SUPP05IT0R1A ifa&id&vdxm] fI25sptuk°5 V Binnenland Rechtszaken Onze Kolonietii Dr. H.NANNING'S ooals B. en W. deze thans ramen met in- egrip van den weg zullen bedragen J 16800, •mill daarvan bij matige raming zal terug omen 3900 voor bouwterrein. De geheele X zouden dan bedragen 10900. Deze aad is biieengeroepen omdat heden een be- lissing moet vallen, omdat de eigenaar van et perceel, waarop voorheen het cafe Metzer ieeft gestaan, morgen een beslissing moet ^Hierover ontspint zich een langdurige dis- ussie waarbij met nadruk wordt gewezen op Me belang, dat bij de voorgestelde .fsnijding wordt bereikt uit een verkeers- en •eilkdieidsoogpunt. Van de andere zijde was iet de heer Schipper (S.D.A.P.), die een som- >er beeld ophangt van den stand der ge- neente-financien en daarom tegen het voor- tel is van B. en W. Daartegenover beveelt le heer Hellinga, zijn partijgenoot, het voor- itel van B. en W. krachtig aan en meent da lier een verbetering moet tot stand gebracht vorden De voorzitter en wethouder Hemmer leelen uitvoerig mede hoe de ondeinande- ingen zijn gevoerd en waarom in het najaai 'an 1928 de raad uniniem heeft besloten B. •n W op te dragen een en ander uit te wer den en een crediet voor onderhandelingen is jegeven. Men zal nu misschien eemgszins erugschrikken voor de kosten, maar inditn :hans het perceel niet gekocht wordt dan is le naaste toekomst het in niet mogelijk de ver- >etering die een noodzaak is, tot stand te >r"n"en Men zal dan, dat is de meening van iet college, over eenige jaren spijt hebben lat men thans een dusdanig besluit heeft ge- lomen. De heer Kuijs zou met tegen stemmen m- iien de financieele toestand goed was te noe- nen voorts mogen wij wel denken dat ook inde're wegen dringend verbetering behoeven. (doe moet dat dan betaald worden. De heer Aukes vraagt enkele inlichtingen omtrent den aard van de bouwterreinen, en verkoudheden in rheumatiek van den voorzitter hem is gebleken. Dit geeft voor hem een eigenaardig idee. De wet van 1850 heeft de gemeente wel dit recht gegeven, maar hij vindt dit een verouderd systeem. We leven nu eenmaal in een moderne maatschap- pij. Hij stelde zich voor, dat B. en W. ook wel van plan zijn het geheele brandwezen te reorganiseeren, indien dit voorstel werd aan- genomen. Het zal het publiek ten goede ko- men. Hij kon zich heel goed met het voorstel vereenigen. De heer de Boer verklaarde zich voorstan- der. De beproeving heeft heel goed voldaan. Eerst vond hij het nog een bezwaar om elk jaar 110 aan waterabonnement te betalen, doch als hij nagaat dat er 196 man aan de spuit zijn verbonden, weegt dit bezwaar voor hem niet zoo zwaar meer. We hebben er dan slechts 50 noodig en de overigen kunnen aan hun werk blijven. De heer Groen was van dezelfde gedachte. De heer Kostelijk was er eerst niet erg voor te vinden, maar nu de gemeente er financ-ieel gunstig voorstaat, is hij er niet tegen. Hij meende echter, dat ook al hebben we brancl- kranen, 50 ran personeel onvoldoende is. Er zijn in den r gel tekort kringsluiters. De heer Bakker merkte op. dat het groote personeel voor hem geen motief is geweest. Het is wel lastig als de menschen van hun werk af moeten om bij de spuit behulpzaam te zijn, maar het komt gelukkig niet zooveel voor. Hii heeft voor zich steeds de overtuiging - i rrphad dat het brandweermateriaal onvol- wijst er op dat men met alleen de financiee e doend^ De handbrandspuit is onvoldoende, irijde moet overwegen maar ook de