'A k R. S. STOKVIS ZONEN J Tijdschriften De heer S t a m deelde de zienswijze van den heer Duin. Nu hij de heer Bijl gehoord 'heeft, is hij er echter voor het gebouwtje te behouden. I De heer G u t k e r steunde het voorstel van harte. Spr. was overtuigd, dat na de res- tauratie en als het gebouwtje achteruit gezet was, wel zou blijken, dat het een pracht ding I was. Wethouder Van Lienen was altijd voor J opruimen geweest Wanneer het Rijk en de Provincis er echter 1000 voor over hebben, dan is spr. van oordeel, dat Schoorl het om J 500 niet mag laten Ook „Algemeen Wel- zijnv en de „Commissie tot wering van Schoolverzuim" vergaderen in het gebouwtje De heer Duin was van oordeel, dat het best gemist kon worden. De gemeente heeft wel lokaalhouders, die gaame lokaliteiten voor den polder beschikbaar stellen en om het voor ..Algemeen Welzijn" dat niet in een cafe wil vergaderen, te behouden, vindt spr onzin. De teer Schermer geloofde, dat het afbreken ook meer zal kosten dan het mate- riaal opbrengt. Wanneer het gebouwtje in zijn oorspron- kelijke toestand wordt gebracht, dan zal z.i. de schoonheid er van wel blijken. Het voorste! van B. en W. werd hierop met de stemmen van de heeren Duin en Haag tegen, aangenomen. De voorzitter feleciteerde de gemeen te met het gevallen besluit. Spoedig zou z.i blijken. dat het een goed besluit was De Smeerlaan krijgl een lichtpunt als belanghebbenden de aanlegkosien van f 45.betalen. Ingevolge een mondeling gedaan verzoek deden B. en W. in overleg met de lichtcom- missie het voorstel, waar het hier een zijweg betrof aan de Smeerlaan, een lichtpunt aan te brengen, wanneer belanghebbenden f 45. voor den aanleg betalen De gemeente neemt dan de stroomkosten voor haar rekening. De heer S t a m was van oordeel, dat de achterafwonenden toch al wel te kort komen bij hen. die aan de hoofdwegen wonen. Wan neer het op belastingbetalen aankomt, dan wordt niet gezegd: „betaal maar minder, omdat je minder profiteer". Spr. is dan ook voor het maken van het lichtpunt, doch voor rekening van het bedrijf. De heer Schermer was van oordeel, dat het Onderweggetje. waar wel een licht punt was, dat spr. de menschen gaarne funde, minder een verkeersweg was dan de meerlaan. Ook oordeelde hij, dat de bewoners aldaar zeker dezelfde rechten behoorden te genieten als die aan den Omloop. Spr. steunt dan ook het voorstel-Stam. Wethouder Van Lienen liet een waar- schuwende stem hooren. Als men deze weg opgaat, is er wel een begin, maar geen einde. Wie van den hoofdweg gaat afwonen, weet dat hij geen bestrating en verlichting kan verlangen als aan de hoofdwegen. Wethouder B ijl merkte op, dat er een huis gebouwd wordt aan de Valkenboschlaan. Waarom ook daar dan geen lichtpunt aair gebracht. Als men alleen recht op een licht punt wil geven, moet men dit ook doen. De praktijk eischt, dat men niet overal de zelfde wegenbeharding en verlichting kan aanbrengen. De heer Duin verdedigde het standpunt van de commissie. De Smeerlaan is dooaloo- pend en dus zeker geen verkeersweg. Er ont breekt altijd wat en het lichtpunt kan wel gemaakt worden. Waar is het eind. Schoorl heeft al 100 lichtpunten. Spr. vond dit al een mooie prestatie. De voorzitter merkte op, dat er meer aan vast zit en wilde in ieder geval geen be- slissing nemen. Het beginsel „alton gelijk" is mooi, doch wie aan een zandweg bouwt weet, dat hij geen verharding kan verlangen Spr. bleef het standpunt van B. en W. juist oordeelen en stelde voor de bedrijfsresultaten af te wachten. Men moet in deze een lijn trekken. Wethouder Van Lienen verzette zich tegen aanhouding. Alle anderen zijn gewei- gerd en moet dit nu wel. De heer B ij 1 was van dezelfde meening. De heer Schermer was voor aanhou ding en oordeelde dat de tegenstanders eenigssinds hetzelfde standpunt als het Water- leidingbedrijf in namen. Deze zienswijze