DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. Ill Dif aammer besfaai nit 2 biaden. Honderd eon en dertigste Jaargang 1929 ATioTiTNrmentsprfjs t»ij vooruitlbetaliiig per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h, Qerms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Mministr. No. 3. RMactie No. 33. MAAMDAIil Directenr: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Post giro 37060 13 MEI Dagelijksch overzicht. DE NIEUWE REGEERING IN OOSTENRIJK. Een regeering der economie; nog eens het program, der nieuwe regee ring. De nieuwe bondskanselier van Oostenrijk, I Ernst Streeruwitz, heeft nu zijn programma fcekend gemaakt. Zooals men algemeen heeft verwacht, beschouwt Streeuwitz het als zijn taak, op het herstel der Oostenrijksche staats- financien, hetwelk Dr. Seipel is gelukt en dat blijkt duurzaam te zijn, de volledige economi sche saneering te laten volgen; de particu- liere economie is in Oostenrijk n.l. in de laat ste jaren steeds meer bij die van den staat achtergebleven. De algemeene economische situatie laat veel te wenschen over. Toen Streeruwitz, een man der praktische econo mie, de leiding de staatszaken op zich heeft genomen, hebben alle economische kringen hem warm begroet, daar ze van hem verwach- ten, dat de politiek, die in Oostenrijk in den laatsten tijd al te welig bloeit, wat op den achtergrond zal treden, en dat de aandacht zal worden gewijd aan economische kwesties. Het programma der nieuwe regeering is in dit opzicht geen teleurstelling; de regeering Streeruwitz proclameert zich hierin als een regeering der economie. Zonder veel groote ■woorden, zonder de moeilijkheden over het hoofd te zien, die Oostenrijk op het oogenblik belasten, heeft bondskanselier Streeruwitz het de belangrijkste taak van zijn regeering ge noemd, op economisch gebied positieven ar- beid te doen. Hij heeft hiermee beloofd, den na te komen, die in Oostenrijk steeds dringen- der wordt en dikwijls al in zeer ernstige vor- men wordt geuit. Want de crisis, die aan de vorming van het Kabinet Streeruwitz is voor- afgegaan en die weken lang heeft duurd, was fen slotte niets anders, dan een crisis van het parlementaire systeem in Oostenrijk, een feit. dat voor iedereen duidelijk is. Als deze crisis dus inderdaad heeft geleid tot een blijvende consolidate van de verhouding binnen de regeeringsmeerderheid, als het Parlement weer in staat zal zijn, te werken, dan moet men de ontwikkeling, zooals ze is, begroeten, daar ze alle radicate plannen zou uitschake- len. Het blijkt ondubbelzinnig uit het program ma der regeering Streeruwitz, dat ze er van het eerste oogenblik af naar streeft, om de eenzijdige partij-politiek tegen te gaan De bondskanselier heeft er met recht nadruk op gelegd. dat Oostenrijk bij zijn tegenwoordige economische situatie zich de luxe van een voortdurend partij-gekibbel niet kan veroor loven Hij verkondigt de noodzakelijkheid van een economische politiek en waarschuwt d afgevaardigden ervoor, het als hun taak op te vatten, rivalen te zijn om de gunst der kie- zers. Bondskanselier Streeruwitz is tevens heel beslist opgetreden tegen de steeds toe nemende pogingen van kringen buiten het Parlement, om in de politiek van den dag in te grijpen. Hij heeft er nadruk op gelegd, dat het bijleggen van geschillen in de handen moest blijven van de uitverkorenen van het yolk en dat aan de regeering de rol ten deel valt van eerlijk makelaar. Deze plaats in de regeeringsverklaring is heel voorzichtig ge- formuleerd, maar