f 2000.— UrC 25Awndf Pleines'Jubileum-Puzzle Rechtszaken kracht en een vergoeding voor gemaakte on- I kosten van dokters- en ziekenhuisverpleging enz. Voorts zou het bestuur aan de bestaande commissie (door den minister ingesteld) een commissie van uitvoering en beroep toege voegd willen zien. De secretaris meende dat vele van die wen schen onvervuld zullen blijven, doch de hee ren Stoop en Schouten meenden dat we niets onbeproefd moeten laten om de uitkeeringen te verhoogen en te verbeteren. De secretaris repliceerde; ook ons hoofdbe- stuur is actief en laat niets onbeproefd. Ook bracht spr. dank aan de burgemeesters en onzen gemeentesecretaris, die veel voor d° leden doen. Spr. was het eens met de heeren dat de uitkeering verhoogd moet worden. Op een vraag van den heer Admiraal ant- woordde de voorzitter dat de commissie van onderzoek aan de minister adviseert, een rap port samenstelt en dat de Kamer het laatste woord heeft. De vergadering droeg het be stuur op om te handelen naar bevind van zaken. Van den bond te Drachten was juist een brief ontvangen dat op nader te bepalen dag te Alkmaar een vergadering zal worden be- legd met het doel een Centraal Coenite te krij- gen. Bij de rondvraag werd de wenschelijk- heid geuit om een andere samenstelling te knjgen van het Gew. bestuur Noord-Holland en Kring Alkmaar. De voorzitter zeide dat we daarin zelf kunnen meewerken. Onze grie- ven zullen we te bestemder plaatse naar vo- ren brengen. Hierna sluiting. Ons dorp in het teeken van feestviering. Er heerschte gisteravond in ons dorp een neele drukte. Waar het anders zoo vredig stil is op straat, alsof met het invalien van het duister alle levende schepselen zich in de huiskamers terugtrekken, bewoog zich nu een groot aantal belangstellende en nieuws- gierige inwoners in en rond „De Buurt" Waar anders ons lieflijk dorp in het avond- lijk donker geheel verlaten schijnt en slechts een enkele maal de landelijke stilte verstoord wordt door de haastige voetstappen van een voorbijganger, die zich verlaat heeft, daar nu was het gister een en al drukte. De reden hiervan? Heiloo stcnd in het teeken van feestviering. Twee groepen uit de bevolking hadden zich opgemaakt dezen avond aan hun vreugde- volle gevoelens uiting te geven; twee optoch- ten doorkruisten de villa-wegen van ons rustig renteniersplaatsje en, waar ieder door een muziekcorps werd voorafgegaan, klonken van twee gezelschappen de fanfares hoog uit boven de hoofden der demonstranten en over de rood en blauw bepande daken onzer zonnige dorpshuisjes. Inplaats van rust, vredige, landelijke rust, heerschte er dus een ongewone drukte en le- vendigheid, ja, een ongekende feeststemming langs de straten en wegen van het opge- schrikte Heiloo. Naast de twee groepen feestgangers was er dan natuurlijk nog een derde groep, nl. die van de nieuwsgierigen, die graag van alles op de hoogte blijven op een afstandje en wien deze avond dus weer wat stof voor conversatie heeft gebracht. U begrijpt dus, dat het heel, heel druk en buitengewoon gezellig bij ons was, in ons aardig dorpje. Er was wat men noemt, leven in de brouwerij! Wat een gezonde, ja zelfs een sportieve afwisseling kan zijn van het dagelijksche sleurleven. Na de rondgangen door het dorp werden de feestvieringen voortgezet in de lokalen van „De Rustende Jager" en de N.V. „H. O. C. E. Bij den heer C. Nap werd De viering van het Meifeest fehouden door de afdeelingen Heiloo van de D. A. P. en S. D. V. C. Hoewel het aantal