werd door de heeren Schermer en Kaag bestreden en als onjuist in het licht gesteld Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten aan de Smeerlaan geen gratis straatverlichting aan te brengen. Wanneer belanghebbenden de aanleg- kosten betalen, dan komt de verlichting er. De voorzitter deelde mede, dat het Centraal Neutraal Ziekenhuis te Alkmaar einde dezer maand geopend wordt. Het college van regenten zal met 2 leden te kiezen door de buitengemeenten, die sub sidie verleenden, worden uitgebreid. Pas in 1930 zal de eerste bijdrage in een eventueel tekort moeten worden verleend. Van de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier was het verzoek ingekomen op te geven, in welke buurtschappen door het Prov. Water- leidingbedrijf toeslag op het abonnements- geld wordt gevorderd voor het tot stand- brengen van de waterleiding. Van het Prov. Waterleidingbedrijf was juist bericht ingekomen, dat aan den Onder- weg en een gedeelte van den Omloop gpen aansluiting tot stand zou worden gebracht, wanneer belanghebbenden geen f 65 per jaar extra betaalden. Het betrof hier juist gezinnen, die niet ka- pitaalkrachtig waren en die uit hygiene het water ten zeerste behoefden, zoodat B. en W. ten dien aanzien het standpunt var het bedrijf kleinzielig oordeelden en voorstelden, dit ter kennisse van adressante te brengen. Ten aanzien van de aansluiting van Kam- perduin is het wachten nog op de buizen. Het voorstel werd aangenomen. Eveneens het voorstel om de grens van f 1000 inko- men voor ingezetenen, die geen 5 begrafe- nisrecht behoefden te betalen op S00 te brengen, dit overeenkomstig een wensch van den minister. Voorts deelde de voorzitter mede, dat er te Amsterdam een vergadering is geweest van Schoolartsen Op voorstel van Rijk en Pro vince zijn verschillende districten gevormd, waarin schoolartsen worden aangesteld. De tegenwooxdige functionarissen zullen dan op wachtgeld komen. te betalen door de ver eeniging. Hierover zullen wel nadere mededeelingen worden gedaan Van het R. K. Lyceum te Alkmaar was een declacatie ingekomen van f 100 voor een leerling over S maanden. De exlra-uilkeeringen in de vorst- periode. Blijkens een mededeeling van het B. A. was er van 23 Februari tot 16 Maart extra uitge- keerd voor 261.95 aan brandstoffen ten be- hoeve van 56 gezinnen en ten behoeve van 31 gezinnen 535 aan geld. Voor 14 gezinnen was hiervan door de Herv. Diaconie 122.50 en ten behoeve van 8 gezinnen door het R.K. Armbestuur f 125.45 terug ontvangen. Door het B. A. was dus extra betaald f 549 De voorzitter constateerde, dat de samen- werking van de vereenigingen voor maat- schappelijk hulpbetoon de daadwerk-.iijke steun ten goede was gekomen. Spr. deelde nog mede, dat de heer Smits ten behoeve van de steun 100 in de ge- meentekas had gestort en sprak daarvoor een woord van dank, evenals tot hen, die voor dit doel gelden beschikbaar hadden gesteld aan de kerkelijke armbesturen. Voorts deelde hij mede, dat verschiliende arbeidersorganisaties waren opgericht, waardoor de mogelijkheid bestaat, dat met steun van het Rij'k werkloozenkassen steun kunnen verleenen in de toekomst. B. en W. hadden voorloopig de ambte- naar Belonje tot correspondent van de ar- beidsbemiddeling aangesteld en met het oog daarop de post ,.bureaukosten" verhcogd. Bij de begrooting zal hierop wo.den terag- gekomen en de raad te beslissen hebben of een vaste aanstelling aan den heer Belonje verleend moet worden. Voorts deelde de voorzitter mede, dat met de Thermogenische Fabrieken een voordeelig contract voor de vernietiging van cadavers was afgesloten en dat de brandsiangen en brandkranen in goede staat waren gebtoken Het ingekomen stuk van den heer Kriller. Het laatste ingekomen stuk, dat in behande- ling kwam, was het verzoek van den heer Kriller, waarin hij verzocht met hem in on- derhandeling