Alkmasrsche Cmrait. Handwondjes Sport V No. 106 1929 Hendsrd een en dertigste Jaargang. \lanntlau Mei. Sfadsnieuws Met 5e eeuwfeest van het Mirakel van het H. Bloed te Alkmaar. De Stille Omgang. Nadat Zondagmorgen om drie uur voor de deelnemers in de parochiekerken de Hoogmis was opgedragen, die om 5 uur voor de deel nemers uit de buitengemeenten werd her- haald, had om 4 uur De Stille Omgang plaats langs den ouden Processieweg. Bid- riend volgde de menigte, waaronder de Bis- schop, Mongenieur Aengenent, ten getale van pirn. 5000, vanaf het plantsoen achter de kerk, de Paternosterstraat, Paardemarkt, Konings- weg, Koningsstraat, Houttil, Langestraat, Steenen brug, Kraanbuurt, Kapelsteeg, Laat tot het Payglop, om door de Langestraat te- rug te keeren. Ter vereering was het reliquie uitgestald in het woonhuis van den voorzitter van het dagelijksch bestuur, den heer S. J. A. Kees- om. .Op deze plaats gevoelden de katholieken des te meer aandrang om het reliquie eer te bewijzen, omdat de Steenen brug de plaats is, waar twee priesters in 1573 als marte- laren werden opgehangen. Een grootste optocht. Ondanks dat het ook des middags drui- lend bleei regenen stelden zich om 1 uur de R.K. organisaties van Alkmaar en omstre- ken met een 40-tal vaandels en een 7-tal mu- ziekcorpsen op het Doelenveld op. De stoet, bestaande uit mannen, vrouwen en kinderen, schreed voort langs de volgende straten: Ramen, Marktstraat, Waagplen, Mient, Kraanbuurt, Verdronken Oord, Zout- straat, Laat, Boterstraat, Langestraat, Koor- straat. Ritsevoort, Kennemerstraatweg en Kruislaan naar den Muziektuin. Het passee- ren van de stoet,, die een lengte had van de Heiloer Brug, Ritsevoort, Koorstraat, Lange straat tot Boterstraat vorderde ongeveer 25 minuten. Toen de stoet langs de Zuidzijde van het Verdronken Oord trok, had de Bisschop zich met verschillende geestelijken voor den ingang van de pastorie opgesteld. Bij het pas- seeren brachten de vaandeldragers hem een vaandelgroet. De Bisschop toonde zich bij- zcnder ingenomen met de jeugdige muzikan- ten van St. Louis, die in hun keurige pakjes, witte blouse met blauwe broek en wit met blauw afgezette mutsjes een aardig effect maakten. Toen om half drie de stoet den Muziektuin was genaderd en om ongeveer 3 uur de me nigte daar een plaatsje had bekomen, moest nog een half uur worden gewacht, omdat de uitzending van de muziek en het gesprokene om half vier over den Huizer zender zou ge- schieden. Ondanks dat het ook toen weer begon te regenen, bleven de naar schatting ruim 6000 aanw. onverstoorbaar de feestrede van Pater Borromeus de Greeve O.F.M., die met zijn xnachtig stemgeluid zoo luide sprak dat alien hem wel konden volgen, aanhooren. Op ver sch. plaatsen in den muziekt. waren trouwens nog luidspr.'s opgesteld, die het gesprokene nog weer verder droegen. Onder begeleiding van het Winnubst-or- kest uit Den Helder zong een zangkoor on der leiding van den heer Jacq. Al, een door Pater N. van Rijn O.P. gemaakt Welkomst lied aan den Bisschop, dat door de menigte werd meegezongen. De opening. De Deken, Pastoor E. P. Rengs, voorzitter van het hoofdbestuur, zeide in zijn openings- woord dat dit woord van welkom nooit zoo hartelijk had geklonken als nu, dat hij het Z. D. H. in deze plechtige vergadering, bij eengeroepen ter viering van het vijfde eeuw feest van het Mirakel van het H. Bloed te Alkmaar, kon toeroepen. Wij zijn U, Mgr. plechtig dankbaar, dat U onze uitnoodiging tot bijwoning van