ParliscSie Brieven. Stadsnisuws Rechtszaken liarkihepicRtten BCerk en school Vijf oudere arbeiders, die tot dusver aan het werk waren geble,ven,.sloten zich bij de stakers aan. Daar het groote aantal stakers, dat op de Prins Hendrikkade was samengeko- men, de uitoefening van het bedrijf be- lemmerde, werden zij door de aanwezige politie tot doorloo{)en vermaand, waar- aan, onder hevig protest en bedreigin- gen ,werd voldaan. In de stad deed grstermorgen het ge rucht de ronde. dat de slaap- en verblijf- plaatsen van de werkwillige Spaken- burgers op het Eiland door de gezond- heidscommissie waren afgekeurd. Bij navraag bleek. dat het gerucht alien grond mist. Naar de stakingsleiding meedeelde, kan een dezer dagen de eer- ste houtaarivoer voor de firma Pont worden verwacht. In verband hiermee heeft het bestuur van de bootwerkers- organisatie een vergadering aange- vraagd met de hoofdbestuurders der vier in het houfcorifiict samenwerkende or- ganisaties, ter b.epaling van het door hen in dit confMpt'in te nemen standpunt. Een charge met den blanken shbel. Wetgering van leveranties aan de politie. Gisteravond had zich een groot aantal sta kers en nieuwsgierigen verzameld in de Fa- rinastraat om getuige te zijn bij het thuis- brengen van een werkwillige. Toen de politie Hiet publiek aanmaande tot doorloopen, werd daaraan niet of slechts schoorvoetend vol- ^daan, waarop een charge met den blanken 'eabel gemaakt werd en verschillende perso- jnen, waaronder er waren die met de staking jtnets te maken hadden, gevoelige klappen op- diepen. Een uur tevoren waren een paar ver- "slaggevers het mikpunt van een groot aantal stakers. Zonder dat daartoe aanleiding be- stond, vermoedelijk omdat zij aangezien wer- vden voor vertegenwoordigers van bladen die jhetden stakers niet naar den zin maken, wer den zij door een groot aantal stakers gevolgd ,en uitgeschokfen. De stakingleiding die zij 'met*het gebeurde in kennis stelden, keurde dit oph.den af. De fourageering van de vijf en twintig rijksveldwachters die ter verster- king van het politiecorps in de gemeente zijn aangekomen, bracht ook eenige moeilijkheden met zich mee. De winkeliers durfden uit vrees voor boycot geen levensmiddelen ten behoeve van deze politie ambtenaren te leveren Langs een omweg heeft men deze toen door particu- lieren laten inkoopen. yCEen bejaarde arbeider die stroo voor bed den voor de politie leverde werd overlast aan EEN BRAND. ,Uit Roerfhond meldt men: Hedenmorgen, omstreeks kwart over ze /♦eh, brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de dakpannenfabriek der N.V, van Philippeau te Echt, gelegen tegenover het station. Het vuur werd aangevallen door ]een sterken wind en greep zeer snel om zich been, zoodat weldra het hoofdgebouw en eenige nevengebouwen in lichte laaie ston- den Dit hoofdgebouw en eenige pe'rserik'amers rals mede een drooginrichting zijn reeds ver- Ftwand. Het vuur woedt in de nevengebouwen nog voort. Vermoedelijk zal een vijftjgtal ar 'ers werkloos worden. Het 5e eeuwfeest van het Mirakel van het H. Bloed te Alkmaar. ijTot de feestelijkheden ter eere van het Hei lige Bloed van Alkmaar behooren ook een drietal tooneeluitvoeringen van het Eucha- ristische Mysteriespel van Caldaron de la Barca, een Spaansch schouwspel-dichter te Madrid in 1600 geboren. Van dit werk getuigde niemand minder dan Goethe, dat de behandeling hem verruk te en Schiller schreef over hem „Wannet poezie in