deelnemers aan dit feest met bijzonder groot was, kan het en mis- schien juist daardoor uitstekend geslaagd genoemd worden. Het was een heel gezellige feestviering, waar ook de ernst niet ontbrak en een afwisselend programma de toehoor- ders onderhoudend bezig hield. De voorzitter, de heer W. van de Vail, ver- welkomde de bezoekers en gewaagde van het eigenaardige gevoel dat bij hem was opgeko- men, toen hij hoorde dat op dezen. onzen feestdag, eenige groepen menschen, die an ders niet bij elkaar kwamen, nu tot elkaar ge komen waren om den Julianadag te vieren. De Meirede werd uitgesproker. door den beer A- de Vries van Zaanaam. Op een on derhoudende, geestige wijze wees hij o.m. op de kracht der soc.-dem. afd. te Heiloo, waar ook de vrouwen zoo sterk in deze rijen verte- genwoordigd zijn. Hij wekte op de partij-pers te steunen en schetste daarna de groote betee- kenis der arbeidersbeweging aan de hand van de verschillende verkiezingseischen. Spr. wijdde vooral uit over den eersten eisch dien van ontwapening en memoreerde hoe voor een paar jaar het ontwapeningsontwerp der j In ^amer werd verworpen, doch zeide, dat het nog steeds in de porte- feuille der partij ligt. Met de opwekking om den socialistischen invloed overal te vergroo- ten. eindigdc spr. zijn vlotte redevoering. Door mevr. De Gierde Vries en den heer Rossenbacker werden eenige verzen voorge- dragen, die men onder groote stilte aanhoor- de In de pauze had een verloting om mooie prijzen plaats, waarna de tooneelver. Falk land" een blijspel in 1 bedrijf, getiteld „Vader en Zoon" opvoerde. Dit deel van het pro gramma werd besloten door pianospel van mevr. VrijerEecen en mej. R. Bakker die >>De Kalief van Bagdad'' van Boildieu speel- den, wat eveneens met groote aandacht aan- gehoord werd. Na een slotwoord van den voorzitter, werd tot besluit nog eenigen tijd gedanst. De viering van Julianadag. In de zaal van de N. V. „H. O. C. E." had een concert plaats ter cere van den verjaardag van Prinses Juliana. Leek het eerst of het concert wat het bezoek betreft een mislukking zou wor den, later op den avond was de zaal geheel bczet. Een concert waarbij men vrij toegang heeft, heeft een groot bezwaar, zooals ook gisteravond bleek; men had n.l. een zaal vol kinderen, die zeker niet het publiek zijn, dat men wsnscht. We meenen dat de avond wel geslaagd is, al list de regeling omtrent het bezetfen der ptaateen w6 Wat te vmrscht-n 1929 te winn en met Vraagt Gratis-Puzzle aan bij de Kon. Zeepfabr. De Duif. Den Dolder. over en het bestuur zal goed doen in het vei- volg een kleine entree te heffen en kinderen te verbieden. De avond werd ingezet met muziek van „St. Cecilia", directeur de heer Kuijs. Een 6-tal nummers werd gespeeld. verkiezen zijn. Met het oog op handelsbe- lemmeringen door het buitenland moet de meeste zorg aan de uit te voeren tuinbouw- producten worden besteed en die zorg mag niet ophouden bij de veiling. Daar betere verpakking ook den handel ten goede komt, zal deze ook wel willen meewerken. Deze toeiichting getuigt van een streven naar vol- maaktheid, al zal deze dan ook wel nooit te bereiken zijn. Een ander voorstel getuigt van dezelfde mentaliteit der tuinbouwers, nl. dat van Nieuw Leven, om er bij de vereeniging De Koophandel op aan te dringen, dat min- derwaardige producten niet meer naar het buitenland worden verzonden. Zij wijst er ter toeiichting op, dat in aan- merking genomen de uitgebreide en kostbare reclame, welke voor het Langendijker