1 J Rechtszaken HET adres voor Heeren- en Kinderkleeding. Gemaakt en op Maat> Onze Kolonien. ICerk en school de Wilhelminalaan kunnen vvorden overgedragen. Daartegen- over zal zij onzes inziens aan de gemeente moeten afstaan den eigeitdom van het tegenwoordige ziekenhuis met daarbij behoo- rend terrein tegen een bedrag, gelijkstaande met de geschatte waarde, vermeld in het rapport der ziekenhuis-commissie d.d. 12 Febr. 1925 (bijl. 18), t. vv. 60.000.- (biz. 10). Op dit bedrag komt in mindering het bedrag van de schuld van de instelling aan de Gemeente (Raadsbesluiten van 25 Nov. 1920 en 1 Juli 1922), pei- resto groot 12.000.—. De instelling zal dan tevens m staat zijn tot aflossing van haar schuld aan de Nutsspaarbank, per resto groot 1000.-. Hetgeen overblijft 47.000.—) zal kun nen strekken tot vermindering der nieuwe vordering, welke thans op de instelling wordt gelegd. Zij zal zich n.l. moeten ver- binden tot terugbetaling aan de gemeente van het kapitaal, (voorzoover daarvoor rente verschuldigd is) dat de gemeente voor bouw en inrichting van het nieuwe ziekenhuis heeft moeten opnemen, in 70 annuiteiten, overeenkomstig het rapport der Ziekenhuis-Commissie. De erfstelling van mevr. van der Oord zal bij deze regeling eveneens in aanmerking moeten worden geno- men, evenals dit het geval is met de legaten van J. Muis 5000.en J. Lind 1000.—). VIII. Nadere voorzieningen met betrekking tot het gebouw. Naar Regenten ons mededeelen, kan de op het terrein aanwe- sige barak niet als zoodanig in gebruik vvorden genomen. Eem- ge verbeteringen zijn onvermijdelijk. Hoewel Regenten aan een algeheele verbouwing de voorkeur zouden geven, meent het Col lege tiidelijk te kunnen volstaan met een voorziening welke een bedrag van 2000.— vordert. Wij zouden over dit bedrag alsnog gaarne de beschikking hebben. I IX- Naar aanleiding van Uwe beslissingen ten aanzion van de hierna geformuleerde voorstellen zullen de noodige wijzigingen in de desbetreffende verordeningen worden voorbereid, waar- *ver alsnog o.a. met Regenten overleg zal moeten worden ge- pleegd. De behandelde punten resumeerende, stellen wij U voor: I. II. te besluiten tot handhaving der instelling, welke thans het stadsziekenhuis exploiteert en aan haar te zijner tijd over te dragen het beheer van het nieuwe ziekenhuis aan de Wilhelminalaan, overeenkomstig de geldende of na- der door den Raad vast te stellen bepalingen; het aantal leden van het bestuur dier instelling vast te stellen op tenminste 7 en ten hoogste 9, met bepaling, dat de Burgemeester ambtshalve voorzitter zal zijn van het bestuur en een lid zal worden aangewezen op voorstel van de besturen der gemeenten die ten behoeve van het stadsziekenhuis een jaarlijksche bijdrage hebben toege- zegd; over te gaan tot benoeming van twee Regenten, waar- voor wij de volgende aanbevelingen hebben opgemaakt: A. G. C. DUN. G. GRONDSMA. B. M. VAN DER WEIJST. W. S. WIJNANDS. IV. ter voldoening aan de voorwaarden, gesteld door de sub II bedoelde gemeenten, het Reglement der instelling III. aan te vullen met bepalingen omtrent het onzijdig karak- ter der verpleging en ter waarborging van de gelijkheid der behandeling van de aanvragen om opname van patienten uit die gemeenten en die voor opname van Aikmaarsche patienten; met ingang van den datum, waarop het nieuwe zieken huis in gebruik zal worden genomen: a. aan alle huisartsen vrijen toegang te verleenen tot het stadsziekenhuis ter behandeling van hun pa tienten; 'o. op te heffen de betrekkingen van heelkundige, ge- neeskundige, oogarts, oor-, neus- en keelarts en ver- loskundige in het stadsziekenhuis; c. wegens opheffing, hunner betrekking eervol ontslag te verleenen aan: Dr. J. M. van Dam als heelkundige, Dr. A. J. Korteweg als geneeskundige, den heer A. W. van Kleeff als oogarts, Dr. J. J. Bruins als oor-, neus- en keelarts, den heer G. Straver