te treden over een schadever goeding voor het sloopen van een door hem in 1923 gebouwd houten landhuisje aan den Postweg. Wij publiceerden dit adres met de memorie van toelichting reeds. Zooals ir.en weet, bouwde de heer Kriller destijds aan den Postweg een houten land huisje, zonder daarvoor de goedkeuring te hebben verkregen. B. en W. stelden zich destijds op het standpunt, dat de goedkeuring op grond van de verordening niet verleend moest worden, omdat het huis van hout was. De raad, die dit motief niet wilde accepteeren, omdat aan anderen wel de bouw van huisjes van hout was toegestaan, ging echter met het voorstel om het inmiddels gebouwde huis te sloopen aocoord, omdat hij van oordeel was, dat de Postweg in het belang van het natuurschoon onbebouwd moest blijven. Destijds was er nog geen uitbreidingsplan in Schoorl vastgesteld, zoodat de Raad niet het recht had op die gronden het bouwen, al daar tegen te gaan. Aangezien echter de heer Kriller zonder vergunning en in strijd met de verordening gebouwd had en hij deswege door den kan- tonrechter tot f 10 boete was veroordeeld, waren B en W. toch gerechtigd tot de af- braak van het huis over te gaan en beleefde men het, dat in die dagen van nijpende wo- ningnood, door de overheid te Schoorl met behulp van de sterke arm het dak van het huis, door een rustig werkende stenograaf bewoont, werd afgebroken. Op dezelfde plaats verrees dit jaar echter een van steen en mvt riet gedekt landhuisje B. en W. hadden deze bouw niet kunnen keeren, omdat ook thans een bouwverbod al daar nog niet bij het uitbreidingsplan is vastgesteld. Tijdens het conflict tusschen de gemeente en den heer Kriller, was de heer v. Kampen wethouder te St. Pancras, eigenaar van het houten landhuisje geworden, zoodat formed deze de man was wien door de overheid de schade werd toegebracht. De heer Kriller, in de overtuiging dat de raad zich met de stooping niet zou hebben vereenigd op grond van het feit, dat het huis van hout was gebouwd, omdat dit aan an deren in Schoorl en nog wel vlak nabij wel was toegestaan, trad voor den heer van Kam pen, die persoonlijk niets meer te maken wilde hebben, met B. en W. in onderhandeling over een schadevergoeding, omdat hij ver- onderstelde, dat dit college, nu het bouwen aan den weg niet kon worden tegengegaan, zou inzien dat het destijds noodeloos schade had toegebracht. Het college wees dit verzoek af, waarom de heer Kriller vertrouwende, dat de raad blijk zou geven een sterker rechtsgevoel te bezitten, zich tot dit college had gewend. Dat de heer Kriller zich ook hierin ver- giste en beter had gedaan met het standpunt van den heer van Kampen in te nemen kwam ook ditmaal vast te staan. Na een uiteenzetting van de feiten deelde de voorzitter mede, dat B. en W. op hun standpunt bleven staan, dat er gebouwd was zonder vergunning en dat er dus geen aanleiding was voor eventueele onderhande- lingen over schadevergoeding. Adressant had gebouwd tegen beter weten in en wist du.^, dat hij zich bloot stelde aan het bepaalde In artikel 52 van de Woning- wet. Spr. stelde dan ook voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Op de vraag wie van de heeren hierover het woord verlangde volgde aanvankelijk een pijnlijke stilte. De heer Schermer betoogde hierop, dat, waar hier een beroep op den raad werd gedaan, het niet goed zou zijn als er niets gezegd werd. Spr. bracht in de eerste plaats B. en W. dank voor het lijvige dossier, dat voor de raadsleden ter visie had gelegen. Deze toch hadden daardoor een juist inzicht kunnen krijgen. Spr. had geconcludeerd, dat in dezen wel met de bekende Noord-Hollandsche voor- zichtigheid was gehandeld. Men kan evenwtl soms te veorzichtig zijn »n liever had wr. gezien, dat het toen bestaande college ndi direct geschaard had aaxi de zijde van den STOKVIS FABRIKAAT Ouderwetsche