de wereld verloren geraakte, zou men al haar gratie bij Caldaron kunnen terugvinden." Het werk werd gegeven in een vertaling van pastoor J. M. Knoopen t De regie was in handen van Cor Hermes uit Amsterdam, terwijl de heer Michels uit •Amsterdam de grimeering verzorgde, de kunstschilder Gerard Vroom uit Den Haag het tooneelontwerp opstelde, dat door de hrn. Theo Groothuizen en Leo Bakker werd uitgev. en de muzikale illustratie, door 'n dameskoor, onder leiding stond van den heer Joh. Kui per. Gisteravond werd in een tot de uiterste hoeken bezette Harmoniezaal de openings- voorstelling gegeven. Voor de uitbeelding van het spel waren de beste krachten gekozen uit de drie R.K. too- neelVereenigingen hier ter plaatse, n.l. Inter- nos, Alberdinck Tijm en Vondel. Weken lang was er gewerkt om de vertol- king zoo subliem mogelijk te doen 'zijn De verwachting was hoog gespannen en de groote belangstelling bleek wel uit de mede- deeling voor den aanvang van pater Frek?, dat voor de drie avonden reeds alle plaatsen verkocht waren en tot't geven van 'n vierden avond was besloten. De titel geeft reeds aan wat de schrijver met het werk beoogde, n.l. e enverklaring van de symbolische handeling der priesters bij het opdragen van de H. Mis. Het Misoffer, zoo leert het stuk, is niet slechts een treffende uit beelding van Christus bloedige kruisdood, en verschilt alleen maar in offerwijze, doch niet in offerwezen van het Calvarieoffer. Het of fer der altaren is n.l. Christus lichaam en bloed en ook de offeraar is Jezus Christus Wat in de wereldgeschiedenis voor het zoenoffer op Golgotha plaats had, vindt sym- boliseh plaats bij iedere H. Mis. De schrijver voert allereerst de onwetend- heid in de gedaante van een vrouwenfiguur ten tooneele, die klaagt wel iedere dag ter H Misse te gaan, doch op het eind van het jaar toch niet de helft begrepen te hebben van het groot mysterie. Een andere vrouwenfiguur, de wijsheid, verklaard zich bereid den sluier voor de oogen uvan de onwetendheid weg te nemen, opdat deze aanschouwe kan de wegen van het men- schelijke leven en leert, dat het begin der wijs heid is de vreeze Gods. Achtefeenvolgem worden Adam, Mozes en Johannes de Doo- P4-'1 terl tooneele gevoerd, waarna Christus .wascmint Voorts tredentwoe Dersonen op die symbolisch het Jodendom en het Heiden- dom voorstellen. Ook Paulus, die zijn geschreven epistel voorleest en Johannes, die zijn Evangelic zegt, verschijnen ten tooneele. In het spel worden zoowel de offers van Adam, van Mozes en van Christus verklaard en geleerd hoe in de gebeden en ceremonien van den Canon der H. Mis het lijden en den dood van Christus zinnebeeldig worden voor- gesteld. Aan het slot verzekert Christus in 'n plech- tige rede, nadat de evangelisten Johannes en Lucas verhaald hebben van het laatste oor- deel, dat dan de tijd der aardsche Mis voorbij zal zijn en een eeuwige Mis gevierd zal wor den in den hemel. Het stuk heeft de verdienste, dat het duidelijk leert, dat iedere handeling van den Priester voor het altaar een hooge symboli sche beteekenis heeft. Voor een goede vertolking worden echter hooge tischen aan de spelers gesteld. Wij konden gisteravond constateeren, dat de verschillende rollen in goede handen ble- ken. De spelers hadden zich ingeleefd in de per- sonen, die zij hadden uit te beelden, doch ver- gaten desondanks geen oogenblik. dat ze die personen niet waren, wat voor een goed sa- menspel noodzakelijk