DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitenland No. 101 Dif mummer besfaaf uH 2 bladen Hondsrd een en dertigste Jaargang 1029 ATtoniicmciitsprfjs T)!j vooruitfoetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam CD, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. »»IDAO Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 30 APRIL Dagelijksch overzicht. DE POLITIEKE STRIJD IN RUSLAND. Stalin overwinthet vijf-jarig plan van opbouw; wat Stalin wilde; de ondergang van den boerenstand. Verkden week heeft dictator Stalin, die Rusland met den Gepeoe-knoet regeert, hij die door links en door rechts voortdurend be- stookt wordt, weer een overwinning behaald Het was op de 16de al-Russische partij-con- ferentie, waar het vijfjarige plan voor den economischen opbouw werd aangenomen. Boecharin, Rykof en Tomski hebben vrij wel geprobeerd, hun wil en inzicht georganiseerd door te zetten, maar op hetzelfde oogenblik dat hun gezamenlijk optreden, versterkt door een gezamenlijke aanvrage om ontslag uit hun functies, bekend werd, was hun neder- laag tegen Stalin al bezegeld Daarmee is aan den rechtschen tegenstand een gevoelige slag toegebracht, wat beteekent, dat de sov]et-politiek revolutionnair blijft en meer dan ooit van de evolutie verwijderd is. De heele koers aldus het „Berl. Tage- blatt" in deze maanden wijst er geens- zins op, dat Stalin met den vernietigenden strijd tegen de leiders der rechtsche oppositie het plan heeft, zelf hun politiek uit te voeren, gelijk dit na de verwijdering van Trotzki en zijn aanhangers min of meer het geval was. Daartoe heeft Stalin zich al te veel gebon- den, zoowel door de belastingwetgeving te gen de koelaki, alsook doordat partij en open bare meening der wereld reeds geheel inge- steld zijn op het reusachtige vijfjarige plan Deze maatregelen zijn bovendien het uitvloei- sel van zijn diepe overtuiging, dat de geva- ren, welke het socialistische systeem van de individualistische krachten in het land be- dreigen, slechts door bespoediging van de so cialiseering overwonnen kunnen worden. De Westersche wereld kan ervan overtuigd zijn, dat de bedenkelijke keer in de herstelonder- handelingen en de vooruitzichten, die daaruit door de propagandisten van de wereldrevolu tie zullen worden afgeleid, juist op dit oogenblik een welkome hulp voor het succes van Stalin zijn. Het vijf-jarig plan beoogt de vernietiging van den onafhankelijken boerenstand in Rus land. De boer moet arm blijven, zegt Stalin Een stand van welvarende kleine boeren kweekende, kweekt de Sovjet-republiek haar eigen dooasvijanden. Daarom weg met de nieuwe economische politiek, die het klein- brondbezit mogelijk maakte en den handel tusschen boer en particulier bevorderde; weg met alles, wat particulier initiatief, opbloei van een nieuwe burgelijken middenstand, doet gedijen; weg ook met al die sovjet machthebbers, die niet onverbiddelijk front kiezen tegen den burger en voor de socialisa- tie van het landbouwbedrijf in cooperatieve boerderijen en „graanfabrieken" of staats boerderijen. Zoo heeft Stalin het gewild Zoo heeft de vorige week het partijcongres beslist. En de boerenstand staat aan den rand van den afgrond. VREDESVERDRAG. PARKER GILGERT WEER NAAR HUIS. Parker Gilbert, agent voor de herstelbeta- lingen, is gister weer naar Berlijn terugge- keerd. CHINA. BANDITISME IN CHINA. De commissaris van buitenlandsche zaken it Hankau heeft berichten ontvangen voigens welke het leven van twee Britsche en drie Amerikaansche zendelingen in Tao Yocan. 