Boeken Tijdscforiften derne techniek heeft zulke vervoermiddelen weten te fabriceeren dat op een dag als het Ware heel Noord- en Zuidholland kan worden bezocht. Ten aanzien van Noord-Kennemerland is een tocht van uit Haarlem over Beverwiik naar Castricum zeer aante bevelen. Van daaruit staan twee wegen open. Men kan n.l. door gaan langs den Rijksstraatweg over Limmen, waar men genieten kan van een prachtig gezicht op de rijkbloeiende hyacin- ten- en narcissenvelden, terwijl ook de tulpen al aardig in den knop staan en bij gunstig weer al veel zullen bloeien om vervolgens door te gaan naar Alkmaar, maar ook een tocht van Castricum over Bakkum naar Eg mond en Bergen is zeer aan te bevelen. De laatste jaren vooral zijn de kweeke- rijen hier sterk toegenomen. Waar vroeger en hier doelen wij op Noord-Bakkum, dorre gronden lagen, vinden wij mooie bloemen- velden die een lust zijn voor de oogen. Ook kunnen wij een tocht, of liever een ,wandeling, op de z.g.n. zanderij te Castricum langs den weg naar het gesticht voor ze- nuwpatienten, ten zeerste aanbevelen. De laatste 5 jaren zijn daar ruim 20 H.A. of meer in teelt gebracht waarop een keurige collectie bloembollen wordt geteeld. De rustige wandelaar kan daar zeer genieten van de pracht van Flora's kinderen. HENSBROEK. Ongevai. Het vierjarig zoontje van den heer Posch alhier, is, terwijl het van achter een wagen den weg wilde oversteken, door een luxe auto aangereden en hevig aan het hoofdje verwond, opgenomen. De ontboden geneesheer constateerde een lichte hersenschudding. De toe- stand van den kleine is nog zeer bedenkeliik. lijk. ESMOND AAN ZEE. Gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad Voorzitter was burgemeester Eijma. De heer Blok was afwezig. Een aantal ingekomen stukken werd met algemeene stemmen goedgekeurd, waaronder het jaarverslag der bedrijven over 1928. Hieruit bleek dat het gasbedrijf 173b,165 winst gemaakt heeft, het waterbedrijl 1049,425, het electrisch bedrijf 3151,7b. Nu volgde een schrijven van de Algemee ne Begrafenisvereeniging alhier naar aanlei- ding van het feit, dat een gemeenteambte- raar als lijkbezorger was opgetreden. Nadat de voorzitter de zaak had toegelichl en zijn verwondering er over had uitgespro- ken dat de vereeniging onmiddellijk naar een zegeltje gegrepen had, terwijl de zaak bij B. en W. thuis behoort, werd 't schrijven voor kennisgeving aangenomen. De bewoners van de Piet Heinstraat vroe gen om verharding van den weg voor hun huizen. De voorzitter deelde mee, dat B. en W. thuisbehoort, werd het schrijven voor kennisgeving aangenomen. De bewoners van de Piet Heinstraat vroe- gen om verharding van den weg voor hun huizen. De voorzitter deelde mede, dat B. en W hiertoe reeds besloten hebben, zoodat in de loop van dit jaar dat gedeelte heel wat zal verbeteren. Aan de orde kwam nu een schrijven van M. Genet alhier, die een uitgang van 3 M. breedte naar de Wilhelminastraat wil koopen Dit werd toegestaan voor 2 per M2. Subsidie voor het Ziekenhuis Naar aanleiding van het verzoek der Ver eeniging van Onderlinge Ziekenhuisverple- ging om subsidie, stelden B. en W. voor, ter dekking van een deel van het te kort 200 ineens te geven. De heer Snoeks vroeg naar het aantal le- den der vereeniging en hoe hoog de contri- butie is. Hij vond dat de contributie der Vereeniging v.el hooger kon. Als voorbeeld haalde hij de R. K. Vereen. voor Ziekenhuisverpleging aan. Deze is 1 Juli 1927 met 108 leden op- gericht. Nu telt ze 110 boven de 12 jaar en 40 beneden dien