Mliwistlic Smut. Rechftszaken Hindsrd een en dertigste iaargang. Btaiienland Binnenland No. 107 I929 IMnsdag' Mei. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 30 April, 1, 2 en 3 Mei 1929: vulpenhou- der; polis brandverzekering; kindertaschje; pakje met inhoud; schooltasch met boeken; kerkboek, huissleutels; handschoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 30 April, 1, 2 en 3 Mei 1929: stuk van een autolamp, W. Hout- kooper, Ricardostraat 1belastingmerk, <8tuartstraat 52; zak met brandstof, Helder- sche weg (Groentenveiling); portemonnaie piet inh., Van Wijk p/a. J. Kuip, Richard .Cobdenstraat 2; wit haarlint, T. Winder, 2e Eanddwarsstraat 9; heerenarmbandhorloge. H. Honig, Garage Centraal Bergen; oorbel- letje, C. Denneman, Emmastraat 52; rozen- jrans, C. Denneman, Emmastraat 52; da- mestaschje met inh., juffr. van Gijzen, Paar- denmarkt 2; huissleutel, W. Smit, Laat 173; vulpenhouder, J. G. Verspaendonk, Hekel- straat 23; damesnachthemd, telegraafkan- toor; ring met sleutels, J. Kroon, Nieuw- poortslaan 86; zakdoek(zijde), A. Blokker, Overdiestraat 17; halsband met hondepen- ning, N. Tames, Ropjeskuil 3; rozenkrans, J. Veen, Hekelstraat 13; taschsleuteltje, N Meerman, Nieuwpoortslaan 5; mes, L. Lan- jen, Laat 150; witkwast, W. de Jong, Varne- ,broek 28. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van poli tie. 9 I6e ieder f 3 boete of 2 dagen hechtenis, de 8e 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 6e 2 X 6 boete of 2 X 6 dagen hechtenis, de 12e, 18e ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 19e f 2 boete of 2 dagen hechtenis. DE STEEKPENNINGEN. De Hooge Raad heeft o.a. behandeld een cassatieberoep van den vroegeren directeur van het gasbedrijf te Nijkerk, die wegens het aannemen van giften van leveranciers, het- geen hij als ambtenaar niet mocht, tot een maand gevangenisstraf is veroordeeld door het Hof te Arnhem. Conclusie O.M. 22 Mei. DE VIERVOUDIGE MOORD TE GROOTEGAST. Levenslange gevangenisstraf. De Groningsche rechtbank, hedenmorgen uitspraak doende in de zaak tegen IJe Wijk stra, den dader van den viervoudigen moord te Grootegast, heeft hem overeenkomstig den eisch van het 0. M. tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Het door den verdediger voor W. gevraag- de psychiatrisch onderzoek, is door de rechtbank geweigerd. CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. De Meineed-kwestie. Op 13 Mei a.s. zal de Hooge Raad behan delen de cassatieberoepen van A. Collee en M. de Smale, die in verband met de Gulem- borgsche moordzaak wegens meineed waren veroordeeld door het Hof te Arnhem, de eerste tot vijf maanden, de tweede tot twee jaar gevangenisstraf. AANNEMEN VAN GIFTEN DOOR EEN AMBTENAAR. De advocaat-generaa! bij den Hoogen Raad heeft gisteren geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van J. J. K., secretaris der gemeente Wychen, die wegens het aan nemen van giften als ambtenaar, welke hem gegeven werden met de bedoeling, dat hij iets zou doen of nalaten in strijd met zijn bediening, is veroordeeld door het hof te Arn hem tot een boete Van 300. Arrest 3 Juni. DE WITTE STAD. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot vernietiging van een vonnis der rechtbank te Amsterdam, waarbij tot 50 boete of 10 dagen hechtenis is ver oordeeld P. J. S., directeur van de Alg. bouw- en exploitatiemaatschappij De Witte Staad te Amsterdam, wegens overtreding van de lote- rijwet bij het uitgeven van premie-obligaties \rrest 3 Juni. 30 J KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 3 Mei 1929 A. B. te Alkmaar, overtreding Arbeidswet 2 X f 1 boete of 2 X 1 dag hechtenis. M GA. D. te Egmond-Binnen, over treding Jachtwet, ieder f 30 boete of dagen hechtenis. L. B te Ravenswaaij, overtreding Kanaal reglement. f 3 boete of 3 dagen hechtenis, P. de J. te Haarlem, overtreding Binnen Aanvarings Reglement, 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. v. d. N. te Schermerhorn, K. V. te Am sterdam, dronkenschap, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. A. K. te Zijpe, overtreding Veewet, 25 boete of 25 dagen hechtenis. J G. te Egmond aan Zee, A. v. Z. te Gas tricum, loopen verboden grond, de le f t boete of 1 week tuchtschool, de 2e 3 boete of 3 dagen hechtenis. P J. B. te Heer-Hugowaard, N. G. te Den Helder, overtreding Invaliditeitswet, de f 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 2e f boete of 4 dagen hechtenis. H. v. V. te Beverwijk, W. A. v d 1 H L P. H., W. S. te Alkmaar, P. C. S J V te Zuid-Scharwoude, J. J., A. B. te' Avenhorn J. M te Schermerhorn. A. V. te Petten H S te Beilen, overtreding Politieverordening. de le, 5e, 12e ieder f 1 boete of 1 dag hechtenis de 2e f 2 boete of 2 dagen hechtenis. de 3e. 6e, 7e, 8e. 9e, lOe ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 4e 3 boete of 3 dagen hechte nis, de 1 le f 6 boete of 6 dagen hechtenis. P. A. te Heemskerk, J. K. te Bergen aan Zee, M. B. te Bergen, J. W. te Uitgeest. M B. te Haarlem, C. V. te Limmen, J. B. te Heiloo, L. P. de G. te Egmond aan Zee, S. H te Zwaag, A. L. te Wieringen, O. H. te De Rijp, F. L. te Andijk, J. B.. P. V., K. W. te Heer-Hugowaard, P. T. te Oudkarspel. G IT te Graft, H. E. L S„ J. W„ P. J. S te Alk maar, overtreding Motor- en Rijwielwet, de le, lOe, 20e ieder 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 2e, 3e, 4e, 13e, 14e, 17e ieder f 4 boete-of 4 dagen hechtenis, de 5e, 15e ieder f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 9e If. 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 7e lie, le LITAUEN. DE AANSLAG OP WOLDEMARAS. De offici'eele lezing. Officieel wordt medegedeeld dat, toen mi nister-president Woldemaras gisteravond 6.18 uur met zijn vrouw en neefje, bege- leid door zijn adjudant-luitenant Gudinas en den adjudant van den min. van oorlog zich naar een concertuitvoering begaf, een tot nog toe onbekend persoon in het park in de nabijheid van de Staatsopera van achteren verscheidene schoten op het groepje loste. De min.-president en zijn vrouw bleven on- gedeerd. Adjudant Gudinas werd door een kogel getroffen en op slag gedood. De ad judant van den min. van oorlog, kapitein Virbickas, kreeg een kogel in de rechterlong en het neefje werd ernstig in de buik gewond. Nadere mededeelingen. Nader wordt nog medegedeeld, dat Wolde maras als door een wonder aan den dood is ontkomen. De gedoodde adjudant had zich met uitgestrekte armen voor hem geplaatst toen de eerste schoten vielen. De kleeren van mevrouw Woldemaras wer den door twee kogels doorboord, doch zij zelf bleef ongedeerd. De toestand van adjudant Virbickas is zoo ernstig dat men voor zijn leven vreest. Toen hij door het schot getroffen werd, riep hij uit: „Zij hebben Poolsch gesproken!" Het neefje van Woldemaras is in den afge- loopen nacht met goed gevolg geopereerd. De daders ontkomen. In de paniek die in het dat uur zeer drukke park