Sllmmcli Donraot. De Piaatsvervanger n nieuwe mantel Stadsnieuws KELTLLETON. No. 102 1929 iiindird een en dertigste 'aargang. Woensdag 1 Mel. Radio-hoekje Donderdag 2 Mei. HUversum, 1071 M. 10.10.15 Morgen- ijding. 12.152.— Concert door het A. V. R. O.-Trio. 2.—2.30 Electriciteitspraatje. 2.303.— Gramofoonmuziek. 3.4 JCnipcursus. 4.-5.— Ziekenuurtje. 5.5.30 $port-causerie. 6.017.15 Concert door het A. V. R. O.-Trio. 7.15—7.45 A. V. R. O. Boekenhalfuurtje. 815 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Feestconcert ter eere van Anton Dirks. Medewerkenden Liesbeth Poolman—Meisner, sopraan. Greta Manders, sopraan. Helene Cals, sopraan Andrine Savelli, sopraan. Jo Immink, mezzo- •opraan. Caroline Lankhout, piano. Herman Leydendorff, viool. Chris de Vos, tenor. An ton Dirks, bariton. Liedertafel „Zang en Vriendschap" onder leiding van Karel Bohne en het versterkte A. V. R. O.-Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. 11.— Gramo foonmuziek. Huizen, 33.63 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 11.11.30 Korte Ziekendienst. 12.30—1.45 Solistenconcert. 5.6.Concert, vocale en instrumentale so- listen. 6.30—7.Causerie over verschenen muziekwerken. 7.-8.— Orgelconcert. 8.— Orktstconcert. Redevoeringen over: De Christeilijke pers en radio. Daarna persbe- richten. Daventry, 1562 M. 9.35 Kerkdienst. 10.06 Causerie voor de vrouw. 10.20 Gramofoon muziek. 11.20 Solistenconcert, bariton, viool en piano. 12.20—1.20 Gramofoonmuziek. I.50 Causerie voor de scholen. 2 10 Muziek. 2.20 Vesper van de Westminster Abbey. 3.05 Lezing: Modern Greece. 3.20 Concert. Cal- lender's band. 4.35 Kinderuur 5.20 Muziek. 5 35 Nieuwsberichten. 5.50 Voor de land- bouwers. 5.55 Muziek. 6.05 Pianomuziek van Bach. 6.20 Lezing: New Novels. 6.35 Muziek. 6.45 Lezing: China. 7.05 Pianocon- cert door G. Meller. 7.20 B. B. C. Orkest- concert. E. Suddaby, sopraan. H. Cohen, piano. Symphonie-orkest. 8.20 Nieuwsberich- ien. 8.35 Vervolgconcert. 9.20 Nieuwsberich ten. 9.25 Lezing. 9.50 Bokswedstrijd om het lichtgewichtkampioenschap van Engeland tusschen Sam Steward en Fred Webster. 10.5<>—11.20 Dansmuziek. Pariis „Radio-Paris", 1744 M. 11.20 Protestantsche causerie. 11.50 Symphonie- concert. 3.05 Gramofoonmuziek. 6.55 Gra mofoonmuziek. 7.55 „Faust", opera van Goethe. Orkest, koor. Langenberg, 462 M. 9.35 en 11.40 Gramo foonmuziek. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.05 —5.50 Jeugdconcert. Stedelijk Orkest Rem- echeid. 6.50 „Der Rosenkavalier", comedie voor muziek in 3 acten van Rich. Strauss. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Zeesen1649 M. 11.20—4.20 Lezingen. 4 20—5 20 Orkestconcert. 5 206.50 Lezin gen. 7.20 Uitzending van de opera „Rigo fetto" van Verdi. Daarna persberichten en tot II.50 Dansmuziek. Hamburg, 391-6 M. 10.2011.20 Gramo- foonplaten. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Orkest' concert. 7.20 Herdenking van het 5-jarig bestaan der „Norag". Brussel, 511-9 M. 4.20 Trio-concert. 5.50 Gramofoonplaten. 