deze vergadering, hebt aanvaard, omdat uwe tegenwoordigheid hier e^n J^zondere beteekenis heeft. Niet alleen als drager van het hooge kerkelijke gezag in onze bijeenkomst schenkt uw geeerde tegen woordigheid hier bijzonderen luister aan de ze bijeenkomst. Niet alleen is uwe aanwezig- heid, Mgr., hier, een nieuw bewijs, hoe gij als onze geestelijke Vader den blijden jubel uwer kinderen wilt meevieren, maar op bij zondere wijze waardeeren wij uwe tegen woordigheid, omdat die aan de vereering van het H. Bloed te Alkmaar bijzondere sanctie geeft. ,'n ,dfn J'are, 1430 heeft de Bisschop van Utrecht Zweden van Kuilenburg na onder- zoek verklaard, dat de kostbare schat waar achtig was en dat men haar zou vereeren. Na moeizaam en hoog wetenschappelijk on- derzoek heeft de Alkmaarder, bisschop van Haarlem, Mgr. Bottemanne, welk onderzoek is verncht door den waardigen zoon van de St. Laurentiusparochie, priester-leeraar Rij- kenberg, in den jare 1896 een oorkonde hier uitgevaardigd, waarbij de reliquie van het H. Bloed als echt werd erkend en de veree ring daarvan werd toegestaan Uw geeerde tegenwoordigheid, Mgr, is een levende oorkonde, een daad van vader- lijke belangstelling. Spr. sprak hierna een woord van dank tot de andere aanwezigen, in wier tegenwoor digheid hij een bewijs zag van hun vurtee en dankbare liefde voor den Eucharistischen Christus, naar wien het wonder van Alkmaar heenvoert. In het jaar 1501 kwam de vereering van het reliquie tot grooten bloei, omdat de bur- gemeester en schepenen en de gansche Raad van Alkmaar niet alleen tot de inwoners van Alkmaar maar ook tot die van de omringende dorpen de uitnoodiging richtte om de plech- tigheid, de viering en de vereering van die reliquie te komen meemaken. Daardoor werden zelfs velen van de be- zwaren, die zij hadden bevrijd, Hoe gaarne wij den tijd terug verlangen, waarop- door Burgemeester en schepenen en den ganschen Raad van Alkmaar deze uitnoodiging weer tot U zal worden gericht, gij alien, die hier tegenwoordig zijt, hebt zulk een uitnoodiging niet noodig. Uw geloof is groot genoeg en uw liefde is vurig genoeg cm daar, waar het de vereering van het H. Bloed en de vereering van den Eucharistischep Christus betreft, om aanstonds naar de plaats te komen, waar God op bijzondere wijze zijn liefde, barmhar- tigheid en almacht heeft getoond. Door uwe aanwezigheid hier geeft gij getuigenis, dat gij niet noodig hebt een vrij vast en zeker geleide. Gij zijt gekomen, met opoffering van vele en ondanks groate kosten en daarvoor zijn wij U alien hartelijk dankbaar. Broeders, een in het geloof laten wij een- parig gelooven het liefdewonder van Gods Zoon. Applaus! Een vierstemmig jongenskoor zong hierna: „0, Sacrum" van O Haller en „Magnificat" van Jos Vranken. Rede van Pater Borromeus de Greeve Pater Borromeus de Greeve herinnerde aan den gebonden en vernederden Christus voor Pilatus, die, terwijl van buiten de moordkreten klonken: „Weg met hem", op de vraag van Pilatus: „Zijt gij Koning?" vol majesteit ant- woordde: „Gij hebt het gezegd, ik ben Ko ning". Welk een tegenstelling, aldus spr. Heden- middag, zoo zeide hij, kom ik die tegenstel ling in nog sterker vorm voorleggen, nu ik U ga spreken over de glorie van de aanbid- delijke eucharistiek. Wij Katholieken, wij ge looven en belijden, dat in het Heilig Sacra ment des Altaars waarlijk, wezenlijk en zelf- standig tegenwoordig is de zelfde Christus, die daar stond voor Pilatus. En in dat sacra- menteele leven