Kerk en school Luchtvaart Binnenland SgSiPOeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SgSPU'&Oli Bij alle Drogisten. De slag kwam ilink aan, daar Schreurs bloedend werd verwond. Jan B. is reeds eenige malen veroordeeld. Eisch tegen B. 40 boete of 40 dagen hech tenis. Vonnis f 25 boete of 25 dagen hechtenis. EEN KNAAPJE MISHANDELD. De 38-jarige landbouwer Cornells Maria de B. te Spanbroek stond terecht wegens unishandeling van den 12-jarigen Hendrik Sloots, dien hij, naar hij erkende, eenige Mappen om de ooren heeft gegeven. Hij verdacht Hendrik van venue- ling en brandstichting in de nieuwe schuur, die verdachte heeft doen bouwen. Hij kon dit echter niet nader aantoonen en de politie- rechter maakte hem door een voorbeeld duidelijk, dat het niet aangaat, iemand zonder nadere bewijzen te verdenken en af te straf- fen, voor baldadigheden, waarvan het niet vast staat, dat hij die gepleegd heeft. De officier eischte tegen de B., die ove- rigens zeer gunstig bekend staat, 12 boete of 6 dagen hechtenis. Vonnis f 10 boete of 10 dagen hechtenis. MISHANDELING DOOR EEN CAFeHOUDER. De cafehouder Dirk de B. te De Rijp moet rich verantwoorden ter zake mishandeling van den getuige J. Noe, dien hij op 24 Maart een slag met de vuist in het gelaat zou hebben gegeven. Er bestond tusschen de B en Noe een geldkwestie. De mishandelde, een 39-jarig schilder, verklaarde, dat verdachte hem heeft gesla- gen, gestompt met de vuist, nagezet en be- dreigd. Verdachte erkende driftig van aard te zijn, doch meende reden te hebben, de ordc in zijn cafe te handhaven tegen over personen, wie het te doen is, te drinken zonder be- taling. Zijn voorganger, die bang was voor die menschen, raakte er daardoor onder. Hij heeft Noe slechts een tik gegeven. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis 10 boete of 10 dagen hechtenis. Sluiting. DOOD VAN EEN MIJNWERKER VEROORZAAKT Een stervende man overreden? Op 25 Oct. van het vorig jaar werd de 50-jarige mijnwerker J. H. J. te Kerkrade, toen hij zich op weg naar zijn werk bevond, door een auto, waarvan later bleek dat J. A. v. d. B. te Amsterdam de bestuurder was, aangereden tengevolge waarvan J. ter plaat- se overleed. De aanrijding geschiedde naar de Tel. meldt, op het uiterst rechtsche gedeelte van den weg Bij zijne aanhouding kort daarna bleek v'd B. in staat van dronkenschap te verkeeren. Hij kon zich van het voorgevallene niets meer herinneren. Dr. Levy en dr. Schmedding, die de sectie op het lijk verrichtten, verklaarden, dat bij de sectie in de hartkamers en grootere bloed- vaten „spekkige stolsels" werden aangetrof- len. Dit gaf den verdediger mr Van Onland aanleiding om dr. J. P. L. Hulst, arts te Leiden, een rapport te laten uitbrengen en als deskundige a deecharge te doen dagvaarden. Dr. Hulst gaf als zijn meening te kennen, dat zoodra zich spekkige stolsels in de hart kamers van den mensch hebben gevormd, de- ze blijkens de ervaring stervende is. Iedere minuut kan dan de laatste zijn. Aangezien blijkens het rapport van de doctoren Levy en Schmedding de spekkige stolsels aanwezig waren, is in dit geval de dood niet aan de aanrijding te wijten, doch is een reeds ster vende man aangereden, die zonder de aan rijding mischien op hetzelfde oogenblik zou zijn gestorven. Dr. Levy hield echter onder erkenning der grootere ervarftig van dr. Hulst zijn meening staande, dat de verwonding, veroor- zaakt door de aanrijding, doodelijk was en de dood is