moreele hebben wij bij verschillende branden ge- uijde van deze noodige wegverbetenng^ begm van brand geeft de spuit Na uitvoerige discussie wordt het voorstel bran^kranen W€l. Rondvraag. De heer Zaalman vroeg, wanneer de groote kuilen in de straat zullen worden opgehaald, waarop de voorzitter antwoordde, dat 14 da- gen gelenden reeds zou zijn begonnen, als 't weer het maar had toegelaten. Vandaag is er echter een aanvang gemaakt. Hierna volgde sluiting. BEVERWIJK. Te"beginnen met Dinsdag zullen de groen- tenveilingen met uitzondering van den Za- terdag alle werkdagen gehouden worden. HERHALINGSOEFENINGEN. De dienstplichtigen der lichtingen 1924 en 1926 van het 21 e Regiment Infanterie (dat zijn de dienstplichtigen uit de Provincie Noord-Holland) komen dit jaar als volgt te Amersfoort voor herhalingsoefeningen onder de wapenen: De onder-officieren-administrateur van 6 29 Augustus; de overige onderofficieren van 124 Augustus; 25 soldaten van 25 Juli 10 Augustus (het voordetachement)25 sol daten van 22 Augustus7 September (het na-detachement)de korporaals en de overige soldaten van 824 Augustus. MEINEED? Bij de behandeling in hooger beroep van een overtreding der handelsnaamwet voor de Utrechtsche arrondissementsrechtbank zijn gistemamiddag de twee hoofdgetuigen, de heeren Haverhoek Sr. en Jr. de bekende krui- dendokters, in arrest gesteld op vermoeden van meineed. De behandeling van de zaak is hierop ge- schorst. e- van B. en W. in stemming gebracht en aan- genomen met 9 tegen 2 stemmen. Tegen de Iheeren Schipper en Kuys. Bij den aanvang van de vergadering heeft de burgemeester met enkele woorden Mevr. Kuijs—Piepers gefeliciteerd welke binnen eenige dagen 25 jaar gehuwd zal zijn. Hierna sluiting. OTJDKARSPEL. Raadsvergadering Maandagavond kwam de raad onzer meente in voltallige vergadering bij een onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer A. J. Wijnveldt, tevens secretaris. Hierna deed de voorzitter de volgende mededeelingen: Van Ged. Staten dezer provincie is goedge keurd terugontvangende gemeente-begroo- ting voor den dienst 1929; Dat het bestuur van de IJsclub ,,Volhar- ding" een bijdrage is verleend in de door dat bestuur uitgekeerde arbeidsloonen aan werk- loozen, te werk gesteld op de ijsbanen, groot 444.10, terwiji door het Burgerlijk Armbe- stuur na gehouden overleg met het gemeente- De heer Kroon was er eerst ook tegen; de spuit doet het altijd goed, maar de resultaten van de besproeving waren zoo gunstig, dat hij voorstander van brandkranen is gewor- den. Spreker drong ook aan op meer kring sluiters. De voorzitter merkte, naar aanleiding van dit laatste,' op, dat dit slechts een kwestie van uitvoering is. Als de brandkranen er zijn, komt er natuurlijk een reorganisatie. t Spreker zeide nog, dat het in de bedoeling is op 2 verschillende plaatsen in de gemeente materiaal te plaatsen en geleidelijk tot aan- schaffing van een 3de stel slangen enz. over te gaan. De heer de Boer vroeg nog hoe ver de spruitstukken uit elkander liggen, waarop de voorzitter antwoordde van 100 M. Hierna werd z.h.s. tot aanbrengen van brandkranen besloten. Het machtigen van B. en W. tot het benoe- men van een boventallige tijdelijke onderwijs- kracht aan de openbare lagere school, uiter- lijk tot 1 Jan. 1930. De voorzitter deelde mede, dat 1 April l 0tot de school zijn toegelaten 25 nieuwe leer- bestuur, aan behoeftige inzetenen gedurende I ][ngen. Tengevolge van dit groote aantal den strengen winter