaken. De uitspraak werd vervolgens bepaald op 7 Mei a.s. om half tien des morgens URSEM. Dinsdagmorgen is een vischventer door de rijkspolitie alhier op heeterdaad betrapt op een vrij ernstige dierenmishandeling. De man schopte en trapte zijn hond die voor een kar was gespannen op een beestachtige wijze Proces-verbaal werd natuurlijk opgemaakt. CHR PATROONSVAKORGANISATIE. Het bestuur der Christelijke Werkgevers- vereeniging heeft in Februari van het vorig jaar een commissie benoemd, waaraan werd opgedragen na te gaan, welke de houding der Chr. Werkgeversvereeniging behoort te zijn ten aanzien van't vraagstuk der Protes- tantsch-Christelijke Patroonsvakorganisatie. Deze commissie heeft hans van haar onder zoek rapport uitgebracht aan haar opdracht- geefster en na in den breede het onderscheid te hsbben aangegeven tusschen de vakorgamisaties (onderschewien in pa- troonsvereeniging en ondernemersveree- niging) en de werkgeversvereenigingen, stelt de commissie twee vragena. eischt het Chris telijk beginsel, dat de Christen zich bij de belangenbehartiging afzonderlijk organiseert of b. eischt dat beginsel in verband met an dere omstandigheden een afzonderlijke Christelijke organisatie, waaromtrent de commissie tot de volgende conclusie komt: Het bedrijfsleven vormt een eenheid en is een gemeenschap in arbeid en belang, om- vattende alien, die in het bedrijf hun bestaan vinden. De patroon of onderneming heeft in dat bedrijfsleven alle gaven en krachten dienst- baar te maken tot openbaring van Gods heer- lijkheid en heeft dienovereenkomstig in be ginsel in den geheelen en vollen kring van net bedrijf op te treden. Splitsing in dien kring is alleen geoorloofd, indien men om dei- conscientie wil verplicht ia dien kring te vcrlaten. Speciaal indien daarin heerscht »#n awti-efcristeltfte geest. rmfien fret betane dbr 1889 1929 Gratis stuk DUIF - JUBILEUM ZEEP op slechts twee pakjes le Soort PLEINES' Zeeppoeder. algemeene Christelijke actie zulks noodzake- lijk maakt of indien men zich alleen door af zonderlijke organisatie kan onttrekken aan zoodanige toestanden, die men als Christen niet mag dulden. Hierbij wordt opgemerkt, dat met dit laat- ste niet bedoeld is een limitatieve opsomming te geven van gevallen, waarin de omstan digheden in verband met eenig Christelijk beginsel afscheiding noodig doen zijn. DE SLOOP1NG VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLfJT. Op verschillende punten in de ruine van het Paleis voor Volksvlijt zijn nu borden neergezet die aankondigen dat iemand aan genomen heeft de resten van het Paleis te sloopen. In den tuin slaat een heimachine door middel waarvan de slooping voltrokk. n wordt. Om alle nog staande pilaren en dak- stukken worden lussen gelegd, een greep aan het handle en er valt weer een stuk. Zoo gaat het sloopingswerk vlug en afdoende. De peristyle'staat er nog; die kan bij dag niet omgetrokken worden omdat het verker op het rrederiksplein daar overlast van zou ondervinden. Men wacht daar nu mee tot dat het overige ijzerwerk neergehaald is Als dat alles geschied is, dan is de tooneelruim- te aan de beurt. Dat wordt een groot en moei- iijk werk, gevaarlijk ook. Veel ruimte heeft men niet om te werken omdat alles naar een kant moet. De geheele vleugel moet in de ruine getrokken worden, naar den buitenkant is veel te gevaarlijk voor de beknde huizen en de electrische geleidingen. Het zal nog wel eenige dagen