ingetreden tengevolge* van die aan- rijig. Het OM., waargenomen door mr. Kneep- kens, was van meening, dat het veroorzaken van dood door schuld vaststaat. Spr. eischte een gevangenisstraf van zes maanden en ge- durende een jaar ontzegging van het recht om een motorrijtuig te besturen. De raadsman van verdachte pleitte vrij- spraak op formeele gronden en naar aanlei ding van de verklaring van dr. Hulst. Uitspraak 13 Mei. zes jaar, terwijl hij tegen E. de S. wegens heling twee jaar gevangenisstraf vroeg. Uitspraak over 14 dagen. DE BEROOVING TE LIEROP (N.-B.). Zes jaar geeischt In den nacht van 7 op 8 Jan. j.l. drong een vijftal personen de woning binnen van den bejaarden landbouwer Wijlaars te Lierop Deze werd door een der indringers ernstig verwond, terwijl zijn vrouw onder bedrei- ging met een mes gedwongen werd het geld- kistje, aat in haar bed was verborgen, af te geven. Na het geheele huis doorzocht te heb ben, verdwenen de bandieten met medeneming van ongeveer 313 en eenige worsten Gister stond voor de rechtbank te Roer- mond in verband hiermede terecht de koop- man J. K uit Uden, alsmede de arbeiders A. M., Fh. H., en J. de S. uit Helmond, terwijl een broer van dezen laatsten de arbeider E. de S. terecht stond wegens heling. Verdachte Th. H. verklaarde het bed, vvaar- op de oude vrouw siiep, te hebben doorzocht. Hij vond aan het voeteneinde een geldkistje waaruit hij een hoeveelheid bankpapier nam, zooals later bleek in totaal 313. Na nog eenige worsten te hebben weg- genomen, waren zij wederom naar Helmond vertrokken, alwaar het geld ten huize van verd. S. werd verdeeld. Ieder hunner kreeg 72 terwijl aan E de S., die niet mede was gtgaan 23 werd ter hand gesteld om hem :e doen zwijgen. Het echtpaar W., als getuige gehoord, wist niet veel te vertellen, daar zij zoo bang wa ren geweest, dat zij onder de dekens waren gekropen. Zij meenden echter volgens den berichtgever van de Tel. eenige der verdach- ien te erkennen. De Officier van Justitie eischte tefsa ieder der VCTetasfctea in verband met dan errret wra met' gTpTJCgoc left en grva32FBi?sffaf van Dinsdag gaf juffr. van Nienes voor het laatst onderwijs in hare school te Schermerhorn en moest zij van ha re leerlingen scheiden. Alle kinderen heeft zij voor afscheid ruim getrakteerd. We wenschen haar van ganscher harte in Alk- maar, waar zij zich zal vestigen, vele jaren van gezondheid. Dat zij nog lang van haar welverdiende rust moge genieten. Tot tijdelijk onderwijzeres te Scherhorn is aangesteld (met ingang van vandaag) mej. M. Meijer, thans werkzaam te Heiloo. Tot predikant bij de herv. gem. te Oost- woud is beroepen ds. J. de Jong te Spijk. Maandagvoormiddag had de eerste steen- legging plaats van de school te Hippolytus hoef. Aanwezig waren hierbij o.a behalve de burgemeester, de beide wethouders, de raads- leden behalve de heeren Lub, de Vries en Bakker, de gemeente-secretaris, de inspec- teur van het Lager Onderwijs te Alkmaar, de heer Dun, de architect de heer Saal van Alkmaar, de afdeeling Wieringen van Volks onderwijs, de commissie van toezicht op het lager onderwijs, de hoofden der 3 scholen en het geheele onderwijzend personeel te Hippo- lytushoef. Een dochtertje van burgemeester Kolff legde den eersten steen, waarna het woord gevoerd werd door den burgemeester, den heer Dun, den heer C. J. Booker namens Volksonderwijs en het hoofd der School te Hippolytushoef, den heer A. H. J. van 't Hof. Maandag 29 April werd