OAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd een en dertigste Jaargang 1929 AftonFCttientspnjs vooruitfoetaling per 3 maanden f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruiiiite. Brieyeu franco K.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. lerms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnistr. Jfo. 3. Redactie No. 33. DUTSDA« 14 MEI Dagelijksch overzicht. Buitenland Luchtvaart NO. 112 Dif summer besfaaf nit 2 blades. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 MUSSOLINI OVER DE VATICAAN- KWESTIE. Een lange rtdevoering van den mi nister-president; geen twee souve- reiniteiten; een brokje geschiedenis. Mussolini heeft Maandag in de Italiaan sche Kamer een uitvoerige rede gehouden tot het sluiten der debatten over de overeenkom- sten met het Vaticaan. In die redevoering heeft de Italiaansche minister-president uit- voerig stilgestaan bij „een vrije en souvereine kerk en een vrije en souvereine staat". Musso- itini vond het noodig, de beteekenis van deze twee lichamen uiteen te zetten, omdat er an- ders wel eens een misverstand zou kunnen rij- zen. Deze twee souvereiniteiten aldus Musso lini bestaan niet. Eenerzijds is er de stad van het vaticaan, anderzijds het koninkrijk italie, dat de Italiaansche staat is. Men moet zich er van doordringen, dat er tusschen den Italiaanschen staat en de stad van het Vati- kaan een afstand is, die op duizenden kilome ters kan worden geschat, al zijn er dan ook toevallig slechts vijf minuten voor noodig, om dien staat (d. i. het vaticaan) te gaan zien, en tien minuten, om er de grenzen van te volgen. Er zijn dus twee wel-onderscheiden over en weer volkomen erkende souvereiniteiten. Maar in den staat is de kerk niet souverein noch vrij. Wat dit laatste betreft, zijn de instellin gen en de personen der kerk onderworpen aan de algemeene wetten van den staat en aan de bijzondere bepalingen van het concor- daat. Mussolini herinnerde er voorts aan, dat er zeker meer dan duizend plannen zijn ge- maakt, om de Romeinsche kwestie op te los sen, npar die oplossing bleek steeds onmoge- lijfc te zijn. In de geschiedenis komt echter aan alles een einde en zoo is het ook met deze kwestie gegaan. Italie heeft aldus Mussolini het bij zondere voorrecht, waarop het trotsch dient te zijn, n.l. dat het de eenige Europeesche natie is, die de zetel is van een wereldgodsdienst. Deze godsdienst is in Palestina geboren. maar werd katholiek in Rome. Het Christendom vond in Rome een gun- stig milieu zoowel uit historisch als uit zede- lijk oogpunt. Eerst tegen de negende eeuw vindt men de eerste sporen van een burgerlijk vorstendom der Romeinsche pausen, dat on- geveer tien eeuwen duurde. Toen was Rome echter geen hoofdstad van een rijk noch de politieke hoofdstad van Italie maar de gods- dienstige hoofdstad vas de heele wereld en d? politieke hoofdstad van den kleinen pauselij- ken staat. Verder bracht Mussolini in herinnering, dat Napoleon in zijn proclamatie van Mei 1809 te Schonbrunn de noodzakelijkheid er kende van het wonen van den paus in het va ticaan; hij (Napoleon) beschouwde den paus als den emge, die hem kon helpen bij zijn werk voor den binnenlandschen vrede en de uitbreiding in het buitenland. In dit verband herinnerde hij aan de woor den van Napoleon en in zijn instructie aan den koning van Rome, dat als men het eens is met den paus men het geweten van honderd millioen menschen beheerscht. In zijn verder geschiedkundig overzicht wees Mussolini op de onmogelijkheid' der by passing van de beroemde formule van Cavour: een vrije kerk in een vrije staat. Ue rede van Mussolini, die drie uur duur de, werd herhaaidelijk door toejuichingen on- derbroken zoo toen hij hulde bacht aan Pius XI, en aan het slot warm toegejuicht. Mussolini heeft met deze rede weer de har- ten van alle fascisten gewonnen en tevens weer eens blijk gegeven van zijn aanhankelijk heid aan het katholicisme. DUITSUHLAND. EEN OUDE BOOM OMGEVALLEN ten