UDDiS-6! Boeken Sport Kerk en school Luchtvaart Na behoorlijk gereinigd te zijn werd de vagebond naar een der gasthuizen overge bracht ter verdere behandeling. Men hoopt zijn teenen en voeten te behouden. Gebleken is, dat de ongelukkige niet naar het Toe vlucht voor Onbehuisden wilde. Met bedelen voorzag hij in zijn schamelen kost. Onbewoonbaar verklaarde woningen bie den dikwijls aan zwervers onderdak, doch zelden heeft men er zoo'n verwaarloosd mensch aangetroffen als thans. VERBODEN OPTOCHT. Zondagmiddag trok bij de Lange brug te Haarlem een optocht voorbij van ongeveer ihonderd menschen, meedragend een root doek tusschen twee stokken en verder drie roode vlaggen. De politic verbood dezen op tocht, waarna doek en vlaggen werd opge rold. Men trok daarop vender en ontrolde opniew een der vlaggen; een inspecteur van politie eischte nu bet afgeven van deze vlag, hetgeen geweigerd werd. Daarop omsingel- den de deelnemers aan den optocht den in specteur en een politieagent. Deze trokken bun sabels en sloegen zich door de menigte been. Een der deelnemers aan den optocht werd gearresteerd. Tot botsingen kwam het verder niet meer, DE ONGELUKKEN BIJ DE MARINE. De koningin-moeder heeft aan den com mandant der marine in Den Helder telegra- fisch haar deelneming betuigd met de onge- Jukken, welke de marine de laatste dagen hebben getroffen. Zaterdag is ook aan me vrouw Everts persoonlijk het rouwbeklag van de koningin-moeder overgebracht. De vice-admiraal en de commandant van het vliegkamp De Kooy ontvingen uit alle deelen van het land brieven, waarin deel neming betuigd wordt met het ongeluk, aan luit. Duykers overkomen. STAKING. Aan de steenfabriek der firma Smulders te Lonneker is een staking uitgebroken, daar de directie aan het ultimatum, waarbij loonsver- hooging werd geeischt, niet had voldaan. De staking oinvat zestig man. DE LANDARBEIDERSSTAKING IN OOST- GRONINGEN. De stakende landarbeiders hebben aan 70- jarige en oudere arbeiders te Finsterwolde toegestaan, om bij de boeren te gaan werken, doch deze vergunning is thans ingetrokken, zegt de Tel., omdat een landbouwer en een bejaard arbeider zeer goed een schoffelma- ctene kunnen bedienen om het graan van on- kruid te zuiveren. Bovendien kunnen oude ar beiders het vee, dat nog op stal staat, ver- zorgen. Te Nieuwolde is de staking bij lange na niet algemeen en begaven een kleine 300 sta- kers uit de gemeente Finsterwolde en Beerta zich per rijwiel daarheen, om de arbeiders aldaar over te halen zich bij de staking aan te sluiten. Zij werden vergezeld van een zes- tal marechaussees. Te Oostwold, waar de meeste arbeiders zijn aangesloten bij den Christelijken Land- arbeidersbond, wordt alleen gestaakt door de aangeslotenen bij den modernen bond. Doch ook de christelijke arbeiders zijn onte- vreden. De heer R. Siemons te Utrecht, voor- zitter van den christelijken bond, is daarom te Oostwold opgetreden als spreker, doch sta- kers werden niet toegelaten. Besloten werd aan leden, die in andere gemeenten werken en door stakers worden tegengehouden, een uitkeering te verleenen groot 1.25 per dag plus 25 cent voor ieder kind beneden .14 jaar De christelijke arbeiders zullen doorwerken. Te Noordbroek bedraagt het aantal leden, aangesloten bij den modernen bond, onge veer 40, waarvan de meeste arbeiders aan het