leeftijd. De eersten betalen 6 cent, de laatsten 2 cent per week. De ont- vangsten bedroegen tot nu 652,10 en de uitgaven aan Ziekenhuisverpleging 563,89, zoodat nu nog 82,41 in kas is. Hieruit volgt dat de vereen zich best kan bedruipen en daarom komt het den heer Snoeks vreemd voor, dat B. en W. met zoo'n voorstel komen. De Voorzitter vond de vereen. sympathiek. Ze doet veel nut. Vele personen worden er door geholpen. De vereeniging heeft de con tributie laag gesteld en door de vele gevallen, waarbij ook de operatiekosten en het vervoer betaald werden, is er een groot tekort ont- staan. B. en W. willen de vereeniging, die in het zand geraakt is, weer op den harden weg brengen. Ze hebben daar zelf ook voordeel van, want door het werken der vereeniging wordt het Armbestuur ontlast. De heer Snoeks vroeg of de armlastigen ook lid van die vereeniging zijn. De Voorzitter en andere leden legden hem uit, dat sommige menschen, die nu door de Vereeniging geholpen worden, anders bij het Armbestuur zouden moeten aankloppen. De heer Snoeks bekeek nu het voorstel met andere oogen. De heer Broek meende dat de contributie verhoogd kan worden, vooral ook cmdat deze hier lager is dan in andere plaatsen. De heer Dekker verdedigde een lage con tributie en wees op de vele arme en groote gezinnen die hier zijn, waarvoor de uitgaven te bezwaarlijk zou worden. De heer Van Eenennaam vond dat door deze besprekingen de Vereeniging in een ver- keerd daglicht komt te staan. Spr. wees er op dat de Vereeniging juist zoo goed voldoet en in een groote behoefte voorziet. Ze maakt de menschen meer bekwaam voor hun werk. De Vereeniging heeft daarom aller sympathie, iietgeen wel hieruit bleek dat de Egmonders ongeveer een 600 hebben bijeengebracht, om het tekort te dekken. Daarom viel het spr. tegen. dat B. en W. maar 200 wilden ge ven. Hij wilde 100 gulden geven; dan was het tekort weg. De voorzitter zeide dat B. en W. hiertoe niet bereid zijn. Mocht het blijken dat het te kort niet weggewerkt kan worden, dan zullen ze met nieuwe voorstellen komen. Na deze verklaring werd het vowstel van B. en W. aangenomen. Verhuur van het tolhuis. Het voorstel van B. en \V. is het tolhuisi op dezelfde voorwaarden aan den tegenwoordi- gen bewoner te verhuren, echter niet voor een jaar maar voor onbepaalden tijd met een opzeggingstermijn van drie maanden. Na eenige discussie over den huurprijs, die thans 3 bedraagt en over de bestem ming van die woning (voor den rijksveld- wachter) werd het voorstel aangenomen. Vacantieregeling voor de Vroed- vrouw. B. en W. hebben in verschillende gemeen- ten gei'nformeerd naar zoo'n regeiing. Het resultaat is nihil en ook al omdat zij zelf er niet voor zijn, laten ze het aan den Raad over om zoo'n voorstel in te dienen. Hierover werd zwaar geboomd. De heer Broek is voor vacantie, maar wenschte te bepalen, dat de vacantie niet ge- bruikt mag worden om voor anleren te wer ken De heer Van der Plas wees erop, dat B. en W. van Egmond aan Zee, Egmond Binnen ter wille zijn geweest, terwijl nu Egmond aan Zee alleen voor de kosten moet opkomen. De heer Van de Garde vertelde echter, dat de plaatsvervanging voor Egmond Binnen niet noodig is want daar gebeurd dat door den dokter cn in Egmond aan Zee niet. De heer Kl. de Graaff zeide, dat de dokter zijn plaatsvervanger zelf moet betalen. De heer Van Eenennaam noemde dat een verkeerde vergelijking en trachtte dit te be- wijzen door op te merken dat de gemeente slechts een klein deel van de doktersinkom- sten betaalt. De