DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 102 Dit nnmraer besfaal nit 2 bladea Honderd een en dertigste Jaargang 1929 Al&OBKementsprijs bij Yoornitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco NX Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. WOE11DAO Direct eur: C. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37960 1 91EI Uit het Parlement Den Haag, 30 April 1929. De Tweede Kamer heeft heden bij de voortzetting van de behandeling van het ont werp op de gemeentelijke financien een be- slissing genomen, die niet algemeen geprezen zal worden. Zij heeft n.l. met 37 tegen 36 stemmen hare goedkeuring gehecht aan een Vrijdag aangehouden amendement van den heer Oud (V.D.) om ook de woonforensen in de gemeentebelastingen te doen aanslaan Van verschillende zijden was tegen dat amen dement geprotesteerd, doch minister de Geer had er geen principieel bezwaar tegen De „hatelijke forensenbelasting", zooals de heer jSnoeck Henkemans (C.H.) zich uitdrukte,. blijft dus bestaan. Lang heeft de Kamer daarop stilgestaan bij de regeling van de gemeenteopcenten op de Gemeentefondsbelasting en men is er [heden niet mede gereed gekomen. De heer Smeenk (A.R.) had voorgesteld te bepalen, dat in bijzondere gevallen aan gemeenten yergunning zou kunnen worden gegeven om den limiet van 80 opcenten te overschrijden, ■wanneer zij op geen andere wijze hare be- grooting sluitend zouden kunnen maken. De minister had geen bezwaar tegen de gedach- te, maar eischte, dat de heer Smeenk haar zou uitwerken, zoodat zijn voorstel voor hem aannemelijk zou zijn. De heer Smeenk heeft daartoe zijn best gedaan, maar tot een goed einde heeft hij het niet kunnen brengen en het slot is geweest, dat de voorzitter toen maar het artikel aanhield ten einde de heeren de ge- legenheid te geven nog eens over een bevredi- gende redactie te slapen. Aangenomen zonder stemming is daarop een amendement van den heer Oud (V.D.) om de executoire middelen tot innig der belasting wat te vereenvoudigen. Goedgekeurd is ver- volgens nog een amendement van den heer Van Gijn (Vrijheidsb.) om aan de gemeenten de vrijheid te geven om bij den aanslag in de huurwaarde voor de personeele belasting progressief te werk te gaan. Verworpen werd daarentegen een amendement van den heer Van Vuuren (R.K.) om vrijstelling van per soneele belasting op het stuk van huurwaarde te verleenen aan kantoren, koffiehuizen enz. Een reels van bepalingen omtrent de wijze waarop van overheidswege hulp zou worden verleend aan noodlijdende gemeenten heeft de minister van financien ingetrokken, toen de heeren Van Voorst (R.K.) en Sasse van IJs- selt (R.K.) met amendementen kwamen aan zetten om de voorschotten voor een grooter gedeelte door's rijkskas te doen betalen dan was voorgesteld. De regeering had gewild dat in het algemeen het rijk en de provincie ieder de helft van het te verleenen voorschot zouden bijdragen. Maar toen men daaraan wilde gaan tornen en een andere verhouding aanbeval, heeft minister De Geer het veiliger gevonden de heele regeling uit het ontwerp te lichten. We zullen haar wellicht later wel weer in anderen vorm zien opduiken. De Kamer is met de behandeling van het wetsvoorstel niet ten einde kunnen komen De heer Van den Tempel stelde aan het slot der vergadering een nieuw artikel voor, dat door de rumoerigheid van de vergadering op de perstribune niet begrepen kon worden Vermoedeliik verkeerden vele leden in hetzelf- de geval. De voorzitter vond het ten