7.35 Orkestconcert met medewerking van jjolisten. De Juliana-dagr. Hoe Alkmaar dezen dag buitens huis vierde. Een naargeestige dag met een druiierigen fegen. Zoo was het gisteren, toen Alkmaar den verjaaidag van onze kroonprinses vierde. Was het wonder, dat het weer zijn invloed deed gelden en de stemming ,.down" hield? Want men moge dan al radio-luisteraar zijn in hart en nieren, de echte pret moet op zoo'n dag, op zoo'n avond buitenshuis ge- cocht werden. Vooral's avonds! Een muzikale optochi door de stad, een concert op het Hofplein, zoo iets brengt indien het weer medewerk* m- de rechte stemming er in. Men gaat hos #en, men zingt, men lacht en stoeit, kortom men geniet. En gisteravond? Er was een rondegang met muziek, cr whs een concert op het Hofplein. Maar de regen, die des morgens gevallen was, die des middags nog viel, die's avonds niet ophield neer te vallen, die regen belem Door RICHARD MARSH. Vrij naar het Ettgelsch door C. M. G. de IV. 68 Mevrouw Talbot keek achter zich, 3lscf re plotseling door een he"igen schrik was *an- gegrepen. „Stil, zoo moet je niet praten! Hoe ver woont ze hier vandaan?" „Voorbij het dorp, op een plaats die Pe nance genoemd wordt. Het ■'■as vroeger een tnooie pachthoeve; haar familie v-^onde daar honderden jaren. Ik hoor, dat zij al armer en trmer geworden zijn. Het kerkhof van Ma- haccan ligt vol voorouders van haar. De naam Luscullion staat op een massa grafstee- aen „En is zij de laaiste van haar geslacht?" „Dat zeggen ze; er moet nergens meer een Luscullion over zijn behalve op het kerk hof daarginds. Zij liepen een eind voort. Mevrouw Talbot bleef plotseling stc an en juichte van verruk- king toen zich pic $1ing een rrachtig land- •chap voor haar oogen vertoonde. Phoebe Wees' vertchi lend* punten ran het land- •chap aan. J „Dat is Heliord, aan de overzijde ligt Pas- i, dot daarginds is Dctrgwn. D&ar komt merde de stemming. Zeker, er werd gehost op het Hofplein, waar het Sted. Muziekkorps concerteerde, er was een talrijke schare achter de St. Louis- vereeniging, maar alles had mooier, gezelli- ger kunnen zijn. Dat het zoo niet was, lag aan het weer. Dat hield de menschen thuis of joeg ze naar de cafe's. Behalve de jeugd, die op straat haar ge- noegens vindt, ondanks wind of regen. De jeugd vermaakte zich. Zij had pret! Zij vond het een prachtigen avond om eens heerlijk dol te doen! En zoo werd het concert op het Hofplein begeleid door een zeer rutnoerige bewegelijk heid, die aan de muziek veel afbreuk deed. Hetgeen jammer was. Want de muziek zelf was in orde, de spelers werkten, alsof het een uitgelezen zomersche avond was. Een vari- eerend programma, dat natuurlijk met het Wilhelmus begon, werd afgewerkt, zonder dat de regen een spaak in het wiel stak. Maar wel deed het droevig aan, dat de spelenden met omhoog gezette kragen van winterjassen op het podium zaten als was men midden <n den winter, inplaats van dicht bij den zomer. Dan had St. Louis het gemakkelijker. De leden van dit gezelschap toch maakten een rondgang door de stad en de koude dwong hun als het ware, een flinken gang er in te houden, om warm te blijven. Er zijn dan ook heel wat pittige marschen gespeeld, tot gepoegen van vele volgelingen, die met St Louis meetrokken. Het was weer een fantas- tisch schouwspel, dit corps, begeleid door de fakkeldragers. Als de regen maar vacantie had genomen.. Zoo vierde Alkmaar den avond van den Juliana-dag buitenshuis. Bijeenkomst van de Chr. Oranje- vereeniging. De Chr. Oranjevereeniging hield gister avond in „Waakt en Bidt" een vergadering ter herdenking van den verjaardag van prin- ses Juliana. De zaal was voor deze gelegen- heid met palmen en andere groene planten gesierd, terwijl kwistig Oranjelinten waren opgehangen. De