voorzitter vond dit niet te vergelijken, de vroedvrouw verkeert ook min of meer in dat geval. De heer Snoeks meende dat er nu en in de vorige vergadering al lang genoeg over ge- praat is en wenschte de regeiing vastgesteld te zien. De heer Van de Garde kwam nu met een voorstel 14 dagen vacantie, te nemen in een of in 2 maal een week. Voor vervanging wordt 5 per dag betaald. Dit werd aangenomen met 6—4 stemmen, nadat genoemde heer de 5 in 3 veranderd had. Tegen stemden de heeren Kl. de Graaff, Van der Pol, J. de Graaff en Krab. Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Op verzoek van Ged. Staten moest in bo- vengenoemd reglement een artikel ingevoegd worden. Het bleek echter, dat er geen regle ment was. Daarom hadden B. en W. er een ontworpen. Dit ontwerp werd met een kleine wijziging, na eenige bespreking, aangeno men. Eindrekening Straatweg 1928 De uitgaven bedroeogen 5459,045, de ontvangsten 1380, aldus een nadeelig sal- do van 4079,045. Goedgekeurd. Regeiing voor de strandverpach- ting. Het voorstel van B. en W. luidt: evenals het vorige jaar het strand te verpachten aan de N.V. Mij. „Zeebad Egmond" voor 300; de Wd. Mij. „Noordzeebad voor 300, den heer de Graaff (Welgelegen), thans in ande re handen voor 200; den heer Avis voor 45; v. Hecht Munting Napjes voor f 30; Dir. Hendrikastichting 70; C. Koopman voor 30; Dir. Ziekenzorg 25. De heer van der Pol juichtte het toe dat genoemde maatschappij zulk mooi werk leve- ren, maar de gemeente zelf heeft er weinig aan. Daarom zou hij de huur voor de strand- exploitatie op 1200 gesteld willen zien. Hierover ontstond een langdurige discussie, waarbij naar voren kwam, dat deze vethoo- ging, verhooging van het tarief voor het ba- den beteekent. Sommige leden achtten 30 ct. geen groot bezwaar, omdat in andere bad- plaatsen dit nog veel hooger is. Andere leden vonden het voor Egmond te hoog. De heer v. Eenennaam wees er op, dat de Maatschappijen weinig belasting opbren- gen, maar dat door hun toedoen de gemeente kosten zal moeten maken. Hij denkt bijv. aan een riooleering. Hij achtte het dus geen bezwaar dat de Maatschappijen een deel der kosten betalen door een verhoogde stand- huur. De voorzitter zeide dat de Maatschappijen zich nog moeten ontwikkelen, zoodat ze nog voor groote lasten staan. De gemeente mag het hun niet zwaarder maken. Ze zijn voor het dorp van groot belang en al betalen ze weinig belasting, door werkverschaffing enz doen zij dat indirect. De heer Snoeks vond 1200 te veel en maakte er 1000 van. Beide voorstellen wer den echter verworpen met 28 stemmen en 46 stemmen, terwijl daama het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen werd. Wijziging der Begrooting Dit betreft een administratieve wijziging. Goedgekeurd. Regeiing van het kampeeren. Het voorstel van B en W. luidde; De kam peerders betalen minstens 50 cent per pers., voor de eerste 5 dagen 20 cent per persoon en per nacht; voor de tweede 5 dagen 15 cent en voor de rest 10 cent. De heer van Eenennaam zou graag 'n wa- terkraan in het kamp hebben. De heer Snoeks wees op Castricum en vond het hier nog erg conservatief. De voorzitter meende, dat er nog te weinig van het kampeeren gebruik werd gemaakt, om er veel geld aan te besteden. Het voorstel werd onveranderd aangeno men. Rondvraag. De heer Van der Pol vroeg of er nog ban- ken op de Werf geplaatst worden of de heer Roodhart een schrijven aan den Raad heeft gericht, om het stukje grond voor zijn wo ning te betegelen. Op de eerste vraag antwoordde de