doode, drie zwaar gewonden. In het park van baron von Eckartstein te Protzel bij Strausberg, een om zijn renbaan vennaard plaatsje in de omstreken van Ber lijn, is Zondagnamiddag plotseling een eeu- wenoude kanstanjeboom omgevallen. De boom kwam terecht op een groepje leden van een Berlijnsche vereeniging, die een uitstapje deden. Een hunner werd op slag gedood, drie anderen werden zeer zwaar gewond; twee dezer laatsten bevinden zich in levensgevaar. De oorzaak van deze ramp kon nog niet wor den vastgesteld. Er was geen zuchtje, zoodat het onbegrijpelijk is hoe de boom zoo plotse ling kon omslaan. De boom had een door- snede van bijna anderhalve meter. NA DE MEI-ONLUSTEN, X t)e eerste processen. Voor de rechtbank Berlijn—midden zijn gisteren de eerste vier processen behandeld tegen communisten, die tijdens de Mei-onlus- ten in hechtenis genomen zijn. Een 21-jarige arbeider werd tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens oproer en landvrede- breuk. Beklaagde was op den eersten Mei op het Biilow-plein gearresteerd; hij bevond zich tusschen een groep opgeschoten jongens, die met steenen naar politie-agenten hadden geworpen. Bekiaagde bekende dat hij aan de samen- scholing deelgenomen had, hij ontkende-ech ter daden van geweld te hebben gepleegd. Hij was echter reeds twee keer wegens het toebrengen van lichamelijk letsel en wegens verzet tot gevangenisstraffen veroordeeld, EEN MOORDENAAR VEROORDEELD. De rechtbank te Dusseldorf heeft Zaterdag Alois Trip uit Essen, die in den zomer van het vorige jaar de typiste Maria Lappe heeft vermoord, tot levenslange tuchthuisstraf ver oordeeld. KETELONTPLOFFING. Vier dooden. Op de scheepswerf Derben nabij Parey a. d. Elbe in het district Maagdenburg is door on- bekende oorzaak op een kanaalsleepboot een hevige ketelontploffing ontstaan. De opva- renden, drie mannen en een vrouw, werden gedood. De lijken van den kapitein en den scheepsjongen konden reeds geborgen wor den. FRANKftlJK. DE CRISIS IN DE FILMINDUSTRIE. Het conflict met de Amerikanen. Onderlinge strijd bij de Franschen. Sedert geruimen tijd is er, zooals men weet, een conflict gaande tusschen de Fran sche en Amerikaansche filmindustrie. De wet- telijke bepaling, volgens welke er, ter be- strijding der buitenlandsche concurrence, slechts een beperkt aantal buitenlandsche films in Frankrijk mogen worden ingevoerd, deed de Amerikaansche ondernemingen be- sluiten de contracten met de Fransche bios- copen na afloop in het geheel niet meer te vernieuwen. Thans heeft Marrand, de minister van Schoone Kunsten, medegedeeld dat de onder- handelingen tusschen de vertegenwoordigers der Fransche en Amerikaansche filmindus- trieen zijn misiukt. De Amerikanen verzetten zich tegen den nieuwen maatregel, die vol gens hen onzekerheid op de markt brengt, en stelden voor dat de Fransche invoerbeiasting op films dusdanig zal worden verhoogd, dat een overstrooming met buitenlandsche films er door zou worden tegengegaan. De Fran schen echter verwierpen dit voorst-el met de motiveering, dat dit slechts zou leiden tot financieele winst voor de regeering, welke heeft geweigerd de filmindustrie te subsidi- eeren. De Fransche filmindustrie blijfct echter niet eensgezind te zijn wat de wijze betreft, waar op de moeilijkheden zouden kunnen worden opgelost. De producers zijn uiteraard voor- standers van een beperking van den buiten- landschen invoer, hierin door de regeering op nationale en pedagogische motieven gesteund De bioscoopexploitanten echter bepleiten, te- zamen met de Amerikanen, een open markt, daar zij betwisten dat de Fransche filmen toe- reikend zijn om in de behoeften te voorzien. De oplossing van het conflict zal wel af- hangen van den politieken invloed, waarover de partijen beschikken! CLEMENCEAU OVER ZIJN BOEK. Wat er in zal staan. Van niemand iets kwaads! Men weet dat Clemenceau, onmiddel'ijk radat de stroom van pubhcatie over maar- schalk Foch was losgebroken, aankondigde dat hij een