Mlmiitstis Citirant. Hondsrd een en dertigste Jaargang. Radio-hoekje Londensch aanteekenboek. BSnnenBand Buitenlancl No. 104 1929- Vriidaff 3 Mei. Zaterdag 4 Mei. fjilversum, 1071 M. 10.10.15 Morgen- wijding. 12.15—2.Concert door het A. V. R. O.-Trio. 2.-4— Aansluiting van het Tuschinski-Theatcr te Amsterdam. 4.—4.30 Italiaansch voor beginners. 4.30—5.Itali- aansch voor gevorderden. 5.306.30 Con cert door het A. V. R. O.-Trio. 6.307.45 A V. R. O.-Jeugdtooneel. Opvoering van „De Nachtegaal Vertaling, bewerking en •regie: Johan Schaake. Aan den vleugel: Thora Brester. 8.V. A. R. A. Concert. 10.15 Persbe- richten. 10.30 ca. Causerie. 10.45 Vroolijke avond. Huizen, 336-3 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 11.30—12.Gods- dienstig halfuurtje. 12.Tijdsein. 12.15 >1.15 Concert door het K. R. O.-Trio. 1.15 2.Gramofoonplatenconcert. 3.4.15 Kin deruurtje. 5.30—6.40 Gramofoonplatencon- eert. 6.45—7.— Literaire causerie. 7.7.30 'Gramofoonplatenconcert. 7.308.Cause rie over de grot van Bethlehem. 8.Tijdsein. S.0111Concert. De Sohola Cantorum. brkest- en koorconcert. 11.—12.Vroolijk programma. Daventry, 1562 M. 0.35 Kerkdienst. 10.05 10.20 Huishoudpraatje. 12.201.20 Or- kestconcert. 1.50 Rugbywedstrijd om de Cup- finale. Wigen tegen Dews bury. 2.10 Verslag van de match. 3.55 Concert. Squire Celeste Octet. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Muziek. 5.35 •Kinderuurtje. 6.Muziek. 6.05 Bach's pianomuziek. 6.20 Omroeppraatje. 6.35 Le- zing: Cricket. 6.50 Concert. Militaire kapel. R. Owen, tenor. E. Kalisz, piano. 8.20 •Nieuwsberichten. 8.35 Lezing: The week in fLondon. 8.50 Nieuwsberichten, 8.55 VariSt4. ©ansorkest en variete-artisten. Aansluiting van het London Palladium. 9.55—11.20 Dansmuziek. Pari/s Radio-Paris", 1744 M- 11.50 Or kesteoncert. 3.35 Dansmuziek. 5.55 Gramo foonmuziek. 7.35 Concert. Orkest, jazzband en solisten. 8.20 Dansmuziek. Langenberg, 462 M. 9.35 en 11.30 Gra- mofoonmuziek. 12.25—1.50 Orkesteoncert. 5.05—5.50 Jazzsymhponie-orkest van B. Ette. 7.20 Vroolijke avond. Orkest, jazzband en solisten. Daarna tot 12.50 Dansmuziek Ette-orkest. Zeesen, 1646 M. 11.20—4.20 Leringen. 4.20—5.20 Orkesteoncert. 5.20—7.20 Lezm- gen. 7.20 Beelduitzending. 7.25 „Robert unc Bertram". Daarna persberiehten en tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 361-6 M- 3.35 Declamatie en liedjes bij de luit. 4.20 Concert. 5.20 Concert 7.20 Orkesteoncert met medewerking van so listen. Werken van Johann Strauss. 8.35 Bandonion-concert. 10.20 Cabaret. Brussel, 511-6 M. 4.20 Dansmuziek. 5.50 Gramofoonplaten. 7.35 Orkesteoncert met medewerking van solisten. Van onzen Londenschen Correspondent. De oazichtbare leeraar. April 1929 Toen men pas met radio begon was het genoegen ervan even twijfelachtig als een zaam. De luistervink zat gevangen in oor kleppen, waarvan het geestelijk effect was dat ze hem van gezelschap afzonderden en hem beroofden van het voile gebruik van andere dan gehoorzintuigen, hetgeen vrij be klemmend is, zoo be'remr.end dat velen to radio een kwelling in plaats van een feest vonden. Toen kwam geleidelijk de goedkoope luidspreker met betere reproductie en uit- zendtechniek. Daarna werd de afzonderiag ep<reheven en hernam het i :>rmale gczins- en gezelscl.apsieven weer de plaats die het toe- kwam en waar wij het voor ons heil niet kun nen missen. En nu is men althans in En- geland al zoo ver dat radio een