vergadering was tevens bedoeld als jaarvergadering, de negende (de vereeniging werd, zooals haar vaandel aangeeft, opge- richt 30 April 1920), maar van het uitbren gen van jaarverslagen werd toch afgezien. Wel werden in den loop van den avond nog bij acclamatie op voorstel van den heer G. C. Dun een paar bestuursleden benoemd, nl de heeren mr. P. Schenkeveld en J. J. Adri- aanse, hoofd der Julianaschool. De opening Ds. H. J. Hak sprak, nadat de aanwezi gen de zaal was vrij goed gevuld, meest dames staande twee coupletten van het oude Wilhelmus gezongen hadden, een kort openingswoord. Het doet het Nederlandsche hart goed, als men eens kan gaan opstaan en uit voile borst het Wilhelmus zingen, zei spr. Dat de- den onze voorouders toen zij 350 jaren gele den op de wallen stonden, en dat doen wij thans op den verjaardag van haar, die wij eens naar wij hopen pas over vele jaren als onze koningin zullen begroeten. Spr. hoopte dat God haar en hare moeder en de heele koninklijke familie zal zegenen. Onze Oranjevereeniging heeft in het afge- loopen jaar een goeden tijd doorgemaakt, constateerde spr., waarbij hij herinnerde aan het groote bezoek bij het vuurwerk. Spr. hoopte dat ook thans met veel genoegen zal worden opgeluisterd naar wat zal worden gezegd en ten beste gegeven. Het facisme en wij. Spr. hield hierna een rede over het onder werp „Het facisme en wij", waarbij hij op- merkte dat over het facisme al veel is ge schreven en ook gescholden, zonder dat men altijd precies wist wat het is Tot Italie al leen zal het beginsel zich wel niet beperken. meende spr., want Spanje, Griekenland en Polen zijn daar, om te bewijzen dat 't ook daar is doorgedrongen. Spr. constateerde, dat het facisme in Italie tijdens het 7-jarige bewind van Mussolini veel goeds heeft uitgewerkt. Er is orde en regel, alle dreigende oproeren zijn bezworen, er is groote bloei in het land. In tal van landen in de omgeving heeft het facisme aanhangers gevonden onder hen, di met het parlementaire stelsel niet tevreden zijn en vaak niet altijd ten onrechte, zei spr., want dat stelsel heeft veel gebreken. Spr. trad hierna in een beschouwing over het woord facisme en concludeerde, dat het beteekent: het voeren van een bewind naar Oud-Romeinsche leuzen, waarbij alles aan den staat ondergeschikt wordt gemaakt en het individu pas in de laatste plaats komt Vandaar de sterk doorgevoerde organisatie van allerlei groepen in Italie, waarbij die groepen maatregelen kunnen nemen met wet- telijke macht. Boven alles en alien staat ech- ter de staat, die alles omspant en waarvan mijn jongen vandaan 't is een beste jon- gen, wel twaalf Joe Sayersen waard. Hij is arm, omdat zijn vader ziekelijk is en hij met visschen het gezin moet onderhouden en er is niet altijd veel visch. Daar ginder ligt Mahaccan. Uu kunt de kerktoren j fit zien, daar bij die boomen. Penance ligt links, u kunt het huis gauw zien. Het duurde niet lang of zij waren er; een huis met een verdieping er op, een flink huis met rieten dak en dakventers. Zonder twijfel was het eenmaal een bloeiende hoeve geweest, maar het was nu vervallen. Het verval was zoo erg, dat herstel onmogelijk scheen te we- zen. Het beste zou zijn het omver te halen en een nieuw te bouwen. Zij liepen den voormali- gen tuin door, waar nu r.iets meer groeide dan onkruid, en kwamen bij een half open- staande deur, omdat het niet