wijst beslist elken druk van buiten van de hand, van welken kant deze ook komt. Het is een sterke belijdenis voor de democratic, die juist in deze dagen voor Oos tenrijk bijzondere beteekenis heeft. Opmerkelijk is de houding van Bondskan selier Streeruwitz tegenover de arbeids-kwes tie. Op grond van zijn jaren lange ondervin- ding in het economische leven gelooft hij vast aan de mogelijkheid van een arbeidsvrede, zoodra arbeidnemers en arbeidgevers elkaars rechten erkennen. De vooruitgang der economie, zoo zeide hij, is nauw verbonden met een goede verhouding tusschen arbeiders en arbeidsgevers. Het eco nomische programma, dat bondskanselier uit- voerig heeft ontwikkeld, bevat verschillende kwesties van landbouw, industrie, handen en mjverheid en hij' kondigt aan, dat deze zullen bevorderd in een mate, die de omstandigheden toelaten. De regeering Streeruwitz wil na- tuurlijk ook de bemoeilngen voortzetten, om een nieuwe leening op te nemen voor investie doeleinden en hoopt de nog bestaande moei lijkheden te kunnen overwinnen. De handels- politieke actie zal worden voortgezet, die voor Oostenrijk gunstige voorwaarden voor den uitvoer wil bereiken. Op grond van zijn aan- merkelijken invoer kan het dit verlangen Oos tenrijk heeft nooit aan „Hochschutzzoll"-poli- tiek gedaan; voor concessies zal men steeds tegen-prestaties geven. Maar een eenzijdige prohibitieve politiek der buitenlandsche afzet- gebieden kan, zoo zei de bondskanselier, Oos tenrijk niet beantwoorden met het openh'ouden van zijn markt, die ook het, van verschillende kanten komende, dumping zou moeten opne- men. Dat Oostenrijk naar grootere bescher- ming streeft, wordt van buiten opgedrongen. Oostenrijk miskent zijn eigen situatie niet en streeft er naar zijn afzetgebieden uit te brei- den. Oostenrijk, zoo verklaarde Streeruwitz, zal in zijn handelsverdragen tegenover de na' burige staten zoo ver gaan, als deze tegen over Oostenrijk bereid zijn. De hervorming van de huurwet en het strafrecht, verder van de „Geschworenen"-ge- rechten en de perswet vormen de hoofdpunten in het programma der nieuwe regeering Vooral in de huurkwestie heeft bondskanselier 'Streeruwitz een dringend beroep gedaan op de afgevaardigden, om de needs vejgevorder- de onderhandelingen zooveel mogelijk te ont- trekken aan de ninvloed der agitatie. Op het gebied der buitenlandsche politiek heeft bondskanselier Streeruwitz geen nieuwen toon aangeslagen. Hier was ook wel niets nieuws te zeggenhet richtsnoer, dat tot nu toe is ge- volgd, zal behouden blijven. De indruk van de verklaringen van den bondkanselier was over het algemeen goed Men heeft een kalmen, niet-hartstochtelijken man uit de praktische economie hooren spre- ken. Hij is niet uitsluitend politicus_ en men heeft uit zijn woorden de hoop kunnen putten, dat voor een eenzijdige partij-politiek in Oos tenrijk eindelijk praktische arbeid voor de economie in de plaats zal komen. En dat is, wat dit land dringend noodig heeft. Buitenland CHINA. GENERAAL FENG LEVENSGEVAARLIJK ZIEK? Volgens tot nu toe niet bevestigde berich- ten uit Peking zou generaal Feng, van wien reeds eenigen tijd beweerd wordt, dat hij rnstig ziek is, zijn overleden. De geneesheer van den generaal verklaarde echter, dat de gezondheidstoestand van Feng zorgwekkend is. DE STRIJD OM KANTON. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de Kwanshi-troepen tot nu toe twee vergeef- sche aanvallen op Kanton hebben gedaan. De troepen der nationale regeering, die uit Nan king belangrijke versterking hebben gekre gen, hebben den aanvallers aanzienlijke ver- liezen toegebracht. De hoofdmacht der Kwanshi-troepen be- vindt zich op den terugweg. Vooraanstaande ambtenaren uit Kanton, die eenigen tijd geleden de stad verlieten, om- dat zij een val onvermijdelijk achtten, keeren thans weer terug. De banken en groote zaken zullen spoedig weer geopend worden. •EEN SAMENZWERING TEGEN BUITENL ANDERS? Tot verzwakking van de regeering te Nanking. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Peking meldt, dat Vrijdagmorgen te Peking ontsteltenis werd gewekt toen Tsjiang Tsjao Tsjoeg, de vroegere premier van China, het diplomatencorps liet weten, dat er onder de communisten een complot be stond tot het vermoorden van buitenlanders, witr huisbedienden daarbij hun medewerking zouden verleenen. Het complot zou worden uitgevoerd zoodra een voldoend aantal hui- zen gemerkt was en men er zeker van was, dat woningen der buitenlanders in de legatie- wijk geheel onbewaakt waren. Dit zou 1 Juni zijn, bij het begin van de plechtigheden te Nanking ter eere van dr. Soen Jat Sen. Het doel van dit complot zou zijn, het gezag van de regeering van Nanking te breken. In officieele buitenlanasche kringen staat men sceptisch tegenover bovenstaande mede- deeling, doch voor alle zekerheid zijn toch voorzorgsmaatregelen getroffen en is de poli tic versterkt. DUITS CHL AND. NA DE ME1-ONLUSTEN. De kwestie der ontbinding van de roode bortden. Over de conferentie die te Berlijn is gehou den tusschen vertegenwoordigers der rijks regeering en der landen, meldt Wollf nog: De vertegenwoordigers van het rijk en Pruisen gaven een uitvoerige motiveering van het verbod van den rooden frontstrijdersbond, terwijl die der landen het optreden van den bond in hun land uiteenzetten. Daarbij be toogden de vertegenwoordigers der landen, in welke de bond nog niet is verboden, dat deze stap is nagelaten, omdat in hun land de toe standen anders zijn en er geen dringende aanleiding was, oolc niet uit juridisch oog- punt, om den bond te verbieden. De gedelegeerden van het rijk en de groo tere landen waren echter van oordeel, dat het er niet om ging, hoe de toestanden in de lan den waren, maar dat hier een algemeen Duitsch belang op het spel stond. Naar het nieuwsbureau V. D. Z. van goec ingelichte zijde verneemt, verwacht men der- halve, dat ook de andere landen zullen over- gaan tot het verbieden van den bond. Een for med besluit is echter nog niet genomen. Een verzoek van het rijk aan de lan den inzake de ontbinding? Naar het nieuwsbureau V. D. Z. verneemt, moet de rijksregeering voornemens zijn tot de regeeringen der landen, die tot dusver nog geen besluit hebben uitgevaardigd, waarbij de roode frontstrijdersbond wordt ontbonden, het verzoek te richten, dit alsnog te doen. Communistisch blad in beslag ge nomen. De Berlijnsche communisten brengen sinds enkele dagen een blad Die rolhe Sturmfahne, dat hun verboden Rothe Fahne moet vervan- gen, in omloop. Ook dat blad heeft de politie in de drukkerij in beslag genomen. Ook een weekblad verboden. De hoofdcommissaris van politie te Berlijn heeft het weekblad Montag-Zeitung der Werktatigen tot 11 Juni a s. verboden. In het nummer van 6 Mei heeft een artikel gestaan, waarin de communistische partij in haar actie tegen den gxondwettelijken republikeinschen staatsvorm gesteund wordt. Op grond van dit artikpl is het yerbad geyolgd. Persprocessen te wachten. De onlusten van de eersten Mei zullen