voor zitter, dat hij er v<5or is, niettegenstaande ze zoo vernield worden. Een besluit is er echter nog niet genomen. Wat het betegelen betreft, spr. heeft Rood- hart gesproken. Van betegelen komt niets, omdat die grond als erf en niet als trottoir beschouwd wordt. Alleen als de grond langs en evenwijdig den weg ligt, valt er over te praten, dan kan de gemeente de helft in de kosten bijdragen. De heer Snoeks wees op de afritten der Wilhelminastraat, vroeg naar de afrastering aan de Werf, waarom er nog geen waame- nend hoofd ®d is of er stem bureau moet komen en of de gemeenteraads- leden een exemplaar van de verordeningen kunnen krijgen. De voorzitter beantwoordde al deze vra- gen tot genoegen van den heer Snoeks. De heer van der Garde wenschte een win- kelsluiting om 8 uur in den winter. Hij kreeg den raad het voorstel schriftelijk in te dienen. De heer Brock wees op de gevaarlijke zandputten. Er zal naar gekeken worden. Ook vroeg de heer Broek om een lichtpunt bij het huis van Andries de Groot. Aange- zien dit particulieren grond is kan er niets van komen. Verder verzocht de heer Broek aan den voorzitter, bij stemmingen niet steeds bi] denzelfden man te beginnen, maar dit door het lot te bepalen. Hierop werd niet inge- gaan, maar de voorzitter zou er rekening mee houden. Nadat de heer van Eenennaam nog op „een sta in den weg" gewezen heeft en het boomen snoeien aan critiek had onderwor- pen sloot de voorzitter de openbare vergade ring, om daama in geheime zitting belas- tingzaken te behandelen. WARMENHUIZEN. Tuinbeuw-vereeniging „De Noord". Vrijdagavond vergaderde bovengenoemde vereeniging des avonds half acht in het lo- kaal van den heer H. Slikker, alhier. De voorzitter, de heer W. Gutker, opende deze vergadering, hoewel op de opkomst nog niet groot was meende spr. dat er een tijd van aanvang is. De voorzitter, die naar vo ren bracht "dat vele tuinders met genoegen kunnen terugzien op het verloopen seizoen, sprak ook de wensch uit, dat het komend seizoen, voor velen onzer zeer gunstig mag wezen en loonende prijzen voor onze pro- ducten mogen betaald worden, heette alle welkom op deze vergadering en hoopte dat de besprekingen in een aangename toon en zakelijk zouden zijn. 2. De notulen welke door den secretaris den heer K. Molenaar werden voorgelezen, zijn zonder eenige aanmerkingen goedge keurd. De voorzitter dankt den secretaris bier voor. 3. Benoeming van een lid voor de Com- missie belast met nazien der rekening van de C.V.V. De heer C. Nannes Sr. werd daartoe aan- gewezen, welke deze benoeming aannnarr.. 4. Behandeling voorstellen voor de Alg. Vergadering der C.V.V. Eerst kwam ter bespreking rekening en verantwoording over 1928 van de C.V.V., volgens agenda 2 der algemeene vergadering Hierop" kwam geen opo- of aanmerking. Het volgende punt voor de algemeene ver gadering luidt: Het Centraal Bestuur stelt voor de vei- lingskosten met 0.05 pCt. te verhoogen en dus te bepalen op 1.8 pCt. Toelichting. Nu de groep veilingsvereenigingen heeft besloten van de aangesloten vereenigingen eene vcrplichte bijdrage voor het reclame- fonds te heffen van 0.05 pCt acht het cen traal bestuur het gewenscht, dat tegenover dezen vasten last ook een vaste bate komt te staan. Het laat zich n.l. aanzien dat het verplich- te percentage dat voor de reclame moet wor den afgestaan in de toekomst steeds grooter zal worden. Op den duur zal het dan zeker niet mogelijk blijken dit bedrag voor recla me steeds uit de gewone middelen op te bren gen. Het C.B. acht het