gemakkelijk was die te sluiten, daar de deur aan een hengsel hing. Toen zij naderbij kwamen, verscheen er een gedaante op den drempelmen moest een oogenblik goed kijken of het een man of een vrouw was. Haar lange, roode haren hingen tot aan haar schouders; verwarde haren, die in dagen niet gekamd of geborsteld waren. Over het bovengedeelte van haar lichaam droeg zij een oude mannenjas; of het een hemd of een rok was, dat de rest van haar lichaam bedekte, was niet gemakkelijk uit te maken. Zij had kousen nodi echoenen aan; de twee genoemde kleedingstukkoc wae het eeniee wat /m a<ui bad. Mussolini het hoofd is. De koning is feitelijk uitgeschakeld. Mussolini's wil is wet, hi] heeft een parlement geschapen, dat alles heeft goea te keuren wat hij wil. Gemeente raden zijn er niet meer, aan het hoofd der gemeenten en van de vele kleinere provincies staat een staatsambtenaar, die over het ge- bied regeert. Dit alles is het gevolg van een sterke par- tij-organisatie van het facisme, die het hier archistische systeem wil. Het eenig heil ziet men in het facisme, maar dit leidt tot voor onze begrippen on rechtvaardigheid (onderdrukken en veritali- aanschen van Zuid-Tirol en Albanie), als gevolg van het door het systeem ontstaande imperialisme. In alles wil men het facisme laten gelden en in niets wil men toegeven aan international verbroedering, omdat men het Italiaansche recht boven alles vereert en wenscht dat men zich daaraan overal zal on- derwerpen. Hiermee is dus wel het oude Ro- meinsche imperialisme benaderd. Elke andere opinie dan de facistische is verboden, men is overal aan censuur onder- worpen, de propaganda van den protestant- schen godsdienst is verboden; professoren die op wetenschappelijke gronden tot andere gevolgtrekkingen komen dan de facistische, wooden afgezet (op non-activiteit gesteld, heet het dan), enz. enz. De Italiaansche staat is sterk roomsch, ge- lijk spr. aangaf, waarbij hij opmerkte dat dit de Flollandsche protestanten wel eenigszins bevreesd kan maken. In ons land hebben wij echter zoo'n facis me niet te vreezen onder ons Oranjebewind De Oranjevorsten hebben steeds met en naast ons gestreden voor onze rechten en vrijheden, zij hebben de gezonde ontwikketing van ons volk in goede banen geleid. Wij mogen en kunnen ons koningshuis nog steeds als een geschenk van God beschouwen. Een sterke band bindt ons aan onze koningin, die met ons bidt en met ons leeft. Wij bidden God, dat Hij haar nog lang voor ons spaart en ons doet zijn en blijven een klein volk, dat groot kan zijn in z'n daden, en wij smeeken dat de band tusschen vorstenhuis en volk als onbreekbaar wordt beschouwd. Zooals in Italie de armen worden ge- strekt voor 'n fascistischen groet voor Mus solini, zoo klinke hier te lande op dezen dag: „Leve de prinses". (Applaus). Uit voile borst werd hierop gezongen het bekende: „Wij willen Holland houen". Declamatie ds. le Roy. Het woord was vervolgens aan ds. le.Roy uit Sloterdijk voor declamatie. Het is gebleken, dat de uitnoodiging aan dezen spreker een goede is geweest. Zijn op- treden werd terecht zeer gewaard-eerd, want de wijze waarop hij verschillende verzen zei, was bijzonder goed, zoodat de beteekenis duidelijk werd. Vooral bij de ernstige konden wij den spreker inzonderheid waardeeren. De verbouding tusschen de beide Oranjevereenigingen hier ter stede. De heer G. C. Dun vertelde een