15 mijlen ten Westen van Tsjangte, door ban- dieten bedreigd wordt. De Chineesche autori- teiten hebben troepen tot redding van de zen delingen gezonden. BELGI8. DE BRAND IN DE ABDIJ TE TONGERLOO. Het Bbl van Antwerpen vertelt: Bange oogenblikken. Eerw. Pater Tyck, een Antwerpenaar, uit de Carnotstr., staat ons te woord. De eerbied- waardige grijze kloosterling kan niet nalaten den geweldigen ind^uk, die de ramp op hem maakt, licht te geven, door te herhalen, af en toe: 't Is verschrikkelijk! Zooveel schatten die verlorer. gaan Zooveel kunstgewroch- ten vernield. Zooveel zeldzame boeken voor goed verwoest! Het was kort na drie ure. We waren in de kerk en gingen algeheel op in onze gebeden Daar begon de noodklok te kleppen, zooals het gebeurt wanneer voor een doode geluid wordt Verrast keken wij op, niet begrijoend, beangstigd door het akeligejan dit klokken- gelui. En daar klonk brutaal de mare: De abdij staat in brand. Oogenblikkelijk spanden wij ons in om de reddingswerken aan te vangen. De bibliotheek diende voor alles in veiligheid gebracht te worden, vooral de groote waarin zoowat der- tig duiz^nd boeken, waaronder zeer zeldzame en zeer oude, in bewaard bleven. Het waren vier kleine kinderen, die aan het spelen waren, die het vuur het eerst zagen Zij liepen den heer pastoor der gemeente ver- wi iiger. en deze spoedde zich om ons op de hoogte te brengen vtn h«* wviar dat ana bedreigde. Het brandende gedeelte De kerk en twee vleugels op eene lengte van zoowat tweemaal 25 meters en eene diep- te van ongeveer dertig meters werden de prooi der vlammen. De toren brandde langzaam uit, zonder echter groote vlammen te geven. Van heel ver reeds zagen wij hem in het vuur opgaan. De klokken smolten weg. Ook het groote orgel, een prachtstuk, is gansch vernield. Verder brandden af het zoo rijk koloniaal museum, de cellen der paters, het gasthuis voor de bezoekers, en de groote bibliotheek Deze gedeelten zijn van de oudste van het klooster en dagteekenen voor een groot part van 1600. De kerk werd in 1852 gebouwd en gewijd in 1885. Daar schiet niets meer van over, fen- zij de tragische rechtstaande muren. Een beeld van verwoesting. In de duisternis die rondom de abdij hangt ziet men duizenden en duizenden bladeren van uiteengevlogen boeken alom op het gras en op de slijkerige aarde verspreia. Hier lig- gen gebeeldhouwde heiligenbeelden, wat ver der stapels boeken, het al beschadigd. Het is een beeld van verwoesting die pijn aandoet. De schilderijen. Zooals men weet had de abdij onlangs tal- rijke schilderijen gekregen voortkom&tig uit het museum van Antwerpen o.m. Zij waren lange jaren geleden weggeno- men geworden uit de abdijen van Tongerloo en van Sint-Michiel. Daaronder bevonden zich onder meer twee praehtwerken van Quellin. Die kunstwerken van nief te schatten waarde bevonden zich in het gedeelte van den bouw, dat in de vlam men opging. De schilderijen van den Hollandschen pater Esser, waarover onlangs veel gewaagd werd, zijn misschien gered. Met zekerheii weet men dit echter niet. De handsehriften. De zeldzame oude handschriften en wiege- drukken, die zich in de bibliotheek bevonden, konden meestendeels in veiligheid gebracht worden. De kleine bibliotheek met zoowat drie duizend boeken bleef gespaard. Maar de ka mer van den pater archivaris, waar zich naar gewooirte vele zeldzme werken bevonden, is totaal met gansch den inhoud verwoest. De N-R.Crt.. correspondent te Brussel meldt: Drie vleugels van de oude abdijgebouwen, alsmede de kerk gingen geheel in vlammer. op. Alleen de nieuwe gebouwen en een dee! der prelatuur bleven gespaard. Merkwaardi ge kunstwerken, waaronder het marmeren al- taar der abdijkerk, verscheidene schilderijen alsook bijna alles wat de bibliotheek bevatte. gingen verloren. De werken der Bollandisten en hun documentatie konden echter door de kloosterlingen worden gered. De meeste paters zijn voorloopig ondergebracht in het naburige slot der graven van Merode en in de abdij van Averbode. De oorzaak van de ramp is vermoedelijk kortsluiting. De stichting van de abdij van Tongerloo dagteekent van omstreeks 1130. Deze werd geieidelijk uitgebreid en nam weldra een voername plants in de rij der geesteliike broe derechappen der middeleeuwen in. Van de vijftiende eeuw af zetelden de prelaten van Tcngeiloo in de Staten van Brabant De ab dij van T ongerloo bood in de tweede