v*> DE ROODE HAAN KRAAIT WEER Een groote fabrieksbrand te Maassluis. Een geweldige brand heeft hedenraorgen te Maassluis gewoed in de fabrieksgebouwen van de-N.V. Vereenigde Touwfabrieken aati de Lange Boonestraat. Door tot nu toe on- bekende oorzaak men denkt kortsluiting brak tegen kwart voor zeven hedenmorgen brand uit in dat gedeelte van de ongeveer 300 meter lange fabrieken, dat achter den Noorddijk en de Noordvliet is gelegen. Toen de brand uitbrak, was de eerste ploeg van de 600 arbeiders. die in deze fabriek wer ken, reeds aan den arbeid Het vuur vond gretig voedsel in het licht brandbaar mate- riaal en het duurde niet lang, of het vuur had zich over de geheele lengte over de fa brieksgebouwen verspreid. Alle arbeiders konden tijdig uit de fabriek komen, zoodat er geen persoonlijke ongeval- len plaats hadden. De brandweer van Maassluis, die beschikt over een stoomspuit en twee motorspuiten, was spoedig ter plaatse; doch vermocnt wei- nig tegen de enorme vuurzee uit te richten. Aan de nabij gelegen gemeenten werd as- sistentie gevraagd. Met behulp van de brand- weren uit Delft, Schiedam, Rotterdam, Vlaar- dingen en Maasland werd de vuurzee met een groot aantal slangen aangetast. Het werd echter raadzaam geacht, alle in de omgeving ligende woonhuizen te ontruimen. Ruim 20 huizen, gelegen aan de Marostr., het achterste gedeelte van de korte Boon- straat, de Nieuwe Kerkstraat en de Nauwe Koestraat werden door de bewoners verla- ten. Tegen 8 uur hedenmorgen stonden alle fabrieksgebouwen in lichter laaie. Het laat zich aanzien, dat van de fabtieken niets ge- red kan worden. Men hoopt, dat de brandweer er in zal sla- gen, de aangrenzende perceelen te redden. De brand was op verren afstand zichtbaar en een groot aantal belangstellenden trok naar Maassluis. Het Marktplein stond in zeer korten tijd vol auto's en andere vervoermiddelen. Een groote menigte moest door de politie op behoorlijken afstand worden gehouaen. Ook de burgemeester van Maassluis, de heer C. P. I. Dommisse, was spoedig na het uitbreken van den brand ter plaatse, om per- soonlijk bij het blusschingswerk aanwezig te zijn. De fabrieken te Maassluis van de N.V. Ver eenigde Touwfabrieken ziin de oudste en grootste fabrieken van deze onderneming De oppervlakte bedraagt 25000 M5. De schade is zeer groot, doch kan nog niet worden geschat. Zij wordt evenwel door ver- zekering gedekt. Nader wordt ons gemeld: Aangewakkerd door den wind woedde het vuur in de vroege ochtenduren in alle hevig- fceid voort. De brandweer stelde alle pogingen in het werk, om den brand te beperken. Hierin is men tot op zekere hoogte geslaagd. Welis- waar zijn alle oude fabrieksgebouwen, die aan de achterzijde langs de Noordvliet lig- gen, een prooi der vlammen geworden, doch de brandweer is er in geslaagd, de nieuwste aanbouw der fabriek te redden. Ook de om- liggende huizen en een aangrenzende kerk, die ernstig gevaar liep, konden worden be- houden, terwijl vooral, dank zij het werk van den brandweer uit Delft, ook het op het ter- rein staande ketelhuis is gespaard. De brand heeft gewoed over een iengte van bijna 500 M. en een diepte van 30 M Met donderend geraas vielen nu en dan ge- deelten der fabrieken in. Eerst tegen kwart voor tien hedenmorgen was het vuur zoover bedwongen dat het gevaar voor uitbreiding als geweken zal kunnen worden beschouwd Tegen 11 uur was men den brand volkomen meester en kon worden afgezien van de ver- dere hulp van de brandweeren uit de om- liggende gemeenten. Alleen de brandweer van Maassluis zeif en die