is Hij nog meer vernederd. De schijn van mensch-zijn is zelfs weg en spr. stelt zich voor, dat de ongeloovige wereld, naar de witte Hostie starend, het woord van Pilatus op de lippen neemt en zegt: „Zijt gij Koning?" Als een heraut van Christus antwoordt spr. oop deze feestelijke bijeenkomst„Ja hij is Koning". Door zijn geboorte uit den Vader. Koning is hij in den tijd, door de geboorte uit de stam van David. Maar Koning is hij ook door zijn wezen en werken in zijn eucha- ristisch leven in het altaar. Hij is de Koning der natuur, de Koning van het menschenhart, de Koning van den tijd. Wij vieren het vijfde Eeuwfeest van het H. Bloed van Alkmaar en dit is een echaristisch feest, omdat het feit van het wonder door de almacht van God hier in Alkmaar is ge- wrocht. Het Wonder is een versterking en een aan- sporing in het geloof aan de aanbiddeliike tegenwoordigheid van Jezus Christus in net Heilig Sacrament, voor alien die niet zien en toch geloofd hebben. Spreker gaf dit nader aan en betoogde, dat het feest tenslotte is een Alkmaarsch eucharistische congres.. Het konnigschap van Christus in het Hei lig Sacrament, stralend in de historie der we reld, wordt gesterkt door de historie van het Alkmaarsche Wonder. Sinds Mgr. Bottemanne de reliquie van het H. Bloed onder zijn zegen in het gouden tij- ba heeft gezet, is de devotie voor de robijn van de St. Laurentiuskerk van Alkmaar ge- groeid en daarmede de liefde voor de eucha ristische Koning. En in de tegenwoordigheid van den Bisschop zag spr. diens aansporing tot intens en blij euchariltisch leven. Nadat spr. een wijle bij het scheppings- verhaal had stilgestaan, betoogde hij, hoe ook in de natuur Gods almacht kenbaar is. Hij achtte het niet noodig, in deze ruimte voor dit publiek, een geloofsbelijdenis af te leggen. Wij gelooven, zoo zeide hij, en willen er des- noods voor sterven als de martelaren van Alkmaar, dat Jezus Christus waarachtig te genwoordig is in het Heilig Sacrament des altaars. Wij vinden het wezenlijk lichaam van Christus tegenwoordig op meerdere plaat sen. Het is niet op een plaats en het neemt geen plaats in. Het wordt niet minder bij de congregatie en neemt niet af wanneer de priester de Hostie breekt, want dan wordt het lichaam van christus niet gebroken. De koning der natuur speelt hier met de krachten van de natuur. Wij knielen voor het relekwie om de koning der natuur te huldigen, dien wij toch al zou- den erkennen door de redelijkheid van ons geloof in de dogma's van de katholieke kerk. Spr. bracht hierbij een woord van kardinaal van Rossem in herinnering. Jezus, a'dus spr., toont zich in het Heilige Sacrement ook de koning van hei menschenhart. De menseh is hoogmoedig, wil zien en niet gelooven en daarom verwijt de ongeloovige wereld ons, dat wij gelijk zijn aan de negers in Afrika die knielen voor goud en steen. Wanneer de hoogmoedige mensch dit voor christus doet dan doet hij dit omdat christus is de koning van't menschenhart. De grootstr genien die de wereld ooit heeft voortgebracht hebben daarvoor hun knie gebogen. Spr. noemde Rafael, v. Eyk. Leonarda de Vinci en de Nederlandsche kunstenaars Vondel, Dr. Schaapman en Diepenbrock. Ge d beheeirscht tegenwoordig de wereld. Ge'd is de macht van Satan. Het is de koning van de aanbiddelijke Eucharistie die de macht van het geld in het menschenhart ook overwon. Om Hem te eeren hebben wij de kunstschatten bijeen ge- haald, de schilders, beeldhouders en edel- smeden aan het werk gezet. Wij