helft der achttiende eeuw gastvrij onderkomen aan de laatste medewerkers der door keizer Jozef den Tweede afschafte orde der Bollandisten en kocht haar bibliotheken. drukpers, enz He: was ook te Tongerloo, dat't zesde boekdeel van Oct. der Acta Sanctorum werd voltooid. On der de Fransche revolutie werden de abdijge bouw en verkocht en werd de oude kerk ge- sloopt, maar in 1840 herstelden en betrokken enkele overgebleven kloosterlingen weer de oude abdij. De huidige abt is mgr. Hugo Lamy; een zijner voorgangers was mgr Heylen, thans bisschop van Namen. EEN CIRCUS VERDREVEN. Verdacht als een Duitsche organisatie Een te Charleroi optredend circus is al se- dert zijn eerste voorstelling het voorwerp van vijandige betoogingen over het voorwendsel, dat het een Duitsche organisatie is, een ver- wijt, waartegen de administrateurs protes- Leren. Zondagavond wilden enkele tientallen personen bij het ingaan van het circus ma- nifesteeren, doch zij werden door een sterke politiemacht in bedwang gehouden. Desniet temin werden enkele leaen van het personeei gemolesteerd en werden ste-enen tegen den gevel van het gebouw geworpen. Leden van het personeei van verschillende nationalitei- ten zouden bij hun onderscheidene consuls klachten hebben ingediend. De incidenten zullen hedenavond het onderwerp van een in- terpellatie in den gemeenteraad uitmaken. Het circus besloot zijn verblijf te Charleroi niet te doen voortduren en begaf zich naar Na men. De burgemeesier veronderstelt een ander nwtief. In de gemeenteraadszitting verklaarde de burgemeester gisteren, de betoogingen tegen het rondtrekkend circus Gleich te betreuren Hij zeide verder dat hij er van overtuigd was dat de bevolking van Charleroi aan de voor- gekomen incidenten niet had deelgenomen. en te gelooven dat het circus vertrokken was, omdat het jKiwatel weijjerde verder he wer- DUITSCHLAND. GROOTE BOSCHBRAND. Uit Krampnitz (bij Berlijn) werd gisteren een groote brand gemeld. De brandweer uit Oost Havellend (Potsdam) en andere plaat- sen werd gesignaleerd, doch kon niet voor- comen ,dat het vuur zich bleef uitbreiden. Eerst hedenmorgen werd het mogelijk, het vuur eenigszins te beperken. Bij gebrek aan water moest men voornamelijk zijn toevlucht nemen tot het graven van breede greppels. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend, maar men vermoedt, dat onvoorzichtigheid van wandelaars het vuur heeft doen ontstaan. Bij den brand is ook veel wild omgeko- men. Op sommige plaatsen heeft men de ver- koolde cadavers van reeen gevonden. In de Wuhlheide bij Berlijn is gisteren eveneens een klein boschbrandje ontstaan, waarbij 20 morgen land een prooi der vlam men werd. ENGELAND. DE A.S. 1 MEIVIERING TE LONDEN. Scherp toezicht op de houding der eommumsten. In alle Britsche havens ziet Scotland Yard nauwkeurig toe, opdat aan drie bekende communistische agenten de landing zal wor- den belet. Zij moeten instructies van Moskou aan hun communistische aanhangers mede- voeren in verband met demonstraties voor 1 Mei. Twee buitenlandsche communisten, die verleden week trachtten te landen, wer den naar Frankrijk teruggezonden. Gevreesd wordt, dat in verschillende deelen van Lon- den opstootjes worden voorbereid. Scotland Yard moet daaromtrent inlichtingen bezit- ten. verstoorders met bijzondere gestrengheid zal optreden, desnoods met geweld van wapenen. Onruststokers zullen worden gedeporteerd. TSJECHO-SLQWAKIJE. ERNSTIGE ONTPLOFFING. 