algemeen •iddel tot genot, leering en gezelligheid wordt in ruimen kring, in groote verzamelin- gen van menschen. Een nieuwe radio-ge- woonte, te luisteren in groepen, verspreidt rich over het geheele land, in eenzame dor- pen, in de voorsteden en in de steden zelf. De aanleiding tot de samenkomst is elke week of zelfs twee keer in de week een radio- lezing over handelsleer, over muziek, over kunst. En wai -eer de lezing afgeloopen is, blijft men bijeen om over het gehoorde van geaachten te wisselen, aldus handelend naar h:t oude oeginsel aat de conversatie het ver- stand scherpt, tot denken brengt en dus op- vocdenie waar ie van gro'e beteekenis heeft. Dit loffelijk bedrijf ontwikkelt zich zeer krachtig. want in tegenstelling met zijn roep, die onverdiend is, is de Engelschman een praatgraag mensch. Dit groepluisteren is uit de menschen zelf voortgekomen. En de steeds waakzame B. B. C. hceft de beweging nu overgenomen, verder aangemoedigd en stappen gedaan om het peil van de debatten, die op een radio-lezing volgen, te verhoogen. Er is gewoonlijk een man, in een buurt of dorp, die het initiatief neemt tot dit groep-luisteren en de besprekin- gen leidt. Voor dezulken heeft de B. B. C. nu te Hull de eerste „school' ingesteld om hen beter geschikt te maken voor de leiding der debatten, voortvloeiend uit de radio-lezingen, die uiteraard als onderwijs kunnen worden beschouwd. Op die school ontmoeten de groep-leiders de docenten van de microphoon tot -idcrlei nut en ver' ''ling. Het is duidelijk dat op deze wijze een ■ieu. tii rr-c'.tig opvoedingsmiddel is ge- vonden. De meeste volwassenen voelen wei- nig voor de instellingen, als volksuniversitei- ten, die zich met „onderwijs aan volwasse nen" bezig '-.ouden. De instellingen herinne- ren hen te zeer aan schooltijd uit hun jeugd, dien zij (hoe vurig zij ook mochten wenschen dat „de jonge.. kiel nog om nun sehouders mocht glijden"') .i«t prettig vonden. En de school meester, de leeraar, de docent blijft als hii in die functie ip l«vende« jjvg ap» treedt tegenover een volwassen mensch een wat schrikbarend wezen. Toch, niemand kan ontkennen dat de vol wassenen bijna zonder uitzondering te wei- nig weten, dientengevolge aan goea oordeel mank gaan en dientengevolge weer de waar- de of onwaarde van vele dingen niet kunnen onderkennen. De democratische regeerings- vorm, die met wat uitzonderingen toch nog opgeid blijft doen, kan slechts een toekomst hebben indien zooveel mogelijk menschen de beschaving van een ware opvoeding deel- achtig worden. Er zijn er die anders denken over democratic en de algemeene opvoeding die er mee gepaard moet gaan. Hier is een der „vragen van den dag", waarover men een lang debat, al of niet door radio aangevan- gen,-zou kunnen houden. De „contra's" op vet gebied van grondig volksonderwijs vari- eeren het oude regeltje: als heel de wereld renteniert wie zal er dan mijn schoenen flik- cen; en maken er van: als heel de wereld geleerd is, wie zal dan het vuile werk doen. Maar veler ervaring moet zijn dat men met meer vervoering „vuil werk" aanpakt naar- mate :nen naarstiglijker den geest heeft ont- wikkeld. Dit maar terloops. Radio verschhft hier nu in elk geval de middelen voor algemeene en oordeelkundige ontwikkeling van de massa. Radio wordt de onzichtbare leeraar, voor wien de volwasse nen geen schrik hebben. Een druk op den knop of het verbreken van een electrisch