depelijkheid Moderne constructie Lage prijzen Amsterdam ROTTERDAM croningen r Inspecteur van de Volkshuisvesting, die da- delijk had willen afbreken, aangezien ge bouwd was geworden op een wijze, die de bouwverordening verbiedt. De voorzichtig- heid kwam wel hierdoor, omdat het in den loop der tijden tengevolge van een bestaande behoefte, gewuonte was geworden, aan inwo- ners toe te staan, te bouwen, in strijd met de verordening. Spr. begrijpt evenwel niet, hoe de heer Kriller er toe is gekomen, schadever goeding te vra^en. Wanneer men bouwt te gen beter weten in en men verkoopt het gedu- rende den tijd, dat het nog niet is afgebro ken, dan heeft men geen schade geleden en dan zou hoogstens de kooper, de heer Van Kampen, om schadevergoeding hebben kun nen komen, wanneer die niet getveten had', dat hij een kat in den zak kocht. Wanneer destijds het gemeenfebestuur sneller had ge handeld, spr. zegt dit niet als een aanmer- king, want hij stelt zich op het standpunt, dat ook het tegenwoordige gemeentebestuur eenigszins aansprakelijk is voor de daden van het bestuur in die dagen, dan zou dit echter wel wenschelijker zijn geweest. Spr. kan echter volkomen meegaan met het voor stel van B. en W. om geen schade uit te kee ren, omdat er geen schade is. Komende tot den moreelen kant van de zaak, merkte spr. op, dat de bouwvergunning is geweigerd, omdat de verordening dit niet toeliet. De heer Kriller bouwde, omdat hij het onbillijk vond, dat men hem weigerde, wat men anderen toestond. Hierdoor vatte de ge- dachte post, dat geweigerd werd om den heer Kriller te treffen. Deze gedachte is echter on juist. Hoofdzaak was, dat men niet wilde, dat er aan den Postweg gebouwd werd. Wan neer men dit niet wilde, dan had men het uitbreidingsplan moeten uitbreiden, doch dit is niet gedaan, maar in ieder geval was er feen drijfveer om den heer Kriller te treffen. pr. betreurde het, dat men voor den bouw van andere perceelen, in strijd met de veror dening, wel dispensatie verleende, doch dit is get curd, doch kan geen aanleiding zijn om op moreele gronden schadeloosstelling te vragen, omdat aan den heer Kriller te kort is gedaan. Men kan het ook zoo stellen, dat aan de anderen een te groote gunst is bewezen. Spr. meende voorts, dat het gebouw, vlak aan den ingang van den weg, niet minder leelijk was dan het Noordelijker gelegen, door den heer Kriller gebouwde en dat dit ook geweigerd had moeten worden. Dit gaat echter buiten de zaak Kriller om. Het is niet goed te pra- ten, dat men na een weigering iets in strijd met de verordening bouwt. Moreele redenen om schadevergoeding te verleenen, bestaan er niet; ook de heer Van Kampen was met d'e situatie bekend. Schadevergoeding zou hier het geven van een fooi beteekenen en terecht zou men dan kunnen zeggen: „De Raad springt te royaal om met de belastinggelden". De heer Duin was het met den heer Schermer eens. Het afbreken van een huis was in Schoorl nog nooit voorgekomen. De heer Kriller was en is nog geen kat om zon der handschoenen aan te pakken en de toen- malige voorzitter, alsmede de wethouders en de raadsleden wenschten, alvorens daadwer- kelijk op te treden, alle zekerheid, dit te kun nen doen, met het gevolg, dat men het niet- verkwikkelijke feit kreeg, dat een huis, dat reeds gebouwd was, werd afgebroken. Spr. kan zich overigens best voorstellen, dat men, alvorens tot afbreken over te gaan, zeer voor- zichtig te werk ging. Dit was de aanleiding van de onverkwikkelijke geschiedenis. De heer S t a m kon zich geheel aansluiten bij de door den heer Schermer gesproken woorden. Z. 1. had de heer Kriller zich veel moeite kunnen besparen, wanneer hij zich eerder tot Ged. Sfaten had gewend om ver nietiging van het raadsbesluit en de ver- eischte goedkeuring te krijgen. De heer G u t k e r verklaarde, het even eens met het gesprokene van den heer