als verloskundige, met bepaling, dat de inkomsten welke zij zullen ont- vangen krachtens een met de gemeente te sluiten overeenkomst met betrekking tot de behandeling van armlastige patienten, zullen worden aangemerkt als inkomsten welke overeenkomstig art. 12, sub b. der verordening gemeenteblad nr. 965 in mindering komen op het hun op grond dezer verordening toe- komende wachtgeld; d. aan de patienten, die voor rekening van het Burger- lijk Armbestuur worden behandeld, vrije keuze van stadsarts te geven; e. op te heffen de betrekking van stadsarts-specialist, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als zoodanig aan de heeren A. W. van Kleeff en Dr. J. I. Bruins, onder hetzelfde voorbehoud ten opzichte van de berekening van het wachtgeld, dat sub c. is ver meld ten aanzien van de aan het Stadsziekenhuis verbonden medici; f. ons te machtigen overeenkomsten te sluiten met de specialisten alhier voor de behandeling van armlas tige patienten in en buiten het stadsziekenhuis; g. in te stellen de betrekking van geneesheer-directeur van het stads-ziekenhuis, aan welke betrekking een nader door den Raad te bepalen jaarwedde zal zijn verbonden; b. c. VI. VII. VIII. aan het stadsziekenhuis niet te verbinden de betrekking van inwonend assistant; machtiging te verleenen tot aanstelling van 25 verpleeg- sters boven het aantal vermeld in het bij Raadsbesluit van 16 Februari 1928 aanvaarde z.g. plan A.; in te stellen de functies van machinist, electricien en knecht aan het stadsziekenhuis op een nader na advies van Regenten en de betrokken commissie van georgani- seerd overleg te bepalen bezoldiging; IX. a. de volgende tarieven vast te stellen voor de verple ging in het nieuwe ziekenhuis: le klasse 10.—per bed per dag; 2e b. 4.50 3e Raad van Arbeid, enz., 3.50 perdagperbed; barakken 4.— tot 10.— per bed per dag, ter be- oordeeling van Regenten; overige bedden 3.per dag. de vaststelling van het voor hoogtezon en operatie- kamer, alsmede voor verband- en geneesmiddelen te betalen bedrag over te laten aan Regenten; het tarief voor de verzorging van kinderen, die in het ziekenhuis worden geboren, te bepalen op van het voor de verpleging van de moeder verschuldigde bedrag. X. voor patienten, -afkomstig uit gemeenten, die geen sub- sidie voor de instandhouding van het ziekenhuis betalen, vast te stellen een tarief van 6.— per bed per dag bij verpleging in een andere dan de le klasse; XI. Voor de patienten, afkomstig uit de gemeenten, die een subsidie voor de instandhouding van het ziekenhuis heb ben toegezegd, de tarieven voor de andere klassen dan de klassen 1 en 2a te doen bepalen door Regenten, met dien verstande, dat, naar gelang van het bedrag der toe- gekende subsidies, die tarieven moeten worden vastge- gesteld op bedragen, liggende tusschen 3.— en f 6. XII. ons te machtigen met de St. Hippolytusstichting te Delft een overeenkomst te sluiten betreffende de verpleging van R. K. armlastige patienten in het St. Elisabeths-zie- kenhuis alhier op den grondslag van een betaling van f 3 per patient per dag, met uitzondering voorzooveel betreft verpleging in de barakken, waarvoor 4.— per patient per dag zal zijn verschuldigd; XIII. ons te machtigen met Regenten van het stadsziekenhuis een overeenkomst aan te gaan, waarbij: a. die instelling aan de gemeente overdraagt den eigen- dojn van de gebouwen en het terrein aan de Pater- nosterstraat, kadastraal bekend Sectie A, nrs. 1913, 1914, 1915, 1916, 1918, 1919, 1920, 1921, 1922, 1923, 3523 en 3792 tegen een bedrag van 60000, op welk bedrag in mindering komt het onafgeloste deel der leening, met de gemeente aangegaan ingevolge Raadsbeslui ten d.d. 25 Nov. 1920 en 1 Juli 1922 en welk bedrag, voorzoover overigens niet benoodigd voor aflossing van schuld aan anderen dan de gemeente, zal komen in mindering op de vordering, vermeld sub XIII c; b. de