con- tactjeen de leerling kan zich van onge- wenscht gezelschap ontdoen. De leerling of luisteraar is meester over den toestand. Het is zeker dat de hier geschetste beweging een groote vlucht zal nemen. Daarvoor is vrij veel geld noodig. De stille leeraren moeten worden betaald, de groepleiders moeten wor den aangekweekt, de ontvangtoestellen moe ten worden aangeschaft. Maar, zeggen de voorstanders, het geld is er. De Schatkist kreeg verleden jaar drie millioen gulden cadeau van het postbestuur, uit gelden voor radio-vergunningen ontvangen. Dat geld moet, vindt men, voor het schoone doel wor den besteed, nu het klaarblijkelijk niet wordt gebruikt om belastingdruk te verminderen. Mr. Baldwin onder iournalisten. Dezer dagen heb ik met Mr. Baldwin aan tafel gezeten. En nu voel ik mij een beetje groot, zooals de man „die met den Keizer at". Dit laatste dischgenootschap is indertijd ernstig in twijfel getrokken. Het mijne is boven alien twijfel verheven al deelde ik de eer ook met een paarhonderd collega's en al vrees ik dat Mr. Baldwin mij niet heeft opgemerkt. Daar staat tegenover dat ik hem zeer goed heb opgemerkt. De Premier was, zooals men dat hier noemt, „in happy vain". Hij was juist van het theater van Drury Lane gekomen, waar hij de conservatieve verkie- zingscampagne had ingeleid met een rede, die volgens de „Daily News" niets dan „ledige doppen" bevatte. En aangezien de begrooting van Churchill den kiezers ook al niet veel be- loofde en volgens Lloyd George gelijk stond met een „pakje van Woolworth", „nuttig voor't oogenblik maar niet degelijk genoeg om blijvend waarde te hebben", mag men aannemen dat ae tegenstanders der regeering niet erg onder der. indruk zijn van de waarde der conservatieve toezeggingen. Zoo is, en zoo openbaart zich de politiek. In i3e Press Club, waar Baldwin onze gast was, werd niet over politiek gesproken. De tafelvoorzitter wilde zelfs den indruk wekken dat hij niets van politiek wist en verklaarde dat hij „meende gehoord te hebben dat de staatsman aan zijn rechterhand eonservatief was". Trouwens Baldwin scheen erg blij te zijn dat hij de politieke vergadering achter den rug had en zich nu eens kon vermeien in de sfeer van gare krantenmenschen, die gaar gebraden jonge eenden aten en niet in de stemming waren zich Over politiek of verkie- zingen warm te maken. Het is de gewoonte dat de gast bij een gelegenheid als deze het woord voert, maar uitsluitend in den zin dat hij „iets ten beste geeft". En wat Baldwin ten beste gaf was kostelijk. Hij bewees weer eens opnieuw dat hij veel beter en aantrekkelijker praat over koetjes en kalfjes (hij houdt van varkens en hij heeft de onmiskenbare physio nomie van een heerenboer) dan over politiek. Baldwin's houding was zoo treffend „opge- lueht' dat de kranten er later zelfs het com- mentaar aan vastknoopten dat hij met vacan tie scheen te zijn en zich afvroegen of dit ook misschien een veorteeken kan worden geacht van een naderende regeeringsvacantie. Baldwin spotte met „the happy warrior" (Lloyd George) en nog meer met den kran- tenlord die zich de laatste maanden als kam- pioen van Lloyd George heeft ontpopt. Hij spotte ook met de prijsvragen-rage der po pulate bladen en citeerde eenige versregels, die goed te pas kwamen bij den bestaanden onxekeren toestand voor politici. En zelf aan- gestoken door de prijsvragen-rage loofde hij een prijs uit (een van zijn bussen