daarom beter het per centage der reclamekosten voortaan met het percentage voor de reclame te verhoogen. De vergadering keurt bovengenoemd voor stel van het C.B. goed. Vervolgens kwam ter bespreking het navol- gend voorstel: Het C.B. stelt voor: E>e gelden worden voortaan door den betaalm. bij de verkoopers aan huis uitbetaald en zullen niet meer op het betaalkantoor kunnen worden afge- haald. Allen waren zeer ingenomen met dit voor stel van het C.B. Daama kwam het volgende punt aan de orde: Voorstel van de vereeniging ,,Ons Belang". „Ons Belang" stelt voor, gezien het groote belang der zaak, om dit jaar opnieuw gele- genheid te geven tot het veilen van erwten. Toelichting: „Ons Belang" is van meening, dat de ongunstige resultaten van de in 1928 gehouden erwtenveilingen niet hebben bewe- zen. dat deze veilingen geen levensvatbaar- heid bezitten en meent daarom dat verdere proeven niet alleen gewettigd zijn doch ook alleszins aanbeveling verdienen. Door enkele personen werden klachten ge- uit, aangaande de zakken welke somtijds ach- terwege bl ven en zij stellen voor om daar- voor staangeld te heffen. De voorzitter is de meening toegedaan, waar nu de erwtenveiling pas in opkomst is, de lijnen niet direct zoo krap aangehaald moeten worden om iets tot stand te krijgen. Wanneer deze zaak vooruit gaat is het C.B. ook niet ongenegen zoo noodig hierin een verbetering te brengen. De heer Klant is het volkomen met den voorzitter eens en zag gaarne dat de eischen in't begin, terwille van de opbloci der erw- tenveiling niet te hoog gesteld worden. Verder deelde spreker nog mede, dat de bouwers van Koedijk besloten zijn hun erw ten hier te veilen. De heer J. de Groot informeert of te Lan- gendijk ook zooveel erwten verbouwd wor den als hier. Volgens spreker zou de Noor- dermarktbond daar niet zoo veel voor gevoe- len om de erwtenveiling te houden. De voorzitter zegt, dat, als wij steun krij gen van de west, de kans bestaat, dat er veel erwten verbouwd zullen worden. Het C.B. zal ook zijn best doen dit te bevorderen. Vervolgens een voorstel van de vereeniging „De Noord". De Noord acht het wenschelijk om in overleg met den Vierbond den bestaan- den minimumprijs van uitschol-kool en min- derwaardige bloemkool te verhoogen, boven- dien een minimumprijs vast te stellen voor z.g. stek-uien. Prea-advies van het C.B.: Het C.B. is be reid deze aangelegenheid in eene vergadering van den Vierbond in bespreking te brengen. De heer C. Tesselaar vraagt of er al een vergadering is belegd met den Vierbond. De vooratter geeft hierop een bevestigend antwoord. De heer Molenaar is van meening, dat het een en ander zeer moeilijk zal zijn te verhoo gen. Door den voorzitter werd dit punt aan de algemeene vergadering overgelaten. Daama komt ter bespreking: Voorstel van de vereeniging „Samenwor king" om de jacht op hazen in koolakkers in en op de akkers behoorende aan de leden der vereeniging en aangesloten bij de Cen- trale Veilingsvereeniging tot 15 November te verbieden. Prae-advies van het C.B.: Het C.B. meent dat deze zaak niet behoort tot het gebied der Veilingsvereeniging, doch door de aangeslo ten vereenigingen zelf moet worden behan- deld. Over dit punt werd ook nog het een en an der naar voren gebracht. De voorzitter is van meening, dit nog eens aan te zien en zoo noodig met de andere vereenigingen, ook de Noord, ge- zamenlijk een voorstel in te dienen. Besloten aldus handelen. Verve ns een voorstel van de vereeniging „Samenwerking" om het bestuur der C.V V. met