in de maanden Februari njeuwe leerlingen en de invoering van het 7e en Maart j.l kruidenierswaren, brandstoffen ]eerjaar- js de school overbevolkt. Het thtaal en dekens is verstrekt, tot een totaal bedrag aantal kinderen bedraagt 123; verdeeld over FRAUDULEUZE INVOER VAN SPIRITUS. Wegens frauduleuzen invoer van 1760 L. spiritus heeft de rijksadvocaat voor de recht- bank te Middelburg tegen den schipper P. J F. 55,873,55 boete gceischt. De officier van justitie vroeg een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. DE ONEERLIJKE KRUIER. De vijfde kamer van de rechtbank te Am sterdam heeft den 34-jarigen kruier, F. van L., die zich ter zake van verduistering van f 5300 en van 3635 ten nadeele van de fa M. P. Out Zonen te Amsterdam te ver- antwoorden heeft gehad, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Het O. M. had een gevangenisstraf ge vraagd van 2 jaar met aftrek van voorloopi- ge hechtenis. thans nog niet voorstellen over te gaan tot invoering van het Zuid-Hollandsche stelsel (alle wegen van het provinciale plan in be- heer bij de provincie) vindt zijn oorzaak eenerzijds hierin, dat het vermoeden rees, dat zoodanige consequenties van financieelen aard aan het stelsel verbonden zouden kun nen zijn, dat een meer gedetailleerd onder- zoek noodzakelijk zou zijn; anderzijds, dat vaststelling van de wegen, die in ieder geval bij de provincie in beheer zullen moeten ko men, urgent is, ter vermijding van groote vertraging in de voorbereiding van aanleg en verbetering van deze wegen. Ged Staten gaan uitvoerig na het rapport van de commissie uit de Staten, waarin het plan wordt besproken. Zij merken op, dat buiten het wegenplan kunnen blijven de weg langs het geprojecteerde kanaal tusschen Zwaagdijk en Enkhuizen, de weg Schagen— Kolhorn en het Z. W. deel van de ceintuur- baan om Hilversum De wegen aan dc Z. W zijde van Hilversum, die 2.8 K.M. lang zijn, hangen samen met den eventueelen aanleg van het Gooische Kanaal. Tegen het afvoeren van het provinciaal wegenplan van den voormaligen zessteden- weg door de Streek en het gedeelte van den Zaanlandschen communicatieweg tusschen het Aesemmertolhek en den watertoren aan den Nauernasche vaart bestaat bij Ged. Staten ook geen bezwaar. Ged. Staten stellen nu voor, het plan voor een net van wegen van doorgaand verkeer, dat bij de provincie in beheer en onderhoud zal worden gebracht, vast te stellen, zoo noodig over te gaan tot onteigening van gronden, en hen te machtigen naarmate de behoefte zich daaraan voordoet, tot het aan gaan van leeningen tot een maximum van veertien millioen gulden, met bepaling, dat deze leeningen zullen worden aangegaan tegen een rente van ten hoogste 5 pCt s jaars en dat de aflossingen voor elke lee ning, aanvangende in het jaar, volgende op dat'waarin zij zijn aangegaan. zullen geschie den in veertig jaar, en te bepalen, dat gedu rende 1929 tot en met 1940 jaarlijks een be drag van f 750.000 uit de gewone middelen der provincie gestort zal worden in het fonds ter bestrijding van de kosten van aanleg van wegen. van f 628.93 en door genoemd armbestuur aan de ondersteunden in voormeld tijdvak een week extra uitkeering is verstrekt, ten be drace van 42.50; dat in de afgeloopen maand aan den Oos- terdijk 50 jonge boomen zijn aangeplant de klassen als volgt: 1 en 2 kl. resp. 29 en 22 totaal 513 en 4 kl. resp. 15 en 18, totaal 33; 5, 6 en 7 kl. resp. 17, 12 en 10, totaal 39. De gemeente heeft aanspraak op een hoofd