tabak) voor dengene, die hem het spoedigst zou vertellen wie de cichter was. Een redacteur van een der avondbladen herinnerde zich de versre gels en belde wat later Downing Street 10 op om zijn prijs op te eischen. Hij kreeg zijn blik- je Baldwin-tabak. Merkwaardig was dat de tabak van een Amerikaansche fabriek kwam. Wie zou dat hebben gedacht van het hoofd van eer, partij die zoo hard voor Empire-han- del wil vechten en die zweert bij de leuze: „Buv British and be proud of it". De winkels waar alles zes stuivers kost. den met hun dansen mooie dingen. En de menschen die er omheen hadedn gestaan. spraken er nog vele dagen van. Er waren Meikoeken, MeibrieVen, Mei- koninginnen en Meilieven. En aan elk raam verscheen een zeer schoon boerinnetje terwijl een pronte jongsn er een legde en zong: Och h Hgdy u en slaept, n utvercoren bloeme? 'Och ligdy nu en slaept In uwen eersten droome? On tweet u, soe-te lief, Wilt door u veynster comen, Staet op, liefwilt ontfaen Den mey met sinen bloemen. Dit nu allemaal dood. Nu hebben we in de plaats: een beetje v«- lof en een stoet in de stad. :"-if 't Is zoo mager. Maar op de grauwe kruirien van het park, zie ik een boom zich afteekenen verlicht groen en vol jubel. Tien musschen hebben er af- spraak. En dat is zeer schoon. 0_e kunt denken wat .Mei vroeger was. BNGELAND. HET LAATSTE POLITIESCHANDAAL. Twee politie-beambten onts'lagen Inspecteur Ginhoven en sergeant Ja mes, zijn na verhoor <Joor den raad van discipline gisteren uit het Londensche politiecorps ontslagen wegens het ver- strekken van inlichtingen aan onbevoeg- den en het verwaarloozen van hun plichten. Het voornaamste punt der beschuldi- ging was, dat beide beambten aan com- mumstische leiders inlicbtingen hadden verstrekt over troepenverplaatsingen, zoodat regimenten, die al te dicht bij eommunistische propaganda-centra ge- legen, en daarom van tijd tot tijd ver- plaatst werden, in hun nieuwe stand- plaats, ook weer door agitators gevolgd tvaren, die de soldaten tot ongehoor- zaamheid trachtten op te hitsen. ZUID-SLAVI8. MAKER VAN VALSCHE MUNT VEROORDEELD. Te Belgrado heeft de Hongaarsche on- derwijzer Steven Bickev terechtgestaan wegens het uitgeven van valsche dinar- bankbiljetten. Hij verklaarde met de Ontwakende Hongaren in nauwe verbin- ding te hebben gestaan, en zijn bekente- nis herinnerde sterk aan de bekende franc-affaire van Windischgratz. Bickey werd tot 5 jaar gevangenis en 2000 dinar boete veroordeeld; na het uitzitten van zijn straf zal bij over de grens worden gezet. HONQARIJE. EEN MOORDAANSLAG UIT HA AT TEGEN AUTOMOBIELEN. Verleden Zaterdag werden in de buurt van Oedenburg in het dorp Banf op een automo- biel, waarin de gepensioneerde consul-gene- raal Emil Schreiner en zijn vrouw zaten, schoten afgegeven met het resultaat, dat Schreiner onmiadellijk dood was en zijn vrouw twee dagen later in het ziekenhuis overleed. Intusachen is het de politic geluk\ den dader te ontdekken in den persoon van een 17-jarigen metselaarsknecht, die beweert, een geweer te hebben nagekeken, waarop dit plotseling zou zijn afgegaan. Echter schenkt de politic aan deze bew'ering geen geioof, aangezien het bekend is, dat de bevolking van Banf haat koestert tegen au torn obi 1 is tenVoor twee jaren reeds heeft in een naburig dorp een gelijksoortige aanslag op het digtrjets- hoofd' Szoke plaats gevonden. 