meerdere leden uit te breiden, namelijk van elke aangesloten vereeniging 2 leden en van elke 50 leden of een overschot van 25 le den een lid aan het bestuur der C.V..V toe te voegen. Prae-advies van het C.B.Door het CB. wordt de behoefte aan uitbreiding niet ge- voeld. Ook van de wensch el ijkheid van eene andere wijze van samenstelling, b.v. in even- redigheid met het ledental der vereenigingen is het C.B. nimmer gebleken. In de algemeene vergadering waar toch de belangrijke beslui- ten worden genomen brengen de vereenigin gen een aantal stemmen uit, evenredig met het aantal leden, dat zij tellen en wordt dus al voldoende rekening gehouden met den om- vang der aangesloten vereenigingen. Daar de rede tot het indienen van dit voor stel van de vereeniging „Samenwerking" voor de leden niet recht duidelijk was, werd dit van alle zijden besproken.Tenslotte werd voorgesteld, de afgev. een vrij mandaat te geven, voor de algemeene vergadering. Verkiezing van een voorzitter, wegens pe- riodieke aftreding van den heer P. Slot. De aanbeveling van het C.B. luidt: 1. P. Slot; 2. W. Gutker; 3. K. Molenaar. De vergadering ging met de aanbeveling van het C.B. accoord. Voorstel van het Dagelijksch Bestuur, om alle goede producten te veilen onder het U.C.B.-merk. De geheele vergadering was met het Dage lijksch Bestuur eens, om alle goede produc ten te veilen onder het U.B.C.-merk. Rondvraag. Door den heer Jn. Dekker Hzn. werd de vergoeding van de afgevaardigden bespro- ken en deze vond't bedrag a 1.50 wat laag. De voorzitter stemde hiermee volkomen in en vond dit ook aan den lagen kant. De heer K. Molenaar stelde voor dit op 2 te brengen De heer P. Smit stelde voor op 2.50. Het voorstel van den heer P. Smit werd met algemeene stemmen aangenomen. Daar de rondvraag niets meer opleverde, sloot de voorzitter met dank aan de aanwezi- gen voor de aangename besprekingen, welke mogen leiden tot bloei onzer vereeniging, de vergadering BAKKUM. Examen krankzinnigen verpie ging Van de candidaten voor het provinciaal ziekenhuis voor het examen krankzinnigen- verpleging zijn geslaagd: Eerste examen: M. Bakker, C. Bol, J. Bas- tiaan, J. Bestebroer, D. Boekholt. G. v. d. Boom, H. C. v. Hattem, J. J. .Heiligenberg, H. H. Hoekstra, I. M. M. Koeman, P. J. L. Kubbenga, J. G. Leegwater, E. J. Mooiweer, N. A. J. Ostheimer, J. Remon, H. M. de Wit. Tweede examen: J. Broers, S. Bron, B. M. Burghout, Chr. J. E.. Busser, E. Dekker, S. Dekker, H. Donkersloot, J. G. van Doom, C. M. Gorter, A. Heiligenberg, J. M. Hey, H. A. v. Kleef, I. Kriekaard, J. A. N. Langen- kamp, C. Lute, G. Monsma. H. G. Renon, M. E. R. Timans, J. Venema, C. J. Wasterval. CASTRICUM. Stemming over de gestelde candida ten in de r.k. kiesvereeniging. Gister had overal de stemming plaats in de kieskringen Helder en Hftarlem over de plaatsing van de gestelde candi daten voor de a.s. verkiezingen der Tweede Kamer der Staten-Generaal. De uitslag te Castricum is als volgt: Kwaliteit Arbeid, Nijverheid en Han del en verkeer. Als lid J. F. M. Kamp- huijs 16 St., Dra L. G. Kortenhorst 155 st, voor plaatsv. lid Kamphuijs 175 en dr. Kortenhorst 16 stemmen. Kwaliteitszetels Vrouwenbelangen: als lid Brouns van Besouw 1 st., Meijer J. A. J. M. 182 en Post C. M. 2 stemmen; voor plaatsverv. lid Brouns van Besouw 2; Hutten 186, Meijer 5 en Post 6 stemmen. Kwaliteit vrije zetel: als lid Ch. L. v. d. Bilt 175 st., Hellenberg Hubar 30 st., Moller 1 st. en Max van Pool 8 stemmen. Als plaatsv. lid v. d. Bilt 2 st., Bulten 4 st., Groen