minste geraden de beraadslagingen er over tot mor- gen te verdagen en de voorgestelde invoeging eerst te laten drukken en ronddeelen. Dan komt deze aan de orde en na afhandeling zijn we dan genaderd tot het laatste artikel van het voorstel. Morgen krijgt de zaak dus wel in ieder geval haar beslag. Oagelijksch overzicht. DE TOESTAND IN AFGHANISTAN. Nog steeds Habib Oellah contra Aman Otllah. Talrijke gevech- ten. Aman Oellah's posuie lets gunstiger? Den laatsten tijd kwamen de berichten uit Afghanistan slechts spaarzaam binnen, zoo dat het onmogelijk was, een algemeen over- zicht van den toestand te krijgen. Thans zijn de Russische bladen eindelijk weer in staat, eigen berkhten te geven, en al zijn die mededeelingen ook betrekkelijk oud. als aauvulling van de telegrammen hebben zij hun nut niet verloren. Uit die Russische mededeelingen dan blijkt, dat op 12 April 1.1. Habib Oellah te zijnen paleize te Kaboel een rede gehouden heeft, waarin hij zeide, dat hij in vriendschappelijke briefwisseling met Nadir Khan gestaan had en er op had gerekend, met hulp van den laatste, de stammen van Oost- en Zuid-Oost Afghanistan te kunnen bewegen zich bij Kaboel aan te sluiten. Maar Habib Oellah zeide, dat Nadir Khan hem „op de gemeenste wijze verraden had" Verder werd gemeld, dat de eigendommen van Nadir Khan in beslag genomen zijn en zijn gezin in hechtenis genomen is. Nadir Khan bevond zich toen te Chost, vanwaar uit hij de Zuid-Oostelijke stammen tegen Kaboel aanvoerde. Van.de meerderheid had hij zich de hulp reeds verzekerd, toen hij met zijn voorhoede op 16 April den Altimoerpas nam, een honderd kilometers ten Zuiden van Kaboel, en in het dal van de rivier Lohar begon af te dalen, waardoor een weg regel- recht naar Kaboel leidt. De Oilzai, uit het r)aj van de Lohar, en de stammen van het 'dal van Gardez hidden aeh bij de van Nadir Khan aangesloten, hoewel de vrijwe! geheel omsingelde stad Gardez nog in handen van de Koehistanners was. Hassim Khan, de broer van Nadir Khan, die in de buurt van Djellalabad ageerf, is er in geslaagd, de Momand en de Saffi op hun kant te krijgen en beproefde vervolgens zijn krachten op de Sjinwari, Afridi en Koehian- stammen. De verbinding tusschen Gazni en Kaboel was verbroken en het was Habib Oellah onmogelijk in de richting van Gazni door te dringen vanwege den tegenstand der Wardak en Wazirstammen, in de buurt van Sjeichabad (pl.m. 75 K.M. ten Zuiden van Kaboel), die zich voor Aman Oellah verklaard hebben. Ook Hezar, ten Westen van Wardak, maakte zich gereed tegen Kaboel op te trek- ken. Nauwelijks 25 of 30 K.M. ten Westen van Kaboel kwam tegelijkertijd de bevolking van Argend in beweging. In het dal van de Lohar moesten de Koehistanners langzaam onder den druk van de voorhoede van Nadir Khan wijken. Terwijl de troepen van Habib Oellah erin slaagden den Wardak-stam een beetje terug te dringen, begon in het dal van de Tagao, ten Noord-Oosten van Kaboel, een nieuwe opstand tegen hem, aange- sticht door bloedverwanten van een te Kaboel ter dood gebracht minister. Het laat ste bericht was dat de troepen uit Hezar, on der leiding van een gewezen gouverneur- generaal van Kandahar, door het dal van de Gorbend in de richting van Tsjarikar den aanval op Kaboel begonnen was en dat Gazni door de geregelde troepen van Aman- oella bezet was, een feit dat volgens offi- cieele berichten uit Kandahar op 15 dezer heeft plaats gehad. Buitenlandl CHINA. DE BINNENLANDSCHE OORLOG IN CHINA. Feng in zijn wiek