met twee leerkrachten. y j J-, - - - In de le en 2e klasse wordt onderwijs ge- zoodat de dijk thans is beboomd tot aan het ffewn door de ond.erwijzeres, die tevens in al woonhuis van den heer J. Kroon Jbz. 7 klassen het onderwijs in de nuttige hand- Aangenomen voor kenmsgeving werken "eeft Afgezien nog van het groot Eenige ingekomen stukken werden aange- - leerlingen" (51) in een leslokaal, zijn nomen voor kennisgeving. Verder was nog ingekomen een circulaire van de afd. N. H. van de de Ver van Neder- landsche gemeente, inzake districtsschool- artsen. De raad sprak zich in beginsel uit voor schoolartsen. Op een verzoek van het uitvoerend comite voor het concours van den R K. Bond van harmonie- en fanfarecorpsen was een verzoek ingekomen om een medaille of een bedrag in geld beschikbaar te stellen voor aankoop daarvan, voor het concours, hetwelk in de maand Juni a.s. te worden gehouden. B. en W. stelden voor 15 beschikbaar te stellen, omdat de vereeniging die het con cours geeft, over den geheelen Langendijk haar werkende leden heeft. Aldus werd besloten na een enkele bespre- In de vorige vergadering hebben de stem men gestaakt over het voorstel van B. en W om de urinoir naast het gemeentehuis op te ruimen. Thans braeht de voorzitter het voorstel op- nieuw in stemming, hetgeen tot resultaat had, dat met 4 tegen 3 stemmen werd besloten het urinoir op te ruimen. Voor stemden de heeren Bakker, Bommer, Zaagman en de Boer. De voorzitter stelde hierop aan de orde het aanschaffen van 22 brandkranen. Volgens de toelichting van den voorzitter zijn reeds 22 spuitstukken aangebracht. De kosten zullen bedragen rond 1300. Het jaarlijksche wa terabonnement bedraagt voor de bediening voor de Kranen op Spoorstraat is reeds aangeschaft. Maandag j.l. zijn er beproevingen gehouden op de Spoorstraat, welke tot aller tevredenheid zijn verloopen. Waar de gemeente dit jaar uit de dividend- en tantiemebelasting een meeval- lertje heeft te boeken van f 1900 uit den dienst 1926/27, achtten B. en W. dit oogen- blik heel gesc'hikt om tot aanschaffing van brandkranen over te gaan. Geleend behoeft er niet te worden en evenmin zal belastingve1" hooging plaats vinden, want niet tegenstaan de de beide groote offers, waartoe de raad dezen avond zal besluiten, komen B. en W in de volgende vergadering toch met een voor stel tot belastingverlaging. Men moet bovendien in aanmerking nemen, dat het tegenwoordig personeel van de brand- weer bestaat uit 196 man, hetgeen terugge- brac'it kan worden tot 50, zoodra de brand- kronen in functie zijn. De heer Zaagman heeft over dit punt ook zijn gedachten laten gaan en gemtrkt dat er tvveehonderd menschen dienst beho'iCn ie doen bij een voorkomenden brand, hetgeen uit de mededeelingen de klassen te groot om met vrucht onderwijs te kunnen geven. Vooral als men bedenkt, dat in de le klasse de grondslag voor het onder wijs moest worden gelegd, dan zal het naar de meening van het college, welke meening door het hoofd der school en het Rijksschool- toezicht wordt gedeeld, hoogst noodzakelijk zijn. dat de onderwijzeres alleen en uitslui- tend het onderwijs in de le klasse wordt op- gedragen. Zooals de toestand nu is heeft de onderwijzeres zoo goed als geen tijd zich met ncours netweiK in ae i de 2e k,asse te houden> omdat,de kl,nde; Noordscharwoude zal ren in de le klasse' welke Seen voorbereidend onderwijs hebben genoten. geen oogenblix zonder toezicht kunnen. daar orde en rege hun nog geheel