OAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Wat Alkmaor etaleeren zal. Uit het PaHement No. 105 Oif nnmtner besfaaf nif 3 blade®. Honderd een en dertigsfe laar^.g 1029 H&OTmemcntsprijs T)ij Yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootcre letters naar plaatsruimte. Brleven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Ilerms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. ZATEKDAO Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 4 ME1 De zakenman van dezen tijd weet, dat hij lin den fellen concurrentiestnid slechts staan- ide kan blijven door het maken van doeltref- fende reclame. Reclame doet verkoopen en een belangrijk onderdeel der reclame is het UaUeren, het zoo iverleidelijk mogelijk uitstallen van alles waar- op men gaarne de aandacht der koopers wi'. yestigen. Nu gemeenten meer en meer van karakter veranderen, in zooverre men ze minder uit ;5taatkundig oogpunt beziet .en ze meer be- schouwt als autonome lichamen, die uit al lerlei eigen bedrijven een zoo groot mogelijke winst trachten te halen, en die, op zoek naar Igced gesitueerde stadgenooten, elkaar fel be- concurreeren, is het begrijpelijk, dat elk ge- meentebestuur op zijn begrooting een belang- irijke post voor reclame uittrekt Die reclame behoeft niet alleen uit propa- ganda-geschriften te bestaan, waarin uitvoe- itig vermeld wordt uit hoeveel scholen en ker- Iken, theaters, couranten en vereenigen de nieuwe bewoner een keus zal kunnen doen en [hoe ontstellend laag het bedrag is, dat hij op izijn gemeentelijk belastingbiljet zal vinden er moet daarnaast ook reclame door etaleeren .gemaakt worden, zoodat ook hier van kijkers ikoopers en van koopers klanten gemaakt wor den. Alkmaar trekt elk jaar duizenden vreemde- lingen en als zij na korter of langer tijd onze gemeente weer verlaten, moet de indruk hen bijblijven, dat zij hier iets moois gezien hebben, dat Alkmaar een aantrekkelijke stad is en dat het zeker overweging verdient ze zoo mo gelijk als woonplaats te kiezen. De chef-etaleur van een groote zaak is een kunstenaar in zijn vak. Hij schikt kleur bij kleur, doet wonderen met doek en draperieen, met vaasjes en bloemen en weet ten slotte een zoo aantrekkelijk geheel te scheppen, dat de voorbijgangers onwillekeurig blijven staan .en aangenaam worden getroffen.. De chef-etaleur van de gemeente, de direc teur van den plantsoendienst, heeft een niet minder gemakkelijke taak, want hp moet met zijn bloemen en planten, met zijn boom en en struiken Alkmaar in een zoo bekoorlijk toiletje steken, dat de bezoekers den indruk met zich meenemen van een mooie stad, waarin men louter voor zijn pleizier woont. Dus gaat ook hij, als chef van den reclame dienst, aan het etaleeren.- Hij maakt de oude stadswallen tot aangename wandelplaatsen, bij brengt op allerlei plaatsen in de stad groote perken aan, die hij met honderden bloe men en planten vult, hij let op de kleuren- combinaties, hij kiest met zorg voor elk stads- deel de meest passende bloemen, hij legt in het groote stadsplantsoen wegen en gazons aan, hij ontwerpt rustieke bruggetjes, rotspar- tijen, beekjes en vijvertjes, hij werkt oude muurtjes met klimop weg, hij plant boomen en struiken en als hij dat alles gedaan heeft, zijn de etalages van onze gemeente gereed en wachten wij vol vertrouwen op het oordeel van onze bezoekers. Daarnaast heeft de plantsoendienst nog een andere taak. Ook en zeker in de allereerste plaats de inwoners kunnen hun rechten doen gelden Ook zijn hebben voor de door hen gebrachte