DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DeNoord-HolLStoomwassckrii Stoomerij en Ververij van s. EE© van S. k ROM. ALLE OVERHEMOEN 25 cent ALLE BOORDEN cent. No. 97 Honderd ser. en dertlgste laarganj 29 doadkruag Uit het Parlement Dagelijksch overzicht. Buitenlanrl Oil nammei bestaal oil 3 blades. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruiibetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijh 2.50. Afzonderlljke en bewljsnnmmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrntmte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. RERMs COSTER ZOON, Voordam C 9. Dlrectear: C. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redacfie 33. Postqiro 37060. Hooldredactenr: Tj. N. ADEMA. 25 APRIL Den Haag, 24 April 1929. De Eerste Kamer heeft hedenmorgen ten einde gebracht de behandeling der Begroo- ting der Staatsmijnen 1929, waarbij minister Van der Vegte tegenover den sociaal-demo- cratischen senator Lindeyer, propagandist S.D.A.P. in Limburg, het beleid van de mijn- directie, ook bij het ongduk in de mijn „Hen- drik" heeft verdedigd. Hij deelde daarbij me- de o.a., dat de direetie in het bijzonder er naar streeft de invalide mijnwerkers aan ar- beid te helpen en dat van de 800 invalieden reeds 200 een werkkring hebben. Van een uit- breiding van het aantal arbeidscontroleurs wilde hij niet weten, wel wilde hij overwe- gen een lid der S.D.A.P. in den mijnraad op te nemen; een mijnwerker als zoodanig hoort er niet in thuis. De begrooting is zonder stemming goedgekeurd. De Kamer heeft zich vervolgens vereenigd met het voorstel om het Kellogg pact, het tractaat tot uitbanning van den oorlog, te onderteekenen. Te voren heeft echter de heer Anema (A.R.), hoogleeraar aan de Vrije Uni- versiteit een uitvoerige rede gehouden tot aanbeveling van het tractaat. De heer Ver- kouteren (CH.) zette uiteen, dat er toch nog altijd oorlogen zullen bestaan, wat niet weg- nam, dat hij voor het voorstel zou stemmen. De heeren Van den Bergh (((Vrijheidsb.) en dr. Wibaut (S.D.A.P.) spraken namens hun- ne fracties een kort woord tot aanprijzing van het pact, dat door den minister van bui-' tenlandsche zaken ook zeer beknopt werd toe- gel icht, onder verklaring, dat het hem niet meer mogelijk was iets nieuws er over te berde brengen, na al wat hij er over geschre- ven en gezegd had. Zonder stemming is de onderteekening van het pact goedgekeurd. De Kamer komt 7 Mei weer bijeen, hoofd- zakelijk voor afdeelingsonderzoek. De Tweede Kamer heeft heden de behan deling van het ontwerp op de gemeentefinan- cien voortgezet. Nadat de heeren Kampschoer (R.K.), Vlie- gen (S.D.A.P.) en Lovinck (C.H.) zich gun stig over het voorstel hadden uitgelaten, heeft de heer J. ter Laan (S.D.A.P. een scherpe critkk er op doen hooren, welke de nivellee- ring voor de groote gemeenten zal medebren- gen. Daarop is minister De Geer aan het woord gekomen en heeft het voorstel in een uitvoe rige rede toegelicht en verdedigd.. Hij wees daarbij met nadruk er op, dat hij bij de sa- menstelling van het ontwerp rekening had te houden met bestaande toestanden, zoodat de doctrine weleens op den achtergrond moest geraken. Maar gaarne wilde hij de hem gege- ven wenken nader overwegen. Intusschen is uit het verdere verloop van zijn rede wel ge- bleken, dat minister De Geer vrij vast op zijn stuk blijft staan. Zoo weigerde hij, om maar enkele punten te noemen, toe te geven aan den wensch om de grondbelasting in haar geheel aan de gemeenten af te staan. Ook hield hij vast aan de ontworpen Fondsbe lasting, wilde van geen gem. inkomstenbe- lasting, gelimiteerd