tuin- bouwproduct in het buitenland wordt ge- maakt, geen minderwaardige producten de grenzen meer mogen passeeren, ten eerste omdat deze minderwaardigheid door de con- currenten kan worden aangehaald als een bewijs, dat dergelijke groenten niet moeten worden gekocht en tweedens, omdat dit pro duct in het binnenland spoediger den consu- ment bereikt. en dan nog als behoorlijk volks- voedsel zou kunnen worden genuttigd, waar bij dan bovendien geen vrees voor concurren- tie bestaat. Voeg hier nog bij een voorstel van het Bondsbestuur, om goede producten onder het U. C. B.-merk te veilen, dan is daarmee het bewijs geleverd, dat ook elders dan in den kring van de L G. C. alles wordt bijeengebrachte flink nat geregend is. De rook slaat neer, en nog dagen lang blijft een onaangename rooklucht aan de kleeren van de jongens hangen. Toch zou geen echte Texelsche jongen zijn Meierblis willen missen, terwijl ook de huisvrouwen telkenjare „met vreugde de „jongens van de Meierblis" zien naderen. 't Is voor haar een heerlijke opruiming in den schoonmaaktijd. PEVTEN. Raadsvergadering. De Raad dezer gemeente vergaderde op Maandagavond 29 April '29. Afwezig de heeren Timmerman en de Graaf, overigens alien tegenwoordig. Ingekomen is de rekening over 1928 van het Burgerlijk Armbestuur. Deze rekening is onderzocht en in orde bevonden: in ontvang op 853.11 in uitgaai op 704.37 Batig saldo 148 74 Besloten werd de rekening goed te keuren Een mededeeling, waarbij aan den heer H S. Eriks met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag is verleend als burgemeester van Pet- gedaan, om het tuinbouwvak. en daarmee de Hierna trad de heer J. van Gemeren naar j rendabiliteit omhoog te heffen voren, die een dankwoord richtte tot het I De laatste week heeft weer aangetoond dat corps en zijn directeur en de hoop uitsprak. dat men bij volgende nationale gedenkdagen op hun medewerking mocht rekenen. Verder wijdde hij uit over den eersten steen. dien onze grove tuinbouw, werken de omstandig- heden mee, nog wel loonend is. De prijzen gingen met sprongen in de hoogte; zoodat zij, die het hebben gewaagd beduidende was gelegd voor de nationale feesten en j voorraden te bewaren, nog een flinken slag sprak de hoop uit dat de zwakke poging die hebben geslagvn was gedaan om hier geregeld die nationale feesten te vieren, mag slagen. Daarna liet het fanfarecorps „Eensgezind heid zich hooren, die een 4-taI marschen ten gehoore bracht. Als we in aaumerking nemen dat de directeur niet aanwezig was, dan moeten we de bereidwiiligheid van ..Eensgezindheid" op hoogen prijs siellen Ook aan deze heeren werd door den voor zitter een warm woord van dank gebracht Daarna kwam het gemengde Christelijke zangkoor „Sursum Corda". directeur de heer C. Dorland uit Alkmaar, op het tooneel. Als Zoo vernamen we, dat een ."oode-koolteler uit Koedijk voor 2 spoorwagens roode kooi 4200 maakte; een andere voor 2 wagens gele 3500. Vv a ren deze laatste een goeie week eerder geveild, dan hadden ze niet het derde deel van dat bedrag opgebracht. Dat deze prijzen zoo hoog zijn geworden, is in hoofdzaak te danken aan het koude weer, dat den groei van de jonge groenten tegenhoudt, de vraag naar onze stapelgroenten doet toe- nemen en daardoor de prijzen zeer gunstig bei'nvloedt. Zette de roode kool Maandag in met een aangenomen. et ontwerp tarief lnleidin^ klonk het oude Wilhelmus, ^evolgd i noteering van 10.30— f 14.80, Dinsda^ door andere hederen, waarvan „Mijn Hoi- i was deze reeds 