is. De rolvastheid, er werd naar het ons voor- kwam zelfs zonder soufleur gespeeld, was frapeerend. Wij stonden hier voor een regie, die o.i. die van „De Getemde Feeks" over- treft en wij zijn overtuigd, dat met dit my steriespel in een openluchtvoorstelling waartoe't zich bijzonder goed leent, omdat vroeger deze spelen op pleinen voor kerken werden gegeven met deze uitstekende be- zetting succes is te behalen. Mevrouw Wichelaar leverde als de onwe tendheid evenals mevrouw Sierkstra als de wijsheid, goed spel. Reeds in den aanvang ontroerden beiden. Vol ontroering waren ook de woorden van de Wijsheid tegen Adam, waar gezegd wordt: „Wie bewenen wil zijn schuld en zijn onwetendheid erkennen durft, die heeft mij reeds in zijn bezit ge- nomen." Adam, de heer Verhage, gaf prachtig spel te zien toen hij na de woorden van de wijs heid J „Voor u zal geen genade mogelijk zijn, Zoo gij d' onwetendheid niet tot mij voert" de kracht uitbeeldde waarmede hij de onwe tendheid tot de wijsheid voerde. i ^€r v- Keysper, die de symbolische voorstelling van het jodendom vertolkte, le- u verde voortreffelijk spel. Wij hadden waarlijk met gedacht, dat Alkmaar over zulke goede dilettanten beschikt. De heer P. Keysper, ofschoon goed, vol- deed ons als Mozes niet zoo bijzonder. Zijn grimeering was ook niet zoo geslaagd. De heer Haakman gaf een sympathieke uit beelding van het Heidendom. Als reivoersters komen aan mej. H. Kuhne en mevrouw Bottemanne ongetwijfeld een woord van lof toe, evenals aan den heer J Hoogvorst als St. Jan, den heer C. Berk- hout als Paulus en den heer L. de Graaf als evangelist. Somige tooneelen waren zoo mooi uitge- voerd dat ze niet onderdeden voor de beste revue-tooneelen en bovendien hadden ze het voordeelen dat ze verhevenen waren. Tusschen de bedrijven werd er op verzoek met geapplaudiseerd, doch aan het einde da- verde de zaal dan ook van het applaus, dat zich in nog heviger mate herhaalde, toen pa ter Freke den heer Cor Hermes als regiseur met een lauwerkrans huldigde en in het licht stelde, dat hij niet alleen een feest voor het oog en het oor had geschapen, doch ook voor de ziel, het hoogste wat een kunstenaar kan bereiken. Merken wij nog op, dat een groot deel van het succes ook op rekening gebracht mak wor den van het onder leiding van den heer Joh. Kuiper staande dameskoor, dat heel mooi zong. passing van het tweede lid van art. 86 der Lager Onderwijswet. Tegenover het verdvvijnen van het instituut der assis- tenten en het herstel van de zevenjarige leerverplichting staat immers de ver- vroegde wederinvoering van de gunsti- ger leerlingenschaal van 1923. 2. Vermeerdering van het aantal leer- lingen in den loop van het jaar tot 78, d.w.z. met slechts z^s kinderen boven het in de leerlingenschaal van 1923 ge steld grensgetal voor een zgn. twee- mansschool, acht de ondergeteekende in- derdaad niet een bijzonder geval als in artikel 56, tweede lid, der wet bedoeld, ook dan niet, wanneer aan deze school de assistent moest worden ontslagen. Aan de in deze vraag bedoelde „andere schoolwaar't aantal leerlingen wordt ondersteld te zijn gestegen tot 232, zal in 1928 vermoedelijk geen asistent zijn verbonden geweest, zoodat het waar- schijnlijlt minder juist is ook in dit geval van „overgebleven leerkrachten" te spreken. Afgescheiden hiervan acht de ondergeteekende ook hier geen bijzonder geval aanwezig, hetwelk zou moeten lei den tot afwijking van den algemeenen