ontstond, wisten de daders te ontkomen. De politie was pas betrekkelijk laat ter plaatse. Alle personen in de stad moeten zich kun- nen identificeeren. Er heerscht -volkomen rust. een vrijgestelde werd voorloopig ingetrok- ken. Het voorstel van de afd Dordrecht: „De algemeene vergadering machtige het hoofd- bestuur tot aanstelling van een vrijgestelde, die dan tevens z. n. een bestuursfunctie kan bekleeden", werd bewaard voor een binnen- kort te houden vergadering. Een voorstel der afd. Haarlem: „De A.V. spreke den wensch uit, dat H.B.-vergaderin- gen kunnen worden bijgewoond door een af- gevaardigde, indien daartoe de wensch te kennen wordt gegeven" werd verworpen bij gebrek aan steun. Een voorstel van de afd. Utrecht om in de statuten art. 57 op te nemen„De leden dezer commissie worden voor den tijd van drie ja- ren gekozen, met dien verstande, dat elk jaar een lid volgens rooster aftreedt, het aftre- dende lid is niet .terstond herkiesbaar", werd verworpen met 72 tegen 38 stemmen. Het voorstel van de afd. Dordrecht: „De A. V. drage het H. B. op te ijveren voor alge- meene bijdrage in het Z. O. F. door het ge- heele personeel, dat lid van dit fonds is, met als gevolg vrije ziekenhuisverpleging", werd verworpen met 59 tegen 36 en 15 bianco. Ten slotte werd, nadat Utrecht en Haar lem zich tegen hadden verklaard, de volgende motie aangenomen met 75 stemmen voor, 26 tegen en 9 bianco. Gezien de circulaire van het hoofdbestuur over deelneming door den B. A. N. S. in de ziekte-verzekeringsmaatschappij ,,Medische Hulp" te 's-Gravenhage; gehoord de bespre- kingen; machtigt het hoofdbestuur, om, in dien het door de deskundigen aan te wijzen door den B. A. N. S. in te stellen onderzoek der boeken, enz. van M. H. de gegeven in- lichtingen volkomen bevestigt, in het bedrijfs- kapitaal van M. H. deel te nemen tot een be- drag van ten hoogste 6000". Een groot aantal punten van den beschrij- vingsbrief moest worden uitgesteld tot een binnenkort te houden vergadering, waarop afscheid werd genomen van den Bondsvoor- zitter. In de pauze werden de leden vergast op een concert van de Kon. Zangvereeniging Mastreechter Staar. De voorziter sloot de vergadering met dank aan de afd. Maastricht voor de prettige en guile ontvangst, de Sphinx voor het aanbie- den van de herinneringsbordjes, de Staar voor het geschonken kunstgenot, terwijl de heer Balkenstein met enkele welgemeende woorden den scheidenden voorzitter huldigde, welke woorden met warm applaus werden begroet. DE B. A. N. S. Zaterdag werd te Maastricht de bondsver- gadering van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederl. Spoorwegen gehouden. Als gasten waren aanwezigvoor Belgie de heeren De Cabooter en Goffaux; voor Beieren de heer Grueber; voor Frankrijk en kolonien de heeren Quet en Legris; voor Duitschland de heer Scheffels. De heer Bloothoofd, bondsvoorzitter, open- de de vergadering. Hij wees er op, dat in 1928 geen wijzigingen gebracht zijn in de samenstelling van het hoofdbestuur, wel in de afdeelingen. Zoo is de afdeeling Gouda opgeheven, de afdeeling Hoorn opgericht. Als belangrijke gebeurtenis noemde spreker de vergadering van 23 September, die een keerpunt in den bond heeft gebracht. Het le- dental steeg in 1928 met 217, maar ging met 175 achteruit. Spr. memoreerde wat er gedaan is in het belang 00k van het personeel. Hij herinnerde aan de actie van 30 October en 15 December en hoopte dat door voortdurende