Jac. 18 st., Guit 1 st., Hellene- berg Hubar 1 St., Leesberg Mr. A. J. M. 144 st., Dr. Moller 4 st., J. P. Nijssen 8 st., Max van Poll 5 st., Mr. Romme 1 st. en H. G. J. v. d. Sand 25 stemmen. Er is door 223 van de 406 leden van de kiesvereeniging gesteld. Aan den dienstplichtige dezer gemeen te J. P. Kaandorp is door den Commissaris der Koningin in dit gewest voor goed vrij- stelling van dienst verleend wegens broeder- dienst. In verband met de feesten van het H. Bloed te Alkmaar en de tegelijkertijd georga- niseerde motorraces aldaar, zijn hier door den burgemeester, mede in verband met het toepassen van het 6en-richting verkeer op den rijksweg even buiten de kom der gemeente, wegen het aanleggen van een asphaltweg- dek, uitgebreide politiemaatregelen genomen en men heeft kunnen constateeren dat deze noodig waren. Steeds moesten 2 politiediena- ren in den voormiddag bij het opgebroken jveggedeelte het verkeer leiden, terwijl in de kom ook steeds politietoezicht noodig was, vooral waar de meeste deelnemers aan de eesten enz. te Alkmaar jijist zouden passee- ren bij het eindigen van de Hoogmis alhier. Dat bleek juist gezien te zijn. Voorts trok het de aandacht, tengevolge van het voor de tweede maal aflassen van de races te Alk maar, vanwege het slechte weer, dat het te- rugkeeren van deelnemers enz. reeds tegen 2 uur plaats had. De politie had het zeer druk doch alles liep heel best van stapel, zoodat geen stagnatie of ongelukken plaats hadden. ■dirkshorn. De gemengde zangvereeniging Excelsior alhier behaaide Zondag in de vierde afd ge mengde koren op den zangwedstrijd te Zandvoort met 312 punten den eersten prijs. HEILOO. Bij de Zondag gehouden verkiezing voor candidaten voor de Tweede Kamer in de Rijkskieskringen Haarlem—Helder werden uitgebracht voor den kwaliteitszetel (mannen) 629 stemmen, kwaliteitszetel (vrouwen) 629 stemmen en vrije zetel 674 stemmen. Voor den kwaliteitszetel Handel, Nijver heid en Verkeer verkreeg de heer Dr. L. G. Kortenhorst, Den Haag,' 305 stemmen en als plaatsvervanger J. Kamphuis, Zaandam 305 stemmen. Voor den kwaliteitszetel Vrouwenbe langen mej. J. A. J. M. Meijer, Rotterdam, 313 stemmen en als plaatsvervangster mej. A. Hutten, Utrecht, 304 stemmen. Voor den Vrijen zetel, waarop 21 candi daten voorkwamen, de heer Ch. L. van der Bilt, Haarlem, 324 stemmen en Mr. A. J. M Leesberg, Alkmaar, 302 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld. Naar we vernemen is tot voorzitter van de Coop. Boerenleenboek, in de vacature van den heer M. Mulder, benoemd de heer P Frans. Van zintuig tot werktuig, door Hendrik Willem van Loon, uitgave H. P. Leopold's Uitgeversmaatschappij te 's-Gravenhage. Hendrik Willem van Loon is een geboren schoolmeester in de ongunstige beteekenis van het woord. Want naast den onderwijzer, die in paedagogisch opzicht zulk voortreffelijk werk kan doen, die onze kinderen niet alleen in geestelijk opzicht ontwikkelt, maar hun karakter vormt en hun belangstelling wekt in alle op den voorgrond tredende maatschap- pelijke gebeurtenissen, staat de met zich zelf ingenomen schoolmeester, die les geeft vol gens het oude programma, de dorpsschool- meester, overtuigd van zijn intellect, dat hem in eigen oogen hoog verheft boven de brave boerenvaders, die hem in diep ontzag hun ver- legen kinderen toevertrouwen. Zoo'n dorpsschoolmeester, die ternauwer- nood den tijd der lange pijpen en calotjes ont- grodd schijnt, zet zich in de tweede of derde klas op een punt van een bank en noodigt Pietje of