Scher mer eens te zijn. De voorzitter merkte op, dat volko men juist was opgemerkt, dat het te lang ge- duurd had, eer het besluit, om tot afbreken over te gaan. was genomen. Spr. verzekerde, dat het tegenwoordige college, in voorkomende gevallen, niet zal aarzelen, om de betrokkenen onmiddellijk een deurwaardersexploit te doen geworden en wanneer daaraan geen gevolg wordt ge- geven, onmiddellijk tot afbraak fe besluiten. Wij hebben geleerd en ik kan mii voorstellen, dat men in dien anderen tijd, het was toen de tijd van de noodwoningen, niet dadelijk een energiek besluit nam. Voorts wil ik nog opmerken, dat er geen aanleiding bestaat, om op de zaak terug te komen. De heer Schermer: Wanneer de heer Kriller toen met een plan was gekomen, dat volkomen aan de eischen van de bouwveror dening voldeed, dan had men het niet kunnen keeren. De voorzitter: Tenzij een uitbrei dingsplan was vastgesteld met de bepaling, dat er aan dien weg niet gebouwd mocht worden. De heer Schermer: Het huis, dat sr op het oogenblik steat, kan oen landhuis ge- noemd worden en doet het daar gbed. 8ACie.tjLr.Lsi Nsffl.AJ A De heer Schermer: Dat is een verschil van appreciatie. De voorzitter Er moeten er daar geen tien komen, want dit zou schade zijn voor het landschap. Het voorstel van B. en W. werd hierop z. h. st. aangenomen. De door B. en W. voorgestelde wijziging der begrooting, dienstjaar 1928 betreffende af- en overschrijvingen tot een bedrag van f 4374.23 en een supletoire begrooting ten bedrage van 126.42, werden conform vast gesteld Aangehouden werd de instructie voor den gemeer.tebesteller, waarin het betreffende ta- rief is vermeld. Overeenkomstig het voorstel van B. en W werd het vermenigvuldigingscijfer voor de Gemeentelijke inkomstenbelasting over 1929 wederom op 1.4 vastgesteld. In de plaats van mevrouw Heringa en mej. Peeck werden tot lid en plaatsvervangend lid van het stembureau benoemd, overeen komstig de voordracht van B. en W. de heeren Stam en Belonje. Op een vraag van den heer Schermer deelde de voorzitter nog mede, dat aanslui ting aan de Waterleiding te Kamperduin wacht op de levering van de waterleiding- buizen van het bedrijf. Hierna ging de raad in comite voor de vaststelling van het kohier Hondenbelasting 1929. CASTRICUM. Mei-feesl. Het Woensdagavond in „De Rustende Ja- ger" alhier gehouden Meifeest is goed ge- slaagd. Door den heer J. Hartog werd een rede gehouden, waarin hij de socialistische eischen en leuzen uitvoerig besprak en dokumenteer- de en een krachtig pleidooi leverde voor de ontwapening. De heer Ben Grotneveld declatneerde ver- zen van de socialistische dichters van Collem en Adama van Scheltema en droeg van Her man Heijermans, het komische verhaal Angst- avond voor Op zeer verdienstelijke wijze werd muzikale medewerking verleend door het bekende „The Willy Jasz" alhier. Vooral met Morgenrood, dat op verzoek herhaald werd, oogstten de heeren Blei, vi- ool; Jacobs, piano en Le Noble, saxophone, veel succes. De collecte voor „Nou wij" het verkiezings- fonds voor de S.D.A.P., bracht 15.20 op en voorts werden propaganda-geschriften ge- colporteerd. Het geheel werd besloten met een gezellig bal. HEERHUGOWAARD. Bij de aanbesteding van een fcewaarplaats voor de pas aangekochte motorspuit door de gemeente, zijn vijf biljetten ingeleverd: Boekestein en Goed 1047; A. Kalff 1125; J. Borst f 1120; C. Langedijk f 1075; P. Wester f 953. Het werk is gegund aan den heer P. Wes ter; de begrooting was 1034. Ten aanzien van K. K., een door de ge meente gesteund arbeider, is van toepassing verklaard art. 67 der algemeene politieveror- dening. Ingevolge hiervan is hem aangezegd geen cafe te mogen bezoeken, terwijl cafe- houders een waarschuwing hebben ontvan gen, dtzen persoon niet te mogen schenken. HOORN. Door B. en W. wordt voorgesteld over 1929 een subsidie toe te