van Delft bleven op het terrein van den brand achter. De nablus- sching zal nog geruimen tijd duren. Van de fabrieksgebouwen is niet veel meer dan een puinhoop overgebleven. Het grootste deei is ingestort en voor zoover eenige muren zijn blijven staan, moes- ten deze worden omvergetrokken wegens ge vaar voor instorten. De schade is zeer groot dige vestiging van nieuwe werkgelegenheid zal dan een begin zijn gemaakt. HET BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN ZWITSERLAND. Een persstem. Naar men ons uit Geneve meldt, heeft het officieele orgaan van de Zwitsersche Boeren- partij, de „Neue Berner Zeitung", in een ar- tikel, gewijd aan het a.s. bezoek van de ko- ningin, zijn groote waardeering te kennen gegeven over het eenvoudige karakter dat di: bezoek in tegenstelling met dat van den ko- ning van Egypte, die in Juni te Bern zal ko men, zal dragen. Het blad doet in het bij- zonder uitkomen, dat de koningin door vrij- willig afstand te doen van militaire eerbe wijzen en een feestelijke ontvangst, de de- mocratische tradities van het Zwitsersche volk respecteert en daardoor reeds bij voor- baat van een hartelijke ontvangst in Zwit- serland overtuigd kan zijn. Het voorbeeld dat de koningin geeft is volgens het blad het bewijs dat eerbewijzen gevoeglijk achterwege kunnen blijven zonder dat de hooge gast aan waardigheid inboet en aan gastvrijheid te kort komt. WOESTELING GEARREST5ERD. Gevechl m het woonwagenkamp. Zondagmiddag ontstond een twist' tusschen zekeren K. en B., bewoners van het woon wagenkamp te Venlo, aldus de Tel. De twist die veroorzaakt werd door een iamteeveete, ontaardde spoedig in een algemtene veeht- partij, tusschen de kampbewoners. K. trok ten mes en wilde hiermede zijn tegenstander te lijf, doch de inmiddels gearriveerde politie sommeerde hem, zijn wapen af te geven, waaraan K. niet voldeed. Toen de politie er toe wilde overgaan, K. te ontwapenen, kwam een der agenten te vallen, van welke gelegen- heid K. gebruik wilde maken, om zich op hem te werpen, hetgeen hem echter werd be- let. Met enkele slagen van den wapenstok werd de woesteling buiten gevecht gesteld en gebracht naar het politiebureau alhier. Gister werd K. naar de gevangenis te Roermond overgebracht en tegen verschillende vechters- bazen is proces-verbaal opgemaakt. DOOR DEN RIEM GEGREPEN. In de stoombleekerij „Het Haasje" te IJs- selmuiden wilde een der knechts, de jonge Tromp den drijfriem verplaatsen tijdens het loopen der machine. Hij werd bij de mouw gegrepen, meegesleept en rondgeslingerd, tot de machine gestopt werd. Toen was de arme iongen zoo deerlijk gekwetst, dat hij, naar het ziekenhuis gebracht, spoedig daarna over- leed. zakelijk. Wethouder Kamphuys (r.-k.) kon zich indenken, dat er grieven zijn, doch deze zijn er zoowel bij de stakers als bij de patroons. Spr. hoopte, dat, hoe de oplossing van dit conflict, waabrij de geheele gemeente betrok- ken is, ook moge zijn, het zoo spoedig moge- lijk tot een einde zal komen. Aan het slot van de interpellate werd met de stemmen der S. D. A. P. en den commu nist Bosman tegen, besloten aan de rijksveld- wacht een vergoeding te verleenen voor de door hen gemaakte overuren. VERDRONKEN. Hedenmorgen is uit de Zuid-Willemsvaart te Helmond nabij sluis 8 opgehaald het lijk van de 83-jarige L. Waayer. DE MOORD TE HAARLEM. Naar men verneemt, heeft de dader van den te Haarlem gepleegden moord thans een bekentenis afgelegd. Zeer waarschijnlijk zal echter toch een onderzoek naar zijn geest- vermogens worden ingesteld. RUMOERIGE DAGEN TE