auren, voordat men tot dit grootste sloopingswerk gevorderd is. Dan pas zullen de puinnopen worden opgeruimd, waarmee nog wel eenige weken gemoeid zul len zijn. BEDROG MET COCAINE. Do centrale recherche te Rotterdam heeft proces-verbaal opgemaakt tegen iemand, die een partij van 2 K.G. cocaine wilde verkoo- pen. Deze cocaine, welke keurm; verpakt was en voorzien van stempels en etiketten van een Duitsche firma, uit sida te bestaan. De ar- restant werd gefouilleerd, en men vond een fkschje van dezelfde soort als het te koop gebodene, en voorzien van dezelfde stempels en merken, welk fleschje werkelijk cocaine bleek te bevatten. Dit fleschje diende als mon ster om aan den eventueelen kooper te kun nen toonen Voor het in het bezit hebben van deze cocaine is de man gearresteerd en ge- verbaliseerd. Bij huiszoeking vond men een groot aan- tal fiesschen met valsche etiketen van een Duitsche firma en ook nagemaakte stempels van dezelfde fabriek. Dit alles is door de po litie in beslag genomen. Het is natuurlijk niet na te gaan, hoe velen door dezen oplich- ter benadeeld zijn geworden. De echte cocaine had hij uit het buitenland betrokken. EEN FONTEIN IN DE STRAAT. Gistermiddag omstreeks half twee reed een vrachtauto, die de bocht te kort nam, een bovengrondsche brandkraan aan op de hoek van de Richard Holstraat en Reinier Vinkles- kade te Amsterdam, oogenschijnlijk zonder eenige- schade aan te richten. De auto reed door, doch kort daarop weken langzaam de tegels van het trottoir onder de brandkraan uiteen en met kracht spoot het water om- hoog. Zeer ten ongerieve van de eerste ver- dieping van het hoekhuis, waar het water het open raam binnen spoot. De gemeentewaterleiding werd gewaar- schuwd en toen was het euvel spoedig ver- holpen. NEKKRAMP. In de kazerne te Deventer, waar het vierde regiment huzaren in garnizoen ligt, is een geval van nekkramp geconstateerd. In ver band hiermede heeft de garnizoenscomman- Jant bepaald, dat geen enkele burger zonder speciale toestemming tot de terreinen van de kazerne mag worden toegelaten. Voorloopig zij de poorten gesloten, ook voor militairen. het publiek worden uitgekozen om deel te ne- men aan den eindwedstrijd, welke in genoemd j theater zal worden geliouden en waarvoor de heer Jacques van Hoven eveneens belan- geloos het theater heeft beschikbaar gesteld. Aan dezen eindwedstrijd zal een buitenge- woon nachtfeest zijn verbonden, waarvoor diverse artiesten van naam reeds hunne me- dewerking hebben toegezegd. De baten hiervoor zullen voor de helft wor den afgestaan aan liefdadige instdlingen en voor de helft aan de slachtoffers van de Pa- leisramp. NA DEN BRAND TE UTRECHT. Naar de directeur van de N.V. Utrechtsche Machinefabriek, de heer Smulders aan het U. D mededeelde, is de brandverzekering op beurspolis afgesloten, terwijl de bedrijfsverze- kering bij een particuliere maatschappij werd ondergebracht. Op de vraag of er ten- gevolge van den brand nog arbeiders zou den worden ontslagen, antwoordde de heer Smulders, dat hiertoe geen reden bestond. Gistermorgen konden de werkzaamheden in enkele gedeelten der fabriek worden her- vat, o.a. in de gespaard gebleven constructie- werkplaats, de gieterij en de wisselmakerij. Gelukkig zijn ook de kantoorlokalen buit^n den brand gebleven, zoodat de constructie- teekeningen van in uitvoering zijnde werken gered konden worden. FIETSRJJDER DOOR EEN TRAM OVER- REDEN EN