1 MEI-VIERING. De communisten. De Communistische Partij Holland en de Communistische Jeugdbond hielden Woens- dagavond in het gebouw Carre te Amster dam hun 1 Meivergadering, die druk bezocht was. Nadat de voorzitter de heer Seegers, de. bijeenkomst had geopend, voerde o.m. de „ln- donesier" Darsono het woord. Een film uit Drente en Groningen werd vertoond en daarna de bekende Russische film„De laatste dagen van St. Petersburg" afgedraaid. Na de pauze voerde de heer Louis de Vis- ser het woord. STAKING BIJ DEN JAARBEURSBOUW. Geschil over het aannemen van een timmerman. Onverwacht zijn te Utrecht vijftig beton- werkers in dienst bij de firma die door het Jaarbeursbestuur werd aangewezen, om het betonwerk voor het tweede gebouw uit te voeren, in staking gegaan. Het geheele werk ligt stil en het personeel, dat in vasten jaar- beursdienst was, wacht in een der loodsen op de beslechting van het geschil, dat ont- staan moet zijn door het al of niet terecht afwijzen van een ouden timmerman, aldus de mededeeling van den Utrechtschen corres pondent van het Hbld. De uitvoerder had, althans volgens zijn le zing, te kennen gegeven, nog wel een paar man te kunnen gebruiken. Een zijner timmer- lieden stuurde dan ook Dinsdag een arbei- der op hem af, dien de uitvoerder evenwel niet wenschte accepteeren, omdat hij hem in verband met zijn leeftijd niet meer als vol- waardig beschouwde. De bewuste arbeider daarentegen beweerde wel te zijn aangeno- men, vandaar het conflict. Het overige per soneel kwam daarop den uitvoerder aanzeg- gen, dat nog bakken beton zouden worden opgewerkt, doch dat men dan tot staking zou overgaan, wanneer de bewuste timmerman niet in dienst zou worden gehouden of hem althans een dagloon werd uitbetaald. De uitvoerder weigerde en wordt in zijn houding gesteund door de directie van de Jaarbeurs en door die zijner firma. Tot zoo- ver het standpunt van den uitvoerder. Inmiddels vergaderden gistermorgen de sta- kers, die ter verdediging hunner houding aan- voerden, dat vrijwel alle werklieden waren aangenomen op de manier, zooals men ook den te oud gedachten timmernian aange9teld achtte. nacht bleef men bijeen, en voor men het wist wac men van den oranje Aprilavond der, eer sten rooden Mei-dag ingedanst, die in dezt omgeving echter volkomen ongevaarlijk leek EEN KOSTBAAR VERLIES. Een bewoonster van de Leidschegrach\ te Amsterdam is op de Heerengracht bij het Thorbeckeplein aldaar een platina armband met brillant kwijt geraakt. De waarde van dit sieraad is 5500. De eigenares kon niet meedeelen, of ze het verloren heeft dan wel of het haar ont- stolen is. Vi - DE REIS VAN DE kKnINGIN. De koningin en de prins vertrokkeA gisteravond uit Utrecht naar Zwitser- land, met den Baseltrein welke uit Am sterdam kwam en om 18.48 uit UJrecb' vertrok. HET AMSTERDAMSCHE CARLTON HOTEL. Voordat de maand Mei teneinde is, zullen de deuren van het Carlton-Hotel in de Vijzelstr. te Amsterdam voor het publiek geopend wor den. Op het oogenblik zijn eenige honderden werklieden bezig de laatste hand te leggen aan de voltooiing van het hotel, alsmede van de inrichtinsr der zalen en slaap- en badka- raers. BELGIe. MEIPUIN. In vetloren hoekske van Het Laatste Nieuws schrijft Nele Klauwaerdinne: Wat blijft er nog van Mei over? Een beetje papieren verzen en een hoopben boek- sche folklore. Puin. Vroeger sfak men in de vfer hoeken van elk dorp een Meivuur aan, dat lange schaduwen sloeg en blijde teekens deed naar