ZAANDAM. Met een mes een ru.it ingegooid Geen gewonden. De stakende houtbewerkers, die van den wal af de komst van de Spakenburgsche werkwilligen hadden gadegeslagen, zijn gis ter zoodra deze op het Eiland aan hun oog onttrokken waren, kalm afgetrokken. Ook later op den dag was het in de omgeving van het Eiland zeer stil. Aan het uiteinde van het eiland zag men gistermiddag een met een karabijn gewapend Rijksveldwachter survei- leeren. De openbare weg op het eiland, die toegang geeft tot de Zaandamsche bad- en zweminrichting, is door de politie afgezet, zoodat niemand zonder noodzaak op het ei land wordt toegelaten. Bij den schipper S. aan de Golofkinstraat, die met een motorboot van de firma Pont de Spakenburgers heeft afgehaald, is, vertelt de Tel., door een 23-ia- rig jongmensch, dat op geenerlei wijze bij de staking is betrokken, met een geopend zak- mes een ruit ingegooid. De vrouw van S. die met drie kinderen in de kamer aanwezig was, kreeg geen letsel. De dader was spoedig bij de politie bekend. Bij het naar huis geleiden van werkwilli gen is het gister, naar genoemd blad zegt, zeer rumoerig toegegaan. Bij de uitoefening van haar taak wordt de politie de geheele stad door door groote groepen stakers ge- volgd. Kort nadat een werkwillige naar zijn woning in de Vir.kenstraat was gebracht, wierp men met een rijwielsleutel daar een ruit in. Voor de woningen van werkwilligen, waar op deze wijze molest wordt gepleegd, Behalve een groote hoeveelheid materiaal I plaatst de politie een vasten post. Dit heeft uineen vele maehinerieen verlorer. In hp* het gevolg, dat het corns voor een behoorliike gingen vele machinerieen verloren In het nieuwste gedeelte der fabrieken kan de arbeid worden voortgezet doch hier zal slechts een klein aantal van de 600 arbeiders werk kun nen vinden. ARBITRAGE-VERDRAG MET AMERIKA. Op 25 April j.l. zijn op het ministerie van Buitenl. Zaken uitgewisseld de acten van be- krachtiging van het op 27 Febr. j.l. te Wash ington gesloten Verdrag tot verlenging van den duur van het op 2 Mei 1908 tusschen Nederland en de Ver. Staten van Amerika ge sloten arbitrageverdrag. Eerstgenoemd Verdrag is goedgekeurd bij ie wet van 12 April 1929 (Staatsblad 156). HET IJSELMEER. De spoor weg over den afsluitdijk. £>e Zuiderzeewerken vorderen gestadig: men voorziet dat de afsluitdijk van het IJsel- meer in 1933 gereed zal zijn. Het is niet on- aardig om eens te zien, welke de beteekenis van een spoorweg tusschen Anna Paulowna en Harlingen via dezen diik zal zijn. „Spoor- en tramwegen" berekent, dat de afstand Groningen via Schagen met Amster dam en Den Haag 12 en 10 K.M. korter zal zijn dan via Zwolle, en met Rotterdam 21 K.M. langer. Noch verkorting van reisduur, noch verlaging van vrachtprijs, zijn voor Groningen in genoemd verkeer van groote beteekenis. De afstand 1 eeuwardenAmster dam zal echter 56 K.M. korter dan die via Zwolle zijn, terwijl de reisduur twee uur 31 min. zal bedragen bij een verkeerssnelheid van slechts 60 K.M tegen drie uur 29 min. via Enkhuizen en drie uur 41 minuten via Zwolle. gevolg, dat het corps voor een behoorlijke uitoefening van den dienst te klein wordt, zoodat het aanvragen van versterking noo- dig is. De raadsvergadering Begrijpelijkerwijze hadden de stakers ook groote helangstelling voor de gisteravond gehouden raadszitting. Toen de burgemees ter Ter Laan de zitting geopend had, was de publieke tribune geheel met stakers bezet. Dadelijk na de behandeling van de ingeko- men stukken stelde de voorzitter de aange- vraagde interpellatie