actie het sa- laris weer op het vroegere peil zou kunnen worden gebracht, daar de salarissen voor de spoorwegambtenaren nog lang niet roos- kleurig zijn. Er zal geijverd worden voor be- tere dienst- en rusttijden. Volgens spr. schiet de Hoofdinspecteur-Generaal van Spoor- en Tramwegen tekort in zijne taak op het toe- zicht van de regeling van dienst- en rusttij den. In 1928 is besloten met de Ned. Vereeni- ging een fonds te stichten tot steun -van de oud-stakers van 1903. Spr. las ten slotte een brief voor van de Engelsche afgevaardigden der A. C. E., waarin medegedeeld wordt, dat hun moeilijkheden in den weg worden gelegd door de Int. Transportarb. Federatie en zij dus niet tegenwoordig konden zijn. Dit is wel een contrast met de ontvangst van het Engelsche spoorwegkoninginnetje in Utrecht, merkte spr. op. Na de openingsrede van den voorzitter hebben de buitenlandsche gasten den toestand in hun land geschetst Daarna werd den pen- ningmeester hulde gebracht voor zijn werk. In de middagzitting werd de begrooting voor 1929 met een eindcijfer van f 87,050 goedgekeurd, nadat het voorstel der afdee ling Utrecht den post propaganda met 500 te verminderen, met op een na algemeene stemmen was verworpen. Bij de behandeling van het jaarverslag maakten verschillende leden gebruik om naast de waardeering voor dit verslag aan hun grieven tegen het hoofd bestuur uiting te geven. De heer Bloothoofd was genoodzaakt als bondsvoorzitter af te treden, wegens benoe- ming tot stationschef te Oudenbosch met in- gang van 15 dezer Tot bondsvoorzitter werd bij acclamatie ben. de heer J. H. Lijfering te Amsterdam. Deze nam voorwaardelijk de be- noeming aan en bracht woorden van hulde aan den scheidenden voorzitter. De vergadering werd hierop geschorst tot Zondag. Na afloop van de vergadering van Zater- dagmiddag hebben de deelnem:rs zich Zater- dagavond in de Redoutezalen te Maastricht verecnigd aan een gemeenschappelijken maal- tijd, waar alien een gedenkbord werd aange- boden door de N.V. de Sphinx. Een feest- avond in het Staargebouw besloot dezen eer- sten dag. In de Zondag heropende vergadering werd als plaats voor de volgende jaarvergadering Groningen aangewezen. Als hoofdbestuursleden werden met alge meene stemmen herkozen de heeren H. Berch. J. Veenhuysen en L. Willemsen. Een voorstel van de afdeeling Amsterdam om oolc assistenten voor den stationsdienst tot den Bond toe te laten, werd na discussie ingetrokken. Het voorstel Haarlem tot aanstelling van De brand te Rossum. 21 huizen in de asch gelegd. Omtrent den grooten brand, die, zooals wij in een deel onzer vorige oplaag meldden, het dorp Rossum (nabij Zaltbommel) geteisterd heeft wordt nader gemeld: Omstreeks half twee brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de woning van A. van Tiel. Het vuur greep zeer snel om zich heen en het duurde niet lang of het heele huisje stood in lichter laaie. Aangewakkerd door den fellen wind sloeg het vuur op de nabij gelegen woningen over. Het duurde niet lang of reeds 10 huizen stonden in brand. De brandweer van Rossum stond machteloos tegenover het vernielend element en de waarnemende burgemeester, de heer C. W. P. van Wrlligen, die spoedig op de plaats des onheils was aangekomen, liet dan 00k onmiddellijk asslstentie uit de nabij gelegen gemeenten vragen. Spoedig waren twee brandspuiten uit Zaltbommel en een brandspuit uit Kerkdriel aanwezig. Ook de motorspuit uit Den Bosch kwam naar