werk blijven. DE STOUTMOEDIGE MINNAAR. In de dakgoot gevangen Zaterdagavond omstreeks elf uur werd er bij de politie te Arnhem aangifte gedaan, dat er onraad was in een huis aan de Utrecht- sche straat. De politie kwam en zette de om- geving van het huis af. Er bleek een jonge- man boven op het dak te zitten. Politie-agenten die via een zolderraam het dak bereikten, arresteerden de jongeling, wiens dakverblijf argwaan had gewekt. Het geval bleek onschuldig van aard. De jongeman had zijn meisje, de dienstbode in het bewuste huis, een bezoek willen brengen en was daartoe langs een regenwaterpijp naar het dak geklommen. Toen hij na deze niet onverdienstelijke prestatie de dakgoot bereikte, ontwaarde hij bij het zolderraam niet zijn beminde, die van dit aangekondigde bezoek niets afwist, maar de vrouw des hui- zes, die opmerkzaam gemaakt op de acroba- tische verrichtingen van den minnaar harer dienstbode, naar boven was gegaan en- den jongeling daar bij een been vastgreep. Hij rukte zich los en hield zich een poosje in de dakgoot schuil. Bij de komst der politie kwam hij echter te voorschijn. Er was veel belangstelling van de zijde van het publiek. STAKING ONDER RFGRAVERS. De staking welke de vorige week onder de turfgravers te Valtermond (Dr.) is uitgebro ken, dreigt zich steeds meer uit te breiden, meent de correspondent van de Tel. Er zijn omstreeks 180 turfgravers bij be- trokken, die zonder uitzondering het werk hebben neergelegd. Dit heeft tot gevolg dat het werk met de baggermachines ook geen voortgang kon hebben, zoodat het aantal ar beiders, dat bij dit conflict betrokken is steeds grooter wordt en Zaterdag j.l. reeds 250 be droeg. Van goed ingelichte zijde vernemen wij dat vrij zeker ook voor de overige werkzaamheden de staking geproclameerd zal worden, welke dan naar schatting een 500 tot 600 arbeiders zal omvatten. De leiding van dit conflict is bij den Mo dernen Landarbeidersbond. Daar de Verve- nersbond weigert deze organisatie te erken- nen, heeft nog geen enkele bespreking tus schen partijen plaats gehad en wordt er op een langen duur van dit conflict gerekend. Alles is volkomen rustig. Door den rijksbemiddelaar in het eerste di strict, den heer J. B. Westerdijk, zijn schrifte- lijke inlichtingen aan betrokken partijen ge- -- smaakt a/s room DE STAKING TE ZAANDAM. Contractbreuk De scheepvaartvereeniging „Noord" te Amsterdam had met de havenarbeidersafdee- ling „Eensgezindheid" te Zaandam een loon- overeenkomst voor het lossen van houtboo- ten. In verband met het feit, dat deze orga nisatie de booten niet lost, zoolang de staking in het houtbedrijf duurt, heeft de Scheep vaartvereeniging thans aan haar meege- deeld, dat zij het bestuur wegens deze con tractbreuk aansprakelijk stelt voor alle kos- ten welke uit deze weigering om te lossen, voortvloeien. DE TOLOORLOG. Te Leimuiden. Het Tweede Kamerlid v. d. Heuvel richtte de volgende schriftelijke vragen tot den mi nister van waterstaat: Is het den Minister bekend, dat in het hart des lands, op den weg van West-Noord-Hol- land naar Alfen bij Leimuiden zich een tol bevindt, welke behalve zeer hinderlijk voor het verkeer ook zeer duur is? Is het den Minister bekend, dat een groot aantal automobilisten 2 Mei j.l. gepoogd hebben, dezen tol te saboteeren? Is de Minister bereid, duidelijk te doen