Schoonmaak TAB LETT B Van hoofdpp.i zftge dm bevrtfd. zoo ge haar met warming in te voeren, maar zullen zij advi seeren om tot het stoken met kolen te be sluiten. Het voorstel van B. en W. werd hierop z. h. st. aangenomen. Geldlcening Op voorstel van B. en W. werd besloten tot het aangaan van een geldleening, groot 11000 ten behoeve van den verbouw aan en den aanleg van centrale verwarming in de openbare school. Suppletoire begrooting Vastgesteld werd een suppletoire begroo ting, dienst 1929, groot f 31000 f 20000 aan- bouw meisjesschool en f 11000 voor de openbare school). Het werk van het burgerlijk arm bestuur in den afgeloopen winter. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. naar aanleiding van de vraag van den heer Van de Vail en de bespreking daarover in de vorige vergadering zich tot het B. A hebben gewend om opgaaf van hetgeen dat college in de afgeloopen wintermaanden heeft gedaan. Daarop werd geantwoord, dat de arme gezinnen zoodanig werden onder- steund, dat er geen nood ontstond. Overleg werd daarbij gepleegd met de kerkelijke arm besturen. Een keer werd een extra-uitdeeling .van brandstof gedaan. De heer Van d e Vail constateerde, dat het B. A. op dezelfde wijze is voortgegaan als vroeger. Maar daarover liep de kwestie niet. Die was deze: Door den strengen win ter kwamen velen, die anders niet onder de armen behooren, buiten werk en werden noodlijdend. Wat is nu voor die menschen gedaan? Wij weten nog van niets, het rap port spreekt er niets over. In vele andere ge meenten hebben B. en W. dekking verstrekt maar we weten niet of dat hier is gebeurd r.och of een onderzoek naar de noodzakelijk heid daan'an is ingesteld. Spr. geloofde daar- om, dat door het B A. niets voor deze men schen is gedaan Een lid van het B. A. en tevens van den raad (welke combinatie spr. onjuist vond'i heeft in de vorige vergadering gezegd: ..Met de wet in de hand is gedaan wat kon". Waar haalde de heer de Jager dat vandaan? vroeg spr. Hij las art. 14 3e lid, de toelichting op art. 21 en de toelichting op art. 28 over het systeem der armenwet en concludeerde, dat het doe! moet zijn de armen op te heffen vooral di categoric die eigenlijk niet tot de armen behoort. En nu was spr.'s grief, dat in dezen niets is gedaan en geen onderzoek is ingesteld ten aanzien van hen, die geregeld steun behoeven De organisatie der armenzorg is voorts niet in overeenstemming met de eischen der huidige samenleving, zei spr. Op kiesche wijze moet een onderzoek worden ingesteld. Elk lid van het B. A. moet op de hoogte zijn van de omstandigheden, waaronder de menschen leven. Daartoe moet het B. A. anders georga- niseerd worden. Wijkverdeeling achtte spr. gewenscht. r De heer D e J a g e r deelde mede. dat 10000 is uitgegeven. Bovendien is een zeker percentage van de werkverschaffing toch ook armenzorg. Houdt men hiermee rekening, dan blijkt voldoende, dat het B. A. niet te kort is geschoten. Het tegendeel is trouwens ook niet aangetoond. De stille armen zijn door wijkverdeeling niet te bereiken. Dat systeem is hier al geweest, maar weer afgeschaft Ieder lid van het B. A. brengt elk geval wat hij hoort, ter sprake. Wie ondersteuning be ll oeft, moet zich aanmelden, meent spr. De heer Vahl, een der oudste leden van het B. A., wist er niets van, dat het system van wijkverdeeling bij dat college had be- staan. De Voorzitter geloofde dat het B A. in den afgeloopen winter zooveel mogelijk heeft gedaan om den nood te lenigen. Wei is er geen wijkindeeling, maar het B. A. bestaat nit leden uit verschillende deelen der ge meente en ieder hunner rapporteert in de v£r- gaderingen van dat college al de hem ter oore gekomen gevallen waar steun noodig is Het is meermalen voorgekomen, dat in zoo'n vergadering namen zijn genoemd van men schen, die geholpen moesten worden. Spr. haalde een en ander aan