10.70— f 20.50 terwifl land verdienstelijk werd gezongen. Van rlen I Zaterdag 14.60f 26.40 werd besteed De mooien zaug en de eenvoudige liederen ging groote roode kool bracht alzoo twepmaal een groote bekoring uit en het publiek rea- geerde met dankbaar applaus op het dank woord van den voorzitter. Hierna deelde de voorzitter mede dat ,,Zang en Vriendschap'' niet zou zingen om dat de directeur verhinderd was (daardoor verviel ook dc zang van het R.K. Mannen- koor) en verzocht den directeur van Fur- sum Corda'' om, zoo mogelijk nog een paar liederen te laten zingen, waaronder het Wilhelmus en verzocht den aanwezigen mee te zingen. (Applaus). Daarna klonk het Wilhelmus, gevolgd door het Bondsiied. Hiermede was het programma ten einde. De voorzitter bedankte de medewerkende leden en het publiek en sprak de hoop uit, dat het zwakke boompje dat heden was ge- plant. in den drogen zandbodem van Heiloo zou opgroeien tot een boom, waarvan de oprichters en verzorgers nog veel genoegen zouden beleven en dat men in Heiloo zou samenwerken tot bloei van „Heilooer Alge meen Belang''. (Applaus). BROEK OP LANGENDIJK De Broeker Veiling. De middelen, welke de tuinbouwers willen aanwenden, om hun producten op hoog peil te brengen: voorbeelden uit den Beschrijvings- brief, die van initiatief en aanpakkinsdurf getuigen. Veel hoogere prijzen voor alle koolsoorten. Uienprijzen even beter. Bevredi- gende w o r t e 1 e n- p r ij s. Bieten slecht. Kadijs en sla. „Alles veilen" is tegenwoor* dig het parool der Langendijker tuinbouwers De naweeen van den onderhandschen ver koop worden, hoewel er reeds verscheidene jaren grootendeels met dit stelsel gebroken is, nog dermate gevoeld, dat men dit gaarne radicaal zou uitroeien. De voortdurenrie en hardnekkige pogingen, om ook het bonnen- stelsel den bons te geven getuigen van den tegenzin, om onderhandsch te varkoopen en vaa de liefde voor het veiiingsysteem. De gehouden vergadering van rabaiber- telers, op welke bijeenkomst het besluit werd genomen, ook dit product weer over de vei ling te verkoopen en niet langer meer onder handsch, zooals enkele jaren geschiedde, bevestigt dit gezonde streven. Hoewel de ver- bouw van rabarber niet bijzonder groot is, werd toch tot „alles veiien" besloten. De groote roode kool bracht alzoo tweemaal zooveel op als de vorige week, en ook de kleinere steeg op het eirid dezer week aa;v merkelijk. Voor doorschot besteedde men Dinsdag f 9.80—/ 15.20, Vrijdag 16.90— f 19.90. ten, werd voor kennisgevin Een bekendmaking van _M Hi benevens de dienstregeling voor een autobus- dienst Petten Alkmaar door de onder- nemers de Jong en Glas te Schoorl. Dit ont werp, dat nagezien en besproken wordt, geeft geen aanleiding tot bezwaren. De Vereeniging tot bevordering van den landbouw in Hollands Noorderkwartier vroeg opgave van de afgelegen bedrijven en percee- len niet aangesloten aan de waterleiding. Genoemde vereeniging hoopte een weg te vinden om het ook die perceelen en bedrijven mogelijk te maken om aan te sluiten. Zal aan voldaan worden. Van het G. E. B. te Zijpe is bericht ingeko men, dat de kosten van straatverlichting over 1928 bedragen 273.92. Het verslag van de N.V. Bond van Neder- landsche Gemeenten werd voor kennisgeving aangenomen. VVethouder Blom herinnerde zich zijn in- trede in den raad van Petten voor pl.m. 10 jaar geleden. Er werd toen reeds met tekorten gesukkeld, doch de moeilijke huishouding heeft nimmer schadelijk gewerkt op de goede verstandhouding