Rossum, doch kon door onbekende oorzaak geen water geven. Het zag er naar uit, dat nog veel meer huizen, die voor het meerendeel gedekt waren door rieten daken, een prooi der vlammen zouden worden. Tientallen huizen in de naaste omgeving en iets verder van den brand verwijderd, werden ontruimd. Het huis van zekeren Maelean kon niet tijdig worden ontruimd. De vrouw des huizes trachtte uit het brandende huis nog iets te redden. Zij is daarbij komen te vallen en met ernstige brandwonden overdekt is zij met veel moeite uit het brandende huis gehaald. Zij werd per auto naar Den Bosch vervoerd. Een andere vrouw heeft eveneens brand wonden opgeloopen, doch van minder ernsti- gen aard. Tot gisteravond 6 uur waren 21 huizen verwoest. Het zijn meerendeels arbeidersWD- ningen en eenige boerderijen. Voor de R.K. kerk en het postkantoor bestond toen nog steeds gevaar; de brand woedde op dat tijd- stip nog voort, doch de brandweer kon toen toch zeggen, dat geen gevaar meer bestond voor verdere uitbreiding. Het postkantoor heeft nog even gebrand, maar de Zaltbom- melsche brandweer wist het vuur weer te blusschen. Een gedeelte van het huisraad van de verbrande huizen kon worden gered; een ander gedeelte is verloren gegaan. Eenige kalveren en varkens en wat pluimvee zijn in de vlammen omgekomen. Niet alle bewoners van de verbrande perceelen waren verzekerd De bewoners van de in de asch gelegde hui zen worden voorloopig bij familie en vrienden ond-er dak gebracht. De brand trok groote belangstelling en uit alle deelen van den Bommelerwaard kwamen nieuwsgierigen om het vreeselijk schouwspel gade te slaan. BOSCHBRAND. Onder de gemeente Gorsel is gistermiddag omstreekte 1 uur een groote boschbrand ont- staan, die door den hevigen wind en groote droogte zich uitbreidde tot over de Schip- beek, en zich voortzette in de buurtschap Loe (gem. Bathmen). De brand beslaat een groote oppervlakte, naar schatting 60 H.A. heide en dennen en woedde gisteravond om 6 uur niet meer zoo fel als eenige uren geleden. Een boerderij van H. Poldering werd in de asch gelegd. De eigenaar is laag verzekerd. Een drietal varkens kwamen in de vlammen om. Er is thans geen gevaar voor verdere uitbreiding meer. BRAND IN DE ALB. CUYPSTRAAT. Gisterripddag omstreeks twee uur is brand uitgebroken in de tweede verdieping van het huis Albert Cuypstraat 122. De brand is ont- staan in de keuken van de voor-woning op deze verdieping, biwoond door het gezin J. J. Hummeling. De bewoners waren niet thuis toen de brand uitbrak. Vermoedelijk is deze ontstaan doordat men een theelichtje heeft vergeten uit te doen. De brand werd het eerst op straat be- merkt, nog voordat de andere bewoners in het huis iets hadden waargenomen. Het geheele voorste gedeelte van het huis brandde volkomen uit, met uitzondering van de straat- en de eerste verdieping, die door het vuur niet aangetast werden. Het huis was door vijf gezinnen bewoond. In het achterhuis van de tweede verdieping woonde het gezni J. Guldemond. Dit gezin bemerkte pas iets van den brand toen ze groot tumult op de trap hoorde; het geheele huis stond toen reeds vol rook. De beide kinderen van het gezin Guldemond, van vijf en twee jaar, lagen te slapen en moesten in allerijl weggebracht worden. Dit kon geluk- kig nog langs de trap geschieden. Ook de an dere gezinnen konden langs den gewonen weg het huis verlaten, behalve de 88-jarige weduwe Van Bentheni en haar vijftigjarige dochter, die