ver- moedelijk aanleiding geven tot een of meer persprocessen. In de redacii.es van de commu nistische biaden schijnt het namelijk erg te gisten. Een der redacteuren van de Rote Fahne heeft zijn ontslag al genomen en is bo- vendien uit de partij getreden omdat hij het onverantwoordelijk gestook niet langer kan aanzien. Twee redacteuren van de Welt am Abend hebben geweigerd te voldoen aan het bevel van het communistische partijbestuur om de politie scherp aan te vallen en hebben even- eens hun functie neergelegd. Zij eischen uit- betaling van hun salaris voor den verderen duur van hun contract. Een botsing tusschen communisten en potitie. Te Prenzlau is het naar aanleiding van een communistische betooging tegen het verbod van den bond van roode frontstrijders tot een botsing tusschen betoogers en politie geko men.. Onder de betoogers bevonden zich eeni- ge lieden in de uniform van de roode front strijders en met de onderscheidingsteekens van den verboden bond. Twee roode front strijders werden in hechtenis genomen. Na een toespraak op het markptlein, waar een buitenlanasch redenaar in scherpe be- woordingen het verbod van den bond hekelde, kwam het op weg naar een lokaal in een slecht verlichte straat tot een botsing met een officier van politie, die een der betoogers wil- de arresteeren. De demonstranten wierpen zich op den officier en op de politieagenten Ten slotte slaagden de agenten er in zich met behulp van hun gummiknuppels los te maken. De menigte werd daarop door de po litie uiteengejaagd. AUTOBUS BESCHOTEN. Zondagmorgen tegen kwart over vijf reed een geheel bezette omnibus van Hamburh naar Billstedt, langs de Horner Landweg. Uit een nog niat bewoond nieuw gebouwd huis vielen 3 tot 4 schoten, die de ruiten van den wagen vernielden, doch waardoor nie- mand gewond werd. De chauffeur bekwam verwondingen in het gelaat door de glas- splinters. De chauffeur reed onmiddellijk daarop in sneile vaart naar het politiepost- huis, doch ondanks de door de politie opge- nomen achtervolging konden de daders niet gearresteerd worden. In den omnibus werd een revolverkogel gevonden. DE BEROOVING OP DE MIJN MATTHIAS STINNES. De politie heeft Zaterdag te Essen de vier gebroeders Keimling gearresteerd, die ver- dacht worden in Februari door een brutalen aanslag 116000 mark, bestemd voor uitbeta- ling van loonen op de mijn Matthias Stinnes, geroofd te hebben. In verband met dezen aanslag waren reeds eerder 24 lieden gearresteerd, die op 7 na al ltn weer vrij gelaten moesten worden. Men heeft gedeeltelijk kunnen vaststellen, waar het gestolen geld is gebleven. Voor 55.000 mark heeft men door middel van een strooman een boerenhoeve gekocht. Voorts heeft de politie op Hemelvaartsdag op de renbaan te Gelsen kirchen een renpaard in beslag genomen, dat eveneens met het gestolen geld betaald was. In baar geld was nog 4500 mark aanwezig. FRANKRIJK. EEN MOORDENARES VAN TACHTIG En millionnaire. Natuurlijk zijn onze lezers de geschiedenis vergeten van de schatrijke mevrouw Portoil, die op haar tachtigste jaar haar dienstbode vermoordde? Wij hebben haar indertijd ver- teld en zij komt op het volgende neer. Mevrouw Portoil, heel oud en millionnaire, woonde bij Cimiez op een villa waar een be jaarde dienstbode haar p_rsoneel uitmaakte Op een dag, dat de dienstbode haar meesteres in den keuken aantrof bezig kopjes te was- schen ontstond er gekibbel tusschen de twee vrouwen daar de dienstbode van meening was, dat kopjes wasschen geen werk voor mevrouw was! De