uit het ver- slag van de jaarvergadering van „Liefdadig heid naar vermogen" te Amsterdam en con stateerde dat daar gezegd was, dat „stille armen" zoo moeilijk zijn te bereiken. En als die vereeniging die hare sporen op het gebied voor armenzorg verdicnd heeft, zulks niet kan, hoe zou dan een ander het kunnen an ders dan door toeval? De stille armen willen niet bereikt worden. Spr. geloofde wel, dat het B. A. te Hei loo in den afgeloopen winter veel en goed werk heeft verricht. De rekeningen enz. zijn trouwens toch voor den heelen raad ter in- zage. De heer d e J a g e r deelde mede, dat eeni- ge personen zijn bezocht, die naar men meende hulp zouden moeten hebben, maar op een enkele uitzondering na hadden zij daarvoor bedankt. De heer Vahl merkte op, dat de 10.000, waarover de heer de Jager sprak, niet in den afgeloopen winter alleen is uitge geven, maar in een tijdperk van drie jaren. De bedoeling is nu te onderzoeken of in den afgeloopen water meer is gedaan dan anders. De heer S c h u ij t meende dat de heer van de Vail eerder namen van stille armen had moeten noemen. Thans over de armen- bedeeling van den afgeloopen winter te spre- ken is mosterd na den maaltijd. De heer V r ij b u r g meende, dat de ver- geliiking met Amsterdam niet opgaat. De verdeeling van Heiloo in wijken had spr.'s sympathie. De heer van d e V a 1 1 zei, dat in den afgeloopen winter raadsleden en anderen niet tevreden waren over het optreden van het B. A. Men meende dat meerdere steun noodig was. Verschillende particulieren over- legden samen om steun te verleenen en de burgemeester gaf toestemming om met lijs- ten te wcrken, waarmee hij dus blijk gaf ook te meenen, dat er meer moest gebeuren dan gedaan werd. Spr. weidde uit over de wijze waarop steun gegeven werd en meende, "dat het noo dig is, dat de organisatie van het B. A. ge- wijzigd wordt, opdat de stille armen ge steund kunnen worden uit de gemeenschaps kas. De heer MaasGeesteranus deel de mede onder welke omstandigheden hij als loco-burgemeester toestemming had gegeven tot het loopen met lijsten. Spr vond het prachtig als de eene groep menschen voor anderen wil zorgen. De Voorzitter zei, dat hij ook zijn toestemming zou gegeven hebben. Hij herin nerde er aan, dat in Alkmaar in den afge loopen winter toch ook een paar particuliere commissies hadden bestaan, die zich ten doel stelden ondersteuning te verleenen waar die noodig mocht zijn, en die commissies heb ben veel goeds gedaan, dankbaar zijn hare gaven in ontvangst genomen. Overigens was spr. er niet tegen dat de wenken inzake de organisatie in het B. A. be- sproken worden. De heer d e J a g e r verzekerde nog, dat het steeds de bedoeling is op de best mogelij- ke wijze te steunen waar die noodig is. Hiema werd de openbare vergadering ge sloten. afbraak behoudt. Het terrein moet v66r 1 December a.s. worder. opgeleverd. Bij de rondvraag bracht de heer Kieft ter sprake de hinder van losloopende honden. Als gevolg van die bespreking zullen B. en W. een conceptverordening aanbieden, waar- in zij met een_ voorstel zullen komen, dat de honden van 15 Maart tot 31 Mei niet mogen losloopen, een en ander bij politieverordening te regelen. Daarna ging de raad in comite ter behan- deling van reclames der plaatselijke belasting. WINKEL. Op 23 April vierde de cooperatieve brood bakkerij en verbruiksvereeniging „De Tijd- geest" onder groote belangstelling haar 25- jarig bestaan. Van de gelegenheid het be stuur geluk te wenschen werd drjik gebruik gemaakt, door cooperaties, openbare instel- lingen en particulieren. Bloemen en cadeaux werden aangeboden en gelukwenschen uitgesproken. 