DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. te ALKMAAR Zondag 5 Mei 1929, aanv. TWAALF uur. alcmaria v.v.v. Honderd eeit en dertlgste laarganc No. 104 Oit numtner bestaat uif 3 bladefl. »2t Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 'Abonnementsprijs bij vooruiibetaling pei 3 maanden voor Alkmaar f 2.franco door bet gebeele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnnmmers 5 cents. KsaaaaBsaHaMWtaMBiaaBBaMHBaHMaaMBBSS^a PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel J 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnimta. Brieven franco aan de N, V. Book- en Handelsdrnkkerlj vfh, EERMr COSTER ZOON, Voordam C 9. Directenr: C, KRAK. VKIJDAG Telef.nr, Administrate 3. TeJeloonnr. Redactie 33. Postgiro 37660. Hooldxedacteur: Tj. N. ADEMA. 3 HEI Uit het Parlement Den Haag, 2 Mei 1929. De Tweede Kamer heeft heden onder de behandeling van de wijziging.van de Krank zinnigenwet door een reeks van kleinere za- ken afgedaan. Zij is begonnen met de verwer- ping van een amendement op het wijzigings- voorstel door den heer Van Schaick (R.K jngediend waarvan de strekking was de aan- wijzing van deskundigen die zullen hebben te beslissen over den geestestoestand van een verpleegde, niet door de rechterlijke macht doch door de uitvoerende macht te doen ge- schieden. Er waren 48 tegenstemmers tegen 22 voorstemmers. De Kamer heeft hierop wat „kleingoed" weggewerkt en is toen weer voortgegaan met de behandeling van de wijziging van de Krankzinnigenwet. Maar lang heeft zij daar- bij toch niet stilgestaan. Want nadat verwor- pen was een voorstel van mej. Mr. Katz (C H.) om niet mee te gaan met't voorstel der Re- geering om eerst de wijziging der Krankzin nigenwet en daarna de aanvulling van de Armenwet in werking te doen treden, heeft zij het ontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vervolgens was aan de orde een wijziging van de Leerplichtwet, waarvan de bedoeling is in overeenstemming met de strekking der wet te bepalen, dat een kind, dat zeven jaar onderwijs heeft genoten, na het bereiken van. den dertienjarigen leeftijd toch nog de klasse zal moeten afloopen, waarin het is geplaatst Een poging van den heer Tilanus (C.H om die regeling te verslappen door te bepalen dat een kind dat voor de tweede maal in de zevende klasse zit bij het bereiken van den dertienjarigen leeftijd de school mag verla- ten, werd door de Kamer afgewezen; met 44 tegen 19 stemmen werd een desbetreffend, amendement verworpen. Het wetsvoorstel werd daarop zonder stemming goedgekeurd. Hetzelfde is het geval geweest met het daarop volgende ontwerp om de wet op het Lager Onderwijs zoodanig te wijzigen, dat een gemeente slechts die wachtgelders voor een vacature bij het lager onderwijs behoeft aan te wijzen, welke zij zelve op wachtgeld heeft gesteld. Technisch is de zaak wat inge- wikkelder dan we hier schrijven en er is met medewerking van de onderwijsspecialiteiten Zijlstra (A.R.) en Gerhard (S.D.A P nog wat aan verbeterd en geschaafd, waarop ten slotte het voorstel zonder stemming er door ging. Toen kwam weer een zaak van grooter be- teekenis aan de orde: de wijziging der wet op de voorwaardelijke veroordeeling, de Gevan- geniswet en de berechting van beroeps- en gewoontemisdadigers. Een zeer belangrijke materie waarover de Kamer in de eerste da- gen wel niet zal zijn uitgepraat, maar waar over heden nog niet zoo heel veel belangrijks is gezegd door de leden Bakker—Nort (V.D.), Sasse van IJsselt (R.K.) en Kleere- koper (S.D.A.P.). Morgenmiddag voortzet- ting, waarna we op de gedachtenwisseling van heden terugkomen. Hedenavond behandelt de Kamer de be- grocrting van het Wegenfonds 1929 en een wijziging der Waterstaasbegrooting ter wille van verbetering van de Maas en den aanleg van het kanaal EindhovenWilhelmina- kanaal. Dagelijksch overzicht. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCOMMISSIE. Een nieuwe verklaring van Gib- son- Duitschland, Nederland en Zweden tegen deze verklaring. —r Indirede beperking. Prof. Rut gers' verklaring. Gisteravond heeft de Amerikaansche gede- Tegeerde voor de zooveelste maal een ver klaring afgeiegd in de voorbereidende ont- wapeningscommissie, en opnieuw heeft die verklaring groote teleurstelling gewekt in de kiingen der Duitsche, Nederlandsche en Zweedsche gedelegeerden. Gibson verklaarde n.l., dat Amerika we gens het nauwe verband tusschen de ge- oefende reservetroepen en het opgeslagen oorlogsmateriaal zijn voorbehoud niet hand- haafde en zich bij den wil der meerderheid der Iandmogendheden neerlegde Bernstorff wist toen de teleurstelling over deze nieuwe Amerikaansche concessie aan rrankrijk eenigszins te verzachten door de vraag te stellen of de intrekking van het Amerikaansche voorbehoud ook betrekki'ng' had op de beperking van het oorlogsmateri eel in werkelijken dienst. Bibson liet hier de deur open voor een compromis door te ant- woorden, dat hij eerst in den loop van de- discussie zijn standpunt met betrekking tot het oorlogsmateriaal in werkelijken dienst wilde vaststellen. Blijkbaar dacht de Ameri- kaan aan de mogelijkheid van een Fransch- Duitsch compromis in dezen zin, dat het op- geslagen materiaal aan geenerlei beperking zal onderworpen worden, doch daarentegen wel het in werkelijken dienst gebruikte mate riel. Of een dergeiiike beperleing «Q*m v»» het materieel in werkelijken dienst eenig practisch nut zal hebben, valt echter te be- twijfelen, daar men natuurlijk gemakkelijk telkens een stuk oorlogsmateriaal zou kunnen opslaan wanneer men dit noodig vond om over te gaan tot den aankoop van nieuw ma terieel en toch binnen de maximumcijfers te kunnen blijven.. Op die wijze zou dus inder- daad de beperking van de gevechtswaarde van een leger toch voortdurend te ontduiken zijn. Terwijl Gibson de mogelijkheid van dit compromis echter wilde openhouden, trachtte Sato (Japan) een compromis tot stand te brengen langs anderen weg: n.l. door het Fransche voorstel van indirecte beperking van oorlogsmateriaal door een beperking op de een of andere wijze van de budgetten. De discussie leerde echter, dat Duitschland een dergelijke indirecte beperking niet vol- doende achtte, omdat de budgetcijfers alleen niet voldoende inlichtingen geven omtrent d:e sterkte der legers. Een betrekkelijk goedkoop wapen kan im- mers veel gevaarlijker zijn bij een aanval dan een veel duurder wapen, dat meer voor ver- dediging bestemd is. Bernstorff constateerde (en niet ten on- rechte) dat de meerderheid der commissie niet bereid scheen, tot rechtstreeksche be perking over te gaan. Prof. Rutgers verklaarde den indruk te hebben gekregen dat de gedelegeerden, die de indirecte methode aanbevalen, dit deden omdat zij inderdaad geen beperking van het oorlogsmaterieel wenschten en zelf wel in- zagen dat de indirecte methode niet zou leiden tot 'de door hen niet gewenschte be perking van het oorlogsmaterieel, een gevolg- trekking waartegen Markowitsj (Servie) meende protest te. moeten aanteekenen. De toestand is op het oogenblik zoo: directe beperking van oorlogsmaterieel, vooral van het- opgeslagen materieel willen Frankrifk, Japan, Italie. Turkije, Servie en Tsjecho-Slowakije niet aanvaarden en Gib son heeft zich daarbij neergelegd; indirecte beperking door budgaraite bepalingen wil len Amerika en ook Turkije niet aanvaarden en is voor Duitschland onvoldoende. Het ge- vaar bestaat dus dat nodi de directe noch de