kennen van 25 aan de Vereeniging van oud-leerlingen der Rijkstuinbouwwinterschool, alhier. OPMEER. Mej. J. Wijnker is benoemd tot Rijksklerk aan het kantoor der Dir. Belastingen, alhier WESTWOUD. Onze gemeente-arts, dr. J. Romeijn, is be noemd tot Lid van 't Hoofdbestuur van de Noordholl. Vereen. tot bestrijding der t.b.c PRO VINCI ALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Geen provinciele inrichting voor de destructie van afgekeurd vleesch. Bij besluit van 19 Juni 1928 werd om praeadvies in handen van Ged. Staten gesteld een voorstel-Weiss, om Ged. Sta ten uit te noodigen „met voorstellen te komen om de vernietiging van het vol- gens de Rijkskeuringswet afgekeurde vleesch voor de geheele provincie Noord- Holland in eigen hand te nemen of wel op te dragen aan de Nederl. Thermoche- mische fabrieken". Ged. Staten vestigen er de aandacht op, dat de provincie krachtens de be staande wettelijke bepalingen met de destructie van afgekeurd vleesch geen enkele bemoeienis heeft en met name over geen enkel middel beschikt om de gemeenten tot wier taak de zorg voor de onbruikbaarmaking behoort, te bewe- gen de destructie op eene bepaalde wijze bijv. in eene verwerkingsinrichting van de provincie of van de Ned. Thermo- chem. Fabrieken te doen geschieden. Reeds om deze reden zou de stichting van eene verwerkingsinrichting van provinciewege, gesteld al, dat daartoe overigens aanleiding werd gevonden, achterwege dienen te blijven, zoolang niet de zekerheid zou bestaan, dat alle gemeenten of de groote meerderheid der gemeenten in Noord-Holland bereid zou- den zijn de destructie aan zoodauige provinciale inrichting op te dragen. Die zekerheid bestaat geenszins. Afgezien van het bovenstaande is het stichten van eene verwerkingsinrichting van provinciewege overbodig, omdat het in het voornemen ligt van de N. V. Ned. Thermo-Chemische Fabrieken zoodanige iftrichting in het westelijk deel des lands te bouwen en deze vennootschap zich bereid heeft verklaard met de gemeente- besturen van Noord-Holland contracten af te sluiten voor het kosteloos afhalen van het afgekeurde vleesch uit hunne gemeenten en de onbruikbaarmaking daarvan in bedoelde inrichting, welke, naar verwacht mag worden, aan all* eischen van deugdelijkheid zal voldoan Qefl. $tatep gd*ciseeren het vOWrstel i van den heer Weiss niet aan te nemen. Aankoop grond voor Prov. Zieken huis nabij Santpoort. Ged. Staten stellen voor aan te koopen voor het Prov. Ziekenhuis nabij Sant poort een perceel weiland groot 15 h.a., grenzend aan het thans bij het zieken huis in gebruik zijnde eigendom der pro vincie en gelegen langs den Middenduin- weg te Velsen. Het perceel is eigendom Van de N.V. Mij. tot exploitatie en beheer van onroerende goederen Veenduin, en verkrijgbaar voor 100.000. Subsidies Ged. Staten stellen voor o.a. te verlee nen aan den cursus voor hoefbeslag te Alkmaar voor 1929 en 1930 f 90 per jaar; aan de „Volksuniversiteit Amsterdam", afd. Zaanstreek een subsidie van f 200 per jaar, ingaande 1928; aan de Centr. Vereen. ter behartiging van de maat- schappelijke belangen van zenuw- en zielszieken voor 1929 een subs, van f 1000; aan de Ver. ..Trein 8.28 H.IJ.S.M." te beginnen met 1929 een jaarlijksch subs, van f 0.75 per verpleegdag voor ieder kind uit Noord-Holland in het Ko- loniehuis „De Roosterkoek", te Baani verpleegd; aan de afdeeling Alkmaar van den Bond van Smedenpatroons in Nederland te Alkmaar, ten behoeve van een door die afdeeling te houden twee- jarigen cursus in hoefbeslag, voor de ja- ren 1929 en 1930 eene bijdrage te verlee nen van telkens ten hoogste f 90, onder voorwaarde, dat het rijk telkens ten minste f 300 toezegt of beschikbaar stelt. Ged. Staten stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek van de Alge meene Nederlandsche vereeniging voor vreemdelingenverkeer, gevestigd te 