vreemd zijn. Naar de meening van het college en van het hoofd der school is uitbreiding van het aantal leerkrachten, ter bevordering van een goeden gang van het onderwijs, zeer noodza kelijk. Eeventueele uitbreiding zal gaan ten koste van de gemeente. Blijft het aantal leer lingen het verdere gedeelte van 1929 station nair, dan zal na 15 Dec. a.s. de gem. recht hebben op een leerkracht voor rekening van het rijk. Tot dien datum komt ze voor gemeen terekening. B. en W, zijn echter van oordeel dat het noodzakelijk is, dat cen vierde leer kracht zoo spoedig mogelijk wordt aange- steld, al zal het dan zijn voor gemeentereke ning. Hoe groot het salaris zal zijn, dat aan die leerkracht zal moeten worden uitbetaalc!, hangt af van ouderdom en aantal dienstjaren dat-de benoemde heeft. Aangezien de benoe- 110. 'Materiaal ming van tijdelijken aard zal zijn, zullen we kranen op de licht geen oudere solhcitanten zich aanme! den, dan onderwijzeressen die nog niet ge plaatst zijn, zoodat het salaris zich zal bewe- gen tusschen f 700 en f 900 tot 1 Jan. T 30 Namens B en W. vroeg spreker machti ging om tot benoeming van 'n tijdelijke leer kracht te mogen overgaan. Verder stelde hij voor den Minister van Onderwijs enz. mede te deel en, hoe de toestand van het onderwijs is en te verzoeken, op grond van art. 56. 2e liu der Lag. Onderwijswet, deze vierde tijdelijke leerkracht in aanmerking te doen komen voor de Rijksvergoeding. Verdere uitgaven dan't salaris zal de ge meente zich niet behoeven te getroosten, om- reden een lokaal met complete meubileering aanwezig is. Gaarne zal hij de meening der leden omtrent dit onderwerp vernemen. We kunnen wel zeggen, dat alle leden het met B. en W. eens waren, dat leerlingen het tal voor de beide laagste klassen te hoog is Het financieel offer wat gevraagd wordt, vond de he«r Grotn wel wat hoog', maar er 2it niefe and*s op. Het voorstel van B. en W. werd hierna aan- genomen, daar echter een zeer zeldzaam verschijnsel is, had men aan deze klacht geen aandacht ge- schonken, met het thans zoo noodlottige ge- volg. Men deelde het blad mede, dat de brandbluschmiddelen in geen vier jaar wa ren gecontroleerd. De juistheid van deze beweringen wordt door het gemeentebestuur van Rossum tegen- gesproken. Natuurlijk, zoo werd gezegd, is Rossum in het bezit van een d o r p s brandweer. Doch de spuiten worden jaarlijks beproefd, en dit is ook in het afgeloopen jaar geschied. De gewonde vrouw overleden. Gisternacht is in het protestantsche zieken- huis te 's Hertogenbosch de vrouw van Th. de Leeuw uit Rossum aan de bekomen brand- wonden overleden. De Kon. Nation. Bond „Het Oranje Kruis" „i het Roomsch Kath. Huisvestingsco- mite hebben. na ontvangst van het bericht van den brand in gemeenschappelijk overleg maatregelen g?nomen, om aan de armerc bevolking, welke door den brand getroffen werd, dadelijk dringend noodige goederen voor ligging en kleeding te verschaffen. In gemeenschappelijk overleg zal, zoo noodig, ook voor verdere hulp gezorgd worden. Van de arbeidersbevolking zijn het vooral veertien protestantsche en vijf katholieke ge- zinnen, die vrijwel alles, dat zij bezaten, ver- loren hebben. (Zetpillen tegen aambeien.) EEN BAND1ET OP CELEBES. De Landraad te Maros heeft den beruchten bandiet Daeng Mangemba, die reeds in 1918 veroordeeld werd tot zeven jaar gevangenis straf wegens moord, maar die in 1923 in Maros teruggekeerd, daar als een vorst werd ingehaald en de bevolking