onderling. Al zal er wel eens iets zijn, waarin we misgrijpen, toch is de vereeniging met Zijpe een goede oplos- sing. Voor de goede samenwerking en de steeds betoonde welwillendheid om de menschen ter- zijde te staan en te helpen is spreker den bur gemeester zeer dankbaar en deze wijze van samenwerken zal bij hem in aangename her- innering blijven. Wethouder Nottelman zeide, reeds pi m. 20 jaar lid van den raad van Petten te zijn ge- in de vergaderingen der laatste jaren zooveel aan zorg, geldgebrek en weemoed, gesioten De vergadering, de laatste van den Raad der gemeente Petten, werd gesioten. De aanvoer beliep nog ongeveer 19 spoor-het kohier H. O kooplui voeien ook voor dit stelsel van ver koop, zoodat ook van die zijde alle medewer king is te verwachten. De tuinbouwers zitten niet stil, als het geldt de behartiging hunner belangen en er zit voldoende initiatief en helder doorzicht en inzicht in den boezem der tuinbouwver- eenigingen om op de bres te staan ter verde- diging daarvan en middelen aan de hand te doen, om uit hun producten te halen, wat er uit te halen is. Trachtten we in ons vorig overzicht aan te toonen de groote overeen- komst in de resultaten van den tuinbouw in het zuidelijk en noordelijk gedeelte van het Langendijker tuinbouwdistrict aan de hand van het Jaarverslag v. d. Noordermarktbonc en t onlangs verschenen verslag van de L G C., de Beschrijvingsbrief van beide veilingen aoet zien, hoe de tuinders een open oog heb ben voor alle maatregelen, die kunnen dienen tot meer profijt-trekken van hun arbeid. Zoo zien we, dat de afd. St. Maarten, aangeslo ten bij den Noordermarktbond de Algemeene Vergadering aan het Bondsbestuur opdracht wil geven, een grondige wijziging aan te brengen in de verpakking van sommige pro ducten en het daarheen te leiden, dat in die gevallen de zak worde vervangen door de krat. Deze tuinbouwvereeniging heeft daarbij in het bijzonder dc vroege aardappeien en de uien op het oog. Men oordeelt dat deze pro ducten veel meer tot hun recht zouden komen, indien het bij den tuinder in de krat ging en daarin bleef tot het den consument had be reikt. Eij oiiverwachts optreden van aardap pPlzW^te, ztiu de krat vSJ-re ffffven den z?k' te wagons ofschoon volgens telling en aanvoer bij het begin van de week nog slechts 6 wa gens aanwezig zouden zijn geweest. Ook in de komende week zullen ongetwijfeld nog be- teekenende quanta worden aangevoerd. Met de geie kool liep het buitengewoon goed. Werd de vorige week voor de 2-ponds gele, het meest gezochte goed alzoo, gemid- deld ruim 7 betaald, bij den aanvang dezer week was de prijs al f 10.80. Voor groote werd toen 6.60 in minimum besteed, ter wijl de vorige week ongeveer de helft van dien prijs werd gemaakt. In den loop der week stegen de prijzen geweldig. Vrijdag was de minimum-prijs voor de groote f 13.50, de maximum-prijs voor de kleine 21.50. In het iaatst der week werd dus on geveer driemaal zooveel besteed als de vorige week. Gezien de nog grooten aanvoer van meer dan 47 spoorwagens was dit nog een buitenkansje. Ook de Deensche witte steeg in prijs. Werd de vorige week gemiddeld voor groote kool ongeveer 7 gemaakt, de minimumprijs was bij den aanvang dezer week al 8.90, welke successievelijk opliep tot Vrijdiag, toen 13 werd betaald. Kleingoed steeg aanvan- keiijk tot f 14, doch Vrijdag en Zaterdag werd resp. 16 90 en f 17.70 gemaakt. De aanvoer beliep klein 15 spoorwagens. Uien konden weinig verbeteren in prijs. De gemiddelde prijs van