geschoten. De oorlogstoestand in Sjantoeng is, naar de correspondent te Peking van de „Times" meldt, geheel ten gunste der regeering ge- keerd, daar de troepen van Tsjang Tsoen Tsjang verspreid zijn en niet gevaarlijk meer zijn, behalve dan als bandieten. De overneming van het beheer over Sjan toeng van de Japanners is gecompliceerd door het vertrek van generaal Soen Liang Tsjen, die de candidaat van Feng Joe Hsiang was geweest als voorzitter van den provincia- len raad en opdracht had gekregen het be heer over het westelijk deel van Sjantoeng over te nemen als de Japanners zich uit Tsi- nanfoe zouden. terugtrekken. Soen en zijn troepen zijn Zaterdag naar Honan vertrok- ken; Feng moet hiervan bericht hebben ge- zonden aan de regeering en verzocht hebben andere troepen in plaats daarvan te zenden. Feng heeft blijkbaar zijn troepen, waaraan de regeering een speciale taak had toegedacht, overgeplaatst zonder instructies van Nan king, hetgeen in strijd is met de orders der regeering inzake troepenbewegingen. Feng zou Soen Liang Tsjen hebben doen wegtrekken uit Sjantoeng omdat de regee ring hem slechts een ondergeschikte rol heeft toebedeeld bij de bezetting van Sjantoeng. Intusschen hoeft hij toch niet werkeloos te blijven, want nog steeds woedt in Kansoe een opstand van Mohammedanen en de onder- drukking daarvan ligt op den weg. Hij zal er volgens berichten uit Nanking zelfs verant- woordelijk voor worden gesteld. Een gewapend conflict onvermijde- lijk gcacht. Generaal Tsjang Kai Sjek, de president van de Chineesche nationale regeering, blijkt voornemens een campagne te beginnen tegen den z.g. Chris.tengeneraal Feng Joe Hsiang, wiens troepen naar de provincie Honan zijn teruggetrokken. Vele burgerlijke leiders der Nationalistische partij doen het uiterste om den vrede te bewaren, doch goed ingelichte waarnemers achtten een gewapend conflict onvermijdelijk tenzij Feng Joe Hsiang, die aan maagkanker zou lijden, zich in het but tenland terugtrekt. BELGI6. DE NEDERLANDSCHE TAAL. In het koninklijk gezin. De Brusselsche correspondent van de „N. R Crt." meldt het volgende- Sedert eenigen tijd legt men, aan het Bel- gische Hof, een buitengewone belangstelling aan den dag voor de Nedfrlandsrhe taal ei\ de letterkundige producten der Vlaamsche auteurs. Koning Albert Hest iederen dag een Vlaamsche, gematigd Vlaamschgezinde en vrijzinnig-getinte courant. Hij houdt er van bij elke gelegenheid gebruik te maken om zich in het spreken der Nederlandschc taal te volmaken en onlangs deed zic h zelfs het tot dusvei in Belgie nooit voorgekomen feit voor, dat de koning en de koningin, in het bijzijn van een paar Vlamingen en een Noord-Nederlander, met elkaar enkele woor- den in het Nederlandsch wisselden en bijna den hee'en tijd door, met deze Nederlandsch- sprekende personen in onze taal spraken. LIJK IN EEN KOFFER GEVONDEN. Maandagavond is door een voorbijgang- ster op de boulevard Poincare een koffer ge vonden, waaruit een ondragelijken lucht op- steeg. Zij waarschuwde de politie, die bij on- derzoek ontdekte, dat de koffer een in verre staat van ontbinding verkeerend lijk bevatte. Het geheele lichaam was bedekt met brand- wonden. De moord(?) moet reeds eenjga w«- flfVMldeo hebben- .