DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Parlement Oagelyksch ovea*zicht. S. KROM, Tel. 523 Buitenland Binnenland No. *09 Oif nummef Sestaat nit 3 bladtn. Honderd ees en dertiaste Jaargana 1929 fawilfl Mi vooruitfoetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaalsruimte. AoOTwemciitsp \>'im frjmco N.Y. BoeK- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam CO, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. titUBUi Direcleur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 *0 MEI Den Haag, 8 Mei 1929. Onder leiding van den tweede-voorzitter, den heer Dr. de Visser, heeft de Tweede Ka mer gisteravond de Begrooting van het We- genfonds afgedaan. Maar dat is ook met an- ders mogelijk geweest dan doordat de spre- kers in eersten aanleg, die niet zoo weinig in aantal waren geweest, van repliek afzagen. Bij die sprekers hadden zich gisteravond nog eenige gevoegd, waaronder de heer Van der Waerden (S.D.A.P.), die in tegenstelling met den heer Krijger, die de vorige week zoo sterk had afgegeven op het beleid van het Dep. van Waterstaat inzake de verbetering der wegen, gisteravond een tamelijk vriendelijk woord aan het adres des ministers deed iiooren. Wei is niet alles naar zijn zin, maar hij moest toch erkennen, dat het Departement waarlijk met stil had gezeten. Hij drong intusschen aan op versnelling van het tempo opdat de over- brugging van de groote rivieren niet in ver- drukking zal geraken. Tevens heeft hij ern- stig gewaarschuwd tegen de kruisingen a nieveau van spoorwegen en gewone wegen. Verder heeft hij gepleit voor verbetering van de wegen in het Westland, voor een tra?e van den weg van Amsterdam naar Rotter dam over Schiphol enz. Ook andere sprekers, zooals de heeren J. IJ. C. v. Dijk (A.R.), Van Rappard (Vrijheids- bond Rutten (R.K.), Schaper (S.D.A.P.) kwa- men met wenschen inzake wegverbetering voor den dag, maar de minister heeft in zijn uitvoerige rede van beantwoording maar niet te veel beloofd. Wat te verwachten en te be- grijpen is. Minister Van der Vegte heeft zich echter met scherpe woorden verdedigd tegen- over den aanval van den heer Krijger. Er kan niet vlugger gewerkt worden, het definitieve plan is nog niet in alle bijzonderheden vast- gesteld, maar tegenover den heer Krijger be- toogde hij, dat het thans gevolgde tempo in overeenstemming is met het oorspronkelijke plan en er dus niet te reclameeren valt. We zullen niet alle details van de rede des ministers weergeven. Laten we alleen nog ge- wagen van de verheugende mededeeling, dat de Minister hoopt, dat nog dit jaar begonnen wordt met den bouw van een der bruggen over de groote rivieren in Gelderland en dat er dan elk jaar een nieuwe brug bij zal ko- men. De kwestie van wegen door het Westland is in handen gesteld van een speciale com- missie. Wat den ontworpen nieuwen weg van Amsterdam naar Rotterdam betreft, betoog- de de minister, dat het traject over Sassen- heim het spoedigst gereed en het zuinigst zal zijn. De begrooting is ten slootte zonder stem ming goedgekeurd, doch er is een motie van den heer J. ter Laan (S.D.A.P.) blijven han- gen voor latere behandeling, waarbij de Ka- mer omtrent de verbinding van Rotterdam en de Zuid-Hollandsche eilanden met West- Noord-Brabant bij de regeering op spoed aandringt. Nadat de Kamer na een onbelangrijke ge- dachtenwiseling van korten duur hare goed- keuring had gehecht aan een wetsontwerp betreffenden den aanleg van het kanaal EindhovenWilhelminakanaal, is zij tot he- denmiddag uiteengegaan. De Eerste Kamer heeft gisteravond een korte vergadering gehouden hoofdzakelijk tot regeling van werkzaamheden. Ondanks ver- zet van den heer Wibaut (S.D.A.P.) is bij stemming besloten den 15den Mei in de af- deelingen te onderzoeken het wetsontwerp op de gemeentefinancien, zoodat dit nog voor het zomerreces hij de Kamer in openbare be handeling kan komen. De heer Wibaut had het onderzoek liefst later gewild ten einde