gemeente aan de instelling in eeuwigdurende erf- pacht, tegen betaling van een canon van 1.per jaar, afstaat het terrein aan de Wilhelminalaan, Sectie E nr. 1736 met opstallen; c. de instelling zich verbindt aan de gemeente terug te betalen, in 70 gelijke annuiteiten, berekend naar een door Burgemeester en Wethouders te bepalen rente- voet, het bedrag, dat ten laste der gemeente is geko- men voor den bo.uw en de inrichting van het zieken-> huis aan de Wilhelminalaan, voorzoover daarvoor rente verschuldigd is, waarbij in aanmerking wordt genomen hetgeen hiervoor sub XIII a is bepaald; XIV. te besluiten tot het aanbrengen van eenige verbeteringen aan de barak van bet nieuwe ziekenhuis en daartoe een crediet te verleenen van 2000.—, nader te regelen bij suppletoire begrooting. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. VOOR DEN POLITIERECHTER. SMAAD. Gister werd met de behandeling voortge gaan van een zaa kcontra Jettina B. te Hel der, aan wie was ten laste gelegd smaad ge pleegd tegen J. E. v. d. Lucht, huisvrouw J. H. Schmeink. Namens beleedigde partij treedt mr. Prins op, die een schadevergoeding van 150 verlangt voor moreele schade. Getuige v. d. Lucht ontmoette op 4 Dec verdachte, die haar in het openbaar allerl?; beleedigingen toevoegde, waardoor getuige zich in haar eer en goeden naam gekrenk1 achtte. Verdachte is aanvankelijk niet verschenen, doch blijkt onder de behandeling te zijn ge- arriveerd en wordt alsnog toegelaten op net verdachtenbankje. De getuige, momenteel gehoord, zakte in elkaar en werd door den concierge zorg- zaam de zaal uitgebracht. De verdachte dame ontkende gescholden te hebben. Snikkend zei- de zij, dat juffr. Smeink haar voortdurend heeft beleedigd. De flauw gevallen juffrouw werd niet als getuige gehoord. Eisch 25 boete of 25 dagen. Mr. Prins lichtte zijn civiele eisch nader toe. Vonnis. 10 boete of 10 dagen met 10 schadevergoeding. Verdachte jammerde, dat kan ik niet betaien en werd ook door veldwachter en concierge de zaal uitgeleid. OPLICHT1NG. Alsnog werd voortgezet de oplichtingszaak tegen den reiziger J. S. uit Amsterdam, die zich valschelijk als inspecteur van een brand- verzekering en als zoo listiglijk en bedriege- lijk een bedrag van 12 had los gepingeld van den cafehouder Spierenburg. Heden werd gehoord mevrouw Spierenburg als getuige. Verdachte is bereids door een andere recht- bank veroordeeld tot 3 maanden gevangenis- straf. De off icier vorderde tegen dezen permanen ten oplichter, thans geen 2 doch 4 maanden. Verdachte werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. DIEFSTAL VAN EEN HOEVEELHEID STERKEN DRANK. De giazenwasscher J. W. S. te Alkmaar itond terecht als verdacht van diefstal van een hoeveeiheid jenever, die hij op 13 Maart in het pakhuis van de firma G. aldaar uit een vat tapte. Verdachte had toegang tot het pak huis om wat water te mogen halen. Hij werd echter reeds verdacht en door een gaatje in den zolder bespied. De schade, als toen toege bracht, is door verdachte vergoed. De heer D. G., destillateur, werd telefo- nisch ter zitting opgeroepen, teneinde nader de schade vast te stellen. Het blijkt dat be- taald is 54, terwijl het bedrag is 34. Deze geeft daarvan een nadere verklaring. Ver dachte zegt 4 doch geen 5 maal jenever ont- vreemd te hebben. Cognac heeft hij niet weg- genomen, daar deze niet in zijn smaak valt. Eisch 2 maanden gev. voorw. met 2 jaar proeftijd. Vonnis conform eisch. VOORTGEZET MISDR1JF VAN MIS- HANDELING. Aan Dirk Arie H., niet verschenen, wordt fenlaste gelegd mishandeling van den 19-ja- rigen getuige Rietvink uit Koegras, die hij in den nacht van 10 op 11 Maart te Anna Paulowna tegen den grond heeft geworpen en zoodanig met de vuist in het gelaat gesla- gen, dat Rietvink bloedend werd verwond. Voorts heeft verdachte ook zekere Nic. Kooy met de vuist op het hoofd en gezicht gesla- gen. Verdachte