uit- komen, dat dergelijke revolutionnaire pogin gen vertragend moeten werken op de verdwij- ning van dezen tol, omdat de regeering zelfs den schijn van op zij te gaan voor in wezen revolutionnair verzet moet ontgaan? Is de Minister bereid, zij het met eenige vertraging, na het gebeurde op 2 Mei j.l. te bevorderen, dat genoemde tol zoo spoedig mogelijk verdwijnt? OVERTREDING VAN ART. 67 GEMEENTEWET. In de gister gehouden openbare raadsver- gadering te Sleen is aan het licht gekomen, dat een door een lid ingezonden schrijven, waarbij hij ontslag nam als raadslid, door den burgemeester, Mr. Bontekoe, hem terug- bezorgd is, en dat volgens de ronde doende geruchten dat lid na toezeggingen en belof- ten van den burgemeester zijn ontslagname heeft ingetrokken. Een. der raadsleden, tevens wethouder, merkte op, dat de voorzitter art. 67 Gemeen tewet heeft overtreden. De voorzitter erkende het schrijven te hebben teruggebracht, doch ontkende beloften te hebben gedaan. De zaak zal nader worden onderzocht. (Art. 67 Gem. wet bepaalt, dat de burge meester alle aan den Raad of aan B. en W gerichte stukken ontvangt en opent. Hij brengt die terstond ter tafel in de vergade- ring, waar zij behooren, tenzij die stukken, volgens de orde der vergadering, dadelijkbe hooren te worden verzonden aan het lid of de leden, meer in het bijzonder met de zaken, waartoe de stukken betrekking hebben, be- last.) MEISJE TE ROERMOND VERM 1ST. Ontvoerd in een auto? Sedert 29 Maart wordt te Maasbracht ver- mist de 7-jarige Hubertine Evers. Het meisje speelde dien dag omstreeks 6 uur op eenigen afstand van de woning harer ouders nabij den weg Maasbracht—Echt. Zij is toen door voorbijgangers nog opgemerkt. Nadien is zij echter niet meer gezien. Een door de politie ingesteld onderzoek bleef zonder resultaat. Thans echter is gebleken, zegt de Tel., dat een landbouwer te Berkelaar, nabij Echt, op den bewusten dag omstreeks halfzeven een kleinen auto uit de richting Maasbracht heeft zien komen, die in zeer snelle vaart in de rich- ting Echt reed. Achter in den wagen had hij, naar hij verklaarde, een meisje zien staan, dat met de armen wilde gebaren maakte. Hoewel hij dit alles vreemd vond, had hij hier verder geen aandacht aan geschonken en ook geen aangifte gedaan bij de politie. Het wordt thans niet onmogelijk geacht, dat het meisje ontvoerd is. EEN BORING NAAR ZOUT BIJ TWEKKELO. De Nederlandsche Zoutindustrie te Boekelo laat in de bnurtschap Twekkelo een proefboring verrichten ten einde te onderzoeken of daar zout in den bodem aanvyezig is. De plaats, waar de proef wordt genomen, ligt in de onmiddellijke nabi.jheid van hfl geprojecteerde Rijn— Twente-kanaal. Blijkt, dat er voldoende ontginbaar zout in den bodem aanwezig is, dan zal daar ter plaatse in de toe- korr.st hoogstwaarschijnlijk een fabriek worden gebouwd ten einde ook te kun nen profiteeren van het zooveel voordee- liger watertransport. Zooals bekend is, kan de Industrie te Boekelo alleen per spoor worden bereikt. EEN GEMEENTERAAD DIE TEGEN BEZUINIGING WAS. De burgemeester zette toch door en won het ple't. De Twentsche correspondent van het Hbl schrijft: Ootmarsum, het miniatuur-stadje in N.» Twente van ongeveer 1500 inwoners, is se dert jaren in den lande berucht om zijn bui- tengewoon hooge belastingen. Toen voor eenige jaren een