financieele offers recht op een goed onder- houden stadstuin met alle attracties, welke daar geboden kunnen worden en op een pas sende versiering van straten en pleinen, die het wandelen tot een genot kunnen maken. Dat alles is toevertrouwd aan onzen stads- tuinarchitect, aan den heer Hoek, die in zijn veeljarigen diensttijd bewezen heeft daarvoor in alle opzichten de rechte man on de rechte plaats te zijn. Het schijnt, alsof in de wintermaanden deze dienst volkomen is uitgeschakeld, maar juist dan wordt er op de stadskweekerij met di uiterste zorg gewerkt om nieuw leven tot ont- plooi'ing te brengen, zoodat, als straks de per ken en plantsoenen hun bloemen en struiken vragen, duizenden planten gereed kunnen zijn. Een stad als Alkmaar heeft heel wat noo- dig. Alleen al in de beide perken voor het sta tion moeten 1500 geraniums gezet worden het Victorie-park vraagt er 1200 en voor de perken aan het Kennemerpark zijn niet min der dan 1000 begonia's noodig. De monu- mentale lantaren op het stationsplein, het perk van Truitje Toussaint, de perken aan den Nieuwlandersingel en aan de Bergerbrug en nog zoovele andere, moeten deze maand gevuld worden en de Stadskweekerij zal daar- na voor afwisseling en gerege1 !e aanvulling van bet vernielde moeten zorgen. )d Zoo'n Stadskweekerij, dat is een groote ver- 2orgingsinrichting voor pas geboren plantjes Hier worden ze uit den grond getooverd en met de uiterste toewijding verzorgd vanaf het oogenblik, dat ze, zoo groot als een spelde- puntje, boven de aarde der zaadbakjes ver- schijnen totdat ze sterk genoeg zijn om hun plaatsen in de stadsperken in te nemen. Hier heeft men dezen winter, terwiil de strenge vorst het er op gezet had, al het leven- de groen te vernietigen, door het geregeld op temperatuur houden van de kassen, een 12000 stuks geraniums gekweekt, een 4000 tal dahlia's, een 2000 begonia's en een 10.000 stuks andere planten, die gezaaid of gestekt zijn en thans den gevaarlijken „zuige- lingen" leeftijd voorbij zijn en gereed staan het voile leven in te gaan. De eerste kas is als het ware een groote couveuse en de heer Erkamp, die hier als plantenbaker optreedt, kan, ondanks de stren ge vorst, van een alleszins gelukkig kweek- jaar getuigen. Van de oude dahliaknollen zijn de spruiten afgenomen en in kistjes met teel- aarde geplaatst, waar ze binnen een week al wortels vertoonden, zoodat ze weldra in kleine bloempotjes konden overgebracht wor den, de stekjes der begonia-multiflora toon- den wortel- en knolvorming en overal kwamen in de zaadkistjes de kleine groene puntjes te voorschijn, die na een uiterst zorgvuldige be- handeling tot bladeren en bloempjes zullen uitgroeien. Langzaam worden deze plantjes grooter en sterker en geleidelijk vermindert dan ook de warmte der verschillende kassen, waar ze achtereenvolgens een plaatsje krijgen. Ze groeien op en ze worden gehard tegen de buitenlucht waarin ze weldra dag en nacht zullen moeten verblijven. Ze verlaten de op temperatuur gebrachte kassen en komen in platte bakken met glas overdekt, die tijdens de daguren opengezet worden, maar waar hun pleegvader toch steeds een waakzaam oog houdt en het glas met dikke of dunne matten afdekt, wanneer ze tegen een al te sterek kou of een al te groote warmte beschermd moeten worden. Hier ziet men de kortstelige dahlia's, de verschillende begonia-soorten, de multiflora, de struikbegonia en de ouderwetsche knol- begonia, de gerahiums, de clecoma, de can- na's; zelfs is een deel van de kassen door sla- planten