en ander over de verhouding van de Chr. Oranje vereeniging tot de Algemeene Oranjevereeni ging, die hier ter stede later werd opgericht. Spr. ging de geschiedenis der Chr. ver eeniging na en was het eens met het lid, dat eens op een algemeene vergadering had ge zegd: wij moeten op straat, in het openbaar getuigen. Maar, zei spr., dan moeten we het ook goed doen. En dit nu juist is een groot be- zwaar, want wij voelden het: als de Chr Oranjevereeniging het plan opperde om een algemeen f-eest te vieren, zou groot gevaar voor een fiasco bestaan. Na lang en ernstig beraad kwamen wij tot de overtuiging, dat we het niet konden doen. Intusschen waren er van andere zijde po- gingen gedaan om „op straat te komen". Wij juichten dat toe, zoodat wat wij als kleine vereeniging niet zouden kunnen bewer- ken, ofschoon wij het gaarne zouden hebben gedaan, nu toch zou gebeuren. Wij zijn over- tuigd, dat er veel Oranjeklanteri zijn, die echter nooit lid zouden worden van een Chr. Oranjevereeniging en dezen nu worden door de Algemeene Oranjevereeniging be- trokken in de feestviering. Desondanks heeft de Chr. Oranje-Vereeni- ging nog goed recht van bestaan; spr. zou het zelfs buitengewoon bejammeren, als zij zou worden opgeheven. De Algemeene Vereeniging demonstreert, dat er nog een naam bestaat, die ons ove- rigens hopeloos verdeelde land samenbindt. Daarnaast staat or.ze Chr. vereeniging, die nog meer wil: niet alleen demonstreeren, maar verdiepen de gedachte: God, Oranje en Nederland een. Dit is een schoon doel en een heerlijke gedachte en daarom moet de Chr. Oranje-vereeniging blijven. De kring van hen, die zich van ons vorstenhuis af- lceeren, wordt steeds grooter de uitslag der verkiezingen zal het straks wel weer be wijzen laat ons daarom erkennen het bui- tengewone voorrecht, te hebben een koningin, die met haar volk meeleeft. (Van dit mee- leven vertelde spr. een mooi staaltje). Van zulk een vorstin gaat grooten zegen uit, zei spr. Laten wij haar toonen, dat wij haar schragen en dat wij willen behouden het drievoudig snoer: God, Neerland en Oranje. (Applaus). Het Wien Neerlandsch Bloed, gezamenlijk staande gezongen, onderstreepte de woorden van den heer Dun. De Sluiling. Ds. Hak bracht ds. le Roy een hartelijk woord van dank, daarbij den wensch van een herhaling uitsprekend. Na een krachtige opwekking om trouwe leden te blijven en zoo mogelijk meerderen tot lidmaatschap te bewegen, sioot spr. de vergadering met dankzegging. Als siot werd hierop nog gezamenlijk een psalmlied gezongen. thans genomen btsluit met vreugde worden begroet. De vorige week nog vervoegde zich een de- putatie van huismoeders uit Knoilendam bij den burgemeester van Wormerveer, om zich te beklagen over het gebrek aan goed drink- water. NUTSSPAARBANK ALKMAAR Maandoverzicht April In den loop der maand April werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 114.690 31, en terugbetaald 121.840.79, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 7.150,48. In het tijdvak 1 Januari1 Mei 1929 werd in het geheel ingelegd 542.729,03, en terug betaald f 444,964,31, zoodat sedert 1 Januari meer werd ingelegd dan terugbetaald f 97.764,72. Het aan de inleggers verschuldigde kapi- taal, bij den aanv. van dit jaar f 2.051.413,06 klom dientengevolge tot 2.149.177.78. Het aantal in den loop van April nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 