jonge burgemeester in func- tie trad, besloot deze, met energie de zoo noodzakelijke bezuiniging ter hand te nemen en te trachten, den uiterst drukkenden schul- denlast te verminderen. Deze pogingen brach- ten hem direct in botsing met den Raad. De verhouding tusschen den burgervader en de vroede vaderen werd steeds spannender en deze spanning bereikte haar hoogtepunt. toen de Raad wilde besluiten tot den bouw van een prachtige nieuwe R.K. school, terwijl ver- bouwing van een bestaande school zeer goed mogelijk was. Het krachtig verzet van den burgemeester hielp niets en de Raad besloot tot den bouw van een nieuwe school. Tegen dit besluit kwam de burgemeester in verzet en hij droeg het tenslotte aan de Kroon ter ver- nietiging voor Over deze zaak is heel wat merzitting van 11 Mei 1028 is er in den breede over ge- sproken. Het resultaat was tenslotte, dat bij K. B. het scholenbouwbesluit werd vernie- tigd, zoodat de Raad gedwongen was tot verbouwing van een bestaande school over te gaan Thans, dat is reeds binnen een jaar, draagt de ingevoerde bezuiniging vruchten. In de deze week gehouden vergadering van den Ootmarsumschen Gem. raad werd het per centage van de .gemeente inkomstenbelasting vastgesteld op 2 pCt., een zeer aanzienlijke verlaging, want het vorig jaar bedroeg het percentage niet minder dan 5J4 pCt. Dit is ongetwijfeld een unicum, dat in ons lane misschien nog nimmer is voorgekomen. NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ. Zaterdag is in het hotel „De Pool" te Am sterdam de algemeene vergadering gehouden van de hoofdafdeeling Zoetwatervisscherij der Nederlandsche Heidemaatschappij. De secretaris der hoofdafdeeling, de heer Van Lonkhuizen, bracht verslag uit van den toestand en de werkzaamheden op het ge- bied der zoetwatervisscherij. Hoewel de toe- stand op zichzelf niet gunstig is, is die in vergelijking met het vorige jaar niet slechter geworden. Inzake de waterverontreiniging werd ge- tracht verbetering in den toestand te verkrij- gen, maar de pogingen zijn over het alge meen zonder resultaat gebleven. De gelde- lijke steun van regeeringswege voor het uit- zetten van visch werd zeer op prijs gesteld en de groei der pootvisch was, niettegenstaande het veelal ongunstige weer, bevredigend. Het nadeelig saldo over 1928 bedroeg 1637.25, welk bedrag de Nederlandsche Heidemaatschappij heeft bijgepast. De zoetwatervisscherij. Aan de orde kwam een voorstel van den Noord-Hollandschen Bond om de maat op aal geleidelijk van 25 tot 30 c.M te verhoogen, met een c.M. per jaar. Dit voorstel werd verworpen op grond van de overweging dat in vele wateren geen aal van 30 c.M of langer kan worden gevangen en door een dergelijk besluit dus vele visschers broodeloos zouden worden. Verder heeft de Noord-Hollandsche Bond voorgesteld, de maat op baars te verhoogen van 18 op 21 c.M. Het hoofdbestuur heeft aanneming van dit voorstel geadviseerd, met de opmerking evenwel dat de klein blijvende z.g. zwarte baars dient te worden uitgeroeid, daar deze voor de visscherij niet anders dan schadelijk is te achten. Voor het ondermaats wegvangen van deze visschen zal ontheffing van den inspecteur der Visscherijen moeten worden aangevraagd. Besloten werd de maat op 20 c.M. vast te stellen. MISS HOLLAND TE PARIJS. Gisteravond om zeven uur is „Miss Hol land" op