katholieken zijn lang verdrukt en be- hooren zeker niet tot de rijksten, doch laat ons een vo!k noemen, dat in staat is te offe- ren als wij. Hierna besprak spr. Jezus als de koning van den tijd. De dood is meester op aarde, slaat alien neer een viert elken dag geweldige overwin- ningen op de slachtvelden der 5 werelddee- len. Het is er slechts een de Eucharistische Christus die meester is van den dood Zijn rijk zal blijven totdat de dood zal sterven. Juist in den tijd van socialisme en commu- nisme, is het tevens den tijd van de Eucharis tische congressen, waarin de wereld inter- nationaal op de knieen ligt voor den koning van den tijd en de Eucharistische glorie straalt bijzonder uit in de historie van het Heilige Bloed van Alkmaar. Nogmaals herinnerde hij aan de glorierijke processiedagen, waama hij stilstond bij den tijd van den beeldenstorm, toen de nieuwe leer werd gepredikt en het zilveren beeld, de pepermunt is de echte pepermunt, vandaar de krachtige, Voor engros bijJ. F. v. LIESHOUT en G. KUIJPER, Alkmaar. drager van het releque, met andere sieraden naar het Zuiden werd gezonden om de sol- daten van Will em de Zwijger te betalen. Het waren bange dagen voor de katholie ken in Alkmaar en jaren werd het Heilige relekwie in een zolderkerkje aan het Digge- laarssteegje eer bewezen. Satan en De Dood konden het echter nooit winnen. Vandaag beleven wij een gloriedag omdat Jezus is Koning van den tijd De vereering van den eucharistischen tijd is weergekomen. Het is de plicht van de traditie, zoo ging de spr. voort, om de erfenis der vaderen te bewaren. Het is de eereschuld van de inwo ners van Alkmaar om de vereering van het Mirakel in stand te houden. „Inwoners van de Mirakelstad", zoo zeide spr. met stemverheffing, „houdt uw stillen omgang in eere. Laat de historie getuigen door zijn eigen daden. Weest zonen en doch- teren van een Mirakelstad, waar het bloed van de martelaren getuigt van de liefde voor de eerbiedwaardige euchariek. Wat zal het worden, wanneer het Commu- nisme en de anarchie voorgoed is losgebro- ken. De 1 Mei-dag van het ongeloof bracht sombere verwachtingen over de wereld. De wereldbrand wordt verwacht, is het niet dit jaar, dan het volgende, maar de storm loeit aan. Uw Meidag bracht troost en bemoedi- ging en ik zweer u, in het bolwerk der we- reldrevolutie blijft Christus koning, die zal winnen. Hij blijft als alle kopstukken van de wereld elkander zullen hebben weggeduwd. Hij blijft en zal weer orde brengen in de chaos en vrede brengen in de harten. De ko ning van den tijd blijft meester op aarde, totdat de dood zal sterven. En daarom eeren wij Hem in het aanbiddelijk sacrament des altaars. Huldigen wij hem in de aanbiddelij ke Eucharistie. (Applaus). Hierna zong het Mannenkoor het „Coe- nantibus Illes" van M. Haller, alsmede het „Te Deum" van J. J. H. Verhulst. De bisschop spreekt! Onder geestdriftige toejuichingen van de duizenden besteeg Mgr. J. D. Aengenent, Bisschop van Haarlem dan het spreekge- stoelte. Monseigneur sprak als volgt: Beminde Diocesanen. In een jubelend Te Deum hebt ge zooeven dank gebracht aan God, voor de overvloe- dige genade, die Hij in deze dagen over dit Gewest heeft uitgestort. Ik zou aan mijn plicht tekort schieten, wanneer ik U niet uit naam van God, uit naam van Christus, wiens plaats ik met betrekking tot U mag bekleeden, woorden van dank bracht voor al den jubel, den eerbied en aanbidding, die ge Hem in deze dagen hebt gebracht. Ik ben er