107. Ingetrokken werden 34 boekjes. Het aantal in omloop zijnde spaarbankboekjes vermeerderde dien tengevolge met 73. In het tijdvak 1 Januari1 Mei werden in het geheel uitgereikt 576 nieuwe boekjes en ingetrokken 123, derhalve een vermeerde- ring met 453. Het aantal in omloop zijnde boekjes bij den aanvang van het jaar 5632 klom dientengevolge tot 6085. Van dit aantal behooren 4976 aan perso- nen of instellingen te Alkmaar gevestigd, 845 aan personen elders woonachtig en 264 aan schoolspaarders. Onder d-e in April uitgereikte 107 nieuwe boekjes zijn begrepen 10 boekjes voor jong- geborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1.) De lediging in den loop der maand April van 173 spaarbusjes leverde een bedrag van f 2733,28 aan kleine besparingen op. In het tijdvak 1 Januari1 Mei werden 732 busjes ter lediging aangeboden, waarbij bleek, dat in totaal 11.566,17 was bespaard. Provincsaal nieuws BERGEN. In de Wilhelminafabriek alhier had het zoontje van den heer H. alhier het ongeluk uit te gl ijden tengevolge waarvan hij gevaar liep in een kuip met kokend water terecht te komen. Gelukkig nam de val zoo'n wending dat hij slechts met een been in het water viel Niettemin is het reeds erg genoeg, daar het been geheel met brandwonoen bedekt is en met het herstel ervan zeker een geruimen tijd gemoeid zal zijn. KWESTIE OPGELOST. Waterleidingkwestie provincie Noord- Holland en gemeente Wormerveer opgelost. Op voorstel van wethouder Klinkenberg besloot Maandagavond de raad der gemeente Wormerveer om, tegen ontvangst van een som groot f 16904.22 uit de provinciate kas, af- stand te doen van alle rechten, welke de ge meente tegenover de provincie Noordholland (provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord holland) m-eent te kunnen doen gelden terzake van de destijds door haar aan de M^atschap pij tot exploitatie van Waterleidingen in Ne derland verleende en thans vervallen conces- sie tot levering van water in de gemeente Wormerveer. Door dit besluit is een sedert 1918 be- staand gesehil uit den weg geruimd. Uit de ge schiedenis daarvan zij gememoreerd, dat het waterleidingnet van voormelde maatschappij door de provincie werd aangekocht en opge- nomen in het provinciaal waterleidingbedrijf, hoewel de door de Zaansche gemeenten aan de maatschappij verleende concessie toen nog niet was afgeloopen. De provincie bood den gemeenten een bedrag wegens schadeloosstel- fing aan, welk aanbod door alle gemeenten werd geaccepteerd, met uitzondering van Wormerveer. De daarna door de gemeente in- gestelde actie is op niets uitgeloopen. De fir- ma Jan Dekker te Wormerveer, die ook bij het gesehil betrokken was, stelde tegen de provin cie een rechtsvordering in, die voor rechtbank en gerechtshof werd verloren. Het gevolg van een en ander was, dat het provinciaal water leidingbedrijf in Wormerveer niet tot uitbrei- ding van zijn net overging, waardoor ook de watervoorziening in andere gemeenten werd tegengehouden. Door vele gezinnen zal* het Toch zag zij er niet leelijk uit. Ze stond flink en kloek op haar voetenniettegenstaan- le haar slechte kleeren had ze een mooi figuur. Een fijn, blank gezichtje met zomer- sproeten, die dikwijls samengaan met rood haar, witte handen en een mooi gevormden mond. Haar oogen, vroeger het mooiste wat zij bezat. stonden zoo innig droevig; men kon zien dat zij niet goed bij't