boek zou gaan schrijven, als ant- woord op de verschillende uitlatin-gen die hem door Foch's biografen in den mond zijn gelegd, en om zijn verhouding tot Foch ge- durende den oorlog nader te verklaren. Een medewerker van de Brusselsche „Na- tion Beige" is hem gaan vragen hoe het er nu mee staat. Clemenceau verwachtte, dat het werk in Dec. a.s. gereed zal zijn Het zal niets met memoires hebben uit te staan. Hij zal b.v. niet vertellen, dat Clemenceau den 28en September, op een regendag, werd ge boren, maar onverwijld zijn stof aanpakkpn Nochthans zal hij ideeen ontwikkelen, er aan herinneren wat hij gedurende den ooriog heeft gedaan. Generaal Mordacq, zijn mede werker, heeft notities gemaakt over het ge- bruik van zijn tijd tijdens de dramatische da .gen na den strijd bij den Chemin des Dames ,E vena Is in 1914, als in 1917, toonde Foch een grooten moed; vandaar dat ik neiging gevoel, wat hij ook van mij heeft kunnen zeggen, om alles te vergeten. Hij was aan den Vzer een held, een schitterende held Ik zal cat ook zeggen". En de Tijger voegde er aan toe, dat hij van niemand iets kwaads zou zeggen! Dp Ametikanen hebben hem vele dollars geboden indien bij zijn boek veertien dagen voor dat het in Frankrijk uitkomt, in de Ver Stateh zou laten verschijnen. Doch dat wil Clemenceau niet. De Franschen hebben recht op. de primeur, meent hij EEN WACHTPOST BIJ DE CITADEL VAN VERDUN VERMOORD Havas meldt uit Verdun, dat daar Zon- dagavond om 11 uur een wachtpost bij den hoofdingang van de citadel vermoord is. De soldaat kon voor hij stierf nog mededeelen. dat hij door twee burgers was aangevallen, die hem hadden toegeroepen, dat zij offi- cieren waren, waarna ze hem de karabijn uit de hand geslagen hadden. Nadat zij hem door een schot doodelijk gewond hadden. waren zij in de citadel gevlucht. DE GEMEENTERAADS- VERKIEZINGEN. Enkele cijfers: Parijs. De uitslagen der herstemmingen voor de gemeenteraden luiden, wat Parijs betreft: Conservatieyep vier (aantal zetels ongewij- zigd; republikeinen 19 (winst drie; linksch- republikeinen 22 (ongewijzigd); onafh. radi calen vijf (winst een); radicalen-socialisten zes (winst een); republ. socialisten en onafh. socialisten vier (verlies twee); socialisten elf (verlies drie); communisten negen (ongewij zigd). De zegepraal der autonomisten. Te Colmar zijn 21 autonomisten en negen communisten gekozen. De oude gemeenteraad bestond uit radica- len en socialisten. Incidenten. Op verschillende plaatsen is het naar aan- leiding van de herstemmingen voor de ge- meenteraadsverkiezingen tot incidenten geko- men. In een Parijsch kiesdistrict vormden, bij het bekend maken van den uitslag, communisten een optocht, welke onder het zingen van de Internationale door de straten trok. Bij een handgemeen met de politie werden drie perso nen gewond, terwijl verschillende communis ten gearresteerd werden. Ook op andere plaaisen moesten communisten verspreid wor den, ook daar kwam het tot botsingen, waar bij zoowel demonstranten als politie-agenten werden gewond. Te Ivry werden politiebeambten, die een communistische betooging wilden verhinde-* ren, uit de ramen van de huizen in de om- geving met flesschen en bloempotten gewor pen. EN6ELAND. DE NADERENDE STEMBUSSTRIJD. Lloyd George over de officieele verkiezingsbro chare. In den National Liberal Club heeft Lloyd George gistermiddag in felle bewoordingen de officieele uitgave van de critiek der Tory- ministers op zijn voorstellen tot werkloos- heidsbestrijding gehekeld. Hij zeide dat die voorstellen nu tien weken geleden waren openbaar gemaakt en dat zij nog steeds niet zijn verslagen. Zij zijn op beide flanken aangevallen maar het bolwerk is niet gevallen. Het is inderdaad zoo sterk gebleken, dat de regeering den ongehoorden stap heeft gedaan een politieke brochure on der het zegel der kroon uit te geven. (Ge- roep van schande). In 1903 was er een groot debat over vrijhandel en protectie en werden de experts van de verschillende