Sport Buitenland Onze ICoBoiiien- Herk en school Tijdschriften Luchtvaart hoogleeraarenprof. dr. G. Hondius Bol- dingh en prof. dr. A. Scnits. Prinses Juliana zal a..s. Zaterdagavond het feestconcert in het Gebouw van K.en W. bijwonen, dat ter viering van het honderd- jarig bestaan der afd. 's-Gravenhage der Mij. tot Bevordering van Toonkunst wordt ge- geven. NEDERLANDSCHE ZUIVELBEURS. In de te Amsterdam gehouden jaarlijksche vergadering van de Nederlandsche Zuivel- beurs is besloten een actie te voeren tegen het raadsbesluit door een bekeuring uit te lok- ken en bij de berechting zoo noodig tot in hoogste instantie in beroep te gaan. In de vacature van penningmeester in de plaats van den heer K. de Graaf te Purme- rend, die voor het lidmaatschap bedankt heeft, werd benoemd de heer A. H. v. d. Most te Bodegraven. De rekening over 1928 werd goedgekeurd met een batig saldo ad 2349.87. Dit saldo werd gereserveerd. De contributie bleef on- veranderd. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren G. Grondsma te Alkmaar (voorzitter) en J. Schardam te Edam, werden herkozen. Gekozen werd tot bestuurslid de heer G. Schots te Krommenie. gearresteerd. Haar zoon en dochter benevenscn opzichte van de staatsbegrooting, doch dat de Senaat overigens het recht heeft, over regeeringsontwerpen of initiatief-voorstellen te debatteeren, wanneer het hem goeddunkt Na een taaien strijd achter de schermen is men het in het beginsel eens geworden: de bevoegdheid van den Senaat is door de Ka- mer erkend en het begonnen werk ten behoeve van de rechters zal worden voortgezet. EEN FILM OVER SNELHEID. Onder regie van Gerard Rutten wordt een film gedraaid, waarvoor het manuscript ge- schreven is door Hans Martin en de regis- seur. De film, welke getiteld is „Stalen Webben" heeft het moderne wereldverkeer als onder- werp. Een gedeelte der film is reeds opgenomen op de groote Europeesche luchthavens, het gedeelte in Holland werd gemaakt met bijzon- dere medewerking van de K.L.M. VOOGDIJSTELLING. Het Tweede Kamerlid de heer Lingbeek >eeft den minister van justitie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de kanton- rechter te Nijmegen een kind van negen jaar, eener (onlangs overleden) moeder, welke moe der roomsch van geboorte, maar sinds vele jaren geen betrekkingen met de roomsche kerk had onderhouden, en die dus ook het voornoemde kind in den burgerlijken stand als Hervormd had hoen inschrijven, waarna het kind door den natuurlijken vader, die na de geboorte met de moeder is gehuwd, ook in de herv. kerk te doop is gegeventer opvoeding heeft toegewezen aan de regenten der z.g. „Weeshuizen" te Nijmegen, hoewel hem (kantonrechter) bekend was, dat die re genten, in strijd met den wil der overleden moeder, maar volgens de letter van het re- glement der „Weeshuizen", hetwelk voor- schrijft, dat een kind steeds wordt opgevotd in de religie der ouders, dat kind zouden doen opvoeden als een roomsch kind? Is het den minister bekend, of het waar is, dat dat kind onmiddellijk na de uitspraak van den kantonrechter, van zijn later (na het huwelijk der moeder) geboren hervormd broertje, waaraan het zeer geheCht was, is gescheiden en weggevoerd naar een room sche inrichting te Lochem? Indien het bovengenoemde waar mocht blij- ken te zijn, is dan de minister niet van mee- ning, dat door deze voogdijstelling de schijn wordt gewekt, dat meer met andere belangen is gerekend, dan met het belang dezer kin- deren en dat hier dus kan worden gesproken van misbruik van bevoegdheid ten opzichte van deze