in de Openb. School te Schermerhorn een Ouder- avond gehouden, ter gelegenheid van het feit, dat de onderwijzeres Mej. van Nienes met 1 Mei de school ging v rlaten, waar zij bijna 35 jaar werkzaam was geweest. Een groot getal ouders was aanwezig. Ook weth. Los was tegenwoordig, benevens enkele raadsleden. Het hoofd der school, de heer W. C. van Setten van der Meer, opende de bijeenkomst met een welkom aan de talrijk aanwezigen die getuigen wilden zijn van dit bijzonder feit, terwijl de bedoeling was zich ook uit- sluitend tot del feit te bepalen. Spr. richtte zich tot de onderwijzeres: „Mej. van Nienes we weten dat ge zijt gekant tegen uiterlijk vertoon, wat we ons volkomen kunnen begrij pen. Dezelfde week dat U van den gemeente- raad uw eervol ontslag bekwam, meende de Oudercommissie dezen avond te moeten hou den om de ouders in de gelegenheid te stel- len afscheid van U te nemen en U in't open- baar te bedanken voor de voortreffelijke wij- ze waarop ge gedurende 35 jaar uw werk in de school hebt verricht, altijd met opgewekt- heid. Ge hebt de ouders en de kinderen beide onderwijs gegeven. Telkens op 1 Mei kreegt ge weer de kleine peuters om hun de begin selen te leeren van lezen, rekenen en schrij ven, hun aan orde en gehoorzaamheid te doen gewennen, wat lang niet altijd gemak- kelijk is. Alleen zij die in het vak werkzaam zijn weten wat het is en dat het zeer belang- rijk is, want gehoorzaamheid en tucht zijn mede de grondvesten van de maatschappij Niettegenstaande onderwijzers dikwijls aan critiek onderhevig zijn, hebt ge toch ook groote voldoening in uw ambtelijke loopbaan gehad, ook veel aanhankelijkheid en dank- baarheid van oud-leerlingen. Scheiden doet wee, ook bij U; het zal u hard vallen de ban den, die u hechten aan uw werk te verbreken; ook voor den onderwijzer Schreuder en mij is het moeielijk. We hebben altijd aangenaam samengewerkt en tusschen ons is een band van vriendschap ontstaan; ook in de toekomst beveel ik mij en mijn geziii in uwe vriendschap aan. De ouders van de schoolgaande kinderen wilden gaarne een blijvend aandenken geven Zij hebben voor U een pendule, een naai- mand en een foto van de school, waarin U 35 jaar hebt gewerkt. Als ge in uw nieuwe woonplaats zijt, denk dan dikwijls aan uw werk, dat u lief was en aan deze school. Zeer aangedaan, dankte juffr. van Nienes voor de hartelijke tot haar gesproken woor den en voor het blijk van waardeering. Hierna werd het woord gevoerd door den onderwijzer, de heer Schreuder. „Ook ik gevoel mij gedrongen een kort af- scheidswoord tot u te spreken De 5 jaar, ge durende welke ik met u samenwerkte waren altijd aangenaam. De kalme en rustige wij- ze, waarop ge uw taak hebt vervuld strekten tot zegen van het onderwijs. Met eerbied zal ik altijd terugdenken aan dien tijd en ik wensch U toe dat ge in opgewekten geest uw rust moge doorbrengen. Hierna namen alle aanwezigen persoonlijk afscheid van mej. van Nienes. Art. 2 der overeenkomst van 1927 verplicht de K.L.M. zooveel mogelijk de totstandkoming van de luchtverbinding met Ned.