of ongelimiteerd, weten en gaf de voorkeur aan gemeentelijke opcen- len op de Fondsbelasting, welke z.i. beperkt moeten blijven tot 80. De classificatie van de Fondsbelasting wilde de minister ook niet laten vallen. Omtrent de geldelijke gevolgen van de nieuwe regeling vallen op dit oogenblik geen cjjfers te geven. Het tekort, dat het Rijk zal lijden zal, zooals men dat heet, opgevangen moeten worden door de stijging der Rijks- middelen en als deze tegenvallen zal de ver- teeringsbelasting moeten inspringen. Maar dat alles is zaak van later zorg. Morgen voortzetting. DE ONTWAPENINGS-COMMISSIE. Bomaanvallen uit de lucht; he Duitsche voorstel verworpen; het Kelloggpact als motief om tegen te stemmen. Gistermorgen is het Duitsche voorstel, dat een algeheel verbod van bommenwerpen uit de lucht inhield, door de voorbereidende ontwapeningscommissie verworpen. Het Duitsche voorstel vond steun bij de gedelegeerden van Nederland, Sovjet-Rus land, Zweden en China, maar ondanks de- zen steun werd het met groote meerderheid afgewezen, nadat eerst nog graaf Bernstorff had geweigerd het in te trekken. Deze tegenstand is heelemaal niet zoo vreemd. Immers, radicale voorstellen als deze zijn te Geneve heelemaal niet op hun plaats. Daar gaat men steeds voetje voor voetje voort, waardoor het publiek veelal den indruk krijgt van stilstand, zoo niet van ach teruitgang. Het Duitsche voorstel verworpen! Maar welke waren de motieven voor die verwer ping? Wel, daar was immers het Kellogg pact, dat den oorlog in den ban heeft gedaan Waarom moest men den lucht-oorlog dan nog eens afzonderlijk verbieden? Dat was toch niet noodig? Hoe logisch dat ook lijkt, geheel zuiver is lief niet. Want waarom dan wel den gas- en bacteriologischen oorlog in den ban gedaan? De logica van de commissie is hier te eenenmale zoek! Intusschen bleken de meeste landen tegen een uitbreiding te zijn van de maatregelen, die de strekking hebben den oorlog te huma- niseeren. De Fransche gedelegeerde Sokal bestreed de Duitsche stelling, dat het werpen van bommen uit vliegtuigen bij uitstek een blin en een aanvalswapen is. Politis (Griekenland) betoogde, dat een staat, die het Kellogg-pact schendt, er zeker niet tegen op zal zien, in strijd met het ver bod tot het gebruik van een bepaald wapen te handelen. De Nederlandsche gedelegeerde Rutgers bestreed Politis, die volgens hem te weinig waarde hechtte aan de regeling van het oor logsrecht. Amerika, Engeland, Italie, Spanje, Bel gie en Canada waren op zuiver opportunisti- sche gronden tegen het Duitsche voorstel. Zij gaven echter zeer uitdrukkelijk te kennen. dat zij zich daarmede niet voor het bombar- deeren van civiele bevolkingen uit de lucht wenschten uit te spreken. Maar Frankrijk en Polen, die aan de spits der tegenstanders stonden, hidden zich vast aan het Kellogg-pact. De Fransche ge delegeerde Massigli verklaarde, dat het Duitsche voorstel eigenlijk neerkomt op een verkapte opheffing van de ongelijkheid in be wapening, voor zoover n.l. de luchtmachten betreft. Immers, wat heeft men aan een mili- tair vliegtuig, als men er geen bommen uit mag werpen?! Moet men deze beslissing van de commis sie toejuichen? Zeer zeker zou dat het geval zijn, als de bewering, dat het Kellogg-pact den oorlog buiten de wet stelt, „ernstig ge- meend" was. Maar veel meer doet het besluit denken aan de gedachten, dat de tegenstan ders het luchtwapen voor zich behouden, om op die wijze den voorsprong op de ont wapende staten te bestendigen VOLKENBOND. DE BEPERKING DER BEWAPENING IN DE LUCHT. Een amendement van Bernstorff. De voorbereidende