bezet, die voor de hertenkamp en voor de voedering van de gevederde bewoners van Den Hout bestemd is. Langs bergen bladaarde, dat een driejarig proces doormaakt, waarna men alleen nog maar aarde en geen blad meer ziet, komt men aan de grOote gereedschapschuren, waar het door werkloozen gezaagde hout opgetast ligt, waarmee de kachels in de kassen gestookt worden, waar de werktuigen der kinderspee',- tuinen zijn geborgen, die gerepareerd en ge- verfd zijn, waar steenen en houten palen voor afrastering gereed liggen, waar de plantsoen- banken onderhanden genomen zijn en waar allerlei werkjes verricht worden, die voor een grooten stadstuin noodzakelijk zijn. Dan volgen de velden waar kastanjes, ro- zenzaad en eikels gezaaid zijn en waar met kilometers zwart draad getracht wordt het stadsbezit tegen de vogelen des velds te be- schermen. De zaadjes worden sprietjes, die na een, twee en drie jaar tot jonge boompjes groeien. Men stekt en men zaait het laat- ste geeft het beste houtgewas en een veld met vijfjarige Zweedsche ahorn's toont reeds stevige stammetjes, die nog eenige ontwikke- lingsjaren voor zich hebben, omdat voor den plantsoendienst stevige stammen noodig zijn Voor de perken worden de bloemen thans op kleur gekweekt, waardoor het mooiste ge heel wordt verkregen. Achteraan de kweekerij verrijst de school- tuin, waar de kinderen getoond kan worden wat nu eigenlijk boekwijt, nierikwortel, kar- wij, peterselie, kervel, dragon, enz. is en waar o.a. de zeldzaam voorkomende kalfsvoet, een wilde aronskelk wordt aangetroffen, die met de helmbloem tot de bijzonderheden van on zen Hout behoort. In de kassen wordt mai's gekweekt, die wel dra kolven zal geven en een groote beziens waardigheid voor de leergierige schooljeugd is gebleken. Wie uit de Stadskweekerij waar ook de palmen verzorgd worden in den Hout komt, kan dadelijk constateeren, dat de lente nu werkelijk in aantocht is. Enkele vroege struiken als de conicera's, de ribes en de alpinum spreiden er reeds hun groene blaadjes en daartusschen is de grond bedekt met het frissche jonge groen van het pijpkruid. Bij de hertekamp, de groote attractie van den Hout, staat de heer De Vries, de stads- pluimgraaf, al gereed om zijn heiligdom te ontsluiten en den bezoeker toegang te geven tot het groote gazon waar de twee- en vier- pootige bewoners hem dadelijk tegemoet ko men, in de stille hoop, dat het onverwachte bezoek tot een extra tractatie zal leiden. Drie witte mannetjes-kalkoenen zijn in druk gesprek. Zij zien er een beetje ontvreden uit, zij mokicen en het blijkt weldra, dat ze er alle reden voor hebben, want hun vrouwtejs heb ben hen al twee weken in den steek gelaten en zitten als trouwe en goede broedvogels in de schuur een partijtje eieren uit te broeden. Een zit er op ganzeneieren, maar omdat dit aan de eieren niet te zien is, blijft de verras- sing voor het moederdier bewaard tot haar jongen zoo groot geworden zijn, dat ze tot het besef komt, dat ze rich voor andermans kinderen heeft opgeofferd. Er zit mo uil La een denier hoekje, jo af- wachting.l dat hij een plaatsje in een voliere zal krijgen en overal ziten vogelwijfjes, fa- santen of ganzen in voile berusting te broe den. Een volwassen hert heeft een bloedige plek tusschen de ooren want een kwartiertje ge- leden is hem een der groote horens van den kop gevallen Den dag te voren heeft hij de andere verloren, hij is zijn heelen kapstok kwijt en besnuffelt nieuwsgierig zijn vroege- ren hoofdtooi als de pluimgraaf ons die laat bekijken. Weldra