haar doorreis naar Amerika, waar zij het internationale schoonheidsconcours te Galveston zal bijwonen, per Farman-vlieg- machine te Parijs gearriveerd. Zij werd ont- vangen door enkele autoriteiten en journalis ten. DE KON. MIL. ACADEMIE. Naar het Corr. Bureau uit militaire krin- gen verneemt, is de luit. kolonel van den ge- neralen staf C. J. H. van der Harst, die tot 1 Mei j.l. fungeerde als chef van de afdeeling generalen staf van het Departement van De- fensie en thans gedetacheerd is bij de Kon. Mil. Academie, bestemd om in Sept. a.s. ge- neraal-majoor G. van Everdingen op te vol- gen als gouverneur der academie. JEUGDHERBERG „DE DOTTER". Zondag werd de jeugdherberg „De Dot- ter", vroeger te Blaricum, heropend in de Lage Vuursche. Nauwelijks een jaar geleden werd de eerste Nederlandsche jeugdherberg te Blaricum geopend, of deze moest al wor den vrplaatst omdat ze te klein was. Wanneer de jeugdherberg geheel gereed zal zijn, biedt zij plaats aan zestig personen KORTE BERICHTEN. De 3-jarige D. B. en zijn 4-jarig broertje J. B. zijn in de ouderlijke woning aan de Zwaanhalskade te Rotterdam uit een raam van de tweede verdieping op straat gevallen. De een heeft een wonde aan het voorhoofd en de andere lichte kneuzingen aan den rech- ter schouder. Gisteravond omstreeks 9 uur is op den Oostsingel te Delft de 23-jarige wielrijder V. aangereden door een auto, bestuurd door den heer B. uit IJmuiden. V. kreeg een zeer ern- stige hoodwonde en is in zorgwekkenden toe stand naar het St. Hyppolitis-ziekenhuis ver- voerd. Na eenige havens in het Engelsche Kanaal te hebben bezocht, is het hospitaal- kerkschip „De Hoop" met de leerlingen van de kweekschool voor de zeevaart in de haven van IJmuiden teruggekeerd. Naar men uit Geneve meldt is in den toestand van jhr. Loudon eenige verbetering gekomen. De Vereeniging van Onderwijzers en art- sen, werkzaam aan inrichtingen voor onder- wijs aan achterlijken en zenuwzwakke kinde- ren heeft ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, dit jaar een gedenkboek uitgegeven. dat bij de Uitgeversmaatschappij Haga te 's-Gravenhage verkrijgbaar gesteld. Het op kunstdrukpapier, bijzonder fraai uitgegeven en rijk gei'llustreerde werk wordt geopend met een artikel van Dr. A. van Voorthuysen over de organisatorische ontwikkeling van het on- derwijs aan zwakzinnigen in de laatste 25 jaren. Het vraagstuk van de opleiding en verdere verzorging van deze misdeelden wordt hierin door tal van artikelen van des- kundigen van alle zijden belicht. De commis- sie van redactie, bestaande uit de heeren P H. Schreuder, G. J. Vos en Dr. D. Herder- schee komt zeker een woord van lof voor de uitvoering van dit interessante gedenkboek toe. GIDS VOOR SCHOOLREIZEN. Wij ontvingen een exemplaar van den zoo- even verschenen Gids voor schoolreizen 1929 Zoowel de omvang als de oplage van dit boekje moesten dit jaar worden uitgebreid De Gids voor schoolreizen is in de onder- wijswereld geen onbekende meer. Waar iedere school reeds sinds 7 jaar ongevraagd een exemplaar gratis en franco krijgt toegezon- den, ligt het voor de hand, dat deze uitgave bij de onderwijzers een buitengewone popula- riteit geniet, temeer daar het boekje een schat van gegevens bevat, die onmisbaar zijn voor iedereen, die met kinderen op reis gaat. Het reizen heeft de laatste jaren