ongeveer 5 de vorige week steeg aanvankelijk met een paar dubbeltjes, om Zaterdag te besluiten met 5.906.20. Grove Uien waren ongeveer 1 lager. Drielingen golden van J 3.20 3.90. Voor bieten bestond weinig kooplust en de prijzen waren daarmee in overeenstem- ming. Aanvankelijk werd1 1.80 betaald, later 1.30—/ 2.40, Zaterdag 0.70— 1.30. Peen gold eerst 4.20—/ 5.20 voor groote, 1.401.80 voor kleine. Deze prijs zakte echter met meer dan 1 in, om later weer op f 4.10—/ 5.40 voor groote en 1.902.90 voor kleine te stijgen. De eerste aan deze veiling aangevoerde ra- dijs bracht 11—14 cent per bosje op. Spinazie bracht een goeden prijs op: 24 -/ 25.80. De sla, die hier voor het eerst werd geveild gold 10.30, later voor eerste soort 8.60— 9.70, voor tweede soort 6.607. TEXEL. ..MEIERBLIS", Evenals ieder jaar ziet men ook thans weer aan alie kanten van ons eiland scheivuren branden. Volgens oud-Texeisch gebruik mogen de kinderen op dezen avond, de ..Meierblis" branden. Reeds dagen van te voren gaan de Texelsche jongens met karren rond, om bij de ingezetenen allerlei brand- oare rommel op te halen, die dan zorgvuldig oewaard wordt in een binnenweg of op een weide, die daartoe van gemeentewege wordt aangewezen. Ondev't zingen van 't aloude lied: Hooi, hei je geen strooi, He; je geen ouwe mande, Dan zelle we de Meierblis brande. Hekke en stekke en jote en pale, As je niet komt, dan zelle \vc je hale. Boer, wil jij dat late staan, Anders zelle we de boel in ende slaan, brengt de jeugd zegevierend de laatste kar weg, waarna 't vuur ontstoken wordt. Na tuurlijk zien de jongens er bij deze brandjes v«rre van netjts ait. Met de grootate vreugde dooienuffeien aij «ll«e, wat vaoj- d« Meisr- bfe" en nj»t fi evensoed branden, vooral zoo, wil 't vunr nu, da^r 't 300 a 350 gulden, een heel verschil met tegenwoordig, en toch wisten we ons buiten schulden te houden. Het beheer was eenvoudi- ger en gemakkelijker en werd zoo zuinig mo gelijk geleefd. In 1917, toen spreker wethou der wud, was de toestand al geheel anders: de loonen hooger tegen een kortere arbeids- duur, de salarissen verhoogd, werkloosheids- verzekering ingevoerd, bijdrage gevorderd van de gemeenten in de kosten voor middel- bare en nijverheidsscholen. Het was toen reeds te voeien, dat de gemeente onder zoo'n druk niet kon blijven bestaan. In een opzicht is er gelukkig verandering gekomen, vroeger was Petten arm en de menschen waren arm en het laatste is gelukkig niet meer het geval er worden goede loonen verdiend. Waar zonder steun van Rijk en provineie het blijven bestaan niet mogelijk was, ziet spreker het als een gelukkige oplossing, dat de gemeente is samengevoegd met de Zijpe. Er is gemarteld, doch we hebben gemeend in Petten's belang te hebben gehandeld en gaarne sloot spreker zich aan bij het gespro kene door zijn collega Blom, waar hij zegt, dat de goede verstandhouding in al die moei- lijkheden in aangename herinnering zal blij ven. De voorzitter sprak van zijn optreden als burgemeester dezer gemeente, als opvolger van wijlen zijn vader, en hoe hij schoorvoe- tend tot het vragen naar dit ambt besloot toen reeds in het vooruitzicht hebbende, dat de gemeente in een financieele toestand ver- keerde, die het voortbestaan zouden bemoei lijken, zoo niet onmogelijk maken. 