Jantje uit hem nu eens te vertellen wat nu eigenlijk een stoomboot of een spoor- trein of een vliegmachine of radiotoestel is. En als Jantje of Pietje daarop niet zoo da- de'ijk een antwoord weten, zal meester het wel eens even uitleggen. Hij neemt er den tijd voor en vertelt, dat de menschen oorspronkelijk holbewoners waren Dan neemt hij een stukje krijt en teekent op het bord een stuk rots met een gat er in en in die opening zet hij een poppetje, dat een hol- bewoner moet voorstellen. Die holbewoner zit bij een vuurtje en dat brengt meester op het idee, dat er misschien nog wel kinderen zijn, die eigenlijk niet weten wat vuur is. Dan be- spreekt hij den bliksem, het wrijven van twee stukken hout enz. en eindelijk belanden we dan via de tondeldoos bij de lucifers. En meester teekent maar door, hij teekent een man, die vuursteenen tegen elkaar slaat en zet er voor ieder goed leesbaar, in mooi rondschrift onder: „Deze man maakt vuur". Maar als ondeugend Keesje vraagt of meester nu eindelijk eens precies wil vertellen hoe een vliegmachine in elkaar zit of hoe een radiotoestel werkt, dan weet meester het niet Dat staat niet in het geschiedenisboekje, dat hij van zijn grootvader geerfd heeft. En nu is de groote fout van mijnheer Hendrik Willem van Loon, dat hij zijn boek niet voor de leerlingen van zijn school, maar voor groote menschen van dezen tijd heeft ge- schreven en die groote menschen moeten al die gewichtige schoolmeesterswijsheid slik- ken en op allerlei plaatjes een beestenvel, of een menschenvoet, of een pomp of een boom- stam bewonderen, en er verrukt over zijn. Zij moeten nog meer, zij moeten de theorieen van meester slikken over schilder- kunst en b.v. journalistiek, waarbij in vollen ernst verkondigd wordt, dat de radio binnen- kort alle couranten overbodig maakt met een plaatje er bij, dat een vuilnisvat voorstelt waarin een partij couranten gestopt zijn. Vanwaar die antipathie van Hendrik Wil lem van Loon tegen de couranten? Wij veronderstellen, dat hij er alle reden voor heeft en zullen ons er niet over verbazen als ook het blad met deze recensie in het door hem zoo gevoelvol geteekende aschvat gede- poneerd wordt. Tj. De Hollandsche Revue bevat een artikel over Paul Gustave van Hecke, den oprichter en leider van het Belgische maandblad „Va- riete", waarvan zoo juist een nummer is ver- schenen, dat geheel aan Nederland gewijd is. Rene Descartes wordt besproken en de redac- tie behandelt het treurig lot van de Polda- viers. J. Greshoff stelt zich aan de zijde van Dr. Ritter en betoogt, dat wanneer journalis- ten rneenen, dat Dr. R. als journalist gezon- digd heeft, alle journalisten, die zijn beschou- wingen in hun couranten overnamen, even- eens hebben gezondigd. Hij waardeert den moed van Ritters overtuiging. Zoolang, zegt hij, er geen reden is om aan Ritters integriteit en volkomen goede trouw te twijfelen, behoort ieder journalist met een hart zich, geheel af- gescheiden van de kwesties waarover het debat gaat, achter hem te plaatsen. E. van Lidth de Jeude schrijft over „Lodewijk de waanzinnige" en mr. A. R. Weerts vertelt een en ander over den Belgischen schilder Edgar Tytgat. Elsa Kaiser deelt bijzonder- heden mee over het tehuis voor onbehuisden in de residentie. Ten slotte bespreekt E. van Lidth de Jeude het boek ,,Terre d'ebene" van Albert I.ondres, een koloniaal boek, dat storm verwekte. De gewone populaire rubrieken over soort en kiyist vullen dit nummer aan. -

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6