groote af metingen aangenomen; het is echter te voor zien, dat het over 10 a 20 jaren nog veel meer zal zijn toegenomen, want de schooljeugd van tegenwoordig heeft het reizen „geleerd heeft het verheffende van het reizen ondervonden en heeft er de smaak van te pakken. De Gids voor schoolreizen heeft tot de uit breiding der schoolreizen (in Nederland gaan elk jaar minstens 600.000 kinderen op reis) niet weinig bijgedragen. Hij is daarom ook van beteekenis voor het toekomstige reiswezen der volwassenen. Het provinciaal kerkbestuur van N.Hol land heeft benoemd tot predikant-lid van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, ds. D. Eilerts de Haan te Heiloo. CHRISTEN-SOCIALISTISCHE KERK. Zondag. is in het zaaltje van het Bonds- de Mijtenstraat te Den Haag de eerste open- bare godsdienstoefening gehouden vanwege huis van den Vrijz. Chr. Jongeren Bond in het Comite tot stichting van een christen- socialistische kerk. Voorganger was ds. N. Padt, uit Zandvoort. Het aantal toehoorders was matig. DE VLIEGBOOTEN NAAR INDIe. Bij het departement van Defensie is be- richt ontvangen, dat de twee vliegbooten waarschijnlijk heden van Henjam naar Ka rachi zouden vertrekken. RADIO VOOR DE TRANS-AMERIKA- ROUTE. Ten behoeve van de nieuwe Trans-Ameri- kaansche luchtlijn tusschen de Great-Lakes en San-Francisco worden twaalf radio-sta tions gebouwd. 35 vliegtuigen zullen op deze route in gebruik genomen worden, en ieder van deze vliegtuigen is voorzien van een zen- der, die een rijkwijdte van 200 mijl heeft. DE GRAF ZEPPELIN WEER NAAR AMERIKA. De. start op 15 Mei bepaald. Uit New York meldt men: De bevelhebber der Amerikaansche vloot te Philadelphia, admiraal Latimer, heeft medegedeeld, dat op het departement van Marine bevestiging is ontvangen van het be- richt, dat de „Graf Zeppelin" op 15 Mei a.s. 's morgens 7 uur van Friedrichshafen zal starten tot het maken van een 2de Oce- aanvlucht naar Amerika. EEN ERNSTIG VLIEGONGEVAL. Vijf dooden. In de nabijheid van het vliegveld Le Bour- get vond gistermiddag een vliegongeval plaats, waarbij 5 menschenlevens te betreu- ren vallen. Eeri met twee vliegers en drie bom- menwerpers bemand bombardementsvlieg- tuig was van het oefenterrein der artillerie opgestegen om een oefenvlucht te maken. Verschillende bommen waren reeds gewor- pen, toen plotseling een der draadvlakken van het vliegtuig losraakte en het toestel met reusachtige snelheid omlaag stortte, waar het op den grond totaal verpletterd werd. Op het oogenblik, dat het ongeluk ge- schiedde, vie! een valscherm uit het toestel naar beneden, maar het droeg geen mensch. Het valscherm daalde en kwam op het vlieg veld terecht. Men vermoedt, dat een der vlie gers nog tevergeefs getracht heeft, het te ge- oruiken. Aangezien zich nog twee bommen in het vliegtuig bevonden, moest men de lijken der slachtoffers voorloopig nog onder de resten van het vernielde toestel laten liggen. R oe i e n DE ALKMAAR PACKET EN DE VARSITY-WEDSTRIJDEN. Voor enkele dagen, toen we een korte be- schouwing gaven over de a.s. studentenroei- wedstrijden, vermeidden wij tevens dat de Alkmaar Packet een salonboot liet varen vanaf De Ruyterkade naar de wedstrijden. Medegedeeld werd dat deze boot om 13 uur vertrekt De Alkmaar Packet verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen dat het uur