>•- DUITSCHLAND. EEN PROCES TEGEN TWEE MOORDENAARS. Voor de rechtbank te Essen heeft het pro- ces gediend tegen Karl Lindemann en Hiib- sche, die indertijd met de gebroeders Heidger (die later in gevechten met de politie te Keu- len zijn gedood) in Essen en omstreken ta! van inbraken en beroovingen hebben ge pieegd. Zij stonden terecht wegens moord en beroo- ving op den vakbondsecretaris Knippers te Byfang, waarbij hun 18.000 mark in handen zijn gevallen en wegens inbraak in het Rijks- bankfiliaal te Gladbeck, waar zij 35.000 mark hebben ontvreemd. De officier van justitie eischte tegen Linde mann 12 en tegen Hfibsche 8 jaar tuchthuis. BRAND IN EEN BEIERSCH DORP. Door het inslaan van den bliksem. Te Steinbach bij Lohr, in Beieren, is tijdens een onweer brand uitgebroken in een schuur van een landbouwer. Door den wind begun- siigd sloeg het vuur over naar een tweede schuur en naar het woonhuis. Voorts werden nog twee schuren geheel door het vuur ver- nield. De bandweer uit Wurzburg slaagde er eerst gisternacht in den brand te blusschen Zij werd daarbij bijgestaan door verscheidene brandweeren uit de omgeving. De oorzaak is kortsluiting door het inslaan van den bliksem. DE VOORAVOND VAN 1 MEI. Slutting van ondergrondsche spoor- wegstations. Naar aanleiding van de communistische betoogingen van Maandagavond, waarbij drie politieagenten werden gewond, zullen de stations Potsdamerplatz en Alexanderplatz van «ien ondergrondschen spoorweg vandaag worden gesloten. Men heeft geconstateerd, dat de communistische betoogers speciaal van de „ondergrond" gebruik maakten om zich op deze beide drukke punten te verzamelen. Een communistische aanklacht tegen den soc.-dem. afgev. Kiinstler De communistische afg. Wilhelm Pieck heeft als voorzitter van de afdeeling Berlijn- Brandenburg der K. P. D. een aanklacht in- gediend tegen den afg. Kiinstler van het af- deelingsbestuur der soc.-dem. partij en den heer Plager als verantwoordelijk redacteur van de „Vorwarts", wegens de bewering, dat er in een vergadering van het afdeelingsbe- stuur der communistische partij over zou zijn gesproken, dat er vandaag in Berlijn 200 doo- den zouden vallen. Kiinstler en Prager zul len daardoor worden gedwongen het bewijs te leveren van hun bewering. Communistische actie te Leipzig en in het Ruhrgebied. Niet alleen in Berlijn treffen de commu- nisten blijkbaar maatregelen om het heden tot heftige botsingen te laten komen met de politie Althans, een telegram van het W. B. uit Leipzig meldt, dat de politie daar Maan- dagnacht op vele punten van de stad groepjes communisten heeft gearresteerd, die biljetten wilden aanplakken op de muren enz. In het geheel zijn ongeveer 20 personen gearres teerd. Ook bestaat er eenige beduchtheid in ver- band met een krachtige propaganda van de communisten in het Ruhrgebied voor het hou- den van betoogingen op den eersten Mei, daar in het kolengebied toch al een gespan- nen toestand heerscht ten gevolge van de loonbeweging onder de mijnwerkers, die een verhooging van gemiddeld 10 percent eischen terwijl hun bij de arbitrale uitspraak slechts een gemiddelde verhooging van vijf percent is toegekend, zoodat de verschillende bonden deze uitspraak, welke de mijneigenaren heb ben aanvaard, hebben verworpen. Heden zou te Berlijn nog een laatste bespreking worden gehouden tusschen vertegenwoordigers van beide kampen. SENSATIONEELE FILMOPNEMING. Zondag had de roekeloosheid eener Ber- lijnsche filmmaatschappij bijna menschen- levens geeischt. Bij het opnemen van een film, in de Pillaverstrasse had een bekend kunstenmaker, die meermalen voor de film sensationeele halsbrekende toeren verricht, zich van een dak naar het balkon der vierde en van daar naar dat der derde verdieping laten