regel, nl. dat het aantal wettelijk ver- plichte leerkrachten, waarvoor uit 's Rijks kas vergoeding wordt verleend, wordt beheerscht door de gemiddelde schoolbevolking over het vorig jaar. 3. Het niet toestaan van Rijksvergoe- ding voor boventallige leerkrachten in de bovenbedoelde gevallen is allerminst in strijd met hetgeen de ondergeteeken de in de Kamerzitting van 21 December 1928 heeft toegezegd. Die toezegging gold uitsluitend de door den heer Zijlstra be sproken mogelijkheid, dat door daling m het gemiddeld aantal leerlingen eener school beneden een grensgetal van de 48-schaal, doch niet beneden het voor een gelijk aantal leerkrachten geldend van leerlingenschaal van 1923, een onderwijzer op 1 Januari 1929 zou moeten worden ontslagen, die over eenige maanden toch weer in dienst zou mogen worden genomen. In aansluiting aan hetgeen hij te dezer zake reeds me- dedeelde op biz. 7 van de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot vervroegde wederinvoe ring van de leerlingenschaal van 1923, heeft de ondergeteekende bij de monde Iinge discussie over dat wetsontwerp speciaal voor dit geval ruimere toepas sing van artikel 56, 2de lid, toegezegd Hij motiveerde dit met de opmerkingi dat dit aan het Rijk geen geld zou kos ten, omdat het wachtgeld van den ont- slagen onderwijzer in dit korte tijdsbe- stek toch gelijk is aan het salaris. Een verdere strekking mag aan deze toezeg gmg met worden gehecht. STOMPETOREN, 10 uur, Ds. Heep. Evangelisatie, 6.30 uur n.m., Ds. P. J. Roscam Abbing van Amsterdam. SCHOORL, Ned. Herv. Kerk, 10 uur, Ds. Boeke. 1.30 uur Zondagsschool. URSEM, 10 uur, Ds. Kruizinga. (Doop). VEENHUIZEN, 10 uur, Ds. v. Baalen WARMENHUIZEN, 10 uur, Lis. Zellin- ger Molenaar. (Doop). ZUID-SCHARWOUDE,. 9.30 uur, Ds Schermerhorm HUISINDUSTRIE EN ARBEIDSWEPf De heer M. Th. P. Guppertz, mede-direc- teur van de Guppertz knoopenfabriek te Zalt Bommel, had cassatie aangeteekend van een vonnis der rechtbank te Tiel waarbij hij ver oordeeld werd wegens overtreding der Ar- beidswet. Op de fabriek afgewerkte knoopen worden n.l. aan personen, die verder niet aan de fabriek verbonden zijn, verstrekt om die op kaarten vast te naaien, voor welk werk 2 tot 3 cent per gros wordt betgald. Deze men- sche zijn vrij om te bepalen, wanneer zij wil len werken. Tegen requirant was proces-ver- baal opgemaakt omdat bij een der kaarten bewerkende personen des avonds kwart over tien twee van diens kinderen, die nog geen veertien jaar waren, werden aangetroffen, terwijl zij bezig waren, knoopen op kaarten te naaien. Met vernietiging van een vonnis van den kantonrechter te Zalt-Bommel werd hij door de rechtbank te Tiel schuldig verklaard aan overtreding van art. 74 der Arbeidswet Deswege, werd hij veroordeeld tot twee geldboeten. De rechtbank heeft dus aangeno- men, dat op requirant als bestuurder der on- derneming de verplichting rust, te zorgen dat ten huize van hen, die bij zich thuis bo- venomschreven werk doen, de bepalingen der Arbeidswet worden in acht genomen en der- halve o.a. geen kinderen beneden 14 jaar wer ken. Door het aanteekenen van cassatie door den betrokkene heeft de Hooge Raad nu ambtshalve de vraag te beantwoorden, in hoever in de huisindustrie de voorschriften der Arbeidswet van toepasing behooren te zijn. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. v. Lier, heeft in deze zaak conclusie ge nomen. Daarin wijst hij erop, dat blijkens de memorie van toelichting op het ontwerp- arbeidswet het de bedoeiing was indien zulks mogelijk bleek, de bepalingen der Arbeidswet wel op de huisindustrie toe te passen, maar bij een speciale wet de huisindustrie te re- gelen. Aan dit voornemen is onlangs een be gin van uitvoering gegeven door samenstel- ling van een voorontwerp-huisarbeidswet. Mr. v. Lier concludeerde tot vernietiging van het vonnis en verwijzing der zaak naar het gerechtshof te Arnhem. Bedankt voor het beroep naar de herv. gem. te Zuid-Zijpe door den heer D. L. Rook, candidaat te Schiedam. Tot tijdeliik onderwijzer aan de school te Oosterland, Wienngen, is benoemd de heer F. Jaspers te Leiden en tot tijdelijk onder- wijzeres aan de school te Hippolytushoef mej. L. J Wiessner te Den Helder. De heer G. Rijpma te Warmenhuizen is tot tijdelijk onderwijzer benoemd te Anna Paulowna. BOVENTALLIGE LEERKRACHTEN. Op de vragen van den heer Ketelaar: 1. Acht de Minister de gevallen, waar- in door toelating van leerlingen en de invoering van het zevende leer jaar een aantal leerlingen, uitgaande boven de grensgetal len van de schaal der „techni- sche herziening" de school bezoekt, niet n bijzondere omstandigheid, waarin het 2e lid van art. 56 der Lager-onderwijswet 1920 toepassing heeft te erlangen, als bijv. mede in verband met het verdwij- nen der assistenten uit de school deze, wat het aantal leerkrachten betreft, in ongunstiger omstandigheden komt te verkeeren dan te voren? 2. Zijn, met name, als een school op den datum van toelating 78 leerlingen telt, of een andere school '232, deze aan- tallen dan niet zoodanig, dat afge scheiden van he; gemiddelde over het vorige jaar boven de nog overgeble- ven leerkrachten een leerkracht ingevol- ge art. 56, 2de lid, dient te worden toege- staan? 3. Acht de Minister het niet toe staan van surnumeraire leerkrachten in deze gevallen niet in strijd met de door hem in de Kamerzitting van 21 Decem ber j.I. gedane toezegging, dat een rui mere, soepelere toepassing van dit ar tikel zal plaats vinden? heeft minister Waszink geantwoord: 1. De omstandigheid, dat door het ver- plicht ontslag van een assistent het aan tal leerkrachten in een school verbon den, is naar de meaning van ondergetee kende noch op xichzelf noch in verband met de in dev. vraag bedoelde vermeer- dering dar. s.cho.olheAtoIkiuft neden tot toa- Kerk,' 10 uur, Ds"'verwaal Bed op de Adjudant Handels- PREDIKBEURTEN te Alkmaar op 5 en 9 Mei. Groote Kerk v. d. H. Doop. 's Avonds 6 uur, Ds. Hak 9 Mei 10 uur, Ds. Hak. Kapel Kerk, 10.30 uur, Ds. Baar. (Predi- vprlewaH a^i€'d,ng van het Eeuwfeest van het H. Bloed van Mirakel). 9 Mei 10.30 uur, Ds. Deetman. Evangelisch-Luthersche Kerk, 10.30 uur tok rXafe ,a" G"">i°ea Jeufid" Doopsgez. Kerk, 10.30 uur, Ds. Westra W«S/r,Grrr/om. Kerk, 10.30 uur, Ds. A. C. de Regt, Rem. predikant te Gro- nmgen. Gereformeerde Kerk, 10 uur, Ds. Meijer c*t Ds- 9 Mei 10 uur, Ds. Meijer. nersleld Apostolische Gemeente, Toussaint- straat 10 uur en nam. 5 uur en Woensdag- avond 8 uur dienst. LEGER DES HEILS. (Bevelv. Off. Ensign. Bakker). Zaterdagavond 8 uur, samenkomst Steenenbrug. Zondag 5 Mei 7 uur v.m.. Bidstond. 10 v.m. Heiligingsdienst. 3.30'uur n.m., samenkomst bij de Katt^n- berg. 8 uur n.m., Heilssamenkomst. ko£i?sdag 7 Mei 8 uur n.m., Soldatenbijeen Woensdag 8 Mei, bezoek van Taat met een afdeeling van het departement. UIT DE OMGEVING. Hervormde Gemeenten. BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. Kieb'oom. „Lcoft den Heer", Vereeniging tot ver- breiding der Waarheid, in de kapel Kerke- laan 17, 10 uur de heer J. J. Ruys. 12.15 uur, Zondagsschool. 