terroriseerde, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld en zijn handlanger Lamida tot vijftien jaar ge vangenisstraf wegens moord met voorbe- dachten rade op Lamoedo Beklaagden tee- kenden revisie aan. NOODWEER. Aanhoudende stortregens in de bovenlan- den hebben, naar uit Fort de Kocjt (Sumatra) wordt gemeld, aardverschuivingen en band- jirs veroorzaakt, waardoor veel schad-e en on- gerief zijn gesticht. Enkele bruggen zijn weg- geslagen. EeN ME1-DAG. In de geheele gevulde zaal van het Deca- park te Batavia heeft de Indische sociaal- democratische partij 1 Mei gevierd Het pu bliek bestond bijna uitsluitend uit inlanders. Ten slotte werd bij acclamatie een motie aan- genomen voor internationale ontwapening en wereldvrede. DE MOORD TE GROOTEGAST. Wijkstra gaat in Hooger beroep Y. Wijkstra, de moordenaar der vier veld- wachters te Grootegast, zal tegen het vonnis der Groningsche .rechtbank, waarbij hij tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld, in hooger beroep gaan. DE KONINGIN-MOEDER TE ZANDVOORT. Gistermiddag bracht de koningin-moeder een bezoek aan de Stichting „Badhuis Zee duin" te Zandvoort. H. M arriveerde met den hofauto en aan de grens der gemeente werd zij ontvangen door den burgemeester en andere autoriteiten. Op het „Badhuis Zeeduin" werd zij ont vangen door jhr. D. E. van Lennep, Kamer- heer in Buitengewonen Dienst en voorzitter der Stichting. Op het Tramplein bracht de schooljeugd, versterkt door zangkoren, H. M. een Zang- hulde, terwiji haar voorts bloemen werden aangeboden. Verder bracht H. M. een bezoek aan huize „Sterre der Zee" en de St. Clarastichting. Bij haar vertrek werd zij uitgeleide gedaan door de schoolkinderen, die langs den Haar lemmerstraatweg stonden opgesteld. WEER EEN BOSCHBRAND. Een ernstige boschbrand is gistermiddag omstreeks 1 uur ontstaan in de gemeente Helden (L.) langs de grens der gemeente Neer. Het vuur vond zijn oorsprong in de ge meente Neer en sloeg over het Af waterings kanaal naar het gebied der gemeente Helden over, alwaar naar schatting ongeveer _5 H. A. dennenbosch, grootendeels eigendom van den heer Smulders te Tegelen, een prooi der vlammen werd. Door den vrij hevigen wind is het vuur in zijn voortgang niet spoedig te stuiten en was het gisteravond om 6 uur nog niet gebluscht Brandspuiten zijn ter plaatse ter beschei- ming van de nabijgelegen huizen. STAKING. Ongeveer zestig'j°nge arbeiders van d6 metaalwarenfabriek „Fax" te Culemborg hebben gistermorgen het werk gestaakt. Zes- tien jonge krachten alsmede de oudere arbei ders zijn aan het werk gebleven. TER BESCHERMING VAN DE NATUUR. Geen publiek meer toegelaten Het bekende meertje „Gerritsflesch" nabij het Radiostation te Kootwijk heeft geduren de eenige jaren een steeds toenemend aantal bezoekers getrokken. Den vorigen zomer to- gen, vooral Zondags, tal van personen per auto of per fiets er heen om in het meer te zwemmen om aan zijn oevers te verwijlen. Nu heeft dit meer door zijn vorming en door het daarin of in de nabijheid ervan voorkomende planten- en dierenleven zooda nige wetenschappelijke waarde, dat de minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het tot natuurmonument heeft verklaara. Het is nu helaas gebleken, dat het gebruik van „Gerritsflesch" met naoste omgeving als ontspanningsterrein volstrelct onvereenigbaar is met het behoud daarvan als natuurmonu ment. Door het veelvuldige bezoek heeft het terrein reeds veel geleden. De planten en struiken rondom het