de men schen. Daft Vtf&m er uft het bosch, m#t den voor- man, met de Meigilde, met tie meisjes, met de jonge mannen, met de gerimpelden en met de hoogen en de lagen, met de muziek, met de Mwarramen, de Meidranksn en de Metvaan- dels: dt processie van den Meiboom. In het midden van het dorp werd Mj ge- plant de klokken luidden; de meisjes getooid «n*bya tniiMHsa so art tassWoeona t«k«- EEN TOESPRAAK VAN DE VROEGERE KROONPRINSES STEFANIE Naar wij aan de Uj Nemzedik ontleenen, heeft de gewezen kroonprinses Stefanie Zon- dag in de vergadering van het persverbond der Hongaarsche Katholieke dames een toe- spraak gehouden, waarin zij verklaarde, het als een der schoonste doeleinden der katho lieke kringen te beschouwen, om God aan Hongarije terug te geven en Hongarije weer voor God te winnen. Helaas, zoo zeide zij, kunnen wij thans nog niet zeggen, dit doel te hebben bereikt. De katholieke pers houdt de destructive lectuur van het volk weg, zoodat die pers tn geen enleel hu« mag ontbreken AMERIKA. GELD IS NIET ALLES. In dezen tijd nu het heet dat de liefde bij het huwelijk slechts een onderge- schikte rol speelt en dat het er de huw- bare meisjes in de eerste plaats om te doen is een „goed", d. w. z. een financieel goed huwelijk te sluiten, doet het goed te lezen dat een rijk Amerikaan, die zijn hart mitsgaders een luxueus tehuis en een jaargeld van, in Nederlandsch geld, 36.000 gulden had aangeboden aan de Engelsche vrouw, die er in zou toestem- men naar Amerika over te komen, bot heeft gevangen. Hij had zijn aanbod meegedeeld aan een Londensch predi- kant en die had het overgebracht aan een groot aantal vrouwen en meisjes zijner gemeente, waarvan verscheidene wisten wat armoede was. Maar geen van haar ging op het aanbod in. Domine heeft zijn verdere pogingen nu maar opgegeven en daarbij met voldoe- ning geconstateerd dat de vrouwen en meisjes blijkbaar de waardigheid van het huwelijk hoog hielden en zich niet door geld lieten verleiden om een ver- bintenis voor het leven te sluiten met een onbekende. WAPENEN VOOR C&INA. Ofschoon de afspraak tusschen de Ver. Sta- ten en andere lanaen, waarbij men zich ver- bond geen wapentuig te leveren in China, heeft opgehouaen van kracht te zijn, betee- kent dat niet dat de Amerikanen nu weer zul len overgaan tot een onbeperken export van wapenen en schiettuig naar China. De Ame rikaansche regeering zal een scherp toezicht houden op verzendingen van wapentuig naar China. Enhel de beswRingen, die worden ge daan, met medeweten en goedWuring van de centrate rsgeertog China, wwilee tesfft- VERKEERSONGEVAL. Botsing tusschen tram en auto. Gistermiddag omstreeks half vijf had op den Rijksstraatweg nabij Leersum een ern- stige botsing plaats tusschen een auto en een tram, komende uit de richting Doom. De vrachtauto, best, door D. Schuurman, was beladen met rijshout en kwam links van uit den Maarsbergerweg den Rijksstraatweg op toen hij door de tram werd gegrepen en to- taal vernield. Het mag een wonder heeten dat er geen menschenlevens te betreuren zijn Slechts de postconducteur werd licht gewond Het tramverkeer ondervond tot 8 uur gister avond ernstige vertraging. De botsing was zoo hevig, dat het onderstel van den tram- wagen onder de caroeserie uitschoot. Het bo- venstel kwam daarbij dwars over den weg te liggen. De chauffeur wist bijtijds uit den auto te springen. PROTESTDEMONSTRATIE BIJ DEN TOL VAN