indirecte methode in de conventie zal worden neergelegd. Buitenland DUITSCHLAND. DE RELLETJES TE BERLIJN. Communistisch protest Voor de droevige incidenten, die zich op 1 Mei in de Berlijnsche straten hebben afge- speeld en waarbij een tiental dooden te bekla- gen waren, terwijl meer dan honderd perso- nen min of meer ernstig werden gewond, stelt men de sociaal-democratische partij ver- antwoordelijk en in de eerste plaats deii tot deze partij behoorenden Berlijnschen hoofd- commissaris van politie, Zorgiebel. De Rothe Fahne, het orgaan van de communisten, uit zich heden ten gunste van een proteststaking tegen het optreden der „arbeidersmoorde- naars'V Gisteravond zou een communistische pro test vergadering gehouden worden, waarin de afgevaardigde Remmele het woord zou voe- ren. Het communistische partijbestuur heeft voorts den wensch uitgesproken, dat op alle groote fabrieken en ondernemingen de arbei- ders hun standpunt ten opzichte van de ge- beurtenissen van gisteren zouden te kennen geven. UMating en van Zorgiebel Zorgiebel heeft in een aantal persgesprek- ken en in een paar artikelen van zijn hand zijn meening gezegd over de incidenten van 1 Mei. Ondanks alle waarschuwingen, aldus Zorgiebel, die gedurende de laatste weken en ook nog te elfaer ure zijn gepubliceerd, heb ben de communisten op verschillende punten der stad betoogingen willen houden. Ze heb ben de agenten, waar zij ze te zien hebben ge kregen niet alleen uitgescholden maar zelfs aangevallen. Op enkele p'aatsen hebben de agenten geschoten; men kon van de agenten werkelijk niet verlangen, dat ze met glace- handschoenen tegenover de menigte zou op treden. Het is wellicht juist, dat enkele hun- ner hun zelfbeheersching hebben verloren of te sne! handelden.- Klachten over het optre den der agenten had Zorgiebel echter vrijwel niet ontvangen. Iedereen was vol lof over de houding der politie. Er bestaat geen reden om op te treden tegen de agenten, die in dienst hun leven op het spel zetten; mocht echter blijken dat enkelen zich op onwaardige wijze hebben gedragen, dan zullen zij zich te verantwoorden hebben. Het demonstratieverbod. Men heeft er op gewezen, dat in andere steden, waar het demonstratieverbod niet werd opgeheven, de rust niet werd verstoord; het is echter niet mogelijk den toestand elders te vergelijken met dien te Berliin. Hierbij kwam nog, dat de communisten oe autoritei- ten door hun optreden wilden dwingen tot •sbfHne vw fw v«rfc«f. Inched a'} hua doel hadden bereikt zou natuurlijk een actie van nationalistische zijde zijn gevolgd. Zorgiebel verklaarde zich overtuigd, dat ook indien men gisteren het demonstratieverbod zou hebben opgeheven, ernstige incidenten zouden zijn voorgekomen,, gezien de opgewondenheid die reeds onder de communisten heerschte. Zorgiebel verklaarde voorts nog, dat de volgende dagen nog maatregelen ter hand- having van de orde en rust zijn getroffen; het aantal agenten dat thans dienst doet, is echter lang niet meer zoo groot als op 1 Mei. Nieuwe botsingen. Na het sluiten der werkplaatsen en fabrie ken is de orde Donderdag te Berlijn weder op verschillende plaatsen verstoord. Voorname- lijk in de Wedding, de Koesslinerstrasse en de Hermannstrasse, waar bloedige incidenten voorkwamen, was het uiterst rumoerig. Agenten werden door de menigte aangeval len en mishandeld, ook werden steenen naar de politie geworpen. Een paar maal moesten de agenten van de wapens gebruik maken. Aan de Wedding werden hierbij verscheiden menschen ernstig gewond. Daar de menigte 'n steeds dreigender houding begon aan te ne- men, werden tenslotte een paar straten door de agenten geheel ontruimd, die hierbij weder geducht van den gummistok gebruik moesten