-Indie na te streven. Dientengevolge zijn in de laatst verloopen maanden de proefvluchten gehou den, die allerwegen de aandacht hebben ge- trokken en de geleidelijke bereikbaarheid van een vaste verbinding hebben aangetoond. De proefvluchten zullen zoodra doenlijk worden hervat. Om vervolgens met de in- richting van een vaste verbinding tijdig ge- reed te zijn, is het noodig, bereids financieele maatregelen te treffen. De K.L.M. rekent, den dienst in 1931 gere- geld, waarschijnlijk een maal per week heen en terug, te kunnen aanvangen. Met het oog op de voorbereiding, de aanschaffing en be- proeving van daarvoor bestemd materiaal en de opleiding van personeel, zullen reeds spoedig uitgaven moeten worden gedaan en bestellingen worden geplaatst. Onder de te- genwoordige omstandigheden zal de Staat dienen te helpen. Volgens het wetsontWerp wordt de in art. 2 der wet van 30 Juni 1927 genoemde som van 500.000 gebracht op drie millioen gul den. De kapitaalverschaffing is gedacht deels in door het Rijk te nemen aandeelen, deels in een geleidelijk en naar behoeften te plaatsen obligatieleening, waarvan het Rijk rente en aflossing waarborgt. Voor het bedrag, noo dig voor de voorbereiding van materieel, te weten omstreeks 2J4 millioen gulden, is de eerste vorm gekozen. Voor het verder noodi- ge gedeelte zal de uitgifte van obligaties die nen. Aangenomen wordt, dat op de exploitatie geen aanmerkelijke vtrliezen behoeven te wor den geleden, omdat verwacht mag worden, dat het publiek voor deze verbinding met haar groote tijdwinst in vergelijking met an- dere middelen van vervoer, voldoend hooge prijzen zal willen betalen. Van de gelegenheid wordt gebruik ge- maakt, om in de statuten o.m. de wijzigingen aan te brengen, welke wenschelijk zijn ter be- vordering van samenwerking tusschen de Kon. Luchtvaart Mij. en de onlangs opge- richte Kon. Nederl.-Ind. Luchtv. Mij. Omtrent de tevens voorgenonten uitbrei- ding van het aandeelenkapitaal van 5.100.000 gulden tot tien millioen wordt opgemerkt, dat met de thans voorgestelde uitgifte van 2 millioen ten name van den Staat het be drag aandeelen in portefeuille zou zijn uitge- put. Uitsluitend om ter wille van een verdere toekomst meer ruimte te scheppen, wordt van de thans zich voordoende gelegenheid tot ver- ruiming eenvoudigheidshalve gebruik ge- maakt. dat de moeilijkheden, welke tot het conflict geleid hebben, zullen worden onderzocht. BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. Naar de Tel. verneemt, is zeer spoedig d,- indiening tegemoet te zien van een initiatief- wetsvoorstel in zake bestrijding van den woe- ker door het Tweede-Kamerlid mr. v. d. Bergh en eenige andere leden der s. d.-Ka- merfractie. ZENDING ONDER JAVANEN TER O.K. SUMATRA. Op de Oostkust van Sumatra werken on geveer 400.000 Javaansche arbeiders op de ondernemingen onder wie nog geen zending gedreven is. De Geref. Kerk te Medan heeft nu, naar „Het Zendingsblad" meldt, beslo- ten dit werk aan te vatten. Het zal op den duur noodig zijn, merkt het blad nog op, dat Medan voor dezen ar- beid een eigen missionairen predikant ver- krijgt, waartoe echter financieele hulp uit het moederland niet zal kunnen worden ge- mist. Een gelukkige omstandigheid voor de zen ding is dat juist thans de Deliplanters-ver- eeniging besloten heeft Zondagsrust op de ondernemingen in te voeren. DE VLIEGBOOTEN NAAR INDIe. Te Bagdad aangekomen Men seint uit Bagdad, dat de Nwlerland- sche marine-vliegtuigen gisternamiddag te 4 uur 45 daar ter plaatse zijn aangekomen. LUCHTDIENST NEDERLAND-INDIe. Ingediend is een wetsontwerp tot bevorde- ring van het onderhouden van een luchtdienst tawchw N»d»fl*»d «n Ntdrl.