niet spoedig genoeg vluchten konden. Zij werden door brandweerlieden langs een reddingsladder, die achter het huis werd opgesteld, naar buiten gebracht. Beide vrouwen liepen hierbij lichte lovetsuren op. Te Zwartebroek, gemeente Barneveld, zijn het woonhuis, de schuur en een berg van den landbouwer M. Kamphorst geheel afge brand. Vee en inboedel zijn gered De brand is vermoedelijk door een kunstmoeder veroor- zaakt. In den nacht van Zondag op Maandag zijn het buffet en de kleedkamers op het voet- balveld der Voetbalvereeniging Middelburg geheel afgebrand. Gisteren is brand ontstaan in een hooi- berg op het erf van den heer Wallet aan den Larenschen weg 148. Ruim 30.000 kilo hooi is verloren gegaan. Vuurtje stoken Te Muntendam (Gron.) is Vrijdagmiddag bij de autogarage van den heer W. Stekker een schuur afgebrand doordat kinderen een vuurtje in de nabijheid stookten. Er waren fietsen en banden in geborgen. Hei- en boschbrand. Te Veldhoven (N.-B.) is in het Goor 10 H. A. heide en houtgewas, eigendom van de gemeenten Veldhoven en Eersel en van par- ticulieren, afgebrand. ALGEMEENE VERGADERING DER VER. „DE NEDERLANDSCHE PADVINDERS". Zaterdag werd te !s-Gravenhage in Hotel „De Witte Brug" onder leiding van den hoofdverkenner, den heer Rambonnet, de al gemeene vergadering gehouden van de vei- eeniging „De Nederlandsche Padvinders". De vergaderzaal was voor het grootste deel gevuld met jeugdige troepleiders, jon- gens en meisjes, alien in uniform, die den Hoofdverkenner bij zijn entree spontaan een ovatie brachten. In zijn openingswoord ging de heer Ram bonnet uitvoerig na wat er den laatsten tijd te doen is geweest in verband met de wijzi- ging van spelregel drie en het conflict met de Amsterdamsche afdeeling. Spr. erkende, dat in de kwestie van den spelregel het bestuur een formeele fout ge- maakt heeft, maar d-eze kwestie is nu van de baan. Wat het conflict met Amstecdam aan- gaat, betoogde spr. dat hij geen reden heeft te dien aanzien zijn standpunt te wiizigen cn dit standpunt onafscheidelijk aan de ver frouwenskwestie verbonden is omdat het identiek is aan de leiding der beweging. Op deze rede volgde en langdurig applaus, waaraan zeer luidruchig werd deelgenomen door de jongelui, waarvan men onwillekeu- ng den indruk kreeg, dat ze in zoo groot mogelijken getale bijeen gekomen waren in de verkeerde veronderstelling, dat den hoofd verkenner van de zijde der opposiiie eenig ernstig gevaar dreigde. Namens alle afdeelingen, die zich met de opvattingen van het bestuur den laatsten tijd niet konden vereenigen, sprak daarna Ir Beets uit Hengelo. Hij wees er op, dat het bestuur de Amsterdamsche afdeeling niet meer heeft opgenomen, hoewel zij in de zaak waarin zij bezwaren opperde, gelijk had gekregen Haar is thans de eisch gesteid te verklaren, dat zij geen onjuiste ac'.ie meer zal voeren, maar zij meent naar beste weten te hebben gehandeld en geen onjuiste actie te hebben gevoerd. Zij ar.cepteert zelfs ten voile de leiding, nu de kwestie uit den weg is geruimd. Nu kan, volgens spr., niet wor den geeischt, dat de Amsterdamsche afdee ling niettemin de gevraagde verklaring af- legt. Spr. drong er daarom op aan dat men de bezwarende voorwaarde zal laten ver- vallen. Amsterdam is dan bereid, met een bij- zondere volmacht genoegen te nemen. Verscheidene aanwezigen namen aan de daarop volgende discussies deel. Enkele leiders verweten de ontevreden af deelingen ongehoorzaamheid aan