DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM. ISTOOMERIJ VERVERIJ Uit het Parlement Buitenland Zendt nu vooral reeds Uw goederen te stoomeo, U krijgt dan nog alles voor Pinkster ■wm terug. ocnw No. 103 Oif nammef bestaat oH 2 blades Honderd een en aertigste Jaargang 1939 ATbouiTOincntsprfjs Mj vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmfe. Brieven franco N.T. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DOVDEUDACii Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37960 3 NEI Den Haag, 1 Mei 1929. Heden heeft de Tweede Kamer de behan- deling van het wetsvoorstel in zake de finan cien der gemeenten voortgezet en, gelijk wel te verwachten was, ten einde gebracht. De mi nister van Financien heeft ze in zoover helpen bespoedigen door bij den aanvang der ver- gadering het gister op het laatste oogenblik ingediende amendement van den heer Van den Tempel (S.D.A.P.) over te nemen De strekking van het amendement, welke gister aan velen niet duidelijk was, komt in het kort bier op neer, dat aan de Commissie van Ad vies in zake de uitvoering der wet, welke de regeering bij nota van wijziging in de wet heeft gebracht, ook zal worden opgedragen advies uit te brengen over onderwerpen welke in het algemeen de gemeentelijke financien betreffen. Een uitbreiding van bevoegdheid van nogal onschuldigen aard. Na eenige gedachtenwisseling in verband met het amendement-Smeenk, dat gister was aangehouden, is dit door de Kamer met 47 tegen 21 stemmen aangenomen, nadat de minister had verklaard, dat het hem onver- schillig was, of de Kamer de voorkeur gaf aan del ezing van den heer Smeenk boven de redactie van de regeering. En hiermede was de zaak afgehandeld. De eindstemming over het voorstel zal Vrijdag plaats vinden. De minister zal zich wel niet ongerust maken over de uitslag. Zwijgend heeft de Kamer daarop hare goedkeuring gehecht aan het voorstel der regeering om een streep te halen door de be- paling in de wet op de Grondbelasting, dat de belastbare opbrengst van de gebouwae eigen- dommen om de twintig jaar moet worden her- zien. Na een korte en niet al te belangrijke ge dachtenwisseling is vervolgens goedgekeurd het ontwerp, waarbij wordt voorgeschreven, dat de voor uitvoer bestemde eieren, van bin- nenlandsche zoowel als van buitenlandsche herkomst gestempeld moeten worden met een duidelijke aanwijzing van het land van her komst. Buiten deze regeling vallen de eieren welke in koelhuizen worden bewaard, maar minister Kan, die met zijn gewone opgewekt- heid het voorstel verdedigde, heeft uiteenge- zet, dat het opslaan van eieren in koelhuizen en het uitvoeren er van met zooveel waarbor- gen gepaard gaat, dat we niet bevreesd be- hoeven te zijn, dat gepoogd zal worden daar- mee den buitenlanaer, met name den En- gelschman, te bedotten. Tegelijkertijd is goed gekeurd een ontwerp, dat in hoofdzaak be- doelt de regeering te machtigen bij algemee- nen maatregel van bestuur bepalingen in het leven te roepen, welke kunnen strekken om te voorkomen dat er geknoeid wordt met onze landbouw- en zuivelproducten, die voor uit voer bestemd zijn. Die maatregelen zullen in- fusschen steeds worden genomen na over leg met de betrokken corporaties enz. Aan de orde was vervolgens een wetsont- werp tot wijziging van de Krankzinnigenwet en de Armenwet, waarvan de strekking is eenige zeer dringend gevoelde leemten in onze wetgeving betreffende de zorg voor krankzinnigen aan te vullen. In de eerste plaats zal de plaatsing in een gesticht wel geschieden met machtiging van den burge- meester, doch deze zal tot plicht hebben den rechter te waarschuwen, die op zijn beurt het oordeel van deskundigen -omtrent de opne- ming van een patient in een gesticht zal kun nen inroepen. Een voorzorgsmaatregel tegen willekeur dus, die door enkele gebeurtenissen van den laatsten tijd niet overbodig schijnt Verder zal krachtens deze wijziging een ver- pleegde in een gesticht zelf mogen verzoeken daaruit te worden ontslagen, zal hij waar mo- gelijk voor enkele weken verlof kunnen verkrij- gen om buiten't gesticht te vertoeven zonder dat de rechter er in gemoeid wordt en zoo