zeker van, dat ik spreek in Zijn naam. Veertien dagen geleden had ik het voor- recht in audientie te worde/i ontvangen bij Z. H. den Paus. Z. H. prees op overvloedige en uitbundige wijze den vurigen godsdienst- zin en het diepe geloof der Nederlanders. Wanneer onze Paus van deze feestelijkheden getuige geweest zou zijn, zou hij geen woor den genoeg kunnen vinden om de Kennemer- landsche Katholieken te prijzen. Uw jubel is niet alleen losgeslagen in de kerken, maar ook op straat. Ik ben diep geroerd tot in het diepst mijner ziel. De stille omgang die ge hebt meegemaakt is 'n getuigenis v. Christus tegenwoordigheid in het H. Sacrament. Zeer geroerd ben ik geweest, toen ik hedenmorgen een stroom van geloovigen zag opgaan naar de Communiebank. Het is voor mij een her innering, die mij niet spoedig uit het geheu- gen zal raken. Ook de kinderhulde, Woens- dag j.l., had mij buitengewoon getroffen. Ge hebt uw feestelijke stemming naar buiten uit- gedragen, door de vlaggen uit te steken en met zooveel duizenden in optocht op te trek- ken. Uit naam van Christus, uit naam van God mijn diepgevoelden dank. Ik bij niet al leen gekomen, om mijn eigen geloof te ver- levendigen, maar cok om u door mijn voor- beeld aan te wakkeren. Katholieken van Kennemerland, maakt uw devotie voor het Allerheiligste Sacrament nog krachtiger en levendiger; vergeten wij nooit, dat van alle devoties die wij kennen, die van de LI. Eucharistie de heiligste, heer- lijkste en verhevenste is. Het is mijn alter vu- rigste wensch, dat deze devotie in dit bisdom tot hooger bloei moge gebracht worden. Dan zal dit vijfde Eeuwfeest deze devotie tot ver buiten het bisdom doen opbloeiendan zal de veelvuldige H, Communie nog vermeerderen. Wanneer ik daartce iets mocht hebben bij- gedragen, mag ik mij gelukkig prijzen. En omdat deze wensch in vervulling moge gaan, geef ik u gaarne mijn bisschoppelijken zegen, als onderpand van den hemeischen zegen. Alle aanwezigen knielden daarna en moch- ter den zegen van Mgr. ontvangen. Onder de vroolijke toonen van de muziek ging de me- nigten daarna voldaan en opgetogen uiteen. De R.K. Jongensmuziekkapel St. Louis bracht Mgr. aan de Pastorie aan het Ver- dronkenoord een serenade. In de parochiekerken had hierna het Lof plaats, waarna om 8 uur in tegenwoordig heid van den Bisschop in de Harmonie het Mysteriespel „De geheimen der Heilige Mis" van Calderon werd gegeven. Naar wij vernemen zijn alle plaatsen voor de vierde voorstelling van dit spel op Dins- dagavond ook reeds uitverkocht en is een vijfden avond daarvan in voorbereiding doen p\jn bjj den arbeid en leiden vaak tot rerzwering of bloed- vergiftiging. Reinigze altijd dade- lijk en beliandel ze verder met Does 30-60-90 et. PUROL M o t o r e n. DE MOTOR RACES. Voor de tweede maal verregend Neen, veel geluk heeft Alcmaria V.V.V. dit jaar nog niet gehad. Voor den tweeden keer toch in dit seizoen werden de races afgelast om de weersgesteldheid. Een druilerige regen, die den geheelen morgen reeds was neer ge- valten, maakte de baan spek-glad, zoodat van rijden geen sprake kon zijn. 