ontwapeningsconferen tie hield zich hedenmorgen bezig met de voorstellen van beperking van militaire vlieg tuigen en militaire luchtschepen. Levendige discussies vonden plaats naar aanleiding van een amendement van graaf Bernstorff. Deze had nl. een amendement ingediend, waarbij deze aangelegenheid tot in bijzonder heden geregeld werd. Bovendien stelde hij voor, dat niet alleen het in gebruik zijnde materiaal onder de te treffen regeling zal vallen, maar ook het reserve-materiaal en de voorraden in de depots. CHINA. BOTSING TUSSCHEN EEN MILITAiRE AUTO EN EEN SNELTREIN. 24 dooden Bij Kalgan werd een geheel bezetO mili taire auto door een sneltrein gegrtpen en volkomen vernield. 24 chineesche soldaten, w.o. 2 officieren werden gedood. HONGERSNOOD. Burgeroorlog leidt indien hij maar lang genoeg voortduurt tot hongersnood Dit schijnt ieder land en ieder volk ten min- ste eens in zijn geschiedenis aan den lijve te moeten ondervinden. Sommige volken zijn op dit punt al bijzonder hardleersch; en dat zijn vreemd genoeg, dikwijls volk;n met een oude geschiedenis en een oeroude beschaving Een triest voorbeeld van 't beschamend verband tusschen hongersnood en burgeroorlog wordt nu al tientallen van jaren geleverd door Chi na. Daar heet het telkens dat de burgeroor log nu toch eindelijk or> zijn eind looot, maar dan flikkert hier of daar de broedermoord weer op. Om een analoge periode voor Cen- traal-Eurooa te vinden zou men moeten terug- gaan tot den dertig-jarigen oorlog. Thans is het in China zoover gekomen, dat er 50.000.000 menschen aan alles gebrek heb ben en honger lijden. Het International Famine Bureau heeft een onderzoek inge- steld en een rapport daarover doen verschij- nen. De centrale regeering heeft ter leniging van den nood 36.000 gulden beschikbaar ge- steld; een kinderachtige en ergerlijke som Voorts heeft het Internationale Hongersnood Bureau het recht om obligaties uit te geven tot een bed rag van 12.000.000 gulden; hoe- v^el geld echter op die wijze is bijeengebracht, is niet na te gaan. De z.g. Kwang-si partij be- schuldigt maarschalk Tsjiang Kai-Sjek ervan fflden uit het hongersneod-fonds te hebben genomen em zijn eampagne tegen de zg.n Woehac-grroep te financieren en em er de nsu- traliteit van Feng Ju-siang mee te koopen Inmiddels sterven er dagelijks duizenden Chineezen van den honger. ENGELAND. EEN VERKLARING VAN CHAMBERLAIN. Over de rede, die Gibson te Geneve heeft gehouden. Chamberlain heeft gisteren in het Lager- huis een verklaring over de wapening ter zee afgelegd: „De Engelsche regeering heeft met groote belangsteiling kennis genomen van de verklaring van den Amerikaanschen afgevaardigde Gibson te Geneve en zij deelt in de hoop en de goede wenschen, die van die verklaring het natuurlijk uitvloeisel zijn. De Engelsche regeering wenscht van gan- seher harte te komen, niet alleen tot een „be- grenzing" maar wel degelijk tot een -vermin- dering van de bewapening ter zee en zij heeft er reeds een voorstel toe gedaan, dat betrek- king had op iedere soort van oorlogsschepen. Ffet verschil van meening met de Ver. Staten ging niet over de toepassing dier beide begin- selen, maar de moeilijkheid, waarover men ten slotte gestruikeld is, zat in de aanwij- zing van de .ategorieen in welke de verschil- lende scheepstypen zouden worden verdeeld. De Engelsche regeering maakt uit Gibsons verklaring een grooter elasticiteit van het Amerikaansche standpunt op en zij drukt haar warme bewondering voor dien geest van toenadering uit, waarvan die verklaring ge- tuigt. Harerzijds kan de Engelsche regee ring de verzekering geven, dat zij door