's Avonds werd den leden een feestavond aangeboden. Het personeel had 's morgens een reclameoptocht georganiseerd. GROOTEBROEK. Op de e. v. a'gemeene vergadering van de veilingsvereeniging „De Tuinbouw" werd een bestuursvoorstel aanhangig gemaakt om dit jaar aan de veiling een „droge bollenvei ling" te verbinden. Ongetwijfeld is de enorme toename van het bollenbedrijf aan de indie ning van dit voorstel niet vreemd. BEVERWIJK. De algemeere verwachting wij kunnen het wel met zekerheid zeggen is, dat er in het a s. seizoen veel minder fo/bloemen aan de bloemenmarkt zullen komen als de 2 laat- ste jaren. Ter Haarlemsche beurse zijn de prijzen voor enkele der meest gezochte trektulpen zeer hoog en dit staat ten nauwste in ver- band met bovenstaand. Per 10O zijn nu de prijzen al voor Wm. Copland en Pitt f 5 en voor Barligon 4.35 Deze hooge markt is voor den trekker oor- zaak dat hij zich eerst nog wel eens bedenken zal alvorens hij de bollen in de trekkas op- plant. Af loop van verkoopingen. Ten overstaan van notaris Moens werd Woensdag in 't veilinggebouw ,,'t Centrum" publiek verkocht het cafe „Centrum" staande op den hoek Kloosterstr. en Koningstr., groot 1 A. Kooper voor 12.700 de heer Van Brugge te Beverwijk. Gegund. Nr. 2. Het koffiehuis op den hoek Koning- straat en Molenstraat, groot 1.12 A., eig. H Bleeker. Kooper voor 14.975 de heer D Teer, idem. Niet gegund. Nr. 3. Woon- en winkelhuis aan de Bree- straat 20 met pakhuis aan de Koningstraat, groot 1.47 A. Kooper voor 15.700 de heer Stolk, idem Niet gegund. Nr. 4. Woonhuis aan de Wilhelminastraat 26, groot 0.01 H. A. Kooper voor 3000 Niet gegund. CASTRICUM. Naar ons uit wel ingelichte zijde wordt medegedeeld schijnt de vorst toch meer scha- de hebben toegebracht aan de tulpen dan men aanvankelijk had gedacht. De vorstschade beperkt zich niet alleen tot de irissen, welke vrijwel overal bevroren zijn in zulke mate dat van de uitgeplante zeker 80 pCt. verloren is. Ook de tulpen, zoowel vroege als late en waaronder de darwintulpen, hebben zeer veel geleden. Van een behoorlijke teelt schijnt wel geen sprake te zijn. De schade aan de aardbeienplanten schijnt nog al mee te vallen, al zal de schade in wer- kclijkheid nog moeten blijken als de bloem- zetting daar is. Voor hun werken inzake de verpleging aan de Oostenrijksche kinderen in den na- oorlogschen tiid is door het Roode Kruis in Oostenrijk verleend aan denheer Lommen alhier het eere-teeken 2e klasse zijnde een kruis in zilver en aan mevr. Lommen de zil- veren eere-medaille. De heer Eggers, die, zooals wij bericht- ten, Maandag zich tengevo'ge van het drin- ken van ammoniakwater inwendig verbrand- de, maakt het thans redelijk wel, zoodat al!e hoop op volledig herstel bestaat, al kan dat ook nog Iang duren. Eenig voedsel of drank op natuurliike wijze tot zich nemen is echter nog niet mogelijk. LIMMEN. Dinsdagavond 8 uur kwam de Raad in voltallige zitting. Te voren was in comite vergaderd over den aankoop van het woon- err winkelhuis van den heer E. Pepping, wel'< pand moet verdwijnen voor de verbreeding van den Molenweg (aansluitend op den Kerk- weg). De burgemeester, de heer J. J. Nieuwen- huissen, opende de vergadering en deelde mede, dat de gemeentebegrooting 1929 was goedgekeurd. Aangeboden werd het ver- slag van de gemeente, dat zal circuleeren on der de leden van den raad. De voorzitter bracht ter tafel de wijziging der begrooting van 1928, welke conform werd vastgesteld. Het vermenigvuldigingscijfer over de ge- meentelijke inkomstenbelasting 1929/30 werd vastgesteld op 1.2 (vorig jaar 1,1). Het perceel Wijk A No. 71 werd onbe- woonbaar verklaard, omdat de eigenaar weigerachtig was om de gewenschte ver- beterir.g aan te brengen. De vastsielling van de rekening G. E B over 1928 gaf aan: gewone dienst 17701.73, kapitaaldienst f 2862.68'A, de winst was f 1796.84%, waarvan 20 pCt. in de ge- meentekas vloeit. Daarna werd z. h. st. besloten om van E. Pepping aan te koopen zijn woon- en win BOVENKARSPEL. Naar we vernemen is in den toestand van Burgemeester C. Boon, die sedert eenigen tijd ongesteld is, een zeer ongunstige wen ding gekomen. WESTWOUD. De Banne Oudijk en Westwoud heeft zich gewend tot de bannebesturen van Binnenwij- zend en Blokker om te trachten gezamenlijk den slechten toestand van de Wijzend op te lossen. STOMPETOREN. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school alhier zijn geplaatst: 1 Mej. M. C Brouwer te Oosterleek; 2 Mej. M. K. van Til te Limmen; 3. Mej. T. Keetman te Zwaag. NOORD-SCHARWOUDE. Bouw Oosferstraat. Vanwege de aannemers Rutsen en Van Exter is men thans bezig om de slooten te dempen, welke zich bevinden aan het einde der Oosterstraat, teneinde het door deze aannemers gekochte bouwterrein met ge- noemde straat te verbinden. Binnen niet al te langen tijd zal er dus weder gelegenheid zijn om huizen te bouwen. De Oosterstraat wordt hierdoor wel aantrekkelijker. Bij vonnis van den krijgsraad voor de iandmacht, is de dienstplichtige H. M., uit deze gemeente. wegens dienstweigering ver- oordecld tot 10 maanden gevangenisstraf. OUDE NIEDORP. De bibliotheek der Ned. Herv. gemeente alhier is weder gesloten. Gedurende dezen winter maakten 35 personen van deze instel- ling gebruik. Tezamen werden 585 boeken uitgeleend. TEXEL (Den Burg). Gistermiddag omstreeks 6 uur is bij paal 16 van 't strand achter de Westen alhier een vliegtuig van Soesterberg naar beneden gestort. 't Bleek dat een der banden gebar- sten was. Wonder boven wonder kregen de inzittenden geen letsel. De machine staat met de motor voorover in't zand. Morgen zal de machine per auto naar 't vliegkamp „de Mok" worden vervoerd. 4-—/ 6.50 en voor prei f 30—/ 40 per 100 bos. De aanvoer van kool was beperkt en gezien de kwaliteit duur. Voor roode Kool noteerden we 23f 30 en voor savoye kool f 10f 18 per 100 stuks. Rapen. bieten, wortelen en aardappeie werden in kleine kwantums aangevoerd en de handel in dit artikel b-erust, althans in hoofdzaak, bij de grossiers. We kunnen vo staan met de mededeeling dat de prijzen waren als die der vorige week. Uien is het eenige artikel waarin geen handel is en het schijnt wel dat niemand uien wil eten. Zoo goed als niets werd verkocht en wat nog werd geplaatst bracht slechts f 4.50-/ 6 per 100 K G. op. De overige aanvoer geeft geen reden tot afzonderlijke bespreking. We vernemen nog dat het in de bedoeling ligt om met Mei wederom 3 maal per week te veil en. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol SLand- en Tuintiuinw. KENNEMERLAND. Eindelijk is er dan aanvoer van den kouden grond gekomen, al is het dan niet veel, doch 't zijn de voorloopers die spoedig den aanvoer zullen vergrooten, wat ook noodig is, want de aanvoer van oude groente vermindert in kwaliteit en kwantiteit. Vrijdag -was er aanvoer van spinazie, ra- barber en asperges en alles van den kouden grond. De spinazie was mooi en de eerste aanvoer van dit product was 18 dagen later dan het vorig jaar en bovendien gelooven we niet, dat het in de eerste dagen met den aanvoer van den kouden grond storm zal loopen. Eerder verwachten we dat het Mei zal worden voor er iets komt van beteekenis Naast de eerstelingen van den kouden grond was er een nieuw kasproduct bijgekomen, n.l. aardbeien en al die eerstelingen worden voor fancy-prijzen afgenomen, omdat elke fruit- winkel van be! ekenis de eerste wil zijn. De buitengewoon hooge prijs der spinazie is toch eenigszins tot staan gekomen, omdat er iets grooter aanvoer komt met gevolg lager prijs. De vorige week Vrijdag bracht een kistje spinazie nog 1.301.70 op en Maannag j.l. waren de prijzen 1f 1.30. Sla werd in afwijkende kwaliteit aange voerd, doch over het algemeen laat de kwali teit wel wat te wenschen over. We zagen sla, die voor 5 per 100 stuks betaald was en ook mooie kwaliteit voor 18 per 100 stuks, alzoo een sterk uiteenloopende prijs en toch vonden we de le kwaliteit het