LEYMUIDEN. Gistermiddag om twee uur heeft de heer Van Tol, gemeenteraadslid van Rijnsater- woude, bij den tol .van Leymuiden geprotes teerd wegens het verschil in tarief voor inge zetenen en niet-ingezetenen. Hij weigerde to te betalen, waarop hem de doorgang were belet. Het nieuws verspreidde zich als een loopend vuurtje en werd ook bekend op de graanbeurs van Hoofddorp. zoodat al spoe dig een honderdtal auto's uit den omtrek ter plaatse verschenen. De drukte was zoo groot dat het verkeer van twee tot vijf moest worden stopgezet! Wegens belemmering van het verkeer was tegen den oorspronkelijken weigeraar proces verbaal opgemaakt. Te vijf uur was de toe stand in zooverre weer normaal dat ieder, die betalen wilde, den tolboom kon passeeren. JHR. MR. F. X. A. VERHEIJEN Gistermorgen is te 's-Hertogenbosch over-^ ,eden het lid der Eerste Kamer jhr. mr. F. X.' A. Verheijen. De overledene werd den 31sten Januari 1852 te 's-Hertogenbisch geboren. Hij stu- deerde aan de Leidsche Hoogeschool en pro« moveerde daar in Febr. 1878 in de rechten. Hij vestigde zich na zijn promotie als ad- vocaat in zijn geboorteplaats, waar hij tot 1886 schoolopziener was en in 1898 rechter de arrona.-rechtbank werd. In hetzelfde jaar werd hij gekozen tot lid der Prov. Sta- ten van Noord-Holland, in welk college hij tot 1908 zitting had. In 1904 volgde zijn be- noeming tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Zijn verkiezing tot lid der Eerste Kamer geschiedde in 1908. Bij de invoering der kinderwetten werd hij voorzitter van den voogdijraad te 's-Herto genbosch voorts maakte hij deel uit van het college van curatoren van het stedelijk gym nasium, was voorzitter der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs daar ter stede. In 1998 werd de heer Verheijen, die ridder in de orde van de Nederl. Leeuw was, be- noemd tot officier d'academie en den 31sten Augustus 1898 tot jagermeester in buiten- gewoonen dienst van de koningin. WAPENS IN DEN~VORM VAN EENV VULPENHOUDER. k De minister van justitie deelt in het Alge meen Politieblad mee, dat zijn aandacht er op is gevestigd, dat, blijkens een bericht in het Belgisch centraal signalementenblad? door bandieten te New-York en Chicago een vuurwapen zou worden gebezigd, dat den vorm heeft van een vulpenhouder en waarmee traangas kan worden verspreid of een kogel van klein kaliber kan worden afgeschoten. Daarop worden de ambtenaren van politie opmerkzaam gemaakt. Het is toch niet uitge- sloten, dat een dergelijk wapen ook naar Ne- derland wordt overgebracht. De invoer daar- van zal in ieder geval niet worden toege- staan. Mocht bij fouilleering van verdachten ,of anderszins een dergelijk wapen worden aangetroffen, dan dient daarmee, tenzij in- beslagneming kan plaats hebben, onverwijldj overeenkomstig de voorschriften aan de art: 9 en 10 der Vuurwapenwet 1919 te worden gehandeld, en terstond dient te worden on- derzocht wie dat wapen heeft afgeleverd en hoe het hier ter lande is binnengekomen. JULIANADAG IN LONDEN.. Een feestavond van „Neerlandia,,. De corespondent van het Hbld. schrijft d.c 1 Mei uit Londen: Juliana-dag werd gisteravond in de Ne- derlandsche kolonie van Londen op de ge- bruikelijke wijze feestelijk gevierd met een avondpartij, welke de vereeniging „Neerian- dia" in het Palace Hotel in Bloomsbury Street had georganiseerd. Een zestigtal landgenoo- ua Suez us sunp }3in joop puoAe U3§tp3z ten kwam