hoofd was. Zij zag de twee personen aankomen, zon der eenig bewijs van belangstelling of nieuws- gierigheid te geven, ofschoon vreemdelingen en vooral menschen, die haar kwamen bezoe- ken, een ze'.dzaamheid waren. „Dag Judith", zei Phoebe, „Ik heb een vriendin meegebracht, die je een bezoek komt brengen „Een vriendin? Ik heb geen vrienden" Dit antwoord, waarschijnlijk zeer waar, klonk nog droeviger door den onverschilligen toon waarop het werd uitgesproken, alsof het haar onverschillig was of zij vrienden had, ja of neen. Mogen wij binnenkomen?" Tot anhvoord ging zij op zij. Zij traden binnen en kwamen in een kamer, die er tegen hun verwachting heel zindelijk uitzag. De meubels waren zeer eenvoudig, maar voldoen- dt, en alle* was zeer netje*. „Wel, wel Judith", aei PhoetH, i* het heele dorp geen kamer, die er new vitaiet dan deae .Ja jk baud bet Imw iwtMi tefM de fkuie- komst van mijn man. Phoebe keek Betty aan, alsof zij haar at- tent wou maken op de woorden van deze vrouw. „0 ja, komt je man thuis?" „Vroeg of laat zal hij wel thuiskomen, dat kunje nooit weten. Soms denk ik's nachts, dat ik zijn voetstappen hoor in de laan; dan ga ik naar buiten en ik roep, maar hij is er niet. Ik meen hem het meest te hooren aankomen wanneer er wind is op het water; misschien komt het wel thuis als het stormt." „Hoe lang heb je al op hem gewacht?" Er was oneindige smart in het antwoord van de vrouw: „Dat kan ik niet zeggen ja ren en jaren lang; het schijnt wel of ik mijn halve leven op hem gewacht heb, maar hij komt niet. Maar hij zal eenmaal komen. Hij zei somtijds, dat hij oude vrouwen niet kon uitstaan; ik hoop dus dat hij komen zal ter wijl ik er nog ben. Ik ben nog maar negen en twintig ik schrijf het op mijn kalender, al die jaren lang dat hij weg is." „Hoe heet uw man?" vroeg mevrouw Tal bot. „Het heet Perrivai" Betty beet mot haar kleine tandj*e in haar lip. ,,P«rciv*L m lioe nom*« „P*rrfml Talbot. I«d«rsei ktnt dsn itaaiu vaft mijn man en weet alls* van h«m af. H«f «*n Smt in 1$ woont in lurt gvdirte hui*. V Itaet h# Mfe is a<te u «teu houvfl ®pt«at. PETTEN. Namens de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij is door den secretaris, den heer de Booij, in tegenwoordigheid van den burgemeester, aan den heer Jb. de Beurs, een groote gouden medaille van verdienste toegekend, voor zijn werkzaamheden als lid van het plaatselijk bestuur, welke functie hij 24 jaar heeft vervuld. Bij de uitreiking werden waardeerende woorden gesproken. HEILOO. Maandagavond hield de afd. van ,,Het Mobilisatiekruis" vergadering in cafe Admi- raal. De voorzitter, de heer Th. B. Brand, opende de vergadering, heette alien welkom, hij had graag het bezoek grooter gezien, doch drukte en ongunstig weer waren zeker de oorzaak van het geringe bezoek. De secrtaris deelde mede, dat aan het hoofdbestuur en Gew. Afd. Noord-Holland was kennis gegeven, dat de afdeeling aan- sloot bij den kring Alkmaar. Van het Departement van Defensie waren een tweetai verzoeken om steun afgekomen, met een uitkeering van 400. Echter waren er ook een tweetai op ongemotiveerde gronden afgewezen en met weglating van namen las de voorzitter de missive's voor. Een der leden kon geen uitkeering kriigen over de dienstja ren 1924 t/m. 1927 en de ander werd afgewe zen op grond van de wet van 13 Mei 1927. Beiden hadden uitkeering gehad ingevolge de motie Staalman, reden