is reeds meermalen wegens mishandeling veroordeeld. Eisch 2 maanden gev. Vonnis 50 boete of 50 dagen. NOGMAALS MISHANDELING. De 31-jarige boerenarbeider Th. L. te Eg- mond-binnen heeft op 2 April zijn 22-jarige dorpsgenoot Petrus Lieftink onthaald op een of meer vuistslagen. Verdachte zegt van Lief tink vooraf een schop te hebben gekregen. Deze ontkent dit. Eisch tegen verdachte, die bekend staat als een vechtersbaas 25 boete of 25 dagen. Vonnis conform eisch. DIEFSTAL VAN VERSCHILLENDE VOORWERPEN. De 33-jarige los-werkman, voorheen ge- employeerd bij de Zuiderzeewerken, thans ge- detineerd in het Huis van bewaring, Nicolaas C., staat terecht ter zake diefstal van ver- schillende voorwerpen, gepleegd te Medem- blik, in den jare 19281929. O.m. heeft hij zich toegeeigend een pull-over, 'n kistje si- garen, een paar sokken, een bankbiljet van 10, 'n nikkelen horloge, 'n stel richting- aanwijzers en meer dergelijke voorwerpen van niet te groote waarde. Verdachte werd door Mr. Wynne als raads- man en verdediger bijgestaan. Hij kwam in verschillende winkels iets koopen en wist dan tevens een of ander voor de hand liggend artikel weg te kapen. Door den officier wordt gevorderd 4 mnd gev., doch voorwaardelijk met 3 proefjaren. Mr. Wynne sluit zich daarbij aan en wijst er op dat verdachte reeds 5 weken in voor- arrest heeft doorgebracht en verzoekt on- middellijke invrijheidstelling. De officier betwijfelde het practische van deze vrijlating en verzette er zich tegen. Pleiter refereert zich. Uitspraak is 4 maanden gev. voorw. met 2 proefjaren. Echter geen onmiddellijke in vrijheidstelling. ERNSTIGE WEDERSPANNIGHEID. De niet verschenen verdachte Dirk de B. te Helder, die in den nacht van 27 Maart was gearresteerd wegens kennelijken staat, heeft zich ernstig tegen den agent Stam verzet, door o.m. te trachten hem in het Heldersche Kanaal te werpen.. Eisch 35 boete of 35 dagen. Vonnis overeenkomstig eisch. VERNIELING VAN EEN GLASRUIT. Voor dit feit stond terecht de 30-jarige los werkman Gerard S. te Helder. Volgens dag- vaarding bezigde hij ter verbrijzeling van gezegde glasruit aan j. E. de Haan toebe- hoorende, een sinaasappel, doch volgens K. is er van de geheele beschuldiging absoluut niets waar en weet hij van het geheele gevai evenmin iets af. Zekere juffr. Sturk herkende „pertinent" in den persoon van verdachte den ruitenbreker, verdachte meende dat die juf frouw heelemaal in de war is geweest. Doch ook een 18-jarige schildersknecht heeft Ger- rit daar gezien en hard weg zien rijden. Ook deze getuige is in de war, decreteerde verdachte. De officier achtte het feit bewezen, voorna- melijk door de verklaring der twee laatstge- hoorde getuigen en vorderde 40 boete of 40 dagen. Vonnis 25 boete of 25 dagen. POLDERHEK BESCHADIGD. De H. H. A. B., een 50-jarig landbouwer en J. K. oud 44 jaar en brandstoffenhande- laar, beiden te Heerhugowaard staan terecht omdat zij op 30 Maart wederrechtelijk een plank van een aan den polder toebehoorend hek hebben afgebroken en aldus het hek heb ben beschadigd. Verdachten ontkennen niet, doch verdachte B. beweert dat het noodig was om door dit hek te gaan, omdat hij land had gehuurd van den tweeden verd. en hij anders dit land niet kon bereiken. Verdachte K. beschouwt het hek als zijn eigendom. Het lid van het polderbestuur Groot verklaart dat inderdaad het polderbestuur van die da gen aan den vader van Jan K. vergunning Heeft verleend daar een draaihek te plaatsen. Verdachte K. zegt dat hij in 1917 het draaihek heeft vernieuwd. Sinds 1897 heeft de familie K. het draaihek uitsluitend gebruikt Groot kan dit niet tegenspreken. In de be- scheiden van den polder staat niets omtrent het hek vermeld. De 77-jarige landbouwer H. Kuiper heeft verdachte B. den toegang over zijn land ge- weigerd. Het hek dat tot dit land toegang geeft, is beschadigd. Toen B. kwam