van vertrek is vervroegd tot 12.30 uur. P. V. „DE POSTDUIF" ALKMAAR. Wedvlucht Baarle Nassau gehouden door de P. V. „de Postduif" (afd. A.) Wind: Zuid-Zuid-West. Los: 9 uur v.m. Afstand 132,800 K M. 1. C. D. Huiberts 102136 2. Jos. v. Seggelen 10—21—39 3. P. Bakker io_21—53 4. F. Feijen 10—21—59 5. J. Huiberts 102150 6. C. D. Huiberts 10—22—23 7. I. Koolhaas 102237 8. Th. v. d. Kamer 10—23—28 9. C. D. Huiberts 10—23—37 10. B. Willers 10—23—48 11. J. Huiberts 102343 12. Dezelfde 10244 13. Th. J. Buissink 102441 14. P. Bakker 10—24—47 15. F. Feijen 10—25—21 16. Th. J. Buissink 102524 17. Jos. v. Seggelen 102551 18. Th. v. d. Kamer 102635 19. Th. Buissink 102656 20. F. Feijen 10218 21. Th. v. d. Idsert 10—27—10 22. F. Feijen 10-27-30 23. B. Willers 10—27—57 Pa arde n. KENNEMERSPORTCLUB. Voor de draverijen, te houden op den tweeden Pinksterdag, des middags half 2, is een flink aantal inschrijvingen gekomen en daaronder voor vele paarden, wier goede draverskwaliteiten algemeen bekend zijn. Voor de tweede heatdraverij waren er echter geen liefhebbers genoeg. Zij is daarom ge- annuleerd. De kortetaandraverij kreeg 26 in schrijvingen. Deze is nu gesplitst in draverij A en B. Als dus nef ats fcmje WTI meewer* ken, kan het een mocF;'0*?ortmiddag worden, De inschrijvingen zijn als volgt: I Openingsprijs, prijzendraverij 4e klasse, afstand 1700 meter, belasting: voor iedere gewonnen 250—10 meter; ontheffing: paarden, welke nog geen len prijs wonnen 25 meter, welke niets wonnen 50 meter, prii- zen 250 en 50- Sara, Orchidee. Quanna See, Orion, Cata- bora T, Nannie B, Robbert, Petite Amie C, Oakland Baron B., Qualiteit, Theoduffy, Sophie. II. Pinksterprijs, heatprijzendraverij 2e en 3e klasse, afstand 1610 meter, belasting: voor iedere gewonnen 700, 15 meter; prijs f 500, benevens f 50 voor de tweede aan- komende in de beslissende heat: Oplooper, Orion, Queen Ethel St. L'., Letha, Primes Olga, Omega, Oakland Baron B, Paulowna S, Quinte II, Nobel, Quiritesse, Quitewell St. L., Queen H. III. Snelheidsprijs, heatprijzendraverij !e klasse, afstand 1610 meter: naarden, welke f 4000 of minder hebben gewonnen gaan van start; belasting: voor iedere meerdere gewonnen f 800, 10 meter; prijs f 600,. be nevens f 50 voor de tweede aankomende de beslissende heat: Lord Aubery, Quitewell St. LI, Present H Wegens het te gering aantal inschrijvin gen voor deze draverij is dit nummer ge- annuleerd IV Alkmaarprijs. Kortebaandraverij A en voor alle in Nederland geregistreerde paarden; aangespannen; minimum-afstand 700 meter, max 800 meter, te rijden in series In de draverij B loopen alle paarden mede, die in draverij A gestart zijn, behalve de prrjswinner. Prijs voor draverij A f 200, voor B: prijzen 150, f 75, 50 en f 25. De inschrijvingen voor deze draverijen zijn zeer talrijk, n.L: Cuford, Meteoor, Quanna See. Orion, Lord Aubrey, Catabora T, Nannie B, Queen Ethel St. L'., Letha, Primes Olgo, Robbert, Mignon, Koosje W, in iiuu>cs wigo, Kuooert, mignon, Koosje W, Petite Amie C, Omega, Kaptein de Bruane, Qualiteit, Mary Magowan, Cairiena R, Mar- kies, Queen H, Nobel, Miss Zelda Peter, Viola Bell, Present H, Quinte II. Een gouden heeren-remontoirhorloge wordt uitgeloofd door het gemeentebestuur van Alkmaar voor den pikeur, die de meeste keeren voor de langebaan-draverijen te Alk maar in 1929 heeft gestart. Hondensport. a TENTOONSTELLING IN HET R A I« GEBOUW TE AMSTERDAM. Windhondenrennen De Kynologen Club „Amsterdam" orga- niseert op Donderdag a.s., Hemelvaartsdag, haar 14e tentoonstelling voor honden van alle rassen in het R.A.I.