zakken, van waaruit een touw dwars over de straat was gespannen. Aan dit touw hangende zweefde de geveltoerist over de straat, waar zich intusschen een groote men- schenmenigte had verzameld, en liet zich aan de overzijde weder langzaam zakken. Toen hij nog vier meter boven den grond was, stortte hij plotseling omlaag en kwam terecht op een jong meisje, dat evenwel, als door een wonder, er zonder ernstige kwetsuren af- kwam. Onder de toeschouwers ontstond een paniek. Tegen de filmmaatschappij alsook tegen den acrobaat zal een vervolging wor den ingesteld wegens „grober Unfug". HET NASPEL VAN DEN MOORD OP LIEBKNECHT EN ROSA LUXEMBURG. Toen de journalist Bornstein was vrijge- sproken van de beschuldiging ten laste van den officier van justitie Juns, die indertijd het onderzoek heeft geleid inzake den moord op Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg, was het te verwachten dat de communisten zouden trachten daaruit winst te slaan. Het Rijksdaglid Piech heeft dan ook reeds •mo aanklacht ingediend tegen Juns, dien hi) beschu'digt, de van den moord verdachten, Vogel en Runge, te hebben begunstigd De Rote Fahne richt in denzelfden geest een oproep aan den Pruisischen minister van justitie en de communistische Rijksdaggroep heeft over het geval een interpellate inge- diend. FRANKRIJK. DE BOSCHBRAND BIJ HARTMANNS- WEILERKOPF GEBLUSCHT. Onweer en daarmede gepaard gaande re- gens in den Elzas en in Zuid-Baden hebben eindelijk den Zondagmiddag aan den voet van den Hartmannsweilerkopf ontstanen grooten boschbrand gebluscht. Vele duizen- den menschen waren in den loop van den oag naar den geweldigen brand komen kij- ken, die zich tot een ware ramp dreigde te ontwikkelen. De gendarmerie had reeds Maandag vroeg de arbeiders uit de verschillende plaatsjes in den omtrek geconcentreerd en aan het werk gesteld bij het opwerpen van dammen, ten einde het vuur meester te worden. In den loop van den middag rukten ook nog militair'e hulptroepen aan. Meermalen was men ge dwongen de vlucht te nemen om niet door den verzengenden gloed of ontploffende gra- naten te worden gewond. De regen heeft het vuur echter bedwongen. De arbeiders konden inrukken. De militairen blijven echter nog eenige dagen om de munitie te verzamelen en te kunnen ingrijpen, wanneer de brand opnieuw zou uitbreken. I MEI. Voorzorgsmaatregelen. Vele vreemdelingen gearresteerd. Havas meldt uit Parijs, dat de politie van- nacht, in verband met de voorzorgsmaatrege len ter verijdeling van betoogingen op 1 Mei, talrijke vreemdelingen heeft gearresteerd, van wie 26 over de grens werden gezet, zoo o a. Bespalow, een invloedrijk lid van de Mos- kousche Internationale, speciaal uit Lyon overgekomen om de beweging te leiden van de vreemdelingen. Ook werd Davilleux gear resteerd, de secretaris van de G. G. T. U., die belast was met het verwekken van agitatie in de fabrieken van de Parijsche banlieue. „SPIONNAGEZAAK". Net koninkrijk Montenegro bestaat nog! Op een van die duistere avonden der vorige maand, welke meer op herfst dan op lente- avonden geleken, werd in de nabijheid der kazerne te Champigny een individu aange- troffen, dat bezig was aanteekeningen te ma ken. Natuurlijk werd hij voor een spion ge houden, en de gendarmes arresteerde hem dan ook haastig. Bovendien droeg hij een re volver bij zich, hetgeen ook niet mocht. Het individu bleek niemand minder te we- zen dan de voormalige Montenegrijnsche ge neraal Kristo Popovitsj, die eertijds deel uit- maakte van het