oude mevrouw Portoil is toen zoo boos geworden, dat zij een pook heeft genomen en daarmede de dienstbode door sla- gen op het hoofd heeft gedood. Zij heeft ver- volgens het lijk uit de keuken naar de plaats gesleept, waar het later is gevonden. Mevrouw Portoil heeft dit alles bekend voor de rechtbank te Nice, die zich thans met de door haar gepleegde misdaad heeft bezig gehouden. Later is zij op haar bekentenis teruggekomen. De rechtbank heeft haar tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar, wegens haar hoogen leeftijd en haar gezond heid, draagt de veroordeeling een voorwaar- delijk karakter. TOENEMEND AANTAL ST IE RE N- GEVECHTEN. De Figaro komt op tegen het algemeener worden van het stierengevecht in Frankrijk. Tot dusver kende alleen Zuid-Frankrijk het stierengevecht, het is nu echter doorgedron- gen tot het centrum en men vreest, dat het nog verder naar het noorden zal komen. Bourges, Nevers en Vichy hebben tegenwoor- dig hun stierengevechten met beroemde mata dors uit Spanje, waarvoor heel veel reclame wordt gemaakt. De Figaro waarschuwt tegen den slechten invloed ,dien het bloedige schouwspel van de sladiting van stieren en paarden op de menigte ongetwijfeld moe* hebben. De Figaro brengt hier zelfs het bolsjewTKQje hij te pas en zegt aan het slot van het slot van haar artikelWordt aan het wildste en gevaarlijkste van alle beesten, aan het plebs, den smaak van bloed bijgebracht, laat ons dan oppassen! EEN NIEUW ONDERSCHEIDINGS- TEEKEN. Op voorstel van Henry Pate, onder-staats- secrtaris voor lichamelijke opvoeding heeft d president van de Republiek een nieuwe onder- scheiding ingesteld met het doel om de ver- diensten te erkennen van hen, die hebben bij- gedragen tot de physieke en sportieve opvoe ding van de Fransche jeugd. De onderscheiding zal bestaan uit een bronzen, zilveren of gouden medalje en ge dragen worden aan een blauw lint, voor de gouden medaljes bovendien voorzien van een roset in dezelfde kleur. Op 14 Juli zal het nieuwe onderscheidings- teeken voor het eerst worden uitgereikt. BELGI6. ZUCHT NAAR AVONTUUR. Twee meisjes als jongens ver- kleed ontvluchten een kostschool. Verleden Zaterdag verlieten twee meisjes van 14 jaar een kostschool te Sinte-Katelijne- Waver om den Zondag bij haar familie door te brengen. Een van haar pakte twee stel kleeren van haar broeder in haar koffer en zoodra de meisjes Zondagavond terug in de school wa ren, trokken zij beiden zoo'n jongenspak aan. Het gelukte haar de school om ongeveer 11 uur 's avonds te verlaten zonder te worden opgemerkt. Onderweg kwamen zij een auto- mobilist tegen, die naar Brussel gingten haar meenam. Daar woonde de grootmoeder van een der meisjes. Zij kwamen daar om 2 uur's morgens aan en vertelden dat zij een bloedverwant gingen bezoeken te Ostende. Zij brachten er den nacht door, maar de grootmoeder vond het toch veiliger om den volgenden dag haar kleindochter, steeds in manskleeren gestoken, naar de kostschool terug te brengenhet an dere meisje toog naar Ostende. Toen de kleindochter dicht bij de kost school was gekomen, liet zij eensklaps haar grootmoeder staan en liep hard weg. Onder- tusschen had het bestuur der school de poli tic van het vermissen dei meisjes verwittigd De politie zoekt ze overal. Dinsdagmorgen bezorgde de post aan het adres der grootmoeder een brief vcor haar kleinkind. Daarin stond: „Lieve Loulou ik heb reeds een betrekking gevonden; neem den trein van 8 uur, ik wacht u aan de statie. Uw broeder Albert". De politie