maken. Om 9 uur's avonds werd weder he- vig gevochten te Neukolln; bijzonderheden over deze botsingen ontbreken nog. Wolff meldt nog, dat gister om 5 uur in de Kosslinerstrasse een politiepatrouille door een opgewonden menigte is aangevallen, waarbij de politie genoodzaakt was van haar vuurwapens gebruik te maken. Volgens het Berliner. Tageblatt zijn 4 menschen gewond. Nadat de straten met den gummistok ont ruimd waren, verzamelden zich echter steeds meer menschen, zoodat met auto's verster- king voor de politie te hulp moest komen. De politie heeft de Kossliner-, Wiesen- en Parkstrasse, waar Woensdag relletjes zijn voorgekomen, evenals den Reinickendorfer- strasse, met een groot aantal manschappen bezet. Nieuwe incidenten te Neukolln. De Kosslinerstrasse en aangrenzende straten waren gisteravond weer door een dichte menschenmenigte bezet, die tot in de woningen der huizen doordrong. De politie bepaalde zich er toe de toe- gangen tot de wijk, die uit verbindings- straten tusschen groote verkeersaders bestaat, bezet te houden. In de heele wijk zijn de politiepatrouil- les tot 10 man iversterkt, daar de erva- ring geleerd heeft, dat kleine troepen aldoor aangevallen worden. Het station van de ondergrondsche spoor, Seestras- se, is herhaaldelijk tijdelijk gesloten. De strifd met nieuwe kracht hervat. De strijd is, zooals reeds gevreesd werd, na het intreden van de duisternis met nieuwe kracht losgebarsten. In de Steinmetz- en Zietenstrasse, evenals in een deel van de Hermann strasse werd van de daken een hevig vuur op de politie geopend. In de Prinz Heinrichstrasse zijn weer barricaden opgericht. De politie was tot nu toe niet in staat deze te nemen. De Schupo heeft daarom een pantserwagen te hulp geroepen. Een inspecteur van politie is met zijn afdeeling meer dan een uur door com munisten in een huis in de Hermann strasse belegerd. Bij elke poging om het huis te verlaten brak van de omliggende daken een vuurregen los. Als door een toeval waren er tot nu toe bij de politie geen gewonden. Nadere berichten ontbreken nog. Heftige sehietpartij. Den geheelen nacht hebben de ge- vechten met de communisten voortge- duurd, vooral in de Koslinerstrasze. De communisten hebben nieuwe barri caden opgericht, om welke in de vroege ochtenduren nog gestreden werd. Bij het aanbreken van den dag bevond de Koslinerstrasze zich nog in handen der communisten, die de politie bij elken aanval met een regen van kogels ont- ving. Ook uit de huizen werd op de poli tie geschoten. Aan beide zijden vallen vele gewonden. MISHANDELING VAN EEN VROIJW Bij de behandeling voor de rechtbank te Pofsdam van een vervolging wegens verzet tegen het gezag door den houtvester Her mann Freytag is aan het licht gekomen op welk een afschuwelijke wijze beklaagde zijn vrcuw heeft mishandeld. De te Berlijn wonen- de doch ter had aan de justitie mededeeling ervan gedaan, dat haar vader haar verlamde moeder onder menschonwaardige omstandig- licden in de houtvesterswoning het liggen Eui paar verpleegsters stelden een onderzoek in en vonden het huis geheel vervuild De lucht in de ziekenkamer was ondrageliik, de K hb door****# aurfm en was zelf bedekt door een laag vuil en had ont- zettend te lijden van het ongedierte. Toen de politie de patiente naar het zieken- huis wilde overbrengen, verzette de houtvester zich hier met geweld tegen. Eerst toen een beambte een revolver op hem aanlegde, gaf de man toe. Twee weken later is de vrouw ge- storven. De houtvester betoogde voor de rechtbank, dat hij meende gerechtigd te zijn, zich te ver- zetten tegen het vervoeren van zijn vrouw uit zijn woning. FRANKRIJK. DE EERSTE MEI. Van de 3287 personen die Woensdag zijn ingerekend, zijn vijf