gevolg van koning Nikita van Montenegro. Hij werd eenige dagen vastge- houden, doch daar hem niet bezwarends ten laste kon worden gelegd, ten slotte weer vrij- gelaten. Alleen had hij zich nog voor het gerecht te verantwoorden wegens het dragen van verboden wapenen. Zijn verdediger echter was een ingenieus man. Hij betoogde dat de generaal zich door het dragen van een wapen niet aan een straf baar feit had schuldig gemaakt, daar immers krachtens het Verdrag van Versailles het Montenegrijnsche leger nooit werd gedemo- biliseerd. De annexatie van Montenegro door Servie is noch door het Vredesverdrag, noch door den Volkenbond ooit geratificeerd Het koninkrijk Montenegro bestaat dus nog de jure. Onder deze omstandigheden kon gene raal Propovitsj dus .niet worden veroordeeld. De twaalfde correctioneele kamer dacht er echter anders over. Zij „ontwapende" den ge neraal en legde hem een boeten van 25 francs cp. ENGELAND. HET VERKIEZINGSPROGRAM DER LABOURPARTIJ. Internationale politieke en econo- mische samenwerking. Nationa- Usatie der mijnen. Internationale zaken zullen slechts een kleine plaats innemen in het verkiezingspro- gram der Arbeiderspartij, dat in een van daag gepubliceerd memorandum wordt uit- eengezet. De partij ijvert voor internationalen vrede, de grootstmogelijke politieke en econo- mische samenwerking onder de volken en den meest hartelijken steun van den Volkenbond en het Internationaal Arbeidsbureau, welks werk de conservatieven, zoo zegt zij, belem- meren. De partij bepleit arbitrage en ontwapening en belooft aanvaarding van de door den Vol kenbond goedgekeurde algemeene acte van arbitrage, conciliatie en rechterlijke beslech- ting van geschillen. Zij begroet het initiatief van Amerika voor een vermindering van de bewapeningen en zegt dat zij zal aandringen op spoedige voltooiing van het ontwape- ningsverdrag en bijeenroeping van een alge meene ontwapeningsconferentie. De parti; neemt op zich, de diplomatieke en handels- betrekkingen met Rusland te herstellen. Wat de binnenlandSche politiek betreft be- lijdt de partij het voornemen, over te gaan tot nationalisatie van de mijnen. Zij bepleit maatregelen tot leniging van de werkloos- heid, het voornaamste punt in de binnenland- sebe politiek, en noemt nog een aaatal jnaat- regelen, zooals woningbouw, landaanwin- ning, electrificatie, reorganisatie van de spoorwegen en het transportwezen, bevorde- ring van emigratie naar de dominions. Ook wordt een aantal maatregelen beloofd voor verbetering van de levensvoorwaarden der arbeiders, o.a. de ratificatie van de achturen- conventie van Washington. DE NADERENDE STEMBUS. 'N Een verkiezingsafspraaf. De hoofdbesturen der drie politieke par- tijen hebben besloten te adviseeren, dat geen enkele candidaat voor de algemeene verkie- zingen antwoord zal geven op eenige vra- genlijst, hem van buiten zijn district voorge- legd of eenige deputatie zal ontvangen, be- staande uit personen, die geen kiezers zijn- in het district waarvoor hij candidaat is. iDit besluit is genon.cn met het oog op de groote toeneming in de laatste jaren van de ge. woonte om vragenlijsten te zenden aan can- didaten, komende van buiten net district, en op de groote hoeveelheid tijd, die met de be-, antwoording gemoeid is. Op deze wijze wordt tevens voorkomen, dat candidaten later' in moeilijkheden worden gebracht door ant- woorden, die zij in de drukte van den vejrkie- zingsstrijd inderhaast hebben gegeven. De kosten van het „plakhen". Op de