de- partementen uitgenoodigd officieele feiten en cijfers te geven die de natie in staat zouden stellen zelf een oordeel te vellen. De regee ring heeft thans de meeningen van de experts achtergehouden. Zij heeft daarvoor in de plaats redevoeringen en critieken van minis ters samengevat in den vorm van een offici- eel document. Men kan uit zulk een daad zien welk een indruk de liberale voorstellen op het land hebben gemaakt. Daarna kreeg Churchill de volgende ver- diende berisping: „De heer Churchill raakt hoe langer hoe meer verbijsterd, maar het is jammer dat hij rechtstreeks kwaadaardige slagen toebrengt „below the belt" aan emi- nente staatslieden die hun leven in de waag- schaal hebben gesteld in dienst van den staat. Ik hoop dat hij dit in een vlaag van drift heeft gedaan en hij moet nu wel zeer beschaamd zijn over zijn uittarting. Is hij dat niet, de rest van de gemeenschap is dat zeker wel". Ook Macdonald heeft gister te Wingate de handelwijze der regeering inzake het uit geven van een verkiezingsmanifest onder het mom van een witboek ernstig gegispt. De beursnoteering. De noteering was gisteren: Conservatieven 277281; Labour 241 245; Liberalen 9094. heel niet met de Engelsche arbeiderspartij er. MacDonald. Ter verbetering van den toestand in de ka toenindustrie stellen handelskringen te Bom bay voor, de tarieven van buitenlandsche ka toentjes met 10 pet. te verhoogen. Dienteng; volge zou de rentabiliteit der fabrieken ver- groot kunnen worden, en zou men de loonen kunnen verhoogen. De aanhangers van de Indische Horn- Rule verwachten van het verhoogen der ta rieven bovendien een verscherping van de boycott van de buitenlandsche producten. Op merkelijk is voorts dat men in Indische natio nalistische kringen geld collecteert om de candidatuur van Saklatvala, het eenige com munistische lid van het Engelsche parlement, te ondersteunen. EEN REVOLUTIE IN DE KATOEN- INDUSTRIE. Een nieuw weefgetouw Lancashire is bezig met de invoering van een nieuw, machinaal weefgetouw, dat, naar men voorspelt, een revolutie in de Engelsche katoenindustrie zal teweegbrengen. Terwijl op het oogenblik in Lancashire een man vier weefgetouwen bedient, zou in de toekomst een arbeider een-en-twintig weefgetouwen voor zijn rekening kunnen hebben. Aanvan- kelijk bestond de vrees, dat de textielarbei- ders zich tegen de invoering van dit nieuwe weefgetouw zouden verzetten, doch bij het overleg, dat tusschen de firma, die de weef getouwen vervaardigt, de textielwerkgevers en de -arbeiders heeft plaats gehad, bleek dat dezen de nieuwe technische uitvinding zon- der verzet zullen aanvaarden. Zij beseffen, dat werkloosheid daarvan voor een groot aantal arbeiders het gevolg zal zijn, doch er- kennen tevens, dat de textielindustrie van Lancashire, die met groote moeilijkheden te kampen heeft, zich door het nieuwe weefge touw zal kunnen bevrijden. In vele fabrieken worden de oude weefgetouwen reeds verwij derd en meer dan 1500 getouwen van het nieuwe model zijn reeds besteld. Een naar Bombay gezonden medewerker van het Berliner Tageblatt seint uit deze stad over de staking in de katoen-industrie in het district Bombay. Slechts twaalf van de 72 fabrieken zijn in vollen gang. De staking is het bewijs van de radicale stroomingen onder de arbeiders die de oude vakvereenigingen vaarwel zeggen en zich bij de nieuw radicale organisaties aansluiten. De MGR. SEIPEL BISSCHOP VAN TIROL? De Stunde zegt te weten, dat de benoe- ming van mgr. Seipel tot bisschop van Tirol elk oogenblik te verwachten is. Het blad wijst er op, dat het zeer natuurlijk is als mgr. Seipel in zijn kerkelijke loopbaan promotie maakt, nu hij zijn staatkundige functie voor- loopig heeft neergelegd. Na de terugkeer van mgr. Seipel van zijn reis naar de Middel- landsche Zee zal, volgens de Stunde, bekend worden gemaakt, dat in Tirol een nieuw bis- dom zal worden ingesteld, aan het hoofd waarvan mgr. Seipel zal komen te staan. In andere Weensche kringen twijfelt