de be- stuursleiding, de heer Mak van Waay, dis- trictscommissaris, achtte het zelfs noodig den hoofdverkenner te waarschuwen voor valstrikken, die hem gespannen zouden worden. Daartegenover heeft de heer Beets in volkomen overeenstemming met alien, die achter hem stonden, verklaard, dat niemand er aan dacht den hoofdverkenner opzettelijk onaangenaam te zijn, dat men, zonder eenige bijbedoeling eenvoudig, om mogelijke scheu- ring in de vereeniging tegen te gaan, het ver- zoek deed, deze bezwarende bepaling voor de Amsterdamsche afdeeling te laten ver- vallen. Hij verklaarde, dat de afdeelingen geen enkele conditie stellen en niet van plan zijn den hoofdverkenner voortaan geen ver- trouwen meer te schenken. Deze verklaring werd met algemeen applaus begroet, zoo- dat het bestuur het niet noodig achtte een stemming over de vertrouwenskwestie uit te lokken. Wat de wenschen ten opzichte van Am sterdam betreft, deze wilde de hoofdverken ner los van al het andere maken. Hij wilde dienaangaande geen enkele vaste toezegging doen en wees er op, dat Amsterdam thans ook het initiatief zal moeten nemen. Het bestuur wilde over deze kwestie het oordeel der vergadering vragen en na eenige discussie verzocht de hoofdverkenner hen, die het in dezen met de in oppositie gekomen afdeelingen eens waren, zich van hun zetel te verheffen, waaraan door een zeer groot aantal der oudere aanwezigen, meest vertegen woordigers van afdeelingen, gevolg werd ge geven. De heer Beets verklaarde daarbij. dat het niet moeilijk geweest zou zijn, nog heel wat medestanders ter vergadering te J?ren- gen, maar dat velen, die hem hun handteeke- ning als bewijs van instemming hadden ge- zonden. maar die den hoofdverkenner per- soonlijk niet onaangenaam wilden zijn, wa ren weggebleven. Opmerkelijk was, dat zelfs aan de bestuurstafel een der bestuursleden door op te staan blijk gaf, het standpunt van den heer Beets te deelen. Op de vraag, wie niet met den wensch van den heer Beets konden meegaan stond een grooter aantal der aanwezigen op, waartoe echter voor het overgroote deel de geuni- formde jongens en meisjes behoorden. Prof Taverne, eveneens aan de bestuurs tafel gezeten, waarschuwde nadrukkelijk te gen het houden van een stemming, omdat z.i, velen waartoe hij zelf ook behoorde den hoofdverkenner niet zouden willen afvallen en zich bij een stemming toch aan de zijde der zoogenaamde opposanten zouden moeten scharen. Na eenig overleg met zijn omgeving be sloot de hoofdverkenner geen hoofdelijke stemming te houden. Hij deed in dezen nog geen enkele toezegging en sloot vrij onver- wacht deze rumoerige algemeene vergade ring. HET CARILLON TE ENKHUIZEN OP 1 MEL De heer J. Kofman, christ.-hist. lid va* den gemeenteraad van Enkhuizen, heeft tot burgemeester en wethouders de volgende vragen gericht: Is aan B. en W. bekend, dat de stadsbei- aardier op 1 Mei bij het bespelen van het carillon van den Zuidertoren ook de z.g.n. Internationale heeft gespeeld, wat door de afdeeling Enkhuizen der S. D. A P. is ge- bruikt als propaganda voor zaken, die zij voorstaat? Heeft het college van B. en W. aan de» stadsbeiaardier opdracht gegeven tot het spe- len van de Internationale? Indien de laatste vraag ontkenncnd moet worden beantwoord, dringt de heer Kofman er op aan, dat de instructie van den bei- aardier beter worde omlijnd. De beiaardier, de heer R. G Crevecoer, be- hoort tot de christ.