-Iidii, d*or Kaninkffike Urchtvgsrt v'Wr NPderTaffd en ftfoilien. VLIEGONGELUK VAN BALBO. Balbo, de Italiaansche onderstaatssecreta- ris voor de Luchtvaart, die Maandagmorgen per vliegt. uit Padua vertrokken was ondanks den dikken mist, heeft ten gevolge van een panne in den motor nabij Stradella een nood- landing moeten doen op een ongunstig ter- rein. De vliegmachine is vernield. Balbo en de begeleidende officier zijn ongedeerd. DF. REIS OM DE WERELD. Gem non-stop-vlucht Capt. Harry Lyon heeft meegedeeld, dat hij wel van plan is een vlucht rondom de wereld te maken. maar dat van een non-stop- vlucht geen sprake is. ERNSTIG VLIEGONGEVAL. Dinsdag heeft te Mourmelon bij Chalons een ernstig vliegongeluk plaats gehad. Bij oefeningen van het eerste regiment vliegers vielen twee vliegers van 300 M naar beneden. Terwijl de inzittende van het eene vliegtuig zich met een parachute kon redden, werden de beide vliegers van het tweede vliegtuig gedood. DE KAMERVERK1EZINGEN. De candidatenlijst van den Plattelanders- bond luidt voor Noord-Holland als volgt: Amsterdam: 1. A. Braat, Hekelingen; 2 P. A. Timmers, Hekelingen3. D. Scheringa Pzn., Beemster; 4. mr. C. Vervoorn, Herwij. nen; 5. Joh. W. Bos, Lonneker; 6. J. H. Zwart, Appelscha; 7. A. D. de Groot, Gro- ningen; 8. P. J. Rosenboom, Bodegraven; 9. P. J. Breeman, Niezijl; 10. J. van Hoven, Papendrecht. Haarlem en Den Helder: 1. A. Braat, He kelingen; 2. P. A. Timmers, Hekelingen; 3. D. Scheringa Pzn., Beemster; 4. mr. C. Vervoorn, Herwijnen; 5. Joh. W. Bos, Lonne ker; 0. P. J. Breeman, Niezijl. AFSCHEID VAN DR. DIEHL. Het was gisteren de laatste dag, dat dr. J. C. Diehl, kolonel van het militair hospitaal in Den Haag, die met ingang van heden be- noemd is tot generaal-majoor, inspecteur van den militairen geneeskundigen dienst, zijn functie als chef van het hospitaal waarnam. In een der zal en waren gisterochtend het. nagenoeg voltallig personeel, alsmede de zusters van het Roode Kruis in het hospitaal werkzaam, bijeengekomen. Hier nam kolonel Diehl van alien afscheid. Verschillende toe- spraken werden daarbij gehouden. HET CONFLICT IN DE N. P. V. De alg. vergadering. Zaterdag a.s. zal te Den Haag in hotel „De Witte Brug" de jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederlandsche Pa>dvin- dersvereeniging plaats hebben. Daar zal o.a. het in de beweging ontstane conflict met be- trekking tot spelregel drie en het daarmee in verband staande ontslag aan de Amsterdam- sche afdeeling besproken worden Op 27 April j.l. hrcft, naar het Hbl. meldt, in Utrecht een bijeerkomst plaats gehad van negentien afdeelingen, die daar hun houding bepaald hebben, die zij zullen innemen tegen- over het hoofdbestuur op de algemeene ver gadering. DE STAKING IN DRENTE. Naar de Voorw. meldt, zijn de Rotterdam- sche werkloozen, die Maandagochtend. den arbeid bij de werkverschaffing te Eemster in Drente hebben neergelegd gisteren weer aan het werk gegaan. In de bespreking, die de vertegenwoordi gers der plaatselijke vakcentrales gisteren mk den betrokkec ambtenaJtr v'an Maat fichaBpeJfjk Wulpwtnon haoaen, is ook aeze YwTstie fer sprikc gekflttfeh. Toegezegd werd, BIGAMIE. De politie in de Bilt heeft een 35-jarig man aangehouden, verdacht van bigamie. Na verhoor is hij ter beschikking van de justitie te Utrecht gesteld. DE VERKIEZINGSPLAAT VAN DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. De Tribune meldt, dat het opplakken van de verkiezingsplaten der Communistische Partij op de gemeentelijke aanplakborden te Gorinchem door den commissaris van politie aldaar verboden is. „Onze biljetten worden schrij ft het blad aangemerkt als