5 dooden; 30 gewonden. Naar de bladen melden, is de fabriek van nitroglycerine, deel uitmakende van de explo- siefstoffenfabriek bij Pardubitz door een ont- ploffing verwoest, tengevolge waarvan vijf personen gedood en 30 gewond zouden zijn Nader wordt gemeld, betreffende de explo- sie in de Tsjecho-Slowaaksche springstoffen- fabriek in Semtin, dat bij het mengen van een nitroglycerinemassa een in een houten vorm gevatte ketel in de lucht vloog, waardoor 5 arbeiders gedood en 15 gewond werden. Door de explosie werden in alle omliggende huizen de vensterruiten ingedrukt en het omliggeride woud in brand gezet. De explosie, die een janiek veroorzaakte, was ver in den omtrek loorbaar. EEN GOEDE DA AD BELOOND. Duitsche dankbaarheid. Een winkelier uit Billericay in Essex heeft, zoo vertelt de „Daily Mail", een onver- wachte belooning gekregen voor een daad van vriendelijkheia tegenover een Duitschen jongeman die het graf van zijn broeder aan het zoeken wasdeze broeder was gedood toen de Zeppelin L 32 in September 1916 bij Great Burstead, in de nabijheid van Billeri cay, neergeschoten werd. De winkelier zag den jongeman in een toe- stand van blijkbare opwinding. Hij snikte toen hem gezegd werd dat de 22 man van d bemanning van het luchtschip verscheidene mijlen verder begraven waren, daar hij dade- lijk naar Londen moest terugkeeren om naar Duitschland te gaan en dit beteekende dat zijn zending tevergeefs was geweest De goedhartige winkelier liet een auto komen en bracht den jongen man in allerijl naar het kleine kerkhof van Great Burstead waar deze naast het graf in tranen uitbarstte. Thans heeft de winkelier een bokaal van zilver en geslepen glas ontvangen en dank- betuigingen van Duitsche oudsoldaten als mede brieven van de familie van den doode. Leden der familie hebben hem uitgenoodigd met zijn gezin met vacantie naar Duitsch land te komen. DE NADERENDE STEMBUS. Mac Donald zet het verkie zings- program. der Arbeiderspartij uiteen. In een rede bij een groote betooging der arbeiderspartij in de Albert Hall te Londen verklaarde MacDonald, dat een evtl. arbti- dersregeering in de eerste plaats aan de werk- loosheid haar aandacht zou wijden. De Labourpartij wenschte den buitenlandschen handel te bevorderen. Wij moeten, aldus spr., verzoening en ar bitrage in internationale geschillen aan- vaarden. Wij moeten de quaestie van de vrijheid der zee onder de oogen zien, met de Ver. Staten dient een vlootovereenkomst te worden ge- sloten. De Arbeiderspartij was voornemens meer huizen -te doen bouwen en het bouwen zelf goedkooper te maken, ten einde het be- staande tekort van een millioen woningen te doen verdwijnen. „Wij lijden", aldus spr „onder een economisch parasitisme, dat tot uiting komt in de ontelbare vormen van in- komens, welke geen diensten bewijzen aan en geen baten opleveren voor de gemetn- schap. Een kanselier van de schatkist, die deze inkomens zou belasten, zou het ver- trouwen verdienen van het land en de Ar beiderspartij zal dit doen. Alles zal worden gedaan naar gelang van de mogelijkheden en de gelegenheden van het oogenblik''. MacDonald kondigde ten slotte aan, dat er, indien zijn partij weer aan het bewinc kwam, een commissie zou worden ingesteld gepresideerd door den eersten minister voor het coordineeren van alle officieele or- ganisaties op het gebied van den arbeid en het industrieele leven des lands, welke com missie zou worden gevormd naar het model van de commissie voor de verdediging des rijks. ZUID-SLAVI8, 1 MEI IN ZUID-SLAVIe. In geheel Zuid-Slavie zijn de 1 Mei-fees- ten verboden. De regeering gaat van het standpunt uit, dat de feesten een politieke demonstratie zijn, en daar het bestaan van politieke partijen niet geduld wordt, zip" ook elders betoogingen ontoelaatbaar.''Onder het laatste worden ook feestconcerten en colpor tage van brochures verstaan. Te Agram heeft de politie-directie een pro- damatie aangeplakt, waarin wordt bekend gemaakt, dat de politie tegen eventueele ruat- RECHERCHEUR ONDER INVALLEND PUIN BEDOLVEN. Gisteren is op het landgoed Kurzen Trechow bij Biitzow een ernstig ongeluk ge- beurd. Twee rechercheurs waren bezig met het instellen van een onderzoek naar een ge val van brachtstichting. Plotseling stortte een gedeelte van den muur van het buiten in, waardoor de commissaris Schroeder bedol- ven werd. De ongelukkige was op slag dood BOTSINGEN TUSSCHEN POLITIE EN COMMUNISTEN. Op meerdere plaatsen in de hoofdstad is het Maandag tot botsingen gekomen tusschen communisten en politie. Op den Potsdamer- Platz poogden ongeveer 200 communisten een gesloten optocht te vormen. Zij konden door de politie eerst met behulp van de gum- mistokken uit elkaar gedreven worden. Een politie-agent werd door de communisten tegen den grond geslagen en moest in medische be- handeling genomen worden. 