vragen of ie d'r deur mogt lag Kuiper ziek te bed met de „gribus", maar hij heeft geweigerd toestemming te geven. Daar geen uitzicht is op een minnelijke schikking en de polder een uitspraak ver langt, verwijst de politierechter op voorstel stel van den officier de zaak naar den rech- tercommissaris. RIJWIELDIEFSTAL. De 23-jarige landbouwersknecht Pieter C. uit Avenhom heeft op 4 Februari te Berk- hout een aan S. Brinkevak toebehoorend rij- wiel gestolen. Hij is een broeder van den Zuiderzeewerker, die op deze zitting wegens diefstal terecht stond. Verdachte heeft ook nog een fietslantaarn ontvreemd, waarvoor hij echter niet terecht staat. Eisch 3 maanden gevangenisstraf voorw. met 3 jaar proeftijd. Vonnis conform dezen eisch. SLUITING. ZIJN BROER DOODGESCHOTEN. Voor de rechtbank te Maastricht is beban deld de zaak tegen F. H. E., 38 jaar, koop- man in lompen te Gulpen. Op 7 Januari heeft verdachte met zijn broer twist gekregen in het Oozenbosch bij Gulpen, waarbij hij zijn broer met een kogel uit zijn revolver gedood heeft. Het O.M., waargenomen door mr. Kneep kens, zeide, dat uit niets is gebleken, dat, zoo- als verdachte beweerde, de verslagene het eerst zou geschoten hebben en verdachte uit noodweer zou hebben gehandeld. Hij eischte tegen verdachte ter. zake van doodslag 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Tripels, meende, dat hier wel van noodweer sprake was en vroeg vrijspraak. EEN WETHOUDER BEDREIGD. De rechtbank te Arnhem heeft gister uit spraak gedaan in de zaak tegen den recidi vist Nol Rietbergen, die de vorige week tj- rechtstond wegens bedreiging van den wet- houder van sociale werken in Arnhem. den heer Meijer, tijdens diens spreekuur, met een bijl. Hij werd veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf. De eisch was 8 maanden OPLEVING VAN HET NATIONALISM!? OP OOST-JAVA. Naar de „Ind. Courant" verneemt, is di politieke toestand op sommige plaatsen in Oost-Java in den laatsten tijd gewijzigd in dien zin, dat van opleving gesproken mag worden. Vooral de Sarekat Rajat geeft mee' teekenen van leven. De betrokken autoriteiter zijn echter volkomeu op de hoogte. Voorts wordt vernomen, dat de briefwisse- ling tusschen Semaoen en zijn zich hier te lande bevindende kameraden toegenomen is. Men weet dat hij verbinding met zijn geestverwanten heeft door bemiddeling van inheemsche schepelingen, die de brieven over en weer brengen. Hi TEGEN MISBRUIK VAN TITELS. In verband met het veelvuldig gebruik dat er in Indie gemaakt wordt van valsche medi- sche titels is er volgens het Soer. Hbl. een voorstel in voorbereid ing tot opneming van een nieuw art. 86 in het Reglement van den Dienst der Volksgezondheid, waarbij een boete van ten hoogste 500 gulden subs, drie maanden hechtenis wordt bedreigd tegen hen, die zonder daartoe naar de bepalingen van dat reglement bevoegd1 te zijn, titels voeren van, of zich openlijk aankondigen als arts, tandarts, vroedvrouw, apotheker ol apothekers-assistent. NIEUWE SCHOLEN TE MEDEMBLIK. Met 4 tegen 3 stemmen (rechts tegen links; besloot de raad der gemeente Medemblik medewerking te verleenen tot den bouw van een nieuwe r. k. meisjesschool en tot den bouw van een nieuwe school voor het be stuur der vereen. „Een school met den bijbel". Met algemeene stemmen werd voorts be- sloten tot het aangaan van een kasgeldlee- ning, groot f 200.000, voor den bouw van de r. k. jongensschool, r. k. meisjes- en chr. school „Een school met den bijbel". OPENLUCHTSCHOOL VOOR HET GEZONDE KIND. B. en W. van Medemblik stellen den Raad voor aan de Vereeniging voor openlucht- scholen voor het gezonde kind voor den bouw en inrichting eener bijz. openlucht- school voor gewoon lager onderwijs op een terrein, gelegen aan de Cliostraat, een bedrag van ten hoogste f 85.500 uit te keeren. 2e a.6. Kleedermakers

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7