opmi- ing tegen het openbaar gezag". De plaat stelt een Indonesier voor, wien de mond wordt gesnoerd door het rood, wit en blauw. HetEijschrift luidt: 50 millioen Indo- nesiers wordt de mond gesnoerd. Alleen de Communistische Partij vecht voor hen. Kiest Louis de Visser. DE ONTPLOFFING TE VEENDAM. Omtrent de reeds gemelde ontploffing in de dextrinefabriek van de firma O. J. Meijer aan de Molenstreek te Veendam meldt de Prov. Gron. Crt. nog: Zij was zoo hevig, dat verschillende houten beschotten, op een af- stand staande, weegeslingerd werden. Twee fabriekarbeiders, die het toezicht over de droogapparaten moesten uitoefenen, werden door de ontploffing eenige meters weggeslin- gerd en hoewel een venijnige steekvlam hun om de ooren vloog, waardoor gezieht en han- den eenigszins werden geschroeid, hadden andere medearbeiders, die op het ongeluk af- kwamen, de groote tegenwoordigheid van geest om de aanwezige zelfblusschers in wor king te brengen, waardoor al- dadelijk de brand tot de bewuste droogkamer beperkt bleef. Er had zich in die kamer een sterke gas- lucht ontwikkeld, veel overeenkomende met een zware zwaveldamp. Niemand kon de ka mer van nabij naderen. Inmiddels was de brandweer verschenen met de beide autospuiten, welke spoedig de nog smeulende haard trachtte te blusschen. Dit bleek al spoedig niet zoo gemakkelijk te zijn, omdat de verstikkende gaslucht iedere verkenning onmogelijk maakte. De brandschade heeft zich alleen tot het oostelijke gedelte bepaald. Het zeer drukke verkeer op dezen weg naar Pekela stond een paar uren stil. DE LEIDING VAN „HET CENTRUM" Naar de „Stichtsche Post" meldt, zal de heer P. H. J. Steenhoff zijn functie als hoofd- redacteur van het r.k. dagblad „Het Cen trum" neerleggen en wel met ingang van 1 Mei a.s. De heer Steenhof zal dien dag 45 jaren on afgebroken aan ,,Het Centrum" zijn verbon- den. Hij trekt zich terug tengevolge van reor- ganisatie-maatregelen in het beheer van dit blad, die onder andere ook geleid hebben tot het uittreden van mr. P. J. M. Aalberse uit de hoofdredactie. STADHU1S VAN VEERE. De gemeenteraad van Veere heeft besloten, gezien de groote kosten van restauratie van het stadhuis, te trachten dit aan het Rijk over te doen als historisch monument, onder voor- waarde, dat het gemeentehuis in het gebouw gevvstigd kan blijven. SCHILDERIJ UIT RIJKS-MUSEUM GESTOLEN. Gistermiddag kwam men tot de ontdekking, dat uit het Rijks-museum een schilderstuk ge stolen was. Het doek, dat uit de lijst was ge- sntden, stelt voor de beeltenis van Anna van Brurswijk, de gemalin van Prins Willem IV Hfi is het werk van den bekenden schilder uit de 18de eeuw, Johan Heinrich Tischbein Het schilderij, dat van 1753 dateert, is 48 bij 38 c M. groot en werd in 1818 door het Rijks- museum aangekocht. Het gestolen doek was op een niet voor het publiek toegankelijk gedeelte, dat door een gordijn was afgesloten, in het museum ge plaatst. Men acht het onverklaarbaar, hoe deze diefstal in het werk is gesteld Onmid dellijk na de ontdekking van de onverklaar- bare verdwijning werd bij de politie aangifte gedaan, die in samenWtrking met de justitie de zaak onderzoekt. DE LANDBOUW-UITVOERWET. Bezwaren der Ned. Ver. van Kaas handelaren. De Ned. Ver. van Kaasliandelaren heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer waarin zij bezwaren ontwikkelt tegen het ont- werp eener Landbouw-uitvoerwet, in 't bij zonaer tegen het daarin definitief vastgeleg de uitvoerverbod