-hist. partij. GRIEZELIGE VONDST. Bij het graven van de bermslooten voor ft toegangswegen tot de nieuwe IJsselbrug aal het Katerveer bij Zwolle stuitten grondwer' kers vlak voor het vroegere buitenhuis de Venus op het geraamte van een man. Het geraamte lag 60 centimeter diep los onder het zand, ongeveer tien meter van het huis af. Vroeger was daar dicht kreupelhout. Tus schen de beenderen lag een zwaren spoor- spijker. Vermoedelijk is het lijk daar naar schatting 20 jaar geleden begraven. De toenmalige bewoners van de Venus zijn eeni ge jaren geleden overleden. De justitie stelt een onderzoek in. EEN ONDANKBARE. Zondagmiddag geraakte een wielrijder of! den Amsteldijk met zijn rijwiel in den Am- stel. Dit bemerkte een passeerende automobl- list, die zich gekleed te water begaf en er na groote moeite in slagen mocht den man op aen kant te trekken, zulks onder groote be langstelling van het publiek. Toen de dren- keling goed en wel op den kant was, begon hij een toespraak tegen zijn omgeving, waar- na hij zijn redder te lijf ging en een paar geduchte opstoppers uitdeelde. De automobi- list toonde zich verstandig en verwijderde zich schielijk. De geredde betoogde in zijn peroratie met dubbelslaande tong dat ze „Jan de werkman van het lijf moesten ven Het rijwiel werd later opgevischt. BLOEMEN VOOR DE KONINGM Per vliegtuig naar Zwitserland verzonden. Gisterochtend is per eerste vliegtuig van de K. L. M. naar Zwitserland een special? bloemenzending voor de koningin verzonden. Deze attentie is aangeboden uit naam van de Vereeniging van Snijbloemenexporteurs tr Aalsmeer, de Zwitsersche Luchtvaartma schappij Balair en de K. L. M. HET WERKTIIDENBESLUIT VOOR WINKELS. Het Tweede Kamerlid Staalman heeft den minister van arbeid, handel en nijverheid de volgende vraag gesteid: Is de minister" bereid, het concept-werktij- denbesluit voor winkels te publiceeren, opdat de belanghebbenden en hun organisaties in staat zijn critiek te laten hooren, alvorens het besluit wordt uitgevaardigd? EEN MENSCHELIJK WRAK. Zwerver in vreeselijken toestand. Zaterdag werd, naar de Tel. meedeelt, de Geneeskundige Dienst te Amsterdam door de politie opgebeld met het verzoek, zich met 't transport te willen belasten van een zieken zwerver, die ergens in een onbewoond perceel in het centrum van dc stad was aangetrof fen. Er ging een autobrancard heen en het personeel daarvan trof een schouwspel, dat in alle opzichten vreeselijk te noemen was. De man bleek iemand van middelbaren leef- tijd te zijn: en scheermes en schaar warea hem blijkbaar sinds een jaar onbekend ge weest. Deze stumper lag ziek in een der ver- vuilde vertrekken van het onbewoonde huis, waar koude, regen en wind vrij speling had den en waar langzamerhand een verzamel- plaats gekweekt was van allerlei ongerech- tigheid en ongedierte. De verwarde haren en zelfs de bovenkleeding van den zwerver we- melden van ongedierte. AUorens naar het gasthuis te worden gebracht, heeft men het menschelijke wrak, dat blijkbaar in oneven- wichtigen geestestoestand verkeerde, naarde quarantaine-inrichting gebracht ter ontlui- zing. Doch bij het ontkleeden bleken nog ver- schrikkelijker dingen De teenen en voeten van den ongelukkige waren tijdens de hevige vorstperiode bevroren geweest: de skeletdee- len staken door het vleesch heen en zoo wa ren gei'nfecteerde wonden ontstaan. De man had sinds de winterkoude de schoeoen en kleeding niet uit gehad.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9