zal hij nieuwe horens krijgen en door een zijtakje meer aan iedereen toonen, dat hij weer een jaar ouder is geworden. In zooverre zijn herten ongelukkige beesten, dat ze nooit hun leeftijd kunnen verbergen. Een witte mannetjespauw spreidt al zijn staartveeren in waaiervorm uit en stapt zoo in zijn mooiste costuum naar een viertal bonte vrouwtjes. Hij laat zich aan alle kan- ten bewonderen, maar hij heeft geen „chance", zooals dat in Alkmaar heet, omdat de vrouw tjes hun eigen mannetje trouw blijven en niet het minste teeken van toenadering geven. Boven op het dak van de schuur zit de bonte mannetjespauw die unfaire concurren ce aan te kijken en als hij ziet, dat zijn harem hem trouw blijft, lacht hij stilletjes in zijn pauwenvuistje. De ratten hebben hier veel kwaad gedaan en heel wat eieren weggehaald, die als lok- broedmiddel in de nesten gelegd waren, maar de plantsoendienst bestrijdt ze nu met een verdelgingsmiddel, dat voor andere dieren ongevaarlijk is en dat ratten en muizen doodt en de lijkjes niet laat verrotten, maar doet in- drogen. Bijna onzichtbaar op het terrein ligt een nieuwe aanwinst, een bruin gekleurde Mage- lan-gans op een kuiltje waarin zij haar eie ren gelegd heeft. Als ze even het nest ver- laat stopt zij alles onder wat donker dons weg, zoodat het nest bijna onzichtbaar is en haar echtgenoot, een groote vogel met wit- en zwarte veeren, loopt als een schildwacht op en neer en heeft zoo'n krijgshaftig uiter- lijk, dat zelfs de zwanen een beetje uit zijn buurt blijven. Beekjes en vijvers zijn met allerlei duikel- eenden verrijkt en in het water zullen weldra allerlei siervisschen een nieuwe attractie van den Hout vormen. Eekhoomtje en miereneter hebben de kou niet kunnen doorstaan en zijn in den loop van den winter gestorven, maar in het huisje der cavia's zal het weldra vol kleine dierijes zitten, duifjes de bekende witte Hagenaars en kleine marmotjes, die een ruigharigen zwarten vader en een gladharige bruine moe- der hadden en nu beider familietrekken ver- toonen, daar ze voor zoover ze reeds ge boren zijn een ruigharig bruin velletje vertoonen. In den loop dezer maand worden ze buitengelaten en zal de jeugd zich weer met de marmottenfamilie kunnen vermaken. De drie paar zwanen, die in onze stads- grachten huizen, hebben een gelukkig huwe- lijk gesloten en de verschillende toekomstige moeders verwachten respectievelijk zes jon gen op het nest van den Nieuwlandersingel, zeven bij den „Molen van Piet" en zeven op de kweekerij, zoodat ook het zwanenras in onze gemeente niet met uitsterving bedreigd wordt. Al deze Houtbewoners vereischen groote zorg en het voordeel wat eieren en enkele exemplaren voor den verkoop weegt lang niet op tegen de kosten. Maar zij zijn in parken als dit voor ieder een een zoo groote attractie, dat de heer Hoek overweegt om bij mogelijke vergroo- ting van Den Hout nog andere dieren aan te schaffen en b.v. een aquarium en een apen- kooi op te stellen. Meer en meer gaat men er ook in andere steden toe over op deze wijze de belangstel- ling voor de stadsparken te vergrooten en nog kort geleden waren afgevaardigden uit Groningen en Bloemendaal hier, omdat juist onze Hout die steden ten voorbeeld gesteld was. Dank zij de medewerking van de onder- wijzers, is de vernieling van het plantsoen lang zoo ernstig niet meer als vroeger De honden, die de perken verwoesten, zoodat deze elke twee weken aangevuld moeten wor den en die b.v. in den Hout achter de losloo- pende fasanten jagen, zijn de grootste schrik van