GEDOOD. Gistermiddag staw te Amsterdam op de Weteringschans nabij de Huydekooperstraat een jongen op een rljwiel plotseling de straat over, vlak voor de motorwagen van lijn 6. De bestuurder van dezen wagen kon een aan- rijding niet voorkomende jongen kwam on der een der wielen van de tram terecht waar- door hem een been werd afgereden en hij ook verder zware verwondingen bekwam. Toen hij onder de wagen vandaan gehaald was bleek hij reeds overleden te zijn. Het tramverkeer onder vond door dit on- geval aanzienlijke vertraging. MISS AMSTERDAM Door de welwillende en belanglooze mede- werking van de Directie van het Rika Hopper Theater kan de Schoonheidswedstrijd ter ver- kiezing van Miss Amsterdam toch doorgaan. In de reveu „Grosze Kleinigkeiten", welke moinenteel in genoemd theater gaat, zullen 7 achtereenvolgende avonden te beginnen met A M?i 10 der uitgekojwn dam« tan too- jwste vewritijfMfn. Sen dent- two zal efoor EEN LANGVINGERIGE MAGAZIJN- BEDIENDE. De politie van het bureau aan de Opp.rt te Rotterdam heeft in bewaring gesteld een magazijnbediende van een in dezelfde straat gevestigde firma, die gedurende de laatste drie jaren diefstallen heeft gepleegd van tri- cotgoederen, kindercapes, zakdoeken, dassen, enz., voor een gezamenlijke waarde van on- geveer 500. Gisteren bemerkte iemand van het perso- neel dat de bediende zich in het magazijn voor een vak bevond, waar hij niets te ma ken had en toen men hem vroeg, wat hij daar deed, kon hij op deze vraag geen afdoend ant- woord geven. Men heeft den bediende daarop gefouilleerd, en toen bleek hij onder zijn vest een aantal bretelles verborgen te hebben. Men heeft van dezen diefstal aangifte gedaan bij de politie, en daar heeft de bediende bekend, dat hij iedere week voor ongeveer 30 aan goederen, verborgen onder zijn kleeding, mee naar huis nam. Bij huiszoeking heeft men nog eenig goed gevonden en naar de arres- tant verklaarde, h.eft hij het grootste gedeel- te van het gestolene aan familieleden en ken- nissen verkocht voor zeer lage prijzen. EEN WEGENKWESTIE. In Assendelft doet zich het eigenaardige geval voor, dat marechausse's bekeuringen opmaken tegen veehouders, die hun vee drij- ven langs den eenig mogelijken dorps- weg, den weg Krommenie—Buitenhuizen, welke nog geheel wordt onderhouden door het waterschap, dus door de boemi zelf. Daarom hebben 148 boeren, leden der afd. Assendelft van de Holl. Mij. en van de V'er. Boerenbelang zich tot het hoofdbestuur der Holl. Mij. gewend, dat naar aanleiding daarvan heeft besloten, zich te wenden tot de autoriteiten en het Kon. Ned. Landbouw Comite er van op de hoogte te Stellen. NIEUWE UITBREIDING DER N.S.F. Dezen zomer zal de Nederlandsche Sein- toestellenfabriek (Radio N.S.F.) te Hilversum weer een nieuwe groote uitbreiding onder- gaan: de wcrkoppervlakte, welke thans onge veer 120QO M2 bedraagt, zal op ongeveer 20.000 M2 worden gebracht. Vooreerst zal een nieuwe fabrieksruimte worden gebouwd, welke ongeveer 3200 M2 zal beslaan, en rondom gaanderijen voor kantoorlokalen enz. zal bevatten. Aan de overzijde van de J. v. d. Heijdenstr., achter het kantinegebouw, zal een modern ingaicht en stijlvol ontworpen laborqtorium verrijzen, 55 M. lang en met twee verdiepin- gen. Voor de afdeeling houtbewerking zal ook een nieuwe werkruimte, waarbij tevens een groote houtloods, beschikbaar worden oe- steld. Verder zullen worden gebouwd een z.g. hoogspanningsruimte, een