een- zelfden geest bezield is en de Amerikaansche voorstellen onderzoeken en overwegen zal met den ernstigen wil om tot volkomen over- eenstemming te geraken. Deze verklaring werd met levendigen bij- val door het geheele Huis begroet Op een vraag van een arbeiderslid, dat weten wilde, wat Bridgeman en Primo de Rivera samen te Madrid besproken hadden, antwoordde de eerste Lord der Admiraliteit, onder luid gelach: „De betrekkingen tus schen Primo de Rivera en mij berusten voor- loopig op de uitwisseling van twee visite kaartjes. Toen ik onlangs vap Gibraltar te- rugkeerde, had ik 3 uur opontnoud in Ma drid, bij welke gelegenheid ik mijn kaartje bij den Spaanschen premier heb doen afgeven Een kwartier voor mijn vertrek is zijn kaartje toen op het Engelsche gezantschap bezorgd en daar is onze kennismaking bij gebleven". KOLONEL BARKER. De Londensche rechter heeft gisteren mee gedeeld, dat hij mevrouw Smith alias ko- lonel Barker niet zal vervolgen wegens meineed in een civiele procedure. Ten aan zien van de tweede aanklacht, het zeggen en bezweren van onwaarheden op een huwelijks- register in November 1923, zeide de rechter dat de zaak zoo gecompliceerd en buitenissig was, dat hij zijn beslissing nader zou bekena maken. eensklaps naar voren bracht. Het bleek toen dat de organisatie daarvan veel te wenschen overliet, en bij de nieuwe bezetting van het departement van handel werd de afdeeling Luchtvaart, welke onder Handel ressorteerde, afgescheiden en tot een afzonderlijk departe ment onder leiding van Laurent-Eynac ver- heven. De verdeeling der bevoegdheden der verschillende ministers leidde toen echter op- nieuw tot wrijvingen, welke, naar thans blijkt, nog steeds niet geeindigd zijn. Dezer dagen is in het Elysee een bijeen- komst gehouden van den Oppersten Raad van de Nationale Verdediging, onder voor- zitterschap van president Doumergue. Het onderwerp der besprekingen vormden de moeilijkheden tusschen de ministers van oor log en marine eenerzijds en den minister van luchtvaart anderzijds. De twee eerstgenoemde ministers waren niet op de bijeenkomst van den Oppersten Raad Verschenen, hetgeen aid us wordt uitge- legd, dat zij reeds in een vorige vergadering van den Raad bereikt hadden wat zij wilden Er was toen n.l. een groote meerderheid ge- weest, die zich had uitgesproken tegen de in- stelling van een autonomic luchtmacht met een eigen opperbevelhebber, hetgeen de mi nister voor de luchtvaart had gevraagd Daarvoor in de plaats was besloten, dat de minister voor de luchtvaart alleen de leiding zou hebben over de luchtreserve. De nieuwe bijeenkomst diende nu om de plannen op te stellen voor de vorming van zulk een reserve en om te beslissen in welke mate de luchtstrijdkrachten aan het beheer van Oorlog en Marine zullen worden terug- gegeven. Ten slotte werd vastgesteld, dat de controle over het personeel der luchtmacht in handen der beide genoemde ministeries zal komen, behalve dat der reserve; voorts dat Laurent- Eynac niets te zeggen zal hebben over de distribute van het materiaal aan de ge- vechtserkaders, en dat de luchtstaf geheel on afhankelijk zal zijn. Hieruit blijkt dat aan het verlangen van minister Laurent-Eynac om het uitsluitend beheer over de geheele marine-, leger- en civiele luchtvaart te krijgen, niet is voldaan EEN BEROEMDE COLLECT1E SCHEEPSMODELLEN. Engeland bezit een beroemde collectie scheepsmodellen, de z.g. „Mercary Collec tion", die ongeveer 150 modellen telt en zich eertijds in het bezit bevond van de Admira liteit. De collectie werd aangelegd door nu wijlen Charles A. R. Hoare en was den laat sten tijd