den plantsoendienst. Aan het einde van onzen rondgang kwa men wij bij den Stedelijken Muziektuin wel- ker onderhoud ook onder „Plantsoenen" res- sorteert. Wij vestigen er gaarne de aandacht op, dat deze eenig mooie gelegenheid voor concer- ten en vergaderingen een groote verbetering ondergaan heeft. Er is een ruime en van alle gemakken voor- ziene keuken bijgebouwd, zoodat de exploi- tant thans in alle opzichten als restaurateur kan optreden en terzijde van den Muziektuin, onzichtbaar voor de bezoekers, is een kinder- speeltuin ingericht, waar de kleintjes in het dikke zand kunnen graven en waar allerlei schommels, wippen en andere speelwerktui- gen zijn aangebracht. Een stevige omraste- ring, die den speeltuin aan het oog der voor bijgangers onttrekt, zorgt er teven# voor, dat geen peuter uit deze afgesloten ruimte kan ontsnappen. De heer Timmermans, die den tuin exploi- teert, stelt alles in het werk om het bezoek zoo groot mogelijk te maken en heeft nu voor een klein abonnementsgeld weer vier extra concerten in het vooruitzicht gesteld waar- van er drie door de bekende H. O. V. wor den gegeven. Het gebouw is opnieuw geschilderd, de serre is van tochtwerende raamschutten voor- zien en ieder, die eens rustig van een der mooiste gedelten van onze Hout wi! genie- ten, kunnen wij een bezoek aan dezen fraaien buitentuin ten zeerste aanbevelen Alkmaar is gereed1 zijn zomergasten te ont- vangen en het personeel van den plantsoen dienst stelt dezer dagen zijn bekwaamste etaleurs aan het werk om de gemeente op haar voordeeligst te laten uitkomen. Moge weldra blijken, dat al dit werk niet tevergeefs geweest is en dat onze stad op al haar bezoekers een bijzonder prettigen indruk zal maken. Den Haag, 3 Mei 1929. Het einde van de zittingsperiode 1928 1929 moge reeds in het gezicht zijn, de Twee- de Kamer maakt zich toch niet luchthartig van haar taak af. Dat heeft gisteravond de Minister van Waterstaat kunnen ervaren bij de behandeling van de Wegenbegrooting voor dit jaar. Toen om elf uur de Kamer huiswaarts keerde was de rij der sprekers in eersten aanleg nog niet gesloten en geen van hen die het woord voerden toonde zich vol- daan met de wegenpolitiek des ministers, die met te weinig systeem en te weinig voortva- rendheid arbeidt. De hardste woorden hoorden we uit den mond van den heer Krijger (C.H.), die uiteen- zette, dat de minister er geen systeecn op na houdt en aandrong op een sneller tempo, des- noods met aanstelling van meer personeel. Dat snelheid prijsstijging ten gevolge zou hebben, gaf de heer Krijger den minister niet toe. De heer Ebels (V.D.) klaagde ernstig over de traagheid waarmee gewerkt wordt aan de plannen tot verbetering van de wegen in het noorden des lands. De heer Lovink (C.H.) kwam op voor de pannen- en steenenbakkerijen in Zuid-Hol- land, wien de minister het leven moeilijk wil maken door te verbieden dat zij hunne pro- ducten per werkspoor vervoeren over het tra- ject Haagsche SchouwUtrecht De heer Sannes (S.D.A.P.) hield een plei- dooi voor de verbetering van den weg van Heerenveen naar Zurig, welk eenmaal, als de afsluitdijk van de Zuiderzee gereed is, van groote beteekenis zal worden. De heer K. ter Laan (S.D.A.P.) vroeg een goeden weg van Den Haag naar Gouda en had bezwr.ar tegen den nieuwen ontworpen weg van Amsterdam naar Rotterdam. Een vaste en behoorlijke verbinding van Zuid-Hol- land met Noord-Brabant, in het bijzonder van de Zuid-Hollandsche Eilanden met die provincie werd door den heer J. ter Laan (S.D.A.P.) aanbevolen. De