buitenlanders wegens inbreuk op de voorschriften der politie en 8 Franschen wegens verzet ge- vangen gezet. In enkele politieke kringen heerscht ontstemming over de buitengewoon strenge voorzorgsmaatregelen der over- heid. Na het einde van den gisteren ge houden kabinetsraad heeft minister Tardieu op vragen naar deze maatrege len geantwoord: Op grond van art. 10 der wet tot het tegengaan van anarchis- tische agitatie acht ik de getroffen maat regelen volkomen geoorloofd. Ik heb ze gelast en wensch mezelf daarmee geluk, want als ik zie wat er te Berlijn is ge- beurd moet ik constateeren dat het beter is te voorkomen dan streng op te treden. Aan de genomen maatregelen is het te danken dat bij ons de eerste Mei zonder bloedvergieten is afgeloopen. Naar verluidt is de socialistische afge vaardigde Albertin voornemens Tardieu over zijn voorzorgsmaatregelen en met name over de arrestaties te interpellee- ren. TEGEN DE COCKTAILS. In de Academie der geneeskunde te Parijs is professor Guillain, een autoriteit op neuro- logisch gebied, te velde getrokken tegen de cocktail-gewoonte. Hij heeft geconstateerd, dat onder de arbeidsklasse het alcoholisme afneemt, maar dat er onder de gegoede klasse hoe langer hoe meer schadelijke invloeden van den alcohol vallen waar te nemen. Pro fessor Guillain schrijft dit verschijnsel aan het geregeiri drinken van cocktails toe. Guillain acht dit mengsel van alcohol-houdende dran- ken, dat nu zoozeer in de mode is, bij geregeld gebruik, dat evenzeer mode is, uit den booze Het veroorzaakt gastrische storingen, neer- slachtigheid of leege opwinding, epileptische verschijnselen en professor Guillain zie.t in den cocktail de directe oorzaak van heel wat auto-ongelukken. Professor Sergent steunde Guillain in zijn aanval on den cocktail. Sergent wees op de vele door dit mengsel veroorzaakte ziekte-ge- vallen. Het schijnt, dat er tegenwoordig voor al veel jonge vrouwen slachtoffers van het alcoholisme worden. De academie heeft de vraag overwogen of het reeds noodzakelijk was een verbod van schadelijke dranken uit te lokken. ENGELAND. LIJFSTRAF WEGENS STRAATROOF I>e rechter van de Old Bailey te Londen heeft een 23-jarig arbeider, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal met geweld- pleging ten opzichte van een 15-jerig meisje, veroordeeld tot vijftien slagen met de „cat" (karwats). Dit was volgens den rechter het eenige middel om soortgelijke misdrijven uit te roeien. Met een 19-jarigen medeplichtige had hij het meisje, een leermeisje op een atelier, 's avonds toen zij naar huis ging, op den open- baren weg aangerand; om zich te verweren had het meisje hem gebeten. Hij had haar naar een naburige beek willen steepen, doch zij wist zich te bevrijden en holde naar huis Bij de worsteling liet zij haar handtaschje vallen, dat de onverlaten zich toeeigenden en dat een manicure-stel, een ring, een stuk van sixpence en andere voorwerpen bevatte. ROTARY. 2400 Rotarians gefopt. De 2400 afgevaardigden, die de conferen ce der Britsche Rotarians te Bournemouth bijwonen, zijn Dinsdag het slachtoffer gewor- den van een fopperijtje, dat ze echter goed hebben opgenomen. De voorzitter van Rotary International, de heer Sutton, zou een trar, atlantische telefonische boodschap zenden uit Graet Falls in Montana (V. S.) en de afge vaardigden luisterden aandachtig toen de woorden, met een Amerikaansch accent uit gesproken, hen bereikte. Na den bijval aan trad de nreaiduit dar Britsche Rotary-vereeniging, Sir Charles Mander, naar voren en vertelde den gedelegeerden hoe men ze bij den neus had gehad. Het is iets wonderbaarlijks, zoo zei hij, dat we zooeven geluisterd hebben naar een bood schap van Tom Sutton. We zien het voor ons