van Ostende werd dadelijk ge- waarschuwd en een paar uur later werd de eerste vluchtelinge gevonden. De tweede werd denzelfden namiddag teruggevonden te Overyscbe. De bedoeling der meisjes was geweest om zooveel geld te verdienen, dat zij naar Parijs zouden kunnen gaan. ENGELAND. WEER EEN „M AN-VROUW" ONTDEKT Een zonderling geval. De vrij onsmakelijke onthullingen omtrent vrouwen, die zich als man uitgeven, volgen elkaar in Engeland snel op. Nauwelijks is de emohe, door „captain Barker's" optreden ge wekt, bedaard, of een nieuwe man-vrouw doet van zich spreken. In de „Daily Chronicle" wordt verteld dat een zekere William Sidney Holton, een vrachtrijder bij een houtfirma, die gedurende 4 Yt jaar schijnbaar gehuwd te Merstow Green leefde, bij zijn overbrenging naar het hospitaal, een vrouw bleek te zijn. De echtgenoote, mrs. Holton, verklaarde nooit te hebben geweten, dat hij geen man was. Hij had een mannenstem en was zeer sterk, dronk en rookte zwaar. Achttien maan den geleden werd haar een zoontje geboren Zij geloofde dat hij de vader was. 4 Een onverkwikkelijk geval, met welks korte vermelding wij volstaan. DE KOMENDE ALGEMEENE VERKIEZING. Het aantal candidaten voor de 615 zetels in het Lagerhuis bedraagt thans 1718, name lijk: 588 conservatieven, 566 leden der arbei derspartij, 506 liberalen, 31 communisten, 27 anderen. Zestig candidaten zijn vrouwen, o.w. 28 leden van de arbei derspartij. Het aantal niet betwiste zetels bedraagt, Noord-Ierland niet medegerekend, slechts twee. Bij de verkiezing van 1924 waren het er 32. De noteering aan de Londensche Beurs, die de kansen voor de verschillende partijen aan- geeft, was op den dag van de ontbinding (Vrijdag)conservatieven 276, arbeiderspar tij 246, liberalen 90, onafhankelijken 6 zetels DE VALERA GESCHORST. Beleediging van den voorzitter der Deal. Uit Dublin wordt aan de Engelsche biaden gemeld, dat de Valera, leider der Fianna Failpartij, Vrijdag door de Dail Eireann werd geschorst omdat hij den speaker, Mi chael Hayes, beschuldigd had v. „unfairness" (partijdigheid), tot tweemaal toe weigerde, zijn beschuldiging in te trekken, en tenslotte ook niet wenschte te voldoen aan het verzoek, de Dail te verlaten. Cosgrace, de president van het uitvoerend bewind, stelde de schor- «jgg voof, die opt 63 tegen 34 stejjjineii werd Rum 3000 HUIS VROUWEN STUREN GEREGELD HUN WASCHGOEDEREN NAAR DE NCORDHOLLANDSCHE VAN IS DAT VOOR U GEEN AANLEIDING HET OOK E2NS TE PROBEEREN? aanvaard. De Valera verliet daarop doods- bleek het Huis. Den avond te voren had er in de Dail een scherp debat plaats tusschen Fitzgerald Ken- ney, den minister van Justitie, en de Valera, naar aanleiding van de behandeling in twee- deze lezing van de z.g. „Jaries Protection Bill". De minister verklaarde dat, zoo deze wet niet het gewenschte resultaat had en de jury ongestoord haar arbeid kon verrichten, er naar andere middelen moest worden omge- zien om misdadigers te straffen. De Valera kwam tegen deze wet op, omdat zij, werd zij aangenomen, naar zijn meening processen tegen politieke misdadigers voortaan prac- tisch gesproken in het geheim zouden worden gevoerd. NOORWEGEN. GAAT NOORWEGEN HEEN? De^Duitsche draadlooze dienst meldt, dat >lijkens een bericht uit Oslo de Noorsche Ar bei derspartij, die in het Storting de meerder-: heid heeft, heeft voorgesteld dat Noorwegen uit den Volkenbc-nd zal treden. POLEN. II SCHOOLMEISJES BIJ PLEZIERVAART, VERDRONKEN. In de nabijheid van Gomel is een met 11 schoolmeisjes beladen