kinderen (speciaal van het eerst- genoemde), weshalve hier termen aanwezig zijn om de gedane voogdijstelling te niet te doen door ontzetting der regenten van de „Weeshuizen" uit deze voogdij? Zou in het laatstgenoemde geval de minis ter een weg weten te vinden, langs welke kan worden bereikt, dat de voogdij wordt op. gedragen aan de Vereeniging „Kinderzorg", opdat het kind worde opgevoed in overeen- ;teming met den wil der overleden moeder ?n tezamen met zijn broertje? HET LIJK VAN EEN 14-JARIGEN JONGEN GEVONDEN. In de gemeente Varik werd in de rivier De vtaal het lijk van een 14-jarigen onbekenden jongen gevonden, waarvan het hoofd nage- noeg geheel Was platgedrukt. De jongen die pirn. 1.55 meter lang was, was gekleed in een korte manchester broek zwarte trui, groene sportkousen, wit gehaak- te borstrok, witte molton borstrok en licht grijze molton onderbroek. De Duitsche politie is van de vondst op de hoogte gebracht, aangezien het zeer wel mogelijk is dat het lijk uit Duitschland af- komstig is. een jongedame werden eveneens overge- bracht naar het hoofdbureau van politie. KANTONGERECHTZITTING TEN HUISE EENER GETU1GE. Te Zaandam had zich gister voor den kan tonrechter te verantwoorden de natuurgenees- kundige W.S., ter zake overtreding van art 436 van het Wetboek van Strafrecht, het on- bevoegd uitoefenen van de geneeskunde. In verband met den gezondheidstoestand van de hoofdgetuige, mej. A. G., geboren A had deze buitengewoone zitting te haren hui- ze in de Oranjestr. te Zaandam plaats, zegt de Tel. Getuige A. verklaarde, dat zij reeds gedurende vele jaren aan rheumatiek lijdt en zich ten einde raad in November 1928 tot beklaagde S. wendde. Deze stelde vast, dat zij niet aan rheumatiek lijdende was en hoop- te haar beter te kunnen maken. Op advies van S. zette zij onder een stoel met rieten zitting een op een brandend gascomfoor ge- plaatste pan met water. Na deze behandeling moest zij gedurende eenige tijd in een teil koud water zitten. Dr. J. C. v. d. Loo, als getuige gehoord, verklaarde de vrouw gedu rende een 20-tal jaren voor rheumatiek te hebben behandeld en is van oordeel, dat zij aan chronische rheumatiek lijdt. Beklaagde S. gaf de ten laste gelegde feiten toe en merk- te op, dat verschillende menschen, die elders geen baat vonden, door hem zijn genezen. De kantonrechter eischte tegen beklaagde een boete van f 100, subs. 50 dagen hechte- nis. Over 14 dagen volgt schriftelijke uit spraak. Uit onze Staatsmaciiine. WILDE GERUCHTEN TE GRONINGEN Vie Wijkstra zou ontsnapt zijn Het was Dinsdag in de Oude Boteringe straat een voortdurende drukte van nieuws- gierigen, die geen plaatsje hadden kunnen krijgen bij het moordproces van IJje Wijk stra. Maar omstreeks halfzes verplaatste zich de belangstelling plotseling naar de Nieuwe Boteringestraat, omdat daar in een huis een pclitiemacht naar binnen was ge- gaan, zoowel rechercheurs als politie in uni form. In minder dan geen tijd was het van de Botenngebrug tot aan het Nieuwe Kerk- hof zwart van menschen en de buiten geble- ven agenten hadden moeite het verkeer voort- gang te doen hebben. De gekste geruchten deden de ronde en getuigden hoe belust op sensatie de menigte is. Natuurliik werd het een en ander in verband gebracht met den moordenaar Wijkstra. En het meest opgang doende geruchf was wel, dat IJje tijdens het pleidooi van zijn raadsman aan de wakende zorg van de riiksveldwachters ontsnapt was en kans had gezien de straat te bereiken, waar hij achterv !gd werd door de politie. En op zijn vlucht was hij het