6 personen wer den gearresteerd. Ook op de Belle-Alliance- Platz voor het gebouw van de „Vorwaerts" poogden ongeveer 200 jeugdige communisten zich aaneen te sluiten. De politie dreef ook deze optocht uit elkaar. Hierbij werd 1 per- soon gearresteerd. Ook in de Gneisenaustraat had zich een optocht van ongeveer 200 com munisten gevormd, die in de richting Kaiser- Friedrich-Platz opmarcheerden, hetgeen hun door de politie belet werd, die ook deze op tocht ontbond. Hier werd eveneens 1 persoon gearresteerd. In Neu-Koelln hadden ook kleine ongeregeldheden plaats waarbij 6 per sonen moesten worden gearresteerd. ITALI6. DE ALMACHTIGE MUSSOLINI. De koning van Italie heeft Mussolini nu ook tot minister van arbeid benoemd. Musso lini is daardoor niet alleen minister-president doch bekleed bovendien nog acht minister- functies. Naast hem zijn er nog vijf ministers. Deze gang van zaken wijst er op dat Musso lini in de toekomst waarschijnlijk nog slechts met onder-staatssecretarissen zal regeeren. HET IT ALIA AN SCH-TURKSCH VERDRAG Tusschen Mussolini en den Turkschen mi nister van buitenlandsche zaken Ten Fik Bey heeft de uitwisseling plaats- gehad van de ratificatie-oorkonde van het Italiaanch-Turk- sche neutraliteits- en arbitrageverdrag. De Turksche minister, die de zitting van de ka mer bijwoonde, werd bij zijn verschijnen in de kamer levendig toegejuicht. HET PARLEMENT BIJEEN. Het Italiaansche Cooperatief Parlement dat op 20 April werd geopend, is gisteren voor de eerste maal bijeen gekomen. De mi nister van Openbare Werken Giovanni Giu- riati werd tot voorzitter van de kamer geko- zen. De kamer had gisteren ook de vice-presi- denten en secretarissen moeten kiezen, doch op voorstel van Turati, den secretaris van de Fascistische Partij, werden deze benoemin- gen uitgesteld en werd den voorzitter ver zocht een commissie voor de benoemingen aan te wijzen. Ook de Senaat is gister voor de eerste maal bijeen gekomen. Luigi Federzoni werd tot President geko zen. lien andere beklaagde meende, dat de instal- latie versleten was: op een vraag of hij de fabrieksleiding daarvan verwittigd had, ant- woordde hij, dat alle arbeiders daarover ge- klaagd hadden en hij het niet noodig geoor- deeld had ook zijn meening te geven. Een derde verontschuldigde zich: „men overlaad- de mij met 20 uur werk in een etmaal en ver- duidelijkte mij niet naar behooren mijn taak. Ik vertrouwde Nocoelja, als oud meester- knecht, en inspecteerde de schijf niet na de montage. Ik ben een jong, onervaren specia list". Dit na een diensttijd van zeven jaar. Ook bleek, dat hij reeds eerder gewaarschuwd was, dat als zijn controle niet in orde was. hij voor den rechter zou komen. OOSTENRIJK. EEN MOORD. Voigens berichten uit de bladen uit Oeden* burg heeft een onbekenden dader in den om trek van de stad een geweerschot gelost op den oud-consul-generaal Emil Schreiner, die van een uitstapje per auto terugkeerde Het schot drong door den polsslagader van den consul en verwondde zijn vrouw ernstig aan de dij. De gewonde die zelf stuurde kon den wagen nog tot staan brengen. Toen deze evenwel na een 100 M. gestopt was, was hij reeds overleden. E>e vrouw moest naar het zie- kenhuis vervoerd worden om te worden ge- opereerd. Zij is daar intuschen overleden. Den dader heeft men nog niet gepakt. ARABI8. IBN HOEMAID GEEFT ZICH OVER. Het hoofd van den stam Ataibah, Ibn Hoemaid, die onlangs na een gevecht van zijn manschappen tegen de troepen van Ibn Saoed ontkwam, heeft zich onvoorwaardelijk aan den koning der Wahabieten overge- geven. Ibn Hoemaid was een der voornaam- ste hoofdmannen, die