dit te voorkomen. Ook andere ontwerpen, waaronder de Ziektewet, zullen in de afdee- lingen worden onderzocht en op 16 dezer komt de Kamer dan bijeen om af te doen wat voor afhandeling gereed is. Den Haag, S Mei 1929. Hedenmiddag is de Tweede Kamer begon nen met hare huishoudelijke begrootingen voor het volgende zittingjaar te behandelen. Dat geschiedt steeds met gesloten deuren en het schijnt wel altijd van een leien dakje te gaan. De heeren zijn er ten minste gauw mee klaar en uit niets valt op te merken dat er een levendig debat is gevoerd. Waarom ook, waar er publiek, noch pers, noch zelfs steno- grafen bij tegenwoordig zijn! Na heropening van de deuren heeft de Kamer een lange waschlijst van ontwerpen goedgekeurd zonder er een woord aan te wij- den. We zullen onzen lezers het verdriet niet aandoen ze in extenso te geven, vermoedelijk zouden zij op hun beurt ons het verdriet aan doen ze ongelezen te laten, maar volstaan met de verzekering, dat de landsbelangen niet ge- schaad zijn door deze vlotte behandeling. Hierop volgden enkele onderwerpen be- Irefende Indie en die zouden misschien ook wel onder den hamer des Voorzitters zijn doorgegaan, wanneer niet de Indische spe- cialiteit der S.D.A.P., de heer Cramer, be- hoefte had gevoeld om een paar opmerkin- gen te maken, welke evenwel niet van goede beteekenis waren, zoodat er zich geen debat uit ontwikkelde. Het voornaamste ontwerp was het voorstel om de 5 en 6 percentslee- ningen van Indie te converteeretl tot een 1 se lling van een lager rentetype. Daarna heeft de Tweede Kamer de rest van den middag gewijd aan de voorstellen tot wijziging van de Ouderdomswet. Van verscheidene kanten is tegen die voorstellen bezwaar geopperd en het is vooral de heer Van Gijn (Vrijheidsb.) geweest, die er met nadruk op heeft gewezen, dat de thans voor- gestelde regeling steeds verder afwijkt van de grondgedachte om de ouderdomsverzeke- ring niet langer een leeftijdsgrens en een loongrens gesteld, zoodat ook de gezeten burgerman zich de weelde kon veroorlooven om voor een bescheiden bedrag een appeltje voor de dorst te hebben, wanneer hij ziin 65e jaar zou hebben bereikt. En dan kon hij bij het sluiten van die verzekering den leeftijd van 35 reeds hebben overschreden. Nu gaat men weer een stap verder: men zal nu ook een verzekering voor zijn weduwe kunnen sluiten alsmede bedingen, dat als men voor den pensioensleeftijd sterft, de gestorte pre mies op een na aan de nabestaanden zullen kunen worden terugbetaald. Tegenover deze faciliteiten staat een verzwaring: tot nog toe kon men zorgen, dat de wekelijksche uitkee- ring zelfs 20 zou kunnen bedragen, thans zal men niet verder kunnen gaan dan tot 10 per week. De heer Van Gijn vond dit niets anders als een staatsverzekeringsbedrijf, zij het dan ook, dat een dergelijke verzekering hooger premie vraagt dan een particuliere maat- schappij. Maar dat laatste was juist den heer Sannes (S.D.A.P.) een ergernis. Als voor- stander van een premievrij pensioen aan alle ouden van dagen vond hij wat de Minister thans wilde slechts half werk, maar hij zou er in berusten mits men er toe wilde over- gaan de premie lager te stellen. Er hebben nog vele andere sprekers het woord over de zaak gevoerd, waarbij de heer Aalberse (R.K.) in het bijzonder de voorge- dragen wijziging in bescherming heeft geno- men, terwijl zijn partijgenoot Kortenhorst zich meer aan de zijde van den heer Van Gijn schaarde. Tenslotte heeft minister Slote- maker de Bruine een paar zinnen gezegd ten einde een begin te maken met de beantwoor ding van de tegenstanders, wat dan feitelijk Dinsdag zal geschieden. DE ECGNOMISCHE RAAD TE GENeVE BIJEEN. De openingsrede van Theunis. De afschaffing van tariejmuren blijjt een ideaal, dat niet verwezen- lijkt wordt. De Voorbereidende Ontwapenings Com- missie heeft haar zitting gesloten om plaats te maken voor den Economischen Raad van den Volkenbond. Deze bijeenkomst staat onder