meertje zijn deels ver- trapt en vernield, de begroeiing van de zand- duinen aan den westelijken oever is grooten deels vertrapt, zoodat deze kale duinen thans een ernstig gevaar opleveren voor het dicht- s+uiven van het meer. Het zwemmen in het meer bleek fnuikend voor den plantengroei, vooral langs de randen van den waterplas, en de verontreiniging van het terrein door aller- handen rommel, deed zich in buitengewoon ernstige mate gevoelen. In verband met een en ander moet net meer met de naaste omgeving voor het publiek wor den afgesloten. Slechts aan hen, die het meer voor wetenschappelijke doeleinden wenschen te bezoeken, kan on tijdige schriftelijke aan vraag vergunning daartoe werden gegeven door den houtvester bij het Staatsboschbeheer te Apeldoorn. WAAROM NEDERLAND TWEE GOLF- LENGTEN? Door het Tweede-Kamerlid dr. I. H. j. Vos werden tot den minister van Wateistaat de volgende schriftelijke vragen gericht: Wil de minister mededeelen, of het juist is, dat Nederland zich op de radio-conferentie te Praag twee golflengten heeft zien toeoe- deeld, en wel die van 1875 en 298 M.? Wanneer dit het geval is, wil de minister dan mededeelen, waarom de Nederlandsche defegatie op die conferentie genoegen heeft genomen met de toewijzing van die twee golf lengten, terwiji andere, en kleinere, landen meer zendgelegenheid hebben gekregen? Wil de minister mededeelen, waarom die- zelfde delegatie afstand heeft gedaan van de eigen, beproefde golflengte van 1070 M. en genoegen heeft genomen met golflengten waarvan beweerd wordt van bevoegde zijde, dat ze minder waarborgen bieden voor een doeltreffende werking van den radio-omroep Is de minister niet van meening, dat door dezen gang van zaken de ontwikkeling van het radiowezen in ons land ernstig wordt ge- schaad? DE WEGEN IN NOORD-HOLLAND Vaststelling van het wegenplan Leening van 14 millioen gulden. In de voordracht van 14 Sept. 1927 tot vaststelling van een wegenplan als bedoeld in de Wegenbelastingwet stelden Ged. Staten van Noord-Holland op den voorgrond, dat die vaststelling een voorloopig karakter moest dragen en vooral ten doel had, voor de provincie over 1927 een uitkeering te ver- krijgen uit de opbrengst der wegen- en rij- wielbelastingen. Ged. Staten verklaaiden zich bereid om na kennisneming der opmer- kingen, waartoe het plan aanleiding zou geven, -en gehoord de verzoeken van belang- hebbende wegenbeheerders, het plan op- nieuw bij de Provinciale Staten aanhan^i^ te maken. Dit is thans geschied. Het is noodzakelijk gebleken om, naast herziening van het plan volgens de Wegenbelastingwet, ook in het provinciaal beheersplan wijziging te bren- gen. De totale Jengte der wegen, die voor- komen op het thans voorgestelde wegenplan. bedraagt ruim 539 K.M. Dat Ged. Staten BRAND. Varkens verbrand. Gistermorgen is de kapitale boeraerij van den landbouwer W. Klein Schaarsberg, te Lettele, onder Diepenveen, een prooi der vlammen geworden. Bij den brand ging een stamboekstier verloren, terwiji een varken, elf biggen en een kalf mede in de vlammen omkwamen. Huisraad, geld en sieraden zijn eveneens verbrand. DE BRAND TE ROSSUM. De nasleep van den geweldigen brand in het dorp Rossum is voor de getroffen bewo^ ners verschrikkelijk.. Niet minder dan 23 gezinnen zijn dakloos geworden en zijn nu bij particulieren ondergebracht. Van de in- boedels waren er twee niet verzekerd en de andere laag. Voor zeven a acht gezinnen kon nog geen onderdak worden gevonden. Ver- moedelijk