in handen van commander C. B Fry. De verzameling werd te koop geboden en de Vereenigde Staten deden hun best ze in hun bezit te krijgen. Thans is zij voor de som van 30.000 pond sterling 360 0CKVi verkocht aan Sir James Caizd, waardoor ze voor Engeland behouden blijft. tONDENSCHE KROTWONINGEN Met weet dat de regeering de opruiming van krotwoningen op haar program geze: heeft. Vooral te Londen is in dat opzicht nog veel te doen. Bij een beraadslaging in den Londenschen graafschapsraad over een rapport van de commissie voor volkshuisvesting deelde ds Prichard Dinsdag mede dat hij in zijn kies district (Islington) eeir geval kent, waarin elf menschen, wier leefwjd van drie maanden tot 23 jaar bedroeg, samen in een bed sliepen MAJOOR SEGRAVE. Majoor Segrave, de houder der snelheids records te land en te water, is voor Zaterdag op Huize Craigweil ontboden, waar de Ko ning hem de accolade bij den ridderslag za geven. Het is de eerste ridderslag dien de Koning sedert zijn ziekte weer verricht. FRANKRIJK. ORGANISATIE DER LUCHTVAART. Laurent-Eynac krijgt niet zijn zin Het beheer van Oorlog en Ma rine. Men herinnert zich dat de dood, tengevol ge van een vliegongeluk, van den voormali gen minister van handel, Bckanowsky, het vraagstuk van de luchtvaart in Frankrijk (geen zijden). EEN MAKER VAN VALSCH GELD GEARRESTEERD. Ten gevolge van de arrestatie van een jonge vrouw die in een groot magazijn een valsch biljet van fr. 1000 in betaling haa ge- geven, is een individu, Pinnyser genaamd, ge arresteerd. Bij fouilleering bleek hij in het bezit te zijn van 80 valsche bankbiljetten, die hij bekende zelf te hebben vervaardigd. Hij zeide verd-er door bemiddeling van jonge vrouwen, met wie hij in relatie stond, reeds verscheidene biljetten in groote magazijnen te hebben uitgegeven. BELGIe. DE SPOORWEGRAMP TE HALLE. Conclusies der commissi van toezicht; bezwaren ten aanzien van het seinwezen en de locomotieven De correspondent van de N. R. Crt. uit Brussel meidt: De commissie van toezicht op de Nationale maatschappij van Belgische spoorwegen heeft buiten het administratief onderzoek van deze maatschappij om, zelf een enquete ingesteld naar de oorzaken van de spoorwegramp te Halle. De conclusies van het rapport, dat nu spoedig zal worden ingediend, zijn nog niet openbaar gemaakt, maar toch kan reeds worden medegedeeld, dat de commissie een aantal feiten heeft vastgesteld, die de be schuldiging, welke op den machinist van den sneltrein weegt, voor het grootste deel weg nemen. Geconstateerd is om. aat, van 1 Januari tot heden, niet minder dan 18 spoor- wegongelukken, in Belgie voorgekomen aan een verschil in stand van het waarschuwings- signaal en het stopsignaal te wijten vielen. Het is dus best mogelijk, dat zooals de ma chinist Daniel beweert, het eerste signaai geenszins op onveilig stond, terwijl dit wel met het tweede het geval was. Door de na tionale vakvereeniging van spoorwegper- soneel werden ongeveer honderd gevallen aangehaald van verschil in stand tusschen de signalen, die n-ochtans door denzelfden hef- boom werden bewogen. Op de plaats, waar de ramp zich voordeed, werden in minder dan anderhalf jaar twee zijdelingsche aanrijdingen geconstateerd Er werd toen echter. daar geen verlies van nien- schenlevens te betreuren viel, aan dez-e feiten geen ruchtbaarheid gegeven. Ook geven de Duitsche locomotieven geen voldoening voor wat de zichtbaarheid der signalen betreft. In Duitschland rijden de treinen rechts, in Belgie links. De remmea welke de machinist, volgens het reglement, geen oogenblik mag verlaten, staan echter rechts op deze