zich tegen het ge zag van Ibn Saoed verzetten, welke laatste de troepen van Ibn Hoemaid in het begin van April met veertigduizend man aanviel en hun zware verliezen toebracht. AMERIKA. GEVALLEN VAN POKKEN. De gezondsheidsautoriteiten in Middle- borough in den Staat Massachusetts deelen mede, dat aldaar ongeveer 100 gevallen van pokken zijn geconstateerd. Men vermoedt dat de besmetting uit Europa is binnengekomen. HET RUSSISCH COMMUNISTISCH CONGRES. Uit New York wordt gemeld: Het congres der Russische communistischt. partij dat 6 dagen geduurd heeft, werd gis teren gesloten. De rapporten en resoluties betreffende 't 5-jarig ontwikkelingsplan voor de verheffing van den landbouw en het ver- leenen van faciliteiten aan de boeren voor zoover dit den landbouw ten goede kan ko men, werden goedgekeurd, evenals de beslui- ten betreffende den strijd tegen de bureau- cratie. DE V.S. EN SOVJET-RUSLAND. In officieel0 kringen te New York acht meh algemeen de pogingen van Senator Borah om Sovjet-Rusland door de V.S. te doen er- kennen, tot mislukking gedoemd, aangezien staatssecretaris Stimson een schrijven heeft gericht tot Matthew Woll, den vice-president der Amerikaansche Arbeidersbeweging, waar in hij schreef, dat de regeering niet noodig acht haar tot nog toe gevolgde politiek te wijzigen en niet het plan heeft Sovjet-Ruslandi te erkennen. OP ZOEK NAAR DE „ITALIA". Een expeditie vanuit Noorwegen. De Italiaansche ingenieur Gianni Alberti- ni is gister met 7 metgezellen van Milaan naar Bergen (Noorwegen) vertrokken, van- waar zij op 15 Mei zullen vertrekken voor een expeditie om het wrak van het luchtschip „Italia" en de nog vermiste leden van de be manning te vinden. RUSLAND. HET ONGELUK IN DE MIJN MARIE Te Garlofka is het proces begonnen, naar aanleiding van het ongeluk in de mijn Maria, waarbij, tengevolge van het omlaag storten van een liftkooi, 27 arbeiders gedood zijn De zaal voor de terechtzitting, die 1400 plaatsen biedt, was stampvol. Op de bank der be- klaagden zitten een opzichter van de liften en nog vier leden van het personeei, alien be- schuldigd van schuldige nalatigheid ten aan- zien van hun ambtsplichten. Twee van hen er kennen geen schuld, geven alleen eenige ver- onachtzaming toe; twee anderen verklaren zich ten eenenmale onschuldig. Alleen de vijfde voelde zich schuldig: voigens hem was de hijscbinrichdng overbaae* gemonteerd EEN ONGELUKS-ZONDAG. Bijna veertig menschen bij into* ongelukken gedood. Bij auto-ongelukken zijn te New Yorlt Zondag in het geheel elf personen gedood en ongeveer 20 gewond. Bij Newhampton in den staat New York werd een auto door een trein gegrepen en totaal vernield. Hierbij werden negen personen, waaronder zeven kinderen, gedood. Bij een dergelijk ongeluk in Indiana werden negen personen gedood. Bij verschei- den auto-ongelukken in de omgeving vari New York zijn negen personen omgekomen SCHEEPSBRAND MET ONTPLOFFING. Zeventien menschen vermist. Naar Wolff uit Manilla meldt, is het stoomschip Viking, dat den dienst onderhoudt tusschen eenige eilanden in den Filippijn- schen archipel, tusschen de eilanden Masbate en Cebu, in brand geraakt. Een lading ben zine is daarbij ontploft. Zeventien leden der bemanning worden ver mist: men vermoedt, dat ze omgekomen zijn HONGARIJE, DE EERSTE ONDERGRONDSCHE SPOORWEG 33 JAAR OUD. Den 2en Mei van dit jaar zal het 33 jaat geleden zijn, dat in Boedapest bij gelegen- heid van de opening van de tentoonstelling ook de ondergrondsche spoorweg werd ge opend, die toen de eerste was op de wereld. Naar verluidt zou de Boedapester tramweg- maatschappij van plan zijn, dezen 33en ver- jaardag feestelijk te vieren. JAPAN. EEN PROEVE VAN DEN GASOORLOG, Duizenden workngen onbruikbaar geworden. Naar uit Tokio gameld wordt, zijn uit een ammunitiefabriek voor het leger gistermor- gen groote hoeveelhcden vergiftige gassen ontsnapt, waardoor duizenden woningen ia

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1