6 Mei 7 uur n.m. Catechisatie. 9 Mei 10 uur, de heer J. J. Ruys. Gereformeerde Kerk, 10 uur en n.m. 5 uur, Leesdienst. 9 Mei 10 uur, Leesdienst. 12 Mei 10 uur en n.m. 5 uur, Leesdienst. Rechtzinnig-Hervormd E. V. Maranatha, 10.15 uur, de heer Heeresma van A'dam. BROEK OP LANGENDIJK, 9.30 2.30 uur, Ds. van Baalen. Gereform. Kerk, 9.30 en 2.30 Donner. C/tr. Geref. Kerk, 9.30 en 3 Drenth. Doopsgezinde Kerk, geen dienst. DIRKSHORN, 10 uur, Ds. de Leeuw. GROOTSCHERMER, geen dienst. GROET (zaal van den heer K. Pijs), 6.45 uur n.m., de heer J. J. Ruys. GROET, zie Schoorl. HEILOO, 10 uur, geen dienst. 2 uur n.m. Ds. A. Verwaal van Alkmaar (Doop). Evangelisatielokaal, 10 uur, de.heer L. Bij- vanck van Amsterdam. HEER-HUGOWAARD, (zie Veenhuizen) KOEDIJK, geen dienst. NOORD-SCHARWOUDE, 9.30 uur geen dienst. A OBDAM, geoft dientft OTERLcFK. g«r did#. 6UDORP, g«fi dfenst. SCHERMErHPRN, 10 uur, Ds. Boeren- en uur, Ds. uur, Ds. HAMMEN EN OUDROEST TE KOOP! De Hammen-markt en de Oudroest-markt, die elk jaar in dezen tijd tezamen op den boulevard bij de place de la Bastille gehou- den worden, bieden volstrekt geen schouw- spel, dat snobs of mondaine Parijzenaars aantrekt. De elegante Parijzenaars voelen er niets voor om bun delicate reuk-organen de martelingen te doen ondergaan van scherpe knoflook lucht en de luchtjes van een dichte volks-menigte. En wat de snobs betreft, die zouden niet graag te bekennen hebben, dat ze de zeld- zame antiquiteit, die hun salon siert of hun plaat-poftefeuille, zijn gaan zoeken op die enorme „Vlooienmarkt' (zooals in Parijs zoo'n rommelmarkt genoemd wordt) in plaats van die aangekocht te hebben bij den mode- antiquair van de Champs Elyzees. Maar de Parijsche volksmenschen, die hun eischen al niet veel hooger stellen dan de volksmenschen van overal, die zijn ook dit jaar weer in massa's toegestroomd, in grooter massa's zelfs nog dan in andere jaren, dank zij het prachtige weer van de heele markt- weelc, en die genoten! Met zichtbaar plezier kuierden ze langzaam en onafgebroken de lange, lange boulevards met kramen, tenten en stalletjes af, en snoven met welbehagen de geurtjes van knoflook vleeschwaren op. Het schouwspel der Hammen-markt is vooral curieus door het aantal. Het is bij- na ongeloofelijk, zooveel varkens-slachters als er in Parijs zijn, die de producten van alle slagers-kunst uit alle provincien van Frank- rij>k vertegenwoordigen. Na de place de la Bastille komt er als kor te inleiding eerst een soort gemengde markt, waar vooral zich kooplui in kleeren en ohder- goed geinstalleerd hebben, die mede profijt willen trekken van die talrijke goed gehu meurde en goedaardige menigte. En dan komt het rijk der charcuteries, der spekslagervleesch waren. Gerangschikt op twee, drie, vier rijen staan daar tenten, niets dan grijze tenten, waarin op de meest appetijtelijke wijze hammen en worsten, en nog eens hammen en worsten zijn tentoongesteld, benevens allerlei andere ge- conserveerde vleeschwaren. Eigenlijk zou dat schouwspel verschrikke- lijk eentonig zijn, wanneer er niet voor iedere tent een min of meer robuste kerel stond, die op alle manieren waarover hij maar beschikt de aandacht van het publiek probeert te trek ken: door geschreeuw, gebaren, grimassen, sprongen en grappen. Men moet wel