men aan de waarschijnlijkheid van de mededeeling van de Stunde. oproep tot kalmte die het Engelsche congres van vakvereenigingen tot de stakers heeft ge- richt, werkt niete uit. Trouwens de Indisoie nationale bewoeing sympathiseert in het ge- „IM WESTEN NICHTS NEUES". Een raad van Lloyd George. In de Internationale bijeenkomst, die de vo rige week in de Albert Hall te Londen plaats had, citeerde Lloyd George uit het boek van Remaques „Im Westen nicht Neues" de zin- snede, waarin deze zegt dat de menschheid alle oorlogen heeft gevoerd om domheden of nietigheden. Aansluitend aan deze zinsnede gaf Lloyd George den vrouwen den raad om, wanneer hun mannen weer eens oorlogzuch- tig gezind mochten zijn, hen aan het kleeden- kloppen te zetten, daar in Engeland genoeg kleeden aanwezig waren, die een goede beurt dringend noodig hadden. VERKIEZINGEN IN QUEENSLAND. Een nederlaag voor de arbeiders. Uit Brisbane wordt aan de Engelsche bla- den gemeld, dat bij de Zaterdag in Queens land gehouden algemeene verkiezingen de ar beiders een zware nederlaag hebben geleden. De arbeiders, die veertien jaren achtereen on der verschillende premiers aan het bewind waren, werden n.l. verslagen. De voornaani- ste oorzaak van hun nederlaag moet worden gezocht in het feit dat zij er niet in geslaagd zijn, de Industrieen van den staat tot ontwik- keling te brengen. De regeering zal, naar men verwacht, in totaal achttien zetels verlie zen. In het nieuwe parlement zal dienterigevolge Moore, de leider van de oppositie, die bestaaf uit Nationalisten en Boerenpartij, over 46 volgelingen kunnen beschikken, Mc Cormach, die sedert 1925 premier was, slechts over '26 ITALI6. TER BEVORDERING VAN HET KINDERAANTAL. Een wetsontwerp ten behoeve van de voders, moeders en gehuw den. Mussolini heeft thans bij den senaat het wetsontwerp ingediend, dat voor de open bare en particuliere ambten voorkeur vraagt voor de vaders en moeders boven kinderlooze ouders en voor dezen boven vrijgezellen mits hun verdienste voor de betrekking gelijk zij. De memorie van toelichting betoogt, dat het fascisme de oude ideologieen van het abstrac- te individualisme verwerpt en de onwikke- ling van de ware individualiteit wil bescher- men, dat is van huwelijk, gezin en vader- schap. In ettelijke provincies van Italie is onlangs, naar onze lezers weten, een verontrustend overschot van de sterfgevallen op de geboor- ten vastgesteld. DE NIEUWE KRUISERS. De Trento en de Trieste, de beide nieuwe, snelle kruisers van 10,000 ton, waarmee de Italiaansche vloot dit jaar verrijkt is, zijn vereenigd tot een divisie, welke haar basis heeft te Spezia en onder bevel zal staan van den prins van Udine (een achterneef des Ko nings), die zijn vlag zal hijschen op de Trento. DE WERKEN VAN HET FASCISME. Blijkens een officieuse statistiek zijn er in de eerste zes laren van het fascistische bewind meer dan 10 milliard lire uitgegeven voor openbare werken, zooals aanleg en electrifi- catie van spoorwegen, aanleg van water krachtcentrales, aanleg en verbetering van wegen, bouw van volkswoningen in de stad en op het platteland, enz. PERZIe. DE AARDSCHOKKEN DUREN VOORT Vele steden en dorpen verwoest. Drieduizend dooden. Volgens berichten uit Teheran worden in de laatste weken door aardbevingen zoo zwaar geteisterde provincie Khorassan nog steeds aardschokken waargenomen. Uit de steden Kohrat en Kaighan, die beide in deze provincie liggen, wordt gemeld dat de stoo- ten met regelmatige tusschenpoozen van 4; een uur elkaar opvolgen. Het aantal slacht- offers wordt op 3000 geschat. In een aantal districten zijn niet voldoende menschen over- gebleven om de om het leven gekomen slacht- offers en gedoode dieren te begraven. Vijftig dorpen en steden zijn totaal vernield en een veel grooter aantal ernstig beschadigd. De aangevoerde voorraad medicijnen en geneesmiddelen is nog onvoldoende. De Roode Kruis-organisatie uit Sovjet-Rusland heeft een groot aantal vliegtuigen met dok- toren, verplegend