roeiboot gekanteld. Daar het ongeluk te laat bemerkt werd en redding vanaf den oever onmogelijk was. zijn alle meisjes verdronken. AMERIKA. EIGENAARDIGE PARLEMENTAIRE TOESTAND IN ARGENTINIe. De beide Argentijnsche Kamers, die vol* gens de grondwet op 1 Mei ontbonden wor den, konden, volgens de Prensa, nog niet bij- eenkomen, aangezien in de Kamer van afge vaardigden de personalisten, dat zijn de aanhangers van president Irigoyen, de mo gelijkheid voor de Kamer om besluiten te ne men tegen werken, waarom men hun verwijt, dat zij het parlementaire systeem onmogelijk maken. In den Senaat zijn het echter de te- genstanders van president Irigoyen, die het werken onmogelijk maken als oppositie tegen de regeering. Zij wonen de zittingen niet bij, waardoor de beide Kamers het noodige aan tal leden om besluiten te kunnen nemen, mis- sen. De minderheden in de beide Kamers stellen voor om een bepaling van het regie-, ment van orde toe te passen, volgens welke de senatoren, zoowel als de afgevaardigden met behulp van de politie gedwongen wor den. LITAUEN. DE AANSLAG OP WOLDEMARAS. In den loop van het onderzoek naar aanlei ding van den aanslag op Woldemaras is van 4 lieden bewezen, dat zij bij den aanslag be- trokken waren. Een van hen is de student Wosylius, die zooals men zich zal herinneren bp een grensstation gearresteerd is, waarbij een handgTanaat in zijn jaszak ontplofte' Wosylius is intusschen naar Kowno overge- bracht. Hoewel hij ernstig gewond is, bestaat er kans dat hij er het leven afbrengt. De door ons gemelde arrestatie van den revolutionairen student Wosylius heeft het vermoeden doen ontstaan, dat de schuldigen van den aanslag op Woldemaras te zoeker. zijn onder de leden van de sociale studenten-J vereeniging. Men acht het niet uitgesloten, dat Wosylius zelf de aanslag heeft gepleegd1 met twee zijner kameraden, die nog voort-.. vluchtig zijn. Alle leden van de betreffende, studentenvereeniging, in het geheel ongeveer zestig personen, zijn in hechtenis genomen. Bovendien zijn enkele officieren gearresteerd.- GEZANT EN SMOKKELAAR. Toen de gewezen Letlandsche gezant te Moskou, Osols, dezer dagen in zijn vaderland, terugkwam, heeft de douane, onder leiding van een lid van de commissie voor de verzoek- schriften uit den landdag, zijn bagage opge^ houden, welke uit 80 stukken, tot een geza-, menlijk gewicht van 1089 K.G. bestond. De Letwijas Sargs schrijft, dat in den eersten den besten koffer, welke geopend werd, oude gou den kruisen uit de orthodoxe kerk en gouden omlijstingen van kronen, getooid met briljan- ten, die op het oogenblik in de sowjetunie niet verbandeld mogen worden, gevonden zijn.' Osols verzekerde, dat die voorwerpen ter yer- siering van de legatie te Moskou gediend hadden, maar het blad merkt op, dat niemand daar ooit iets van gezien had. Bij verder on derzoek werden 60 K.G. zilveren en 2 KG. gouden voorwerpen gevonden; gouden mun-, ten, kristallen vaatwerk met gouden versie- ring en schilderijen van bekende meesters, vol- doende om alle muren van het gezantschap van den vloer tot de zoldering mee te behan- gen. Osols wond zich bij het onderzoek op en was zenuwachtig. Toen bij toeval een rol En-, gelsche ponden uit de bagage viel, griste hij die uit de handen van den ambtenaar. Het parlementslid, dat het onderzoek leid- de, heeft in een interview met de Latwijas i Sargs gezegd: De Letlandsche vertegenwoor- djgers in het buitenland molten een voor* ALKMAAK COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1