aannemen, dat er voor fijn- proevers een heel verschil van smaak is tus- schen bijvoorbeeld een worst uit Bretagne en een worst uit Auvergne, of dat die toch min- stens ieder hun eigen heel apart aroma heb ben, want voor elke tent staat een heele groep menschen met de ernstigste gezichten van de wereld heel nadenkelijk de kleine stukjes te proeven, die de bediende of de baas van het zaakje gratis aan de voorbijgangers uitdeelt. Je ziet het ze aan, dat ze de koopwaar werke- lijk staan te bestudeeren, met de grootste at- tentie. En dan gaan ze naar de volgende tent, om zich daar weer in hetzelfde geproef, dezelfde nauwkeurige vergelijkingen en de- zelfde ernstige overdenkingen te verdiepen. Veel van die proevers worden werkelijk koopers. Maar dezelfde waar, die ze overal U Parij» kt dt apek#laferswinkels kunnen Haw, WaUKi ill*' daw*!*, an *p foop wrrden nof op h#t llWto- len odk. Dan wandelen ze weer verder Map, ten ..to,ch .igq^i k., aapftpan. -dat^ljdje wandelaars menschen van het vak zijn, dat al die proevers en koopers zelf spekslager zijn. Och, wel neen, het zijn niet anders dan eenvoudig maar nieuwsgierige kijkers, gapers en slenteraars, die het varkenslachters-vak a?le mogeliike attentie en de hoogste aanmoe- 'diging waardig keuren. Nadat we met de menigte langzaam, lang zaam langs een kilometer worsten en hammen gedrenteld hebben en zoo doordrongen zijn geworden van knoflook-lucht, dat we 'n week daarna er nog naar ruiken zullen, vrees ik, en onze ooren hebben laten doofschreeuwen, door al het geroep, gekrijsch, gebrul en schetterend geschreeuw uit drie vier rijen tenten tegelijk r— dan zijn we eindelijk in de tweede afdee ling van de beroemde markt aangekomen, in de oud-roest en oude-rommel-afdeeling Hi>P geen geschreeuw meer, maar een bijna piech- tige, ingetogen stilt. De kooplui van die tweedehandsch rommel zoowel als de koopers allemaal kijken ze met diep-ernstige ge zichten. Als u in dat stalletje daar die hoop oude auto-banden ziet liggen, denk dan niet dade- lijk, dat de eigenaar daarvan dan zeker w.4 een vertegenwoord-iger van gummi-artikelen of van auto-benoodigdheden zijn zal. Want vlak daarnaast, of zelfs tusschen twee stapels auto-banden in, dar zult, u een oude kanotte harmonica zien liggen naast 'n paar schoe- nen, die eveneens in de categorie „oud-nieuw" thuis hcoren. Een berg oude tijdschriften uit het laatst van de vorige eeuw liggen ook al in diezelfde tent goed zichtbaar uitgesteld, naast een soort machine, die de hemel weet mis- schien alleen waarvoor dient. De volgende tent geeft weer een heel an dere combinatie te zieneen bundel verroeste tuin-spaden en een schilderij, dat een bijeen- komst van dansende dames en heeren voor- stelt in kleeding van omstreeks 1880, en heusch, de kunstenaar heeft het leven en de beweging in die figuren niet zoo slecht weer- gegeven! Als >s't dan ook geen meesterwerk, de arme schilder, die het maakte, heeft toch zeker nooit kunnen denken, dat zijn werk eens in gezelschap van een [hoop oude ver roeste schoppen te koop zou worden aange- boden, naast een wankelend speeltafeltje, waar alle vernis van afgeschaafd is. Die ouderommel-markt heeft een heel an- der soort publiek dan de hammen-markt Dit publiek is veel meer gevarieerd; er zijn daar zoowel huismoeders, die tegen lagen prijs he* een of ander keuken-gereedschap komen zoe ken, als bescheiden antiquiteiten-liefhebbers op zoek naar een min of meer origineel