't Was jammer, en voor de rijders, en voor Alcmaria V.V.V., en voor het publiek. Dat er nog steeds veel animo bestaat voor deze races bleek wel uit de opkomst van het publiek, dat ondanks het slechte weer, nog in grooten ge tale was opgekomen. We zullen moeten wachten tot den 23sten Juni, op welken dag de 2de races gehouden zullen worden. Hopen we, dat het zoo begee- rige zonnetje dan niet tevergeefs op zich laat wachten. V o e t b a I. SCHOOLVOETBAL. We hebben in onze stad een voetbalveree- niging, die men met veel recht als „eeuwige tweedeklassers" mag betitelen: Alcmaria Victrix. Ook deze laatste competitie heeft geleerd, dat Alkmaar voorloopig nog geen eerste klasser zal bezitten. Waaraan hem dat ligt? Er zijn vele oorzaken, die wij hier niet noemen zullen. Maar een oorzaak mag wel even naar voren gebracht worden: het ge- brek aan werkelijk goede spelers en reserves Zal Alkmaar dan nooit in het bezit kunnen komen van een eerste klasser? Ja zeker! Wij zien in de toekomst Alcmaria Victrix een geduchte mededingster worden naar de grootste voetbaleer! En dat zal Alcmaria dan deels te danken hebben aan de schoolwedstrijden Deze stap zal menigeen misschien wat groot lij'ken. En toch zit er veel waarheid in bovengenoemde bewering Immers, wat wij Zaterdag gezien hebben op het gemeentelijk sportterrein, belooft iets voor de toekomst. Daar waren spelers en spelertjes met groo ten aanleg, met een merkwaardig goeden kijk op het spel. We noemen als voorbeeld den mid-voor van de 4de gemeenteschool. Deze knaap trok zeer de aandacht door zijn handig- (of voetig?!-)heid met den bal. Daar was geen moment van aarzeling, van beslui- teloosheid Vlug doorgevend en goed-gerich- ten schoten gevend, kenmerkte deze jongen zich als een speler voor de toekomst. Werd hij niet langs het lijntje Gallacher genoemd?! Welk een heerlijk enthousiasme heerschte er bij alle partijen. Het waren zich geheel gevende elftallen, die elkaar niets toegaven. Met groote ernst werd elke strijd opgevat en tot het bittere einde gestreden. Weken lang hebben de jongens geoefend, vele uren op het groene veld doorgebracht. De schooleer moest toch hoog gehouden worden! De schooleer! Ja, dit was misschien wel het mooiste van elke ontmoeting: dat de strijd gestreden werd om de eer van de school. Dat zegt eigenlijk veel meer dan „liefde voor zijn club" en dergelijke uitdruk- kingen. Op school toch is men slechts tijdelijk door een band gebonden en zoo gauw men de banken veriaten heeft, houdt ieder samen- leving op. Maar zoolang men scholier is, zoolang strijdt men voor zijn school. Zoo was het, toen schrijver dezes nog op de H. B. S was. Ook wij hadden onze school wedstrijden en ook wij streden voor de school. En nog dikwijls denk ik terug aan dien tijd, toen Maar laten we bij den dag van Zaterdag blijven en een oogenblikje stil staan bij de finale der „grooten": Ambachtsavondschool- H B. S. In het veld de twee en twintig spelers. mit- gaders de scheidsrechter. Op de twee lengte-out-lijnen de grens- rechters. Rond het veld: het publiek, bestaande uit leeraren der verschillende scholen, hoofden en onderwijzers van lagere scholen, scholie- ren en neutrale belangstellenden. De strijd begint. En het razend snelle tem po doet ons afvragen: hoe lang zal het duren, voor het peil en tempo zakt. We leven mee en maken de opmerking: Vrij wat mooier dan een AlcmariaZ. V. V.- ontmoeting Het is een open strijd met wisselende kan- sen. Dan breekt ineens de A. A. S.-voorhoede door en onthoudbaar voor den doelverdedi- ger der H. B. S.-ers vliegt de bal in't net De moed wordt echter niet opgegeven. en aangemoedigd door de H. B. S.-meisjes herinnert gij U lezer uw H. B. S.-tijd krijgen we een ware doelbelegering voor de A A. S.