-Gebouw te Amster dam. Ihgeschreven werden 347 honden. Bijzon der mooie collecfies geven de navolgende rassen: St. Bernards 12, New Foundlanders 9, Duitsche Doggen 13, Greyhounds 13, Ier- sche Setters 19, Cocker Spaniels 23, Duit sche Herdershonden 43, Bouviers 23, Poe- dels 7 en Pekingesen 20 exemplaren. Aan deze tentoonstelling zullen voorts windhondenrenen verbonden worden, welke bijzonder belangwekkend zullen zijn door den stedenwedstrijd: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag. Deze stedenwedstrijd zal de eer ste zijn van een geregelde ontmoeting tus schen de aangewezen vertegenwoordigers der betrokken vereenigingen, welke telken jare in ieder der genoemde plaatsen eenmaal zal plaats hebben. Een voorvoering van afgerichte honden beoogt de belangstelling te wekken voor de africhting van den hond tot een goeden ge- bruikshond. De tentoonstelling is geopend van 9 uur v m. tot 514 uur n.m. Z w e m m e n. ARNE BORG VERBETERT ZIJN RECORDS. De 1000 yards in 11 min. 47 see. Arne Borg heeft het wereldrecord 100 yards geslagen en dezen afstand gezwom- men in 11 min. 47 sec. Zijn oude record, da- teerend van 1924, was 12 min. 16.4 sec. Schairen. EUWE NAAR NED. INDIe. De Bataviasche Schaakclub heeft 500 uit- getrokken voor een tournee van dr. Euwe. Uit vrijwillige bijdragen is eveneens een bedrag van 500 beschikbaar. Worstelen. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND. De prestaties der Alkmaarders. Men schrijft ons: Op de in Amsterdam gehouden wedstrij den om het kampioenschap van Noord-Holi land Zaterdag en Zondag j.l. wist de heer H. Boersen, lid van S.S.S., den 3den prijs (zil- veren medaille) te veroveren. Met de uitspraak der jury kon zich het talrijke publiek niet ver- eenigen. H. Boersen had 2 partijen gewonnen op touche, verloor er een op punten en een op touche. Hij had dus 10 winstpunten. Dommershuizen had in 't geheel verwerkt 2 partijen, die hij won op punten. Hij had dus 6 winstpunten. Ondanks meerdere punten werd Dommershuizen tot kampioen midden A gewicht uitgeroepen. H. Bierman, 2de afdeeling lichtgewicht, heeft een prachpartij gegeven. Hij won 4 par tijen waarvan 3 op touch' en verloor een par- tij. Door een fout aan de jurytafel werd hij nogmaals tegen een zelfden tegenstanders ge- plaatst, wat reglementair niet geoorloofd is Dit kostte hem den 3den prijs, daar hij door vermo, idheid geen voldoende partij kon ge ven. Hij werd getoucheerd na 7 minuten. Het bestuur van S.S.S. heeft echter een protest verzonden naar den N.K.S B. en het ver- trouwt, dat Bierman alsnog in't bezit gesteld zal worden van den 3den prijs. D. Kok heeft ook in lichtgewicht 2de afdee ling aardig gewerkt. Van de 3 partijen heeft hij er e^n op touche gewonnen. A.s. Zaterdag zal de bekende Ap Kranen- burg trachten het kampioenschap in Iste af deeling vedergewicht op zijn naam te krijgert P. Koreman en Jo van Zwaneburg zullen a.s. Zondag hun beste beentje voorzetten om te trachten de reeks overwinningen van S.S S. nog te vergrooten. Arn.'a ITI

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 10