't Is niet altijd prettig werken geweest, steeds met geld gebrek te martelen. Teleurstelling is ook niet uitgebleven, doch de goede samenwerking en ondervonden steun van den raad en de wet- houders heeft spreker aanleiding gegeven zijn werk met lust te doen. De strijd tegen de tegenspoeden hebben we in onderlinge samen werking eendrachtig gevoerd en aan deze sa menwerking zullen aangename herinneringen voortleven. Het spijt spreker wel, dat we voortaan el- kander niet meer in alles zullen kunnen hel pen, dit zal ook wel eens lastig zijn, doch zoo kon het ook niet bijven. Het noodige moeten we achterwege laten, als b.v. de school, en spreker vond het nog jammer, dat de school toen deze van Rijkswege afgekeurd werd, ook niet met bijzondere subs, van 't Rijk is ver- nieuwd. Het Rijk heeft voor verleenen van subsidie niets gevoeld. Spreker geloofde, dat het goed geweest is ook van hier drang uit te oefenen tot een ver- eeniging met Zijpe en eveneens een reden om Zijpe daarvoor dankbaar te zijn, al is daar en terecht gebracht de voordeeltigste voorwaarden te bedingen. Het verheugde spreker, dat we geen arme bevolking achterlaten. Voor de manier waarop deze vereeniging is gekomen, en voor de gunstige oplossing van enkele moeilijke punten, kunnen we dankbaar zijn. We zullen hopen, dat, doen zich kleine sto- ringen voor, deze te overbruggen zullen zijn en gaan met goeden moed de vereeniging te- gemoet. Allen, die hun krachten en hun werk hefcben gegeven in dienst der gemeente Pet ten. is spreker daarvoor dankbaar. Wethouders en leden van den Raad, die spreker hebben terzijde gestaan en in aange name samenwerking de belangen van Petten hebben gediendeen hartelijk woord van dank en ten slotte wenscht spreker alle ge- meentenaren alle goeds onder het nieuwe be stuur der gemeente Zijpe. Stwande de vergadering werden de notuler ingesdnwen, getej&n c.n gwdgekfcurd en daarmede het notulenbo'ek. Hevattende vooral VOOR DEN POL1TIERECHTER. Zitting van Maandag 29 April. VECHTPARTIJEN. De chauffeur Com. P. te West-Graftdijk, die tot 25 boete of 25 dagen hechtenis is veroordeeld wegens mishandeling van mevr. v. d. Oord, echtgenopte van een cafChouder aldaar. is tegen dit vonnis in verzet gekomen. Hij was bij de vorige behandeling wel in het gebouw, doch bleef per abuis buiten de zaal Hij beweert nu dat de dames hem bij die gelegenheid hebben uitgedaagd en hem aan- vielen Toen hij met juffr. de Jong, de werister, aan 't sehermutselen was, sprong juffr v. d. Oord hem op den rug en kreeg hij 't met alle twee te kwaad. Het is mogelijk, dat hij in de schermutseling mej. v. d Oord met zijn vuist in het gelaat heeft geraakt. De dames ble/en echter bij hun verkla- ring, zooals deze door hen de vorige maa! is afgelegd. Daar het gebeurde overigens van voldoen de bekendneid mag worden geacht bij onze aandachtige lezers, willen wij volstean met het slotbedrijf van dit politierechters- drama, waarin de ofticier bevestiging van het vonnis requireerde en de politierechter aanleiding vond de straf te reduceeren tot 15 boete of 15 dagen hechtenis. VERDUISTERING IN D1ENSTBETREKKING. De voormalige bakkersknecht Jb. de B. thans knecht in een wijnhandel. geboren 2) Nov 1905 te Alkmaar en aldaar woonachtig, stond terecht ter zake het feit, dat hij ten nadeele van den koek- en broodbakker Eriks, toen de B. aldaar in dienstbetrekking was. op verschillende tijdstippen in 1918—1919 geldsommen, door hem van de broodclienten ontvangen, niet heeft verantwoord en zich deze gelden wederrechtelijk heeft foege- eigend. Verdachte bekende. Hij verdiende t 14 en moest daarvan 12.50 kostgeld be- talen, zoodat hij niet kon rond komen met zijn verdiensten. Het volledig