en motie van den heer Bosman (comm.) om de stakers tijdens den duur van het conflict gratis gas en electrici- teit te leveren, aan de orde. Na ampele debat- ten, waarbij door den heer Plooyer (s.d.ap.) werd verzocht eenige soepelheid te betrach- ten bij de inning van de voor gas en electrici- titsgebruik verschuldigde bedragen, werd het afwijzend advies van B en W aangenomen Hierna kreeg de heer Plooyer toestemming om zijn interpellatie te houden Hij was van at er de la; EINDHOVENS BURGEMEESTER ACHT ZICH BELEEDIGD. In de Meyereische Courant van 12 Maart j.l. was een advertentie geplaatst, waarbij onder het motto „Spion" een energiek persoon werd gevraagd om hoogere ambtenaren op hun dienstreizen te volgen. Daar de burgemeester van Eindhoven op het tijdstip van plaatsing juist op reis was naar Spanje, achtte hij deze annonce voor hem in alle opzichten beleedigend en insinu- eerend. Naar aanleiding hiervan legde de burgemeester in de Maandagavond gehou den raadsvergadering een verklaring af om zooais hij zeide, alien schijn van laatdun- kendheid, vreesachtigheid of schuldbewust- zijn te vermijden. De burgemeester had aldus vertelt de Tel. reeds eerder verklaard geen enkele, zelfs geen strafrechtelijke maatregel te zul- len nalaten, om dengene, die hem dat had aangedaan, voor het voetlicht te brengen. De burgemeester verklaarde thans, dat zekere mr. N. C. M. S. v. O. hem om een onderhoud had gevraagd en in den loop van dit onder houd in tegenwoordigheid van den gemeente- secretares had bekend, de annonce te hebben opgesteld en geplaatst. „Ik heb, zoo vervolg- de de burgemeester, openbaar eerherstel ge- eischt. Dit is mij toegezegd. Ik zou daarvoor de verklaring formuleeren, die mr. S. v. O. zou moeten teekenen en plaatsen." Verder had de burgemeester geeischt, dat hij voor Maandag, 29 dezer des namiddags te 7 uur een schriftelijke toezegging zou ont- vangen als in bedoelde verklaring omschre- ven. Aangezien dit niet is geschied, achtte de burgemeester zich verplicht, in de openbare raadszitting deze verklaring af te leggen. PR1NSES JULIANA'S VERJAARDAG. De viering te Brussel. De twintigste verjaardag van prinses Juliana is in de Belgische hoofdstad door de Nederlandsche kolonie op feestelijke wijze ge- vierd. Reeds vroeg in den ochtend wapperden de Hollandsche kleuren van het gebouw der Nederlandsche legatie, het „Holland-Huis", de Hollandsche Club en de Nederlandsche Kamer van Koophandel. In het Gezantschapsgebouw werd door vele autoriteiten druk geteekend in de felicitatie- registers. Des middags kwam de Nederland sche kolonie, tezamen wel 2000 menschen, bijeen in de schitterende zaal van het Hol land Huis, welke met Hollandsche tulpen, narcissen en andere bloemen versierd was Op het podium prijkte te midden van een bloemenweelde het bekende, door Fallise ver- vaardigde borstbeeld van de koningin. Bij het binnentreden van den Nederland- schen gezant, Jhr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, en dr. Zimmerman, werd door een orkest het Nederlandsche Volkslied ten gehoore gebracht. Hierna bracht de voorzitter van den Raad van Beheer van het Holland Huis, de heer Bernard J. Veldhuis, den aan- wezigen dank voor hun tegenwoordigheid en sprak er zijn teleurstelling over uit, dat mevrouw van Nispen tot Sevenaer, die wegens haar gezondheidstoestand in het buitenland vertoeft, niet aanwezig kon zijn. Verder ver klaarde hij, dat de Nederlandsche kolonie zich ganscher harte aansluit bij de feest- vreugde, die thans in geheel Nederland heerscht. Ten slotte werd een