bewuste huis in de Nieuwe Boteringestraat ingeloopen. Degenen, die de meeste fantasie hadden, wachtten al op een salvo van revolverschoten want men was er van overtuigd, dat Wijk stra het er niet bij zou laten zitten, en hui verend verwachttc men een herhaling van wat in Grootegast gebeurde. Echterniets" van dat alle* was waar. De politie ondernam juist op dit druMfe uur in een welbekend verdacht huis ren inval De bewoonster, de reeds bejaarde G. G.. werd DUITSCHLAND. HET STOOMSCHIP BREMEN. De Bremen, het zusterschip van de onlangs door brand geteisterde Europa, is nagenoeg gereed en de Norddeutsche Lloyd heeft het daarom dienstig geacht de pers. het mooie schip van 45000 ton te toonen. Ongeveer 250 Duitsche en buitenlandsche jourrialisten hadden aan de uitnoodiging der reederij ge volg gegeven en zich naar Bremen begeven waar het schip bij de Weserwerft is gebouwd De vier machinekamers, waarin twintig ketels staan die een drijfkracht van 20 000 P K. kunnen ontwikkelen, zijn al heelemaal klaar, en de overige inrichting zal in een week of zes af zijn, zoodat de Bremen op 25 Juni haar eersten tocht zal aanvaarden en wel naar Southampton. Nadien volgt de tech- nische proeftocht en op 21 Juli begint de eer- ste reis naar New York. De directeur-generaal van de Lloyd Stim ming heeft de journalisten persoonlijk rond- geleid en hun op allerlei nieuwigheden gewe- zen. Zoo is het groote dek van de Bremen uit- gerust met opstijgplaatsen voor vliegtuigen, die bestemd zijn de expres-post 1000 K.M voor de haven van bestemming vooruit te brengen, zoodat ze ongeveer een voor het schip aankomt. Dit zal het mogelijk maken poststukken van Engeland in vier en van Duitschland in vijf dagen naar Amerika te zenden. Over de Europa deelde Stimming mede dat de door den brand aangerichte schade mee- valt. Het schip zal ongeveer over een jaar ge heel hersteld in de vaart kunnen komen, dus juist voor het reisseizoen begint. ROEMENIe. DIEFSTALLEN VANTELEFOON- LIJNEN. Negen verbindingen met Boeka rest verbroken. Onbekende daders hebben gisternacht groote gedeelten van de telefoonleidingen Boekarest-Kronstadt en Boekarest-Galatz ge- stolen. Hierdoor zijn ook zeven andere tele- foonlijnen naar de hoofdstad gestoord. De daders hebben blijkbaar den geheelen nacht ongestoord doorgewerkt. Zij konden de dra- den losmaken en oprollen en moeten zich tegenover gendarmen als werklieden van de telefoon hebben voorgedaan. De autoriteiten stellen een uitgebreid on- derzoek in. POLEN. MIS'LUKTE AANSLAG OP EEN TREIN. In den nacht van Maandag op Dinsdag is de trein Krakau—Warschau in de buurt van Czentstochau midden op de lijn tot staan ge- komen, doordat aan de noodrem getrokken werd. Op hetzelfde oogenblik drongen twee gemaskerde roovers met revolvers in de hand in een tweede klas coupe. Op het hulpgeroep van een der reizigers, kwam een militair aan- loopen, die in een andere coupe reisde, waar- op de roovers de vlucht namen en in de duis- ternis verdwenen. Men vermoedt, dat een medeplichtige van de roovers aan de noodrem getrokken heeft. Het ingestelde onderzoek heeft nog geen succes gehad. AMERIKA. DE OPSTAND IN MEXICO. De strifd in Sonora Het li.oofdkwartier der Mexicaansche rebel- len deelt mede, dat te Nasiaoa, in den staat Sonora, een botsing heeft plaats gehad tus- schen hun troepen en de voorposten der regee- ringstroepen. Naar het hoofdkwartier ver- zekert werden de regeeringstroepen terugge- dreven. TSJECHO-7LOWAKIJE. KAMER EN SENAAT IN TSJECHO- SLOWAKIJE. Kwestie van bevoegdheid russchen Kamer en Senaat