zijn ei enkele verbeteringen meer. De sprekers van hedenmiddag, de heeren Van der Heiden (S. D.A.P.), dr. Vos (Vrijheidsb.) en Van Schaik (R.K.) alsmede de dames BakkerNort (V.D.) en Katz (C.H.) spraken gunstig over het voorgedragene, maar op sommige pun- ten hadden zij wel gewild, dat de regeering wat verder was gegaan met de herziening Ministers Kan en Donner hebben het ontwerp nader toegelicht en het pai tieele karakter van de herziening verdedigd. Morgen komen de artikelen van het voorstel aan de orde, terwijl ons morgenavond een avondzitting wacht. Dagelijksch overzicht. DE 1 MEI-VIERING IN HET BUITENLAND Relletjes in Berlijn; straatgevech ten; reeds 8 dooden en talrijke ge- wonden. In schier ^lle landen der wereld is giste- fen de 1 Mei-dag gevierd en de bladen be- vatten kolommen druks over de geburtenis- sen, die zich op den eersten voordeden. We hebben reeds vermeld, elke maatre gelen verschillende regeeringe'n en stadsbe- sturen hadden meenen te 'moeten nemen, en daaronder waren er zeer krasse. Men vreesde voor ernstige botsingen, erger nog, dooden. Helaas! er zijn dooden gevallen. In Berlijn nl. zijn acht dooden te betreu- ren. Het was te verwachten, dat in de hoofd stad van het Duitsche Rijk niet alles rustig 1 zou verloopen. Inderdaad is er in verschillen de straten flink gevochten en er zijn dooden en gewonden te betreuren, Volgens de laatste berichten zou het aantal dooden 8 bedragen. Onder hen zou zich een officier van de po litic bevinden en een lid van de rijksbanier, die op het balcon van zijn huis door een ver- dwaalden kogel is getroffen. De politie had voor de communisten een onaangename verrassing. Ze had in alle stil- te 33 autosproeiwagens laten maken, die zeer snel rijden en zeer spoedig verschijnen daar waar gevaar dreigt. Deze sproeiwagens werden door slechts vier agenten bediend, die terstond een waterstraal op de menigte richt- ten en er daarmee in den regel wel in slaag- den de straat te zuiveren. Op de drukke ver- keerspunten der stad stonden manschappen der brandweer bij de hoofdkranen der water - leiding om op een signaal van de politie de menigte uit elkaar te spuiten. Reeds vroeg in den ochtend kon men mer- ken, dat het een buitengewone dag was. Steeds weer reden vrachtauto's met politie- agenten voorbij, op alle hoeken van de stra ten en pleinen stonden agenten, men zag ook veel arbeiders, die zich met een roode bloem in het knoopsgat naar de Meivergaderingen van hun vakvereenigen begaven. Deze verga- deringen, die druk bezocht werden en waar op verschillende leiders op de beteekenis van den Meidag wezen, werden af en toe door communisten verstoord. Van beteekenis wa ren die incidenten echter nog niet. De taktiek van de communisten bestond in het in kleine groepen doordringen tot de drukke verkeerspunten. De politie hield ech ter een oog in het zeil, steeds weer moest de menigte rechtsomkeert maken en de agenten, die over het algemeen kalm waren, maar toch af en toe hun zelfbeheersching verloren, traden dadelijk op tegen de radicale elemen ten, die niet wenschten te gehoorzamen. Hier- bij vielen natuurlijk wel eens harde klappen. Het verkeer te Berlijn was normaal. Nog onlangs behaalden bij de verkiezingen van de bedrijfsraden van de Berlijnsche verkeers ondememingen de communisten de overwin ning. Ze schijnen in enkele weken tijds heel wat terrein te hebben verloren, want ondanks hun pogingen slaagden ze er niet in het per soneel van tram, tunnelspoor en autobus te bewegen thans het werk te staken. Dat de positie der communisten aanmerkelijk ver- zwakt is, blijkt ook hieruit dat er zeer slecht werd gevlagd, zelfs in de radicale arbeiders. wijken zag men slechts enkele roode vlag gen; geuniformeerde Ieden van den front- strijdersbond zag men niet, de meesten had den hun uniform thuis gelaten en hun dage- lijksche plunje aangetrokken, daar zulks be- ter paste in de uitvoering van hun plan de campagne. De geheele Berlijnsche politie was op de been, niet minder dan dertienduizend agen ten hadden dienst. De patrouilles, die ge- woonlijk uit twee man bestaan, waren ver- sterkt, overal zag men kleine vrachtauto's