voor boter en kaas, niet voorzien van rijksmerk. Zij acht zulk een uit voerverbod (dat reeds 15 jaar bestaat) over- bodig en schadelijlc, terwijl zij het grootste nadeel ziet in de omstandigheid, dat zoowel de zuivelbereiders als de handel afhankelijk zijn van het inzicht van ambtenaren, hetwelk voor wat den handel betreft voorna melijk voortvloeit h.i. uit de omstandigheid dat het rijkskaasmerk nog steeds niet deugt. (Beschadiging en onleesbaar worden pok- or schimmelvorming e.d., vooral op September- kaas). Dit bezwaar wordt dank zij soepele toepassing door de grensambtenaren in de praktijk niet erg gevoeld, aangezien dezen de kaas doorlaten steeds volgens adres sante indien zij maar door een kring ol moet den indruk hebben, dat de kaas van het rijksmerk voorzien is geweest. Adressante acht deze soepelheid gelijk te staan met niet toepassing. Adressante noemt het verslag van dr. Swa ving over de genomen proeven (inwrijven met ruwe vaseline of met 5 pCt. boorzuur bevat- tende vaseline) tendentieus en de conclusies waartoe het komt, onjuist en voorbarig, op grond van eigen waarnemingen. Zjj betwist, dat h*t kaasraeA aan dusdai»i« cijehen vdl- doct, dst et ein uilrotrvfrh^a op mag baseeren. Tenslotte verzoekt zij de Kamer dV rege- lingen nopens den uitvoer van boter en kaas niet te aanvaarden. Zoo de Kamer aan dit verzoek niet kari voldoen, verzoekt zij, dat in de Commissie van Advies 6ok vertegen- woordigers van den handel in zuivelproduc- ten zullen zitting hebben. SCHOOLHOOFD EN JOURNALISTIEK. De rechtmatigheid van de beslissing van Ged. Staten van Overijsel betwist. Een mcdewerker schrijft aan het Hbld. Dezer dagen is een beschikking van Ged. Staten van Overijsel vermeld, waarbij een hoofd der school verlof geweigerd werd om naast zijn betrekking het redacteurschap van de „I<amper Courant" waar te neen. Ik meen, dat Ged. Staten het recht missen deze afwijzende beschikking te nemen. Eenige jaren geleden was de heer J. A. Bergmeyer, onderwijzer te Dordrecht, redac- teur van een plaatselijk blad. B. en W. ver- 'angden, dat hij daarvoor verlof aan Ged. Staten van Zuid-Holland zou vragen. Zijn weigering leidde tot een procedure, waarin de Hooge Raad ten slotte heeft beslist, dat let redacteur of correspondent zijn van een >lad niet is het uitoefenen van een ambt of bediening, den onderwijzer bij den wet ver boden. Uit eigen ervaring voeg ik hieraan toe, dat ik gedurende bijna veertig jaren beide func tion heb uitgeoefend naast mijn onderwijzers- ambt, zonder dat ik daartoe vergunning aan wie ook gevraagd heb en zonder dat ik, hoe wel de autoriteiten daarvan kennis droegen, daarover ben lastig gevallen. Men kan ook in dit opzicht te veel vra gen. ,,Wacht, tot het verboden wordt'.', is eer raad, soms de overweging waard. ART. 310 BURG. WETBOEK. Een aanvullende bepating Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van den Bergh betreffende aanvulling van de bepaling van art. 310 eerste lid van het Burg. Wetboek ter uitsluiting van elke mogelijkheid, dat een wettig kind als onwet- tig zou moeten worden aangemerkt, heeft de minister van Justitie o.m. geantwoord: Een conceptietermijn van meer dan 300 dagen is een hooge uitzondering. Indien zulk een uitzondering zich ook al eens bij geboor- ten, na overlijden of echtscheiding voordoet. dan komt in zulk een geval de wettigheid toch alleen maar in gevaar, indien daaren- boven de conceptie onmiddellijk of althans zeer kort vo6r