in Tsjecho- Slowakije is het in de afgeloopen week tot een conflict over de bevoegdheden van den laat- ste gekomen, dat goed is afgeloopen, maar ernstige vol gen dreigde te zullen hebben. In de Kamer was de kwestie van de salaris- sen der rechters behandeld, en op de lange baan geschoven, daar tot dekking van de tiit- gaven, verbonden met een eventueele verhoo- ging, geen posten beschikbaar bleken. De Se naat oordeelde echter, dat voor de inderdaad zeer slecht betaalde rechters iets moest wor den gedaan. De Kamer kwam hiertegen in verzet: zij ontzegde den Senaat het recht van initiatief. De politieke commissie van ver- tegenwoordigers der acht regeeringspartijen uit de kamer hield zich langdurig met de zaak bezig, en constateerd*, dat d« Senaat buiten 2ijn b»vo«gdlT«id wag gggaan. De eommiatig van acht nit den Senaat, oordeelde eehter op zijn beurt, dat de constitute aan de Kamer "t recht van eerste behandeljng alleeu toekent ARBEIDSBEMIDDELING. (III). Arbeidsbemiddeling, dat is de voortduren de bemoeii'ng met het doel werkgevers en werkzoekenden bij het zoeken naar arbeids- krachten en arbeidsgelegenheid behulpzaam te wezen, is als onderdeel althans als in direct verband staande met het probleem der werk- loosheid van het grootste belang. Vandaar, dat we aan het te dezer zake ingediende wetsontwerp in deze serie een ruime plaats gunden. Bespraken we in de beide vorige bij dragen de redenen, welke de regeering er toe geleid hebben dit wetsontwerp in te dienen en de geprojecteerde maatregelen met betrek- king tot de overheidsbemoeii'ng inzake de ar beidsbemiddeling, thans richten we het oog op die arbeidsbemiddeling, welke niet uit zal gaan van eenige overheid, maar die als bij- zondere arbeidsbemiddeling bekend zal staan. Deze laatste is drieerlei: a. de met de open- bare arbeidsbemiddeling gelijk gestelde bij- zondere arbeidsbemiddeling; b. de daarmede niet gelijk gestelde bijzondere arbeidsbemid deling, welke niet uit winstoogmerk wordt uit geoefend en c. die waarbij dat wel het geval is. Wat de eerste soort arbeidsbemiddeling be- treft, daaronder zullen volgens dit wetsont werp worden verstaan instellingen voor ar beidsbemiddeling, welke voldoen aan de principieele bepalingen, welke gesteld zijn aan de openbare instellingen, doch welke in stellingen niet van eenige overheid uitgaan De gelijkstelling moet worden aangevraagd bij en verleend worden door den minister Deze gelijkstelling legt aan deze instellin gen de verplichting op om samen te werken met de organen der openbare arbeidsbemid deling. Daartoe behoort ook de verplichting aan den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling alle terzake noodige inlichtingen en gegevens te verschaffen. Indien de instelling niet of niet meer voldoet aan de gestelde be palingen, kan de vergunning worden inge- trokken, hetgeen ook geschieden kan, als er daartoe een reden van algemeen belang is. De instellingen voor arbeidsbemiddeling, welke niet van overheidswege in stand gehou den worden noch met deze gelijk gesteld*zijn, welke arbeidsbemiddeling zonder winstoog merk voorstaan<» worden eenigszins onder de controle der regeering gesteld. Immers zij moeten hare statuten en reglementen aan den minister overleggen, evenals de tarieven, welke zij voor hare diensten heffen zullen, be nevens het verslag van hare werkzaamheden en haar financieel b°heer. Deze tarieven be- hoeven zelfs de goedkeuring van den minister, welke in dezen te handelen zal hebben vol gens de regelen, welke in een Koninklijk Be- sluit gegeven zullen