voor de agenten gereedstaan. Zoodra de me nigte ergens een dreigende houding aannam, werd de politie telefonisch gewaarschuwd en na weinige oogenblikken kwamen de vracht auto's aanrijden. De agenten, die op twee dwarsbanken zaten, sprongen dan onmiddel lijk van den wagen en begonnen zonder aar- zelen de menigte uit elkander te slaan. De radicalen vluchtten vaak in groote woonhui- zen, achtervolgd door de agenten, die hen er zonder genade uitranselden en die ieder, die zich verzette, terstond inrekenden en op vrachtauto's naar het hoofdbureau brachten De gearresteerden werden op hun tocht door hun geestverwanten luidruchtig toegejuicht met den communistischen strijdkreet „Rood front!" In het geheel werden ongeveer zes- honderd menschen ingerekend In de late avonduren is er nog hevig ge vochten te Berlijn-Wedding in de Koessliner- strasse, waar groote troepen communisten samenstroomden. Toen de politie pogingen deed om de menigte uit elkander te drijven werden ze van de daken der huizen bescho ten. De agenten moesten versterking ontbie- den en tenslotte met gepantserde auto's en machinegeweren tegen de communisten op treden, die zich hardnekkig verdedigden. Ver schillende pogingen van de betoogers om barricaden op te richten konden door de agenten worden verijdeld. MEIBETOOGINGEN. Jeugdige communisten in actie. In het Noord-Oosten van Berlijn hebben 's middags een honderdtal jeugdige commu nisten op straat barricaden opgeworpen met behulp van balken, planken en steenen, die daar worden gebruikt voor het aanleggen van de nieuwe lijn van de tunnelspoor. Tot driemaal toe moest de politie deze barricaden bestormen. Tenslotte ging een groot aantal agenten geworpen. De politie besloot daarop ten vluchtten daarop in omliggende huizen die doorzocht werden; hierbij zijn een tiental menschen ingerekend. De Potsdammerplatz moest in den loop van den dag een paar maal worden ont- ruimd. Gisteravond is het te Neukolln nog uiterst rumoerig geworden. In de arbeiderswijken van deze voorstad viel de menigte, gesteund door de bewoners van de omliggende huizen de agenten aan. Uit de vensters der wonin- gen werden hierbij o:a. bloempotten naar de agenten gewopren. De politie besloot daarop de geheele wijk te omsingelen en toen zulks was geschied begon ze de straten te zuiveren. Hoewel de agenten hierbij weer geducht met de gummistokken op de menigte inslocgen en de betoogers ook weder met waterstralen Boe*deB uit eikaader wuitet, moest toch de hulp van de bereden politie worden inge- roepen, voordat men er in slaagde de orde eenigszins te herstellen. Bij deze nieuwe rel letjes zijn weer verscheidene lieden gewond. Ook in verschillende andere deelen van de stad is gisteravond nog flink gevochten. Her- haal-delijk moest de politie daarbij gebruik maken van de vuurwapens. Groote optochten. Aan een meedeeling van het hoofdcommis- sariaat van politie valt nog te ontleenen, dat de georganiseerde Meibetoogingen allemaal in volkomen orde gehouden zijn. Er waren 32 vergaderingen, waaraan meer dan 60.000 menschen hebben deelgenomen. De socialis- ten hebben getracht optochten te vormen, die niet meer dan 200 a 300 man telden. Er zijn 70 zulke optochten gevormd en door de po litie uiteengejaagd, waartoe meestal de gum- mistok, al dan niet met een straal van de brandkraan voldoende was. Toch moest de politie in enkele gevallen uit noodweer van de vuurwapenen gebruik maken. Er zijn in totaal ongeveer 600 menschen aangehouden, o.w. het communistische rijks- daglid Schulz, die uit de radiozaak bekend is, en het rijksdaglid Ende, die deelnam aan een optocht, waarin ook een wagen met een radiostation was opgenomen. Het aantal ge wonden is niet op te geven, daar niet alle ge wonden zich bij de politie of in de ziekenhui- zen hebben aangemeld. Te Dusseldorp de betooging een kalm verloop. De optochten van de socialisten en commu nisten hebben te Dusseldorp 'n kalm verloop gehad. De politie heeft echter bij de commu nisten verschillende ophitsende platen en voorwerpen verwijderd, o.a. twee wagens, waarop de rijkspresident was afgebeeld met een zwart-wit-rooden stalen helm en de