huldigings- telegram verzonden. De heer Tom Slinkert en het echtpaar Speenhof Jr. brachten verschillende lieaeren ten gehoore, waarna er druk gedanst werd werd. J De Rijkskleedingcommissie stelde haar laatste vergadering een ontwerp-Rijks- kleedingreglement vast en besloot, dit ter bekrachtiging aan den voorzitter van den Raad van ministers aan te bieden. A.s. Donderdagmiddag half drie zal aan den muur van het huis Tesselschadestraat no. 15 te Amsterdam een gedenksteen ter eere van dr. Aletta H. Jacobs worden onth uld Laatste berichten, TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 1 Mei. Voortgezet wordt de behandeling van het ontwerp tot wijziging der financieele verhouding. Min. de Geer neemt het amendement- Van der Tempel tot uitbreiding van de be- voegdheden der commissie van advies in- zake de uitvoering der wet over. De heer Schaper geeft den beer v Tempel in overweging het amender -r verhooging der opcenten op de foncT. lasting, na de onaannemelijk verklarin" in te trekken, daar de aangebracht regee- ringswijziging reeds een overwinning is De heer Van Vuuren meent, dat de re- geeringswijziging practisch neerkomt op 100 opcenten en geeft de voorkeur aan het amendement-Smeenk, dat daarbij nog voor- waarden bevat. De heer Oud gaf de voorkeur aan regee- ringswijziging, want bij het amendement- Smeenk moeten de kleine inkomens eerst zoo hoog belast zijn, alvorens de opcenten tot 100 kunnen worden opgevoerd. De heer Van Gijn steunt het amendement- Smeenk, daar de regeeringswijziging het onderwerp denatureerd. De heer Van den Tempel trekt zijn amendement in. De minister laat de beslissing aan de Kamer. Hij meent door de wijziging aan de bezwaren van de Kamer tegemoet te ko men, doch geeft de voorkeur aan het amendement-Smeenk. Het amendement-Smeenk wordt aange nomen met 4721 stemmen. De eindstemming over het ontwerp wordt op Vrijdag a.s. vastgesteld. FENG IN ACTIE. PEKING, 1 Mei. Maarschalk Feng heeft Dinsdag den hoogen commissaris der Nanking-regeering, generaal Ling Sin Kai laten arresteeren. Deze had opdracht het commando van Maarschalk Feng over te nemen. De generaal zal voor den krijgs- raad berecht worden. De arrestatie heeft in Nanking groot opzien gebaard. Tsjang Kai Sjek verklaarde, dat door deze arrc.statie een overeenkomst met gene raal Feng onmogelijk is. Buitenland INDUSTRIE TE VOLENDAM Met behulp van particulieren, gesteund door het Zuiderzee-Steuncomite zal binnen afzienbaren tijd te Volendam een zakken stopperij worden gevestigd Den hiertoe be noodigden grond heeft de gemeente reeds be- schikbaar gesteld Met de in verband met de iroogmattof dar hoog noo- oordeel, dat er de laatste weken te veel poli tievertoon geweest is, waardoor de arbeiders, die op kalme en waardige wijze hun strijd voeren, onnoodig worden geprikkeld. Het op- treden van enkele hoogere politiebeambten veroorzaakt moeilijkheden. De stakers, aldus spreker, die er op wees dat hij ten dezen niet geheel en al onpartijdig was, wordt belet con tact te krijgen met de werkwil'igen om hen tot andere gedachten te brengen. Spreker stemde toe, dat de taak der politie zeer moei- lijk is, doch dat niet verhinderd behoeft te worden dat de stakers de werkwilligen vol gen. Ook achtte hij het niet juist, dat, als de' werkwilligen iets wordt nageschreeuwd, d stakers onmiddellijk geverbaliseerd worder De voorzitter, de heer Ter Laan, onder schreef de klaehten tegen de politie niet. Bn onderzoek is geen enkele dezer klaehten heir gegrond gebleken, terwijl niemand met getr' gen bij hem een klacht