worden. Daarin zullen ook voorschriften gegeven worden met be- trekking tot de administratie; over het geven van inlichtingen en over de naleving der grondbeginselen, waarvan bij de arbeidsbe middeling wordt uitgegaan. De derde categorie van instellingen voor arbeidsbemiddeling, welke niet van overheids wege in stand gehouden worden, zijn die, welke deze bemiddeling verschaffen uit winst oogmerk. Daarbij dientf gelijk vanzelf spreekt, de noodige voorzichtigheid betracht, omdat hier groote gevaren dreigen. Vandaar, dat het wetsontwerp voorstelt om deze be- middelingsinstellingen alleen te laten bestaan met een speciale vergunning van den minister Bij de aanvrage dier vergunning moet over- gelegd worden het tarief, terwijl verder blij- ken moet voor welke beroepen, beroepsgroe- pen en waar ter plaatse deze arbeidsbemidde ling, welke alleen aan een natuurlijk persoon verleend kan worden, uitgeoefend zal worden Er zijn enkele factoren, welke een vergunning onmogelijk maken, o.a. wanneer de aanvrager, zijn echtgenoote of een bewoner van het per- ceel, waarin dit bedrijf uitgeoefend zal wor- den, logementhouder, houder van een vergun ning tot verkoop van sterken drank in't klein of van een verlof tot verkoop van alcoholhou- denden drank anders dan sterken drank is of slaapstedehouder, kamerverhuurder, hande- laar in loten in een loterij, kapper of barbier, geldwisselaar, pandhuishouder, scheepsbe- vrachter, handelaar of winkelier in voorwer- pen tot kleeding, gebruik of zelfs dat in't jaar voorafgaande aan den dag der indiening van de aanvrage geweest is. Verder o.a. wanneer de arbeidsbemiddeling zal uitgeoefend wor den in een huis, waarin een vergunning of een verlofzaak gevestigd is of wanneer de aanvrager reeds veroordeeld werd wegens be- paalde delicten in de laatste vijf jaar vooraf gaande aan de aanvrage. Ook wanneer moet worden aangenomen, dat de aanvrager feite- lijk de strooman is van dergelijke personen of wanneer het verleenen der aanvrage ge- vaar opleveren zou voor de goede zeden of voor het algemeen belang. De vergunning is strikt persoonlijk. Daarbij wordt tot in de finesses alles voorgeschreven, waaraan de arbeidsbemiddelaar zich heeft te houden, o.a de tarieven, welke echter op verzoek van den betrokkene, maar ook ambtshalve door den minister gewijzigd kunnen worden, terwijl verder den minister alle mogelijke vrijheid verleend wordt om aan de vergunning zulke voorwaarden te verbinden als hij noodig zal oordeeHn in het algemeen belang. Buiten het tarief mag dan verder onder generlei vorm eenige andere betaling worden gevraagd, ter wijl verder onverbindend is elk beding tus- schen den bemiddelaar en den werkzoekende, waarbij de werkzoekende zich verbindt zijne inkomsten of een gedeelte daarvan op een be- paalde wijze te besteden of zijn benoodigd- heden op een bepaalde plaats of bij een be- paalden persoon aan te schaffen (gedwongen winkelnering). Vandaar dat aan winkeliers in verbruiks-, genots- kleedingsartikelen enz. reeds in het wetsontwerp verboden wordt om de arbeidsbemiddeling uit te oefenen. Met het toezicht op dit soort van arbeidsbemiddeling belast het wetsontwerp Burgemeester en Wet- houders, die dan ook jaarlijka aan den mini* t«r veralag aitbrengen omtrait den »tand der arbeidsbemiddeling uit winttoogmerk in hun gemeente vefleend. Natuurlijk Devat het ont- wero ook de noodige strafbeDaUngen od de overtredingen van een en ander. Met dit deel van het wetsontwerp, dat we in deze bijdrage bespraken, wijkt de minister af van de ontwerp-conventie van