waaiom het beroep op de bepalingen van de wet van 13 Mei 1927 verviel. De secretaris zeide, dat we in geen geval in de afwijzing berusten, natuurlijk weet de mi nister niets van die afwijziging af. Aan het departement heeft men de gedrukte stukken in voorraad, men vulde den naam in en stuurde weg. Beide personen hebben een medische ver- klaring, dat ze zijn afgekeurd en toen onze voorzitter zich bij mr. Judell vervoegde, ver- wtes hij denpersoon in kwestie naar het Bur- gerlijk Armbestuur. Dat is het advies van den voorzitter van de Gew. afdeeling Noord-Hol land. De voorzitter beaamde de mededeeling en zeide, dat we van mr. Judell niets hebben te verwachten. Het bestuur stelde dan ook voor om een schrijven te richten tot den minister, tot de commissie van onderzoek, die door den minister is ingesteld en tot het hoofdbestuur. De secretaris stelde nog voor om van deze kwestie een punt van bespreking te maken voor de centrale vergadering te Utrecht met vermelding, dat de afdeeling van oordeel is, dat er aan de oud-gemobiliseerden, speciaa! voor de mobilisatie-invaliden, te kort gedaan wordt. Aldus besloten. De voorzitter deelde mede, dat de bond te Drachten, waarvan alleen afgekeurde perso nen lid kunnen worden, een missive had ge- richt tot de leden, dat de bond verwacht, dat de leden niets op eigen verantwoording zullen ondernemen, doch in overleg met ons bestuur. Voorts heeft de commissie bezwaar tegen de samenstelling der door den minister benoem- de commissie en zou gaarne zien van de leden beantwoording van de vragen: 1. Heeft U bezwaren tegen de minderwaardige behan- deling van de regeering waarop U als mobili- satie-slachtoffer behandeld wordt of is U te vreden? 2. Ontvangt U niets, een klein pen- sioentje of uitkeering ingevolge de wet van 13 Mei Mei 1927? Zoo ja, hoeveel per jaar? 3. Acht gij het bedrag, dat de regeering U toekent een voldoende schadeloosstelling in uw geval? De Bond wil voorts nog versterkte rechts- positie van niet gepensionneerden en hunne nabestaanden, idem van de mobilisatie-invali den, deze steun te verleenen van terugwerken- AMSTERDAM, Nicuwendijk 225-229. UTRECHT, Ouie Gracht 151. heel duidelijk. Het huis heet Monniksland; ik stond dan op den heuvel. om een signaal van hem af te wachten dat hi] kwam. Wijn zijn ge- trouwd in de Manaccan kerk hier; niemand wist er iets van. Het was ce,71. regenachtige dag, ik weet het nog heel goed. Hij heeft den geestelijke een goede fooi gegeven, opdat hij zou zwijgen. Niemand wist er iets van, totdat het kind geboren werd: ioen moest ik het wel zeggen. Hij werd er erg boos om. Ze zeggen, dat zijn oom hem het huis uitstuurde, toch is hij weggegaan." Alsof zij vermoeid was keerde zij zich om. Zoo lang zij had gesproken, had zij er on verschillig uitgezien; het was alsof zij een van buiten gelcerd lesje opzei, dat haar geen belang inboezeinde. „En heb je hem nooit weer gezien sedert dat oogenblik." Alleen in mijn droomen; maar ik zal hem weerzien." „En het kindje, leeft dat nog." Dat is dood »n begraven, het ligt hier op het kerkhof; 't was een aardig jongetje. ft denk dat zijn vader wel teruggekomeji was om hem te komen zien als hij was blijven leven, ofschoon hij heel boos was toen hij hem voor het eerst zaj." .,H«b j* an ported v*n te man?" ha a fan mau^'r ,,L1jKtGp (Wordt yervojgd,)

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5