heeft aangebracb Dat het politievertoon groot is, ontkenr1" spreker In normale tijden is het corps reeds' - te klein Dit conflict maakt uitbreidino- nf T] om HET VOORLOOPIG OVERZICHT VAN HET WEER IN APRIL. (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met Inst te De Bildt). De ochtendtemperatuur over de 5 hoofd- stations was gemiddeld 2.6 gr. Gelcius te laag. In de drie decaden waren de afwijkin- gen resp. 2, 2 en 4 gr. beneden normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor den 4den en 28sten April met 5H gr. beneden en den 19den met 2 gr. boven normaal. De gemiddelde maximum-temperatuur was 2gr., de gemiddelde minimum-temperatuur 2 gr beneden normaai. Te De Bildt kwamen 10 dager. voor met een minimum-temperatuur beneden het vries punt. De neerslag was in de vijf Noordelijke provincies 35—55 pCt. en in Zuid-Limburg 10 pCt. boven normaal. In het overige deel van het land 510 pCt. beneden normaal. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bildt 137 tegen 153 normaal. I twee brigade# van da viiksveldwacht nc KORTE BERICHTEN. Gisternacht heeft de politie in een ■poorwagon, staande op het rangeeremplace- nent Feijenoord, een 14-jarigen jongen sla- ende aangetroffen. Deze jongen is enkele i teen geleden uit de ouderlijke' woning te Gravcnhage weggeloopen en gaan zwer- ■n. Bij het vullen van de benzinetank is gis- ravond de mto van den heer F. aan den 'L3an van N O. Finde te Vo:rturg in bran.! "eraakt Alhoewe! de wagen nog spoedig ,aar buiten kon worden gereden. is deze ge heel in vlammen opgegaan Ook de garage werd een prooi der vlarnincn. BULGARIJE. BRAND IN HET BULGAARSCHE KAMERGEBOUW. Gistermorgen te vijf uur brak in de groote vergaderzaal van het Bulgaarsche parlement tengevolge van kortsluiting brand uit. Het vuur breidde zich in de geheel met hout be- tunmerde zaal snel uit. De zaal is nagenoeg geheel uitgebrand. De brand werd ontdekt, doordat de bel van den president voortdurend klonk. De parle- mentswacht werd gealarmeerd. Tegen acht uur's morgens was de brand gebluscht. De zaal en de loges en tribunes zijn verwoest De schilderijen van tsaar^ Boris, den vroegeren vorst, en den tsaar vail Rusland en de zich in de zaal bevindende Tsarenkroon zijn door het vu''i vernield. Het dak is door vuur en water geteisterd en dreigt in te storten. Het geheele parlementsgebouw is ontruimd. Het nieuwe gedeelte van de Sobranje, dat in aanbouw is, kon worden gered. Voorloopig kan het ge bouw niet meer gebruikt worden. De voorgevel van het parlementsgebouw is geheel gespaard. En zijn geen slachtoffers te bfti'euren Ook de archieven en de oude parle- msntaire bibliotheek zijn behouden. LETLAND. PERS EN CHANTAGE. Het opkomen van bepaalde bladen in Let- land, die op senshtioneele wijze allerlei be- richten over het particuliere leven en de fami- liebetrekkingen van politici in omloop bren gen, heeft tot gevolg gehad dat de wet op de pfrsvrijheid zal worden aangevuld met een paragraaf, welke den minister van binnen- lardsche zaken de bevoegdheid geeft kranten welke zich aan dergelijke practijken schuldio- maken, te verbieden. Het staat vast, dat voor deze aanvulling in het parlement een meer- derheid te vinden is. NOORWEGEN. DE 1 MEI-DAG IN OSLO. Naar uit Oslo gemeld wordt, wordt de 1 Mei dag aldaar algemeen gevierd. Het socialistisch stadsbestuur heeft de ver- siering der stad als op feestdagen bevolen In de hoofdstraat is een allee van roOde vaandels gemaakt. Heden zullen alle levensmiddelenwinkels gesloten blijven. ITALie. EEN MILLIONAIR ONTVOERD? Een