goedkoopst. Raapstelen en radijs werden den tijd van het jaar in aanmerking genomen in be- duidende kwantums aangevoerd, vooral in Haarlem, de prijzen waren hoog, n.l. f 4— f 6 voor raapstelen en f 1214 voor radijs, alles per 100 bosjes. Nog steeds is rabarber een gewild artikel. doch de kwaliteit loopt sterk uiteenechter is de doorsnee-aanvoer mooi en de prijzen hoog, voor le soort noteerden we 30— 50 en voor 2e soort 7—f 20 per 100 bos. Witlof werd in grooter kwantums aange voerd, doch men zou niet zeggen, dat we in de laatste helft van April zijn, een tijd waar op de aanvoer op zijn grootst is. Ook nu weer was er groot verschil in kwaliteit en de prijzen. van f 14f 34 per 100 K G. was, gezien de kwaliteit, niet laag. De aanvoer van pieterselie, seldcrie en prei wordt steeds minder en hieraan is het toe te schrijven, dat d« prijzen hoogtr zijn, want we heusch de kwaliteit loopt terug notaer- JwflUOS viMsr f waaswaa, .vteriaappej (le tfen yepjr pirtsjjwjie 8w£ 12, voor sald^te HOLLANDSCHE MIJ. VAN LANDBOUW AFD. ALKMAAR. Gisteravond hield de afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw een algemeene ledenvergadering in het cafe Central. Deze vergadering was hoofdzakelijk belegd om het programma van de a.s. tentoonstel- ling te bespreken, en hieraan werd dan ook't grootste deel van den avond besteed. Te ruim half acht opende de voorzitter, de heer D. Govers, de goed bezochte vergade ring met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. Hij sprak de hoop uit, dat de besprekingen op prettige en zakelijke wijze gehouden zouden worden en dat alien hun best zouden doen in het belang der afdee ling. ling. Hitrna werden de notulen der vorige ver gadering door den secretaris, den heer C. Krak, voorgelezen en geteekend. Het programme. Thans kwam de hoofdschotel aan de beurt. Allereerst voerde de heer E. Dz. Govers't woord.. Spr. ging een 20-tal jaren terug in gedachten en constateerde, dat er sindsdien veel was veranderd, veranderingen, die zoo wel vooruitgang als achteruitgang tot het gevolg hadden gehad. Rondom Alkmaar heeft men lichte gron- den. Het publiek, dat hier op de tentoonstel- ling komt, is ook hoofdzakelijk afkomstig van den lichten grond. Op de tentoonstelling kwam het lichtere vee. Allengs kwam ook het vee van de zwaar- dere gronden hier, en zoo kregen we fokvee van zwaren grond op het programma. Spr. ging de resultaten eens na van de vorige ten toonstelling. Men had toen voor 8 rubrieken 31 dieren. Van die 31 dieren waren 6 stieren, die er eigenlijk niet thuis behoorden, terwijl 6 andere dkren moesten worden afgeschre- ven. Het resultaat was: 19 stuks vee voor 8 rubrieken. Geen schitterend resultaat dus! Is daarmee de tentoonstelling gediend? vroeg de heer E. Dz.Govers. Vroeger had men plaatselijke herfstkeuringen, die langzamer- hand werden uitgebreid tot provincial? fok- veedagen. Echter, de animo daarvan daalde snel. De eigenaren der lichte gronden hebben het nut ingezien van den fokveedag. Daarom moeten we hier een districtskeuring hebben vOor het lichte vee. Ten opzichte van pluimvee en diversen zou spr. in overweging geven, geen prijzen meer uit te loven voor werktuigen e.d. Wil men den inzenders tegemoet komen, laten zij dan vrij zijn van inleggeld. Wat het pluimvee be- treft, kon men het best in overleg treden met de desbetreffende vereenigingen. De heer S w a a g Sr. was't geheel met den vorigen spr. eens. Een groot deel van het pu bliek komt. om het allerbeste vee te zien. De heer Z u u r b i e r vroeg zich af, wat't zwaarste moest wegen: de opkomst van 't publiek of de tentoonstelling zelf. Spr. vond het uitstekend, dat den eigenaars van lichte gropden gelegenheid werd gege ven, hun veestapel te verbeteren. De heer W. G ro o t zou 't jammer vinden als er selectie plaats had. Er moet „voor elk watwils" zijn. Daarom zou hij op den