's-Gravenhage, om een provinciaal sub sidie van f 2500 te verleenen over 1929. PETTEN. Namens de Noord- en Zuidhollandsche Red dingmaatschappij is door den secretaris, den heer De Booij. in tegenwoordigheid van den burgemeester aan den heer Jb. de Beurs met een zeer waardeerende toespraak uitgereikt het groote gouden medaille van verdknste. Deze onderscheiding was toegekend voor de veto werkzaamheden van den heer De Beurs, als lid van het plaatselijk bestuur, welke functie hij 24 jaar heeft vervuld. Auto-Leven Auto Leven, uitgave mevr. de wed. G. M CohenWingen, bevat als eerste artikel een bijdrage van den hoofdredacteur Herman Levy, Aanteekeningen van een automobilist getiteld, waarin de jaarvergadering van de K.N.A.C. verslagen wordt. M. W. Aertnijs vervolgt zijn verhaal over de eerste tijden van het automobilisme, dat zeer prettig is geschreven en een aardig kijkje werpt op het vroegere automobilisme. Wetenschappelijk is het artikel van Jerome Mertens, Uit en voor het Auto-leven, waarin deze keer de zuigerveeren behandeld worden. Teekeningen verduidelijken den tekst. Johannes Ernstman laat ons weer gnuiven om zijn kostelijke verhalen. Nu heeft hij het over liefde en millioenen, over de Ford-lee- ning in Nederland, kortom over de gekste combinaties, die maar te denken zijn en men leest onwillekeurig elk week het eerst zijn Oprechte Brieven. Tenslotte noemen we nog even de verschil lende foto's die in dit nummer zijn opgeno- men, o.a. opnamen van de nieuwe Pontiac. De Revue der Sporten. De Revue der Sporten geeft het verslag weer van de oefenpartij van het Ned. Elftal, waarvan veel goeds gezegd wordt. Op dezelfde pagina is het elftal opge- nomen, evenals de hockey-speelsters van de BelgieNederland ontmoeting. Meerum Terwogt schrijft weer zijn stemmingstukjes en Adriani Engels ver- haalt van den Blauw Wit-Ajax wed- strijd. H. Schulle (seer. N. R. B.) vertelt aan Adriani Engels, wat ons op roeigebied dezen zomer te wachten staat, en A. E. zelf schrijft nog over de a.s. BelgieNe- derland-ontmoeting. Groothof vraagt ook verscheidene pa- gina's voor zich. Daar is de debacle Velo—P. S. V., verder Cup-finalVaria en een Indisch voetbalbetoog, waaronder Groothoff zijn meening uiteen zet. Kwistig staan de verschillende foto's tusschen den tekst, zoo dat het geheel weei een waardig nummer geworden is! Spott in Beeld In Sport en Beeld wordt deze week de balans opgemaakt van het hockey-sei- zoen, dat lang niet ongunstig geweest is voor Nederland. De kwestie-Tap wordt door den voet- balredacteur nog eens uitvoerig behan deld. evenals de wedstrijden van vori- gen Zondag. Leo Lauer vertelt verder over de hon- dengeschiedenis en het sportfeuilleton nadert zijn einde. Maar Sport in Beeld geeft natuurlijk niet alleen „praatjes", maar ook „plaat- jes". En zoo zien we deze week opgeno- men foto's van de wielerwedstrijden op Rijswijk, golfspelen te Doorn, de Amster damDeventer hockeymatch, twee voile pagina's met korfbalmomenten en de talrijke voetbalkieken (Blauw WitAjax en VeloP. S. V.!) Verder noemen we nog bokssport, ruiters, de Fransche ten- nissterren en de allerschattigste film- sterretjes. j Een uitstekend nummer weer! KORTE BERICHTEN. Een comite, gevormd uit verschillende Jeugdvereenigingen, reisvereenigingen, V.V.V. vakcentrales en onderwijzersvereenigingen te Arnhem, heeft besloten tot oprichting van de „Stichting Arnhemsche Jeugdherbergen". Gisternacht heeft bij den horlogemakei H. v d. Hengel, te Achterveld, een brutak diefstal met inbraak plaats gehad. Een aan- tal horloges, gouden voorwerpen en een aan- zienlijk bedrag aan geld zijn gestolen. Van de daders geen spoor. Woensdag was het vijftig jaar galedea dat het Friesch Rundvee Stambock w erd dp- jeferii&t. p offiueele herdenking van cut feit is uitgesteld tot September.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6