bedrag der verduisteringen bedraagt f 36. Verdachte zeide er mede be- gonnen te zijn, toen hem bleek. dat hij een tientje had verloren. De reclasseering advi- seerde een voorw veroordeeling. De officier requireerde dienovereenkomstig 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 2 proef- jaren. Vonnis 2 maanden gevangenisstraf voorw. met 3 proefjaren en onder toezicht-stelling van het Leger des Heils. AANRANDING VAN EER EN GOEDEN NAAM. De 23-jarige gehuwde los-arbeider Hendr. Pieter v. B. te Burgerbrug, gemeente Zijpe, stond heden terecht omdat hij op 24 Februari tegenover de getuige Ali v. d. Molen had be- weerd, dat de arbeider A. Kwast een rijwiel- plaatje van zijn rijwiel had afgestolen Aris Kwast, die zich aan een dergelijken diefstal niet schuldig maakte, achtte zich door deze lasterpraat benadeeld in eer en goeden naam en deed aangifte bij de politie. De weggeloopen vrouw van verdachte is thuis ten huize van Kwast's ouders, doch dit feit schijnt verdachte niet te hebben ge- inspireerd. De 21-jarlge Ali v. d. Molen, zonder be roep te Burgerbrug, verklaarde in verband met deze zaak, dat verdachte haar heeft ge- zegd: Aris Kwart heeft van mij een rijwiel' plaatje gestolen. Ali heeft dit nieuws aan Kwast verteld. Verdachte zeide, dat hij in dien tijd over- spannen was, omdat zijn vrouw hem had verlaten. Hij weet niet precies meer wat hij heeft gezegd en waarom, want hij is geen rijwiel-plaatje kwijt geraakt. De officier achtte zich niet geslaagd in de bewijskvering en vroeg vrijspraak. Vonnis conform, waarna verdachte dus werd vrijgesproken. MISHANDELING EN VERNIELING. De 46-jarige te Tilburg, geboren en te Enk« huizen wonende arbeider Joh. Joz V. stond terecht omdat hij op 27 Maart in beschonken toestand mej. A. Pommerie, huishoudster van den cafehouder Hollebeek aldaar een slag in 't gelaat heeft gegeven en voorts een deur en een aantal ruiten in het cafe heeft ver> nield. Verdachte maakte reeds meermalen zijn opwachting bij den politierechter. Hij is nu geheelonthouder Behalve de deur, heeft Johan Jozef 16 rui ten vemield in het cafe, tevens volkslogement, Hij was zoo kwaad, omdat men hem zijn pet, die afgevallen was, niet temg had willen geven. Het Burg. Armbestuur dat ook al in be- zorgdheid zit door het ruwe optreden van verdachte, verzocht schriftelijk hem geen gevangenisstraf op te leggen, aangezien die instelling dan zijn gezin zou moeten onder-* houden. De officier verzocht aanhouding tot 29 October. Aldus besloten. Afgewaeht zal worden of. verdachte intusschen de toegebrachte schade aan Hollebeek vergoedt. MISHANDELING VAN EEN CAFeHOUDER. De verdachte Hendr. Jan B. was nil! verschenen. Hem werd ten laste gelegd dat hij op 9 Maart den cafehouder A v. Til te Helder met de vuisten in't gelaat heeft gestompt. De heer v. Til apprecieerde verdachte nief als klar.t, wat oorzaak was van B's. ondiplo- matiek optreden. De cafehouder ondervindt nu geen molest meer van verdachte. Eisch en vonnis 25 boete of 25 dagen lechtenis. NOG EEN CAFeHOUDER GESLAGEN De cafehouder Hendr. Schreurs te H4def heeft op 27 Maart in zijn inrichting verschil van meening gekregen met den niet-versche nen verdachte Jan B. over een herbergschuld, welk debat, loopende over f 1.70, werd be- slotsn d#or een slag in het geJatt van den cafthouder, hem door den opgewondew schufdcnaar in het vuur der discussie, toege- bra.cht. i i i xv'-,, V -ivvwv awi maaiiuu" 111 llltiL CC11

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6