Washing ton. Immers de Internationale Arbeidsconfe- rentie beval haar leden aan om de oprichting te verbieden van bureaux voor arbeidsbemid" deling, die voor hun bemiddeling betaling vragen of deze uit winstoogmerk verleenen Ten opzichte van de reeds bestaande bureaux, waar dit het geval wezen zou, beval de con- ferentie aan, dat hun slechts veroorloofd zou worden het bedrijf voort te zetten, indien ze daartoe een vergunning van de regeering ver- kregen hadden en dat alle maatregelen ge- nomen zouden worden om de opheffing te bespoedigen. Zoover nu heeft de regeering niet willen gaan. Ze heeft in dezen het oor deel der Staatscommissie voor de Werkloos- heid en van de Centrale Commissie voor Ar beidsbemiddeling gevolgd. Indien echter de noodige maatregelen genomen en nageleefd worden, kunnen de gevaren, aan bedoelde ar beidsbemiddeling verbonden, ondervangen worden, terwijl door de oprichting in iedere gemeente van een orgaan der arbeidsbemid deling in eenigen vorm niemand feitelijk van noode heeft een particuliere arbeidsbemidde- ling te gebruiken. van Cadis koers te zetten. Dr. Eckener is voornemens door de Straat van Gibraltar de Middellandsche Zee te bereiken. Tijdens het bezoek aan Lissabon is van boord een be- groetingstelegram aan den minister van Luchtvaart gezonden, waarin Eckener ver- klaart de bevolking van Lissabon het ver- voermiddel te willen toonen, waarmede bin- nenkort Portugal in verbinding zal komen met Amerika. Nadat de zeeengte van Gibral- tar gepasseerd was, heeft de bemanning de voor Afrika bestemde post laten vallen. Boven de Middell. Zee. Wolfftelegrammen van boord der Graf Zeppelin deelen mede, dat het lucbtschip om 2.30 uur gistermiddag over Sevilla is gevlo gen en vier postzakken naar beneden heeft geworpen. Om 4 uur werd Cadiz gepasseerd teneinde door de Straat van Gibraltar boven de Middellandsche Zee te komen. Ook in Tanger is post naar beneden geworpen. DE REIS VAN PRINS LEOPOLD NAAR NED.-INDJe. Geschenken voor het natuur- wetenschappelijk museum te Brussel. Prins Leopold heeft aan het museum voor natuurwetenschappen te Brussel een belang- rijke verzameling kruipdieren, visschen, week- dieren, enz. door hem in Nederlandsch-Indie bijeengebracht, geschonken. Men weet, dat prof, van Straelen, die den prins en de prin ses op hun reis vergezelt, directeur is van voorno.md museum. Ook heeft de kroonprins te Brussel nog laten weten, dat hijzelf nog een groote verzameling van entomologischen aard zal medebrengen. EEN JEUGDIGE, MOEDIGE AVIATRICE. Slaat het duurrecord voor dames De aviatrice miss Smith, oud 17 jaar, heeft het duurrecord voor dames (22 uren 3 min. 12 sec.) onlangs gevestigd, verbeterd. Miss Smith, die in een eendekker vliegt, bevindt zich nog in de lucht. Een nader telegram meldt, dat miss Smith te 14.02 is gedaald na 26 uren 21 min. 32 sec. in de lucht te zijn geweest. BRANDSTICHTERS GEARRESTEERD. Te Sockaboemi werden twee Chineezen en drie inlanders gearresteerd, die deel uitmaak- ten van een bekende bandietenbende in de om- geving. Het is een soort kongsie van brand- stichters, welke schuldig zijn aan de laatste serie bran den. Te Almelo zal weldra de tweede ge- meentelijke schoolwerktuin geopend wor den. Benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam dr. J Coops te 's-Gravenhage. De commissie voor oprichting van een openluchtschool te Deventer is tot de con- clusie gekomen, dat oprichting van zulk een school moet worden aanbevolen. Verschil lende regelingen ten aanzien van de leiding en de exploitatie der school