heer Drooglever Fortuyn (Vrijheidsb.) drong op sneller werk aan, pleitte voor een behoorlijke verbinding van de groote centra door middel van autosnelwegen en betoogde, dat de regeering de Rott. Trammaatschappij financieel moet helpen, wanneer deze over- gaat tot verbetering en de verbinding der Zuid-Hollandsche Eilanden. Nadat tenslotte de heer Feber (R.K.) een degelijk pleidooi ge- houden had voor een veel betere verbinding van de zuidelijke provincies met de noorde- lijke, een zaak ook van nationaal belang, is de Kamer tot hedenmiddag uiteengegaan. Hedenmiddag is de Tweede Kamer begon- nen met een zoogenaamde regeling van werk- zaamheden. In de eerste plaats heeft zij be- sloten de huishoudelijke racning voor het vol gende zittingsjaar op 8 Mei as. te behan- delen. Dat is altijd een aanwijzing, dat het ten einde loopt met hare vergaderingen. Daarna zijn nog enkele punten aan de agenda toegevoegd, waaronder de wijziging der Armenwet, de concIusie-Vrijman en de zaak van de Louise-groeve. De heer Bijleveld (A.R.) wilde er nog aan toegevoegd het ontwerp betreffende den rechtstoestand der ambtenaren. Hij wilde er desnoods een week langer voor vergaderen. Dat heeft evenwel de Kamer afgewimpeld, zij het ook met niet meer dan 38 tegen 37 stem- men. A. narrow escape! Vervolgens is het ontwerp op de financi eele vtrhouding tusschen den staat en de ge meenten zonder stemming goedgekeurd, na dat de heer Van den Tempel (S.D.A.P.) had verklaard, dat zijn partij hoewel zij ernstige bezwaren koestert er niet tegen wilde stem- men, omdat zij vreesde, dat een andere, haar meer bevredignde regeling na de verwerping lang op zich zou laten wachten. De begrooting van het wegenfonds zal op een avondvergadering van Dinsdag a.s. ver- der behandeld worden. Daarna heeft de Kamer voortgezet de be handeling van de drie wetsontwerpen tot wij ziging van ons strafstelsel. Men weet dat zij bedoelen in de eerste plaats een betere rege ling van de voorwaardelijke veroordeeling en de voorwaardelijke invrijheidstelling. Daarbij is onder meer voorgesteld een stelsel waarbi] een straf voor een deel onvoorwaar- delijk wordt gemaakt, een nieuwigheid, welke men in geen ander strafstelsel vindt, maar in de Kamer nog al goed is opgenomen. In de tweede plaats wordt voorgesteld eenige verzachting van het celstelsel, waarbij de mogelijkheid wordt opengesteld om een deel van de vrijheidsbeneming in de gemeen- schap door te brengen, terwijl, wat van meer beteekenis is, ook speciale jeugdgevangenis- sen zullen worden ingevoerd. In de derde plaats wordt voorgesteld een regeling te tref- fen, waarbij de gewoonte- en beroepsmisda- digers, de zoogenaamde onverbetelijken na afloop van hun straftijd voor een aantal ja- ren kunnen worden geinterneerd in een soort van bewaringsgesticht te Veenhuizen of el ders. Terwijl de sprekers van gistermiddag over het algemeen nog al vriendelijk waren gestemd, al had men weleens wat anders ge- wild dan was voorgesteld, heeft heden de heer Heemskerk (A.n.), de oud-minister die feitelijk den stoot heeft gegeven tot verbete ring van ons strafstelsel, ernstig bezwaar geopperd tegen de interneering van de on-: verbeterlijken. Hij vond dit een verzwaring van straf, welke niet in een strafstelsel als het onze thuis behoort. Dan doet men beter wat strenger straffen op te leggen. De tegenwoordige rechters kunnen volgens hem gerust wat minder zachtzinnig straf fen! De heer Schokking (C.H.), die de rij der sprekers in eersten aanleg besloot, was het op dit punt met hem