leiding van den oud-premier van Belgie, den heer Theunis. In zijn openingsrede moest deze heer con- stateeren, dat er weinig reden voor tevreden- heid was. Want de goede raadgevingen van de economische wereldconferentie hebben bij de regeeringen al heel weinig gehoor gevon- personen werden op slag gedood, de derde bekwam levensgevaarlijke brandwonden. GROOTE BRAND BIJ DE A. E. G. Donderdag ongeveer 10 uur's avonds is in de tot de A. E. G. behoorende transformato- renfabriek in Oberschoeneweide een brand uitgebroken, die snel om zich heen greep en een bestrijding noodig maakte met 6 stralen. Eerst na 1 uur gelukte het de brandweer het vuur meester te worden. De schade is aanzieniijk. 3 verdiepingen met de dakcon- structies, de olietanks etc. zijn een prooi der vlammen geworden. 4 PERSONEN LEVEND VERBRAND. Op het landgoed Iaziska bij Lublin is in den nacht brand uitgebroken in het huis waar de bedienden won en. In totaal woon- den er 12 families. Het -vuur greep zoo snel om zich heen, dat niet alle bewoners zich in veiligheid konden brengen. 3 mannen en een vrouw bekwamen zoo zware brandwonden, dat de kans op levensbehoud zeer gering is. EEN 13-JARIG MOORDENAAR. In een voorstad van Zaropane heeft een vreeselijk familiedrama zich afgespeeld. Een zekere Baniecki mishandelde zijn vrouw in tegenwoordigheid van den 13-jarigen stief- zoon zoo zeer, dat de vrouw in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Paar haalde de moeder haar onwettigen zoon over den vader te vermoorden. Toen op een goeden dag de vader in beschonken toestand op het voor het huis liggend trottoir insliep, haalde de 13- jarige stiefzoon een biil en sloeg den man daarmede op het hoefd. De zwaargewonde man kon zich nog tot het volgende huis voortsleepen, doch zakte toen in elkaar. De vrouw en de jonge moordenaar zijn gearres- teerd. DEMONSTRATES DER COMMUNISTISCHE PARTIJ TEGEN HET VERBOD VAN DEN ROODEN FRONTSTRIJDERSBOND. Evenals in vele andere steden in het Ruhr- gebied had ook in Duisburg de Duitsche communistische partij haar leden opgeroe- pen, om op Hemelvaartsdag te demonstreeren tegen het verbod van den Roode Frontstrij- dersbond. Honderden personen verzamelden zich op de Konigsplatz, w. o. vele jongelui in uniform der verboden organisatie. Nadat een redevoering was gehouden. for meerden zij een optocht, waarin borden wer den medegedragen, die beschilderd waren met protesten tegen het verbod Er was veel politie aanwezig. Tot inci- denten is het echter niet gekomen. Ook te Essen vond een demonstrate plaats welke rustig verliep. Ook hier waren de meeste deelnemers in de roode uniform ver- schenen, waaraan echter het bondsinsigne ontbrak. genheden om 1 uur's nachts wordt opgehe- ven, met 63 tegen 59 stemmen en 2 onthou- dingen. De regeering had minder succes met de reeds door de Kamer aangenomen wet, be- trefende het oprichten met financieelen steun van rijkswege van een nationaal omroepsta- tion, dat op twee verschiitende golflengten, respectievelijk in de Fransche en Nederland- sche talen zou uitzenden. De kosten zouden gedekt worden door middel van een belasting van 60 francs per ontvangtoestel. Verschei dene katholieke senatoren, waaronder pater Rutten en minister van staat Segers, door een deel van de socialistische fractie gesteund, bestreden dit ontwerp, daar zij van geen staatsmonopoolie op radiogebied willen we- ten. De socialist Fraiture diende een motie in tot verdaging van de verdere behandeling van het ontwerp tot de eerstkomende zitting na de verkiezingen. Ook Segers diende een gelijksoortige motie in, met het gevolg, dat de regeering ten einde een nederlaag te voorko men bij monde van Minister Lippens mede- deelde, deze verdaging te aanvaarden. Bij opstaan en zitten verklaarden de Senaat zich daarmede accoord, waarna het koninklijk be- sluit tot ontbinding door den president werd oorgelezen. WENSG^ GIJ UW GOEDEREN NIET MEER TE NUMMEREN DIEVENBENDE GEVAT. 