werkplaats voor het onderhoudspersoneel, een opslagberg- plaats voor materiaal, emballage enz. en een nieuwe garage. HUN PATROON BESTOLEN. Maandagnacht is te Winschoten ingebro ken in het kantoor der grossierderij van den heer B. Breurken. De inbrekers werden op heeterdaad betrapt. Zij waren de gebroeders M. en de 17-jarige H. B., in dienst van den heer Breurken Zij hebben een volledige be- kentenis afgelegd. DE EUGENIA. Weer een vergcefsche poging tot vlot brengen. Gistermiddag om zes uur zijn wederom po- gingen aangewend om het op den zeedijk in Den Helder gestrande Grieksche stoomschip Eugenia vlot te brengen. Van marinezijde werd hierbij medewerking verleend door de torpedojager Kortenaer,. die juist bezig was geweest met het inschieten van de nieuwe tor pedo's en die op voile kracht langs de Euge nia stoomde. Men hoopte hierdoor een dus- danigen golfslag te verwekken, dat het schip rondom in het water zou komen te liggen en dus eenigszins gelicht zou worden. De sleep- booten Drente en Friesland van de maat schappij Wijsmuller lagen tegelijkertijd voor de Eugenia te trekken. De pogingen zijn evenwel mislukt, daar er niet voldoende wa ter kwam. Er was groote belangstelling van de zijde van het publiek. HET CONTRACT IN DE BOUW- VAKKEN. De onderhandelingen vastgeloo- pen. De onderhandelingen met den Alg. Pa troonsbond in het bouwbedrijf zijn vastgeloo- pen, meldt Het Volk Zooals men weet, heb ben de organisaties met den christelijken en r.k. patroonsbond een contract afgesloten en daarna gingen zij met den Alg. Patroons bond een compromis aan onder voorwaarde, dat de copfessioneele werkgever* daarmee ook accoord gingen Aan dear l*atst» voor waarde te niet vnWaen, de r.k. wwhgwres handhiiafd. il het afgcsioten contract. Daardoor is het voor de arbeick rsorgani- saties onmogelijl: geworden, verder in te gaan op het compromis. Zij hebben dan ook den wtrkgevers medegedeeld, dat zij het compro mis thans niet meer aan hun leden kunnen voorleggen. BRANDEN. Zeven huizen tc Dreumel afgt brand. Hedenmorgen te ongeveer 8 uur woeade een zware brand in de dichtbevolkte Oude Maasdijkstraat te Dreumel. In een oogenbiik van tijd stonden 7 huizen in lichte laaie. Door het doen instorten van een iandbouw- schuur kon de brandweer van Dreumel, ge- assisteerd door de brandweer uit Wamel, het vuur stuiten. De 7 woonhuizen werden totaal in de asch gelegd, waardoor ongeveer 30 personen dak- loos zijn geworden. Zij zijn bij buren onder gebracht. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade bedraagt op zijn minst 15.000. Gistermorgen om tien uur is te Belling- wolde brand uitgebroken in de boerderij van W. Bruining. Schuur en woonhuis zijn ge heel uitgebrand. De brandweer kon niet dan met moeite de belendende perceelen en den stroovoorraad behouden. De oorzaak van den brand is ver- moedelijk kortsluiting De levende have werd gered. Door onbekende oorzaak is te Waal- wijk de boerderij van A Plas door brand ver- woest. Niets kon worden gered. DE FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN HET RIJK EN DE GEMEENTEN Amendementen Op het wetsontwerp tot herziening der fi- nancieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten heeft de heer Van Vuuren amen dementen ingediend op de art. 22 en 31, waarvan de bedoeling is, om, daar de perso- neele belasting wortaan geheven wordt ten behoeve van de gemeenten, deze vrijheid te geven, winkels, cafe's, restaurants