-veste te aanschouwen. De H. B. S is overwegend sterker, maar kan haar meer- derheid niet in doelpunten uitdrukken. Even- min gelukt het de A. A. S. haar vooVsprong te vergrooten, al geven eenige doorbraken daar wel gelegenheid voor. De rust gaat dan in met 10 voor de A(mbachts) A(vond) S(school). De H. B. S. moet dan tegen den wind in spelen. En ook thans houdt zij vol en is het meest aanvallend. Alle luidruchtige aanvu- ringen helpen echter niets Het blijft 10. Een paar fraaie kansen worden gemist; een door een te zacht schot, dat den keeper van A. A. S. geen moeite geeft en een ander, dat juist naast gaat. Vlak voor het einde nog een aanval der A A. S. en een vliegend diagonaal schot vliegt onbereikbaar voor den H. B. S.-keeper in 't doel (2—0). Dadelijk daarop komt het einde. De wisselkrans is het definitief bezit ge- worden van de Ambachtsavondschool. Prijsuitreiking. Er waren heel wat fraaie prijzen beschik- baar gesteld voor deze schoolwedstrijden. Daar waren zilveren kransen van den N. H. V. B. en Alcmaria Victrix; een kunst- voorwerp van het Alg Sportblad; een zilve ren kruis van den heer Hartland; medailles van de commissie voor scho'lwedstrijden, van het gemeentebestuur van Alkmaar, van de Alkmaarsche Courant. De heer S c h i p p e r reikte deze prijzen met een toepasselijk praatje uit. Het speet spr., dat de burgemeester niet persoonlijk de prijzen kon uitreiken, omdat ook het ge meentebestuur dergelijke wedstrijden moet aanmoedigen. Echter mocht hij de A. A. S. complimenteeren met haar succes, en namens het comite, en namens het gemeentebestuur; Verder sprak spr. van het heerlijke enthou siasme, dat alle ontmoetingen kenmerkte. Een bijzonder compliment had spr. voor het Gymnasium, dat voor de eerste keer inschreef en reeds dadelijk den lsten prijs in haar af- deeling won. Tenslotte huldigde de heer Schipper de lagere scholen, waar spelers zijn, die zeer veel voor de toekomst van Alcmaria beloven! De verschillende aanvoerdcrs bedankten den heer Schipper voor de prettige sport- dagen, door het comite georganiseerd en be- loofden het volgend jaar weer te zullen deelnemen. Tenslotte wilde de heer Schipper dank zeggen aan de verschillende corporaties en personen, voor hetgeen zij voor schoolvoetbat hebben gedaan. In de eerste plaats het ge meentebestuur, dat weer een tweetal medail les beschikbaar stelde. Verder den N. H. V. B de scheidsrechters, de verschillende voetbal- vereenigingen, de heer Hartland en vele an- deren. Een bijzonder woord van dank ont- ving de secretaris der commissies, de heer Lutterot, die enorm veel werk gedaan heeft in het belang van schoolvoetbal. De heer Delvaux voorzitter N. H. V. B., huldigde daarna de verschillende winnaars en de schoolcommissie. Spr. hoopte, dat deze wedstrijden er toe mochten medewerken, dat zoo de kern gevormd werd voor de groote voetbalclubs, tot heil van den N. V. B.! Daarmee waren de wedstrijden afgeloopen De organisatoren kunnen met groote vol- doening op hun werk terugzien De uitslagen der drie gspeelde wedstrij den waren: Eerewedstrijd B. le elftal 4e Gem. Schoolle Gem. School 7—0. Eerewedstrijd A. A. A. S.