locomotieven ook de !oco- motief van den verongelukten sneltrein was van Duitsch maaksel, zoodat de machinist, wil hij de seinen zien, de remmen wel moet verlaten Ziet hij een op onveihg staand sig< naal, dan moet hij weer naar rechts loopen, wat een verlies aan tijd van enkele seconden be tee kerf, dat voor een met een snelheid van 80 K M rijdenden trein, rampspoedige ge volgen kan hebben De toestand der gewonden gunstig. De toestand der zeven gewonden van de spoorwigramp te Halle die daar nog ver- pleegd worden, is veel verbeterd. Binnen een achttal dagen zullen de meesten het zisken- huis kunnen verlaten. PERZIe. EEN KOTTFF1 MET 27 MAN GLZONKEN. Uit Teheran wordt gemeld, dat in de Perzi- sche GoT in ae nabijheid v\in Fao een kotter met 27 koppen aan boord, len gevolge van den storm is gezonken. Niemand van de be. manning kon gered worden. SPANJE. DE STUDENTENRELLETJES IN SPANJE. De Spaansche minister van onderwijs heeft Primo de Rivera, naar uit Madrid gemeld wordt, zijn ontslag aangeboden, om de op- lossing van het conflict aan de universiteit door Primo de Rivera te vergemakkelijken. In de zitting van den ministerraad werd deze stap besproken. Men zag in, dat nieu we onlusten een ongunstigen invloed zouden hebben op den koers van de Spaansche va luta in het buitenland. NOORWEGEN. PRINS OLAF EN PRINSES MARTHA VAN NOORWEGEN. Prins Olaf van Noorwegen is gister me, zijn jonge vrouw, prinses Martha, te Folke stone aangekomen en direct doorgereisd naar Sandringham, waar zijn moeder, Koningin Marie van Noorwegen, een buiten bezit. De jonggehuwden zullen daar de laatste dagen- van hun wittebroodsweken doorbrengen. DUITSCHLAND DE BIJZETTING VAN PRINS HEINRICH. Gisterenmiddag heeft op het kasteel Hem» melmark bij Eckernforde onder groote deel- neming de bijzetting van prins Heinrich van Pruisen plaats gehad. De rijksweer had een delegatie gezonden, luit.-kol. von Hindenburg vertegenwoordigde den rijkspresident. Tot de aanwezigen behoorden o.a. generaal-veld- maarschalk von Mackensen en de ex-kroon- prins, die zijn vader vertegenwoordigde. Vol gens den Duitschen radiodienst hadden ko ningin Wilhelmina, de korfingen -van Zweden en Denemarken en de ex-keizer kransen ge zonden. POGING TOT DIEFSTAL VAN EEN VLIEGTUIG. Twee jonge avonturiers, 18 en 19 jaar, at komstig uit Karlsruhe, waren dezer dagen uit de ouderlijke woning verdwenen. Zij hadden besloten samen naar Afrika te tijgen om er te gaan boeren. Na 70 mark van hun ouders te hebben gestolen, braken zij in een politie- bureau te Karlsruhe in en ontvreemden er twee dienstrevolvers. Zoo uitgerust trokken ze naar Darmstadt en verborgen er zich op het vliegveld met het doel er's nachts een vlieg tuig te stelen en er mee naar Afrika te vlie- gen. Zij hadden ook al een vliegtuig uit een der loodsen gehaald toen een nachtwaker hen betrapte en wist in te rekenen, voordat zij hun revolvers hadden kunnen trekken. ONTEVREDEN EISCHER KOELT ZIJN WOEDE OP ZIJN VERDEDIGER. Tijdens de behandeling van een rechtbank te Breslau heeft gistermiddag de eischer, toen hij vernam, dat de rechtbank afwijzend op zijn eisch beschikt had, een zwaren stoel op het hoofd van zijn verdediger stuk geslagen De advocaat viel bewusteloos en kwam eerst na geruimen tijd weer bij. De president eisch- te in dezelfde zitting de hoogst mogelijke straf, n.l. drie dagen hechtenis, welke op on- behoorlijk gedrag in de rechtzaal gesteld is. De verooraeelde eischer is terstond gevan- gen gezet, terwijl de. affaire ook nog een strafrechtelijk staaitie voor hem zal bebbfjL* LRHAAR

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1