zooals hij die boodschap gistermorgen om half zes heeft gitgezonden. (Het verschil in tijd tusschen Engeland en Montana is onge- veer zeven uur.) Maar nu moet ik u wat ver- tellen, zoo ging Sir Charles voort. Ik was Woensdag in mijn hotel toen er een telefoni sche mededeeling kwam uit Amerika. Ik luis- terde met toenemende belangstelling en ont-. dekte ten slotte tot mijn grooten schrik dat| bet Tom Sutton was die zijn boodschap door- gaf. Om de kosten van een herhaling uit Amerika te sparen, hebben we die boodschap laten herhalen van even buiten dit gebouw waar we vergaderen. Spr. kon niet verklaren hoe men de fout had kunnen maken, de bood schap een dag te vroeg uit Amerika te zen den. Er volgden gelach en applaus op deze „onthulling." DRIJVENDE MENAGERIE. Belawan binnengelooperu Onlangs, zoo weet de Tel. te melden, arriveerde te Belawan een schip dat door de havenkanters met stijgende ver- wondering werd gadegeslagen, vanwege de merkwaardige geluiden, die het met zich voerde. Naar gelang het schip dich- ter den walkant naderde, werden ze dui- delijker en weldra bleek, dat er een gan- sche drijvende menagerie was binnenge- loopen. Het was een Amerikaan, de „Steel Exporter" van de Isthmian-line, die ten behoeve van de Zoo in New-York of andere groote Amerikaansche plaat sen, een groote menigte tropische dieren van den Overwal had meegebracht. Het schip ging via Aden naar Amerika. Aan boord waren volgens de „Sum Post'' o.m.: 4 tijgers, 3 kleine clifanten, 8 tapirs, 10 beren,'2 groote orang-oetans, 100 verschillende apen, omstreeks 800 verschillende vogels, w.o. zeer zeldzame, 1 zwarte panter, die bij zijn vangst een inlander doodde, voorts enkele kleine panters en een groote hoeveelheid le- vend gevogelte voor de voedering der dieren. Het schip trok natuurlijk groote belangstelling en de captain toonde met gemengde gevoelens zijn „cats", zooals hij ze noemde. Het zal een heele toer ge weest zijn, de dieren levend over te krij- gen, aangezien het nog vroeg in het jaar was. De zwakste dieren hadden echter een beschut plaatsje gekregen. AMERIKA. j, DE OPSTAND IN MEXICO. De definitieve ineenstorting der be- weging. Reuter bevestigt uit Douglas, in Arizona, dat zich het opstandelingen-garnizoen van Aqua Prieta, welke stad de laatste versterkte plaats aan de Mexicaansche noordgrens was, die nog in de macht was van de opstandelin- gen, ten getale van 1500 man heeft overge- geven. Uit een verder bericht uit Douglas blijkt nog, dat aan generaal Caraveo, den laatsten cps tandeli ngen-leider, die nog in het veld is en diez ich met een groot commando bij den Pulpi'to-pas bevindt, amnestie is aangeboden. DIEREN-MISHANDELING. In een plaatsje in den staat Noord-Caro* lina is onlangs een werkman veroordeeld, die uit bijgeloof en op raad van een „toove- naar" een kat levend had gekookt Het beest schreeuwde zoo erbarmelijk, dat de buurt te hoop liep en het gruwelstuk ontdekt werd De dader kreeg dertig dagen. En wie zou ze hem misgunnen? Maar het lijkt ons toch wel jammer voor de kreeften, dat zij1 niet schrgeuwen kunnen. UIT DE LUCHT G EG RE PEN, x Woensdag hebben New Yorksche dagblad- correspondenten, gedurende een vliegtocht boven den staat New Jersey, in draadloos- telefonisch contact gestaan met hun redacties en zelfs kopy voor hun courant gedicteerd. De radio-installatie in de vliegtuigen, die dat mogelijk maakt, is een uitvinding, gedaan of althans geexploiteerd door de Western Electric Cy. Mis§chien zal de uitdrukking „uit de lucbt gegrepen", die wel eens wordt gebezicd ter karakteriseering van een courantenberlcht, nu zijn opguqsjice beteekerus v^tie- CODRA BEZOEKT DE MOTORRACES a

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1