vergadering te Londen waar Mac Donald het verkhzingsprogram der Arbei derspartij heeft uiteengezet, heeft de voor zitter, het Lagerhuislid Henderson, gezegd dat de kosten van een aanplak- en adverten. tiecampagne door het geheele land op dezelf- de schaai waarop dit door de andere partijen geschiedt, niet minder dan 105.000 pond 1.260.000) zullen bedragen. EEN GEVAARLIJK DIENSTMEISJE. Een dienstmeisje van 14 jaar heeft gist© ren voor den kinderrechter te Stockton-on- Tees terechtgestaan wegens poging om haar mijnheer en mevrouw te vergiftigen. Een politie-ambtenaar deelde mede, dat men in pruimen, die zij voor hen had klaar- gemaakt, rattenvergift in den vorm van phosphorus had gevonden, hetgeen door den gerechtelijken analyst werd bevestigd. Haar mevrouw zeide, dat zij haar vooraf met opzegging van haar dienst had bedreigd. Zij had van de pruimen wat gegeten en was ziek geworden, haar man had gevonden dat er een vreemde lucht aan was en er niets van gebruikt. HET NATIONALE DANKOFFER- FONDS. Voor het nationale dankofferfonds ter ge legenheid van het herstel van den Koning, dat een ongenoemd gever „Audax" met zijn bijdrage van 100.000 guinjes geopend heeft, zijn bijdragen van den Koning zelf, de Ko ningin en den prins van Wales ontvangen. Zij zonden onderscheidenlijk 1000, 500 en 200 guinjes. De Times, die de inschrijving voor het fonds geopend heeft, maakt een eerste lijst van bijdragen openbaar met een totaal van 59.692. Het geld zal voor een deel ook voor den aankoop van radium bestemd worden. DE ZIJDEBELASTING. Miidere toepassing voor tderisten. Engelsche vrouwelijke toeristen, die uit Parijs terugkwamen met een daar ter stede gekochte zijden japon, klaagden, zooals men1 zich herinnert, over den douane-ambtenaar, die geen pardon kende en de hooge invoer- rechten invorderde. Wij vinden thans mede- gedeeld, dat de Engelsche douane den laat sten tijd milder is en vrouwen die verklaren dat zij een zijden habijt hebben gekocht voor eigen gebruik, dat een bepaalde som niet te boven gaat, vrijstelt van de inkomende rech- ten RUSLAND, DE 1 MEI-FEESTEN. De 1 Mei-feesten zijn gisteravond begot nen. De feesten zullen twee dagen duren. WEGENS BANDITISME TER DOOD VEROORDEELD. Te Zaporozje heeft een bende terecht ge- staan, die een overval gedaan had op een Joodsche kolonie in het district Prokrofsk. Het onderzoek had uitgewezen dat de over* val het karakter van een pogrom gedragen had. Alle inwoners waren gevlucht en een week lang had de kolonie er verlaten bij ge-, staan. Er was geen gezin, dat niet van d< bandieten te lijden had gehad en er zijn sterf- ge\ alien tengevolge van het doorstane leed voorgekomen. Vijf der beklaagden zijn ter dood veroordeeld. HET VERLOOP VAN HET TROTSKIi'SME. In de Prawda deelt Jaroslafki, een de* naaste medewerkers van Stalin, mee, dat van degenen die in de laatste jaren wegens trotskii'sme uit de communistische partij ge. sloten zijn, ongeveer twee derden zich weer van de oppositie hebben losgemaakt en voor de overgroote meerderheid tot de partij zijn teruggekeerd. Vooral de brief, waarin Trotski in het vorige najaar aanwijzingen gegeveni heeft voor een strijd tegen de leiding van de communistische partij, die op bepaalde punten een spot tegen het sowjetbewind werd, en het feit, dat Trotskie dadelijk na zijn verbannina brieven voor burgerlijke bladen geschreven| heeft, hebben vele van zijn aanhangers van' hem vervreemd, 1 - ALKMAAB COURABT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1