—R. H. B. S I 2—0. GymnasiumR. H. B. S. IV 83. (Het Gymnasium won dezen wedstrijd na eerst met 20 te hebben achtergestaan). BELGIe NEDERLJ^D Een spannende strijd. Enthou siast, hoogstaand spel. Holland verliest met 3—1. De gister gespeelde internationale voetbal- ontmoeting tusschen Belgie en Holland was weer eens een echt sportieve, enthousiaste match, zooals we ze de laatste malen maar al te dikwijls gemist hebben. Het spel van beide elftallen stond op hoog peil en zoowel de Hoi- anders als de Belgen speelden 'n uitstekenden wedstrijd. Voeg hierbij het groote enthou siasme, dat deze match kenmerkte, en gij kunt u voorstellen dat wij hier eens een ou- derwetschen BelgieHolland-wedstrijd kre- gen. Hoewel er dus spanning, in de lucht zat en het spel technisch hoog stond en zeer snd was, heerschte er in het veld een uitstekende verstandhouding. In het bijzonder het laatste kwartier voor de rust en het eerste half uur na half-time was het spel bijzonder goed en viel er van vele staaltjes fraai en fijn voet- bal te genieten. De overwinning hebben onze tegenstanders volkomen verdiend. Vooral het eenigszins snellere tempo, dat de Belgen aan den dag legden, onderscheidde hen van de Hollanders. Het bleek dat onze voorhoede de grootste moeite had om met succes tegen de vijande- lijke achterhoede op te treden. Dit was dan ook het beste deel van de voortreffelijke Bel- gische ploeg en van het trio Hooydonckx— Nouwens—De Bie ging een groote icracht uit. Dit in tegenstelling met de Nederlandsche verdediging, waar de rechtsback Wamsteker een vrij zwakke partij speelde. Van Kol daar- entegen was zooals gewoonlijk een van de sterkste spelers van onze ploeg en ook Van der Meulen verdedigde zijn heiligdom op de hem eigen, voortreffelijke wijze. Een vergelijking tusschen de beide midden- linies valt eveneens uit, in het voordeel van de Belgen. Wel heeft Halle, de spil, zich tot het uiterste ingespannen, maar toch ging er van hem niet die stuwende kracht uit als in een wedstrijd zooals deze noodig was. Van Kesteren maakte een uitstekend de- buut, zijn spel was rustig en zeker en hij kon ons Van Dolder, wiens plaats door hem werd ingenomen, geheel en al doen vergeten. Ook Van Heel speelde weer een hoogstaande par tij, hoewel hij na de rust iets verslapte. Bij de Belgen was de middenlinie over het algemeen goed, Van Halme speelde een krach tige spilpartij en de beide kanthalfs Boesman en Van Averbeke steunden hem goed in hun taak. Onze voorhoede is misschien wel wat te- gengevallen. Ontegenzeggelijk verwachtta men veel van deze aanvalslinie, waarin Bak- huijs en Van der Griendt zich als een paar uitstekende schutters hadden doen kennen. Dat deze verwachtingen niet geheel beant- woord werden, ligt wel voornamelijk aan de kracht der vijandelijke achterhoede, terwijl Van der Griendt het snelle tempo niet steeds kon volgen. Ook W. Tap was geen sterk vleu- gelspeler, hoewel hij af en toe aardige staaal- tjes vostbal liet zien. De linkervleugel was dus vrij ongevaarlijk en haar kracht werd niet grooter toen tenslotte de beide spelers van plaats verwisselden. De rechtervleugel daarentegen speelde heel wat beter. Kools was een gevaarlijk binnenspeler en Landaal maakte een goed debuut. In de vijandelijke voorhoede speelden de broers Braine een uitstekende partij. Vooral Raimond toonde zich nog steeds een mid- voor van buitengewone capaciteit. De drie overige aanvallers, Diddens, Moeschal en Van den Bouwhede bleven beneden het spel- peil van de Braines. Wat het wedstrijdverloop betreft, nog het volgende: De elftallen waren als volgt opgesteld: Belgie. De Bie Nouens Hooydonckx Boesman Van Halme Van Averbeeke P. Braine v.d. Bouwhede R. Braine Moeschal Diddens Scheidsrechter: O. Rudd Tap v.d. Griend Bakhuis Kools Landaal Van Heel J. Halle Van Kesteren Van Kol Wamsteker Van der Meulen Holland Te half vier werd getost, Van Halme won Worth a crpwrn

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9