daar bijeen en bracht er een ge- voordrachten. Een strijkje dat uit vaderland- sche musici was gerecruteerd, zorgde ervoor dat de steps en trotts en walsen rijkelijk wer den afgewisseld met Nederlandsche liedjes en deunen. De dames J. Vollers en A. Alter ga- ven zangnummers ten beste, die veel applaus oogstten, en de eerste secretaris der vereeni ging, de heer F. Felixson, transporteerde in een voordracht den geest van Nap de la Mar naar Londen, waar verleden week Speenhof voor „Neerlandia" optrad. De gezant, die verhinderd was aanwezig te zijn, werd vertegenwoordigd door dr. Hu- brecht van de Nederlandsche Legatie. Het woord werd gevoerd door den eere-voorzit- ter der vereeniging, den Nederlaadechsn con- aul-generaal Tn. H. de Meester, die in een korte toespraak prinses Juliana herdacht, wier geboortedag de aanleiding was voor deze feestelijke bije«o|ooi»t. Tot na njidder- ACHTDAAGSCHE SPOORWEG- - ABONNEMENTEN. De Utrechtsche correspondent van hi Hbld. schrijft: Met een enkel woord is al bericht dat de Nederlandsche Spoorwegen ook dit jaar v.-eer zouden overgaan tot uitgifta van goedkoope achtdaagsche abonne- menten, zooals deze in den zOmer der4 Olympische Soelen verkrijgbaar waren.' De prijzen dezer abonnementen, die geldig- zijn op alle lijnen waarop met een algemeen abonnement kan worden ge- reisd (nagenoeg alle spoorweglijnen) be- dragen voor de eerste klas f 29; voor de tweede 22.50 en voor de derde klas 16. Bovendien zal een waarborgsom' van J 2 worden gevraagd voor de abon nementen eerste- en tweede klas, en 1 voor die der derde. 1 Dit jaar zal van deze achtdaagsche abonnementen gebruik gemaakt kunnen worden van 1 Juli tot en met 15 Sep tember. Zij zullen dagelijks aan alle sta- tion^ verkrijgbaar zijn, mits een uur te( voren aangevraagd. De houder van dit abonnement zal er op moeten rekenen dat hij een portret in paspoortformaat dient over te leggen. Naar men ons mededeelde werd door de Ned. Spoorwegen in 1913 het eerst overgegaan tot de uitgifte van dergelijke goedkoope abonnementen omdat toen een druk vervoer verwacht werd in ver band met de onafhankelijkheidsfeesten,' waarvoor ook in het buitenland veel propaganda was gemaakt. Tal van ten- toonstellingen waren georganiseerd;' maar ondanks alle toebereidselen, bleef het resultaat beneden de verwachting. Vandaar dat men er niet meer van hoor- de tot een jaar geleden, maar ook toen is de opbrengst niet van dien aard ge- weest als men zou hebben mogen aanne men. Toch wordt dit jaar de proef, want* als zoodanig dient de uitgifte bescljouwd te worden voortgezet. Deze abonnementen kunnen ook bij reisbureau worden r.angevraagd, en zijn tevens verkrijgbaar bij de voornaamste buiteniandsche stations en aan boord van eenige onzer stoomechepen. DE STAKING TE ZAANDAM. De stakers waren gistermorgen reeds extra vroeg uit de veeren, met de bedoe- ling, om te trachten de nog bij de firma Pont aan het werk gebleven oudere werkwillige arbeiders over te halen, niet met de Spakenburgers samen te werken, doch zich bjj de stakers aan te sluiten. Reeds om half zes verzamelden zich op de Burcht, in welks omgeving een aantal loodsen van de firma Pont zijp Eavestigd, een z»ep groot aantal stakers' werkwiUiger,, die omstreeks dien tijd dp weg naar hun Werk waren, werden op geenerlei wijze lastig gevallen en kon- den ongebjnderd de poort binnen gaan.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9