zijn reeds ge- troffen. s „Yoor °nderwijzersbetrekkingen te Ha ren (Gr.) zijn 87 sollicitanten. ONREGELMATIGHEDEN AAN EEN BIJZONDERE SCHOOL. In de vergadering van 20 Februari van den Amsterdamschen gemeenteraad heeft het college van B. en W. naar aanleiding van een desbetreffende vraag meegedeeld, dat een onderzoek naar de juistheid van de te hun- ner kennis gebrachte beschuldiging, inzake financieele onregelmatigheden, gepleegd door het bestuur van de Prinses Juliana school aan de Eahrenheitstraat, gaandewas. Dit onderzoek is thans afgeloopen. Blijkens het resultaat zijn inderdaad aan het school bestuur, op grond van zijn opgave, verschil lende bedragen te veel uitbetaald, welke nu door het schoolbestuur in de gemeentekas zijn teruggestort. B. en W. maken in verband hiermee de op- merking, dat het schoolbestuur naar hun oordeel, ook al zou zijn bewering waar zijn, dat de gepleegde onregelmatigheden zijn ge- schied door of op instigatie van het ontsla- gen schoolhoofd, van welke bewering zij de juistheid niet wenschen te onderzoeken, niet vrij uitgaat. De wijze waarop het tot voor Icort blijkbaar de geldelijke aangelegenheden behandelde, getuigt h. i. van een te groote lichtvaardigheid voor verantwoordelijke per sonen. Bennett's Reisebureau, Leidschestraat 33, Amsterdam, zond ons een keurig uitgevoerde brochure over Noorwegen, uitgegeven door Noorwegens Staatsspoorwegen. Het boekske bevat vele wetensWaardigheden over dit won derschoone, steeds meer bekend wordend, toe- ristenland. Behandeld worden de ligging, de verkeersmiddelen, het reizen in Noorwegen, de Reis- en Toeristenvereenigingen enz., al les verlucht met duidelijke interessante foto's waarvan een paar keurig in kleurendruk. Voor hen die van plan zijn het fjordenland te gaan bezoeken, is het een kleine moeite dit boekje even bij Bennett aan te vragen. 't Is alleszins de moeite waard. BEGRAFENIS J. SCHOTTEE DE VRIES. Overgroote belangstelling. Onder enorme belangstelling had gister middag op de Algemeene Begraafplaats te Hoorn de teraardebestelling plaats van den zoo noodlottig om het leven gekomen reserve- tweeden luitenant-leerling vlieger J. Schottee de Vries alhier. Tientallen kransen dekten de baar, die grafwaarts werd gedragen door oud-studievrienden. Talrijke militaire autori teiten waren ver tegen woordigd, voorts be- vonden zich onder de honderden belangstel- lenden op het kerkhof de burgemeester van Hoorn, Mr. G. J. Bisschop, verschillende leeraren van de Rijks H. B. S. en oud-leer- lingen-studievrienden van den overledene Het woord voerden kolonel Hardenberg, commandant van de Luchtvaart afd. te Soes terberg, namens den minister van defensie, en majoor Sillevis sprak namens den chef van den generalen staf. „ORA^ Z13N*W.IN". boym Lmabon. Tegen vter «ur is Iwt luchtscliip boven Sevilla verschenen om daarna naar de kust V o e t b a 1. PROMOTIE-DEGRADATIE le KL. AFD. I.. Voor a.s. Zondag is naar wij vernemen vastgesteld de wedstrijd U.V.V. (Utrecht)-— Zeeburgia. OEFENWEDSTRIJD NED ELFTAL. De nationale ploeg speelde vrij goed. Gistermiddag heeft het Nederlandsch elf- tal, dat op 5 Mei te Antwerpen tegen BelgiS zal spelen, op het Sparta-terrein in Rotter dam een oefenwedstrijd gehouden. In de vertegenwoordigende ploeg ontbra- ken evenwel de spil Halle en midvoor Bak- huys. I De elftallen waren als volgt opgesteld: Nederlandsch elftal: v. d. Meulen (H.F.C.), doel; Wamsteker (H.F.C.) en Van Kol (Ajax) achter; Van Dolder t Gooi), Derboven (Z. A.C.) en Van Heel (Feyenoord), midden; Landaal (A.G.O.V.V.), Kools (N.A.C.), Ver- kerk (R.C.H.), v. d/Griendt (Hermes D.V.S.) en W. Tap (A.D.O.), voor. Lombinatie: Van Wezel (Tubantia), doel; De Bruin (Hermes D.V.S.) en Horsten (Vi tesse), achter; Rikxoord (Feyenoord), Grob- be (Excelsior), v. d. Broek (Xerxes), mid den; Gerritse ft Gooi), Van Kesteren (H.B. S.), Pasteur (H.V.V.), Kluin (A.G.O.V.V.) en Nolet (Hermes D.V.S.), voor. Het Nederlandsch elftal speelde in roode trui, de tegenpartij in het wit. De eerste helft van den wedstrijd gaf weinig aantrekkelijks te zien. In het ver tegenwoordigende elftal speelden V. d. Griendt en Kools een uitstekende partij. Door twee doelpunten van den N.A.C.-er en een goal van V. d. Griendt had deze ploeg met de rust een 3—0 voorsprong. Kluin ge- raakte even voor de rust gewond en werd nadien door den Spartaan Formenoy ver- vangen. Na half-time werd het spel wat aantrek- kelijker. Formenoy slaagde erin 2 doelpun ten te maken. Daarna volgde weer een goal van Kools, terwijl even later Formenoy zijn derde doelpunt scoorde. Pasteur bracht de parlijen op gelijken voet, terwijl V. d. Griendt tot slot het winnende doel punt maakte. In de voorhoede werd, zooals gezegd, door V. d. Griendt en Kools uitstekend spel gegeven. De eerste was de beste binnenspe- ler van het veld. Op de rechtsbuitenplaats speelde Landaal een bijzonder goede partij. Hij was snel en handig en wist den bal goed voor het doel te plaatsen. Daarentegen was zijn collega op den anderen vleugel zeer zwak. Tap hield het spel op en bezondigde zich herhaaldelijk aan den buitenspelregel. De invaller Verkerk toonde zich een bruikbaar speler. Wanneer evenwel Bakhuys we'er in deze linie tegenwoordig is, kan er een be- hoorlijke kracht van uitgaan, mits Wim Tap zoo goed zal willen zijn, zich van een betere zijde te laten zien. De midden-Iinie was het minste deel van de ploeg. Vooral de Hilversummer Van Dol der speelde een zwakke partij. Alleen Van Heel was, zooals altijd, een uitstekend spe ler, die zich volkomen bewust is van zijn aanvallende en verdedigende taak. Derbo ven, die Halle verving, deed af en toe wel goed werk. De achterhoede gaf, niettegenstaande de 4 doelpunten, een vertrouwenden indruk. Van der Meulen was een solied doelverde- diger, terwijl Van Kool, goed terzijde ge- staan door Wamsteker, een flinke backpar- tij speelde. De algemeene indruk van ons nationale elftal was dus vrij gunstig en, versterkt met Halle en Bakhuys, is deze ploeg tot goede dingen in staat te achten. De combinatie, die hier tegenover stond, deed niet zoo heel veel voor haar tegenpar tij onder. De achterhoede weerde zich goed en vooral de robuste Arnhemmer Horster toonde zich een stevige en weldoordachte back. Grobbe speelde als spil een goede partij en in de voorhoede was het de rec'h- tefvleugel, waarvan de grootste kracht uit- ging- ok Formenoy bleek goed op dreef, ge tuige zijn 3 doelpunten. SCHOOL WEDSTRIJDEN. Gisterenmiddag werden de finales ge- speeld van de afdeelingen B en BI (Scholer voor lager onderwijs). De eindstrijd is afd. B. (7e kl. sch.) werd met 21 gewonnen door e 4e Gem. School (Keetkolk) van de 6e Gem. School (Snaar- manslaan). De beslissing in afd. BI (6e kl. sch. ging tusschen de le Gem. School (Laat) en de Wilhelmina School (Doelenstraat). De le Gem. School won met 2—0. In den eerewedstrijd op Julianadag komen nu dt overwinnaars uit de afd. B en BI tegen <lk»ar mn mi 2ilreran kruis. Voor de verlie- aen van d«Mn wedstrijd is door de „Alk- maarsche Courant" een medaille baschikbMtr gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 10