merkwaardige mysterie. Uit New York wordt het ongeloofelijke ver- haal gemeld van de ontvoering van een mil- lionair, een zekeren dr Charles B. Brancati, te New York. Deze man zou niet slechts zijn ontvoerd, doch ook over den Oceaan zijn ge bracht en te Londen worden vastgehouden door zijn ontvoerders. Hij zou ontvoerd zijn wegens de slechte be handeling van een jong meisje, Mai^ Mastro- marino genaamd. De New Yorksche politie zou in het huis van Brancati een brief in het Italiaansch hebben gevonden, waarin het meisje door een ander werd opgeeischt en hij wordt gedreigd met vermoording. Brancati moest zich onlangs op aanklacht van het meisje voor den rechter verantwoorden, doch hij werd vrijgesproken. Men denkt aan wraak van Sicilianen, die hem wellicht hebben ver- moord en valschelijk over zijn banksaldo heb ben beschikt. Doch anderzijds wijzen teekenen in Brancati's huis op een overhaast vertrek en uit Londen ontvangen brieven wekken het ver moeden dat hij zich thans in deze stad op houdt, echter onder bewaldng van zijn ont voerders, die voor Brancati deze brieven zou- den hebben geschreven. OOSTENRIJK. DE REGEERINGSCRISIS. T ham eindelijk het einde in zich ft Na de opeenvolgende mislukkingen om een opvolger van dr. Seipel als bondskanselier te vinden, komen thans weer berichten uit Weenen, waaruit blijkt, dat het einde der cri- sis aanstaande zou zijn. Behoudens tegensla- gen op het laatste oogenblik! De christ. soc partij heeft het lid van den Nationalen Raad Ernst Streeruwitz candidaat gesteld. Deze vertegenwoordiger van de industrie heeft, naar het W B. meldt, thans ook den steun gekregen van den Landbond. In een bespre- kmg met het bestuur der plattelanders heeft de heer Streeruwitz verklaard groote aan- dacht te zullen wijden aan de verbeterinc; van de handelsbalans. Streeruwitz is geboren in Boheme in i4 Voor den oorlog was hij fabrieksdirec- uitbreken van den oorlog nam rijwillig dienst (hij was vroeger cavale- c'er geweest) en bleef bij het leger tot Oct. 18, waarna hij terugkeerde tot de indu strie. In '23 kwam hij voor het eerst in het parlement Hij heeft zich voornamelijk op economisch en financieel gebicd bewogen. AFR1K4 EEN BOETE VOOR HET DOODSCHIETEN VAN EEN INLANDER. Te Kioonstad doodde een bioscoopdirec- teur. een zekere Mijers, onlangs een inlander. ni] weid deswege vervolgd wegens dood- siag. Bij het getuigenverhoor werd verklaard, dat Mijers, teneinde realiteit te verleenen aan een sclnetpartij op een cowboyfilm. drie re- volverschoten loste door een open deur van i r en een buiten staanden inlandei" trof. Mijers zelf verklaarde dat hij dacht dat de revolver slechts met losse patronen ge- laden was en dat hij door de deur had ge- keken voordat hij vuurde, waarbij hij nie mand had gezien. De jury verklaarde Mijers schuldig, doch pleitte clementie. Mijers werd: veroordeeld tot twintig pond boete of drie maanden gevangenisstraf. H I N D E R W E T. Heden zijn op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd de bescheiden betrekking heb- benue op de door het Departement van De- fensie voorgenomen oprichting van een berg- Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten overstaan van een Commissie uit Gedeputeerde Staten dezer iep ide provincie op een nader aan te wijzen plaats en uur. Alkmaar, 1 Mei 1929. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar, Nr. 1128, is opgenomen het besluit van den Raad dier ge meente van 18 April 1929, waarbij is vast gesteld eene VERORDENING lot wijziging der verordening tot aanwijzing der stemlokalen voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciate Staten en den Gemeenteraad (Ge meenteblad Nr. 1015). Deze verordening is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter gemeente-secre tarie ter lezing nedergelegd, waar zij tevens in afdruk, tegen betaling der kosten, ver* krijgbaar is. Alkmaar, 30 April 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. 4e Klasse Ze lijst is-3W .sjjUL "juiMf.,' rACTH?!1,ecTin^tr0nCtl 1,1 het PerCeeI GAS IHUISSTRAAT nr. 1, kadastraal be kend in sectie A nr.,4059. (N i e t - 0 f f i c i e e I). 450ste STAATSLOTERIJ. Ticliking van Woensdae 1 Mei 1929. 4e Klasse 3e l.ijst. Hooge piijz<w: 20293 1000 12863 400.—, 20850 200 1491 4525 8955 20083 100.— Prijzen van 65. 219 222 302 317 575 5'-2 775 8/0 1204 1 267 1646 1740 2073 2084 2499 2518 2808 2849 2987 2990 3211 3228 3540 3563 3921 3941 4175 4177 4381 4351 4609 4639 4866 4897 5034 5253 5517 5628 5806 5862 6136 6147 6567 6570 6898 6899 7343 7348 7952 7958 8195 8226 8405 8411 8643 8788 9276 9358 9628 9666 9SS1 9911 10352 10452 87 517 720 1069 1532 1972 2341 2731 2928 3125 3438 3826 4162 4330 4572 4782 4974 5464 5710 6081 6498 6762 7268 7798 8101 8335 8617 9154 9487 9807 10204 10233 10589 10630 10846 10S63 11209 11265 11468 11487 11870 11909 12024 12073 12742 12745 12879 12908 13187 13226 13473 13485 13828 13839 14088 14106 14579 14607 14774 14789 15203 15214 15443 15446 15803 158 16032 160. 16301 16343 16487 16618 17024 17115 171 527 764 1176 1596 1997 2393 2775 2965 3210 3461 3909 4172 4346 4582 4789 5007 5487 5741 6090 6506 6859 7271 7S23 8113 8385 8628 9217 9498 9812 653 883 1434 1859 2176 2590 2900 3028 3353 3700 3988 4294 4495 4752 4907 5344 5658 5911 6162 6681 7072 7480 S001 8206 8481 88S4 9401 9779 17527 17795 18153 18582 18895 19231 19599 13935 20271 17560 17845 18195 18632 18912 19320 19611 20061 10708 10727 10882 '1029 11266 11257 11538 11614 11914 11922 12286 12761 12977 13227 13555 13869 14235 14611 14804 15217 15497 '=911 j136 5398 16633 17121 17^86 17855 18199 18648 18966 19325 19789 63. 880 1303 1808 2086 2525 2878 2999 3265 3613 3955 4210 4457 4666 4904 5320 5642 5864 6156 6571 6930 7351 7984 8250 8412 8S82 9372 9737 9959 10498 10787 11035 11361 11646 11924 12340 12564 12817 12851 13097 13109 13280 13306 13613 13644 13656 13899 14050 14066 14328 14.392 14412 14614 14623 14701 14S98 14958 15006 15234 15236 15247 15523 15561 15613 15931 15986 16003 16152 16220 16226 16407 16410 16423 16638 16796 17175 17181 17680 1774? 17880 (79.3® 182 04 1 8.30# 18742 19050 19.367 19805 338 663 904 1438 1867 2230 2597 2905 3072 3403 3726 4140 4321 4526 4753 4951 5446 5671 5938 6408 6742 7094 7560 8026 8303 8526 8968 9429 9787 349 664 1046 1457 1953 2297 2609 2920 3084, 3432 3775 4154 4327 4539 4775 4955 5457 5691 6019 6417 6760 7147 7773 8088 8329 854U 9101 9484 978S 11086 11389 11658 11948 12678 12852 13138 13389 18704 19057 19330 19804 9 AAA 7 9fW"V79 20359 20438 20440 20445 20510 20K2 19935 20061 20067 20072 20073 20096 20141 20583 20723 20835 20854 20886 10076 10135 107771 10519 10577 10588 10797 10829 10837, 11095 11123 11408 11459 11740 11744 11994 1201* 12613 12647 12870 12873 13140 13163 13414 13457 13674 13705' 14085 14086 14495 14509 14735 14749 15107 15180 15276 15299 15645 15761 16014 16030 16251 16289 16433 16438 16879 16896 16931 17260 17342 1741flf 17762 17785 1779* 17989 1SOI5 18079, 18424 18485 18864 1887.3 18879 18888 190S4 19104 1918# 1®412 19512 19517 19816 19914 19933 20073 20096 20148 30234 1060#

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 8