Prui- sische minister-president, knielende voor een geestelijke, wien bij de bisschopsmuts reikt Een derde wagen, die ongemoeid werd gela ten, stelde een soldatenkerkhof voor met het opschrift: „Oorlog aan den imperialistischen oorlog". In Oostenrijk Relletjes te Kapfenberg. Te Weenen en elders in Oostenrijk heeft de dag van gisteren 'n kalm verloop gehad. Al- leen te Kapfenberg optstonden botsingen tus- schen socialistische schutters en burgerwach- ten, waarbij negentien menschen gewond werden, onder wie zeventien burgerwachten. Twee der gewonden zijn er ernstig aan toe. De gendarmerie herstelde de orde. De eerste Mei te Praag. De eerste Mei heeft te Praag 'n kalm ver loop gehad. De nationaal-socialisten, de Tsjechische sociaal-democraten, bij wie zich de Duitsche sociaal-democraten en het Oekra'insche vakverbond hadden aangesloten, en de communisten hidden optochten en be- toogingen in de open lucht. De politie nam van de communisten verscheidene aanplakbil- jetten en spandoeken in beslag. Als gewoonlijk bleven de winkels, de beurs en de banken den geheelen dag, de koffiehui- zen en restaurants des ochtends gesloten, ter wijl ook het tramverkeer eerst tegen twee uur 's middags begon. Van de verschillende optochten, die alle politieke partijen hielden, trok die van de communisten het meest de aandacht door de groote deelneming. De opschriften der mee- gedragen transparanten hadden voor een groot deel betrekking op het conflict met de groep Hais en de oppositie tegen het partij- bestuur. Een aantal transparanten, welke be- paaldelijk tegen het fascisme waren gericht, is door de politie, die daarbij tamelijk wille- keurig optrad, in beslag genomen. Dit gaf tot verzet aanleiding, maar door den tact van de voormannen heeft dit nergens een ernstig karakter aangenomen. De vrouwen eischten op hun borden veelal opheffing van de wetsbepalingen tegen abortus. 1 Mei te Londen. De 1 Meidag heeft te Londen een volkomen rustig beloop gehad. Op het Embankment stelde zich tegen 9 uur de gewone jaarlijk- sche optocht op, die onder het zingen van volks- en strijdliederen naar Hyde Park trok, waar de menigte, die ongeveer 25 tot 30.000 personen telde, door verscheidene redenaars werd toegesproken. Op sommige plekken trachten de communisten tegenbetoogingen uit te lokken o.a. in Batersea, het district van Saklatvala, maar de politie hield de be toogers streng gescheiden en er zijn niet meer dan een paar klappen uitgedeeld. De 1 Mei-viering in Frankrijk. Uit berichten omtrent de 1 Mei-viering in de verschillende deelen van Frankrijk blijkt, dat het gisteren noch in Parijs, noch in de provincieh tot ernstige botsingen of inci denten is gekomen. Te Parijs en in de Banlieu werden 350 bui- tenlanders gearresteerd en over de grens ge- zet. Alleen in Rijssel kwam het tot botsingen met de politie, waarbij eenige communisten zwaar gewond werden. In Belgie een kalm verloop. Op de traditioneele wijze met optochten en toespraken door de socialistische leiders is de eerste Mei in de groote steden en de voor- naamste nijverheidscentra gevierd. Op de spoorwegen was de afwezigheid van arbei ders en beambten heel wat geringer dan an- der* ieren Toch bMcen nog v«]e machinisten vast te houden aan het gebruik locomotieven met takken en brem, of opschriften als Leve 1 Mei, te versieren. Te Brussel trokken in den loop van den middag met een tusschenruimte van een paar uren eerst de communistische en vervolgens de socialistische optocht door het centrum van de stad. De communisten waren slechts enkeie honderden in getal. In den socialistischen stoet waarin talrijke mu- ziekkorpsen en een paar honderd roode vaan- dels, stapten achter oud-minister Vandervelde en een groep Kamerleden en Senatoren vijf- a zesduizend betoogers. Er werden spandoeken medegedragen met opschriften als Voor den wereldvred-e, beperking der militaire lasten en Behoud en uitbreiding der sociale wetten Afdeelingen van de roode garde zorgden voor de handhaving van de orde, welke ner gens gestoord werd. Te Luik was de socialistische optocht on geveer 10,000 man sterk, te Gent had de stoet een half uur noodig om voorbij