ouden voet voort willen gaan. De v o o r z. merkte op, dat de fokveever- eenigingen een uitstekend doel nastreven. Wij moeten echter aldus spr. voorzichtig zijn met de geldmidelen. Hij vond het jam mer, dat in de z.g. open klasse zoo weinig opkomst was. Spr. lichtte dit toe met eenige cijfers van 1928. Het bleek, dat in elke rubriek 2 of 3 inzendingen waren, terwijl er zooveel aan prijzen werd besteed. Hij is er van overtuigd, dat onze tentoonstelling zoo goed staat aan- geschfeven, dat er buiten de open klasse nog genoeg overblijft om het publiek te trekken. Echter, nu de financieen zwak staan, leek het spr. wenschelijk, de open klasse te laten ver- vallen. De heer E. Dz. Govers maakte't den heer Swaag Jr. nog eens duidelijk, dat deze zich vergiste met't aantal inschrijvingen van stie ren. Verder hoopte hij. dat men den boer hier zal geven, wat hij thuis niet vindt, maar dat hij kan bereiken, als hij zich aanpast aan de gelegenheid, die de fokvereeniging hem biedt. De heer J o n k e r zag ook liever £en best beest, dan een groot aantal minder goede dieren. De v o o r z. wees er op, dat de tentoonstel ling nog wel zoo veel biedt, dat ze goed be zocht zal worden, ook al wordt de open klas se uitgeschakeld. Echter een uitgave van 200 voor deze klasse vond spr. te hoog. De heer Kramer was het heelemaal niet met den voorz. eens. Juist de open klasse trok de massa. Na nog veel heen en weer gepraat werd fenslotte gestemd met als resultaat, dat 9 stemmen voor het behoud der open klasse waren, 14 stemmen bleken er tegen, terwijl 2 stemmen bianco werden uitgebracht. Met besttiur werd machtiging gegevei, om m«!t de fokvweweepjgfogeji or^gdisfflMro- gen aan le knoopen, om de tentoonstelling zoo goed mogelijk te doen slagen. Wat het verdere gedeelte van het program ma b.treft, alleen de pluimveeteelt gaf nog aanleiding tot enkele besprekingen. Aan het bestuur werd overgeiaten, het programma samen te stellen. De rondvraag leverde geen bijzonderheden op, zoodat te ongeveer 10 uur de voorzitter de vergadering sloot, daarbij den wensch uit- sprekende, dat de komende tentoonstelling in alle opzichten mocht slagen. LANDBOUWBOEKHOUDING De belasting-inspectie Het fweede-Kamerlid de heer Van Rap- pard heeft aan den minister van Financial de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, nu blijkbaar de strekking van de den 1 lden Februari j.l. aan den minister gestelde vragen, blijkens het daarop gegeven antwoord door den minister niet geheel juist is opgevat, dat in het te zijner kennis gebracht geval-Van Zijl de in- specteur niet bij zijn beslissing, evenmin bij zijn vertoogschrift, doch eerst ter zitting van den Raad van Beroep, de boekhouding van appellant qua systeem, wegens gemis van prive-kascontrole heeft gedesavoueerd? Is de minister niet van oordeel, dat het on- gepast is, dat een inspecteur eerst adviseert, een met name genoemden cursus Rijks- landbouwwinterschool te volgen, en later het op dien cursus gevolgde systeem desavou- eert, waardoor de belastingplichtige de dupe is van het eigen advies van den inspecteur? Is de minister niet van meening, dat, indien eenerzijds vanwege het Rijk een systeem wordt gedoceerd (Rij kslandbouwwinter- school) en anderzijds vanwege het Rijk (in specteur) dit systeem wordt afgekeura, het elkaar tegenwerken van genoemde twee Rijks- organen ten zeerste is af te keuren? Is de minister, te meer waar hem blijkens zijn antwoord bekend is, dat zeer vele land- bouwers boekhouden naar het systeem-Heide- ma, Stoop, Van der Meulen, niet van oordeel, dat de inspecteurs der directe belastingen zich behooren te refereeren aan dit systeem als zoodanig, al spreekt het vanzelf, dat in ieder bijzonder geval de belastingadministra- tie volkomen vrij blijft de boekhouding te verwerpen wegens gebleken onbetrouwbaar- heid of onvolledigheid der in de boekhouding verwerkte gegevens? Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- daclie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt HET OPHEFFEN VAN WEESHUIZEN. Herhaaldelijk leest men tegenwoordig in de dagbladen, dat in verschillende plaatsen van ons land weeshuizen worden opgeheven en de weezen in gezinnen worden geplaatst. Ik acht mij verplicht, om hier een ernstig woord van waarschuwing te doen hooren en vermeen daartoe het recht te hebben, om dat ik mij in de laatste 20 j. geheel aan het werk der gezinsverpleging heb gewijd. Het goede pleeggezin is voor de wees wel de allerbeste plaats, om te wordt grootge- bracht. Dit wordt algemeen in alle beschaaf- de landen erkend. Doch de gezinsverpleging kan eerst dan als de beste opvoedingsmethode voor het normale ouderlooze kind worden genoemd, wanneer aan de voorwaarde is voldaan, dat er een nauwgezet en deskundig toezicht op de gezinnen wordt uitgeoefend. Past men zooals tegenwoordig veelvul- dig voorkomt gezinsverpleging toe, zon- der aan die voorwaarde te voldoen, dan be- gaat men een groot onrecht aan het toch reeds misdeelde kind. Vooral in de na-oorlogsjaren heeft de ge zinsverpleging in deskundige kringen vee! teleurstellingen gebracht. Gezinnen, die als uitstekend bekend stonden, vielen bitter tegen en moesten hun pleegkinderen terug- zenden of wilden zich daarvan ontdoen. Mogelijk kwam dit, doordat de eischen aan een goed gezin gesteld, steeds hooger werden, of wel dat het toezicht steeds beter werd, doch ook doordat de jeugd zelve an dere eischen aan de opvoeders stelt. Ik heb vele pleeggezinnen van nabij lee- ren kennen, waar de kinderen het bepaald slecht hadden; ik ken verscheidene gemeen- ten, waar de z.g. ,,bestedelingen" met den nek werden aangezien en bij de eigen kin deren der ingezetenen worden achterge- steld. Dikwijls ontvang ik aanvragen om een „weesje", waarbij de kennelijke bedoeling om er voordeel van te trekken, er dik op ligt. Ook trachten vele patroons zich te be- voordeelen ten koste van het weeskind of van de instelling, die voor hem zorgt. Uit al mijn ervaringen mag ik de conclu- sie trekken, dat in het algemeen de gezins verpleging in ons land veel te wenschen overlaat, ondanks het feit, dat het systeem ontegenzeggelijk het beste is en ondanks de voortreffelijke pleegouders, die men in grooten getale zou kunnen noemen. Van Rijkswege is er toezicht op de gezins verpleging van voogdij- en regeeringsHnde- ren, doch dit toezicht bestaat voornamelijk in een controle op het naleven van bepaalde voorschriften, maar dringt niet door tot de kern van de opvoeding. Op weezen wordt geen controle door het Rijk uitgeoefend. Nu zullen d: vegenten van weeshuizen slechts bij uit lering beschikken over de ervaring, het heider inzicht en de tact, die noodig is, om het moeilijke werk van het toezicht op pleeggezinnen uit te oefenen. ledereen meent het wel te kunnen, doch hoe langer men het doet, des te meer ont- dekt men de moeilijkheden ervan. Ook is gezinsverpleging alleen met succes toe te passen, als er ook een huis van op- name is, waar men het kind leert kennen, alvorens er een gezin voor uit te kiezen en waar men hem weer op kan nemen, als een gezin niet met het pleegkind harmonieert. Wordt het weeshuis opgeheven, dan geeft men het voordeel prijs, zulk een huis van opname te bezitten. Het is daarom, dat ik met den meesten ernst waarschuw tegen het nemen van be- sluiten, die niet passen bij de ervaringen van den tegenwoordigen tijd. Past men het beginsel der gezinsverpleging toe zonder meer, dan doet men een daad, gebaseerd op een inzicht van 50 jaar galedan. len weeshuis, dat zich wil reorganisceren. in d'e Ifjn der gtsj^verpjpgblg. kan dit m.i Weiger namaak an let er op dat op elke ■tablet het woord.BAYER" staat. Prijs 75 eta

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6