of zeldzaam vaasje, pulletje, bordjq. En dan dwaalt er natuurlijk ook dat bleeke, magere. angstige wezen rond, de maniacverzamelaar zonder fortuin, die werkelijk lijdt onder het aanschouwen van zooveel dingen, die hij dol- graag voor zijn collectie zou aankoopen, maar die te duur zijn en die hij zich dus voor goed zal moeten laten ontsnappen. Maar wanneer er al iets origineels of zeld- zaams op die onderommel-markt was, dan is dat den eersten den besten dag al verdwenen, omdat de zaakkundige koopers zoo gauw de markt geopend werd er als de kippen bij wa ren om de uitstallingen te doorsnuffelen en er toen reeds alles weggehaald hebben aar meubelen, bibelots, schilderijen en boeken, wat maar eenige waarde hebben kon. En veel werkelijke „koopjes" zijn er be- halve onder het echte oud-roest ook elders niet te vinden. Meermalen hoorden we voor een gewoon min of meer nieuw voorwerp prijzen vragen veel hooger dan in de winkels, waar precies diezelfde dingen verkocht worden. Zoo goed als op de hammenmarkt is ook op de oudijzer-markt het principe: boeren-be- drog en speculeeren op de naiviteit en onwe tendheid der koopers, die daar een buiten- kansje komen zoeken. Het was opvallend, zooveel vreemdelingen. Engelschen cn Amerikanen vooral, er dit jaar op die markt rondliepen, snuffelend in de bibelots, ze bestudeerend door een loupe, afdingend op de gevraagde prijzen. En dat soort clientele juist is er de oorzaak van, dat de „antiquairs" van de markt vaak zoo arro gant, brommerig en zelfs onhebbelijk zijn tegen den eenvoudigen Parijzenaar, die blijft staan voor het een of ander voorwerpje dat zijn aandacht trekt en bescheiden naar den prijs waarvan vraagt. De koopman kent zijn publiek, en weet voor wie hij zijn beste spul- letjes bewaren wil. Hij antwoordi den be scheiden Parijzenaar dus op een grauwende, manier, die een oogenblik later, wanneer er een Angelo-Saxische klant verschijnt, veran- dert in een glimlach als honing zoo zoet, maar tegelijkertijd verdubbelt hij zijn aan den Parijzenaar gevraagde prijs. Toch is die oudroest-markt amusant ge- noeg om een bezoekje uit curiositeit te verdie- nen al zal de echte verzamelaar er dan ook steeds teleurgesteld vandaan komen. M. DE ROVANNO. DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 3 Mei 1929. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in totaal 1012 H.L.'s aangevoerd als: 361 H.L. tarwe 10.5012.50; 64 H.L. gerst chev. 10 -/ 12.25; 367 H.L. haver f 1090— 11.50; 51 H.L. boonen, w.o.: paardeboo- nen 13.50; bruine boonen 3944; ci- troenboonen 42; duivenboonen 17.50— 18; witte boonen 6869; 58 H.L. kar- wijzaad 4646.50; 31 H.L. blauwmaan- zaad 38; 80 H.L. erwten, w.o.: groene erw- ten (kleine) 16; groene erwten (groote) 2024; grauwe erwten 16—/ 22; al les per 100 K.G. VOORLOOPIG KAASBERICHT. ALKMAAR, 3 Mei 1929. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 79 stapels, wegende 166000 K.G. kaas, waar van de prijzen als volgt: Fabriekskaas: Klei ne 42.50; Commissie 43; Boerenkaas: Kleine 42Commissie 42, alles met rijks merk. Handel goed. A.MSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 3 Mei 1929. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen onveranderd. Aanvoer 2 ladingen, zijnde 2100 H.L. BUOBK OP LANGENDIJK, 3 Mei H2t. lwngedijlter Groentnveiling. Roode Rool le s. 24.10—/ 28.10; Roode Kool 2e I LOTtWi 12,80; Qele Kool le s. 14— a ►-

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 10