te trekken, te Charleroi had de burgemeester de com munistische optocht verboden. Deze werd vervangen door een vergadering. In het Waalsche kolenbekken bleven alle mijnen en fabrieken den heelen dag gesloten. Op een bijeenkomst van communisten, aan- hangers van Stalin te Antwerpen, kwam het tot relletjes met Trotskii'sten. De politie moest tusschenbeide komen om de orde te herstel len en heeft twee betoogers ingerekend. In Turkije communistische vlug- schriften in beslag genomen. De politie heeft communistische vlug- schriften, die opwekten tot viering van den eersten Mei en die per post verzonden waren, in beslag genomen en in verband daarmee verschillende lieden aangehouden, van wie enkelen weer op vrije voeten zijn gesteld. Bovendien ontdekte de politie een communis tische samenzwering, die haar centrum te Konstantinopel had. VOLKENBOND. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPE- NINGSCONFERENTIE. Verdaging der bijeenkomst a.s. Zaterdag. Politis, die den nog ongestelden heer Lou don vervangf, maakte gister als voorz. der ontwapeningscomm., 'n opmerking over den verderen gang van zaken zooals 't bureau der commissie zich dezen thans voorstelt. Uit de voorstellen van het bureau sprak de bedoe- ling dat de tegenwoordige zitting van de ont- wapeningscommissie aanstaanden Zaterdag reeds zal gesloten worden, of zooals Politis het uitdrukte, zal onderbroken worden, na dat nog behandeld zal zijn de kwestie van de beperking van het oorlogsmateriaal der land macht en nadat nog eenige nadere verkla- ringen omtrent de vlootbeperking zullen zijn afgelegd. De andere hoofdstukken der con- ventie, zooals die over de militaire budgetten, de publiciteit, het in werking treden der con- ventie en andere bepalingen van algemeenen aard zouden volgens het denkbeeld van het bureau dan behandeld worden in een nieuwe zitting, die in ieder geval nog voor de aan- staande Volkenbondsvergadering in Septem ber zal plaats vinden. In deze zitting zal men dan trachten de geheele tweede lezing van het ontwerpconventie te voltooien, zoodat de Volkenbondsvergadering dan het tijdstlp van de ontwapeningsconferentie zou kunnen vaststellen. Lord Cushendun, graaf Bernstorff en Lit- winof vroegen hierna eenigen bedenktijd om- dat zij juist voor het eerst over deze plannen van het bureau iets gehoord hadden. Zij ver zochten dus nog geen besluit hierover te ne men. Politis antwoordde dat hij ook inder daad de plannen alleen had meegedeeld op- dat de leden deze zouden kunnen overwegen en vandaag of morgen een beslissing zou den kunnen nemen. Voor het bureau was de hoofdzaak dat de commissie na de behande- ling van de beperking van het oorlogsmate- rieel te land en na verklaringen over de vloot beperking zou goedvinden de beraadslagin- gen tot later te schorsen. Of deze latere bij eenkomst onmiddellijk voor of na de Volkeii bondsvergadering zal plaats vinden was ten slotte een kwestie van meer ondergeschikten aard. De commissie heeft de vergadering van gisteren geeindigd zonder een beslissing te hebben genomen. Men vermoedt echter alge meen dat goedgevonden zal worden dat deze zitting aanstaanden Zaterdag een eind zal nemen. Van Amerikaansche zijde vernam de N. R. Ct. dat men daar er op rekent dat de volgende zitting, die dan voornamelijk aan de vlootbeperking gewijd zal zijn, eerst in October of November zal beginnen. FRANKRIJK. SENSATIONEELE ONTHULLINGEN VAN EEN ELZASSER AUTONOMIST. We lezen in de N. R. Crt.: Jean Dumser, de gewezen directeur van het autonomistische dagblad „Die Volksstim- me", heeft in een zoo pas verschenen bro chure op sensationeele wijze onthuld, dat de geheele autonomistische beweging door Duit- schers is gefinancierd. Jean Dumser heeft zelf in Duitschland 70.000 frank gehaald en de geestelijke Fasshauer en Agnes Eggeman hebben honderdduizenden franken overge- bracht. De autonomistische leiders stonden onder d« vaoedij van den Dtutechen Schutz- bun<t I EN VAN Jean Dumser is sedert lang een bekende persoonlijkheid. Hij was journalist en richtte de Volksstimme op, een klein dagblad, dat te Sarralbe (Saaralben, Lotharingen) verscheen en door de Erwinia, de