personeel en geneesmidde len gestuurd. Uit Turkestan en uit Sovjet- Rusland worden voortdurend groote zendin- gen levensmiddelen met vrachtauto's aange- voerd. AMERIKA. GENERAAL PERSHING IN DEN -. OORLOG. Wilsons instructies. Het „Army War College" publiceert een officieele monographic over „De Genesis" van het eerste Amerikaansche leger, waarin op grond van tot nog toe niet-gepubliceerde bescheiden, de moeilijkheden worden ge- schetst, waarop generaal Pershing stiet bij het uitvoeren van de instructies, die president Wilson hem voor zijn vertrek had verstrekh Deze instructies kwamen hierop neer dat hii moest samenwerken met de legers der Gea'- lieerden, al naar gelang zijn oordeel hem voorschreef, doch dat hij zich steeds „de grondgedachte" voor oogen moest houden, dat zijn strijdkracht in Frankrijk, „een afzon- derliik en apart bestanddeel der gecombineer- de strijdkrachten" vormde, welks indentiteit moest worden bewaard. Dit document is van bijzondere waarde met het oog op de bestaande lezing dat Clemen ceau op een bepaald oogenblik maarschalk Foch adviseerde, generaal Pershing af te zet ten als leider van de Amerikaansche expedi- tionaire troepenmacht op grond van de over- weging dat Pershing „te weerspannig" was NOODLOTTIGE BOTSING. Vijf dooden. Te Monroe (Michigan) botste een omnibus tegen een vrachtauto op. Vijf personen wer den gedood, tien werden gewond. NIEUWE BERLIJN-DIENST DER K. L. M. Op 15 Mei a.s. wordt een zeer belangrijke lijn aan het luchtvaartnet van de K. L. M. toegevoegd en wel RotterdamBerlijn v.v, met aansluiting van en naar Amsterdam. De reizigers, die om 8.45 uur Schiphol ver- laten en om 9.30 uur van Waalhaven op- stijgen, zijn om 1 uur reeds in de Duitsche hoofdstad. Deze dienst wordt door de K. L. M. uitgevoerd met de bekende drie- motorige Fokkers, welke op de lijn naar IndiS reeds zoo uitmuntend voldaan hebben. De dienst Amsterdam—Hannover—Ber lijn v.v. van de Deutsche Lufthansa blijft op de gebruikelijke wijze bestaan. De volledige samenwerking van de K. L. M. en de Deutsche Lufthansa bestaat dus uit 2 diensten per dag naar en van Berlijn, een ochtend- en een middagdienst in beide richtingen. De K. L. M.-lijn op Berlijn heeft aanslui ting op een snelverbinding naar en van Weenen en uit Boedapest. Bovendien heeft de dienst uit Boedapest, Weenen en Berlijn te Rotterdam aansluiting op den avonddienst der K. L. M. naar Londen. De reizigers, die om 7.15 uqr Boedapest verlaten, zijn om 8.15 uur in Weenen. Om 2 uur vertrekt het vliegtuig van Berlijn, dat om 6.30 uur te Rotterdam en om 7.30 uns ip Amsterdam landt. De reizigers, die naar Londen willen doorgaan, arriveeren om 9 uur te Croydon. Tenslotte krijgt de K. L. M.-dienst naar Berlijn aldaar aansluiting op de nachtlucht- diensl naar Koningsbergen en Danzig van de Duitsch Nudische Luftgesellschafft. DUITSCH VLIEGER NEERGESTORT De Duitsche vlieger Bernhard Lauschev is te Longbosch, in Californie van 50 meter hoogte met een pleiziervliegtuig omlaag ge- stort. Twee inzittenden werden ernstig ge wond, terwijl hij zelf zoo zwaar gewond werd, dat hij aan de gevoigen is over- leden. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Te Littlerock in Arkansas trachtte een vliegtuig van een uit 36 vliegtuigen bestaand militair eskader tijdens een manoeuvre een botsing met een ander toestel te vermijden. Bij deze poging stortte het toestel neer. De inzittenden werden gedood. DE MARINE-VLIEGBOOTEN NAAR INDIe. Te Trincomali. Blijkens bij het departement van defensie ontvangen bericht zijn de Dornier-Walvlieg- booten Zondagmiddag om 2 u. 15 min. te Trincomali (op Ceylon) aangekomen. Een bericht van Reuter meldt nog, dat een van de vliegers, die onlangs gewond is, aan boord van den Britschen kruiser Enterprise die op het oogenblik te Trincomali ligt, m geopereerd. Morgen vertrekken de vliegbooten naar Sabang. Er worden 1700 gallons benzine in- geladen j

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1