zal door het Huisvestingscomite te Den Bosch hulp worden verleend door het verstrekken van bedden en andere noodzake- lijke dingen. Ook de hulp van het Roode Kruis wordt ingeroepen. De schade, welke door lage verzekeringen zeer aanzienlijk is, valt nog niet te begrooten Er zijn verschillende brandwaarborgmaat schappijen bij betrokken het meest wel de Tielsche; verder De long Co., de Haar lemsche Verzekering-Mij. en de Brandwaar borg-Mij. te Koog aan de Zaan. De waarnemend burgemeester is voorne- mens voorstellen te doen om te komen tot het bouwen van noodwoningen voor de gezin nen, die thans niet onder dak kunnen woi den gebracht. „Het Volk" wist te berjehten, dat reeds meerjnaleH ej" op gewezen was, dat de hi ana bluschmiddelen daar ter plaatse in gebrekki COLL. CONTRACT IN DE KOOP- VAARDIJ. De Bond van werkgevers in de koopvaardi) heeft van den Centralen Bond van 1 ransport- arbeiders een mededeeling ontvangen, dat deze het collectief contract voor de zeelie- den, dat 30 Juni afloopt, opzegt. De Centrale Bond heeft eenige wenschen betrefende lotsverbetering geuit ten aanzien van een nieuwe overeenkomst ter vervanging van de oude. gen toestand v_erkeerden. Omdat een brand KUlv NEDERLANDS ANTWOORD AAN BELGle Gister is, naar de Tel. weet te melden, het antwoord der Nederlandsche regeering op de in Januari j.l. door de Belgische regeering aan onze regeering overhandigde nota, waar in het Belgische standpunt ten aanzien van de tusschen ons land en Belgie hangende aan- gelegenheden was uiteengezet, aan de regee ring te Brussel door onzen gezant ter hand gesteld. Jhr. van Nispen tot Sevenaer had daarbij opdracht te vragen of de Belgische regeering bezwaar heeft tegen publicatie door de Nederlandsche regeering van alle, sedert de wederaanknooping van de besprekingen, gewisselde stukken aan de Staten-Generaal. KORTE BER1CHTEN. Door mevr. Beuth—Pop, dezer dagei 1p 's-Gravenhage overleden, is aan de Isra§- lietische gemeente te Leiden een legaat van f 10,000 vermaakt en voorts aan het Isr Wees- en Doorgangshuis en aan het Ir. Arm bestuur legaten van 1000. In 't Noord-Brabantsch dorp St. Mi- ehelgestel is Zondag overleden de heer Boo- nekamp, van 1913—1926 Pastoor te Heems- Welger name* en let er op dat op elke hrt woord "Bayer itaat. Prijs 75 els. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Lange- straat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwer- pen als gevonden gedeponeerd op 4, 5 en 6 Mei 1929: taschje en kerkboekje; huissleutels; hand- schoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 4, 5 en 6 Mei 1929: Koperen afsluitsleutel, H. N. Ranzijn, Fnid- sen C 68; kindertaschje, T. Smorenberg, Augus- tijnsteeg 5; belastingmerk in etui, B. Kaandorp, Zeglis 33; jonge berdershond, A. C. Schoof, noodwoning 23, Westerweg; pakje kinderlijf- goederen, P. Buis, Ramen 18; huissleutel, G. Prins, Veerstraat 24; belastingmerk, C. Stofberg, Heiloo Holleweg 305; portemonnaie met inh„ M. Groot, Langestraat 32; heerenrijwiel zonder bel.-merk, P. Mantel, cafehouder Laat; porte monnaie, Jac. Schouten, Regulierslaan 16; kin- derportemonnaie, W. Landman, Koningsweg 22 zakmesje, J. Ansink, Bruinvisstraat 45; honden- penning, P. Pierrma, Molenkade 48; bril, W Boersen, Omval 5; broche, J. Dijkman, Snaar manslaan 11; zijden riticule, A. Groot Prins Hendrikstraat 15; zeemleeren handschoen, Kaandorp, Baansingel 35a. uimiuugrcn icx 4 ler\c

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7