58 Inbrekers en een aantal helers achter slot en en grendel. Door de arrestatie van een inbreker is de POKKEN. Verscheidene gevallen. Volgens de „Libre Belgique" zijn er meer gevallen van pokken in Brussel. Verscheidene ziekenhuizen hebben patienten lijdende aan pokken opgenomen. De medische dienst heeft uitgebreide maatregelen genomen om een epi- demie te bestrijden. Tegenspraak. In een nader B.T.A.-telegram wordt dit bericht uitdrukkelijk tegengesproken en ver- klaard, dat zich slechts een geval heeft voor- gedaan, wat niet van ernstigen aard is. STUURT DAN UW WASCH NAAR Dft NOORDHOLLANDSCHE VAN van de slooping der tariefmuren, die het in- dievenbende gekomen. Tot dusver zijn_58 per- ternationale handelsverkeer belemmeren, ziet sonen aangehouden, die zich aan 111 mora- ken schuldig hebben gemaakt. Een groot aan tal gestolen voorwerpen kon aan de eigenaars worden teruggegeven. Ook talrijke helers zijn in handen der politie gevallen. ENGELAND. BRANDEN IN NEDER-EGYPTE. Bij dorpsbranden in Neder-Egypte zijn on geveer 200 huizen van inboorlingen in den asch gelegd en vijf menschen verbrand en 25 gewond. men integendeel telkens weer hoe in verschil- lende landen die muren nog hooger worden opgetrokken. Wel is er iets gedaan ten op- zichte van de in- en uitvoerverboden, maar ten aanzien van de douanetariwen is men geen stap in de goede richting vooruit ge komen. Integendeel! Men ziet in verschil- lende landen een streven om die tarieven nog te verhoogen en zich met protectionistische bedoelingen tegenover het buitenland af te 6luiten. Daar is bijvoorbeeld Amerika, waar juist op dit oogenblik bij het Representantenhuis EEN ENGELSCHE VERMOORD. In het eind van April werd in een put, ge- te Washington een nieuwe tariefwet is inge-1 {uin va'n een villa te Leg Beaux iten een verscherping ^arseme het lijk gevonden van een 44- en een verhooging van de douanerechten zal riamo mia* Rranson. di< diend, die in vele opzichten een brengen. Dat is wel een zeer ongelukkige samenloop van omstandigheden: terwijl toch een aantal deskundigen te Geneve bijeen is, om bespre- king te voeren over de middelen, om het in- ternationale ruilverkeer te bevorderen, wordt in Amerikt gewerkt naar het tegenoverge- stelde doel! Echter, het is niet alleen Amerika, dat een hoogen tariefmuur om zich heen heeft geslo ten, maar veel andere landen ook. En de Poolsche deskundige Poplawski sprak zeer zeker een waar woord, toen hij opmerkte, dat velen te Geneve gaarne als vrijhandelaar getuigen, maar zoodra ze in hun eigen land zijn teruggekeerd, vergeten, wat ze in de Volkenbondsstad hebben ver- klaard. Zoodat men van de komende besprekingen maar niet al te veel moet verwachten, al zul len vele schoone denkbeelden ontvouwd worden. En van een onbelemmerd ruilverkeer zal de eerste jaren nog wel geen sprake zijn! DUITSCHLAND. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Volgens een bericht der Berlijnsche bladen uit Luebben zijn 3 personen tijdens eeni uit- stapje naar het Unterspreewald door een on- weer overvallen. Om zich te beschutten tegen den hevigen regen zochten zij dekking in een booiberg. Plotwling sloeg de bliksem in. 2 jarige Engelsche dame, miss Branson, die daar woonde. Zij had een schotwond in het hoofd; haar revolver werd in de nabijheid gevonden. Aanvankelijk dacht men dan ook aan zelfmoord doch een nader onderzoek heeft het vermoeden doen rijzen dat zij ver- moord is. Als verdacht meer van de zaak te weten is e enhotelhouder, zekere Pinet, aangehou den, die met haar op intiemen voet schijnt estaan te hebben. Zij had het hotel Monte- larlo ondanks zijn weidschen naam een hotelletje met slechts vier kamers van de familie Pinet gekocht, doch het beheer er ever aan Pinet overgelaten. Als aandeel in den verkoop had hij 20.000 a 30.000 francs ont- vangen, waarmee hij elders een garage wilde openen. Den avond van den moord was hij, naar hij erkende, nog bij de villa geweest om miss Branson het een en ander te brengen doch hij ontkende beslist iets met den moord uitstaande te hebben gehad. BELGIB. DE SENAAT ONTBONDEN. Opheffing van de verplichte sluiting der drankhuizen; de wet op het na- tionale radiastation verdaagd. De Brusselsche correspondent van de N.