en hotels niet naar den grondslag der huurwaarde aan te slaan. DE VERMISTE BOTTER R. O. 42. De naar de visscherij bestemde logger SCH 32 (Wouter) heeft op circa 30 mijl W. t. N. van IJmuiden het lijk van een visscberman opgehaald. De logger kwam met het lijk, dat vermoedelijk afkomstig is van een der opva- renden van den vermisten motorbotter R. O 42, de haven van IJmuiden binnen. LIJK VAN EE*n"vERPLEEGSTER GEVONDEN. Gistermorgen werd blijkens een bericht 1ft de Tel. op <10 spoorlijn te Warken (nabij Zutphen) een damestaschje met inhoud ge vonden, waarin zich o.a. een brief bevond waaruit de identiteit der eigenares bleek. Een eind verder lag het deerlijk verminkte lijk van een vrouw, een verpleegster van het Oude en Nieuwe Gasthuis te Zutphen, die door den trein was overreden In hoeverre hier van misdaad of een ongeluk moet wor den gesproken kan nog niet worden vastge- steld. Een onderzoek wordt ingesteld. DE KAMERVERKIEZINGEN. Voor de Staatkundig Gereformeerde Parti) zullen voor de Tweede Kamer de volgende candidaten worden gtsteld: 1. Ds G. H. Kersten, Rotterdam; 2. ds. P. Zandt, Delft; 3. ir. C. N. van Dis, Rot terdam; 4. E. Kuyk, Amsterdam; 5. A. J. Ker sten, Rotterdam; 6. J. W. van Houdt, Her- kingen; 7. D. Kodde, Zoutelande; 8. ds. A. van der Kooy, Kampen9. D. van Leeuwen, Aiphen aan den Rijn; 10. C. B. van Woer- den, Akkrum; 11. A. Hoogendijk, Zeist; 12. B. J. van Putten, Kampen; 13. W. van de«- Vate, Rhenen. DE REVUE „WONDER BOVEN WONDER". De voorstellingen van de revue Wondet boven Wonder zullen op 7 Mei in Scala te Amsterdam worden hervat. Zooals men weet, zijn de decors en costuums voor deze revue door den brand in het Paleis voor Volksvlijt geheel verwoest, maar de heer Louis Bouw- meester Jr., de directeur van het gezelschap, heeft zoodanige maatregelen weten te tref- fen, dat de revue geheel gelijk zal zijn aan die, welke te Rotterdam en te Amsterdam is vertoond. BOSCH- EN HEIDEBRAND. Gisteren is brand ontstaan in een heideveld te Arrien onder Ommen. Het vuur breidde- zich zoo snel uit, dat 120 hectaren verbrand zijn. Ook een dennenbosch, toebehoorende aan den heer Westerwoudt, is in brand ge raakt; hieraan gingen 4 a 5 bunder verTo ren. De brand bleek opzettelijk gesticht t« zijn. Onder de gemeente Borkel en Schaft is Maandagmiddag brand ontstaan op het ter- rein van mevrouw Oge. Er werd 1550 H.A. boschheide vernield. Door den hevigen wind kon het vuur niet gebluscht worden. Omstreeks 9 uur des avonds heeft de brand zich over de Pclgjsche grens voortgeplant. liiiiifi ttiR Tifinbouw. LANDBOUWONGEVALLEN- VERZEKERING. Centrale Landbouw-Onderlinge, In een der zalen van Krasnapolsky te Am sterdam werd gister onder leiding van den K. Czn. de Boer uit Assendelft, de algemeene ledenvergadering gehouden der Centrale Landbouw-onderlinge bedrijfsvereeniging als bedoeld in art. 1 der Land- en Tuinbouwon- gevallenwet. De balans en rekening en verantwoording over het met 31 Oct. 1928 geeindigd boekjaar werden onveranderd goedgekeurd. Herbenoemd tot commissaris werden de heeren K. Czn. de Boer, Assendelft en rar. P. Dieleman, Middelburg, tot plaatsvervan- gend commissaris. Tot voorzitfer der com missie van arbitrage, bedoeld in art. 44 der statuten werd benoemd prof. mr. W. L. P. A. Molengraaff; tot plaatsvervang nd voorzit- tcr d«r MDURMsie orof mr. C w. Star Bu»- fflwn. jLUtfi^v^ivnwujwr

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6