eens. Behalve deze sprekers hebben we heden nog gehoord den heer Van Schaik (R.K die over het algemeen wel met de voorstel- len meeging, maar zich als een overtuigend tegenstander van de eel deed kennen. Langer dan zes maanden mag iemand niet cellulair zitten! (Thans is het maximum 5 jaar!) De heer Van Rappard (Vrijheidsb.) was op vrijwel alle punten ingenomen met de voorstellen. Alleen betreurde hij het, dat niet opgenomen was de mogelijkheid van combi- natie van geldboete en onvoorwaardelijke straf. Mej. Katz (C.H.) heeft de Kamer meer dan een uur onthaald op een uiteenzetting van hare crimineele opvattingen, welk goeddeels overeenkwamen met het nu voorgedragene, maar waarbij zij zoo breed over alles uit- weidde, dat het den indruk maakte van een voorgelezen tijdschriftsartikel en we moesten denken aan het reglement van den Duitschen Rijksdag, waar het verboden is redevoeringen voor te lezen. Als dit ook bij ons Parlement werd ingevoerd, zouden de debatten belang rijk bekort worden. Bij wijze van intermezzo werd de rede van mej. Katz onderbroken door een aantal vra gen van den heer Kortenhorst (R.K.) tot den minister van Waterstaat het was vandaag ,,vragendag" inzake den bouw van zend- installaties KootwijkBandoeng. De strek- king was den minister.aan den tand te voe- len omtrent de rol welke deze daarbij aan de Nederlandsche Industrie, in de eerste plaats de firma Philips, zal toekennen. Uit het antwoord van minister Van der Vegte viel op te maken, dat de installatie op het oogenblik met eigen krachten geschiedt, dat men wat noodig is gaarne bij de binnen- landsche industrie aanschaft, mits het even goed is als het buitenlandsche fabrikaat en dat, wanneer men den bouw van een nieuwe installatie zal aanbesteden, ook aan de firma Philips gelegenheid zal geven daartoe mede te dingen. En daarna kon mej. Katz hare rede vol- tooien. Dinsdag is de minister van justitie aan het woord. Dagelijksch overzicht, DE BERLIJNSCHE RELLETJES. Nieuwe communistische propagan*- da; redevoeringen; de soc dent, en het communisme. De 1 Mei-dag van 1929 zal nog lang in het geheugen blijven van velen onzer aard- bewoners! En dat wel voornamelijk om de gevolgen die den 1 Mei-dag in Berlijn ge- had heeft. Welke die gevolgen zijn, is nog niet te zeg- gen, want op het oogenblik, dat wij dit schrij- ven, zijn de relletjes nog in vollen gang. Weer vallen er in de Berlijnsche straten dooden en gewonden, weer zijn barricades opgeworpen, verkeeren huizen in forten, van- waar uit men de politie met karabijn- en re- volvervuur bestookt. Dat is het gevolg van de communistische actie. Wat kan de rede zijn van deze relletjes? Slechts deze, dat de communisten thans weer een goede gelegenheid hebben gevon- den, om hun propaganda te voeren tegen de sociaal-democraten. En het werd tijd voor hen, omdat het communisme in den loop der jaren veel van invloed had ingeboet! Nu was de kans fraai! Er waren al eenige aanwijzingen, dat in de arbeiderswereld de radicaal-revolution- naire denkbeelden weer veld wonnen bij de jongste verkiezingen voor de fabrieksra- den te Berlijn en elders hadden de commu nisten nieuw succes. Als men nu te Berlijn waar het politiepresidium in handen is van een sociaal-democraat, botsingen zou kun nen uitlokken met de politie en het gezag der onder socialistische leiding staande rijks- en landsregeeringen kon tarten, dan zou men opnieuw zich duchthige propagandamidde- len verschaffen. Men zou de socialisten kun* M

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1