het overlijden of de echt scheiding plaats heeft gevonden. En dit laatste is ook al weer een uitzondering, zoo- dat in de practijk de leemte zich wel zoo goed als nooit zal doen gevoelen. Intusschen is de minister bereid na te gaan, welke beteekenis een aanvullende he- paling als het Duitsche Burg. Wetboek kent, in de practijk blijkt te hebben gehad. DE BOSSCHE STADSTAVEERNE. De Bossche correspondent van het Hbld. schrijft: Onder het mooie Bossche stadhuis liggen gotische kelders van het jaar 1529, die in den loop der eeuwen tot allerlei doeleinden ge- diend hebben. Lang geleden heeft er een wijnhuis in bestaan en ook als gevangenis werden de onderaardsche verblijven gebezigd. Toen heeft men er een heelen tijd zich niet om bekommerd. Totdat in 1908 Jan Mos- mans, de archivaris der kathedraal, een ijve- rig geschiedvorscher en kenner der historie, deze kelders her-ontdekte. Jaren nadien begin 1927 werd de stadsboterwaag er onder gebracht en in dat zelfde jaar werden er de bekend geworden Brabantsche koffietafels aangericht ter ge legenheid van de bezoekers van honderden en honderden radio-luistervinken, die waren uit- genoodigd door den burgemeester-, den heer mr. F. van Lanschot, om Den Bosch eens te komen bekijken. Nog later werd een der kelders voor den tijd van twaalf jaren verhuurd aan den heer Piet Hendrix,die zich bij de organisatie der Brabantsche koffietafels reeds zeer verdien- stelijk had gemaakt. Het doel was den kelder te exploiteeren als „Ratskeller". De daartoe noodige verbou- wing en wat daarmee gepaard gaat is tot een gelukkig einde gebracht en Maandag- middag is de kelder als „Stadstaveeme" offi« cieel geopend door den Bosschen burgemee-. ster. 't Ziet er bijzonder gezellig en aantrekke- lijk uit in dezen kelder. Voorin is de eigenlijke taveerne gelegen. De meubileering en betim- mering is geheel in stijl gehouden. Achter de taveerne vindt men *n wijnkelder met eetgelegenheid en vandaar uit belandt men in de „stadsgevangenis", waar 't ook gezellig kan wezen. In den wijnkelder speciaal heben de schil- ders Jan van Anrooy en Piet Koppens muur- schilderingen aangebracht. In de taveerne vragen biizondere aandacht triptieken van Brabantsche schilders; er zijn er van Frans Slager, Reinier Pijnenburg en Andre Ver- horst. Van Herman Moerkerk en Jan van Anrooy komen er nog. Bovendien hangt er ander werk van Brabanders als van Vogelaar en Frans Oerder. Voorts is er een verzameling antiek uit het huis „In de steenrots" te Middelburg. Er zijn tal van eigenaardigheden in deze taveerne. Zoo krijgen de bezoekers b.v. ieder een eigen genummerde pijp, die netjes be- waard wordt. De bedienden zijn niet in 't ceremonieele zwarte pak gestoken, maar in boezeroen met das, en een sloof voor. Er is een portier in middeleeuwsch costuum. En ook zijn er een paar registers, die de aandacht verdienen, een „gulden boek" waar in voorname bezoekers hun naam zullen schrijven, en een geboorten- en een huwe- lijksregister, waarin men zich kan laten boe- ken als op het stadhuis de wettelijke aangifte heeft plaats gehad. AFSCHEID MR. H. SMEENGE. Gisteriddag nam mr. H. Smeenge, die, zoo als en weet, met 1 Mei als griffier bij het gerechtshof te Amsterdam aftreedt, afscheid van de substituut- en waarnemenfte griffiers, die hem als aandenken een zilveren cande- labre aanbaden. Het personeel der griffic neejjjt Donder- dggaamddag afsfheid yap hem,

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7