- R.Crt. meldt: De Senaat hield Woensdag zijn laatste vergadering voor de ontbinding met het oog op de verkiezingen op 26 Mei. Verscheidene wetsvoorstellen werden goedgekeurd, onder meer het voorstel, waarbij de verplichte slui- 'ting der drankhuizen en amusementsgele- De abdij van tongerloo. Onherstelbare schade aan bibliotheek en archief. Een correspondent van de N.-R.Crt. schrijft d.d Donderdag: Gister waren wij nogmaals in de gelegen- heid, een kijkje te gaan nemen naar de over- blijfselen van de abdij van Tongerloo. Meq is er thans bezig met het opruimen van het uin, hetwelk een gevaarlijke en zeer lastige arwei is. Onder dit puin vindt men nog zeer veel overblijfselen van den inventaris, die evenwel niet meer bruikbaar zijn. Het dak van de prelatuur is wederom gelegd, zoodat de gespaard gebleven vertrekken van den pre- laat dr. Lamy alsmede die van de oudere pa ters verder geen last van regen en wind on- dervinden. De vestibule van de prelatuur is echter totaal uitgebrand. Van de monumen- tale trap is niets overgebleven dan wat ver- koold hout. Gewelven en verdiepingen zijn to taal verdwenen. In de gastenkamers blijkt de schade per slot vrij gering. Wat deze gedeel- ten betreft, is de brand nogal meegevallen, echter voor de rest van de gebouwen is de schade aanzieniijk grooter dan men eerst nog had gedacht. Naar men ons ter plaatse mede- deelde, bedraagt deze wat de gebouwen be treft ruim 10 millioen frank, terwijl de scha de aan den inventaris eveneens op 10 mil lioen wordt begroot. Het bedrag der verze- cering bedraagt 4 millioen frs. De schade aan de bibliotoheek is eveneens grooter dan het zich eerst liet aanzien. Twee 3de gedeelte heette gered te zijn. Daarvan is echter de helft bijna door water en vuur on- herkenbaar beschadigd. De schade aan het costbare archief strekt zich zoover uit, dat het werk van menschenleeftijden totaal vruchte- loos is gemaakt. Eveneens zijn kostbare stuk- ken verloren gegaan. De belangstelling is nog steeds groeiende. Zondag werd de abdij door circa 30.000 menschen bezocht uit geheel Belgie en Neder- land. De naar hun families vertrokken kanuni- ken en novicpn moeten thans stilaan weer te- rugkeeren. De prelaat van Tongerloo heeft de beschikking gekregen over de Norbertijner abdij van Lefte bij Dinant. Aldaar waren vroeger Fransche paters gevestigd, die thans naar Frankrijk zijn weergekeerd. De novicen alsmede het studendaat zullen daar worden ondergebracht, vermoedelijk voor den tijd, dat Tongerloo hersteld wordt. Ete kanunniken hebben hun kloosterlijke kalmte weer herwonnen, alhoewel het kloos- terleven nog geenszins voortgang kan heb ben. Men is thans bezig het het eenigszins bruikbare gedeelte der abdijkerk, de linker beuk, van de rest van de kerk af te scheiden door houten schuttingen, waarna in dit ge deelte het koorofficie, dat hier reeds 800 jaar, enkel onderbroken door de Fransche revolu tie, werd gehouden, weer voortgang zal vin den. POLEN. EEN RUSSISCH AGENT AANGEHOUDEN. Tusschenpersoon bij de relletjes te Berlijn? Op het station te Warschauw is een goec gekleed reiziger aangehouden, die uit Berlijn kwam en naar Rusland wilde gaan. De man bleek namelijk in het bezit te zijn van een val sche Poolsche pas. In zijn koffer vond men een lijst van alle communistische leiders Berlijn, die een rol hebben gespeeld bij de voorbereiding van de 1 Meibetooging, een plattegrond van Berlijn en verschillende in structies van communistische instellingen. De gearre6teerde weigerde op vragen te antwoor- den. Hij is voorloopig aangehouden. Zijn naam en nationaliteit konden nog niet wor den vastgesteld. DE WOEDE TEGEN DUITSCHLAND TE KATTOWITZ. Geen Duitsche titels in films meer. Te Kattowitz zijn alle bioscopen gesloten. Verleden week had het publiek geprotesteerd tegen Duitsche opschriften en daar de bios- coopeigenaars relletjes vreezen, hebben ze hun inrichtingen gesloten. Hun onderhande- lingen met het gemeentebestuur leverden geen resultaat op. De bioscoopeigenaars verklaren, dat het weglaten van de Duitsche titels het bezoek aan de bioscopen met vijftig procent zou doen verminderen. FINLAND. VIJF MISDADEN OP EEN DAG. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat in Fin land in 24 uur tijds zonder eenig onderling verband vijf misdaden zijn gepleegd, waar. van drie moorden op echtgenooten. Te Hel- singofrs mishandelde een sergeant zijn vrouw zoo ernstig, dat zij aan de gevolgen overleed. In Uganienni vergiftigde een hotel-eigenaar zijn vrouw om met een ander te kunnen trou- wen. Te Ostermark sloeg een man tijdens een twist zijn vrouw neer. De dader stak daaroo het huis in brand, waarbij hij zelf om het leven kwam. Te Helsinki werd een man tij dens een vechtpartij gewond en te Harmo schoot een 20-jarige jongeman uit jaloezie zijn meisje dood, waarop hij ook aan zijn eigen leven een einde maakte. FRANKRIJK, DE OPVOLGER VAN HERRICK. De „Matin" heeft uit Washington eeft telegram ontvangen, waarin bevestigd wordt, dat de senator van New-Jersey Walter Edgh benoemd zal worden als opvolger van den overleden Herrick, tot ambassadeur der Vereenigde Staten te Parijs. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN BIJ TACHTIG BRUILOFTSGASTEN. Na een bruiloftsmaal te St. Urbain in de Vendee werden van de honderd gasten tachtig ongesteld. Zij toonden alien vergiftigingsver- schijnselen. De vergiftiging is vermoedelijk veroorzaakt door een eierschuim-vla. De vader van de bruid is Woensdag aan de ge volgen overleden. AMERIKA. DRIE LIJKEN GEVONDEN. Vermoedelijk een veete tusschet smokkelaars. Op een eenzame weg werden de lijken van drie mannen gevonden met tientallen wonden, klaarblijkelijk veroorzaakt door een machine- geweer. Naar men meent is dit een gevolg van een veete tusschen dranksmokkelaars te Chi cago. HET HOOGTE-RECORD. Wij hebben den laatsten tijd af en toe veiv teld van de ambitieuze plannen voor toren- huizen in New-York (staa) en Chicago. In de stad aan den Hudson zou een Chrysler-ge- bouw verrijzen dat 809 Eng. vt. hoog moet worden en 68 verdiepingen krijgt, waarop Chicago het plan aankondigde van een wol- kenkrabber van 1002 Eng. vt. dus nog hooger, dan de Eiffel-toren en met 75 verdiepingen. Alweer te New-York is het plan in voorbe reiding voor een gebouw van de Manhattan Bank Cy. in de buurt van Wall Street (hoog- te 834 vt.). Heel hoog wordt ook de Chicago Apparel Mart met 880 vt. Maar ten slotte zal toch de kroon blijven aan New-York, indien tenminste de plannen voor het Larkingebouw aan de 42ste straat ten westen van Eighth Avenue worden goed gekeurd. Dat gebouw moet nog 216 vt. hoo ger worden dan de Eiffeltoren, n.l. 1200 Eng. vt. Dat is bijna driemaal zoo hoog als de hoogste kerktoren in Engeland of Schotland. INBRAAK. Gisternacht hebben ongekenden zich door, openschuiving van een raam toegang ver- schaft tot de woning van Baron van Brakell van Wadenoyen en Doorwerth te Doorwertb. Er werd een belangrijke hoeveelheid tafelzil- ver ontvreemd. De waarde hiervan bedraagt ongeveer 5000.Van de daders is nog geen spoor bekend. EEN KANAAL DROOGGELOOPEN. Bij de werkzaamheden tot droogzetting, opruiming en vernieuwing van den grond- duiker onder het Winschoterdiep bij Heiliger- lee is de westelijke van de ter weerszijden ge stagen houten damwanden bezweken. Het water uit het pand van het Winschoterdiep tusschen Zuidbroek en den genoemden duiker stroomde daardoor of naar den boezem van Oltambt. De doorgaande scheepvaart Zuidbroek Winschoten was sedert 1 Mei ten gevolge van de gemaakte afdamming gestremd.1 aen en in sieue van annans ecu uc^iu ic iicu iaiiuk

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1