autonomistische uit- geverij werd aangekocht. Dumser bleef direc teur van het blad. Aan de autonomistische idee heeft hij zijn geheele fortuin geofferd. Toen hij niets meer bezat, maar te veel afwist van de machinaties, heeft men hem afge- scheept met een Duitsche, Agnes Eggeman en enkele weken later werd hij op straat ge- zet. Dit zijn de uiterlijke oorzaken, die er Dumser toe hebben gebracht zijn oude mede- werkers aan de kaak te stellen door nauw keurig de dagen en de plaatsen aan te wij- zen, waarop zij ontmoetingen hadden met Duitsche agenten, die hun aanzienli]ke bedra gen hebben ter hand gesteld. Het is volgens Dumser zeker, dat de autonomistische bewe ging krachtig met Duitsch geld is gesteund en zelfs dat de verkiezings-campagne van het vorige jaar met behulp van Duitsche subsi dies is gevoerd. De politieke beteekenis van Dumser's ont- hulling kan niemand ontgaan. Wat het sto- ken van de Duitsche irredentistische organi- satie in den Elzas beoogde, was niet meer of niet minder dan een herziening van het ver- drag van Versailles. De door Dumser beschuldigde Duitschers zijn dr. Scherer, professor te Bonn, gewezen vicaris in den Elzas; dr. Robert Ernst, uitge- ver van de Heimatstimme, te Berlijn en pro fessor Hanhart, vroeger leeraar te Golmar. Dumser noemt als de plaatsen, waar de ont moetingen plaats hadden: St. Ingbert, in den Palts; Maria Stein, in Zwitserland en Gra- bendorf in Baden. Bij Dannemarie (Boven Rijn) of bij Rolbingen (Lotharingen) werd de Fransche grens gepasseerd. Dumser geeft ook nauwkeurig de bedra gen op, die er aan andere autonomisten dan aan hem zijn ter hand gesteld. Het tekort van het autonomistische blad bedroeg gemiddeld 40.000 frank per maand en dit tekort werd regelmatig aangevuld met geld, dat niet uit de normale exploitatie van het dagblad voort- vloeide. Het zou hier om een bedrag van 500.000 tot 600.000 frank gaan. Dumser zelf heeft persoonlijk in het geheel 70.000 frank ontvangen, in Baden en in den Palts. Een bedrag van 19.000 frank is hem te Straatsburg ter hand gesteld, in het donker, onder een spoorbrug door professor Scherer uit Bonn, die tijdens de wetgevende verkie zingen opzettelijk te Straatsburg was geko men. Deze sommen zijn gebruikt om de kosten van de propaganda voor de verkiezing van dr. Ricklin, Rosse, Hauss, Dahlet en zelfs van eenige communisten te betalen. De conclusies van Dumser zijn de volgende: De Erwinia en de Volksstimme waren het werk van den Deutschen Schutzbund. De Erwinia is gesticht met geld van den Deutschen Schutzbund, die haar bovendien ruim met geld heeft gesteund. Alle kosten, die de Erwinia heeft gemaakt bij pers-processen, waarbij zij werd veroor- deeld, zijn door Ernst, Scherer en Hauhart betaald. Autonomisten in de gevangenis werden op kosten van dezelfde organisatie gevoed. De Kamerverkiezingen zijn met Duitsch" geld gemaakt, bevolking wordt uitgenoodigd om voor den communistischen candidaat te stemmen en hij heeft het geld ervoor aan Dumser gegeven. Deze onthullingen, die een week voor de gemeenteraadsverkiezingen en een maand vo6r te Besan?on het proces van den autono mist Roos begint, worden gedaan, zullen on~ getwijfeld haar invloed doen gevoelen. DE KERK EN DE ROYALISTEN. Een priester geschorsl De strijd tusschen het Vatikaan en de „Action Fran^aise" duurt nog steeds voort en nr-emt zelfs een zeer scherp karakter aan Tot dusver had de Kerk nog slechts maat regelen genomen tegen die royalisten, die lid der „Action Frangaise" zijn. Zij mochten de mis niet bijwonen, in hun laatste oogenblik ken mochten hun de Heilige Sacramenten niet worden toegediend en zij mochten niet met kerkelijk ritueel ter aarde worden besteld. Thans echter heeft de hooge geestelijkheid ook de lagere geestelijken zelf aangepakt, Abbe Vidal, pastoor in het dorpje Pertes bij Montpellier, hebben hem verboden verder de mis te lezen en de Heilige Sacramenten toe te dienen, daar hij dezer dagen absolutie had geschonken aan stervenden, die lid waren van de „Action Frangaise", waarvan Daudet en Maurras de leiders zijn. ALKMA OURANT. I III

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1